Utropspris
   Varor pr. sida   14 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Lygteur 19 årh.
Lygteur af ådremalet træ og rosentræ, messing håndtag. Hvid bemalet urskive med romertal, optræksnøgle og pendul medfølger, H. 25 cm. 19 årh.

Varunr: 6044288
SEK 1 637 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
20:55
SEK 1 091
Fransk bordur med alabast / forgyldt zink, 1800-tallet
Fransk bordur med alabast / forgyldt zink / messing, 1800-tallet. Stilblanding / historicisme. Urhus top prydet med siddende putto. Afslag på ene vinge. Limede reparationer på kasse. H. 40. B. 24. D. 14 cm.

Varunr: 6043448
SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
21:02
SEK 477
Ernest Justin Ferrand 'Prisonnière' kaminur af patineret metal og alabast. 19/20 årh.
'Prisonnière' kaminur af kobber bemalet zink, urhus mrk. Köninsberg, W. Zieler & Sohn med arabetal, top prydet med kvindefigur der har fanget et due, sign. Ferrand efter Ernest Justin Ferrand (1846-1932) . montering af grøn alabast, sokkel med guirlander på fire dyrepoter, tysk urværk 19/20 årh. ...

Varunr: 6045612
SEK 1 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-06-2021
20:45
SEK 546
Stort fransk kaminur af messing ca.1880 (3)
Stort fransk kaminur af messing med figurgruppe øverst, emaljeret urskive med arabisk talangivelse, felter isat hvid marmor, pendul og optræksnøgle medfølger. Ca.1880. H.41 x 51 x 16 cm. Aldersrelateret stand, et marmorfelt med revne, luge på bagsiden mangler glas og en skrue.

Varunr: 6046102
SEK 2 728 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2021
16:32
SEK 477
Kaminur i rokoko stil
Kaminur i rokoko stil af forgyldt zinkmetal og messing, emaljeret urskive med romertal. Stemplet P.H. Mourey. Fransk stemplet urværk, 1800-tallet. H. 26, B. 32 cm. Fremstår med brugsspor og patina Pendul og optræksnøgle medfølger.

Varunr: 6037197
SEK 1 364 DK, Herlev, Dynamovej 24-06-2021
20:02
SEK 409
Kaminur i Louis Seizestil af forgyldt bronze med porcelænsminiaturer, 1800-tallet
Kaminur i Louis Seizestil af forgyldt bronze med bred profileret og udsmykket sokkel, søjlebåret urhus flankeret af spiralsnoede lysholdere med akantusblade, urskive, medaljoner og plaketter i soklen af porcelæn med miniaturemalerier på forgyldt baggrund, 1800-tallet. H. 50 cm, B. 50 cm. Pendul ...

Varunr: 6040335
SEK 6 819 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:19
SEK 5 455
Stort fransk kaminur
Stort fransk kaminur, med nike/engel af bronzeret zinkmetal, base af sort sten, monteret oven på lave svungne ben, urhus omgivet af cocailler, urskive med arabertal. 1800/1900-tallet. H. 85 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder overfladiske mærker, manglende monteringer, knækket ...

Varunr: 6036443
SEK 13 638 DK, Herlev, Dynamovej 25-06-2021
10:56
SEK 1 500
Fransk kaminur af forgyldt bronze og alabast, 1800-tallet
Fransk kaminur af forgyldt bronze og alabast. Urskive og urværk er løst. H. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045249
SEK 1 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-06-2021
19:15
SEK 477
Fransk kaminur af forgyldt zink og sort marmor.
Fransk kaminur af forgyldt zink og sort marmor. H. 43 cm. Optrækkernøgle medfølger ikke. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045257
19:25
SEK 409
Fransk kamiur af forgyldt zink og alabast, 1800-tallet
Fransk kaminur af forgyldt zink og base af alabast (bagside mangler), hvidemailleret skive med romertal. H. 30 cm. Optrækkernøgle medfølger ikke. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045239
19:50
SEK 409
Kaminur af forgyldt zink, 1800-tallet
Kaminur af forgyldt zink, ved urhus siddende figur antagelig musen Kalliope. Optrækker medfølger. H. 37 cm. B. 48 cm. Fremstår med brugsspor, løs fod.

Varunr: 6045069
SEK 1 364 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-06-2021
20:02
SEK 409
Kaminur
Kaminur af forgyldt zink og bronze, top prydet med mand med flag. Urskive af hvid emalje. Fremstår med løs figur, skive med revner. Optræksnøgle medfølger. H. 41. B. 23 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6046565
SEK 1 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-06-2021
12:56
SEK 409
Fransk Charles X kaminur, lueforgyldt bronze og hvid marmor (3)
Stort fransk Charles X kaminur af lueforgyldt bronze og hvid marmor, forsølvet urskive med sorte romertal, optræksnøgle og pendul. 1800 tallets første halvdel. H.53 x 45 x 14,5 cm. Aldersrelateret stand, mindre manglende del øverst på soklens højre side. Bemærk, tungt.

Varunr: 6040099
SEK 8 183 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
13:47
SEK 477
Fransk konsolur. Forgyldt metal og marmor. 19 årh.
Fransk konsolur af forgyldt metal og sort/hvid marmor. Hvidemaljeret urskive med sorte tal og blomster bag glas. 19. årh. H. 40. B. 22 D. 11 cm. Optræksnøgle medfølger. Uret går ved optræk. Fremstår med alm. brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6046876
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-06-2021
21:26
SEK 409