Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1900-tal, sk bouilottelampa, mässing, lackerad plåtskärm i svart, höjd ca 37 cm
Varunr: 5279895
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
15:01:00
Se mer
Par Manhattan bordlamper, sortlakeret aluminium (2)
Par bordlamper, model Manhattan af sortlakeret aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 65 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 69x37x37 cm. 4,7 kg. (2)
Varunr: 5252896

SEK 2 246 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
15:34:00
SEK 491
Seks bordlamper, model Helena (6)
Seks bordlamper med afbryder, model Helena, bemalet keramik, monteret med hvide skærme, H. med skærme 55-45-37 cm. (6)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter ...
Varunr: 5222580

SEK 1 685 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
16:19:00
SEK 421
Skrivbordslampor, 6 stycken "Tolomeo Video"
MICHELE DE LUCCHI & GIANCARLO FASSINA, 6 skrivbordslampor "Tolomeo Video" för Artemide, Italien, formgivningsår 1987, aluminium, samtliga etikettmärkta, reglerbar höjd
Varunr: 5279950
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
16:25:00
Se mer
Bordlamper, model Marala (2)
Bordlamper, model Marala, med hvid skærm og afbryder, nickel, forkromet metal m.m., H. med skærm 48 cm. Nye og i ubrudt emballage, dog er skærme med enkelte trykmærker. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varunr: 5285254

SEK 1 404 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
16:31:00
SEK 421
Bordslampor
BORDSLAMPOR, 1 par, gulmetall, nyare tillverkning, höjd med skärmar ca 75 cm
Varunr: 5279989
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
18:02:00
Se mer
Otte bordlamper, model Helena (8)
Otte bordlamper med afbryder, model Helena, bemalet keramik, monteret med sorte skærme, H. med skærme 55-44-43-36 cm. Fremstår ubrugte & i org. emb. (8)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i ...
Varunr: 5223349

SEK 2 246 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
19:00:00
SEK 421
Et sæt på tre indskudsborde af mahogni poleret bøgetræ,
Et sæt på tre indskudsborde af mahogni poleret bøgetræ, tilspidsede ben med sprosser. H. 51 cm. B. 49 cm. D. 34 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker.
Varunr: 5276970
SEK 1 123 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
19:09:00
SEK 421
2 bordlamper, metal, model Tampa (2)
2 bordlamper af metal med sort finish, monteret med sorte skærme, Model Tampa. H. med skærm 45 cm. (2) Fremstår ubrugte & i org. emb.Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses ...
Varunr: 5225115

19:21:00
SEK 421
Poul Henningsen. PH4/3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm, Ø 45 cm. Fremstår med få brugsspor, topskærm med skævheder.
Varunr: 5280282
SEK 2 106 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26-03-2019
19:33:00
SEK 2 387
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme (2)
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme, antik kobber m.m., H. 49 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af ...
Varunr: 5281343

19:37:00
SEK 421
Par bordlamper med skærme, model Venice (2)
Par bordlamper med afbryder, model Venice, stamme af forniklet metal og andet materiale, monteret med otte-kantet skærm. H. med skærm 97 cm. (2).Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com ...
Varunr: 5222221

SEK 4 212 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
19:40:00
SEK 2 106
Pendler & bordlamper, model Chili, hvid & sort (4)
Pendler & bordlamper, model Chili, hvid (indvendigt sølv) & sort (indvendigt guld) lakeret metal, str. L, Ø 33 cm, H. 48 cm & H. 22,5 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte...
Varunr: 5266823

19:51:00
SEK 2 106
Pilzförmige Tischleuchte der 1930er Jahre wohl Frankreich
Tischleuchte der 1930er Jahre mit farbigen Glaschirmen. Wohl französisches pâte de verre Glas. Mehrteilige Konstruktion aus brünierter Messingarmatur mit zwei Lampenfassungen und Glaskörpern. Maße ca. H. 33,5 cm, D. 20 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, der Glasschirm mit Sturzschaden, die ...
Varunr: 5268641
SEK 2 092 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
20:00:00
SEK 418
Cosack, Tischleuchte der 1960er Jahre Modell 7926
Tischleuchte Modell 7926 von Cosack,Deutschland. Konstruktion aus türkis lackiertem, drehbarem halbkugelförmigem Reflektor und Fuß mit Plexiglasschaft . Unter dem Fuß mit Aufkleber bezeichnet „7926/85“. Maße ca. H. 41 cm; D. 22,5 cm. Sehr guter altersgemäßer Zustand. Lackierung mit geringen ...
Varunr: 5261109
SEK 3 138 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
20:03:00
SEK 523
Tischlampe mit Glaskugel. Metall / Glas.
Tischlampe mit Glaskugel. Konstruktion aus Metall mit Glaskugel. Maße: ca. H. 38 cm, Dm. 18 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Varunr: 5237043
SEK 2 354 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
20:04:00
SEK 418
Just Andersen. Høj Bordlampe. Dessin 114
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal, høj stamme afsluttet på rund fod, stemplet monogram Just A., dessin D114. under foden. H. 56 cm. inkl. skærmmontering. Brugsspor samt slitage på stamme.
Varunr: 5276178
SEK 2 106 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
20:10:00
SEK 421
Robert Haussmann, Swiss Lamps International, Paar Lampen / Tischleuchten, Entwurf 1960er Jahre (2)
Robert Haussmann (geb. 1931) für Swiss Lamps International, zwei Lampen / Leuchten / Tischlampen, Aluminium, Kunststoff, Entwurf 1960er Jahre. Drehbare Konstruktion aus einem beschwerten Kunststofffuß, einem gebogenen Aluminium Arm und einem halbkugelförmigen Schirm aus Kunststoff, eine ...
Varunr: 5284406
SEK 1 569 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
20:12:00
SEK 418
Achille & Pier Giacomo Castiglioni, bordlampe model Snoopy fremstillet hos Flos
Bordlampe model Snoopy, italiensk design af Achille & Pier Giacomo Castiglioni, fremstillet hos Flos. Formgivet i 1967. Konstruktion med marmorfod, reflektor med grønt lakeret metal. Betegnet med klæbemærkat. Mål ca.: H. 37 cm, B. 39 cm. Ny vare i original emballage.
Varunr: 5285203

