Utropspris
   Varor pr. sida   8 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Orientalsk sabel med jernfæste. 1800-tallets slutning
Orientalsk sabel med rigt dekoreret jernfæste med prikgravering og forsølvning. Klinge dekoreret med bla. figurer. 1800-tallets slutning. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varunr: 6061947
SEK 6 799 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2021
20:12
SEK 952
Prydvåben til brandmand, antageligt tysk eller fransk, 1800-tallets slutning
Prydvåben til brandmand, antageligt tysk eller fransk, 1800-tallets slutning. Greb af udskåret ben, skede af sort læder med dekorerede messing beslag. Parerplade med brandhjelm og økser. Parerstang med druer. Klinge med savtakker. Totallængde: 79 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. ...

Varunr: 6061955
SEK 4 079 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2021
20:20
SEK 2 176
Orientalsk dolk med greb af udskåret horn, 1900-tallets begyndelse
Orientalsk dolk med greb af rigt udskåret horn i form af dyrehoved. Bred og god klinge graveret 'Tjipatjing'. Skede af træ med messingbeslag. Totallængde: 43 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og ældre reparation af benet. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varunr: 6061951
SEK 3 807 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2021
20:28
SEK 612
Orientalsk forsølvet blankvåben med skede, 1800-tallets anden halvdel
Orientalsk blankvåben med rigt dekoreret og forsølvet fæste. God og bred klinge med dekoration og inskriptioner fra fremstilleren. Skede af udskåret træ beklædt med sort læder. Sammensyet med metaltråd. 1800-tallets anden halvdel. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt manglende læder på ...

Varunr: 6061950
20:48
SEK 544
Mongolsk sværd, 1800 tallet
Mongolsk sværd, 1800 tallet. Fæste af metal, skede af træ beklædt med sort læder. Totallængde: 87 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og skader på skeden. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varunr: 6044896
SEK 5 439 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
09:48
SEK 408
Stor arabisk dagger med skede og bælte, omkring 1900
Stor arabisk dagger med skede og bælte, omkring 1900. Totallængde: 54 cm. Klingens længde: 40 cm. I brunt læderbælte hvor det ene spænde mangler. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varunr: 6044903
09:50
SEK 408
Sværd med skede, antageligt Afghanistan. ca. 1900
Sværd antageligt Afghanistan. ca. 1900. Dekoreret fæste af metal, grundigt stemplet blank klinge og skede af træ beklædt med sort læder og metalbeslag. To bæreringe. Totallængde: 97 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varunr: 6044889
SEK 16 317 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
09:52
SEK 408
Aaron Wilburn. Bowiekniv med damasceret klinge
Bowiekniv med mosaik-damasceret klinge. Frame handle konstruktion, S-guard og frame af smedejern. Grebskaller af ironwood med nitter af sølvfarvet nikkel. Smedet af mestersmeden Aaron Wilburn, kniven er hans største til dato. Hertil håndlavet skede i kernelæder ligedeles fra Aaron Wilburn. L. ...

Varunr: 6047610
SEK 21 756 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2021
20:15
SEK 4 623