Utropspris
12345...6»   Varor pr. sida   167 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
To bordlamper, model Chili, sort (2)
To bordlamper model Chili, sortlakeret metal, gennembrudt overflade, indvendigt guldfarvet. H. 22,5 cm. Ligger i org. emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Varunr: 5727051

SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
13:08
SEK 417
To Bordlamper, model Kalini m/ hvide skærme (2)
2 Bordlamper, model Kalini, m/ hvide skærme, lamper af forkromet metal m.m., H. 58 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4)

Varunr: 5247256

SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
13:28
SEK 834
Bordslampa Ikea
IKEA, bordslampa, "Grimsö", stål samt läder, vridbar ljusarm, två ljuspunkter, höjd ca 45cm

Varunr: 5734827
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10-08-2020
13:39
Se mer
2 Mathilde bordlamper med skærme, Kobber, 20 cm. (2)
2 Mathilde Kobber bordlamper med afbryder og monteret med plissérede skærme. H. 20 cm. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Varunr: 5727866

SEK 1 669 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
14:24
SEK 487
Tre bordlamper af messing (3)
Tre bordlamper af messing, profilerede stammer på runde fodstykker. Regulerbar højde. Fremstår med få brugsspor. (3)

Varunr: 5706614
SEK 2 781 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
15:04
SEK 417
Bordslampor ett par Paul Kedelv
PAUL KEDELV, bordslampor ett par, Flygsfors, klarglas med underfång, märkta, total höjd ca 62 cm

Varunr: 5734851
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10-08-2020
15:21
Se mer
Par bordlamper med skærme, model Venice (2)
Par bordlamper med afbryder, model Venice, stamme af forniklet metal og andet materiale, monteret med otte-kantet sort skærm. H. med skærm 97 cm. (2). Vejl. pris er 2995,- pr. stk.

Varunr: 5388226

SEK 4 172 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
15:28
SEK 417
Bordlampe sort - messing
Bordlampe med base af messing og justerbar sortlakeret skærm. H 38 cm. Brugsspor.

Varunr: 5734527
SEK 1 391 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
15:33
SEK 973
Bordlampe af glas 1950-60'erne
Bordlampe med stamme af klar og rødt glas. Ca. 1950-60. H. 28 cm. eksklusiv fatning.

Varunr: 5732422
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
15:51
SEK 417
Bordlamper, model Madrid m/ hvide bomulds skærme (2)
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme, antik messing m.m., H. 49 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Varunr: 5727234

16:38
SEK 417
Tre bordlamper, model Helena hvid (3)
Tre bordlamper model Helena, bemalet gips, med afbryder på ledning, monteret med plisserede skærme, H. med skærme ca. 56-45-32 cm. (6)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.(3)

Varunr: 5726800

17:30
SEK 417
Poul Henningsen, a pair of tablet lights, model PH 2/1 for Louis Poulsen (2)
Two table lights, model PH 2/1, Danish design by Poul Henningsen for Louis Poulsen. Designed in 1929. Structure with base and rods of brass, fitted with diffusors of white opal glass. Approx. dimensions: D 20 cm, H. 35.5 cm. New, in original packaging. (2)

Varunr: 5734735

SEK 14 504 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:14
SEK 2 849
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Silver', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Silver', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...

Varunr: 5488446
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:32
SEK 414
Paco Dominguez, Tischleuchte der 1970/80er Jahre
Tischleuchten der 1970/80er Jahre hergestellt von Paco Dominguez, Spain. Amphorenartige Konstruktion aus massivem Acrylglas und vergoldetem Metall, ausgestattet mit zwei Lampenfassungen und Lampenschirm aus Kunststoff. Maße ca. H. 88 cm, B. 60cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.

Varunr: 5648871
SEK 2 072 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:48
SEK 414
Paar Tischlampen (2)
Paar Tischlampen aus goldfarbenem Metall. Lampenschirm aus Pappe in rot. H. 75 cm, Dm. 42 cm. Gebrauchsspuren, ein kleines Loch/Riss, Dellen. (2)

Varunr: 5728999
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:08
SEK 414
Bordlampe. Plast og metal
Bordlampe med skærm af plast og metal. H. 68 cm. Ø. ca. 34 cm. Fremstår med brugsspor, buler og ridser, samt meget gul ledning.

