Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Persisk Shiraz tæppe, 250 x 174 cm
Persisk Shiraz tæppe, 250 x 174 cm. Uld på uld. Medaljon design på rød bund, motiver med talrige stiliserede bladranker, blomster, m.m. Brugsspor, stedvis slitage.
Varunr: 5004226
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
20:22:00
SEK 389
Persisk Heriz tæppe, semi-antikt, 20 årh. 370 x 288 cm
Persisk Heriz tæppe. Uld på bomuld. Håndknyttet. Semi-antikt, 20. årh.s 1. halvdel. Medlajon design på rød bund. Stiliserede bladranke-, palmet og blomstermotiver. 370 x 288 cm. Fremstår med slitage og ene hjørne med skade/hul. (NB: lys plet på sidste foto er lysindfald i rummet, ikke en skjold)
Varunr: 5004158
SEK 2 590 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
20:45:00
SEK 389
Kashmir-Teppich, ca. 150 x 94 cm , Indien/Kashmir
Kashmir-Teppich, Maße ca. 160 x 95 cm, Wolle, Indien/Kashmir Alters- und Gebrauchsspuren
Varunr: 4992850
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2018
20:18:00
SEK 386
Kashan, korkuld på bomuld, ca.: 454 x 331 cm
Sjældent Kashan-tæppe (gammelt), korkuld på bomuld, import fra Iran før 01.01.1950. Mål ca.: 451 x 331 cm. Plantefarver, ca.: 360.000 knuder/m². Fuld luv, fremstår uden skader, luvmangel eller misfarvninger. Vægt ca.: 50 kg. Signeret: Kashan Mahmoud.
Varunr: 5004323
SEK 27 955 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-05-2018
21:15:00
SEK 16 387
Persisk Shahsavan Mafrash
Persisk Shahsavan Mafrash. Nordvest Persien. 1900-tallets første halvdel. Vævet og broderet med uld på uld. 110 cm. H. 43 cm. B. 60 cm.
Varunr: 5001293
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2018
20:12:31
SEK 389
Orientalsk tæppe, 233 x 156 cm. 1900-tallet
Orientalsk tæppe, 233 x 156 cm. Stedvist kraftigt slid. 1900-tallet.
Varunr: 5003069
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 29-05-2018
13:45:00
SEK 389
Persisk Kashan tæppe, semi-antikt, 245 x 170 cm
Semi-antik persisk Kashan tæppe, 245 x 170 cm. 1900-tallet. Håndknyttet. Luv af uld på bund af bomuld. Fint knyttet kvalitet. Niche-design på mørk blå bund med rovdyr, hjorte, grædepil, livets træ, blomster, palmetter, bladranker og vase, m.m. Lyse biborter. Byen Kashan er placeret midt i ...
Varunr: 4986013
SEK 15 541 DK, Odense, Kratholmvej 29-05-2018
20:28:00
SEK 389