Utropspris
12345...8»   Varor pr. sida   224 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ljusstakar i sengustaviansk stil
LJUSSTAKAR, 1 par, sengustaviansk stil, mässing och marmor, dekoration av karyatider, 1900-tal, höjd ca 25 cm

Proveniens; Joakim Bengtsson

Varunr: 5782956
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 28-09-2020
16:18
Se mer
Christian Dell bordslampa
CHRISTIAN DELL, modellnummer 6751, Kaiser Idell Leuchten 1955, ursprungligen formgiven under Dells tid vid Bauhaus under 1930-talet, stomme i massiv mässing, höjd ca 43 cm

Varunr: 5782989
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-09-2020
17:36
Se mer
Kvinde torso i mosaik med lys.
Lampe / skulptur i glasfiber beklædt med ca 1 cm2 store stykker blålig glasmosaik. Står på sokkel af sortmalet træ, monteret med fatning, ledning og afbryderknap. Højde 62 cm. Bredde 30 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 5670385

SEK 1 384 DK, Helsingør, Støberivej 28-09-2020
17:44
SEK 900
Half Moon Seeddesign Par bordlamper, hvid (2)
Half Moon Seeddesign Par bordlamper af hvidlakeret metal. Sort stofledning. Højde 60cm. (2)

Varunr: 5731527

SEK 2 491 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-09-2020
18:23
SEK 554
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Tolomeo Micro bordlampe, orangerød
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Tolomeo Micro arkitektlampe, orangerød med base af aluminium. Fresmtillet af Artemide. H. 37 cm, L. 45 cm. Minimale brugsspor. Udstillingsmodel.

Varunr: 5758290

SEK 1 384 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
18:27
SEK 900
Tre bordlamper monteret på træfod (3)
Tre industrielle bordlamper med sortlakeret skærm, ledinddelt stamme, monteret på træfod. H. ca. 75, Ø. 12 cm. Fremstår med brugsspor og patina. (3)

Varunr: 5777035
SEK 2 768 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
18:37
SEK 1 522
Set fat lava Keramik Tischleuchten der 1960/70er Jahre von Kaiser Leuchten und Walter Gerhards Keramik (3)
Set aus drei Keramik Tischleuchten / Leuchtenfüßen der 1960/70er Jahre, vertrieben von Kaiser Leuchten, Germany bzw. hergestellt von Walter Gerhards Keramik. Die Kaiser Leuchten mit Herstelleretikett bezeichnet. Jeweils einteilige Konstruktion aus polychrom glasierter Keramik, und jeweils ...

Varunr: 5747689
SEK 1 546 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-09-2020
18:45
SEK 412
Paco Dominguez, Tischleuchte der 1970/80er Jahre
Tischleuchten der 1970/80er Jahre hergestellt von Paco Dominguez, Spain. Amphorenartige Konstruktion aus massivem Acrylglas und vergoldetem Metall, ausgestattet mit zwei Lampenfassungen und Lampenschirm aus Kunststoff. Maße ca. H. 88 cm, B. 60cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.

Varunr: 5648871
SEK 2 062 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-09-2020
19:04
SEK 412
Bordslampor tillskrivna Stilnovo
STILNOVO, tillskrivna, bordslampor, 1 par, Italien, stomme i mässing med svartlackerade skärmar, höjd 46 cm

Varunr: 5783021
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-09-2020
19:04
Se mer

Varunr: 5737226

19:20
SEK 1 176
Bordlamper, model London, grå skærm
Bordlampe, model London, m/ grå firkantet skærm, lampe af forkromet metal m.m., H. 86 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb.

Varunr: 5778170

SEK 1 384 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2020
19:28
SEK 761
Jasper Morrison. GloBall pendel samt bordlampe (2)
Jasper Morrison. Glo-ball pendel samt bordlampe af opalglas. Fremstillet hos Floss. Ø. 32 cm. Alm. brugsspor. (2)

Varunr: 5779850
SEK 3 598 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-09-2020
19:45
SEK 1 107
Bordlamper, model Roma, m/ kantede skærme (2)
Bordlamper, model Roma, m/ kantede skærme, lamper af forkromet metal m.m., str. L, H. 73 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Varunr: 5778679

SEK 2 491 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2020
19:45
SEK 484
2 Bordlamper, model Peppercorn (2)
2 bordlamper af bemalet metal, sort indvendigt med guld, model Peppercorn. H. 35 cm. Ø. 25 cm. Dertil beige plisseret skærm

Varunr: 5727745

SEK 1 107 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2020
19:50
SEK 415
Richard Sapper, Schreibtischleuchte / Tischleuchte Modell Tizio für Artemide
Tischleuchte Modell „Tizio“. Entwurf von 1970 durch Richard Sapper für Artemide, Italy. Unterseitig bezeichnet. Mehrfach verstellbare Gegengewichtskonstruktion aus schwarz lackiertem Metall und Kunststoff. Ältere Ausführung - ausgestattet mit einer Brennstelle für Niedervolthalogenlampe H1 55 W. ...

Varunr: 5780665
SEK 1 031 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-09-2020
19:51
SEK 464
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Opalglas.
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Opalglas. Mat hvid stel, skærm af opalgals. Glanslakeret aluminium. Højde: 51,7 cm. Fod Ø: 20 cm. Original emballage. Modelfoto.

