Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365 mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres på bedst muligvis. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Varunr: 5101653

SEK 5 756 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
01:42:00
SEK 2 878
South America Homann heirs
SOUTH AMERICA. HOMANN HEIR'S. Typus geographicus Chili a Paraguay, Freti Magellanicae &c... Nuremberg, Homann heirs, 1733.. Handcoloured engraved map, inset plan of Santiago (Plan de la Ville de Santiago) in black and white, cartouche in black and white. About 500x580. Uncut as issued. Wide margins.
Varunr: 5441618
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
10:00:00
Se mer
Billmark Pittoresk resetur Stockholm till Neapel
PLANSCHER BL.A. ITALIEN. (BILLMARK, CARL JOHAN. Pittoresk resetur från Stockholm till Neapel genom Sverge, Danmark, Tyskland, Holland, Belgien, Frankrike, Schweitz, Tyrolen, Savojen, Italien. 1852). . . Folio. Litograferad extra titel, 92 delvis kolorerade litograferade planscher (saknas 7 planscher). Med tryckt grönt omslag och lösa 24 sidor text (lösa blad).. Lösa planscher i förlagets gröna konvolut /papplåda med text i guld på locket "Stockholm-Naples".. . Mycket ovanligt med omslag och text.
Varunr: 5441619
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
10:02:00
Se mer
Seutter La Rochelle karta
SEUTTER, Albert Carl. Les environs de Rochelle et Rochefort avec les isles d'Oleron et de Re. Ca 1760.. Engraved map with outline colour, large decorative cartouche with maritime themes and nine large sailing ships, c. 485 x 555 mm.. . Detailed map of the environs of La Rochelle on the French Atlantic coast with the islands of d' Oleron and Re.. . Framed.
Varunr: 5441620
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
10:04:00
Se mer
Chatelain Nouvelle carte de Scandinavie
SCANDINAVIA. (CHATELAIN, H. A.). Nouvelle carte de Scandinavie, ou des etats du Nord dressée sur les observations les plus nouvelles des meilleurs geographes avec les armes des provinces de la Suede et des tables tres instructives. Ca 1720. . . Delvis kolorerad graverad karta omgärdad av 34 landskapsvapen. Ca 505x590 mm. Ramad.
Varunr: 5441621
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
10:06:00
Se mer
Karta Skandinavien av Visscher ca 1680
MAP SCANDINAVIA. VISSCHER (family). Exactissima Totius Scandinaviae Tabula, qua tam Sueciae, Daniae, et Norvegiae Regna... Amsterdam ca 1680. . Handcoloured engraved map with large figurative cartuche, ca 445 x 530 mm.. Framed.. . Detailed map of Scandinavia, including Finland, Eastern Russia and the Baltics. It extends east to the White Sea and south to northern Germany and the Netherlands. The decorative title cartouche features putti representing various allegorical figures, including Mercury, Neptune, and Faunus. . . The Visscher family were art and map dealers in Amsterdam during the 17th century. Funded by C. J. Visscher (1587-1652), the business was continued by his son and grandson both named Nicolaes. Nicolaes Visscher I was born 1618 in Wenns, Austria. He died 1679 in Linz. Nicolaes Visscher II (Amsterdam; 1649-1702). After the death of Nicolas II, his widow passed the business to Pieter Schenk.
Varunr: 5441622
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
10:08:00
Se mer
Los Angeles kartor 1900-talets mitt
LOS ANGELES, topografiska kartor, (4 st), "Blackburn´s of Los Angeles and Orange Counties", 1947, ca 70x78 cm; "Los Angelse County, California", märkt edition of 1928 (senare tryck, 1940-tal?), ca 51x43 cm; "Los Angeles County Califonia", edition of 1937, reprinted 1942, ca 52x44,5 cm; "State of California, County of Los Angeles", edition of 1928, reprinted 1948, ca 53x43,5 cm
Varunr: 5441623
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
10:10:00
Se mer
Berömda svenskar i litografi av Sandberg 1835-42
SANDBERG, J. G. Galleri af utmärkta svenska lärde, witterhetsidkare och konstnärer från Gustaf I:s till närvarande tid. (1835)-42. . Folio. Litograferat titelblad (på svenska), tryckt titelblad (på franska), 100 litograferade porträtt J. E. Cardon (alla).. Brunt samtida hflbd med gulddekorerad rygg
Varunr: 5441624
10:12:00
Se mer
Stockholm av Homann ca 1730
STOCKHOLM. HOMANN, JOHANN BAPTIST. Prospect der Konigl: Schwed: Haupt und Residenz-Stadt Stokholm mit einigen derselben vornehmste(n) u. herrlichste(n) Palaesten. Utan ort och år (Nürnberg ca 1730). . Handkolorerad graverad plansch, ca 495x590 mm. Ramad.. . Vacker vy över Stockholm med 12 palats och kyrkor.
