Kategori  Utropspris
12345» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Antonio Citterio for Flos. Bordlampe, model Kelvin T
Antonio Citterio. Skrivebordslampe med base og arm af forkromet metal, skærm af transparent plast med indvendig hvidlakeret reflektor af metal. Formgivet 2003 af Antonio Citterio. Fremstillet af Flos, model Kelvin T. H. ca. 57. Fodstykke: 20 x 20 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser, ...
Varunr: 5566973
SEK 3 671 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2020
14:28:00
SEK 565
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme (2)
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme, antik messing m.m., H. 49 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varunr: 5562140

SEK 1 412 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2020
14:56:00
SEK 424
Kandelaber
KANDELABER, omkring sekelskiftet 1800/1900, bronserad metall, för fem ljus, och med utrymme för frukt i mitt, diamater 50 cm, höjd 39 cm.
Varunr: 5590250
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-02-2020
15:02:00
Se mer
Bordlamper, model Pali, ovale hvide skærme (2)
Bordlamper, model Pali, metal, hvide ovale skærme, H. 56 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen vil ...
Varunr: 5555751

SEK 1 412 DK, Odense, Kratholmvej 20-02-2020
15:35:00
SEK 494
Bordlamper, model Biswan
Bordlamper, model Biswan, hvide runde skærme, metal m/ krom look, H. inkl. skærm 54 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb samt skærme. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses...
Varunr: 5555728

15:59:11
SEK 494
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1930/40-tal, marmor och kromad metall, höjd inkl skärm ca 51 cm
Varunr: 5590287
16:16:00
Se mer
Et par keramiske bordlamper(2)
Ukendt lampeproducent. Et par keramiske bordlamper, kugleformet korpus, H. inkl. fatning ca. 36 cm. Lette brugsspor(2)
Varunr: 5574886
SEK 1 130 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2020
16:56:00
SEK 424
Josef Frank bordslampor 1 par
JOSEF FRANK, bordsarmaturer 1 par, mässing, Svenskt Tenn, modellnummer 2483/1, höjd inkl. skärm 29, längd 35 cm
Varunr: 5590385
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-02-2020
19:16:00
Se mer
Paolo Rizzatto & Alberto Meda for Luceplan. Tre bordlamper, model Berenice (3)
Paolo Rizzatto & Alberto Meda for Luceplan. Tre bordlamper / skrivebordslamper, model Berenice D12EL, med bøjeligt stel af metal, grønne glasskærme. H. 50 - 110 cm. Omformere medfølger. Fremstår med brugsspor (3)
Varunr: 5581176
SEK 1 412 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2020
19:37:00
SEK 1 200
Ready made Tischleuchte der 1960/70er Jahre mit Spiralfuß
Ready made Tischleuchte der 1960/70er Jahre. Mehrteilige Konstruktion mit mundgeblasener Opalglaskugel , Untergestell ausgebildet als spiralfederartiges, vernickeltes Metallrohr. Ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27 und Schnurzwischenschalter.Maße ca. H. 62 cm, Glaskörper: Ø 23 cm. ...
Varunr: 5564124
SEK 2 104 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
20:00:00
SEK 631
Richard Sapper, Artemide, Leuchte / Tischlampe, Modell 'Tizio', Metall, Kunststoff, Italien, 1970er Jahre
Richard Sapper für Artemide, Leuchte / Tischlampe, Modell 'Tizio', Metall, Kunststoff, Italien, 1970er Jahre. Weiß lackierte Tischleuchte mit einem runden, hohen Fuß, sowie zwei langen Lampenhälsen mit Kipp- und Schwenkmechanismus, mit einem rechteckigen, schwenkbaren Lampenschirm und einer ...
Varunr: 5588301
SEK 1 578 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-02-2020
20:08:00
SEK 473
Et par Napoleon III kandelabre. 1800 tallets sidste halvdel (2)
Et par Napoleon III kandelabre af hvid marmor og forgyldt bronze. Fire svungne arme med blomster og bladværk. 1800-tallets sidste halvdel. H. 44 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5586669
SEK 2 824 DK, Hørsholm, Hammervej 1 20-02-2020
20:20:00
SEK 1 977
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe
Poul Henningsen (1894-1967). PH 3/2 bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvid opal glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 46 Ø 28,5 cm. Fremstår med mindre hak inderst på øverste skærm. Brugsspor.
Varunr: 5588688
SEK 5 648 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2020
20:24:00
SEK 4 519
Bordslampor stig lindberg
BORDSLAMPOR, 1-par, Stig Lindberg "Karneval", Gustavsberg, höjd ca 47 cm
Varunr: 5590559
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-02-2020
10:44:00
Se mer
2 Mathilde bordlamper med skærme, sort, 20 cm. (2)
2 Mathilde Kobber bordlamper, sortlakeret metal med afbryder og monteret med plissérede skærme. H. 20 cm. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af ...
Varunr: 5561221