Varunr: 5751171

SEK 3 321 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-09-2020
19:54
SEK 623
Wand- / Tischleuchte der 1960/70er Jahre von Reggiani, Italy
Wand- / Tischleuchte der 1960/70er Jahre. Wohl Entwurf von Reggiani, Italy. Verstellbare Konstruktion aus senfgelb lackiertem und verchromtem Metall, ausgestattet mit einer Lampenfassung E 14 und Schnurzwischenschalter. Die Leuchte lässt sich mittels der, in der Grundplatte angebrachten, ...

Varunr: 5756314
SEK 1 237 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-09-2020
19:57
SEK 412
Dansk lampeproducent. Bordlampe med 'spejlægskærm'
Dansk lampeproducent. Bordlampe med 'spejlægskærm'. Stamme af messing/træ, fod af messing. H. ca. 40,5 cm, Ø. ca 18 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5780090
SEK 2 076 DK, Vejle, Dandyvej 28-09-2020
19:58
SEK 1 107
Giovanni Grignani, Schreibtischleuchte Modell Bautta für Lamperti, Italy
Schreibtischleuchte Modell Bautta. Italienisches Design von Giovanni Grignani für Lamperti. Unterseitig bezeichnet. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus schwarz lackiertem Metall, farbigem Kunststoff und satiniertem Glasdiffusor, ausgestattet mit im Sockel eingebautem 2.Stufenschalter und einer...

Varunr: 5757941
SEK 2 062 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-09-2020
20:06
SEK 412
Christian Dell, Idell Schreibtischleuchte / desk lamp Modell 6751 für Kaiser Leuchten, Germany
Schreibtischleuchte der Idell Serie Modell 6751. Entwurf von Christian Dell und Kaiser Leuchten für Kaiser Leuchten, Germany. Verstellbare Konstruktion aus lackiertem und brüniertem Messing und Stahl, ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27.Maße ca. H. ca. 46 cm, Ø 33,5 cm. Sehr Leichte, ...

Varunr: 5767293
SEK 3 608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-09-2020
20:08
SEK 1 546
Zonca, Tischlampe / Leuchte, Metall, 1970er Jahre
Zonca, Tischlampe / Leuchte, Metall, 1970er Jahre. Tischlampe aus verchromtem Metall, mit einem kugelförmigem Schirm und einem runden Fuß, mit einer Brennstelle versehen, H.57cm, L.50cm, T.18cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, minimale Kratzer im Metall.

Varunr: 5729669
SEK 1 443 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-09-2020
20:13
SEK 619
Dansk lampeproducent. Bordlampe med 'spejlægskærm'. Stamme og fod af messing. H. ca. 39 cm, Ø. ca 18 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5780076
20:18
SEK 484

Varunr: 5780073
20:23
SEK 900
Lamp / table light, 925 silver, wood, fabric
Lamp / table light, 925 silver, wood, fabric. Structure with a foot of 925 silver in the shape of a vine with foliage and grapes, underside with a stepped plinth of wood varnished in black, with a lampshade of grey fabric, with a hallmarked lamp foot, H 63cm, D 50cm, wear and scuffing ...

Varunr: 5723724
SEK 25 260 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-09-2020
20:25
SEK 464
Poul Henningsen. Bordlampe PH 4½/3.
Poul Henningsen. PH 4½ / 3 bordlampe med stamme af bruneret messing, støbte skærmholdere, fatning af bakelit. Overskærm af zink, mellem og underskærm af opalglas. Afbryder på stamme, topdæksel af messing, skrue af plast. Ø 45 cm. H. 58 cm. Mellem og underskærm chips på inderste kant.

Varunr: 5700771
SEK 20 758 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
20:28
SEK 4 428
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369, stel af hvidlakeret metal monteret med plisséret skærm, H. 160 cm. Fremstår med brugsspor, gulnet og buler på skærm.

Varunr: 5784032
SEK 1 107 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-09-2020
20:30
SEK 623
Poul Henningsen. PH 3/2, bordlampe, ubrugt
Poul Henningsen (1894-1967). PH 3/2 bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 46, Ø. 30 cm. Fremstår ubrugt og usamlet. Modelfoto.

Varunr: 5778431
SEK 6 919 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
20:32
SEK 6 089
Poul Henningsen. PH 3/2, bordlampe
Poul Henningsen (1894-1967). PH 3/2 bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 46, Ø. 30 cm. Fremstår med lette brugsspor. Første foto er modelfoto.

Varunr: 5778433
SEK 5 536 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
20:33
SEK 4 982
Leuchte / Tischlampe, Metall und Glas
Leuchte / Tischlampe, Metall und Glas. Tischleuchte mit einem ornamental verzierten Stand aus Metall mit drei Füßen, sowie einem nach oben geöffneten Lampenschirm aus lachsfarbenem Glas in Form eines Blütenkelchs, mit einer Brennstelle versehen, H.62cm, D.20cm, altersbedingte Gebrauchs- und ...

Varunr: 5661648
SEK 1 031 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-09-2020
20:43
SEK 412
Leuchte / Tischlampe, Glas, Dänemark, 1960er Jahre
Leuchte / Tischlampe, Glas, Dänemark, 1960er Jahre. Zylinderförmige Tischlampe aus weißem Glas auf einer runden Basis aus blauem Glas, mit einer Brennstelle versehen, H.48cm, D.12cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Varunr: 5720972
SEK 2 578 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-09-2020
20:46
SEK 464
12345...8»