Varunr: 5441625
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
10:14:00
Se mer
Hermelin 2 kartor Nyköping och Örebro
KARTOR (2). ÖREBRO OCH NYKÖPING. HERMELIN, S. G., - HÄLLSTRÖM, C. P. Charta öfver Örebro höfdingedöme, 1803. . Delvis kolorerad graverad karta, ca 795x520 mm.. . NYKÖPING - SÖDERMANLAND. HERMELIN, S. G. - HÄLLSTRÖM, C. P. Charta öfver Nyköpings höfdingedöme. 1804.. Kolorerad graverad karta, ca 595x650 mm. Graverad av S. Andersson.. 2 st.
Varunr: 5441626
10:16:00
Se mer
Stockholm 8 st vyer Bodenehr ca 1720
STOCKHOLM (8). BODENEHR, GABRIEL. 8 graverade vyer över palats mm i Stockholm. . Ur "Curioses Staats und Kriegs Theatrum". Augsburg ca 1720. Ca 160x250 mm.. . Ritter Pallast in Stockholm; Banco in Stockholm; Grafen Pipers Pallast in Stockholm; Gyllenstierns Pallast in Stockholm; S: Catharinen Kirch in Stockholm; Arsenal in Stockholm; Konigliches Schloss in Stockholm an der Seite von Norden; Königlicher Pallast in Stockholm;. . Samtliga i passepartout. 8 st.
Varunr: 5441627
10:18:00
Se mer
Hermelins karta över Västerbotten och Lappmarken
VÄSTERBOTTEN. HERMELIN, SAMUEL GUSTAF, - SWAB, ANTON, - WALLMAN, CLAS. Charta öfver Wästerbottn och Svenske Lappmarcken. 1796. . Delvis kolorerad graverad karta med kartusch i svart och vitt, ca 560x595 mm. Graverad F. Akrel. Fint avdrag.
Varunr: 5441628
10:20:00
Se mer
Hermelin Charta öfver Swerige 1797
HERMELIN, S. G., - ENAGRIUS, C. E., Charta öfver Swerige med tilgränsande länder. 1797. . Delvis kolorerad graverad karta. Ca 600x630 mm. Graverad av F. Akrel.
Varunr: 5441629
10:22:00
Se mer
Zimmermann world map in Geographische Geschichte 3
EARLY THEMATIC WORLD MAP ON ZOOLOGY. ZIMMERMANN, EBERHARD AUGUST WILHELM VON. Tabula mundi geographico zoologica sistens Qvadrupedes... 1783.. Large folding engraved world map with outline colour, decoative cartouche, c. 500x695 mm. (small tear to one fold, some spotting and offsetting). After A. W. Knoch, engraved by J. Marianus, in Augsburg).. . Uncommon thematic world map depicting the geographical distribution of quadrupeds. The large chart is presented on Mercator's projection and shows an early form of Alaska, a massive Baffin Bay and a still incomplete Australia with Tasmania attached to the mainland. . The first thematic map of zoological geography.. . The map is included in Zimmerman's work:. Geographische Geschichte des Menschen und der allgemein verbreiteten vierfüssigen Thiere ... nebst einer hieher gehörigen zoologischen Weltcharte. I-III. Leipzig 1778-83. 3 volumes in 8vo.. Contemporary paper binding, boards with speckled paper, spines with vellum labels, partly worn and
Varunr: 5441630
10:24:00
Se mer
Hermelin Charta öfver Ångermanland 1797
KARTA ÅNGERMANLAND, MEDELPAD, JÄMTLAND, Hermelin, S. G., - Örnsköld, P. A., Charta öfver Ångermanland, Medelpad och Jämtland. 1797. . Delvis kolorerad graverad karta med kartusch i svart och vitt, ca 515x640 mm. Graverad av G. Broling. Fint avdrag.
Varunr: 5441631
10:26:00
Se mer
Hermelin karta Finland 1799
FINLAND. HERMELIN, S. G., - HÄLLSTRÖM, C. P. Charta öfver storfurstendömet Finland, 1799.. Kolorerad graverad karta, ca 545x650 mm. Graverad av F. Akrel. Breda marginaler.
Varunr: 5441632
10:28:00
Se mer
Hermelin Charta öfver Herjeådalen 1797
KARTA HÄRJEDALEN. HERMELIN, S. G., - CRONSTEDT, F. A. U., Charta öfver Herjeådalen författad efter den af ... lämnade charta och efter observationer vid en resa år 1796 af A. Swab och C. M. Robsahm..., 1797.. Delvis kolorerad graverad karta, ca 480x565 mm. Breda marginaler. Fint avdrag.
Varunr: 5441633
10:30:00
Se mer
Hermelin Hälsingland 1796
KARTA HÄLSINGLAND. HERMELIN, S. G. - INSULANDER, O. Charta öfver Gästrikland och Hellsingland. 1796. . Delvis kolorerad graverad karta, ca 620x580 mm. Graverad av F. Akrel. Breda marginaler. Fint avdrag.
