Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Le Klint bordlamper af messing, (3)
Kaare Klint. Tre kiplamper, kombineret bord-/væglampe af messing, H. ca. 28 cm. inkl. skærm. Fremstillet hos Le Klint, model 306. Fremstår med brugsspor og guldnede skærme (3)
Varunr: 5002754
SEK 2 331 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
14:51:00
SEK 4 403
Peill & Putzler, lampe/bordlampe/skærmlampe, hvid, stor
Peill & Putzler, lampe med lampeskærm af glat, hvidt glas, konvekst hvælvet opefter, afslutter lige nedefter, underkonstruktion, stamme, cirkelformet fod, elledning og -stik af gulligt/gråligt-hvidt plast, snoretræk af en tynd, cyanblå snor (ca. 50 cm lang), lampefoden er polstret med sort filt ...
Varunr: 4970639
SEK 4 097 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
14:54:07
SEK 386
Jo Hammerborg, model Roulet pendel
Jo Hammerborg. Pendel af kobber. Fremstillet hos Fog og Mørup, model Roulet. H. 19 Ø 33 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5002545
SEK 1 554 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-05-2018
15:13:00
SEK 1 425
Samling lamper bl.a. bordlampe mrk. Vitrika, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Samling lamper bl.a. bordlampe mrk. Vitrika & Belid pendel, messinglakeret & sortlakeret, 20. Årh. 2. halvdel, H. 41 cm & Ø 40 cm. Brugsspor bl.a. tryk / skævhed ved bordlampe. (2)
Varunr: 4991833
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 21-05-2018
16:09:00
SEK 389
Ferruccio Laviani. Bordlampe, model Bourgie
Ferruccio Laviani. Bordlampe model Bourgie af farvet pelxiglas. Produceret for Kartell. H. 73 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med få brugsspor.
Varunr: 4990533
SEK 1 554 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21-05-2018
19:02:00
SEK 1 166
Per Arnoldi for Holmegaard. Bordlampe af blåt glas
Per Arnoldi for Holmegaard. Bordlampe af blåt glas med skyer og stjerner. Sign. Arnoldi. H. inkl. montering 51 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5001162
SEK 1 295 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-05-2018
19:17:00
SEK 518
2 Tischleuchten (2)
2 Tischleuchten, vollplastisch ausgeformte Figuren auf Holzpostament.Jeweils zweilichtig, Lampenschirme später ergänzt. Höhe 61,5 cm / 63 cm, Ø 38 cm. Geringfügige Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 5001288
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
19:35:00
SEK 434
Bordlampe i Tiffany stil
Bordlampe i Tiffany stil med patineret metal fod med dekoration. Lampeskærm af flerfarvet kompositionsmateriale, kanten dekoreret med guldsmede, H. 63 cm, Ø42cm
Varunr: 4991386

SEK 4 144 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-05-2018
19:38:00
SEK 518
Palwa, bordlampe/halogenbordlampe, metal/glas
Palwa, halogenbordlampe, modernistisk konstruktion af metal, guldfarvet, en lyskilde er forsynet med glas, med producentetiket og nummerering ’4402-01'’, mål: H. 60 cm, Ø. ca. 43 cm, fremstår med brugsspor, delvist ridser på metallet.
Varunr: 4836792
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:00:00
SEK 386
Schreibtischleuchte der 1950/60er Jahre von Helo
Schreibtischleuchte der 1950/60er Jahre von Helo. Verstellbare Konstruktion aus silbergrau lackiertem Metall, Reflektor innen weiß lackiert. Im Dom mit Metallplakette bezeichnet. Maße ca.: H. 47 cm, D. 23 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell Kratzer.
Varunr: 4973812
SEK 1 157 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
20:00:00
SEK 868
Eileen Gray, skrivebordslampe fra 1930’erne/40'erne
Skrivebordslampe fra 1930’erne/40’erne, design af Eileen Gray, konstruktion med flere indstillinger af forkromet og blågråt lakeret metal, udstyret med to tilslutninger til lyskilder med bajonetfatning og en vippekontakt. Mål ca.: B. 44,5 cm, H. 40 cm, D. 15-40 cm. Fremstår med lette ...
