Utropspris
   Varor pr. sida   29 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Gyldendal, bibel med illustrationer, læderindbundet
Gyldendal, bibel med illustrationer, læderindbundet. Brugsspor. Mål ca: 23 x 29 x 8 cm.

Varunr: 6225559
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 03-07-2022
13:16
SEK 423
Robert Storm Petersen. Stor samling bøger / plakater (ca. 205)
Robert Storm Petersen. Stor samling litteratur af og om Storm P. samt to plakater. Se fotos for indhold. Fremstår med varierende brugsspor. (ca. 205)

Varunr: 6226893
SEK 2 114 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:36
SEK 2 396
D. Casp. Erasmi Brochmand. Huus-postill Kiøbenhavn, 1753.
D. Casp. Erasmi Brochmand. Huus-postill ; eller Kort forklaring og gudelig betænkning over alle evangelier og epistler : som paa søndage og hellige dage udi Guds meenighed det gandske aar igiennem pleye at fremsættes og forhandles, Guds børn til gudelig øvelse. Paa ny oplagt og formeeret med ...

Varunr: 6227151
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
18:38
SEK 423
John Difool bind 1-4, 1. udgave (4)
4 førsteudgaver af tegneserien om John Difool af Jodorowsky og Moebius. Bind 1: ”Den sorte inkal”. Bind 2: ”Den lysende inkal”. Bind 3: ”Nedenunder”. Bind 4: ”Ovenover”. Alle stand Very Fine. (4)

Varunr: 6218981
SEK 2 819 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
19:14
SEK 1 409
Anders And blade. Fem indbundne bøger fra 1949-1954 (5)
Anders And blade. Fem indbundne bøger fra 1949-1954, best. af bl.a.: nr. 7. september 1949, 1. årgang, nr. 10 december 1949, 1. årgang, 1. januar, 1950, 2. årgang, nr. 3, marts 1950, 2. årgang, nr. 4 april 1950, 2. årgang, nr. 5, maj 1950, 2. årgang, nr. 6, juni 1950, 2. årgang. Fremstår med ...

Varunr: 6229200
SEK 4 228 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
20:21
SEK 2 255
Anders And blade best. af udgaver fra 1949-1966 (170)
Anders And blade bestående af udgaver fra 1949-1966, ukomplet samling. Samt enkelte diverse blade / tegneserier. Fremstår i varierende stand med brugsspor (170)

Varunr: 6230827
20:43
SEK 6 201
5 hæfter af Dansk Familieblads Billedhæfte med Anders And, 1950'erne (5)
Walt Disney. 5 hæfter med Anders And, Dansk Familieblads Billedhæfte nr. 28 (1955), 31 (1956), 34 (1957), 37 (1958) og 40 (1959). Fremstår i pæn stand, enkelte sider med fugtpletter, nr. 40 har en side med et afrevet hjørne. (5)

Varunr: 6175728
SEK 7 047 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
14:18
SEK 5 074
Samling vintage erotiske romaner (8)
Samling vintage erotiske romaner bestående af: Siv Holm: Jeg - en kvinde bind 1 og 2. Sverre Holm Jeg - en mand bind 1 og 2. Svend Holm (red.) Sengeheste II. Susanne HGolm. Jeg - en elskerinde. Inge Krog. Jeg - en frisindet kvinde. Cynthia Love. Vellystes Hus. 1964 - 1967. Stand Very Fine. (8)

Varunr: 6223437
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 04-07-2022
18:24
SEK 423
Faglitteratur, psykiatri (43)
Faglitteratur omhandlende psykiatri, skrevet af bl.a.: Michel Foucault, Jes Gerlach, Pernille Jensen, Erik Simonsen, Lars Thorgaard, Alain Topor og Kristian Valbak & Kristian Rokkedal. Se iøvrigt liste. Fremstår med varierende brugsspor. Fejl og mangler kan forekomme (43)

Varunr: 6189783
SEK 4 228 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2022
19:23
SEK 1 409
J.R.R. Tolkien. Samling bøger: 'The Hobbit' m.fl. (3)
J. R . R. Tolkien. Samling bøger bestående af. 'The Hobbit there and back again' fra 1976 og 'The Lord of the rings' 6. udgave fra 1978. De Luxe Edition. Udgivet af George Allen & Unwin. Grønne og hvide kapitælbånd. Ryg med kvadratforgyldninger. I original æsker. Samt 'Pictures by J.R.R. Tolkien,...

