Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Böcker varia
BÖCKER, 18 st, varia, pergamentband, 1658, svenska psalmboken 1844, teologi, uppbyggelselitteratur, flera med Tor Andraes exlibris, Laurentii Fornelii, Kyrko postilla, 1697, Svenska folkets Sago häfder, 3 vol, 1840-tal, Skaldestycken satta i musik, 1700/1800-tal, Lilla barntidningen, 1870-tal, Vitalis samlade dikter, 1837,
Varunr: 5281848
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:38:00
Se mer
Inbudnda tidsskrif
TIDSKRIFTER, inbundna, huvudsakligen 1950-tal, i huvudsak, "Form" & "Byggmästaren"
Varunr: 5281929
17:20:00
Se mer
Samling brev 1600-1700-tal
BREVSAMLING, ca 20 brev, lappar mm, daterade främst under 1700-talet, bland annat nämns Anders Jonson, Eric Cederhielm, Robert LIndber, Jonas Andersson
Varunr: 5281934
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2019
17:30:00
Se mer
Jean Dubuffet. Coucou Bazar, bal de l'hourloupe. 1973.
Jean Dubuffet. Coucou Bazar. , bal de l'hourloupe. 1973. Gedichtsband mit Fotoabbildungen und Collagen. Nummerierte Edition. Exemplar 453/500. Verlegt von Pace Editions für den S.R. Guggenheim Museum, 1973. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 5274956

SEK 2 615 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
19:41:00
SEK 1 674
Walt Disney, Anders And & Co., 1949-1958, stor samling komplette årgange.
Walt Disney, Anders And & Co., 1949-1958, stor samling komplette årgange. Bestående af: komplette årgange: 1949 - Marts - December. I alt 10 Stk. 1950 - 1-12 samt 11B. I alt 13 stk. 1951- 1-12 samt 11B I alt 13 stk. 1952 - 1-12 samt 2B, 9B og 11B. I alt 15 stk. 1953 - 1-12. I alt 12 ...
Varunr: 5261803
SEK 16 848 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:43:00
SEK 8 424
Bibel, Edition Ars Dona
Bibel, Edition Ars Dona, goldgeprägte Bibel mit farblichen Illustrationen, Einband aus Leder mit goldfarbenen Kreuz und Kanten. L. 22cm, B. 16,5, T. 7,5cm. Altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren.
Varunr: 5263220
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:43:00
SEK 418
Rubrik annonce i Ekstra Bladet
Rubrik annonce i Ekstra Bladet - 2 spalter á 345mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Varunr: 5101702

SEK 5 335 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-03-2019
12:00:00
SEK 2 668
Varunr: 5101712

12:13:00
SEK 2 668
Wrights Svenska fåglar 3 vol
WRIGHTS FÅGLAR (3). WRIGHT, MAGNUS, - WILHELM, - FERDINAND VON. Svenska fåglar. Efter naturen och på sten ritade af M., W. och F. von Wright. Text Einar Lönnberg. I-III. Andra upplagan. Stockholm, Förlaget Svenska Fåglar, del 1 1924, del 2 och 3 1929. Kolorerade litograferade planscher o. a. illustrationer. Bruna klotband. 3 vol.
Varunr: 5283483
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
15:26:00
Se mer
Hjemmets bibel. Læderindbunden, med guldsnit, fra 1936
Hjemmets bibel. Læderindbunden med guldsnit. Fra 1936. Martins forlag København. 33 x 23 cm. med brugsspor og familienoteringer.
Varunr: 5284386
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 28-03-2019
15:31:00
SEK 421
Columella: Om Landøkonomi v/Jens Frechland 1806. Bind 1.
L. F. Moderatus Columella om Landoekonomi oversat og oplyst med theoretsike og praktiske Anmærkninger af Jens Frechland, Præst ved Hans Kongl. Majestæts Søetet. I-II. Kbh., 1806-07. Originalt halvlæderbind med rygforgyldning marmoreret forsatspapir. Kobberstukne vignetter på titelbladene. ...
