Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Orientmatta antik
ORIENTMATTA, antik, Sarouk Faraghan, ca 412x290 cm
Varunr: 5441743
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
14:42:00
Se mer
Kinesisk løber, 367 x 78 cm, 20 årh
Kinesisk løber, 367 x 78 cm. 20 årh. Uld på bomuld. Ornamentik med blomster, medaljoner og bladranker på mørk blå bund. Alm. stedvis brugspatina / brugspræg.
Varunr: 5441093
SEK 1 151 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
15:51:00
SEK 504
Orientmattor
ORIENTMATTOR, 2 st, Turkmenistan, 1900-talets början, 137x103 resp 121x82 cm
Varunr: 5445720
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 25-09-2019
12:16:00
Se mer
Kizil Ayak
VÄSKSIDA, Kizil Ayak, antik, ca 86x163 cm
Varunr: 5445764
14:18:00
Se mer
Väsksida
VÄSKSIDA, Turkmen, antik, ca 48x124 cm
Varunr: 5445775
14:42:00
Se mer
Persisk Shahreza tæppe, 250x180 cm.
Persisk Shahreza tæppe med Havemønster. Uld på bomuld. 250x180 cm.
Varunr: 5444651

SEK 7 770 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-09-2019
19:56:00
SEK 504
Et antikt kaukasisk tæppe samt to persiske tæpper (3)
Tre nomadetæpper bestående af et antikt kaukasisk tæppe af uld på uld, 190 x 96 cm, samt to persiske tæpper fra ca. 1970'erne af uld på bomuld, 177 x 117 og 218 x 133 cm. Fremstår med brugsslitage, nogle skader/reparationer, det antikke falmet. (3)
Varunr: 5443430
SEK 2 878 DK, Vejle, Dandyvej 26-09-2019
20:09:00
SEK 504
Orientmatta Selendi bird Ushak antik
ORIENTMATTA, Selendi "bird ushak", antik omkring 1900, kopia efter gammal förlaga framtagen av Theodor Tuduc, 124x169 cm. . PROVENIENS:. Inköpt i Bukarest mellan åren 1937-47, vidare i arv till nuvarande ägare.. . I slutet av 1800-talet ökade intresset för orientaliska mattor hos både privata samlare och museer i Västeuropa och Nordamerika. Matthandlare och samlare av mattor anlände till Transylvanien för att leta antika mattor och i samband med detta inrättades inventeringar av befinliga mattor i trakten, men kyrkoförsamlingar vilka var i behov av pengar kunde sälja av gamla antika mattor som funnits i dess samlingar under lång tid.. Matthandlaren Theodor Tuduc handlade med äkta mattor och producerade kopior av äldre mattor, vilka var så välgjorda att museikuratorer världen över trott de var äkta.. I dag har dessa kopior framtagna av Tuduc runt förra sekelskiftet blivit antika samlarobjekt av historiskt intresse i sig själva.
Varunr: 5440371
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
11:12:00
Se mer
antik Malayer gallerimatta
ORIENTMATTA, Malayer, antik, galleri, ca 497x104 cm
Varunr: 5440380
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
11:30:00
Se mer
Orientmatta, Meimei, semiantik
ORIENTMATTA, Meimei, semiantik, 340x233 cm
Varunr: 5440420
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
13:14:00
Se mer
Orientmatta Kaukasien antik
ORIENTMATTA, Kaukasien, antik, ca 176x117 cm
Varunr: 5440454
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
14:34:00
Se mer
Orientmatta Senneh antik
ORIENTMATTA, Senneh, antik, ca 200x134 cm. . PROVENIENS:. Inköpt i Bukarest mellan åren 1937-47, vidare i arv till nuvarande ägare.
Varunr: 5440455
14:36:00
Se mer
Orientmatta Isfahan silkesvarp
ORIENTMATTA, Isfahan, old, ull på silkesvarp, ca 800.000 knutar/kvm, ca 303x215 cm
Varunr: 5440456
SEK 25 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
14:38:00
Se mer
Orientmatta semiantik Veramin
ORIENTMATTA, Veramin, semiantik, ca 187x145 cm
Varunr: 5440490
16:06:00
Se mer
Orientmatta semiantik Sarab
ORIENTMATTA, Sarab, semiantik 1930-tal, galleri, ca 440x95 cm
Varunr: 5440498
16:22:00
Se mer
Orientmatta semiantik Senneh
ORIENTMATTA, Senneh, semiantik, ca 204x137 cm
Varunr: 5440508
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
16:42:00
Se mer
Orientmatta Veramin 1920-30-tal
ORIENTMATTA, Veramin, semiantik 1920-30-tal, ca 313x209 cm
Varunr: 5440585
SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
19:46:00
Se mer
Orientmatta antik pelarmatta Suiyuan Kina
ORIENTMATTA, Suiyuan, Kina, antik pelarmatta med de åtta buddhistiska symbolerna, ca 253x102 cm
Varunr: 5440594
20:04:00
Se mer
Orientmatta antik Perepedil
ORIENTMATTA, Perepedil, antik, ca 188x120 cm
Varunr: 5440600
20:16:00
Se mer
Fransk Gobelin, kroscene efter Rudolf Eichstaedt 19 årh.
Fransk Gobelin, kroscene efter Rudolf Eichstaedt 125 x 192, 19 årh. Fremstår falmet med vand/fugtspor i bunden.
Varunr: 5435765
SEK 2 158 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-09-2019
20:45:00
SEK 432