Varunr: 6231981
SEK 1 691 DK, Herlev, Dynamovej 05-07-2022
09:45
SEK 705
Samling Tintin tegneserier (12)
Samling Tintin tegneserier. Herge nr.: 4, 5, 6, 10, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22. Fremstår med kraftige brugsspor og slidtage (12)

Varunr: 6231679
SEK 2 114 DK, Herlev, Dynamovej 05-07-2022
19:12
SEK 564
Georgii Hornii historia ecclesiastica et politica, 1671
Georgii Hornii historia ecclesiastica et politica, 1671. Slitage og revner i ryg. Røggener.

Varunr: 6228805
SEK 1 691 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-07-2022
19:51
SEK 1 128
H.C. Andersen. Eventyr & Historier, illustreret af Lorez Frølich. (5)
H. C. Andersens 'Eventyr og historier' med illustartioner efter Lorenz Frølich, bd. 1-5. Varierende oplag, 1900-1913. I rød indbinding med guldtryk. (5)

Varunr: 6214875
SEK 1 128 DK, Kolding, Platinvej 05-07-2022
19:52
SEK 705
Scotland Yard (167)
Scotland Yard 167 titler.Fremstår med brugsspor.(167) Fylder en flyttekasse

Varunr: 6231418
SEK 2 114 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
20:12
SEK 423
Faglitteratur, psykologi (100)
Faglitteratur omhandlende psykologi og terapi, forfattet af bl.a. Abrahamowitz, Bowlby, Foucault, Grønkjær, Hayes, Josephs. Se endvidere liste. Fremstår med varierende brugsspor. Fejl og mangler kan forekomme. (100)

Varunr: 6181368
SEK 4 228 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-07-2022
20:51
SEK 1 409
Henrik Krøyer. 6 bind. Danmarks fiske, Erindringer m.fl. (6)
Henrik Krøyer. 6 bind herunder fire Danmarks fiske, Erindringer og Danmarks fiskerier. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor herunder slitage. (6)

Varunr: 6232907
SEK 2 819 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-07-2022
18:00
SEK 1 409
Samling vintage Edgar Wallace bøger (38)
Samling vintage Edgar Wallace bøger. 1960'erne. Stand fine. (38)

Varunr: 6223441
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 06-07-2022
18:30
SEK 423
Anders And, Superman m.m. Stor samling tegneserier.
Stor samling tegneserier, heriblandt Anders And blade og jumbobøger fra 1970'erne og frem, samt diverse andre tegneserier og blade. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6231680
SEK 1 691 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2022
19:14
SEK 987
The Compendium Finale og Contemporary Jewellers 2008 Vol 1&2
The Compendium Finale og Contemporary Jewellers 2008 Vol 1 & 2. Darling Publications H. 23 x 26 x 27. vægt ca 13,5 kg

Varunr: 6215324
SEK 2 819 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-07-2022
19:43
SEK 1 409
Christian Vs Danske Lov på tysk, København 1699
Christian Vs Danske Lov på tysk, 'Königs Christians Des Fünfften, Daensches Gesetz', oversat til tysk af Henrik Weghorst, trykt af Joachim Schmedtgen, København 1699. Indbundet i helpergament. 16,5 x 10 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage i let grad. Thesaurus II,431.

Varunr: 6196530
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2022
20:23
SEK 2 114
Johannes Chrysostomos. 'Les Panegyriques des Martyrs', 1735
Johannes Chrysostomos (347-407). 'Les Panegyriques des Martyrs', oversat fra græsk til fransk af R.P. de Bonrecueil, Paris 1735. I hellæderbind med rygforgyldning og guldtrykt våbenskjold med motto (”Ardeo, Persevero, Spero”) for Guillaume Pavée de Vendeuvre (1779-1870), fransk politiker og kendt...

