Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dansk døllebajonet m/1774 til dragongevær
Dansk døllebajonet m/1774 til dragongevær. Længde: 51 cm. Stemplet D. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varunr: 5003173
SEK 1 554 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:23:00
SEK 1 554
Besteck / Tranchierbesteck mit Schnitzerei, Fleischmesser und Fleischgabel, (2)
Besteck / Tranchierbesteck, ein dolchartiges Messer und eine Fleischgabel, jeweils mit Holzgriffen, Fassung sowie Fingerschutz aus Messing, jeweils samt hölzerner Messer- bzw. Gabelscheide, Holzelemente mit reichhaltigen Schnitzreliefs, hauptsächlich florale Muster und Messingfassungen. L.ca. ...
Varunr: 4974847
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:53:00
SEK 386
Huggare och ordenssvärd
HUGGARE, omkring 1800, mässingfäste, klinga med blodränna vid ryggen, ORDENSSVÄRD, stämplad klinga A. Werth Solingen, längd ca 84 resp. 94 cm
Varunr: 5003311
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
10:21:00
Se mer
Preussisk faskinkniv m/1841
Preussisk faskinkniv model 1841 med savtakket klinge. Stemplet Solingen på klingen. TL 76 cm. Fremstår med alders og brugsspor. Blankvåbentilladelse kræves.
Varunr: 5003708
SEK 1 943 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
15:36:00
SEK 712
Wirkkala kniv
KNIV, rostfritt stål, nylon och mässing, design Tapio Wirkkala för Hackman, Finland, formgiven 1961, längd 22 cm
Varunr: 5003449
17:39:00
Se mer
Samling blankvåben og jagtknive mm. (20)
Samling blankvåben og jagtknive. Bla tysk k98 bajonet med læderfrø og skede, replika af vikingesværd, machete, diverse jagtknive og militærbajonetter mm. fra 1800-1900-tallet. 25-95 cm. Fremstår med brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet. (20)
Varunr: 5004371
SEK 4 921 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2018
20:04:00
SEK 1 684
Kummet, Holz / Leder / Metall
Kummet, Kutschgeschirr, Rahmen aus Holz mit einem Ring bespannt mit schwarzem Leder, Halterung aus Metall, Maße: L. 92 cm, B. 48 cm, T. 17 cm, Gebrauchsspuren, Abrieb, Risse und Kratzer am Leder, Kratzer, Abrieb und Bestoßungen am Holz, Oxidationsspuren am Metall.
Varunr: 4665710
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:19:00
SEK 386
Samling på 10 blankvåben (10)
Samling blankvåben, dolke samt sværd. Totallængde 34 - 123 cm . Bladlængde 15-95 cm. Blankvåbentilladelse påkræves ved udlevering.
Varunr: 4978379
SEK 3 108 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2018
20:14:00
SEK 1 230
Highlander replica sværd
Highlander movie replica sværd med ca. 68 cm. lang klinge, greb af støbt komposit med fittings af forgyldt metal. Totalængde 103 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varunr: 5007402
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2018
19:00:00
SEK 389
2 orientalske sværd
Sværd med ca. 49 cm. lange kling, garnbeviklet greb og skede af bambus. Totallængde 87 cm. Orientalsk sværd med klinge af metal, greb og skede af træ og messing. Totallængde 100 cm. 1900-tallet. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)
Varunr: 5004013
19:14:00
SEK 389
Japansk og kinesisk sværd (2)
Japansk sværd med ca. 60,5 cm. lang klinge, greb af stofbevilket kunstmateriale. Totallængde 97 cm. Kinesisk broadsword. Klingelængde 69. Totallængde 91 cm. 1900/2000-tallet. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)
Varunr: 5007318
SEK 2 331 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2018
19:55:00
SEK 518
Et par marinehuggerter (2)
Et par marinehuggerter med fæste og plade af messing, stemplet hhv. 14M 59 samt 43P og 55S. Rillet læderbeklædt greb. Ca. 65,5 og 66 cm. lang klinge; den ene stemplet med anker, PGG samt 1862. Brugs- og aldersrelateret slitage. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)
Varunr: 5002700
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2018
20:06:00
SEK 583
Et par danske sabler model 1831 for infanteriets underofficerer og hautboister (2)
Et par Danske sabler model 1831 for infanteriets underofficerer og hautboister med greb og fæste af messing. Parérstangen stemplet BGC i oval ramme; den bestandige gevær commission og HR DOC samt P.C.A.2 5.B.3C.12. Afkortet. Klingelængde: 78,5 og 71 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varunr: 5002699
SEK 5 180 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2018
20:20:00
SEK 3 885
Dansk Korpssabel, model 1812. 2 Chassepot bajonetter samt sabel (4)
Dansk Korpssabel, model 1812 med fæste af messing støbt med løvehoved, greb med rester af læder med beviklet messingtråd. Ca. 63 cm. afkortet klinge. Totallængde 78,5 cm. 2 franske Chassepot bajonetter M/1866. L. ca. 69,5 cm. Sabel, lignende Infanterisabel, fæste af messing, stemplet L i oval ...
