Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sparbössa 1900-talets början
SPARBÖSSA, förgylld metall, 1900-talets början, Wiklunds, Östergötlands Enskilda Bank, undertill märkt W Wiklunds WAB Stockholm, höjd ca 16 cm, nyckel medföljer
Varunr: 5441713
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
13:34:00
Se mer
Absa. Tangmønster bestik. Sølvplet. (69)
Absa. Tangmønster bestik af pletsølv bestående af: 5 teskeer, 2 pålægsgafler, 14 kagegafler, 2 saltskeer, 12 frokostgafler, 6 middagsgafler, 12 middagsskeer, 6 suppeskeer, 2 kagespader, 2 kartoffelskeer i forskellige størrelser, 2 sovseskeer, 1 si samt 4 skeer i forskellige størrelser. (69)
Varunr: 5436229
SEK 1 151 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
13:37:41
SEK 432
Kanderlaber mässing 1800-tal
KANDELABER, mässing, sk Blekingestake, för tre ljus, 1800-tal
Varunr: 5441724
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-09-2019
14:04:00
Se mer
Henning koppel för Georg Jensen
HENNING KOPPEL, "Taverna", traktörpanna med lock, märkt Georg Jensen Design HK Denmark, diameter 26 cm, höjd ca 9 cm
Varunr: 5441758
15:20:00
Se mer
Takspira koppar
TAKSPIRA, koppar, trästomme, 18/1900-tal, omgjord till trädgårdsdekoration med sockel samt 4 stolpskor, höjd inkl sockel ca 170 cm
Varunr: 5441846
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
18:44:00
Se mer
Par franske kirkestager 1900-tallet(2)
Par franske kirkestage rtil fem lys med blomster og bladværk af patineret bronze, til 5 lys, dekoreret med blomster af porcelæn samt bladværk. H. 33 cm. 1900-tallet. (2).
Varunr: 5441305
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:02:00
SEK 1 727
Par franske prydvaser, ca. 1900 (2)
Par franske prydvaser af delvis forgyldt bronze, dekoreret med sorte pantere og bladværk, trompetformet skærm af glas. Ca. 1900. H. 31,5 cm. Ene glasskærm med revne og mindre afslag, begge med glaspest. (2)
Varunr: 5433283
SEK 4 317 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
19:30:00
SEK 504
Samling diverse lysestager (11)
Samling diverse lysestager af bronze og messing, flere i rokoko form med mærket Zero, Denmark, to prydet med figurfremstillinger, 1900 tallet. H. 13-28 cm. Fremstår med brugsspor, patina. (11)
Varunr: 5391395
SEK 2 878 DK, Herning, Engdahlsvej 22-09-2019
20:51:00
SEK 432
Ljusstakar Gusum
GUSUM, ljusstakar, 1 par, stämplade 063, gustaviansk stil, mässing, märkta Gusums bruk, kolonformade på fyrkantig fot med genombruten gallerdekor, på kulfötter, höjd ca 20 cm
Varunr: 5441970
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
21:00:00
Se mer
Tennfat 1700-tal
SKÅLFAT, tenn, Justelius 1700-tal
Varunr: 5443042
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23-09-2019
11:24:00
Se mer
Oljelampa tenn jugend
OLJELAMPA, tenn, jugendstil, Wien, Österrike, höjd ca 24 cm
Varunr: 5443045
11:30:00
Se mer
Anna Petrus Firma Svenskt Tenn skål
ANNA PETRUS (1886-1949) tillskriven, skål med lejontassar, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1929, invändigt med floarl dekor, höjd ca 8, diameter 23,5 cm
Varunr: 5443085
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
13:24:00
Se mer
Samling kobbertøj samt par Næstvedstager (10)
Samling kobbertøj. Et par Næstvedstager fra 1700-tallet samt div. kander, morter samt 2 trebenet gryder, overvejende fra 1800-tallet. H. på stager 15,5 cm. Fremstår med brugsspor samt alderspræg. (10)
Varunr: 5440653
SEK 1 151 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
13:28:00
SEK 432
Vinkylare GAB
VINKYLARE med hänklar, GAB, Stockholm 1938, tenn, höjd 16 cm
Varunr: 5443103
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
14:16:00
Se mer
Et par kandelabre af forgyldt bronze. (2)
Et par kandelabre af forgyldt bronze, hver med tre lysarme, stamme i form af kvinde i klassiske gevandter, fodstykke af sortbroget marmor. Fransk empire form h. 44.5 cm (2)
Varunr: 5371499

SEK 7 195 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
15:21:00
SEK 576
Konvolut 4 Öllampen, Freddie Andersen Design (4)
Konvolut 4 Öllampen, Freddie Andersen Design, der Korpus auf rundem Fuß gefertigt aus Messing, patiniert, Maße ca.: H. 25-37 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4)
Varunr: 5396243
SEK 1 072 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-09-2019
19:58:00
SEK 429
Diverse Räuchergefäße und Dekoobjekte (14)
Diverse Räuchergefäße und Dekoobjekte, gefertigt aus Messing, reich verziert, Maße ca.: D. 5-38 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (14)
Varunr: 5430080
SEK 1 286 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-09-2019
20:55:00
SEK 429
Carlo Marochetti, bronze plastic / figure, 'Herzog Emanuel Philibert von Savoyen zu Pferd', 19th century
Carlo Marochetti, bronze plastic / figure, 'Herzog Emanuel Philibert von Savoyen zu Pferd', 19th century, depiction of a duke in armour with sword, on horseback, placed on marble plinth, marked and dated on underside, H 30cm, W 25.5cm, D 13cm, wear and scuffing commensurate with age.