Varunr: 5269016
SEK 4 212 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2019
19:32:00
SEK 1 123
Ennes om Karl XII:s krigare 2 vol.
KARL XII. ENNES, B. A. (2). Biografiska minnen af konung Carl XII:s krigare, samt andre embetsmän och personer under denna konungs tid, fångne i Ryssland, flygtige i Turkiet, eller dödskjutne i fält. Med bilagor. I-II. Stockholm (P. Sohm) 1818-19. . . 8:o. (24), (1)-702, (6); (16), (1)-462, (saknar sista 14 opaginerade sidorna, register d. II, rättelser m.m.) s. . Något nötta bruna nära samtida hfrbd, lätt blekta guldornerade ryggar. Enstaka brunfläckar. Exlibris Ernst och Hilda Hagelin. 2 vol.
Varunr: 5284822
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-03-2019
10:00:00
Se mer
Ihres Swenskt dialect lexicon 1766
(IHRE, JOHAN). Swenskt dialect lexicon. Hvarutinnan uppteknade finnas the ord och talesätt, som uti åtskilliga Svea rikes landsorter äro brukelige, men ifrån allmänna talesättet afvika. Till upplysning af vart språk, och bevis om thes ömnighet igenom trycket utgifvet. Upsala 1766.. . Liten 4:o (ca 210x160 mm. (12), (1)-200 s. . Senare (sent 1800-tal) nöltt brunt hfrbd, nött guldornerad rygg, marmorerade snitt. (L. W. Levin bokbindare, Upsala).
Varunr: 5284823
SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-03-2019
10:02:00
Se mer
Retzius Flora oeconomica 1806 2 vol.
FLORA. (2). RETZIUS, ANDERS JAHAN. Försök til en flora oeconomica Sveciæ eller Swenska wäxters nytta och skada i hushållningen. I-II + Bihang (om äpple- och päronträds skötsel). Lund (J. Lundblad) 1806. . . 8:o. (2), (I)-VIII, (1)-414; (3), 416-778, (23), 780-792, (2) s. . Senare (1900.tal) brunt hfrbd, lätt nött, guldornerad rygg m. fyra upphöjda bind, gröna snitt. (Fr. Ljunggrens bokbinderi, Göteborg). Ou.
Varunr: 5284824
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-03-2019
10:04:00
Se mer
Uniformsplanscher
MANKELL, J., Anteckningar rörande svenska regementernas historia. 2 upplagan. Örebro (N. M. Lindh) 1866. . . 8:o. (4), (1)-385, (1) s. 30 (av 32, 2 saknas) kolorerade litograferade planscher (alla). . . Samtida svart lätt nött hfrbd, guldornerad rygg m. fyra markerade bond, marmorerade snitt. . . Första upplagan av detta arbete var folioupplagan från 1864.
Varunr: 5284825
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-03-2019
10:06:00
Se mer
Karl IX:s rimkrönika 1759
Konung Carl den IX:des rim-chrönika, samt konung Gustaf Adolphs påbegynte chrönika,... jämte bilagor... Nu först i dagsliuset utgifne (av B. Bergius). Stockholm (Peter Hesselberg) 1759. . . Liten 4:o. (6), (1)-384, (6) s. . Brunt samtida hfrbd, nött, lagad i falsarna, lätt blekt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, liten skada i övre kant. Enstaka brunfläckar.
Varunr: 5284826
10:08:00
Se mer
Historiska Märkwärdigheter Loenbom
BLANDAD HISTORISK LÄSNING 1768-81. (LOENBOM, SVEN, utg.). Historiska märkwärdigheter, til uplysning af swenska häfder. Tilökt och förbättrad. I-IV. Stockholm (Kongl. Finska Boktryckeriet) 1768, 67, 67, 68.. . 8:o (ca 163 x 95 mm.). (5), 6-198, (2); (2), 3-197, (3); (2), 3-198, 183, (1); (2), 3-198, (2) s. . Brunt samtida delvis nött hfrbd, rygg m. fem upphöjda bind, stänksnitt. Några blad nära skurna i yttre marginal.. Dubblettstämpel från bibliotek på främre pärmens insida. Exlibris Ernst och Hilda Hagelin. . . Del I 2 upplagan "Tilökt och förbättrad". . Lundstedt I, 98 not. Warmholtz 8896. Utgavs som periodisk skrift. Viktig, men rörig samling av diverse källmaterial från olika privata herrgårdsarkiv, varav mycket senare gått förlorat.
