Utropspris
1234»   Varor pr. sida   110 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Wendelbo. Meta Table Lamp

Varunr: 6027673

SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
10:39
SEK 409
Et par bordlamper (2)
Et par bordlamper af hvidlakeret metal. Aftagelig plexiglas. Afbryder på fod. H. 50 cm. Ø. 33 cm. Fremstår med ridser, små buler, mærker, rust og brugsspor. (2)

Varunr: 6037209
10:52
SEK 409
Kinesisk vase, 1800-tallet
Kinesisk vase, 1800-tallet. Dekoreret med figurscener og skrifttegn. Ommonteret til lampe, gennemboring til strøm, løs base af hardwood. H. 40 cm (eks. montering og base). Afslidt farve og små kantafslag. Varen er en del af en temaauktion over asiatisk kunst og kunsthåndværk hos Lauritz.com i ...

Varunr: 6033411
SEK 4 091 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
11:27
SEK 477
Parti bordlamper med skærm, model Annika (84)
Parti bordlamper fordelt på farverne sort, beige samt hvid i gips med tilhørende farvematchende skærm, model Annika, H. inkl. skærm 26 cm. Fremstår ubrugte i org. emballage (84)

Varunr: 5999305

SEK 5 455 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
11:29
SEK 409
Parti på 18 bordlamper model Helena, hvid (18)
Parti på 18 bordlamper med afbryder, model Helena, bemalet keramik, monteret med hvide skærme, Der er 3 forskellige modeller /str. og der er 6 af hver. Selve lampefoden er enkeltvis indpakkede i org. emballage. (18)

Varunr: 6045100

SEK 3 273 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
12:14
SEK 409
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe med stamme, fod samt fatningshus af forkromet stål, monteret med skærmsæt af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 46 cm. Fremstår med lettere brugsspor og manglende underskærm.

Varunr: 6044656
SEK 3 273 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:22
SEK 3 273
2 Mathilde bordlamper med skærme, sort, 20 cm. (2)
2 Mathilde bordlamper, sortlakeret metal med afbryder og monteret med plissérede skærme. H. 20 cm.

Varunr: 5999558

SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
14:45
SEK 409
Parti på 24 bordlamper model Helena, sort (24)
Parti på 24 bordlamper med afbryder, model Helena, bemalet keramik, monteret med sorte skærme, Der er 4 forskellige modeller /str. og der er 6 af hver. Selve lampefoden er enkeltvis indpakkede i org. emballage. Lille variation i skærme (indvendig nuance) kan forekomme.(24)

Varunr: 6046030

SEK 4 091 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
14:49
SEK 477
Wendelbo. Meta Table Lamp

Varunr: 6027711

16:16
SEK 409
Nils Kähler, bordlampe 1960'erne
Nils Kähler 1906-1979. Bordlampe af stentøj med grøn glasur. Sign. Nils, HAK, Danmark 623-27. H. 28 cm ex. fatning.

Varunr: 6044360
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
17:41
SEK 2 455
Niels Peter Nielsen. Bordlampe i keramik
Niels Peter Nielsen (1888-1968) Vase i keramik monteret som bordlampe (løs) med boret hul til ledning. Med gul/brunlig glasur h. 27 cm excl. montering. Sign. i bunden. Alm. brugsspor

Varunr: 6044359
18:41
SEK 477
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio.
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio, skærm af sortlakeret metal. Designet af Cecilie Manz. Ø. 20, H. 52 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varunr: 6044109
SEK 1 364 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
19:51
SEK 477

Varunr: 6044138
19:56
SEK 477
Arne Jacobsen for &Tradition. 'Bellevue' bordlampe
Arne Jacobsen for &Tradition. 'Bellevue' bordlampe med skærm, fod og flexhals af mat sortlakeret metal, monteret med sort stofledning. Fremstillet hos &Tradition, model Bellevue AJ8. H. 51 cm. Fremstår ubrugt i original emballage.