Varunr: 5412104
SEK 17 152 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
21:01:00
SEK 482
Skeppskaraff med snapsglas 4 st bla Gusum Mässing
SKEPPSKARAFF MED SNAPSGLAS, 4 st, mässing, snapsglasen Gusum Mässing
Varunr: 5443283
21:56:00
Se mer
Gruekedel af kobber
Gruekedel af kobber. H. 37 Ø. 62 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder buler og revner/huller i bund.
Varunr: 5444914
SEK 1 151 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
12:29:35
SEK 432
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-tal, balusterformade skaft, rektangulär fotplatta, höjd ca 26 cm
Varunr: 5444402
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24-09-2019
13:34:00
Se mer
Just Andersen m. fl. En samling div. tin. (13)
Just Andersen. En samling div. tin, bestående af: Kaffekande med hjertteformet låg og bastomviklet hank, nr. 2272. H. 16 cm. Et par trearmede kandelabre, nr. 1351. H. 22 cm. Vase, nr. 1281. H. 12 cm. Et par lysestager, nr. 1126. Oval bakke, nr. 1559. L. 23,5 cm. Samt diverse skåle, vase mm. af ...
Varunr: 5438707
SEK 2 158 DK, Kolding, Trianglen 24-09-2019
13:44:00
SEK 504
Bode Willumsen. To emaljerede kobberskåle cd (2)
Bode Willumsen (1895-1987). To kobberskåle indvendigt og udvendigt emaljerede, begge signeret monogram BW og hhv. dateret 1954 og 1952. En skål med afslag på emalje H. 3-3,5 cm, Ø 6-6,5 cm. en sakål med emaljeafslag (2)
Varunr: 5443786
SEK 1 727 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2019
13:59:00
SEK 648
Bjørn Wiinblad. Hurricane stage af messing.
Bjørn Wiinblad(1918-2006). Hurricane stage af messing med glas. Sign. i bund., H. inkl glas 81,5 cm.
Varunr: 5444121
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2019
20:04:00
SEK 504
Samling diverse figurer (30)
Samling på 30 stk. diverse figurer af metal, bronze, messing og kobber, H. 4-26 cm. Fremstår med aldersspor, flere med mangler. (30)
Varunr: 5431312
SEK 2 878 DK, Herning, Engdahlsvej 24-09-2019
20:10:00
SEK 432
Lågkrukke af grønpatineret bronze
Lågkrukke af grønpatineret bronze, låg prydet med roset, kanneleret korpus. H. 9,5 cm. Ø 12,5 cm.
Varunr: 5443738
SEK 1 439 DK, Kolding, Trianglen 25-09-2019
14:35:00
SEK 576
To alterstager af messing, 1900-tallet. (2)
Alterstage af messing med balusterformet stamme, drypplade med graveret bort, rundt profileret fodstykke. 1900-tallet. H. 56 cm. Alterstage af messing, balusterformet stamme, rund profileret fodstykke med dyrepoter. 1900-tallet. H. 30 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5438712
SEK 1 151 DK, Kolding, Trianglen 25-09-2019
19:46:00
SEK 432
Samling mortere (5)
Samling mortere af messing med tilhørende pistiler. 1800/1900-tallet. H. 3,5- 13 cm. (5)
Varunr: 5437182
SEK 1 439 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
20:23:00
SEK 432
Grillby kandelabrar 1 par
KANDELABRAR, 1 par, 1900-tal, mässing, Grillby, no. 27, för 3 ljus vardera, höjd 40 cm
Varunr: 5445999
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-09-2019
21:15:00
Se mer
Ljusstakar ett par tenn
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, 1933, höjd 6 cm, möjligen Sylvia Stave, se tidigare auktionsnummer 598447.
Varunr: 5446845
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 26-09-2019
13:08:00
Se mer
 1 2  >>