Utropspris
   Varor pr. sida   21 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Konsolur, 1800/1900-tallet
Konsolur af messing og marmor, urskive med sorte romertal.1800/1900-tallet. H. 37 B. 35 D. 14 cm. Manglende optræksnøgle og pendul.

Varunr: 5738677
SEK 1 112 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-08-2020
19:43
SEK 487
Konsolur, 1800/1900-tallet
Forgyldt Konsolur, hvidemaljeret urskive med sorte romertal.Mayonnet Rue St Louis N, 22, ca. 1900. H. 43 B, 32 D, 13. cm. Optræksnøgle og pendul medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten

Varunr: 5738678
SEK 1 669 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-08-2020
20:05
SEK 2 225
Kienzle, Art Déco-Uhr / Tischuhr, Holz, Deutschland, 1920
Kienzle, Art Déco-Uhr / Tischuhr, Holz, Deutschland, 1920. Rechteckige Tischuhr aus Holz mit einem rechteckigen Ziffernblatt mit arabischen, goldfarbenen Zahlen aus Metall, sowie Minuten- und Stundenzeiger, auf einem rechteckigen Sockel montiert, H.29cm, L.42cm, B.15cm, altersgemäße Gebrauchs- ...

Varunr: 5710029
SEK 1 450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
20:43
SEK 414
Tischuhr/Kaminuhr mit Intarsien, England um 1850
Tischuhr/Kaminuhr mit Intarsien, England um 1850, Kaminuhr mit Intarsien, der Korpus gefertigt aus Holz, Ziffernblatt aus Metall mit römischen Ziffern, Mechanismus zum Aufziehen, Maße ca.: H.16 cm, L. 23 cm, T. 6 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Varunr: 5650154
SEK 1 243 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-08-2020
20:49
SEK 414
Uhr / Kaminuhr, Bronze, Deutschland, 19. Jahrhundert
Uhr / Kaminuhr, Bronze, Deutschland, 19. Jahrhundert. Figurativ reich verzierte Uhr mit Blätterwerk, auf einem Sockel montiert und von der griechisch mythologischen Figur der Hebe mit umfassender Münze bekrönt, einen Kelch in der Hand haltend und einen Krug am Boden liegend, ihr Haar mit ...

Varunr: 5585278
SEK 3 626 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
21:37
SEK 2 072
Perpetuum sphere clock / table clock, replica, iron, brass, wood
Perpetuum sphere clock / table clock, replica, iron, brass, wood. Table clock of brass on a wooden plinth, with a round, white dial in Roman numerals, started by inserting 20 iron spheres into a ball bearing so that they fall over an edge to land in a repository underneath a glass body, ...

Varunr: 5691514
SEK 14 504 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-08-2020
20:37
SEK 10 360
Junghans, HAC, Uhr / Kaminuhr, Holz, Messing, Jugendstil, Deutschland
Junghans für HAC, Uhr / Kaminuhr, Holz, Messing, Jugendstil, Deutchland. Standuhr aus Holz mit einem architektonischen Aufbau, rückseitig mit Klapptür, innenseitig mit Herstellerklebeetikett, H.30cm, B.26cm, T.15cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell stärkere Kratzer im Holz.

Varunr: 5609822
SEK 1 450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-08-2020
21:05
SEK 932
Cercle Tournant & Horolovar, Mysterieuse, table clock, replica, brass, wood, pearl
Cercle Tournant & Horolovar, Mysterieuse, table clock, replica, brass, wood, pearl. Table clock of brass mounted on a rectangular wooden plinth, with two disks with minute and hour digits in Roman numerals on enamel cartouches, with a circle pendulum with a pearl, clock regulation by length of ...

Varunr: 5691503
21:36
SEK 11 396
Uhr / Tischuhr, Holz, Metall, Glas, Deutschland
Uhr / Tischuhr, Holz, Metall, Glas, Deutschland. Tischuhr mit einem Holzgehäuse auf einem Sockel mit floralem Dekor, mit einem Ziffernblatt aus Metall und Messingblenden versehen, voderseitig mit einem runden Glasfenster, sowie rückseitig mit einer Tür, mit beiliegendem Schlüssel zum Aufziehen, ...

