Utropspris
   Varor pr. sida   14 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Fransk kaminur med drueplukker, ca. 1840
Fransk kaminur af forgyldt bronze og bronzeret zink, romantisk topfigur i form af drueplukker, metalskive med romertal, ca. 1840. H. 48. L. 38 cm. Fremstår med patina. Pendul og optræksnøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6196391
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2022
10:29
SEK 2 114
Jaeger LeCoultre. Bordur i forgyldt messing med 8 dags værk
Jaeger-LeCoultre. Bordur, urkasse af forgyldt messing og klar og blå akryl, indvendig motiv af forskellige dyr, mekanisk urværk med manuelt optræk. H. 18 cm., B. 13,5, D. 6 cm. Fremstår brugsspor, slid m.v. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ...

Varunr: 6204717
SEK 8 456 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2022
10:47
SEK 6 765
Mannheim Porcelæns fabrik. Bordur af porcelæn
Bordur af porcelæn fra Mannheim Porcelæns fabrik, quartz urværk fra Mercedes , hvid urskive med arabertal. H. 18,5 cm, B.14,5 cm, D. 5 cm. Uret gik ved indlevering. Fremstår med almindelig brugsspor.

Varunr: 6227147
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2022
18:35
SEK 423
Mappin & Webb LTP London. W. Kaminur i Boulle manér
Mappin & Webb LTP London. W. Kaminur i Boulle manér. Fineret med skildpaddeskjold, hvori indlægninger og ornamentik af messing. Hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. 1800-tallets sidste halvdel. H. 50 cm. Fremstår med aldersrelateret brug, bl.a. løs ornamentik. Nøgle og pendul medfølger....

Varunr: 6208794
SEK 21 141 DK, Herlev, Dynamovej 01-07-2022
15:52
SEK 14 094
Kaminur i kasse af sort sten
Kaminur i kasse af sort sten. Graveret og dekoreret i guld med blomster og bladværk, top prydet med klassisk vase af metal, sortmalet urskive med forgyldte romertal sign. H.E. Holst og Efterf. Hans Liisberg, Kjøbenhavn. Ca. 1880. Pendul og optræksnøgle medfølger. H. 39 cm. B. 29 cm. D. 16 cm. ...

Varunr: 6221659
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 01-07-2022
17:45
SEK 423
Bordure og rejseur (3)
Jäeger fab. Suisse. Rejseur. Urskive med arabertal, tre visere. 8 x 5.7 cm. I kasse af metal. Luxor bordur h, 16.5x10 cm. Bordur af marmor med kvadratisk urkasse med arabertal og to visere. H. 20 cm B. 29 cm. Urene fremstår med brugsspor og Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten (3)

Varunr: 6221773
SEK 2 819 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-07-2022
18:16
SEK 1 409
Margit Brandt. Bordur
Margit Brandt. Bordur i kasse af træ, hvid skive med romertal, time- og minutviser, håndtag, quartz/batterdrevet værk. H. 24, B. 23, D. 13 cm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet.

Varunr: 6198039
SEK 2 114 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
10:52
SEK 1 409
Junghans. Lille vægur & bordur i nøddekabinet (2)
Junghans: Lille vægur & bordur i nøddekabinet. Anslået ca. tiden omkr. 1900 og 1930'erne. Stedvise brugs- og aldersspor. H. 64. B. 22 og H. 20. 40 x 14 cm. (2)

Varunr: 6226934
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2022
14:15
SEK 423
Winterhalder & Hofmeier, lygteur i mahognikasse (3)
Winterhalder & Hofmeier: Lygteur i kasse af mahogni, mekanisk værk med chime/silent, skive af messing, timekrans af kobber. Pendul og optræksnøgle medfølger. 1900-tallets begyndelse. H. 32 x 26 x 18,5 cm. Aldersrelateret stand, enkelte mindre afslag. Lauritz.com indestår ikke for ...

Varunr: 6228038
SEK 2 819 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
13:08
SEK 1 409
Kaminur af sort marmor med broncer ca.1900 (2)
Kaminur af sort marmor dekoreret med broncer i form af fritstående søjler, figurer i relief, figurfrise m.m. Forgyldt urskive med sorte romertal, pendul og nøgle medfølger. Ca.1900. H.39 x 41 x 13 cm. Aldersrelateret stand, mindre kantafslag, knopper øverst med lidt skævhed. uret går ved ...

Varunr: 6182375
13:34
SEK 1 409
Jaeger LeCoultre. Memovox 8 day rejseur
Jaeger LeCoultre. Memovox 8 day rejseur / travel clock af forgyldt messing og antageligt sortlakeret metal. Fremstillet i Schweiz. Ca. 1950-60'erne. H. ca. 5,5 B. ca. 5,5 cm. Original Jaeger æske medfølger. Fremstår med få aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6220241
SEK 3 383 DK, Kolding, Platinvej 03-07-2022
19:27
SEK 2 537
To ældre kaminure (2)
To ældre kaminure. Ur i marmor/granit med hvid urskive . Skive mærket H.E. Holst København. H. 50 B. 28 D. 15 cm. Ur i messing H. 39 B. 31 cm.

Varunr: 6196887
SEK 3 101 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2022
19:49
SEK 1 409
Napoleon III kaminur forgyldt bronze
Napoleon III kaminur forgyldt bronze Udsmykket i barokstil med kavaler siddende med bakke med slange. Hvid emaljeret urskive med romertal. 1850'erne. Nøgle medfølger. H 38 cm. Uret fremstår guldbronzeret samt med mindre revner i urskive.

Varunr: 6231816
SEK 2 819 DK, Aalborg, Nibevej 04-07-2022
20:29
SEK 423
Comitti rejseur af messing, England 1900-tallets begyndelse
Comitti rejseur af messing, urværk med timeslag, firesidet urhus med facetslebne ruder, urskive med romertal, betegnet Comitti, London. Dobbelt optræksnøgle medfølger. H. 18 cm. inklusiv hank. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6229896
SEK 5 638 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
19:24
SEK 2 819