Utropspris
12»   Varor pr. sida   49 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Carl M. Cohr. Kaffeservice af pletsølv (3)
Carl M. Cohr. Kaffeservice af pletsølv med glat korpus og svungne sider, bestående af: Kaffekande med håndtag af bakelit H. 22, sukkerskål med låg af bakelit H. 9cm, Ø 11 cm samt flødekande H. 10 cm, Ø cm. Fremstår med lette brugsspor. (3)

Varunr: 5734553
SEK 1 112 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
19:55
SEK 417
Bern Emmerichs, Glasierte Keramiken (4)
Bern Emmerichs (1961), Glasierte Keramiken, handstaffiert, unten rechts und links signiert und datiert: '2001', Maße ca.: 8 x 8 cm, 12 x 13 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4)

Varunr: 5736198
SEK 2 590 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
19:58
SEK 414
Tinos. Lågskål af massiv patineret bronze, 1930'erne
Tinos. Lågskål af massiv patineret bronze med kanneleret korpus. Låg med grøn patinering. Stemplet Tinos Bronce, Made in Denmark. 1930'erne. H. 14 cm., Ø. 18 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 5734591
SEK 5 562 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:17
SEK 3 059
Et par barokstager af messing, ca. 1735 (2)
Et par barokstager af messing, balusterformet stamme på bredt, sekskantet fodstykke graveret med navnetræk INS KAD og årstal 1735. H. 28 cm. Samlet vægt ca. 5,5 kg. (2)

Varunr: 5694121
SEK 34 765 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:28
SEK 8 344
Dåbsfad, senrenæssance, omkr. 1700
Dåbsfad af messing, senrenæssance, omkring 1700 - reliefdekoration i skålen forestillende den bibelske historie om spejderne, der bringer en stor drueklase med tilbage fra Kana'ans land (4. Mos. kap. 13), kanten dekoreret med geometrisk mønster. Ø 39 cm. Fremstår med patina, senere monteret til ...

Varunr: 5729847
SEK 6 953 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:30
SEK 1 669
Just Andersen fad af bronze og skrivebordsgarniture (3)
Just Andersen fad af bronze nr 1791 Ø 22,5 cm og skrivebordsgarniture med ornamentik af messing (3)

Varunr: 5712773
SEK 1 112 DK, Helsingør, Støberivej 11-08-2020
15:10
SEK 417
Skål og lille fad af bronze ca.1930-40 (2)
Skål og lille fad med centralt relief af pige til hest. Skål mærket 'Ildfast' og bronce h.10,5 cm Ø 26 cm fad Ø 19 cm. Ca.1930-40. Brugsspor.

Varunr: 5725386
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2020
15:50
SEK 417
Et par nyrenæssance lysestager af bronze, Wien, Østrig ca. 1880 (2)
Et par nyrenæssance lysestager af bronze med støbt dekoration i form af putti, masker og guirlander, Wien, Østrig ca. 1880. H. 19. Ø 14 cm. Patina. Litteratur: Veronika Bauer: 'Metal lysestager' s. 170, lignende stager beskrevet og afbildet, disse tilhører Österreichisches Museum für angewandte...

Varunr: 5723703
SEK 8 344 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:10
SEK 487
Renæssance dørhammer af bronze, antagelig Flandern 1500-tallet
Renæssance dørhammer af bronze i form af løvehoved og løveben, antagelig Flandern 1500-tallet. L. 31 cm. Patina.

Varunr: 5723671
SEK 13 906 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:12
SEK 4 728
Messing tekande med fyrfad.
Messing tekande med fyrfad, i empirestil. Greb og låg-knap i sortlakeret træ. Fyrfad med indsats i jern. Ornamenter langs side og tre fødder. Samlet H. 27 cm.

Varunr: 5734608
SEK 1 669 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
20:37
SEK 417
Tisa von der Schulenburg, Bronzeplatten (2)
Tisa von der Schulenburg (1903-2001), Bronzeplatten, mit Monogram versehen, Maße ca.: 7 x 9 cm, 6 x 7 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Varunr: 5736196
SEK 1 865 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
21:05
SEK 881
Kandelabrar 1 par s.k Blekingestake
KANDELABRAR, 1 par, 1800-tal, sk "Blekingsstake", mässing, höjd ca 27 cm

Varunr: 5736638
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-08-2020
13:24
Se mer
2 osmanische Wasserkannen aus Kupfer (2)
2 osmanische Wasserkannen aus Kupfer. Altersgemäße Gebrauchsspuren. H 25,5 cm und 57 cm, (2)

Varunr: 5715834
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-08-2020
16:01
SEK 414
Jugendstil-Schale. WMF, Geislingen, um 1905
Jugendstil-Schale. WMF, Geislingen, um 1905. Britanniametall, durchbrochen gearbeitet, florales Jugendstildekor, 2 Henkel, mit lose aufliegender Glasschale, Unterseitig gestempelt 'B', Straußenmarke 'I/O' ox. B. ca. 30 cm, H. ca. 26 cm. Alters- u. Gebrauchsspuren, Kratzer

Varunr: 5706240
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-08-2020
18:57
SEK 466
Harald Buchrucker, drei Kannen, Zinn, Deutschland (3)
Harald Buchrucker (1931-1985), drei Kannen, Zinn, Deutschland. Konvolut bestehend aus drei Kannen aus Zinn, jeweils mit rundem Korpus, kurzem Hals und Henkel, zwei Kannen unterseitig mit Herstellerprägung versehen, H.14-17cm, D.14-18cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Dellen im...

