Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kattefigurer - den ene bronze, af nyere dato (2)
Kattefigurer i form af liggende katte - den ene bronze, af nyere dato, H. 10-12,5, L. 22-23. Brugsspor. (2)
Varunr: 5267127
SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
16:21:00
SEK 421
En samling tin m.m., 1800-1900-tallet (ca 40)
En samling tin m.m. bestående af bl.a. skåle/fade/vaser/stager m.m. Også et par smykker. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, patina, reparationer. (22)
Varunr: 5283824
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2019
16:51:00
SEK 491
Menorah / syvarmet lysestage af messing
Menorah / syvarmet lysestage af messing på sekskantet fod. H. 28 cm. B. 28 cm. 1900-tallet.
Varunr: 5283811
SEK 1 404 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
20:46:00
SEK 632
Tiffany & Co. skål, 925 sølv, 396,35g
Tiffany & Co. skål, 925 sølv, oval sølvskål, med producentprægemærke på bagsiden, mål: 26 x 17 x 3 cm, fremstår med enkelte ridser.
Varunr: 5287809
SEK 6 276 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
20:53:00
SEK 3 138
Pejsesæt af messing samt gruekedel af kobber, 20 årh.
Pejsesæt af messing samt gruekedel af kobber. 20 årh. Stedvise brugs- og aldersspor, herunder buler. H. 37, Ø 65 cm. Pejsesæt L. 70-72 cm.
Varunr: 5278437
SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
12:02:20
SEK 421
Næstvedstage af messing med initialer og årstal 1777
Næstvedstage af messing, balusterformet stamme på rundt profileret fodstykke. Under bunden graveret med initialer og årstal A.P.D. 1777. H. 11 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5283816
SEK 1 123 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
19:31:00
SEK 913
Samling væglampetter m.m., messing, 1900-tallets 2. halvdel (4)
Samling væglampetter m/ spejl i ramme & væglampetter, messing, 20 årh. 2. halvdel, H. 16-25 cm & L. 34 cm. Brugsspor. (4)
Varunr: 5279554
19:33:00
SEK 421
Christoph Lenz (1829-1915), bronze figure, 'Stehende Nonne'
Christoph Lenz (1829-1915), bronze figure, 'Stehende Nonne', three-dimensionally shaped, made of bronze, brown patina, signature on plinth: 'CH. LENZ'. Approx. dimensions: H 39 cm, W 10 cm. Condition commensurate with age with wear.
Varunr: 5285202
SEK 15 690 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
19:55:00
SEK 7 845
Boris Frödman-Cluzel bronsskulptur
BORIS FRÖDMAN-CLUZEL (1878-1969), kvinnlig krigare, patinerad brons, gjutarstämpel Herman Bergman, monogramsignerad BFC, höjd 31 cm
Varunr: 5282029
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
20:04:00
Se mer
Skulptur Grand Tour souvenir
SKULPTUR, 1800-talets första hälft, Grand Tour souvenir, föreställande den grekiske dramatikern Sofokles, patinerad brons, höjd 64 cm. . Efter monumentalskulptur i Vatikanen, Museo Lateranense
Varunr: 5283403
SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
12:22:00
Se mer
Messingobjekte: Jardiniere und Kanne (2)
Messingobjekte: Jardiniere und Kanne mit Deckel. Maße: ca. H. 43 cm / Dm. 46 cm. Alters- und Gebrauchsspuren (2)
Varunr: 5261203
SEK 1 046 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
12:47:42
SEK 418
Krögarhuset kopparpannor
KASTRULLER, STEKPANNOR, 6 dlr, huvudsakligen Krögarhuset och Nobell, koppar med mässingshandtag, bestående av fiskgryta, 3 stekpannor, samt. 2 kastrulle
Varunr: 5283443
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
13:50:00
Se mer
Brick i mässing
BRICKA, 18/1900-tal mässing, barockstil, ca 47x39 cm
Varunr: 5283518
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
16:44:00
Se mer
To figurer af bronze. Stående kvinde samt panter (2)
To bronzefigurer, af nyere dato. Stående kvinde, patineret og guldbemalet bronze. Usign. H. 34,5 cm. Figur i form af panter udført i bronzeret metal. Usign. L. 25,5 cm. Fremstår med småridser. (2)
Varunr: 5282370
SEK 1 685 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
19:11:00
SEK 702
Paar Jugenstil / Art déco Zinkdosen mit applizierten Perlen (2)
Schönes Pärchen Zinkdosen im Jugendstil / Art déco mit Floralen- und Tiermotiven. Eine der Dosen mit großem geflügelten Tierwesen auf dem Deckel. Augen, Blütenstände und Beeren mit applizierten künstlichen Perlen und künstlichen Korallen imitiert.Dose eins: H. 5,5 cm, 24,5 cm, 16 cm.Dose zwei: H....
