Utropspris
123»   Varor pr. sida   63 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling tegneserier m.m., 1900-tallets 2. halvdel
Samling tegneserier m.m., bl.a. Tarzan, Superman med Batman, Fantomet, Familien Flint, Agent X9, Gøg & Gokke, Gamatic 7600 m.m., 20. Årh. 2. halvdel. Brugspræg. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 5706840
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2020
12:06
SEK 487
Samling Basserne
Samling Basserne, forskellige årgange. Variable brugsspor.

Varunr: 5729190
14:11
SEK 417
AM dukke
AM dukke AM dukke med porcelænshoved med øjne og åben mund med tænder. Krop og arme af kompositionsmateriale. Nr. 390/5 cm. L. ca 55 cm

Varunr: 5736235
SEK 1 112 DK, Helsingør, Støberivej 15-08-2020
18:05
SEK 417
Kunstbøger (3)
Kunstbøger. Tre kunstbøger, bl.a. In the American West af Richard Avedon (3)

Varunr: 5735957
18:10
SEK 487
Blæksprutten 1889-
Blæksprutten 1889- 2012. Kasse med komplet i perioden ?, mange med indbundet

Varunr: 5736233
18:40
SEK 417
Karen Blixen. 'On mottoes of my life'. Signeret
Karen Blixen ( 1885 - 1962). 'On mottoes of my life' Presentation book. Ministry of foreign affairs. Copenhagen. Signeret. Karen von Blixen-Finecke. Paperback.

Varunr: 5738645
SEK 4 172 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2020
19:41
SEK 2 364
Samling tegneserier, Basserne og Lucky Luke (ca. 130)
Samling tegneserier, Basserne og Lucky Luke. Fremstår med håndteringsspor. (ca. 130)

Varunr: 5735922
SEK 1 669 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2020
11:26
SEK 487
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365 mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Varunr: 5101658

SEK 5 562 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-08-2020
12:15
SEK 417
Samlig 'Antik & Auktion' hæfter (109)
Samling 'Antik & Auktion' hæfter, fremstår med håndteringsspor. (109)

Varunr: 5722882
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2020
12:46
SEK 487
Helsides annonce i Ekstra Bladet
Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Varunr: 5083770

SEK 11 125 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2020
13:41
SEK 417
August Strindbergs samlade verk
AUGUST STRINDBERG, samlade verk (65 band), Nordstedts utg. år 1982-2013, ursprungligen 72 band - de som saknas är nr 7,24,34,35,59,60,72

Varunr: 5739026
SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 16-08-2020
13:42
Se mer
Rebecca Horn 2 Bücher, 1 x signiert
Rebecca Horn 2 Bücher, 1 x signiert. "Drawings, Sculptures, Installations, Films 1964 - 2000 und "Ausstellungsorganisation - Eine Ausstellung der Nationalgalerie Berlin und der Kunsthalle Wien/Wiener Festwochen in Zusammenarbeit mit dem Guggenheim Museum, New York. Rebecca Horn ist eine ...

Varunr: 5710963
SEK 2 072 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-08-2020
19:10
SEK 414
Zwei Kunstbücher / Bücher mit Original-Farblithographie, 'Hommage à Pablo Picasso' und 'Hommage à Tériade`, 1973 / 1976 (2)
Zwei Kunstbücher / Bücher mit Original-Farblithographie, 'Hommage à Pablo Picasso' und 'Hommage à Tériade`, Ebeling Verlag, 1976 und Centre National d'Art Contemprain, 1973. Konvolut bestehend aus zwei Kunstbüchern, darunter eine Bildmonographie 'Hommage à Pablo Picasso' auf deutsch mit ...

Varunr: 5728006
SEK 2 590 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
20:43
SEK 414
Militärkarte / Weltkarte, 'Air Distance Geography Chart', Holz, Papier, Vereinigte Staaten, 1978
Militärkarte / Weltkarte, 'Air Distance Geography Chart', Holz, Papier, Vereinigte Staaten, 1978. Weltkarte mit polychromem Druck auf Papier auf einer Spanholzplatte, mit einer Skala von 1:25.000.000 und Legende, H.105cm, B.124cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Papier nachgedunkelt, ...

Varunr: 5719519
SEK 1 243 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
21:17
SEK 414
Insel-Verlag Leipzig, sechs Bücher / Bände, 'Die Erzählungen aus den Tausendundein Nächten', 1839 (6)
Insel-Verlag Leipzig, sechs Bücher / Bände, 'Die Erzählungen aus den Tausendundein Nächten', 1839. Konvolut bestehend aus allen sechs Bänden der 'Erzählungen aus den Tausendundein Nächten' in der Übersetzung von Enno Littmann, Einbände mit grünem Stoff überzogen, 18x11,5cm, altersgemäße ...

Varunr: 5727988
21:30
SEK 414
Buch / Heft / Bildband, 'Photographie 1940', Frankreich, 1939
Buch / Heft / Bildband, 'Photographie 1940', Frankreich, 1939. Bildband 'Photographie 1940. Arts et Métiers Graphiques' mit schwarz-weißen Abbildungen von Fotografien, sowie einem einleitenden und abschließenden Textteil, als Ringbuch gebunden, 31x25cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...

