Utropspris
   Varor pr. sida   22 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Titus stager af messing, 20 årh (2)
Titus stager af patineret messing. Næsten identiske. 20 årh. Svingbare arme. Brugs- og aldersspor. H. 34 og 35 cm. B. 30 cm.

Varunr: 6247694
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 16-08-2022
09:02
SEK 426
Fransk rokoko tabatiere, forgyldt, 1700-tallet
Fransk rokoko tabatiere af forgyldt messing graveret m med rocailler, låget indlagt med ovalt stykke grønbroget marmor, 1700-tallet. L. 7 cm. Fremstår med patina.

Varunr: 6234859
SEK 2 840 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
09:54
SEK 2 130
Tabatiere i mosagat og forgyldt messing, antagelig Frankrig 1700 tallet
Tabatiere i mosagat og montering i forgyldt messing, svungen og ligeknækkede sider. Antagelig Frankrig 1700 tallet. H. 3,4 cm. B. 8,3 cm. D. 6,5 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspatina, mosagat med revner og mindre afslag.

Varunr: 6234860
10:19
SEK 2 130
Tre let forskellige barok stager af messing, 1700 tallet. (3)
Tre let forskellige barok stager af messing, drejede stammer på let klokkeformet fod. 1700-tallet. H. ca. 20 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspatina, små revner og ujævnheder på fodrande, små trykmærker. (3)

Varunr: 6235125
SEK 11 361 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
10:38
SEK 7 101
Tre kobber og en messing kedler (4)
Tre kobber kedler L 17-22 cm samt messing kande L 32 cm (stemplet København 1777). Brugsspor.

Varunr: 6240764
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-08-2022
10:52
SEK 426
Morter i messing 1800-tallet (2)
Morter i messing med tilhørende pistel h. 17 cm. Ø14 cm. Med aldersrelaterede brugsspor (2)

Varunr: 6196957
11:10
SEK 497
Et par barok stager af messing, ca 1700. (2)
Et par barok stager af messing, rigt prydet med blomster og bladværk, snoede stammer, hvælvet fodstykke, drypskål med ornamentik og bladværk. H. 22 cm. Ø 20 cm. Ca. 1700. Fremstår med aldersrelateret patina, små huller på drypskål og fodstykke, den ene med let skævhed på stamme og drypskål, ...

Varunr: 6235000
11:22
SEK 2 130
Fransk rokoko necessaire med emalje, 1700-tallet
Fransk rokoko necessaire med indhold (ukomplet), korpus med emalje bemalet med rokokoscenerier af et kærestepar der fordriver tiden med bl.a. fiskeri og musik, 1700-tallet. H. 9,5 cm. Fremstår med revner i emalje, lukkemekanisme virker ikke.

Varunr: 6234858
11:42
SEK 1 420
To poesibøger, 1800-tallets midte (2)
To poesibøger, etuier indeholdende digteriske hilsner skrevet på løsblade, 1840-50'erne. Den ene i etui med præget forside og blomstermotiv har tilhørt Elisabeth Juliane baronesse Juel-Rysensteen (1819-1900) med bl.a. flere hilsener skrevet i forbindelse med hendes bryllup i 1844. Den anden i ...

Varunr: 6234866
12:30
SEK 2 130
Marianne Leonhard Ring: Bronze skulptur (2)
Marianne Leonhard Ring (f. 1958). Bronze skulptur H 36 cm vægt 9,3 kg. Signeret MLR. Piedestal af bemalet træ H 114 cm. Brugsspor. (2)

Varunr: 6207507
SEK 35 503 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-08-2022
14:47
SEK 21 302
Par stager af bronze (2)
Par stager af massiv bronze H. 16 cm Ø 16 cm (2)

Varunr: 6237055
SEK 2 840 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16-08-2022
15:08
SEK 1 420
4 stager af messing, engle (4)
4 engle stager af messing, H. 21-16-11 cm. Brugsspor. (4)

Varunr: 6235786
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
20:42
SEK 426
Fem 1800-tals militære madspande (5)
Fem 1800-tals militære madspande. Hvoraf 3 med senere dekorationer. H 15-19 cm. Brugsspor og buler. (5)

Varunr: 6239514
SEK 2 840 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
15:29
SEK 2 130
Samling ældre lysestager 18-1900 tallet (6)
Samling ældre lysestager bestående af et par stager af forgyldt bronze med glasperler h.14 cm, et par messingstager h.22,5 cm, to næsten ens af patineret messing h. ca.25 cm (kraftige brugsspor) samt 2 kobberstager h.23-23,5 cm. 18-1900 tallet med brugsspor, flere af stagerne har været udfyldt ...

Varunr: 6240756
SEK 1 420 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2022
15:08
SEK 781
7 ældre dele Just Andersen tin (7)
7 ældre dele Just Andersen tin bestående af: Fad nr 117 L 32 cm, et par stager nr 770, et par stager nr 1262, bæger samt askebæger med tændstiksæskeholder nr 495. Brugsspor. (7)

Varunr: 6239529
SEK 2 840 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2022
15:17
SEK 2 130
Vase af støbejern prydet med keltiske motiver, 20 årh
Vase af bronzeret støbejern prydet med keltiske motiver, støbt relief, 20 årh. H. 41 cm. Brugs- og aldersspor.

Varunr: 6239359
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2022
16:39
SEK 426
Et par franske væghængte lysestager i forgyldt metal fra 60'erne (2)
Et par franske væghængte 3-armede lysestager i forgyldt metal fra 60'erne. H. 47 cm, B. 27 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6116966
SEK 4 260 DK, Vejle, Dandyvej 20-08-2022
19:39
SEK 2 840
Par kirkestager af bronze, 1900-tallet (2)
Par kirkestager af bronze, 1900-tallet. H. 30 cm. Brugsspor. (2)

Varunr: 6247672
SEK 1 136 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2022
20:46
SEK 497
Pudderdåse, 1700-tallet
Rund pudderdåse af støbt materiale, indvendig messingkant, låget med allegoriske figurer og ord, 1700-tallets slutning. Ø 8 cm. Fremstår med små afslag.

Varunr: 6234864
SEK 2 130 DK, Vejle, Dandyvej 20-08-2022
20:49
SEK 1 420
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 1 dråbe (2)

Varunr: 6112788

SEK 2 840 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2022
21:22
SEK 1 420
To mortere og et strygejern, 1800-tallet (3)
To mortere med pistiller samt et strygejern, alle af messing, 1800-tallet. Store morter H. 13 cm, lille morter H. 8,7 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, trægreb på strygejernet med afslag. (3)

Varunr: 6255033
SEK 1 136 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2022
15:36
SEK 426
Stelton/ Alessi. Isspand, bakke, frugtkurv mm. af rustfrit stål (9)
Stelton/ Alessi. Diverse dele af poleret og matpoleret rustfrit stål bestående af: Stelston. Barudstyr i form af stor isspand med dobbelt hank og låg, H. 15 cm. Ø 18 cm. med tilhørende proptrækker, oplukker og to askebægre med vippefunktion samt bakke med dobbelt hank. Ø 23 cm. Alessi. ...

Varunr: 6255021
SEK 1 420 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2022
20:09
SEK 426