Varunr: 5263891
SEK 1 569 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
19:45:00
SEK 418
Konvolut Öllampen (8)
Konvolut Öllampen, gefertigt aus Messing und Glas. Maße ca.: H: 6-60 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (8)
Varunr: 5268627
SEK 2 092 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
20:07:00
SEK 418
Et par barok stager af messing, 1600-tallet
Et par barok stager af messing, 1600-tallet. H. 38 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, skævheder. (2)
Varunr: 5285206
SEK 11 232 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:07:00
SEK 5 897
Bordring / glødering af messing, 1600-tallet
Bordring / glødering af messing, med gennembrudt kant samt fødder prydet med personer og fabeldyr, 1600-tallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, revner.
Varunr: 5285226
SEK 8 424 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:13:00
SEK 4 493
En samling skålpund af malm, 1500-1700-tallet (5)
En samling skålpund af malm. Antagelig udført af Zacharias Abend, Nürnberg, Hans Deindart, Stephan Jäckel og Konrad Bub, 1500-1700-tallet. H. 3-9 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, den store med knækket lås. (5)
Varunr: 5284199
SEK 14 040 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:48:00
SEK 7 020
Et par barok klokkestager af malm, 1600-tallet (2)
Et par barok klokkestager af malm, 1600-tallet. H. 27 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)
Varunr: 5285204
20:58:00
SEK 7 020
Görgen Rokus tennfat
GÖRGEN ROKUS (verksam i Stockholm, 1726-1759), fat i tenn, trestämplat, otydligt årstämpel, diameter ca 33 cm
Varunr: 5284881
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
12:30:00
Se mer
Krukor mässing
KRUKOR, 1800-tal, mässing på tre ben med hantag, märkta ''1807'' och ''P M'', höjd ca 14 cm
Varunr: 5284885
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
12:38:00
Se mer
Par Barokform Kirkestager, tin (2)
Par Barokform Kirkestager af tin. H. 33 cm. 1900'tallet. (2)
Varunr: 5285155
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 29-03-2019
14:03:00
SEK 421
Astrid Wessel. Stenalder hulemotiv, emalje på bronzeplade,
Astrid Wessel (1904-61). Hule motiv i form af mænd i emalje på kobber plade. Stemplet Astrid Wessel/DENMARK. Sign. AW 20 x 28 cm.
Varunr: 5260948
SEK 1 123 DK, Herlev, Dynamovej 29-03-2019
14:11:00
SEK 421
Ljusstakar
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, e stämplad no 41, mässing, höjd 21 cm
Varunr: 5284935
15:00:00
Se mer
Konvolut diverse Zinnobjekte (16)
Konvolut diverse Zinnobjekte, variierende Ausführungen und Maße. Maße ca.: H.5-45 cm, Gewicht ca.:6 Kg, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (16)
Varunr: 5268661
SEK 1 569 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
20:08:00
SEK 418
Just Andersen. En samling, stager, vaser m.m. af tin og diskometal (19)
Just Andersen. En samling stager, vaser m.m. af tin og diskometal, bestående af bl.a. kande nr. 2197, vase nr. 1802 samt nr. 1556, fem stager, bl.a. nr. 2138, H. 17 cm., 6 bægre på stilk, nr. 2792, H. 15,5 cm. Fremstår med brugsspor, stødmærker, ridser, lille olielampe mangler låg. (19)
Varunr: 5285738
SEK 1 123 DK, Vejle, Dandyvej 29-03-2019
20:32:00
SEK 491
Ljusstake mässing
LJUSSTAKE, sengustaviansk, omkring år 1800, förgylld mässing samt trä, höjd ca 16 cm
Varunr: 5285912
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
13:02:00
Se mer
Broncefad og stager (3)
Broncefad og stager. Stort fad med fasan i midten samt 2 store stager H. 9 cm. (3)
Varunr: 5261033
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
14:40:13
SEK 421
Delfin bestik af sølv 1930 erne (42)
Bestik af sølv, 'Delfin', 1930 erne bestående af : 11 middagsgafler 19 cm. 9 middagsskeer 19,5 cm,11 dessertskeer 17 cm, 6 kagegafler 13,5 cm, Vægt i alt ca. 2082 gr. Brugsspor og monogram på bagside (42)
Varunr: 5259663
SEK 7 020 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
17:36:00
SEK 3 370
 1 2 3  >>