Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Fransk nyrokoko kaminur i kasse af sortlakeret træ.
Fransk nyrokoko kaminur i kasse af sortlakeret træ.indlagt med messing og farvet ben, urhus flankeret af fire helsøjler med baser og kapitæler af forgyldt bronze, hvid emaljeret skive med romertal. 1800-tallets anden halvdel. H. 50 cm. B. 24,5 cm. med revnet glas kuppel H. 63 cm. B. 29,5 cm. ...
Varunr: 5438517
SEK 2 158 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
15:02:00
SEK 1 007
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr, Marmor, Kupfer, Frankreich, wohl 19. Jahrhundert
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr, Marmor, Kupfer, Frankreich, wohl 19. Jahrhunder. Kastenförmiger Korpus auf einem rechteckigen Sockel, rundes Ziffernblatt mit zwei Zeigern, seitlich mit zwei Kupferbeschlägen mit Henkeln, Bekrönung aus Kupfer, H.40cm, B.21cm, T.12cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Varunr: 5273212
SEK 1 072 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:11:00
SEK 429
Tre div. bordure og rejseure af messing, bl.a. Schatz. (3)
Bordur af messing, gennembrudte sider, sølvfarvet urskive med forgyldt timekrans, snoet hank. Uret virker ikke på vurderingstidspunktet. H. 17 cm. Mauthe rejseur af messing, timekrans med romertal, i siderne snoede trekvartsøjler. Virker ikke på vurderingstidspunktet. H. 11,5 cm. inkl. ...
Varunr: 5438701
SEK 2 158 DK, Kolding, Trianglen 23-09-2019
13:40:00
SEK 432
Inclined plane clock
INCLINED PLANE CLOCK, 1800-tal, ställ i mahogny och svärtad metall, urhus i mässing, emaljerad urtavla med arabiska siffror, stället 57,5 x 12, höjd 19, urhusets diameter 10,5 cm
Varunr: 5443179
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
18:06:00
Se mer
Nyrokoko kaminur af forgyldt zinkmetal
Nyrokoko kaminur af forgyldt zinkmetal, urhus flankeret af stående mand og kvinde, rigt støbt med rocallier, blomster og bladværk, hvid emaljeret urskive med romertal. 1800-tallets anden halvdel. H. 31 cm. B. 34 cm. Fremstår i glasmontre H. 46 cm. B. 40 cm. Optræksnøgle og pendul medfølger.
Varunr: 5440182
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
19:07:00
SEK 1 295
Fransk empire kaminur
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus prydet med lyre, griffer og to musicerende figurer. Skive af forgyldt bronze prydet med hvidemaljeret timekrans med romertal. 1800-tallets første halvdel. H. 42 cm. Pendul, optræksnøgle og bagsiden af urkassen mangler. Fremstår med anløbninger og ...
Varunr: 5438408
SEK 1 727 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
19:25:00
SEK 2 878
Kaminur af guldbronceret zink ca.1870
Kaminur af guldbronceret zink ca.1880, udsmykket med stående musketer, blomster og bladværk, rocailler m.m. Hvidemaljeret urskive med sort romertal, der medfølger optræksnøgle og pendul. H.32 cm, B. 35 cm, D. 13 cm. Fremstår med almindelig aldersrelateret brugsspor, herunder afskalning og slid på...
Varunr: 5443548
SEK 2 158 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2019
19:35:00
SEK 791
Constantin Louis Detouche à Paris, Napoleon III Fransk kaminur af forgyldt Bronze
Constantin Louis Detouche (1810-1889) urmager à Paris: Napoleon III Fransk kaminur af forgyldt Bronze, rigt støbt med bondefigur i toppen, høst redskaber og rigt rokoko ornamenteret base med rocaille, blomster og guirlander. Hvidemaljeret urskive med romertal signeret 'C. Detouche, Fseur ...
