Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Helsides annonce i Ekstra Bladet
Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Varunr: 4886394

SEK 16 836 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-05-2018
11:30:00
SEK 4 144
Friedrichs von Schiller 'sämmtliche Werke', tidligere ejet af M. Rørbye (16)
Friedrichs von Schiller 'sämmtliche Werke', 1823. Tidligere ejet af M. Rørbye. Alle 16 bind betegnede M. Rørbye. 2 bind mangler. Slitage.
Varunr: 4933789
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:57:00
SEK 389
Samling klassiske erotiske mandeblade i form af Playboy samt Penthouse (41)
Samling klassiske erotiske mandeblade i form af Playboy: 5 stk. årgang 1957 1 stk. årgang 1958 7 stk. årgang1960 5 stk. årgang 1961 3 stk. årgang 1962 6 stk. årgang 1963 4 stk. årgang 1964 3 stk. årgang 1965 1 stk. årgang 1966 1 stk. årgang 1967 1 stk. årgang 1968 Desuden medfølger ...
Varunr: 5003062
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 21-05-2018
20:10:00
SEK 648
D. Caspari Erasmi Brochmands Hus postil, 1788 og D. Heinrich Müllers Evangeliske hjerte spejl, 1704. To bøger (2)
To bøger fra 1700-tallet. D. Caspari Erasmi Brochmands Hus postil, 1788 og D. Heinrich Müllers Evangeliske hjerte spejl, 1704. Fremstår restaurerede, med aldersrelaterede brugsspor samt med manglende sider. (2)
Varunr: 4996534
SEK 1 554 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:54:00
SEK 453
André Heller, Brockhaus Enzyklopädie, kunstnerudgave/Rara 'Brockhaus Enzyklopädie 2000', 24 bind, signeret (5)
André Heller (f. 1947), ’Brockhaus Enzyklopädie 2000’, kunstnerisk udformet udgave af ’Brockhaus - Die Enzyklopädie, i 24 bind’, 20. reviderede og aktualiserede oplag, udkommet hos F.A. Brockhaus, Leipzig/Mannheim 1996 - 1999, i et begrænset oplag på 2000 eksemplarer nummereret med arabertal ...
Varunr: 4976158
SEK 8 676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
21:06:00
SEK 7 230
Karl XII:s historia en volym
KARL XII:S HISTORIA , NORDBERG, JÖRAN ANDERSSON, Konung Carl XII:s historia, senare delen, 1740, samtida skinnband, Karl XII:s förgyllda monogram under kunglig krona, pärm daterad 1741. . Publicerades även i en tysk (1745-52) och en fransk (1748) upplaga.
Varunr: 5003478
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
19:08:00
Se mer
Historical maps
ATLAS. (BOURGUIGNON D'ANVILLE, JEAN BAPTISTE. Atlas antiquus Danvillianus minor... Norimbergae (prostat in officina Adami Theophili Schneideri-Weigeliana) 1801.. . Folio (about 405x265 mm.). Engraved title (with small hole, emanating from a punch on upper cover, which also slightly affects the m...
Varunr: 5003492
19:36:00
Se mer
Robert Storm Petersen. Samling bøger, hæfter og memorabilia (45)ter, m.m
Robert Storm Petersen. Større samling bøger og hæfter af og om Storm P. Diverse udgaver, forfattere samt forlag. Desuden diverse memorabilia vedrørende Storm P. bestående af piberensere, spillekort, to Knapstrup-platter med Stom P. motiv samt mundblæst kantineflaske med ætset Stom P. motiv samt ...
