Utropspris
12345...6»   Varor pr. sida   167 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Just Holm. Ung kvinde med frugtkurv.
Just Holm. (1815 - 1907). Ung kvinde med frugtkurv. Olie på lærred. Sign. J. Holm 1853. 86 x 74 vm. ( 108 x 96 cm.) Fremstår med enkelte krakeleringer.

Varunr: 6118468
SEK 16 220 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2021
08:54
SEK 6 758
Peter Klitz, landskaber (2)
Peter Klitz (1874-1955), landskaber, olie på lærred, begge sign. Mål med ramme 51x67 cm. 58x77 cm. (2)

Varunr: 6118263
SEK 1 352 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2021
11:23
SEK 406
Hans Henningsen. Landskabsparti. cd
Hans Henningsen (1886-1952). Landskabsparti, olie på lærred. Sign. med monogram. 70 x 96 (87 x 113) cm. Reparation af lærredet, rester efter udstillingsmærkat.

Varunr: 6116418
SEK 1 081 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2021
11:38
SEK 473
Erik Holm. Abstrakt komposition med træer
Erik Holm. Abstrakt komposition med træer. Olie på lærred. Sign. bagpå. 65 x 40 (85 x 59) cm.

Varunr: 6117598
SEK 1 081 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-11-2021
12:42
SEK 406
Emil Janus Weinrich, motiv med fiskere
Emil Janus Weinrich (1882-1975), motiv med fiskere, olie på lærred, sign. Janus Weinrich, 50x70 cm. (64x83 cm). Krakeleringer.

Varunr: 6121644
SEK 1 081 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2021
15:06
SEK 608
Carlo Hornung Jensen. Portræt af en ung kvinde. cd
Carlo Hornung Jensen (1882-1960). Portræt af en ung kvinde iklædt lyserød kjole med hvide flæser. Sign. og dateret: 'C. Hornung Jensen 1914'. 57,5 x 41 (70 x 54,5) cm. Fremstår med let gulnet fernis. Ramme med stort afslag samt reparationer.

Varunr: 6117814
SEK 1 352 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2021
15:20
SEK 1 217
Emil Janus Weinrich, Skagen fisker
Emil Janus Weinrich (1882-1975), Skagen fisker, olie på lærred, sign. E. Weinrich, 44x40,5 cm. (59x54 cm).

Varunr: 6121646
16:09
SEK 541
Ubekendt kunstner. Kvindeportræt
Ubekendt kunstner. Portræt af kvinde, olie på lærred, usign. 45 x 35 (65 x 55). Fremstår med reparation

Varunr: 6109115
SEK 4 055 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-11-2021
16:16
SEK 2 028
Ubekendt kunstner, motiv med roser
Ubekendt kunstner, motiv med roser, olie på plade, betegnet bagpå A. Sindberg, 27x38 cm. (40x51 cm).

Varunr: 6116729
SEK 5 407 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2021
17:14
SEK 4 325
Carl Wennemoes. Klitparti. 'Gl. Skagen 1928', 43 x 67 cm
Carl Wennemoes, (1890-1965 ). Klitparti. 'Gl. Skagen, 1928', Olie på lærred. Signeret C. Wennemoes, Gl. Skagen 1928, 43 x 67 cm, (57x79). Vrider skævt i rammen.

Varunr: 6108965
SEK 1 352 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-11-2021
17:53
SEK 811
Niels Holbak. Interiør med kvinde (cd)
Niels Holbak (1884-1954). Interiør med kvinde. Olie på lærred. Signeret N. Holbak. 65 x 56 (82 x 72) cm.

Varunr: 6120696
18:00
SEK 811
Carl Anton Saabye. Parti fra Tyrol
Carl Anton Saabye (1807-1878). Parti fra Tyrol. Olie på lærred. Sign. og dateret: Saabye 1864. 36 x 51 (51,5 x 66,5) cm.

Varunr: 6121497
SEK 10 813 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2021
19:01
SEK 4 055
Dansk maler. To blomstermalerier, olie på plade (2)
Dansk maler. To blomstermalerier, olie på plade. Ene motiv med sort slør med blomster, rosenkrans og kors. 12 x 16 cm (20,5 x 24 cm) Andet motiv blomsteropsats på bord, omkranset af olivenkviste. 20 x 25 cm (28,5 x 33,5 cm)

Varunr: 6121537
SEK 4 055 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-11-2021
19:19
SEK 1 081
A. Webb, 1889 Landskab, kvinde på bro, 30 x 61 cm.
A. Webb, 1889. Komposition. Landskab med kvinde på bro, i baggrunden mølle. Olie på lærred. Sign Ann Webb 1889. 30 x 61 cm (50 x 81). Fremstår med små reparationer, trykmærke i lærred.

Varunr: 6113787
19:21
SEK 1 217
Robert Panitsch. Interiør med kvinde
Robert Panitsch (1879-1949). Interiør med kvinde. Olie på lærred. Signeret. 76 x 96 (99 x 116) cm.

Varunr: 6120692
SEK 6 488
Carl Wennemoes. Vinterparti, Rude Skov (cd)
Carl Wennemoes (1890-1965). Vinterparti, Rude Skov. Olie på lærred. Sign. og dat. C Wennermoes 1958. 66 x 96 cm (80 x 110 cm).