Varunr: 5424928
SEK 8 634 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
20:00:00
SEK 1 871
Urgarniture, messing, 1900-tallet (3)
Kaminur samt to-armede kandelabre, urskive m/ romertal - intakt glas, uden bagkasse, messing, rigt støbt m/ ornamentik, nøgle & pendul medfølger, ur H. 30 cm. & kandelabre H. 28. Brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3)
Varunr: 5443417
SEK 1 727 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23-09-2019
20:30:00
SEK 432
Konvolut: Tischuhren, 1970er Jahre (4)
Konvolut: Tischuhren, 1970er Jahre, enthalten sind verschiedene Marken: Vedette, Toshiba, Five Rams, Gebrauchsspuren. Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität. (4)
Varunr: 5429633
SEK 1 608 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-09-2019
20:35:00
SEK 429
Kaminur 'Eluxa' i rokokostil (3)
Kaminur 'Eluxa' i rokokostil, bemalet træ og messing, urskive med sorte romertal, pendul og optræksnøgle. H.44 x 23 x d.9 cm. 1900 tallets anden halvdel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5438317
SEK 1 151 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-09-2019
17:05:00
SEK 432
Junghans. Lygteur
Junghans Lygteur i kasse af mahogni, urskive af delvist bemalet messing, inddelinger i romer- samt arabertal, hjørner med ornamentering. Urets slagværk efterligner slagene af Big Ben. H. 26 B. 21 D. 14 cm. ca. 1900-tallets midte. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com ...
Varunr: 5438259
SEK 1 151 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
18:05:00
SEK 432
Arne Jacobsen for Rosendahl. To bordure (2)
Arne Jacobsen for Rosendahl. To bordure, City Hall og Bankers. Ø 11 cm. Original emballage, åbnet. Vejledende udsalgspris samlet 1.390 DKK. (2) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra Casanova ApS under konkurs. Læs mere om auktionen ...
Varunr: 5442382

SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2019
19:25:00
SEK 1 223
Fransk kaminur af guldbronceret zink ca.1880 (2)
Fransk kaminur af guldbronceret zink, øverst med stejlende hest og hund, rigt ornamenteret gennembrudt sokkel, hvidemaljeret urskive med sorte romertal, pendul og nøgle medfølger. Løs sokkel af sortlakeret træ uden glaskuppel. Ur h.43 x 38 x d.14 cm. Aldersrelateret stand, skader på urskivens ...
Varunr: 5445550
19:55:00
SEK 432
Engelsk lanterneur af messing, 1600-tallets slutning
Engelsk lanterneur af messing, timekrans af tin med arbertal, gennembrudt galleri prydet med delfiner, blomster og bladværk. Pendul medfølger. H. 40 cm.
Varunr: 5443959
SEK 5 756 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
19:38:00
SEK 2 158
Engelsk lanterneur af messing, timekrans af tin med romertal, gennembrudt galleri prydet med delfiner, blomster og bladdværk. Medfølgende pendul. H. 35 cm. Fremstår med løs timekrans og galleri.
Varunr: 5443985
SEK 4 317 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
19:56:00
SEK 648
Joshua Gibbs. Konsolur, 1700-tallet
Joshua Gibbs. Konsolur med dekoreret med bygninger i landskaber, sign. Jos. Gibbs, Deddington. H. 45 cm. Ét lod medfølger.
Varunr: 5444032
SEK 2 878 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
20:08:00
SEK 432
Viktoriansk lygteur, England omkr. 1900
Viktoriansk lygteur i kasse af mahogni med ornamenter af forgyldt bronze, forsølvet urskive med romertal og ciseleringer, England omkr. 1900. H. 34 cm. Nøgle til baglåge medfølger. Optræksnøgle mangler. Fremstår med brugsmærker.
Varunr: 5429950
SEK 4 317 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2019
20:30:00
SEK 432
Bordspendyl Louis XV-stil
BORDSPENDYL, Louis XV-stil, Frankrike 1800-talets andra hälft, urtavlan märkt LENOIR A PARIS, förgylld brons, ymnig dekor av akantus, rocailler och voluter, emblem av musikattribut, krönt av putto med lyra, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 43,5 cm
Varunr: 5440450
SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
14:26:00
Se mer