SEK 1 977 DK, Odense, Kratholmvej 21-02-2020
11:26:00
SEK 424
Bordslampa 1 par
BORDSLAMPOR, 2 st, snarlika, 1900-talets slut, Eskilstuna Elektrofabrik AB och Falkenbergs Belysning, stomme i mässing, med vita glaskupor, fot i glas, märkta EAE respektive FLB, höjd ca 45 resp 48 cm
Varunr: 5590594
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-02-2020
13:28:00
Se mer
Bordslampor alabaster grön
BORDSLAMPOR, 1-par, 1900-talets andra hälft, stomme i grön alabaster, mässingsdetaljer, höjd exkl. skärmar ca 44 cm
Varunr: 5590601
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-02-2020
14:04:00
Se mer
Bordslampa 1940-tal
BORDSLAMPA 1940-tal, stämplad SN 503, rödlackerad plåt samt detaljer i mässing, höjd ca 45 cm
Varunr: 5590605
14:20:00
Se mer
Bordlamper, model Mehkar (2)
Bordlamper, model Mehkar, metal, sorte kantede skærm, H. 57 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com, Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen ...
Varunr: 5469317

SEK 2 118 DK, Odense, Kratholmvej 21-02-2020
14:21:00
SEK 424
Et par Holmegaard Apoteker-bordlamper af opalglas med sorte skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Apoteker. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Sidse Werner for Holmegaard. H. 32 cm. (str. mellem). H. inkl. skærm 44 cm.60W / E27-fatning, 2,1 m. ledning. Skærm beklædt med sort chintz, skærm H. ...
Varunr: 4330060

SEK 1 694 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-02-2020
14:45:00
SEK 494
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme, antik kobber m.m., H. 49 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varunr: 5560277

SEK 1 412 DK, Kolding, Trianglen 21-02-2020
15:13:00
SEK 424
Bordslampor ÖIA 1 par
BORDSLAMPOR, 1 par, ÖIA (Örsjö Industri AB) belysning, mässing, modell 30202, höjd ca 43 cm
Varunr: 5590622
15:36:00
Se mer
Anders Pehrson "OS-lampan"
ANDERS PEHRSON, bordslampa, "OS-lampan, Ateljé Lyktan, Åhus, lackerad metall, etikettmärkt, höjd 38 cm
Varunr: 5590632
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-02-2020
16:24:00
Se mer
Bordslampa, sten, signerad Kåre J, Öland, 19/2000-tal.
Bordslampa, sten, signerad Kåre J, Öland, 19/2000-tal. Höjd 22 cm Inga anmärkningar fungerade vid katalogisering ingen garanti lämnas.
Varunr: 5568785
SEK < 1,000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 21-02-2020
16:25:00
SEK 300
Bordslampa flintgods,´Druva´ Rörstrand, sekelskiftet 1900.
Bordslampa flintgods,´Druva´ Rörstrand, sekelskiftet 1900. Höjd 19 cm, höjd inkl sockel och lampa 34 cm. Inga anmärkningar fungerade vid katalogisering ingen garanti lämnas.
Varunr: 5568791
16:25:00
SEK 300
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, 3 ljuspunkter, svartlackerad med skärmar i olika färger, böjbara armar, höjd ca 49 cm
Varunr: 5590651
17:48:00
Se mer
Bordslampor Aneta Art Deco-stil
ANETA, bordslampor, 1 par, 1970/80-tal, Art Deco-stil, stomme i metall i form av stående kvinnofigur, kupor i orangefärgat glas, märkta, höjd 41 cm
Varunr: 5590652
17:52:00
Se mer
Bordlampe, model Berlin
Bordlampe, model Berlin med sort/guld skærme, lamper i guld finish af metal m.m., H. 70 cm. Udstillingsmodel Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varunr: 5566873

SEK 1 130 DK, Odense, Kratholmvej 21-02-2020
19:00:00
SEK 565
Tolv bordlamper, model Annika(12)
Tolv bordlamper i bemalet gips med tilhørende skærm, model Annika, H. inkl. skærm 26 cm. Fremstår ubrugte i org. emb(12) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varunr: 5591468

SEK 1 130 DK, Kolding, Trianglen 21-02-2020
19:00:00
SEK 424
Bordslampor 1 par EWÅ
ERIC WÄRNÅ (EWÅ), 1 par, bordslampor, 1960/70-tal, gulmetall, ledbara armar och skärmar, en ljuspunkt vardera, undertill märkt EWÅ Värnamo B71, höjd ca 55 cm
Varunr: 5590707
20:20:00
Se mer