Utropspris
   Varor pr. sida   15 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
To traditionelle nordiske knive (2)
To traditionelle nordiske knive. Greb og skede i rensdyrtak. Klinger 8,5 og 14,5 cm. Total: 18,5 og 25,5 cm. Midten af 1900-tallet. (2)

Varunr: 5734379
SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
15:53
SEK 556
Marinesabel model 1849, mrk C.J.C Fyrwald Kjøbenhavn
Dansk marinesabel Model 1849 . Klingelængde 82 cm, På klingebryst, sicelleret "C.J.C Fyrwald Kjøbenhavn". Skeden betrukket med læder, Portepe i guldtrækkerarbejde. Grebet af perlemor. Blankvåbentilladelse påkræves.

Varunr: 5734378
SEK 4 172 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
17:56
SEK 3 616
Samling orientalske effekter (3)
Samling orientalske effekter fra start 1900tallet bestående af : Stok / pegepind med sølvmontering fra Thailand L. 90cm. Dolk med skæfte af elfenben og sølvmontering L.53cm. Sværd med greb af ben samt 14kt guld L. 75cm, begge fra Sydøstasien. Fremstår med brugsspor. Blankvåbentilladelse ...

Varunr: 5613881
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
19:47
SEK 1 321
Tysk hirschfænger. Slutningen af 1800-tallet
Tysk hirschfænger. Slutningen af 1800-tallet. Greb i hjortetak. Skede i sort læder. Klinge: 27 cm. Total: 40 cm. Blankvåbentilladelse påkræves.

Varunr: 5735253
SEK 1 947 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
21:52
SEK 556
Kiku Matsuda. Bowiekniv model 'Leopard'
Kiku Matsuda. Bowiekniv model 'Leopard', lavet af japansk specialstål OU31, blad med ætsninger, grebsskaller af G10. Hertil håndlavet Kydex-skede med bæltefæste (bæltefæstet skal monteres). L. 49 cm, L. i skede 50,5 cm. Fremstår ny og ubrugt. Kræver samler-/blankvåbentilladelse.

Varunr: 5719138
SEK 13 906 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:23
SEK 4 728
Hörster E. & F. Solingen, norwegischer Degen der Infanterie, Edelstahl, Messing, Deutschland, 1930er Jahre
Hörster E. & F. Solingen, norwegischer Degen der Infanterie, Edelstahl, Messing, Deutschland, 1930er Jahre. Degen mit einer einfach gekehlten Edelstahlklinge und ornamentalen Zieselierungen, sowie dem Schriftzug 'Für König und Vaterland' auf Norwegisch, profiliertes und mit einer ornamentalen ...

Varunr: 5712049
SEK 3 626 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-08-2020
21:53
SEK 414
E. & F. Hörster, Holländischer Marinedolch mit Gehänge, Leder, Metall, 2. Hälfte des 20. Jahrhunderts
E. & F. Hörster, Holländischer Marinedolch mit Gehänge, Leder, Metall, 2. Hälfte des 20. Jahrhunderts. Dolch mit einem elfenbeinfarbenen Griff und vergoldeter Parierstange aus Metall, einer mit Seeschlangenmotiv verzierten Klinge, L.26cm, einer vergoldeten, ornamental verzierten Scheide mit zwei ...

Varunr: 5712028
SEK 4 144 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-08-2020
21:54
SEK 466
Carl Eickhorn Solingen, norwegischer Degen der Infanterie, Stahl, Messing, Holz, Deutschland, 2. Hälfte des 20. Jahrhunderts
Carl Eickhorn Solingen, norwegischer Degen der Infanterie, Stahl, Messing, Holz, Deutschland, 2. Hälfte des 20. Jahrhunderts. Degen mit einer zweifach gekehlten Klinge aus Stahl, ornamental durchbrochenes und profiliertes Messinggefäß mit Drei-Kronen-Wappen und einem mit Messingdraht umwickelten ...

Varunr: 5712109
21:54
SEK 414
Marinesabel model 1849
Dansk marinesabel Model 1849 . Klingelængde 80 cm, Skeden betrukket med læder, monteret med portepee. Grebet af perlemor. Blankvåbentilladelse påkræves.

Varunr: 5723009
SEK 3 059 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2020
16:11
SEK 1 669
Masai spyd
Masai spyd TL 186 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.

Varunr: 5736866
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2020
18:20
SEK 417
To jægerhirschfängere M/1801 (2)
To jægerhirschfängere M/1801. Blankvåbentilladelse påkrævet. TL 72/74 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 5737417
SEK 2 781 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-08-2020
13:04
SEK 417
Skibshuggert M1849 og Jægerhirschfænger M1801 (2)
Skibshuggert M1849 TL 81 cm og Jægerhirschfænger M1801 TL 77 cm. Brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)

Varunr: 5738170
14:05
SEK 417
To franske sabler (2)
Fransk sabel M1831 TL 64 cm, samt fransk Briquet M1816 TL 74 cm. Brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)

Varunr: 5738172
18:22
SEK 417
Jægerhirschfænger M1849 og Artillerisabel M1854 (2)
Jægerhirschfænger M1849 med greb af træ TL 71 cm og Artillerisabel M1854 TL 64 cm. Brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)

Varunr: 5738173
19:22
SEK 417
Dansk Pallask M/1831 for infantariets Underofficerer og Hautboister.
Dansk Pallask M/1831 for infantariets Underofficerer og Hautboister. Med original læder på klinge Fæstet stemplet: KR2C1. TL 90 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet

Varunr: 5737416
SEK 2 086 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-08-2020
20:22
SEK 417