Utropspris
12345...7»   Varor pr. sida   183 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Leola. Tofarvet bordlampe i forkromet metal fra 70'erne
Leola. Tofarvet bordlampe i forkromet metal fra 70'erne. H. 46 cm. Fremstillet af Leola, Tyskland. Uden skærm. Fremstår med lette brugsspor

Varunr: 5871290
SEK 8 472 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2021
20:10
SEK 565
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal, profileret korpus, stemplet monogram Just A. 2256, H. 40 / 53 cm. Fremstår med mindre ridser.

Varunr: 5945009
SEK 1 130 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2021
20:13
SEK 1 836
Bordlamper, model Roma, m/ kantede skærme (2)
Bordlamper, model Roma, m/ kantede skærme, lamper af forkromet metal m.m., H. 54 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Varunr: 5778681

SEK 2 542 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2021
20:20
SEK 494
Le Klint for Palshus. Bordlampe af keramik
Le Klint for Palshus. Lampefod af stentøj / keramik, made in Denmark. H. 31 cm

Varunr: 5946668
20:31
SEK 918
Halogen Tischleuchte der 1980/90er Jahre
Halogen Tischleuchte der 1980/90er Jahre. Mehrfach verstellbare, Konstruktion aus Kunststoff und schwarz lackiertem Metall, ausgestattet mit, im Sockel eingebautem, Zweistufenschalter und einer Lampenfassung GY 6,35 für Niedervolthalogenlampe biis 50 W.Maße ca. max. H. 50 cm, Länge des Arms ca. ...

Varunr: 5933161
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-02-2021
20:38
SEK 421
SIS, Klemmleuchte / Gelenkarmleuchte / Industrieleuchte, Metall, 1950er Jahre
SIS, Klemmleuchte / Gelenkarmleuchte / Industrieleuchte, Metall, Deutschland 1950er Jahre. Klemmleuchte aus grün lackiertem Metall, mit einem Klemmfuß und verstellbaren Gelenkarmen aus Metall, sowie einem runden Lampenschirm, mit einer Brennstelle versehen, H.49-100cm. Altersgemäße ...

Varunr: 5908717
SEK 1 578 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-02-2021
20:54
SEK 579
Tischlampe mit Dimmer, Sonnenblumen-Muster
Tischlampe mit Dimmer, verchromtes Metall, Lampenschirm aus strukturiertem Kunststoff mit Sonnenblumen-Muster. 1-flammig. H. ca. 90 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

Varunr: 5907384
20:55
SEK 421
Bordlamper, model Sarasota m/ grå skærme
To bordlamper, model Sarasota m/ grå firkantede skærme, lampe af metal, H. 32 cm. Fremstår ubrugte (2)

Varunr: 5884579

SEK 1 412 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2021
21:29
SEK 424
Ljusstakar Edvin Öhrström
EDVIN ÖHRSTRÖM, ljusstakar, 1 par, "Egyptisk", Firma Svenskt Tenn, formgivna 1928, tenn på mässingsplatta, stämplat med änglamärket Svenskt Tenn Q10, höjd 31 cm,

LITTERATUR: Jämför Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson och Jan von Gerber, Modernt Svenskt Tenn, Stockholm 2004, bild s 42

Varunr: 5946561
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 27-02-2021
21:39
Se mer
Maggie Wibom, bordslampa, 1940-tal
MAGGIE WIBOM, bordslampa, Stockholms keramik 1940-tal, glaserat lergods, dekor av blommor, signerad MW och med otydlig inpressad stämpel, höjd 41 cm

Varunr: 5947667
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
10:02
Se mer
Bordslampa Nordiska Kompaniet NK
NORDISKA KOMPANIET, bordslampa 1940-tal, mässing, fot med klot av svartlackerad metall, skärm av gultonat glas, märkt NK undertill, höjd 29 cm

Varunr: 5947743
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
11:09
Se mer
Shawn Littrell. Fire Ninety LED bordlamper med dæmperfunktion (4)
Shawn Littrell. Fire Ninety LED bordlamper med dæmperfunktion. Til bordmontering. Sortfarvet inkl. Lampehoved kan indstilles i alle retninger. LED (dioder) med klart varmt hvidt med god farvegengivelse. Lyset kan dæmpes. Energieffektiv 6W. LED er meget holdbar og skal aldrig skiftes. Formgivet af...

Varunr: 5947349
SEK 1 130 DK, Herlev, Dynamovej 28-02-2021
13:38
SEK 424
Bordlampe, Menu spaces, model Peek 'sort'

Varunr: 5744617

SEK 2 118 DK, Herlev, Dynamovej 28-02-2021
13:42
SEK 494
Läslampa, 1800-talets första hälft
LÄSLAMPA, sannolikt stockholmsarbete, Karl Johan, för ett ljus, delvis brännförgylld mässing, skärm av grönmålad blekplåt, fotplatta av carraramarmor, sittande pudel, höj- och sänkbar skärm och ljushållare, höjd 33,5 cm

LITTERATUR:
Karl Johanstidens konst, Lund 1999, sidan 336, jämför läslampa i Karl XIV Johans sovrum

Varunr: 5947936
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
13:53
Se mer
Poul Henningsen. To ældre 4/4 mellemskærme med guldkant. (2)
Poul Henningsen. To ældre gennemfarvede massive et-lags opalglas, 4/4 mellemskærme med original guldkant. Ø. 26. H. 7.5. cm. (2) NB. Rettelse i tekst.

