Utropspris
   Varor pr. sida   22 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dyre brocher af sterlingsølv (5)
Fem brocher i form af sommerfugl, skildpadde, gravhund, krokodille og papegøje - alle udført i sterlingsølv og prydet med macasitter, turkis og farvede glassten. Vægt: 33 gram. Udstillingsmodeller. (5)

Varunr: 6216024

SEK 2 114 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
12:30
SEK 1 409
Vintage broche samt par øreskruer med Akoya Saltvands Kulturperle, 14 kt. guld
Vintage broche samt par øreskruer med Akoya Saltvands Kulturperle, udført i 14 kt. guld. Mål på brochen er ca. 3,5x2,5 cm. Perlediam. på øreskruerne er ca. 7 mm. Samlet vægt ca. 5,6 gram.

Varunr: 6194679
SEK 3 383 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2022
15:29
SEK 2 255
Bent Knudsen broche af sterling sølv, dessin 7
Bent Knudsen Kolding, broche udført i sterling sølv. Mål ca. 7x4 cm. Vægt ca. 23,1 gram. Er stemplet Sterling, Denmartk, Bent K, samt 7.

Varunr: 6190305
SEK 3 101 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2022
15:42
SEK 1 973
Bent Knudsen Broche af sterling sølv
Bent Knudsen Kolding, Boomerang formet broche udført i sterling sølv. Længde ca. 7,2 cm. Vægt 13,9 gram. Stemplet Sterling, Denmark samt Bent K.

Varunr: 6190297
SEK 1 832 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2022
15:45
SEK 846
Hans Hansen Peak broche af sterling sølv, dessin 113
Hans Hansen, "Peak" broche udført i sterling sølv. Dessinnr. 113. Er stemplet Hans Hansen, 925s, samt 113. Vægt ca. 12,2 gram. Denmark. L. 7,8 cm.

Varunr: 6190245
SEK 1 409 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2022
15:48
SEK 916
Hermann Siersbøl. Broche af 8 kt
Hermann Siersbøl. Broche af 8 kt med dobbelt mesterstempel. L. 5 cm. Vægt 1,5 gram. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6223775
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2022
18:07
SEK 493
Broche i form af fugl med turkiser, 14 kt. guld
Broche i form af orientalsk fugl, udført i 14 kt guld, ca. 1950-1960erne, prydet med cabochonslebne turkiser. Mål ca. 4,7x3,4 cm. Vægt ca. 5,5 gram.

Varunr: 6164197

SEK 3 664 DK, Odense, Kratholmvej 01-07-2022
08:03
SEK 2 255
Vintage diamantbroche af 18 kt. guld og sølv, ca 1,19 ct.
Vintage diamantbroche af guld og sølv prydet med old cut- og rosenlebne diamanter, ialt ca. 1,19 ct. Farve: Wesselton -Crystal (H-J). Klarhed VS-SI. Bredde 6,5 cm. Vægt 5,5 g.

Varunr: 6197091
SEK 9 866 DK, Herlev, Dynamovej 01-07-2022
16:12
SEK 7 047
Brillant-hjertebroche af 18 kt. guld med blomster, i alt ca. 0.67 ct
Brillant-hjertebroche af 18 kt. guld med tre rotérbare blomsterrosetter, brochen sat med 77 pavéfattede større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.67 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Stemplet delvis utydeligt CB, 750 på nålen. Vægt ca. 6,3 g. Roset Ø 0,9 cm. Hjerte 3 x 3,1 ...

Varunr: 6212537
SEK 11 275 DK, Vejle, Dandyvej 01-07-2022
20:53
SEK 8 456
Diamantbroche af 18 kt guld.
Diamantbroche af 18 kt guld prydet med talrige mindre diamanter, ialt ca. 0.60 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed VS-SI. Mål. H. 4,0 cm. Bredde 5,5 cm. Vægt 16,3 g. Etui medfølger.

Varunr: 6200757
SEK 28 188 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
11:29
SEK 16 913
2 Bernhard Hertz vintage brocher af 8 kt. guld, slutningen af 1800-tallet
2 Bernhard Hertz vintage brocher af 8 kt. guld, slutningen af 1800-tallet, er begge stemplet BH BH. Mål 3,3x2,8 cm. Samlet vægt ca. 9,3 gram.