Varunr: 5732296
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:12
SEK 487
Paar Tischlampen / Werkstattlampen / Gelenkarmlampen (2)
Paar Tischlampen / Werkstattlampen / Gelenkarmlampen, 1940/1950er Jahre. Metall, grün/blau lackiert. L. 74 cm / 100 cm. Rost, Lackabrieb, Gelenk einer Lampe defekt. (2)

Varunr: 5725454
SEK 1 554 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:17
SEK 414
Louis Kalff für Cosack, Tischleuchte / Krähenfuß Leuchte der 1950er Jahre
Louis Kalff für Cosack, Lampe / Tischleuchte. Konstruktion mit einem dreistrahligem Fuß / Krähenfuß aus Metall mit Lackierung aus schwarzem Schrumpflack, Gestänge aus Messingrohr, weiß lackierter, verstellbarer Reflektor mit einer Brennstelle. Mit Aufkleber des Herstellers bezeichnet. H.32cm, ...

Varunr: 5732392
SEK 3 626 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:35
SEK 2 590
Holmegaard. Meteorlampe med Le Klint skærm
Holmegaard. Meteorlampe af grøn glas med plisseret hvid Le Klint skærm. Ø. 16,5 cm.

Varunr: 5732726
19:45
SEK 834
Kaare Klint / Le Klint, model 306, Kip bordlampe / væglampe
Kaare Klint / Le Klint, model 306, Kip bordlampe / væglampe af børstet messing, H. 40 cm.

Varunr: 5732574
SEK 2 086 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:51
SEK 2 503
Christian Dell, Leuchte / Leuchtenteile der Kaiser Idell Serie
Leuchte / Leuchtenteile - Modell aus der Idell Serie von Kaiser Leuchten. Deutsches Design von Christian Dell und Kaiser Leuchten. Diese Leuchte mit Arm und Verstellmechanismus wurde von Kaiser Leuchten für einen unbekannten Hersteller einer Zeichenmaschine produziert und geliefert. Am ...

Varunr: 5716128
SEK 2 072 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
19:51
SEK 1 140
Holmegaard Glasværk. En samling lamper (11)
Holmegaard Glasværk. En samling lamper best. af; 1 Etude pendel Ø 39 cm, formgivet af Michael Bang. Denne mgl. ophæng; 1 Pendel, model Kro, formgivet af Sidse Werner, Ø 36 cm. Denne mgl. ophæng; 9 div. bordlamper, H. ekskl. montage H. 12 - 31 cm. Flere mgl. skærmholder; skærme medfølger ikke. ...

Varunr: 5734337
SEK 2 225 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:26
SEK 1 321
Bordlamper, model Marala, hvid (2)
Bordlamper, model Marala, m/ hvid kantet skærm, nickel, forkromet metal m.m., H. 90 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Varunr: 5232719

SEK 3 337 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
20:31
SEK 417
Bjarne Frost & Ole Jespersen, 'Gino' bordlampe.
Bjarne Frost & Ole Jespersen, Gino bordlampe, stel af forkromet stål, skærm af hvidlakeret metal, H. 49 cm. Fremstår med brugsspor

Varunr: 5718581
SEK 1 112 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:43
SEK 417
Poul Henningsen. PH 4/ 2,5 bordlampe, 1930/40'erne
Poul Henningsen. PH 4/ 2,5 bordlampe, rund fod af lakeret metal, stamme af bruneret messing, topdæksel af bakelit med lille afslag. Afbryderhus, fatningshus samt topskrue af bakelit. Topskruen med gennemgående hul. Monteret med overskærm af zink, mellemskærm og underskærm af hvid opalglas. H. 52 ...

Varunr: 5735572
SEK 13 906 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
22:05
SEK 8 622
Tre bordlamper, model Helena guld (3)
Tre bordlamper model Helena, bemalet gips, med afbryder på ledning, monteret med plisserede skærme, H. med skærme ca. 47-45-34 cm. (6)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.(3)

Varunr: 5723640

SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 11-08-2020
11:33
SEK 417
2 Bordlamper, model Peppercorn (2)
2 bordlamper af bemalet metal, sort indvendigt med guld, model Peppercorn. H. 35 cm. Ø. 25 cm. Dertil beige plisseret skærm

Varunr: 5727742

SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 11-08-2020
11:33
SEK 417
Bordslyster
BORDSLYSTER, 1900-talets mitt, sengustaviansk stil, för två ljus, marmor och mässing, höjd 38 cm

Varunr: 5735611
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 11-08-2020
12:21
Se mer
Bordlamper, model Biswan
Bordlamper, model Biswan, hvide runde skærme, metal m/ krom look, H. inkl. skærm 54 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb samt skærme. (2)

Varunr: 5503499

13:31
SEK 417
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på fire bordlamper, model 'Tolomeo mini'. (4)
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på fire Bordlamper med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H 55 - 105 cm. Fod Ø. 20/23 cm. Fremstillet hos Artemide, model 'Tolomeo mini'. Lette brugsspor. Modelfotos. (4)

Varunr: 5727809
SEK 6 953 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
14:59
SEK 417
12345...6»