Varunr: 6196424
SEK 2 114 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2022
20:32
SEK 1 409
Francois Gentil. 'Le Jardinier Solitaire', Paris 1749
Francois Gentil. 'Le Jardinier Solitaire, ou Dialogues Entre un Curieux & un Jardinier Solitaire, neuvieme edition', trykt af Rigaud, Paris 1749. Med kobberstukket folde-ud-planche. I samtidigt hellæderbind med rygforgyldning og guldtrykt våben for Løvenskiold til Løvenborg. Stempel på flyveblad....

Varunr: 6196339
20:35
SEK 1 409
C.-G.-G. de Vintimille. 'Breviarium Parisiense', 1745
Charles-Gaspard-Guillaume de Vintimille du Luc (1655–1746). 'Breviarium Parisiense [...]. Pars Autumnalis', udgivet af Bibliopolæ, Paris 1745. Et af i alt fire bind. Tekst på latin. I samtidigt pragtbind af Derome, kniplingebind (relure a la dentelle), lys brun maroquin. I senere kassette. Med ...

Varunr: 6196361
20:38
SEK 1 409
Achton Friis. De Danskes Øer bind I-III (6)
Achton Friis. De Danskes Øer bind I-III, 2 sæt, begge 2. udgave, 1962. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6221450
SEK 1 128 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2022
20:40
SEK 423
Henrik Rantzau. 'Tractatus astrologicus', 1625
Henrik Rantzau (1526-1598). 'Tractatus astrologicus de genethliacorum thematum iudiciis pro singulis nati accidentibus', trykt hos Nikolaus Hoffmann, Frankfurt 1625. Senere udgave (1. udgave kom 1593). Tekst på latin. Med to folde-ud-tavler. I samtidig helpergament. 17,5 x 12 cm. Fremstår med ...

Varunr: 6196533
SEK 4 228 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2022
20:41
SEK 2 819
Otto Sperling. 'De Summe Regio', om den danske kongemagt, 1707
Otto Sperling (1634-1715). Historiebog om navnet "konning" og den danske kongemagts oprindelse, 'De Summe Regio nomine et titulo Septentrionalibus & Germanis omnibus & aliis. usitato Konning & Ejus apud Danos origine, ejusq; potestate & Majestate Commentarius', København 1707. Tekst på latin. I ...

Varunr: 6196529
20:44
SEK 2 114
Philipp Melanchthon. 'Examinis theologici [...]', 1587
Philipp Melanchthon (1497-1560). 'Examinis theologici D. Philippi Melanthonis [...] Pars Secunda', trykt hos Matthäus Harnisch, Napoli 1587. Med tre folde-ud-tavler. I samtidig helpergament. 16,5 x 11 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, titelblad og flyveblad med reparation, håndskrevne ...

Varunr: 6196439
20:50
SEK 1 409
'Gottlieb Wilhelm Rabeners Briefe', Leipzig 1772, Luxdorphs eksemplar
Gottlieb Wilhelm Rabener (1714-1771). 'Gottlieb Wilhelm Rabeners Briefe, von Ihm selbst gesammlet und nach seinem Tode, nebst einer Nachricht von seinem Leben und Schriften, herausgegeben von C.F. Weisse', Leipzig 1772. I halvlæderbind med rygforgyldning og guldtrykt exlibris for Bolle Willum ...

Varunr: 6196528
SEK 1 409 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2022
20:53
SEK 1 128
Pedersholm, Børge Nielsen, Bruun Rasmussen. Samling auktionskataloger mm.
Pedersholm, Børge Nielsen, Bruun Rasmussen. Samling auktionskataloger mm. Bla. også Weilbachs kunstnerleksikon.

Varunr: 6211313
SEK 1 409 DK, Vejle, Dandyvej 08-07-2022
20:07
SEK 423