Utropspris
   Varor pr. sida   6 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Japansk sværd
Japansk sværd af nyere dato. L: 107 cm. Ligger i kuffert. Fremstår med brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varunr: 6044611
SEK 1 364 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:32
SEK 1 296
Engelsk sabel, omkring 1900
Engelsk sabel, omkring 1900. L: 98 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varunr: 6044492
20:37
SEK 1 227
Tysk kavalerisabel, 1800-tallets anden halvdel
Tysk kavalerisabel, 1800-tallets anden halvdel. L: 107 Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varunr: 6044506
SEK 2 728 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:45
SEK 1 500
Underofficerspallask M1831
Underofficerspallask M1831 med skede af messing og læder. Portepé medfølger. L: 95 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varunr: 6044498
SEK 4 091 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:48
SEK 4 091
Husarsabel med skede M/1808
Husarsabel med skede M/1808, fæste af jern, greb af læder beviklet med messingtråd, enægget klinge med bred hulslibning. KL 85 cm, TL 106 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet.

Varunr: 6031026
SEK 9 546 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
16:32
SEK 1 500
Dansk Skibshuggert ca. 1808 - 1814.
Dansk Skibshuggert ca. 1808 - 1814. TL 93 cm. KL 75 cm. Afkortet klinge fra Dragonkårde M. 1785 og fæstet er fra Rytterkårde M. 1789. Der mangler "krydset" i fæstet. Fremstår brugspræget med bl.a. hakker i klingen. Samlertilladelse til blankvåben kræves.

Varunr: 6043988
SEK 2 046 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2021
17:00
SEK 4 364