Kategori  Utropspris
12345678...9» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Oidentiferad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, signerad JN Carter och daterad -67?, motiv från grotta, bildmått 11,5x16 cm
Varunr: 5499146
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
10:14:00
Se mer
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Betande kor, sigerad P Paul, olja på pannå, 24x40 cm
Varunr: 5499190
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
12:04:00
Se mer
Marin målning
MARIN MÅLNING (Ryssland 1900-tal): Atelier Dukamin, signerad Dukamin, danskflaggat fartyg, olja på duk, 61x98 cm
Varunr: 5499193
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
12:10:00
Se mer
Kustmotiv gouache
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Kustmotiv, monogramsignerad och daterad AB 1891, gouache, ca 24x32,5 cm
Varunr: 5499219
13:08:00
Se mer
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Flicka med kalv, signerad H Cox, olja på pannå, ca 13x18 cm
Varunr: 5499229
13:28:00
Se mer
Bertil Norén målning
BERTIL NORÉN,(1889-1934): Badscen vid båthus, signerad Bertil Rison Norén, blandteknik, ca 55x76 cm
Varunr: 5499241
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
14:04:00
Se mer
Glasmålning
GLASMÅLNING, 1800-tal, vattendrag med fiskare, mått bildmått 17x23 cm
Varunr: 5499242
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
14:06:00
Se mer
Jacobus Willem Van Rossum oljemålning
JACOBUS WILLELM VAN ROSSUM (18/1900-tal): Landskapsmotiv, signerad J. W Rossum, olja på pannå, 30x48 cm
Varunr: 5499244
14:10:00
Se mer
Harald Lindberg gouache
HARALD LINDBERG (1904-1976): Vid Kalmarsund, signerad och daterad Harald Lindberg Öland -56, gouache, ca 28x35 cm.
Varunr: 5499263
15:00:00
Se mer
Okänd konstnär akvarell
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, 1800-tal, Kungelf (Kungälv), signerad EM, bildmått 15,5x22,5 cm
Varunr: 5499359
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
18:42:00
Se mer
Georg Pauli Solnedgång
GEORG PAULI (1855-1935): Medelhavsvy, signerad GP, akvarell på papper, bildmått ca 23 x 29 cm
Varunr: 5499361
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
18:46:00
Se mer
Blomsterstilleben 1800-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, daterad 1844, Stilleben med pioner, monogramsignerad, på papper, bildmått 71 x 56 cm
Varunr: 5499374
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
19:12:00
Se mer
Michael Ancher. Portræt af fisker, olie på plade
Michael Ancher (1849-1927). Portræt af fisker, olie på plade, sign. MA. 35 x 27 cm (46x 38 cm). På bagsiden betegnet 'Skagens Fisker Loddrup'.
Varunr: 5449510
SEK 72 282 DK, Aalborg, Nibevej 15-11-2019
19:55:00
SEK 33 250
Unbekannter Künstler, Glockenturm
Unbekannter Künstler, Glockenturm Öl auf Leinwand, gerahmt. Maße: H. 21 (38), B. 17 (34) kaum Gebrauchsspuren.
Varunr: 5463254
SEK 2 154 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15-11-2019
20:05:00
SEK 431
Arthur J Meadows olja
ARTHUR J. MEADOWS (England 1843-1907): Kustmotiv med fiskebåtar, signerad och daterad Meadows 1867, olja på duk, 46x81 cm.
Varunr: 5499456
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
20:34:00
Se mer
Jørn Glob. Landskab med køer. cd
Jørn Glob 1913-1998. Landskab med køer, olie på lærred. Signeret. Mål 29,5 x 34 cm. (47 x 52 cm). Fremstår med løst lærred. cd
Varunr: 5477016
SEK 1 157 DK, Herning, Engdahlsvej 15-11-2019
20:48:00
SEK 434
Bertil Norén målning
BERTIL NORÉN,(1889-1934): Modell från Orienten, signerad, blandteknik, på papper, ca 76x56 cm
Varunr: 5499511
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
21:27:00
Se mer
Porträtt 1700-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1700-talets andra hälft, Rysk skola, porträtt, olja på duk, ca 65x55 cm
Varunr: 5499513
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
21:29:00
Se mer
Tom Whitehead oljemålning
TOM WHITEHEAD (1886-1959): motiv med fårhjord och herde, signerad Tom Whitehead, otydligt daterad, olja på duk uppfodrad på pannå, mått ca 72x51 cm
Varunr: 5499552
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-11-2019
10:24:00
Se mer
Axel P. Jensen, landskab
Axel P. Jensen (1885-1975), landskab, olie på lærred, sign. Alex P.J., 36x48,5 cm. (54,5x67,5 cm).