SEK 8 368 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
20:13:00
SEK 5 753
Christian Dell, Kaiser Idell, Lampe / Tischleuchte / Schreibtischlampe, Modell '6551', Eisen, 1920-1929
Christian Dell, Kaiser Idell, Lampe / Tischleuchte / Schreibtischlampe, Modell '6551', Eisen, 1920-1929. Konstruktion auf rundem Standfuß mit Druckknopf und schwenkbarer Schirm, Leuchtenschirm mit Herstellerprägung, eine Brennstelle, H.46cm, D.17,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...
Varunr: 5275099
SEK 2 615 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
20:23:00
SEK 732
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm, Ø 45 cm. Fremstår med få brugsspor i form af knækket stamme.
Varunr: 5280773
SEK 1 123 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26-03-2019
20:27:00
SEK 2 106
Regalleuchte, Klemmleuchte der 1960er Jahre Gino Sarfatti zugeschrieben
Regalleuchte / Klemmleuchte der 1960er Jahre. Es handelt sich vermutlich um einen Entwurf von Gino Sarfatti für Arteluce. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus farbig lackiertem und verchromtem Stahl, Reflektor mit eingebautem Druckschalter Maße ca. H. 43 cm; D. (Reflektor) 10 cm. Leichte, ...
Varunr: 5261144
20:28:00
SEK 784
Poul Henningsen. PH 4/2,75/3 Bordlampe. Louis Poulsen 1930-erne
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/2,75/3 Bordlampe med stamme og fod af bruneret messing, afbryderhus, topplade og topskrue af bakelit, skærmsæt af originalt gulmalet zink, mellem og underskærm af etlags matglas. Udført hos Louis Poulsen 1930-erne. H. 55 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor ...
Varunr: 5278848
SEK 16 848 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:36:00
SEK 9 547
Bibliotekslampe med stel af messing, 1930-erne
Bibliotekslampe med stel af messing, monteret med to justerbar skærme af grønt og hvidt tolagsglas, 1930-erne. H. 49 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og mærker. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten
Varunr: 5278859
SEK 3 650 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:39:00
SEK 1 264
Poul Henningsen. PH 3/2 Bordlampe med stamme og fod af bruneret messing
Poul Henningsen 1894-1967. PH 3/2 Bordlampe med stamme og fod af bruneret messing, afbryderhus med gennemgående afbryder, topplade og topskrue af bakelit, senere skærmsæt af tolags opalglas Udført hos Louis Poulsen. H. 45 cm. Ø. 30 cm. Fremstår med mærker, senere ledning
Varunr: 5278832
SEK 14 040 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:42:00
SEK 7 582
Ukendt lampeproducent. Messing bordlampe. Første halvdel af 1900-tallet
Ukendt lampeproducent. Bordlampe af messing. Første halvdel af 1900-tallet. H. 58 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5278364
SEK 1 404 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2019
20:42:00
SEK 421
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Samling limited edition lamper (6)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Samling limited edition lamper, bestående af: to PH 3½-2½ 'Cobber Table' bordlampe med stel af blankpoleret kobber med to topskærme bestående af en opalglas og en af kobber med hvidmalet underside, samt mellem- og underskærm af opalglas. H. 45 cm. Ø 33 cm. ...
Varunr: 5212316
SEK 115 130 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2019
20:44:00
SEK 75 817
Poul Henningsen, Bordlampe, 'Vintergækken'
Poul Henningsen 1894-1967. Bordlampe, 'Vintergækken', med stel og fod af bruneret messing, original gennemgående afbryder af bakelit. Monteret med 2/2 skærmsæt af ravfarvet glas med bundskål. Stemplet P.H-2 Patented. Udført hos Louis Poulsen 1930'erne. H. 31 cm. Litteratur: Jørstian, m.fl., ...
Varunr: 5278858
SEK 42 121 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:47:00
SEK 32 293
Poul Henningsen. PH 3/2 Bordlampe, Louis Poulsen 1930-erne
Poul Henningsen 1894-1967. PH 3/2 Bordlampe med stamme og fod af bruneret messing, afbryderhus, topplade og topskrue af bakelit, skærmsæt med topskærm af originalt rødmalet zink, mellem og underskærm af etlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen 1930-erne. H. 45 cm. Fremstår med aldersrelateret ...
Varunr: 5278840
20:47:00
SEK 9 267
Poul Henningsen. 'Spørgsmålstegnet', bordlampe, ca. 1931 - 1932
Poul Henningsen 1894-1967. 'Spørgsmålstegnet', bordlampe med justerbart stel og fatningshus af bruneret messing, 2/2 skærmsæt af etlags opalglas med tilhørende bundskål, afbryderhus med gennemgående afbryder, trådbensstel, stemplet P.H.-2 Patented. Fremstillet hos Louis Poulsen ca. 1931 - 1932. ...
Varunr: 5278836
SEK 70 201 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:51:00
SEK 42 121
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>