Utropspris
   Varor pr. sida   18 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Borek Sipek. Lysestage i sølvplet
Borek Sipek (1949-2016). 5-armet lysestage i sølvplet. H. 45 cm, Ø 38,5 cm. Fremstår med brugsspor, en arm mangler, trænger til at blive pudset.

Varunr: 6033496
SEK 3 273 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:27
SEK 409
Apotekervægt af messing ca.1900
Apotekervægt af messing ca.1900, op til 5 kg. H.63,5 cm, b.66 cm. Ingen lodder. Brugsspor, bakker bulede, løs top.

Varunr: 6023967
SEK 1 637 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
17:56
SEK 409
Kay Bojesen proptrækker af bronze 1920'erne
Kay Bojesen proptrækker af bronze og metal udført hos Einar Dragsted i 1920'erne. H.15 cm. Brugsspor.

Varunr: 6030977
SEK 2 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
18:28
SEK 1 227
To bordlamper og spejl (3)
To bordlamper og lille spejl af delvist forgyldt messing, dekoreret med guirlander, kanelyre mm. H. 26/50 (inkl. skærme) / 20 x 26 cm. Almindelige brugsspor. (3)

Varunr: 6037219
SEK 1 364 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
19:38
SEK 477
Et par franske lysestager. (2)
Et par franske lysestager, rundt fod med perlebort stamme med ciseleringer, H. 16 cm. Aldersrelateret brugsspor. (2)

Varunr: 6028463
SEK 2 046 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-06-2021
20:18
SEK 1 023
Et par rokoko-chenets med løver af forgyldt og patineret bronze, Frankrig ca. 1760 (2)
Et par chenets udført med konsoller med svungne akantusblade i forgyldt bronze og herunder skulpturer af han- og hunløve med nedlagt bytte i patineret bronze. Frankrig ca. 1760. H. hhv. 59 og 55 cm, B. 50-52 cm. Fremstår med afknækket top på det ene akantusblad, reparationer på forgyldning samt ...

Varunr: 6040347
SEK 54 550 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
19:57
SEK 27 275
Et par chenets i forgyldt bronze med sfinxer med kvindehoveder, Frankrig, 1700-tallet (2)
Et par chenets i forgyldt bronze i form af sfinxer med kvindehoveder hvilende på konsoller og holdende et skjold, muligvis fremstillende Ludvig XV's maitresser Madame Dubarry og Madame Pompadour. Frankrig, antagelig 1700-tallet. H. 38 og 36 cm, B. ca. 32 cm. (2)

Varunr: 6040358
SEK 40 913 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:05
SEK 20 456
Et par Louis XVI kandelabre af ormolu-forgyldt og patineret bronze, 1700-tallets anden halvdel (2)
Et par Louis XVI tre-armede kandelabre af ornamenteret ormolu-forgyldt og patineret bronze, 1700-tallets anden halvdel, efter Etienne Maurice Falconet. Hver kandelaber udført med et par klassiske nymfer stående på hævet ornamenteret ormolu-forgyldt fodstykke, holdende en buket nelliker hvorfra ...

Varunr: 6040351
SEK 136 376 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:23
SEK 4 637
Par franske Louis XVI prydvaser af marmor med bronzemontering, 1700-1800-tallet. (2)
Par franske prydvaser af marmor med monteringer af forgyldt bronze. Frankrig 1700-1800-tallet. H. 38 cm. Fremstår med aldersrelateret patina/brugsspor, et midterstykke med reparation, microchip på fodrand. (2)

Varunr: 6040367
SEK 13 638 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:33
SEK 477
Pierre-Philippe Thomire, tilskrevet. Et par store franske empire kandelabre, ca. 1820 (2)
Pierre-Philippe Thomire (1751–1843), tilskrevet. Et par store, franske, tre-armede empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med stamme i form af den bevingede sejrsgudinde Victoria, hver holdende gennembrudt frugtkurv med hver tre lysarme, på sokkel prydet med klassiske scenerier ...

Varunr: 6040364
SEK 81 826 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:39
SEK 409
Engelsk skrin af Lapis Lazuli og bronze, Betjemann´s Patent London, ca. 1885
Engelsk skrin af Lapis Lazuli, på toppen liggende løve af bronze, indvendig montering af hvid marmor, lås af messing prydet med gennembrudt ornamentik, låsen mærket Betjemann´s Patent London patent nr. 21317. Udført ca. 1885, løven muligvis af ældre dato. H. 9 cm. B. 15 cm. D. 11 cm. Fremstår med...

Varunr: 6040340
SEK 20 456 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:45
SEK 1 637
Et par nygotiske lysestager af bronze, England 1800-tallets anden halvdel (2)
Et par nygotiske lysestager af bronze, søjleformet stamme på rund fod, dekoreret med arkitektoniske elementer, front med hosebåndsordenens våben, England 1800-tallets anden halvdel. H. 20 cm. Fremstår med brugsspor, den ene med hul og småskader på fodstykket. (2)

Varunr: 5978105
SEK 2 728 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:47
SEK 409
Skrivesæt, rødt læder (4)
Skrivesæt af rødt læder best. af: blækhus af glas, brevkniv, presser, skriveplade mm. B. 61 cm.Fremstår med brugsspor. (4)

Varunr: 6042642
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-06-2021
12:15
SEK 409
Varmebækken - 1800-tallet
Varmebækken af kobber med messing låg, med stang af jern. L 87 cm.

Varunr: 5921538
SEK 1 091 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
14:18
SEK 409
Lågvase af patineret bronze
Lågvase af patineret bronze, hanke udsmykket med drueklaser, låg med kogle. H.41 cm. Af nyere dato.

Varunr: 6036611
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
16:40
SEK 409
Magnus Stephensen for Georg Jensen. Stålbestik, 'Tuja' samt Quistgaard (35)
Magnus Stephensen for Georg Jensen. 'Tuja' bestik af stål, bestående af: 18 middagsgafler, L. 19 cm. 9 middagsskeer, L. 17,5 cm. 2 stk. Dessertskeer, L. 13 cm. 2 stk. Teskeer, L. 11,5 cm, samt Jens Harald Qvistgaard dele til bestik, bestående af 1 Kniv, L. 22 cm. 3 stk. Teskeer, L. 12 cm. ...

Varunr: 6034759
SEK 3 546 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-06-2021
20:26
SEK 409
Italiensk kunstner. Relief af patineret bronze
Italiensk kunstner. Relief af patineret bronze i italiensk renæssancestil, inddelt i felter med figurer og figurscenerier, centralt motiv med romerske soldater, der brænder bøger af, i bunden mænd i lænker, muligvis en allegori for en historisk begivenhed. 98 x 64,5 cm.

Varunr: 6040346
SEK 54 550 DK, Vejle, Dandyvej 28-06-2021
20:02
SEK 31 366
Par stager af patineret zink (2)
Par stager af patineret zink med kvindefigur H. 32 cm. Patinering (2)

Varunr: 6046252
SEK 1 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28-06-2021
20:35
SEK 409