Varunr: 5625029
SEK 1 968 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-08-2020
21:32
SEK 414
Krug / Schießpreis Becher, Zinn, Deutschland, Anfang 20. Jahrhundert
Krug / Schießpreis Becher, Zinn, Deutschland, Anfang 20. Jahrhundert. Relieffierter Zinnbecher mit zweigeteilter Historie, einmal mit der Darstellung von Soldaten während eines Gelages und auf der anderen Seite bewaffnet im Moment des Schießens, oberseitig graviert mit 'Zum Vergleichsschießen ...

Varunr: 5712063
SEK 2 590 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-08-2020
21:45
SEK 414
Tenn
LAMPETTER, SPEGEL samt LJUSSTAKAR, 5 dlr, tenn, 1900-talets första hälft, ljusstakarna stämplade BHE (Edlunds Silverfabrik AB), 1935, lampetter samt spegel ostämplade, mått på spegel ca 44x30, längd på lampetter ca 32, höjd på ljusstakar ca 17 cm

Varunr: 5737566
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13-08-2020
14:00
Se mer
Kandelaber Firma Svenskt Tenn
KANDELABER, mässing, 6 ljusarmar, Firma Svenskt Tenn, höjd ca 22 cm

Varunr: 5737588
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 13-08-2020
15:21
Se mer
Ljusstakar Nils Eric Justelius
LJUSSTAKAR, 3 st, tenn, en signerad Nils Eric Justelius, (mästare i Eksjö 1820-1866), två manscetter medföljer, höjd ca 11-24 cm

Varunr: 5737620
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13-08-2020
17:27
Se mer
Kandelaber Firma Svenskt Tenn

Varunr: 5737745
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 14-08-2020
10:48
Se mer
Kopparkittel, kanna 2 dlr
KOPPARKITTEL SAMT KANNA, 2 dlr, Kittel, koppar, 1800-tal, höjd ca 24 cm, diameter ca 36 cm
Kanna, koppar, järnbeslag, skifte 18/1900-tal, märkt P.H Skara, brickmärkt "20 liter", höjd ca 45 cm, diameter, ca 35 cm

Varunr: 5737951
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-08-2020
11:36
Se mer
Stager, messing m.m., Jugend, 1900-tallet (2)
Tre-armet stager af messing messing m.m., Jugend, 20. Årh., H. 39-41 cm. Brugsspor bl.a. tryk m.m. (2)

Varunr: 5732535
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2020
12:03
SEK 417
Just Andersen. 2 figurer af tin (2)
Just Andersen. Lille figur i form af grønlænder med barn på ryggen, nr. 2035, H. 6,5 cm. samt skib nr. 1109, 5x12 cm. af patineret tin, sign. Just A, Denmark, (2)

Varunr: 5729639
12:30
SEK 417
Teekanne. Marque Déposée
Teekanne. Marque Déposée. Korpus aus Weißmetall, Deckel auf Scharnier, Deko aus Messing, unterseitig bezeichnet mit Herstellungsprägung. H. ca. 13 cm, B. ca. 18 cm. Gebrauchsspuren.

Varunr: 5727931
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15-08-2020
18:38
SEK 414
Paar Blaker im Barock-Stil, Messing, 1.Hälfte 20.Jhg. (2)
Paar Blaker im Barock-Stil, Messing 1. Hälfte 20.Jh. Geschreifter, volutierter Wandschild mit konvexem Spiegel. Je 2 gesteckte S-förmige Leuchterarmen. HxB: 40 x 24 cm (gesamt). Altersspuren, kleine Dellen und Kratzspuren. Verso gepunzter Stern im Kreis. (2)

Varunr: 5738341
18:49
SEK 414
Paar Wandteller im Stile der Renaissance
Paar Wandteller im Stile der Renaissance, gefertigt aus Bronze, dunkel patiniert, der Korpus verziert mit der Porträtdarstellung und floralem Dekor, Maße ca.: D.: 21 cm, Gewicht ca.: 1,5 kg, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Varunr: 5670641
SEK 1 865 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15-08-2020
21:07
SEK 414
Paar Vasen mit floraler Montur (2)
Paar Vasen mit floraler Montur, gefertigt aus Messing, der Korpus verziert mit feinem Dekor, braun patiniert, Maße ca.: H. 43 cm, B. 16 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen, reinigungsbedürftig. (2)

Varunr: 5702071
SEK 1 243 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15-08-2020
21:34
SEK 414
Tableau / shelf, Tableau with mythologies, metal cast, France, 19th/20th century
Tableau / shelf, Tableau with mythologies, metal cast, France, 19th/20th century Structure of screwed and soldered metal elements, tray top with a depiction of goddess Flora as well as all-round with four gargoyles, mounted on an all-round carved substrucre that shows the four Horae with their ...

Varunr: 5723752
SEK 26 936 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
20:43
SEK 414
113 - Kokkärl koppar
KASTRULLER med LOCK/STEKKÄRL, (5+5 stkn) samma modell i olika storlekar, kraftig koppar, 1900-tal, höjd och diameter upp till 23 respektive 29 cm (exkl handtag)

Varunr: 5724858
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-08-2020
10:00
Se mer
114 - Mässingsobjekt
SAMOVAR, ÄGGVÄRMARE och KAFFEKANNA, 3 delar, mässing, 1800-/1900-tal, höjder upp till ca 45 cm

Varunr: 5724859
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-08-2020
10:00
Se mer
12»