Varunr: 5002701
SEK 3 108 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2018
20:31:00
SEK 518
Vänsterhandsdolk
VÄNSTERHANDSDOLK, 1600-tal, tveeggad klinga, fäste med böjda parerstänger, oktagonal kavel och knapp, längd 40 cm
Varunr: 5008053
SEK 9 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
11:04:00
Se mer
Ordensvärja
VÄRJA, fransk, klinga med förgylld dekor, fäste i förgylld zink, dekor av bla med hästhuvud, örn med blixtknippe och Pallas Athena, längd 86 cm
Varunr: 5008140
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
15:02:00
Se mer
Värja
VÄRJA, 1700-talets mitt, graverad klinga, förgyllt mässingsfäste, längd ca 101 cm
Varunr: 5008173
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
16:24:00
Se mer
Blankvåbensamling, bl.a. Dansk Model 1831 for infanteriets underofficerer.
Blankvåbensamling, bl.a. Dansk Model 1831 for infanteriets underofficerer. Dansk Model 1831 (kopi ?) TL 92 cm. KL 78 cm. Alle blankvåbnene fremstår med brugspræg. Samlertilladelse til blankvåben kræves.
Varunr: 5003200
SEK 3 885 DK, Aalborg, Nibevej 26-05-2018
16:50:00
SEK 518
Bajonetsamling, Bl.a tysk til K98.
Bajonetsamling, Bl.a tysk til K98. Diverse bajonetter. Samlertilladelse til blankvåben kræves.
Varunr: 5008835
SEK 1 943 DK, Aalborg, Nibevej 26-05-2018
17:15:00
SEK 453
Samling blankvåben (3)
Samling blankvåben, bla. engelsk machete. Blankvåbenstilladelse påkrævet. (3)
Varunr: 5007203
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 26-05-2018
20:36:00
SEK 389
3 franske blankvåben. 2 sabler samt en musketer kårde.
3 franske blankvåben. 2 sabler samt en musketer kårde. Nøjagtige kopier af de originale blankvåben. Musketer kården er forsølvet. Fremstillet med de originale inskriptioner og størrelser. TL på sablerne er 110 cm og 111 cm. Kårdens TL er 117 cm. Fremstår stort set uden brugspræg. ...
Varunr: 5006263
SEK 4 662 DK, Aalborg, Nibevej 27-05-2018
17:15:00
SEK 3 367
Dolkar
DOLKAR, 2 st, orientaliska, med böjda klingor, varav en med balja i dekorerat låglödigt silver med inläggningar av turkoser och glaspärlor, den andra med kavel i horn, längd ca 30 resp. 40 cm
Varunr: 5008466
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2018
19:58:00
Se mer
Knivar och bajonetter
KNIVAR, BAJONETTER, 8 dlr, bestående bla av sabelbajonett, norsk, Kongsberg, till kammarladdare m/1859, längd ca 28-71 cm
Varunr: 5008470
20:06:00
Se mer
Huggare 2 st m/1748
HUGGARE, 2 st, m/1748, en med P-stämplad klinga samt på fästet märkt AR 6.R No 7, den andra märkt RG [..], total längd 72,5 respektive 74,5 cm varav klingorna 57 respektive 59 cm
Varunr: 5008558
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2018
12:12:00
Se mer
Sabel m/1893
SABEL, svensk, m/1893, märkt G.E. Svalling, Mölntorp, stålbalja, längd ca 108, varav klingan 95 cm
Varunr: 5008566
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2018
12:44:00
Se mer
Sabel m/1893
SABEL, svensk, m/1893, märkt E. Svalling, Eskilstuna, svart stålbalja, längd ca 108, varav klingan 95 cm
Varunr: 5008608
15:36:00
Se mer
Släpsabel
SABEL, svensk, 1880-tal, s.k. släpsabel, stålfäste, stålbalja, längd 89,5 cm
Varunr: 5008738
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2018
21:34:00
Se mer