Utropspris
   Varor pr. sida   23 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Tintallerkener samt kande af stål (3)
Par tintallerkner samt Lundtoft kande af stål, hank beviklet med sjeneflet. Ø 28 cm, H. kande 27 cm. Fremstår med brugsspor, lettere løst flet, låg med reparation. (2)

Varunr: 6049280
SEK 1 097 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-08-2021
13:48
SEK 412
To franske væglamper af bronze (2)
Et par franske bronzevæglampe fra det 19. århundrede, støbt med flammer og masker. H. 31 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6058785
SEK 4 390 DK, Aalborg, Nibevej 06-08-2021
18:29
SEK 617
To russiske samovarer og to strygejern af messing (4)
To russiske samovarer og to strygejern af messing med greb af træ. Fremstår med brugsspor. (4)

Varunr: 6060714
SEK 1 372 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-08-2021
19:17
SEK 412
Egidio Casagrande, tilskrevet. Et par italienske vaser i hammerslået kobber (2)
Egidio Casagrande, tilskrevet (1911-1968). Et par italienske vaser i hammerslået kobber, 60/70'erne. Højde hhv. 46cm og 38 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)

Varunr: 6061843
SEK 13 444 DK, Vejle, Dandyvej 06-08-2021
20:55
SEK 2 058
Iron art. Vikingeskib
Iron Art. Vikingeskib af bronze og kobber, mast af træ. Monteret med løse skjolde langs rigningen, løs styreåre samt sejl med motiv af ravn. H. 39, L. 42 cm. Fremstår med patina.

Varunr: 6064599
SEK 1 097 DK, Herlev, Dynamovej 07-08-2021
16:46
SEK 412
Bronze skulptur af siddende kvinde
Skulptur af bronze i form af nøgen siddende kvinde. Usign. H. inkl. sokkel 30,5 cm.

Varunr: 6060593
SEK 3 018 DK, Aalborg, Nibevej 07-08-2021
18:14
SEK 617
Par barokstager, malm (2)
Par barokstager af malm, sekskantet fodstykke med udsmykninger. 1800-tallet. H. 26 cm. Fremstår med patina (2)

Varunr: 6062645
SEK 1 097 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-08-2021
14:31
SEK 412
Par høje stager af messing (2)
Et par høje stager af messing dekoreret med udskæringer. Antagelig Mellemøsten, 1900-tallet. H. 100 cm. (2) Fremstår med skævhed

Varunr: 6064509
SEK 1 097 DK, Nivå, Stejlepladsvej 08-08-2021
18:33
SEK 412
Par prydvaser i empirestil, metal (2)
To prydvaser i empirestil. Fremstillet i metal. H. 36 cm. Ø 16 cm. (2)

Varunr: 6051222
SEK 1 372 DK, Herlev, Dynamovej 08-08-2021
18:42
SEK 412
Girandole lysestage
Girandole lysestage af messing med base af marmor og blåt glas, behængt med krystalprismer. H. 45 cm. B. 26,5 cm. 1900-tallet.

Varunr: 6064125
20:23
SEK 412
Miniature skulptur af stor skulptur i Portugal
Miniature skulptur af stor skulptur i Portugal H. 54 cm.

Varunr: 6064248
SEK 1 372 DK, Nivå, Stejlepladsvej 08-08-2021
20:39
SEK 412
Gruekedel af kobber, 1800-tallet
Gruekedel af kobber, 1800-tallet. Brugs- og alderspræg. H. 47, Ø 58 cm.

Varunr: 6065406
SEK 1 097 DK, Odense, Kratholmvej 09-08-2021
09:45
SEK 412
Lågvase af patineret bronze
Lågvase af patineret bronze, hanke udsmykket med drueklaser, låg med kogle. H.41 cm. Af nyere dato.

Varunr: 6036611
SEK 1 372 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-08-2021
17:20
SEK 412
Tre varmebækkener, 1800-tallet (3)
Tre varmebækkener af messing og kobber. 1800-tallet. L. 90-105 cm. Fremstår med brugsspor. (3)

Varunr: 6058772
SEK 1 097 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-08-2021
19:46
SEK 412
Messingfad med glasindsats
Messingfad i Historimus stil, korpus med hanke, i form af masker, og med glasindsats. Mål ca. 42 cm, D.32 cm. Fremstår med alders og brugsspor.

Varunr: 6063757
SEK 2 058 DK, Odense, Kratholmvej 09-08-2021
19:57
SEK 412
Et par nygotiske lysestager af bronze, England 1800-tallets anden halvdel (2)
Et par nygotiske lysestager af bronze, søjleformet stamme på rund fod, dekoreret med arkitektoniske elementer, front med hosebåndsordenens våben, England 1800-tallets anden halvdel. H. 20 cm. Fremstår med brugsspor, den ene med hul og småskader på fodstykket. (2)

Varunr: 5978105
SEK 2 744 DK, Vejle, Dandyvej 09-08-2021
20:25
SEK 412
Svend Lindhart. Bronzefigur af bjørn
Svend Lindhart. Patineret bronzefigur af bjørn. Udført hos Brdr. Grage Broncestøberi. H. 12 cm.

Varunr: 6063071
SEK 1 372 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-08-2021
20:41
SEK 549
Art nouveau-stage i forgyldt bronze efter Édouard Letourneau
Art nouveau-stage med siddende kvinde på store blade i forgyldt bronze. Efter Édouard Letourneau med signatur i godset. H. 16 cm. Fremstår med brugsspor, med boring til elledning.

Varunr: 6044931
SEK 5 487 DK, Vejle, Dandyvej 09-08-2021
20:59
SEK 480
Små figurer af messing og bronze (4)
Små figurer bestående ad sydamerikansk 'Azteker' æsel af messing h.16 cm, indisk legetøjshest af messing på hjul h.12 cm, 'Satyr' af bronze h.10 cm og en fransk bulldog af bronze h.7 cm (uoriginale øjne). 1900 tallet.

Varunr: 6065898
SEK 1 097 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2021
15:17
SEK 480
Borek Sipek. Lysestage i sølvplet
Borek Sipek (1949-2016). 5-armet lysestage i sølvplet. H. 45 cm, Ø 38,5 cm. Fremstår med brugsspor, en arm mangler, trænger til at blive pudset.

Varunr: 6033496
SEK 3 292 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2021
20:24
SEK 412
Skulptur af patineret bronze, dansende kvinde
Skulptur af patineret bronze på sokkel af marmor, i form af dansende kvinde. H. 38 cm

Varunr: 6064247
SEK 2 744 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10-08-2021
20:47
SEK 617
Tre figure af messing i form af tyre (3)
Tre figure af messing i form af tyre H. 26 L. 40 cm H. 6 L 12cm (3)

Varunr: 6064234
SEK 1 372 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10-08-2021
20:49
SEK 412
Indisk Shiva Tempeldanser af bronze
Indisk Shiva Tempeldanser af bronze. H. 45 cm. B. 37 cm.

Varunr: 6065004
SEK 1 097 DK, Odense, Kratholmvej 12-08-2021
15:40
SEK 549