Varunr: 6196322
SEK 3 664 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2022
14:02
SEK 2 537
Broche i form af påfugl med turkiser, 14 kt. guld
Broche udført i 14 kt. guld, ca. 1950-1960erne, i form af påfugl med filigrandekor, prydet med 2 cabochonslebne turkiser. Mål ca. 40x25 mm. Vægt ca. 3,8 gram. Stemplet 585 samt EPF.

Varunr: 6164195

19:04
SEK 2 255
Ring med cabochonsleben turkis, 14 kt. guld, str. 56
Ring udført i 14 kt. guld, ca. 1960, prydet med en cabochonsleben turkis. Ringstr. Ø 17,75 mm. = str. 56. Vægt ca. 2,6 gram.

Varunr: 6178535

SEK 2 396 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2022
19:04
SEK 1 550
C. Brumberg Hansen, København. 'Stjerne'-broche af 14 kt. guld
C. Brumberg Hansen, København. 'Stjerne'-broche af 14 kt. guld, stemplet "CBH 585". L. 3,6 cm. Vægt: ca. 4,2 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6230869
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2022
20:29
SEK 2 114
Per Harild, Odense. 'Fjer'-broche af 18 kt. guld, ca. 1970-80'erne
Per Harild, Odense. 'Fjer'-broche af 18 kt. guld, stemplet "Harild 750", udført ca. 1970-80'erne. L. ca. 5,8 cm. Vægt: ca. 12,1 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6230881
SEK 9 866 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2022
20:36
SEK 7 047
Hermann Siersbøl. Perlebroche i 14 kt guld, 3,5 gram
Hermann Siersbøl. Broche udført i 14 kt guld prydet med Akoya ferskvandsperle, Ø. ca. 6 mm, Længde broche ca. 3,2 cm, Stemplet HS/ 585. Vægt ca. 3,5 gram.

Varunr: 6222988
SEK 2 114 DK, Kolding, Platinvej 03-07-2022
11:20
SEK 1 409
Georg Jensen kongemærke af sølv, vedhæng af pletsølv, samt røde kors mærke
Georg Jensen Konge hængemærke " Kong Chr. d. X." udført i sterling sølv med emalje. Samt en Røde Kors forgyldt pin/nål med rød og hvid emalje. Samt vedhæng af pletsølv med portræt af Frederik d. 8.

Varunr: 6227468
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 03-07-2022
14:24
SEK 423
Christine Bukkehave Arc&Line broche med diamanter, sterling sølv
Christine Bukkehave Arc&Line broche udført i sterling sølv, prydet med 2 diamanter. Samlet ca. 0.01 ct. Længde ca. 7,5 cm. Vægt ca. 8,4 gram. ( Nåle af stål.) Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Varunr: 6211205

SEK 1 409 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
18:09
SEK 987
Christine Bukkehave broche med lapis lazuli, sterling sølv
Christine Bukkehave broche udført i sterling sølv, prydet med lapis lazuli. L. 7,5 cm. Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Varunr: 6211201

19:15
SEK 987
Peruviansk vedhæng/broche af 18 kt. guld
Peruviansk vedhæng/broche af 18 kt. guld.H. 4,6 cm. Vægt 12,6 g.

Varunr: 6146598
SEK 7 047 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
19:27
SEK 5 638
Roberto Constanzelli & Figli. Retro broche i 18 kt. guld med emaljearbejde, ca. 1970-80'erne
Broche med hest og jockey i 18 kt. delvist satineret guld med emaljearbejde, ca. 1970-80'erne. L. 2,5 cm. Vægt 4,3 cm. Lette brugsspor.

Varunr: 6205238
SEK 3 946 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
20:15
SEK 2 819
Vintage Broche med turkos & rubiner
Vintage Broche med turkos & rubiner & 9 små enkelslipade diamanter 0.10ct Diameter: 46x35mm Vikt: 28.3g

Varunr: 5196949
SEK 14 700 BE, Antwerpen 05-07-2022
15:06
SEK 7 875