Varunr: 5441634
10:32:00
Se mer
Karta Skaraborgs län 1845 och Umeå 1857
(2). Karta öfver Skaraborgs län. Utgifwen af Topografiska Corpsen. 1845. . Graverad delvis kol. karta (norra delen)I ca 550x750 mm. Med specialer över städerna Lidköping och Mariestad. Ramad. +. . LJUNGGREN, GUSTAF. Karta öfver staden Umeå med dertil lydande egor... Stockholm 1857. Färglitograferad karta ca 540x410 mm. Ramad. Delvis något fuktfläckad i marginalerna. (Ur Ljunggerns verk Kartor öfver Sveriges städer, denna nr 50). 2 st.
Varunr: 5441635
10:34:00
Se mer
Hermelin Uppland 1801
UPPLAND. HERMELIN, S. G., - HÄLLSTRÖM, C. P., Charta öfver Upsala höfdingedöme. 1801.. Kolorerad graverad karta av F. Akrel. Ca 680x485 mm. Breda marginaler.
Varunr: 5441636
10:36:00
Se mer
Zoologiska skolplanscher
SKOLPLANSCHER, 3 st. Dybdahls Zoologiske plancher, ca 1890, nr 22/ 54/ 59, ca 60x75 cm, ramade
Varunr: 5441637
10:38:00
Se mer
Hermelin karta Wästerås 1800
HERMELIN - HÄLLSTRÖM, Charta öfver Wästerås höfdingedöme, utgiven 1800, graverad av Fredrik Akrel, delvis kolorerad graverad karta, ca 605 x 650 mm.
Varunr: 5441638
10:40:00
Se mer
Hermelin karta Dalarna 1800
DALARNA, BERGSLAGEN MM. HERMELIN, S. G. - HÄLLSTRÖM, C. P. Charta öfver Kopparbergs, Säters, Näsgårds och Wäster Bergslagens fögderier i Stora Kopparbergs höfdingedöme. Stockholm 1800.. Handkolorerad graverad karta, ca 595x650 mm. Graverad av Fredrik Akrel. Fint avdrag.
Varunr: 5441639
10:42:00
Se mer
Karta över Stockholm av Hermelin 1802
STOCKHOLM. HERMELIN, S. G., - HÄLLSTRÖM, C. P. Charta öfver Stockholms höfdingedöme efter meddelta chartor och underrättelser af ... Samuel af Ugglas, och efter nyare mätningar, resor och astronomiska observationer författad. Stockholm 1802. . Kolorerad graverad karta, ca 915 x 605 mm.
Varunr: 5441640
10:44:00
Se mer
Hermelin Uleåborgs höfdingedöme 1798
FINLAND. HERMELIN, S. G., - HÄLLSTRÖM, C. P. Charta öfver Uleåborgs höfdingedöme, 1798.. Kolorerad graverad karta, ca 620x660 mm. Fint avdrag.
Varunr: 5441641
10:46:00
Se mer
Karta Wasa höfdingedöme 1798
KARTA FINLAND. HERMELIN, S. G. - HÄLLSTRÖM, C. P. Charta öfver Wasa höfdingedöme. 1798.. Delvis handkolorerad graverad karta. Ca 600x650 mm. Fint avdrag.
Varunr: 5441642
10:48:00
Se mer
Karta Hermelin Åbo 1799
KARTA FINLAND. HERMELIN, S. G. - HÄLLSTRÖM, C. P. Charta öfver Åbo och Björneborgs höfdingedöme. 1799.. Delvis handkolorerad graverad karta. Ca 610x650 mm.. Graverad av F. Akrel. Fint avdrag.
Varunr: 5441643
10:50:00
Se mer
Diverse Gebetbücher und Minibücher (14)
Diverse Gebetbücher und Minibücher, bestehend aus: 4 Gebetbücher, Kurt Tucholsky Gedichte, Aktivisten der 1 Stunde, etc. Maße ca.: 3,5-5 cm-12 x 17 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (14)
Varunr: 5428902
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
10:56:57
SEK 429
Karta Hermelin Finland 1798
KARTA FINLAND. HERMELIN, S. G. - HÄLLSTRÖM, C. P. Charta öfver Nylands och Tavastehus höfdingedöme. 1798.. Kolorerad graverad karta. Ca 600x650 mm. Fint avdrag.
Varunr: 5441644
11:00:00
Se mer
Karta Hermelin Sawolax
KARTA FINLAND. HERMELIN, S. G. - HÄLLSTRÖM, C. P. Charta öfver Sawolax och Karelens eller Kuopio höfdingedöme (ca 1800).. Kolorerad graverad karta. Ca 600x650 mm. Graverad av F. Akrel. Fint avdrag.
Varunr: 5441645
11:02:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7  >>