Varunr: 5000890
SEK 1 943 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:52:00
SEK 518
Karta Abraham Ortelius Frankrike
FRANKRIKE, KARTA, Abraham Ortelius, "Poictov", kopparstick, 1579, ca 38x50 cm
Varunr: 5003506
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
20:04:00
Se mer
Samling 'Tintin's oplevelser'. Alle 1. oplag (28)
Samling 'Tintin's oplevelser'. Alle 1. oplag. 22 albums fra 'Tintin's oplevelser': 3 dobbeltalbums fra Tintin's oplevelser' samt 3 Tintin-relterede albums. 'Rackhan Den Rødes Skat' med ejernavn indvendigt. Pæn samlerstand. (28)
Varunr: 4951170
SEK 20 721 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2018
20:07:00
SEK 10 619
Kassettebånd, lydbånd med Pelle Erobreren (3)
Kassettebånd, lydbånd med Pelle Erobreren, læst af Ove Sprogøe. 3 'bind' Proveniens Radio Solskin - Skælskør. (3)
Varunr: 5003734
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
11:46:00
SEK 389
Hedvig Elisabeth Charlottas dagbok 3 vol
HEDVIG ELISABETH CHARLOTTA (3). Dagbok. Utg. C. C:son Bonde - Cecilia af Klercker. I-III. Stockholm 1908, 1907.. . Stor 8:o. Faksimiler, porträtt. Främre omslagen medbundna.. Samtida hfrbd, lätt blekta rikt guldorn. ryggar med fem upphöjda bind, gröna o. rödbruna ryggtiteletiketter, marmorerade s...
Varunr: 5004546
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
19:48:00
Se mer
Von Wright fågelplanscher
VON WRIGHT, fågelplanscher, litograferade, ca 100 st., ur Svenska fåglar, bladmått ca 37,5x27,5 cm
Varunr: 5004595
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
21:26:00
Se mer
Goblin Market illustrated by Laurence Housman
GOBLIN MARKET ILLUSTRATED BY LAURENCE HOUSMAN. ROSSETTI, CHRISTINA. Goblin Market. Illustrated by Laurence Housman. London, MacMillan & Co, 1893.. 12mo. 186 x 108 mm. (4), 63, (1) pp. Well-preserved publisher's gilt decorated green cloth, all edges gilt.. . Clean copy.. . From the library of Hugo...
Varunr: 5005415
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
10:03:00
Se mer
DLM: Chagall Miró 4 vol.
DERRIERE LE MIROIR (DLM) CHAGALL, MIRÓ (4). MAEGHT, AIMÉ (ed.). Derrière le Miroir. 4 utgåvor innehållande originallitografier.. Folio. 38 x 38,5 cm. Lösa ark i omslag . . Innehållande:. Joan Miró - 193/94, 1971. . Joan Miró - 128, 1961. Marc Chagall - 182, 1969, tryckt i 150 ex. Marc Chagall - 1...
Varunr: 5005446
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
11:45:00
Se mer
Billmark färglitografier 14 st
BILLMARK, Carl-Johan. Färglitografier, 14 st, ca 370x555 mm (hela bladet).. Interiörer och exteriörer, Sigtuna, Skokloster (5), Uppsala (2), Gripsholm (5), Stockholm (defekt).. Lösa i originalband, hfrbd med titel på pärm.
Varunr: 5005471
13:12:00
Se mer
Stor samling Jumbo bøger, Disney mm.
Stor samling Jumbo bøger m.m. Se liste. (386 numre) (Fire flyttekasser samt pose med seks bøger)
Varunr: 5002932
SEK 2 590 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
13:20:00
SEK 777
History of travels in Europe no engravings
LA HARPE, (J. F. DE). Abrégé de l'histoire générale des voyages faits en Europe... par le continuateur de l'Abrégé de l'Histoire générales des voyages fait par La Harpe. I-II (more published. Paris (chez Moutardier) an XI - 1803.. 8:o (about 195x120 mm.).(4), (1)-476; (4), (1)-508 pp. 2 engrave...