Varunr: 5690392
SEK 9 602 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2021
14:20
SEK 565
Verner Panton. Et par bordlamper, model Panthella Mini, orange og rød. (2)
Verner Panton. Et par bordlamper, model Panthella Mini, af orange og rødlakeret metal. Fremstillet for Louis Poulsen. Ø. 25 cm. H. 35 cm. Original emballage. Modelfotos. (2)

Varunr: 5878097

SEK 6 778 DK, Vejle, Dandyvej 28-02-2021
14:32
SEK 3 671
Bordslampa Uno och Östen Kristiansson
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, bordslampa, Luxus 1960-70-tal, fot av ask, innerskärm av vit akrylplast, skärm av vit textil, etikettmärkt LUXUS, höjd 56 cm

Varunr: 5947995
14:43
Se mer
Läslampa, 1800-talets andra kvartal
LÄSLAMPA, Nikolaus I, sannolikt S:t Petersburg, för två ljus, matterad och polerad brännförgylld brons och mässing, rund fotplatta med dekor av växtornamentik, uppsvängda ljusarmar med voluter, klotformade ljuspipor, rund höj- och sänkbar skärm, vit glas med kallmålad dekor av Mercurius, monterad blått glas, höjd 58,5 cm

LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 146f, jämför läslampor

Varunr: 5948016
SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
15:07
Se mer
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Mat hvid
Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5912574 Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Mat hvid. Glanslakeret aluminium. Højde: 51,7 cm. Fod Ø: 20 cm. Original emballage. Modelfoto.

Varunr: 5949402

SEK 2 824 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-02-2021
15:20
SEK 424
Asea Bordslampor Swedish Modern
ASEA, bordslampor, 1 par, 1950-tal, Swedish Modern, modell E1247, fot i mässing, skaft med flätade läderlindor, vita skärmar, höjd med skärm 55 cm

Varunr: 5948066
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
15:45
Se mer
Ole Bjørn Krüger, mindre lamper af glaseret stentøj (4)
Ole Bjørn Krüger (1922-2007). Fire mindre bordlamper af glaseret keramik, usignerede. H.13 til 24 cm ex. montering.Dette emne en del af boet efter billedhugger og keramiker Ole Bjørn Krüger. I løbet af februar udbydes en større samling af kunstnerens egne unikke keramiske værker Se auktionerne ...

Varunr: 5946867
SEK 1 130 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-02-2021
16:00
SEK 847
Bergboms, bordslampa av mässing
BORDSLAMPA, Bergboms, modell B-106, fot av mässing, skärm av vit textil, höjd 63 cm

Varunr: 5948085
16:07
Se mer
Bordslampor Ett par Porslin
BORDSLAMPOR, ett par, porslin, vitglaserat gods, tryckt blå floral dekor, en ljuspunkt, diam ca 35 cm, höjd ca 55 cm inkl skärm

Varunr: 5948100
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 28-02-2021
16:18
Se mer
Antonio Citterio for Flos. Par bordlamper samt par væglamper, model Kelvin T og Kelvin W. (4)
Antonio Citterio. Par bordlamper med stel og fod af aluminium med skærm af plast, ledninger med afbryderknap. Model Kelvin T. Samt par væglamper med stel af aluminium, skærme af plast ledninger med afbryderknap, model Kelvin W. Fremstillet hos Flos. Bordlampe H. 57 cm. Væglampe H. 21,5 cm. ...

Varunr: 5944718
SEK 1 130 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-02-2021
16:30
SEK 565
Bordslampa, Paul Kedelv, Flygsfors
PAUL KEDELV, "Torso", bordslampa, Flygsfors glasbruk, 1950-tal, lös stående kvinnotorso i vitt underfång, svartlackerad träsockel, höjd 29 cm

Varunr: 5948117
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
16:31
Se mer
Bordlamper, model Pali, hvide skærme (2)
Bordlamper, model Pali, metal, hvide runde skærme, H. 56 cm. Fremstår ubrugt & i original emballage. (2)

Varunr: 5555746

SEK 1 412 DK, Odense, Kratholmvej 28-02-2021
16:46
SEK 424
Bordlamper, model Sarasota m/ hvide skærme
To bordlamper, model Sarasota m/ hvide runde skærme, lampe af metal, H. 36 cm. Fremstår ubrugte (2)

Varunr: 5912832

16:47
SEK 424
Joakim Fihn for Belid. Par 'Diablo' bordlamper (2)
Joakim Fihn for Belid. Par 'Diablo' bordlamper af sortlakeret metal. H. 48 cm, Ø 30 cm. Brugsspor. (2)

Varunr: 5945310
SEK 1 412 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-02-2021
16:47
SEK 988
Fransk bordlampe 1800 tallet
Fransk bordlampe af porcelæn med montering af bronze/messing, oprindelig en olielampe fra 1800 tallets anden halvdel, senere monteret til el. H.36,5 /55 cm. Aldersrelateret stand.

Varunr: 5948645
17:10
SEK 494

Varunr: 5944725
17:11
SEK 424
12345...7»