Varunr: 5495638
SEK 1 157 DK, Odense, Kratholmvej 16-11-2019
11:12:17
SEK 506
Kustbild oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Kustbild, otydlig monogramsignering LL 1941, olja på duk, ca 66x100 cm
Varunr: 5499567
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16-11-2019
11:15:00
Se mer
Thomas Tråsdahl, interiør med mor og barn
Thomas Tråsdahl (1925-2002), interiør med mor og barn, olie på lærred, sign. Tråsdahl, 30,5x40,5 cm. (48x58 cm).
Varunr: 5495633
11:46:01
SEK 434
Jørn Glob, landskaber (cd) (2)
Jørn Glob (1913-1998), landskaber, olie på lærred, sign. Jørn Glob, 27x38 cm. (45x55,5 cm). (2)
Varunr: 5495637
SEK 1 446 DK, Odense, Kratholmvej 16-11-2019
11:50:00
SEK 434
Ubekendt kunstner, bjerglandskab
Ubekendt kunstner. Bjerglandskab, olie på lærred. Utydeligt signeret n.th. 33 x 40 (37,5 x 46) cm. Fremstår med enkelte mindre krakeleringer.
Varunr: 5489425
SEK 1 446 DK, Herlev, Dynamovej 16-11-2019
12:41:00
SEK 434
Evald Pedersen & Lars Larsen, landskaber med huse (2)
Evald Pedersen & Lars Larsen, landskaber med huse, olie på lærred, begge sign. 78x98 cm. (92x112 cm). 40x45 cm. (48x53 cm). (2)
Varunr: 5495630
12:58:00
SEK 434
Carl Leopold Nielsen oljemålning
CARL NIELSEN (Norge, 1848-1908); "Balestrand", signerad Carl Nielsen, daterad 1898, olja på duk, ca 45x31 cm. . HISTORIK: C. Nielsen fick sin konstnärsutbildning under 1870-talet vid Knud Bergslien samt Morten Müllers konstnärsskola i Christiania, senare elev hos Hans Gude i Karlsruhe. Senare studier i Tyskland. Blivit utställd på bl.a. Nordiska utställningen i Köpenhamn 1888 samt Världsutställningen i Paris 1889. Finns verk av honom utställd på Nasjonalgalleriet i Oslo samt Nationalmuseet i Stockholm. Litteratur bl.a.: Äldre nordiska målninger, katalog Nationalmuseum, Stockholm, 1952, s. 208.. . Direktlänk till info: https://nkl.snl.no/Carl_Nielsen
Varunr: 5499601
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-11-2019
13:09:00
Se mer
Ingemann Jørgensen cd. Tidlig aften i september, St. Vildmose.
Ingemann Jørgensen (1908-1993) Tidlig aften i september, St. Vildmose. Olie på lærred. Sign. Ingemann J. 79. Fremstår med krakeleringer 60 x 80 cm. (78 x 98 cm.)
Varunr: 5483074
13:11:00
SEK 506
Jørgen Emil Aabye, marklandskab (cd)
Jørgen Emil Aabye (1868-1959). Marklandskab, olie på malepap. Sign. n.tv. med monogram og dat. AJA 1916. 24 x 30 (34 x 40) cm.
Varunr: 5490915
SEK 1 157 DK, Herlev, Dynamovej 16-11-2019
13:32:00
SEK 434
JOHN KINDBORG olja på duk
JOHN KINDBORG (1861-1907): man på skogsväg, signerad och daterad Johan Kindborg 1885, olja på duk, ca 55x40 cm.
Varunr: 5499609
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16-11-2019
13:33:00
Se mer
Ingeborg Debois, opstilling med blomster
Ingeborg Debois (1897-1970), opstilling med blomster, olie på lærred, sign. I B Debois, 58x50 cm. (67x59 cm). Fremstår med flere afskalninger.
Varunr: 5495639
14:19:00
SEK 434