Varunr: 5728008
21:31
SEK 414
Konvolut Kinderbücher, Papier (42)
Konvolut Kinderbücher, Papier. Konvolut bestehend aus 42 Kinderbüchern, drei davon in englischer Sprache und ein Buch mit polnischen Kinderliedern, restliche Bücher in deutscher Sprache, unter anderem Märchen der Gebrüder Grimm und Hans Chrisitan Andersen, Micky Mouse Hefte, Gedichte und ...

Varunr: 5727985
21:39
SEK 414
Konvolut Bücher, Papier, 19. Jahrhundert (21)
Konvolut Bücher, Papier, 19. Jahrhundert. Konvolut bestehend aus 16 Büchern von J. Sturm 'Flora von Deutschland' Bd. 1-15, einem Märchenbuch der Brüder Grimm Bd. III, einer Geschichte 'Der Zauberring von de la Motte Fouque' aus dem Jahr 1815, einem Buch über Insekten Bd. III, einem Buch 'Kosmos ...

Varunr: 5727989
21:41
SEK 414
Coron Exclusiv und Verlag Müller & Schindler, Buch / Bildband, 'Städte der Welt', Faksimilie, Deutschland, 1999
Coron Exclusiv und Verlag Müller & Schindler, Buch / Bildband, 'Städte der Welt', Faksimilie, Deutschland, 1999. Bildband mit polychromen Faksimiles, 56 Ansichten verschiedener europäischer Städte von dem Kupferstecher Franz Hogenberg, begleitet mit Texten von Georg Braun, mit rotem Ledereinband ...

Varunr: 5719801
21:44
SEK 414
Karta Lothringen
JOHANN BAPTIST HOMANN, karta över Lothringen Nürnberg 1700-talets mitt, delvis kolorerad kartusch samt gränskolorerad, ca 50x58 cm

Varunr: 5740163
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-08-2020
10:42
Se mer
Fremads Guldbøger (31)
Samling fremads guldbøger, bla. Dyrenes orkester. Godnat lille bjørn. Walt Disneys Perri og hendes venner og H.C. Andersens Tommelise. Variabel stand. (31)

Varunr: 5732174
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2020
15:06
SEK 417
Christian Krohg, 'Terje Vigen'
Mappe med illustrationer af Christian Krohg, 'Terje Vigen' Mappe med illustrationer af Christian Krohg, 'Terje Vigen' af Henrik Ibsen.

Varunr: 5739722
SEK 1 112 DK, Helsingør, Støberivej 17-08-2020
17:43
SEK 417
Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - skal indrykkes senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Varunr: 5101635

SEK 11 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-08-2020
19:17
SEK 417
Donald Duck samling små bøger (6)
Donald Duck samling 6 små bøger udgivet i USA af forlaget "The better little book". Donald Duck and the green serpent udgivet 1945 (11 x 9), Donald Duck lays down the law udgivet 1945 ( 11 x 9 ), Such a life Says Donald Duck udgivet 1939 ( 11 x 9 ), Donald forgets to Duck udgivet 1939 ( 11 x 9 ...

Varunr: 5647786
SEK 4 450 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2020
SEK 834

Varunr: 5101631

20:59
SEK 417
Konvolut Ausstellungskataloge / Kunstbücher, Deutschland (86)
Konvolut Ausstellungskataloge / Kunstbücher, Deutschland. Konvolut bestehend aus 46 verschiedenen Kunst- und Kunstgeschichtlichen Büchern, Katalogen, und Kalendern, sowie 40 Bänden die 'Große Deutsche Kunstausstellung im Haus der Deutschen Kunst zu München' aus den Jahren 1942- 1992, H.9-0.5cm, ...

Varunr: 5643133
SEK 1 865 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-08-2020
21:13
SEK 414
Peru Cusco by Münster 1560-70
PERU. MÜNSTER, SEBASTIAN. Die Stadt Cusco, so die fürnemeste im Landt Peru ist. - Il Cuscho Citta Principale Della Provincia Del Peru. Basel no date, c. 1560-70.
Engraved view of Cusco with title in a banner above. C. 290x370 mm. A small map of Mexico City (Temixitan) is on verso.

Early bird's-eye view of the city of Cusco based on Braun & Hogenberg's depiction of the city and here copied copied from Giovanni Battista Ramusio's important view (1556) of the center of Incan civilization in Peru.

Varunr: 5741435
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18-08-2020
12:00
Se mer
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Varunr: 5083703

SEK 5 562 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2020
13:43
SEK 417
Bibel, gebunden von Kurt Lappe, Buchbindermeister
Bibel, gebunden von Kurt Lappe, Buchbindermeister. Verlag Katholisches Bibelwerk GmbH, Stuttgart. Sonderausgabe für Weltbild-Bücherdienst, Augsburg. Bucheinband aus Leder, Holz und Messing. Zertifikat vorhanden. Auf der Rückseite fehlt eine Applikation. H 24,5 cm, B 17 cm, T 7,5 cm.

Varunr: 5715920
SEK 1 036 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-08-2020
15:42
SEK 414
Weinmann ca 1740
BLOMSTERPLANSCHER (2). WEINMANN, JOHANN WILHELM (död 1741). 2 handkolorerade graverade planscher, ca 1740. Mått ca 320x205 mm. Ramade. 2 st.,
Nr 578 samt 763

Ur "Phytanthoza Iconographia....", Regensburg 1737-45.

Varunr: 5741541
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18-08-2020
18:39
Se mer
123»