Varunr: 6121359
SEK 1 081 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2021
20:07
SEK 676
Dansk maler. Blomstermaleri, olie på plade
Dansk maler. Blomstermaleri, olie på plade. Bryllupsslør med blomster. 12 x 16 cm (20,5 x 24 cm)

Varunr: 6121542
SEK 1 352 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-11-2021
20:20
SEK 608
N.A. Lützen. Hundeportræt af en irsk setter på godset Egholm, 1878
Niels Aagaard Lützen (1826-1890). Hundeportræt af en irsk setter på godset Egholm, olie på lærred, sign. N.A. Lützen 1878. 92 x 71 cm (116 x 95 cm). Fremstår med mindre, stedvise krakeleringer.

Varunr: 6083406
SEK 20 275 DK, Vejle, Dandyvej 27-11-2021
20:24
SEK 13 517
Dansk maler, ca. 1860. Parti fra en gård med kvinde og tre små børn
Dansk maler, ca. 1860. Parti fra en gård med kvinde og tre små børn, olie på lærred, usign. 32 x 42 cm (46 x 56 cm). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer.

Varunr: 6108078
SEK 2 703 DK, Vejle, Dandyvej 27-11-2021
20:25
SEK 1 622
Ubekendt kunstner. Portræt af Frederik den Store af Preussen, 1700-tallets slutning
Ubekendt kunstner. Portræt af Frederik den Store af Preussen, 1700-tallets slutning. 46,5 x 34 cm. (58,5x48). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer samt retoucheringer. Det originale lærred er spændt op på et nyere.

Varunr: 6121373
SEK 4 055 DK, Vejle, Dandyvej 27-11-2021
20:26
SEK 2 028
Svend Engelund. Landskabsparti (cd)
Svend Engelund (1908-2007). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. og dat. S.E, 49. 107 x 160 (122 x 173) cm. Svend Engelund skitsebog medfølger. Fremstår med små krakeleringer på lærred. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Varunr: 6108785
SEK 40 550 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-11-2021
20:30
SEK 27 034
Ole Ring, parti fra Kirkestræde i Køge (cd)
Ole Ring (1902-1972), parti fra Kirkestræde i Køge, olie på lærred, sign. Ole Ring-1930, 31,5x41,5 cm. (42x51 cm). Fremstår med reparation samt enkelte krakeleringer.

Varunr: 6121379
SEK 24 330 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2021
20:36
SEK 16 220
N. A. Abildgaard, skole. Ca. 1800
Nicolai Abraham Abildgaard 1743-1809, skole. 'Homer synger og spiller på sin Lyre'. Olie på lærred. 40 x 35 (49 x 45) cm. Usign. Fremstår professionelt konserveret.Proveniens: Privat samling og herefter i arv. Auktionshuset Winkel & Magnussen samt Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 232, ...

Varunr: 6110012
SEK 20 275 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-11-2021
20:58
SEK 13 517
Adolf Heinrich Hansen, motiv med hundehvalpe
Adolf Heinrich Hansen (1859-1925), motiv med hundehvalpe, olie på lærred, sign. Ad. Heinr. Hansen, 37x50 cm. (48x61 cm). Fremstår med fugtplet, krakeleringer og afskalninger.

Varunr: 6122200
SEK 2 703 DK, Odense, Kratholmvej 28-11-2021
11:37
SEK 1 622
Harry Kluge, landskab
Harry Kluge (1879-1963), landskab, olie på lærred, sign. Harry Kluge-1937, 37,5x51,5 cm. (49x63 cm).

Varunr: 6122199
SEK 1 081 DK, Odense, Kratholmvej 28-11-2021
13:42
SEK 608
Birger TH. Hansen, bymotiv
Birger TH. Hansen f. 1940, bymotiv, olie på lærred, sign. Birger, 60x80 cm. (98x78 cm). Enkelte afskalninger.

Varunr: 6122685
13:49
SEK 406
Anne Marie Basse. Olie på lærred. Sydlandsk landskabsparti
Anne Marie Basse (1877-1960) olie på lærred. Sydlandsk landskab med bygninger. Mærkat bagpå med sign. Ant. Italien 20. årh. begyndelse. Med mindre skade foroven på lærred H. 79 x 84 cm (88x94)

Varunr: 6122339
SEK 2 028 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-11-2021
14:12
SEK 1 149
Cilius Andersen, parti med person på trappe
Cilius Andersen (1865-1913), parti med person på trappe, olie på plade, sign. Cilius A, 45x30 cm. (56x41,5 cm).

Varunr: 6121980
SEK 1 352 DK, Odense, Kratholmvej 28-11-2021
14:29
SEK 541
Eyvind Olesen, opstilling med blomster & teaterscene (2)
Eyvind Olesen (1907-1995), opstilling med blomster / teaterscene, olie på lærred / plade, sign. Evy Olesen, 67x36 cm. (74x44 cm). 66x46 cm. (73x52 cm). (2)

Varunr: 6121971
SEK 1 622 DK, Odense, Kratholmvej 28-11-2021
14:37
SEK 406
Ubekendt kunstner, nord for Kronborg, olie på lærred, sign. 21,5x34,5 cm. (32x45 cm), begyndende krakeleringer.

Varunr: 6121985
14:54
SEK 541
12345...6»