Utropspris
   Varor pr. sida   15 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jaeger LeCoultre. Bordur i forgyldt messing med 8 dags værk
Jaeger-LeCoultre. Bordur, urkasse af forgyldt messing og klar og blå akryl, indvendig motiv af forskellige dyr, mekanisk urværk med manuelt optræk. H. 18 cm., B. 13,5, D. 6 cm. Fremstår brugsspor, slid m.v. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ...

Varunr: 6204717
SEK 8 521 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
09:42
SEK 6 817
Kaminur af sort marmor med broncer ca.1900 (2)
Kaminur af sort marmor dekoreret med broncer i form af fritstående søjler, figurer i relief, figurfrise m.m. Forgyldt urskive med sorte romertal, pendul og nøgle medfølger. Ca.1900. H.39 x 41 x 13 cm. Aldersrelateret stand, mindre kantafslag, knopper øverst med lidt skævhed. uret går ved ...

Varunr: 6182375
SEK 2 840 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-08-2022
10:10
SEK 1 562
Fransk Louis Philippe kaminur med antik kriger, ca. 1840
Fransk Louis Philippe kaminur af delvist forgyldt, delvist patineret bronze, topfigur i form af antik kriger siddende mellem tempelfragmenter, lys skive med romertal, ca. 1840. H. 40. L. 30 cm. Optræksnøgle og pendul medfølger. Fremstår med patina, på bagsiden senere indridset inskription.

Varunr: 6235216
SEK 2 840 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
10:14
SEK 2 130
Fransk Napoleon III kaminur i Louis XVI-form, 1800-tallet
Fransk Napoleon III kaminur af forgyldt bronze i Louis XVI-form med hanke i form af løvehoveder med tov i munden, topfigur i form af urne, urskive med romertal på porcelæn, 1800-tallet. H. 34. L. 20 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger. Fremstår med patina.

Varunr: 6250682
SEK 4 260 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
12:58
SEK 2 840
Fransk, nygotisk kaminur af forgyldt bronze, Frankrig ca. 1830
Fransk, nygotisk kaminur af forgyldt bronze i form af læsende kvinde siddende under urskiven mellem søjler og spidsbuer, urværk stemplet Pons, ca. 1830. H. 45. L. 23 cm. Ornamenteret pendul og optræksnøgle medfølger. Fremstår med patina.

Varunr: 6250664
SEK 7 101 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
13:18
SEK 4 260
Winterhalder & Hofmeier, lygteur i mahognikasse (3)
Winterhalder & Hofmeier: Lygteur i kasse af mahogni, mekanisk værk med chime/silent, skive af messing, timekrans af kobber. Pendul og optræksnøgle medfølger. 1900-tallets begyndelse. H. 32 x 26 x 18,5 cm. Aldersrelateret stand, enkelte mindre afslag. Lauritz.com indestår ikke for ...

Varunr: 6228038
14:32
SEK 1 420
Fransk, empire kaminur af forgyldt bronze
Fransk, empire kaminur af forgyldt bronze, dekoreret med klassicistiske motiver, øverst med allegorisk, kvindefigur Sapho kvindelig digter, der spiller lyre, urskiven af hvid emalje, ca. 1820. Urværk ikke sign. H.49. B. 37. D. 15 cm. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med patina.

Varunr: 6254255
SEK 8 521 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16-08-2022
19:43
SEK 6 817
Napoleon III kaminur, Aux Femmes Savantes, ca. 1850
Napoleon III kaminur af forgyldt bronze i Louis Seize-stil, oplysningsmotiv med laurbærkronede, lærde kvinder (Aux Femmes Savantes), hvidemaljeret urskive med romertal, ca. 1850. H. 40. L. 60 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger. Fremstår med emaljeskader på urskive.

Varunr: 6250693
SEK 14 201 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:44
SEK 11 361
Stort fransk Louis Philippe kaminur af lueforgyldt bronze med det danske rigsvåben
Stort fransk Louis Philippe kaminur af lueforgyldt bronze med det danske rigsvåben, ved urhus stående kvinde samt krone og scepter, forsølvet urskive med sorte romertal, pendul og optræksnøgle medfølger. H.49 x 40 x d.15 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor, urskive slidt.

Varunr: 6248204
SEK 5 681 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
17:06
SEK 3 124
Napoleon III taffelur (3)
Napoleon III taffelur af forgyldt bronze med skive med romertal. Gennembrudt korpus dekoreret i barokstil. 1800-tallets sidste del. H 48 cm. B 30 cm. Uret er efter monteret med kvarts urværk. Orginalt urværk mrk. A.D. Mougin H&F Paris samt pendul medfølger separat. (3)

Varunr: 6254257
SEK 1 136 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
20:05
SEK 497
Jaeger-Le Coultre. Bordur nr. 554 af messing
Jaeger-Le Coultre. Bordur nr. 554 af messing, for- og bagside med glas, stregindeks, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 15, H. 15,5 cm. Boks, manuall og købskvittering fra 1986 medfølger. Fremstår med brugsspor og mindre pletter på glas. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår...

Varunr: 6253845
SEK 5 681 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
20:11
SEK 4 828
Bordure og rejseur (3)
Jäeger fab. Suisse. Rejseur. Urskive med arabertal, tre visere. 8 x 5.7 cm. I kasse af metal. Luxor bordur h, 16.5x10 cm. Bordur af marmor med kvadratisk urkasse med arabertal og to visere. H. 20 cm B. 29 cm. Urene fremstår med brugsspor og Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten (3)

Varunr: 6221773
SEK 2 840 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
14:46
SEK 1 420
Fransk kaminur
Fransk rokokoform kaminur af guldbemalet, dekoreret med mand ved piedestal, zink, hvid emaljeret urskive med romertal. Nøgle medfølger. 1800/1900'tallet. H. 41 B. 42 cm. Fremstår med brugsspor, manglende glas på ur.

Varunr: 6251823
SEK 1 420 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-08-2022
19:19
SEK 497
Jugend bordur, mrk. Mercedes, 1900-tallets 1. halvdel
Jugend bordur, patineret metal, mrk. Mercedes & urværk GEBR. HAUSER, 20. Årh. 1. halvdel, H. 23,5 cm, B. 12 cm. Fremstår m/ brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten samt kender ikke servicehistorikken på uret.

Varunr: 6242981
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2022
19:32
SEK 426
Alvild Dahl. Kaminur
Alvild Dahl. Kaminur med kasse af mahognifinér, dekoreret med intarsia og udskåret. Champagnefarvet urskive med arabertal. Mekanisk urværk med timeslag. H. 30 cm. Alvild Dahl København. Pendul og optræksnøgle medfølger.

Varunr: 6244079
SEK 1 420 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21-08-2022
20:45
SEK 426