Varunr: 5284827
10:10:00
Se mer
Loenboms samling av dokument om Karl XI
LOENBOM, SAMUEL (utg.). (3). Handlingar til konung Carl XI:tes historia. I-XV. Stockholm (L. Salvius - Salviska sterbhuset) 1763-74.. . 8:o. 8 utvikbara tryckta tabeller.. Nötta samtida marmorerade pbd, rygg till en vol. något skadad i övre kant, blekta handskrivna ryggtiteletiketter, röda stänksnitt. Några blad i en vol. fuktfläckade i nedre yttre hörn. Försättsblad m. namnteckningar Wilh Tham 1845, Ernst Hagelin. Exlibris Ernst och Hilda Hagelin. 3 vol. . . Se Warmholz 5180.
Varunr: 5284828
10:12:00
Se mer
Resa med fregatten "Vanadis"
AMERICANA. PALANDER, F. A., Skizzer från Nord-Amerika och Vest-Indien. Tecknade under fregatten "Vanadis" resa åren 1864-65. Stockholm (Adolf Bonnier) 1866. . . 8:o. (2), (1)-109, (1 blank) s. . Samtida lätt nött klotryggsband, marmorerade pärmpapper, delvis blekt guldornerad rygg. Några småfläckar på titelbladet. . . Om bl.a. St. Barthelemy s. 49 ff.
Varunr: 5284829
10:14:00
Se mer
Lightfoot's Flora Scotica 1777
FLORA. LIGHTFOOT, JOHN. Flora Scotica: or, a Systematic Arrangement, in the Linnaean method, of the Native Plants of Scotland and the Hebrides. . I-II. London (printed for B. White) 1777. . . 8:o (about 215x135 mm.). (4), v-xli, (1 blank), (1)-530; (2), 531.1151, (1 blank), (24) pp. 2 extra engraved titles (some soiling, library stamps), 35 engraved plates, of which 6 folding (all, 3 mended in the margins, some plates a little soiled, 27 with library stamps). . Later (19th century) half cloth, somewhat worn, gilt spines with library signatures, vol. II cracks in upper joint, red edges. Minor foxing. One title and some textleaves with library stamps. 2 volumes. . . Nissen BBI: 1193. First edition; Pritzel 5308*.
Varunr: 5284830
10:16:00
Se mer
Map of Finnish Lapland by Sanson
FINLAND. NORTHERN FINLAND. SANSON, N. Cajanie, ou Bothnie Orientale... Paris (Mariette) 1688.. . Handcoloured engraved map and figurative cartouche in colours. About 435x580 mm. . . Shows northern Finland, part of Sweden and the gulf of Bothnia.
Varunr: 5284831
10:18:00
Se mer
Culpepperäs The British Herbal 1816
CULPEPPER, NICH(OLAS). The British Herbal and Family Physician to which is added a Dispensatory for the use oif Private Families. Halifax (published by J. Nicholson) no date (1816). . . 8:o (about 213x134 mm.). (2), (1)-410, (1)-317, (1 blank) pp. Engraved title (some soiling), 52 engraved handcoloured botanical plates (all, some soiling or spotting) + 7 anatomical plates in red. . Later (about 1900) brownreddish half calf, slightly worn, somewhat faded gilt spine in six compartments, marbled edges. (Tullstorps bindery). Title with signature and stamped name Lloyd Lundström Helsingborg 1901. Minor foxing. . . See Pritzel 1988. First edition published in 1653.