Varunr: 6043742
SEK 2 455 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
20:06
SEK 955
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Ø. 45 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6041853
SEK 4 091 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:11
SEK 1 909
Et par kandelabre af forgyldt bronze (2)
Et par kandelabre af forgyldt bronze, hver med fem lysarme, stamme i form af kvinde/engel i klassiske gevandter, rigt udsmykket. Fransk empire form h. 70 cm (2)

Varunr: 6004627

SEK 19 093 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
20:14
SEK 1 500
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på seks bordlamper, model 'Tolomeo mini'. (6)
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på seks Bordlamper med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H 55 - 105 cm. Fod Ø. 20/23 cm. Fremstillet hos Artemide, model 'Tolomeo mini'. Lette brugsspor og mærker. Modelfotos. (6)

Varunr: 6009619
SEK 10 092 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:17
SEK 818
Italiensk bordlampe i keramik fra 50/60'erne
Italiensk bordlampe i keramik fra 50/60'erne mede abstrakte motiver. I bunden signeret 45897 Italy. H. 35, Ø ca. 16 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 6033497
SEK 6 819 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:27
SEK 477
Kaare Klint for Le Klint Kip bord/væglampe samt Henning Koppel Petronella petroleumslampe (2)
Kaare Klint for Le Klint Kip bord/væglampe af messing, hvid plisseret skærm. H. inkl. montering ca. 39 cm. model 306. Samt Henning Koppel Petronella Petroleumslampe af messing med skærm af opalglas. H. ca. 34 cm. Fremstår med brugsspor, patineret messing samt kanthak på Petronella skærm. (2)

Varunr: 6044229
SEK 1 637 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
21:11
SEK 1 296
Just Andersen. Bordlampe, 1930'erne
Just Andersen. Bordlampe af grønpatineret diskometal, profileret stamme med stiliseret plantevækst, glat rund fod. Indvendig stemplet Just A. Danmark 1858. 1930'erne. H. m/ mont. 64 cm. Fremstår med gravering nederst på fod, senere monteret fatning og skærmholder.

Varunr: 6044451
SEK 20 456 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
21:12
SEK 818
Par bord lamper fra Politikens hus (2)
Par bord lamper fra Politikens hus af grå lakeret stål. H.30-75 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, skrammer og buler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Varunr: 6031650
SEK 1 364 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
10:35
SEK 409
2 bordlamper af sortlakeret metal (2)
To bordlamper model Chili, sortlakeret metal, gennembrudt overflade, indvendigt guldfarvet. H. 22,5 cm. Ligger i org. emballage.

Varunr: 6035722

SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
11:39
SEK 409
Bordlamper, model Roma, m/ chintz skærme (2)
Bordlamper, model Roma, m/ skærme af chintz, lamper af forkromet metal m.m., str. L, H. 54 cm. Lamper fremstår ubrugt & i original emballage. (2)

Varunr: 5982641

SEK 2 455 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
11:41
SEK 409
Bordlampe, grønglaseret lertøj, 1970'erne
Bordlampe af grønglaseret lertøj. 1970'erne. H. 38 cm.

Varunr: 6038009
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-06-2021
13:17
SEK 409
Wendelbo. Meta Table Lamp

Varunr: 6027667

SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
13:29
SEK 409
Fog & Mørup. Kongelys
Fog & Mørup. Kongelys bordlampe med afbryder på fod, top, kant og stamme af bruneret messing, skærm af plast. H. 55 cm. Ø. 45 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045546
14:31
SEK 1 364
Par bordlamper af skåret træ (2)
Par bordlamper af skåret træ, montering af messing. Udgået fra Jytte Demuth. H.81 cm incl. montering. Fremstår med tørrevner, den ene lampe med manglende topdel. (2)

Varunr: 6045028
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
14:46
SEK 546
Bordlampe, Menu spaces, model Peek 'sort'

Varunr: 5744601

SEK 2 046 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
16:29
SEK 409
Bordlamper, model Marala, hvid (2)
Bordlamper, model Marala, m/ hvid kantet skærm, nickel, forkromet metal m.m., H. 90 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Varunr: 5232719

SEK 3 273 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
16:37
SEK 409
Flos D’E-Light bordlampe, forkromet metal
Flos. D’E-Light bordlampe af forkromet metal med indbygget opladerstik kompatibel med iPhone 5, iPad samt iPad mini, iPod nano og touch. Formgivet af Philippe Starck. H 22-31,7 cm. Fremstår med lettere ridser.

Varunr: 6041100
SEK 2 046 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-06-2021
17:56
SEK 477