Utropspris
   Varor pr. sida   9 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Antik Malayer tæppe, Persien ca 1880, 200 x 131 cm
Antik Malayer tæppe, Persien ca 1880. 200 x 131 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. På bagsiden monteret vægophæng.

Varunr: 6044998
SEK 13 597 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
08:26
SEK 3 535
Semiantikt persisk Nain tæppe, ca. 1960, 1 mio. knuder, 159 x 107 cm
Semiantikt persisk Nain tæppe, uld på bomuld, fint knyttet med ca. 1 mio. knuder pr. m2, ca. 1960. 159 x 107 cm. Let aldersrelateret slitage. Monteret med ringe til ophæng ved den ene ende.

Varunr: 6024337
SEK 8 158 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
08:40
SEK 408
Semiantik Keshan, figurativ, ca. 1960, 215 x 134 cm
Semiantikt Keshan tæppe, figurativt med mennesker der hviler sig under blomstrende træer, centrale felt med tekst på arabisk, uld på bomuld, ca. 1960. 215 x 134 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage.

Varunr: 6024352
08:50
SEK 476
Antik Kirman Lavar, figurativ, ca. 1880, 223 x 137 cm
Antikt persisk Kirman Lavar tæppe, figurativt med centralt motiv med audienssal, langs kanten portrætter af antageligt kendte mænd samt heste, uld på bomuld, ca. 1880. 223 x 137 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, enkelte pletter.

Varunr: 6024341
SEK 40 792 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
09:02
SEK 408
Persisk Mashad Tæppe 310X415 cm
Persisk Mashad Tæppe. Uld på bomuld. 310X415 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6063087
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 03-08-2021
18:41
SEK 408
Persisk Bakhtiari tæppe 305 x 215 cm.
Persisk Bakhtiari tæppe. Uld på bomuld. 305 x 215 cm. Brugsspor.

Varunr: 6063092
19:40
SEK 408
Persisk Keshan Tæppe. 385 x 285 cm.
Persisk Keshan Tæppe Uld på bomuld. 385 x 285 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6063079
19:43
SEK 476
Persisk paladstæppe. Täbriz Mahi med silke 491 x 346 cm.
Persisk paladstæppe. Tabriz Mahi. Uld på bomuld med silke stafferinger, ca. 500.000 knd. pr. kvm. 491 x 346 cm. Erhvervet 2005 med certifikat herfra. Fremstår med am. brugsspor.

Varunr: 5944314
SEK 54 389 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
20:31
SEK 27 195
Antikt persisk tæppe med bibelsk motiv, 1920'erne formodentlig Kerman
Antikt persisk tæppe med bibelsk motiv, 1920'erne formodentlig Kerman. uld på bomuld. 83 cm x117 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6001023
SEK 4 623 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2021
21:51
SEK 408