Varunr: 4982568
SEK 4 820 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
20:05:00
SEK 1 928
Tischleuchte der 1960/70er Jahre in Teak von Dyrlund
Tischleuchte der 1960/70er Jahre von Dyrlund. Konstruktion mit Stand aus massivem Teakholz, Schirm mit naturweißer Stoffbespannung, ausgestattet mit einer Brennstelle. Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca.: H. 82 cm, D. 45 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4978070
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
20:10:00
SEK 386
Marc da Costa, Tischleuchte Modell Birdie für Serien Leuchten
Tischleuchte Modell Birdie, deutsches Design von Marc da Costa für Serien Leuchten. Entwurf um 1990. Konstruktion aus gefaltetem Stahlblech mit Oberfläche in schwarzem Schrumpflack, ausgestattet mit Schnurschalter und Dimmer an der Rückseite. Unterseitig bezeichnet. Maße ca.: H. 54 cm, B. 11,5 ...
Varunr: 4973811
20:10:00
SEK 386
Arne Jacobsen / H. J. Wegner. Skrivebordslampe, Aarhus Rådhus
Arne Jacobsen / H. J. Wegner. Skrivebordslampe med skærm og fod af sort lakeret metal, stamme af messing. Formgivet 1938-1941. Udført specielt til Aarhus Rådhus. Litt. Felix Solaquren - Beascoa: Arne Jacobsen, Sanao & Cole, Spanien. s. 66. Udstillet på Louisiana. H. 36 cm. Fremstår nymalet efter ...
Varunr: 4908676
SEK 46 622 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-05-2018
20:15:00
SEK 10 360
Hannes Wettstein, Tichleuchte Modell Spy für Artemide
Tichleuchte Modell Spy, Design von Hannes Wettstein für Artemide. Entwurf von 1998. Verstellbare Konstruktion mit Gestell aus grau lackiertem Metall, der Reflektor ist drehbar. Unterseitig bezeichnet. Maße ca.: H. max. 91 cm, B. 22 cm. T. max. 70 cm. Leichte Gebrauchsspuren.
Varunr: 4973814
20:20:00
SEK 386
Lampen / Tischleuchten mit Horn (2)
Paar Lampen / Tischleuchten, Konstruktion auf schwarz lackierten mehrstufigen Metallsockel, einfaches höhenverstellbares Gestänge mit echtem Horn, schwarze Stoffschirme, jeweils eine Brennstelle, H.70-85cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer, ein Horn mit Bestoßung ....
Varunr: 4937305
SEK 1 928 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:21:00
SEK 386
Verner Panton. Pantella bordlampe
Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast, Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 cm. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor, lette mærker, klar indermontering med stjerne-nist.
Varunr: 5002915
SEK 2 331 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:23:00
SEK 1 230
Empire ljusstakar
LJUSSTAKAR, ett par, förgylld brons, empire, 1800-talets första hälft. Höjd 27 cm.
Varunr: 5000719
SEK 16 387 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
20:26:00
Se mer
KPM, Lampe / Tischlampe, Porzellan / Messing
KPM Tischleuchte, Leuchtenfuß aus Porzellan mit Halterung aus Messing, zwei Brennstellen, Messing unterseitig mit Nummerierung '7 34 09', Maße: H. 72 cm, B. 12,5 cm, T. 12,5 cm, Gebrauchsspuren, Metall mit Oxidationsspuren und Kratzern, Porzellan mit Kratzern.
Varunr: 4897636
20:27:00
SEK 386
Tischleuchte, Tommaso Cimini für Lumina, Modell 'Daphine'
Varunr: 5002567
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
20:28:00
SEK 482
Le Verre Francais / Charles Schneider, Fuß für Lampe
Le Verre Francaise/ Charles Schneider (1881-1953), Leuchtenfuß, Glas und Metall, 1918-1921, Frankreich, Art deco Leuchtenfuß mit heruntergeätztem Glas, schmiedeeiserne Montierung, Elektrik erneuert, am Fuß mit Tricolore signiert, H.: 44cm, D.: ca. 11cm, Schirmdurchmesser: 30 cm (fehlend), leichte...