Varunr: 5284832
10:20:00
Se mer
Hyltén-Cavallius Wärend och Wirdarne 1864-68
(2). HYLTÉN-CAVALLIUS, GUNNAR OLOF. Wärend och wirdarne. Ett försök i svensk ethnologi. I-II. Stockholm (P. A. Norstedt & Söner) 1864-68.. . 8:o (about 210x137 mm.). (10), (1)-503, (1 blank), (I)-XIII, (1 blank); (8), 819-466, (2), (I)-LIX, (1 blank) pp. Woodcut illustrations in text.. Contemporary lilac cloth, somewhat wor, faded, gilr ornament on upper cobers, faded spines. Titles somewhat browned and spotted. Signature on first endpaper of J. A>. Gyllenhall. Första upplagan. 2 vol. . . Setterwall Svensk historisk bibliografi 6404. Cappelin Anteckningar till en småländsk bibliografi s. 42.
Varunr: 5284833
10:22:00
Se mer
Rhyzelius Monasteriologia 1740
RHYZELIUS, ANDREAS OL. Monasteriologia Sviogothica, eller kloster-beskrifning, uti hwilken upräknas (med berettelse om hwad om them kunnat igenfinnas och upspanas) alla the kloster och helg-andshus, som, under påwedömet, uti Swea- och Götharike, såsom begripande the otta gambla sticht: Upsala, Linköping, Skara, Strengnäs, Wästerås, Wägsiö, Åbo och Lund, blefwit byggde och underhållne; samt om the munke-order, som i Swerige haft kloster; bestående af tio böker och en tilleggning om Jesuit-orden. Them, som om sitt k. fäderneslands fordna tilstånd äro wetgerige, til wälment tienst och menlöst nöge. Linköping (Petter Pilecan) 1740.. . 8:o (ca 160x96 mm.). (34), (1)-443, (3) s. Titelbladet tryckt i rött och svart. Med några träsnittsillustrationer i texten. . Något senare stänkt papperband. något skadad ryggtiteletikett. Gammal namnteckning på titelbladet. . . Warmholtz Bibliotheca historica Sueo-Gothica 2200. Tryckt "på auctoris egen bekostnad"
Varunr: 5284834
10:24:00
Se mer
Magnus Stenbocks lefverne av Samuel Loenbom
(LOENBOM, SAMUEL). Kongl. rådets och fält-marskalkens herr grefwe Magni Stenbocks lefwerne. I-IV. Stockholm (L. Salvius) 1757-65. . . Liten 4:o. Graverat frontispis porträtt (något brunfläckat), 5 delvis utvikbara graverade planscher och kartor (alla, enstaka brunfläckar).. Något nött brunt samtida hfrbd, guldornerad rygg m. fyra upphöjda bind, stänksnitt. Enstaka brunfläckar. Namnteckning på försättsbladet P. O. Liljewalch. . . Kollationering: (5), 6-151, (1); (4), (1)-324; (4), (1)-387, (1); (8), (3), 4-340 s.
Varunr: 5284835
10:26:00
Se mer
Chatelain Norge Polen
BERGEN. CHATELAIN, H. Carte pour servir a l'intelligence de l'histoire de Gustave Adolphe, de Christine, de Charles Gustave et de Charles XII. Amsterdam about 1730.. Handkolorerad graverad plansch med 2 små kartor och en vy över Bergen. Ca 345x455 mm, Bergen (Bergae Norwegiae) ca 130x120 mm.. Senare avdrag.. . Kartorna visar Tyskland och Polen (Carte des conquestes du grand Gustave en Allemagne, Carte des conquestes de Charles Gustave et de Charles XII en Pologne) och text om de svenska erövringarna i Europa.