Varunr: 5005482
13:45:00
Se mer
Børnebøger (76)
Børnebøger. Samling ældre børnebøger, i 2 flyttekasser (76)
Varunr: 4968251
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2018
13:55:39
SEK 389
Bøger om mad og hobbyarbejde
Bøger om mad og hobbyarbejde. To flyttekasser med div. bøger og temaer
Varunr: 4968275
13:56:02
SEK 389
Karta Gallovidia
KARTA över Gallovidia (Galloway), fam I BLAEU, 1600-tal, . Gravyr, kolorerad och med kartusch, ca 41x52 cm
Varunr: 5005507
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-05-2018
15:12:00
Se mer
Wright lösa planscher 161
SVENSKA FÅGLAR AV VON WRIGHT, lösa planscher, 161 st, ca 1927, med tryckta omslag, färglitografier, bladmått ca 37,5x27,5 cm
Varunr: 5005519
15:48:00
Se mer
Svenska flottans historia 3 vol
SVENSKA FLOTTANS HISTORIA, 3 vol, Allhem Malmö 1942,43 och 45
Varunr: 5005531
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-05-2018
16:30:00
Se mer
Ricketts's Cupide and Psyches 1897
RICKETTS'S CUPIDE AND PSYCHES 1897. APULEIUS, LUCIUS / ADLINGTON, WILLIAM (transl.). The Excellent Narration of the Marriage of Cupide and Psyches by Lucius Apuleius Translated out of Latine into English by William Adlington 1566. London, Hacon & Ricketts, 1897.. 8vo. 235 x 150 mm. 57, (1) pp. Pr...
Varunr: 5005544
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
17:15:00
Se mer
DLM: Giacometti Kandinsky Riopelle 3 vol.
DERRIERE LE MIROIR (DLM) GIACOMETTI, KANDINSKY, RIOPELLE (3). MAEGHT, AIMÉ (ed.). Derrière le Miroir. 3 utgåvor innehållande originallitografier.. Folio. 38 x 38,5 cm. Lösa ark i omslag . . Innehållande:. Alberto Giacometti, 98, 1957, 2e Édition. Wassily Kandinsky, 101/102/103, 1957. Jean-Paul Ri...
Varunr: 5005565
18:24:00
Se mer
Satirtidskrifter m. m., 38 vol. Politisk konst
SVENSKA SATIRTIDSKRIFTER (38). Parti omfattande flera publikationer av och Med Lars Hillersberg m. fl. Bland annat: Puss, numren 1, 3 och 6-24 (dubletter av numren 8, 9, 13, 15, 18 och 21), Puss International, Puss album.. Gatuskrikan Nr 1 (1993).. HILLERSBERG, LARS. Utslag 88.. HILLERSBERG, LARS...
Varunr: 5005605
20:00:00
Se mer
Buch / Sammelheft, Deutsche Kolonien, herausgegeben vom Cigaretten / Bilderdienst Dresden, 1936
Sammelheft, Deutsche Kolonien, herausgegeben vom Cigaretten / Bilderdienst Dresden, 1936, in Deutschland gedruckt, mit eingeklebten Stickern, vollständig, Abnutzungsspuren, altersbedingte Verfärbungen des Papieres, Risse und Bestoßungen an den Kanten.
Varunr: 4913631
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:16:00
SEK 386
Karta över Svealand med bl.a. Uppland
SVEALAND. BLAEU - BURE, Sueonia proprie sic dicta, Amsterdam ca 1662, kolorerad graverad karta med landskapsvapen, ca 41,5x48 cm. I passepartout.
Varunr: 5005614
20:18:00
Se mer
Stor samling relateret til Robert Storm Petersen (206)
Samling Robert Storm Petersen effekter bestående af: 10 stk tryk fra Storm P Museet m.m., samt bemalet plakat og udklip, dertil 13 dele diverse keramik enkelte med små afslag, samt kortspil, ølbrikker, 151 bøger samt hæfter med en del sjældne. Fremstår med brugsspor samt skader. (206)
Varunr: 4999858
SEK 6 475 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2018
20:37:00
SEK 907
DLM: Braque 2 vol.
DERRIERE LE MIROIR (DLM) BRAQUE (2). MAEGHT, AIMÉ (ed.). Derrière le Miroir. 2 utgåvor innehållande originallitografier.. Folio. 38 x 38,5 cm. Lösa ark i omslag . . Innehållande:. Hommage a George Braque - 144/145/146, 1964, Specialutgåva i 350 ex med originallitografier och fotografier av bla pi...
Varunr: 5005626
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
20:42:00
Se mer
 1 2 3  >>