Varunr: 4933287
SEK 1 157 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:28:00
SEK 434
Afra & Tobia Scarpa, bordlampe model Pierrot fremstillet hos Flos
Bordlampe model Pierrot, italiensk design af Afra & Tobia Scarpa, fremstillet hos Flos. Formgivet i 1991, drejelig konstruktion med flere indstillinger, med kobberfarvet lakeret overflade, fod i sort, diffusor/reflektor i sort plast grønt, transparent akryl. Betegnet på undersiden. Kan skiftes ...
Varunr: 5003282
SEK 4 338 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
20:30:00
SEK 1 735
Lampe / Tischleuchte, Italien
Lampe, Porzellan, polychrom bemalt, Metall, Stoff, zwei Brennstellen, Italien, bauchiger, blau melierter Fuß mit beigem Schirm auf zweigeteiltem Sockel und mit goldenem kugelförmigen Abschluss, rückseitig mit Klebeetikett 'Made in Italy', H. 80cm, D. 58cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren,...
Varunr: 4967827
20:31:00
SEK 578
Paar Lampen / Tischleuchten mit Porzellanfiguren (2)
Paar Lampen / Tischleuchten mit Porzellanvögeln. Konstruktion aus vergoldetem Messing, Lampenfuß ausgeschmückt mit Blättern und Blüten, ornamentaler Sockel, Stofflampenschirm mit Kordelverzierung, jeweils eine Brennstelle, H.68cm, B.20cm, T.15cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...
Varunr: 4979851
20:31:00
SEK 1 446
Meissen, Schwerter, Tischlampe / Lampe
Meissen, Schwerter, Tischlampe, umlaufend polychrome Verzierung, handgemalt, Gesamthöhe ca. 53 cm, Fuß partiell mit Verschmutzungen, allgemeine Gebrauchs- und Reibespuren. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Varunr: 4954396
20:31:00
SEK 386
2 Tischlampen im Barockstil
2 Tischlampen im Barockstil, der Korpus gefertigt aus Holz, verziert mit ovalem Spiegel und Putti, teilweise gold staffiert, zwei Brennstellen vorhanden, mit cremefarbenem Schirm. Maße ca.: H: 82 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 4988815
SEK 3 856 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
20:50:00
SEK 386
Peill & Putzler, Lampe / Tischlampe / Schirmlampe, weiß, klein
Peill & Putzler, Lampe mit Lampenschirm aus glattem, weißen Glas, nach oben konvex gewölbt, unten gerade abschließend, Unterbau, Stiel, kreisförmiger Fuß, Stromkabel und -stecker aus gelblich-/gräulich-weißem Kunststoff, Schnurschalter aus dünner, zyanblauer Schnur (ca. 15 cm lang) mit kleiner ...
Varunr: 4970635
20:51:00
SEK 386
Bordlampe, Louis Poulsen, 'PH 3½-2½ Kobber Bord' af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH 3½-2½, bordlampe i blankpoleret kobber med hvide opalskærme, 'PH 3½-2½ Kobber Bord' er en Limited Edition med to overskærme: Én opalglasskærm, samt massiv kobberskærm med hvidmalet underskærm, sign. på stammen, nummerbevis & dele af emb. ...
Varunr: 5002763
SEK 10 360 DK, Odense, Kratholmvej 21-05-2018
20:55:00
SEK 8 547
Bordlampe i Tiffany-stil
Bordlampe i Tiffany-stil. Både stamme og skærm af farvet kompositionsmateriale med dekorationer i form af guldsmede. Fod af patineret metal. H. 65 cm. Med to lyskilder
Varunr: 4992739

SEK 5 439 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-05-2018
20:55:00
SEK 1 101
Tischlampe aus der Manufaktur Hutschenreuther
Tischlampe aus der Manufaktur Hutschenreuther, gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, unterseitig mit Bodenmarke versehen, eine Brennstelle vorhanden. Maße ca.: H. 45 cm, D. 24 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4943917
21:05:00
SEK 386
 1 2 3 4 5  >>