Varunr: 5284836
10:28:00
Se mer
Arfwedson on the United States and Canada 1834
ARFWEDSON, C. D. The United States and Canada, in 1832, 1833, and 1834. I-II. London (Richard Bentley) 1834.. . Large 8:o (about 212x134 mm.). (3), iv-vii, (1 blank), (1)-433, (1 blank); (3), iv-vii, (1 blank),(1)-418 pp. 2 lithographed frontispieces (all, some marginal foxing).. Contemporary black cloth., uppr cover to vol. II and spines slightly faded, gilt spine titles, speckled edges. On inside oif upper covers name label ov C. A. Arfwedson. First edition. 2 volumes, . . Sabin 1943. Arfwedson visited New York, Massachusetts, West Virginia, Pennsylvania, Maryland, Georgia, Ohio, Alabama, Louisiana, Mississippi and Washington before making an excursion into Canada, where he passed through Niagara Falls, Toronto, Kingston, Quebec and Montreal. His narrative includes his impressions of the Shaker community at Lebanon Springs and the gun factory at Springfield, as well as considerable discussion of social and economic questions, slavery, temperance societies, Indians and the American pe
Varunr: 5284837
10:30:00
Se mer
Rasks tidigare otryckta avhandlingar
BAND. FILOLOGI. (3). RASK, R. K. Samlede tildels forhen utrykte Afhandlinger. Udgivne efter Forfatterens Død af H.K. Rask. (Med Bidrag til Forfatterens Levnet af N.M. Petersen - Tilligemed en fuldstændig Fortegnelse på alle Forfatterens Håndskrifter m.m.). I-III. København (trykt i det Poppske bigtrykkeri) 1834-38.. . 8:o (ca 177x103 mm.). (4), (1)-384;(8), (1)-504; (2), (3), 4-466 s.. Bruna delvis nötta samtida hfrbd, d. II med stötskada på främre pärmens yttre del, d. III spricka i främre pärmens fals, förgyllt pärmexlibris för Oskar I, lätt blekta rikt guldornerade ryggar Titelblad m. H.K.H. prins Augustäs namnstämpel. 3 vol. . . Första upplagan av författarens samlade utgivning av mindre avhandlingar, flera tryckta här för första gången. . . Rasmus Kristian Rask (1787-1832) var en banbrytande dansk språkforskare som författade viktiga arbeten om släktskapen mellan de europeiska språken, ljudläran, de persiska kilskrifterna och de finsk-ugriska språken.
Varunr: 5284838
10:32:00
Se mer
Karl XII
KARL XII. (5). (FLODERUS, GUSTAF.) Handlingar hörande till konung Carl XII:s historia. I-IV (allt som utkom). Stockholm (Zacharias Haeggström) 1819-26. . . 8:o. . Nötta bruna samtida hfrbd, blekta guldornerade ryggar, gröngula snitt. Namnteckning på försättsbladen Claes Annerstedt. Första upplagan. + . . KARL XII. LUNDBLAD, (J. FR. AF). Carl XII:s historia. Utg. Knut Lundblad. I-II. Christianstad (Schmidt & Comp.) 1835-39. . . 8:o. 1 lit. portr. (fuktfläck i marg.), 2 utv. lit. kartor (fuktfläck. i marg.), 1 lit. facs. . Något nötta bruna samtida hfrbd, lätt blekta guldornerade rygga, rmarmorerade snitt. D I delvis fuktfläckad i yttre marginal. Sid. 87-90 i d. I loss. Enstaka brunfläckar. Namnteckning på främre pärmens insida Victor Mossberg, Gustaf Elgenstiernas exlibris. 5 vol. . . Claes Annerstedt (1839-1927), historiker, universitetsbibliotekarie vid Uppsala universitet. Bland hans verk finns "Uppsala universitets historia", 1877-1914.
Varunr: 5284839
10:34:00
Se mer
Lowe on Brirish grass 1891
FLORA. LOWE, E. J. A Natural History of British Grasses. Third dition. London (John. C. Nimmo) 1891.. . Small 4:o (about 258x183 mm.). (8), (1)-245, (1) pp. 74 coloured lithograph plates (all, 2 loose).. Worn green original cloth, gilt illustration of grass on upper cover, gilt spine, some damages at head and foot, uncut.
Varunr: 5284840
10:36:00
Se mer
 1 2 3 4 5  >>