Varunr: 5735220
SEK 1 243 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-08-2020
21:40
SEK 622
Bordsur
BORDSUR, 1800-talets slut, figurscen med vandrare och hund överst, brons, pendel och nyckel finns, höjd ca 33 cm

Varunr: 5741515
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 18-08-2020
17:09
Se mer
Bordsgarnityr Louis XVI-stil
BORDSGARNITYR, 3 delar, Louis XVI-stil, omkring sekelskiftet 1900, bordspenydl samt ett par urnor, sten, mässing samt bronserad metall, bordspendyl där det runda urhuset är uppburet av två pelare, emaljerad urtavla med målad blomsterdekor och arabiska siffror, märkt "J Mouchet", urets verknummer 34059, krönande blomsterkorg, bredd 22 cm, höjd 38 cm, urnornas höjd 26 cm.

Varunr: 5743702
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 20-08-2020
19:00
Se mer
151 - Bordsur empire
BORDSUR, empire, vit marmor, förgylld brons med svärtade detaljer, brons, dekor med sfinxer och medusahuvud, nyckel finns,1800-tal, höjd 37 cm

Varunr: 5724519
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-08-2020
10:00
Se mer
401 - Högklassiskt sågur Anders Blomberg
ANDERS M:SON BLOMBERG (urfabrikör i Stockholm 1811-1820), högklassigt stockholmsarbete i empire, s. k. sågur, signerat på urtavlan "Anders M:son Blomberg Stockholm", delvis matterad och polerad brons och mässing, krönt av plym, runt urhus med lagerkrans, fotplatta av cararamarmor och marmo negra, dekor av palmetter och pärlstav, höjd ca 49 cm

Varunr: 5724563
SEK 200 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-08-2020
10:00
Se mer
265 - Bordsur empire
BORDSUR, empire, brännförgylld och svärtad brons, dekor av stående Apollo, höjd 59 cm, nyckel finns

PROVENIENS: Skänkt till Dirigentens rum på Helsingborgs konserthus

Varunr: 5724847
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-08-2020
10:00
Se mer
35 - Elektromagnetiskt bordsur
BORDSUR, elektromagnetiskt, mahogny, mässing, glas, 1900-talets första hälft, höjd 35,5, 22 x 15,5 cm

Varunr: 5724913
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-08-2020
10:00
Se mer
165 - Miniatyrbordsur empire
BORDSUR, miniatyrmodell, empire, förgylld brons och vit marmor, förgylld bronsurtavlan märkt Goupil Vardon Cherbourg, 1800-tal, höjd 19 cm

Varunr: 5724807
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-08-2020
10:00
Se mer
986 - Bordspendyl empire
BORDSPENDYL, empire, parisarbete, brännförgylld brons, delvis polerad, urtavlan märkt Choiselat-Gallien, Fab de Bronzes de S.A.R de Monsieur á Paris, dekor av bl a stående kvinna med amfora, 1800-talets första hälft, höjd ca 37, 27 x 11 cm, med träsockel och glaskupa, höjd ca 50, 38 x 18 cm

Varunr: 5725840
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-08-2020
10:00
Se mer
1036 - Bordsur Frankrike
BORDSUR, Bull Clockette, fodral i sten, trä, mässing och glas, batteridrivet urverk, 1900-talets första hälft, Frankrike, höjd ca 27, 17 x13 cm

Varunr: 5726080
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-08-2020
10:00
Se mer
1037 - Bordsur rokokostil
BORDSUR, rokokostil, utformat som ett golvur i miniatyr, fodral i mahogny med mässingsdetaljer, mekaniskt urvrk, 1900-talets första hälft, höjd ca 33 cm

Varunr: 5726081
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-08-2020
10:00
Se mer
1038 - Reseväckarklocka
RESEVÄCKARKLOCKA, mässing och glas, mekaniskt urverk, DRP & GM,Tyskland, ca 1900, höjd ca 5, 4,5 x 4,5 cm, etui med skador medföljer

Varunr: 5726082
10:00
Se mer
1377 - Jaeger-LeCoultre reseur
JAEGER-LECOULTRE, reseur, 1900-talets mitt, manuell, mineralglas, 8 dagars gångreserv, läderklädd, 100x63x24 mm

Varunr: 5726448
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer