Utropspris
   Varor pr. sida   30 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Vintage broche af opalineglas med ædelsten og diamanter af 14kt. hvidguld
Vintage broche af opalineglas prydet med ædelsten og mindre rosenslebne diamanter af 14 kt. hvidguld. Stemplet 585. Ø 4,0 cm. Vægt 18,1 g.

Varunr: 6010204
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
18:48
SEK 2 046
Koral- og ravsmykker samt et sølvkors (5)
En vintage kæde trukket med røde koralgrene i forløb fra 1970érne. L. 55 cm, største 1.8 cm. Med lukke af metal. En halskæde trukket med polerede mælke- og honningfarvede ravstykker fordelt på tre rækker sort snor. L. 59 cm (ny og ubrugt) Rav vedhæng/Broche iform af en blomst Ø4,5 cm i ...

Varunr: 6022774
SEK 1 637 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
18:59
SEK 477
Vintage nål med blomst og brillant på ca. 0.12 ct. 14 kt. hvidguld og guld
Vintage nål med blomst, udført i 14 kt. hvidguld, med en endedup og sikkerhedskæde af 14 kt. guld, prydet med en brillant på ca. 0.12 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed. VS. Længde ca. 6,7 cm. Vægt ca. 3,9 gram.

Varunr: 5978255
SEK 5 182 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
19:46
SEK 477
Diamantnål af 14 kt. guld og hvidguld, i alt ca. 2.04 ct. Ca. 1920
Diamantnål af 14 kt. guld og hvidguld med 7 større og mindre Old Mine cut og Old European Cut diamanter, i alt ca. 2.04 ct., Farve: Wesselton -Top Cape ( H- K). Klarhed: SI-P1., flankeret af 50 mindre rosenslebne diamanter. Ca. 1920. Vægt ca. 8,3 g. B. 0,69 cm. L. 5,6 cm. Fremstår med ...

Varunr: 6039590
SEK 30 003 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
11:29
SEK 409
Christian Veilskov, broche af 14 kt. guld
Christian Veilskov, broche udført i 14 kt. guld. Diam. Ø 3 cm. Vægt ca. 7,2 gram. Er stemplet ChrV 585.

Varunr: 6045920
SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
14:58
SEK 1 227
Fem kravatnåle af 14 kt. guld - 8,9 g. (5)
Bernhard Hertz, H. Fischer, C.I. Moinichen, m.fl. Fem brocher/kravatnåle af 14 kt. guld prydet med bl.a. dråbeslebet aquamarin og facetslebet mørkeblå safir. Længde: 4,2-6,0 cm. Samlet vægt: 8,9 g. Fra 1900-tallets begyndelse. (5)

Varunr: 6037448
SEK 2 455 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23-06-2021
19:15
SEK 818
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv, dessin nr. 78B
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv prydet med cabochonsleben grøn agat. Designet af Georg Jensen (1866-1935).Dessin nr. 78B. Georg Jensen (1945-idag). H. ca. 2,8 cm. B. ca. 5 cm.

Varunr: 6045632
SEK 5 455 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
19:19
SEK 3 546
Georg Jensen. Skønvirke broche af 18 kt. guld, dessin 305,
Georg Jensen. Skønvirke broche af 18 kt. guld, dessin 305, prydet med blomster og bladværk samt to små akoya saltvands kulturperler, dessin 305, udført af Georg Jensen. B. 3,0 cm. Vægt ca. 4,9 g. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6045691
SEK 3 273 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
19:42
SEK 955
Italiensk broche af 18 kt. hvidguld med talrige brillanter
Italiensk broche af 18 kt. hvidguld udformet med roset i cirkel kantet af sløjfeornamenter, alt besat med talrige små hvide brillantslebne diamanter. B. 5,3 cm. Vægt 9,8 g. Lette brugsspor.

Varunr: 6018591
SEK 9 546 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
20:02
SEK 477
Biformet brillantbroche med perle, 1.00 ct.
Broche i form af bi dækket på forkrop, vinger og hoved med brillantslebne diamanter (dog én enkelsleben) på tilsammen ca. 1.00 ct., øjne udført med smaragder og bagkrop i form af en større gullig-cremefarvet kulturperle. Diamanter farve: Wesselton (H), klarhed: VS, SI og P. Mål 2,8 x 3,2 cm. Vægt...

Varunr: 6015320
SEK 19 093 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
20:07
SEK 409
Tre skønvirke brocher af sølv (3)
Tre skønvirke brocher af 826 og 830 sølv med bevægelige vedhæng, bestående af: Carl V. Larsen, Frederiksberg 1905-37: Broche med bladværk og poleret rav, mål: 6,4x8,7 cm. S.L. Jacobsen & Co, København 1893-1937: Broche i form af to roser med cabochonslebet månesten og ravperle. Mål: 4,2x5,5 cm....

Varunr: 6037968
SEK 2 728 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23-06-2021
20:20
SEK 1 909
Diamantbroche af guld og sølv i vintagestil
Broche i vintagestil, udført i gennembrudt arbejde af sølv med rankeprydet ramme og nål af 18 kt. guld, prydet med 21 rosenslebne diamanter. B. 7,7 cm. Vægt 8,1 g. Brugsspor, front med lille bøjning.

Varunr: 6018546
SEK 6 819 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
20:24
SEK 409
Diamant- og safirbroche af 18 kt. hvidguld
Filigranbroche af 18 kt. hvidguld prydet med 11 rosenslebne diamanter samt 2 facetslebne safirer. L. 10 cm. Vægt 10 g. Ustemplet, syretestet.

Varunr: 6015121
SEK 12 001 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
21:12
SEK 477
House of Amber. To brocher af sølv med cognac samt grønfarvet rav. ca. 8,6 g. (2)
House of Amber. To brocher med cognac samt grønfarvet rav. Ca. 8,6 g. B. 5 cm og 4,5 cm. H. 1,8 og 1 cm. Vejl. udsalgspris 1.700 DKK / 228 Euro. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her. ...

Varunr: 5907586

SEK 1 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-06-2021
10:40
SEK 477
Kulturerle- og diamantbroche af platin - i alt ca. 0.90 ct., 1900-tallets midte
Kulturerle- og diamantbroche af platin i form af svungne stilke med sløjfe, prydet med 2 større diamanter med ældre slibninger i alt ca. 0.50 ct. Farve: Crystal. Klarhed: P1 og 26 mindre enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.40 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI-P1. Samt 3 bouton formede hvide...

Varunr: 6019430
SEK 19 093 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
18:48
SEK 409
Retro diamant-, smaragd-, koral- og perlebroche af 18 kt. guld, ca. 1950'erne
Retrobroche af 18 kt. guld udført med blade af guld besat med brillant- og enkelslebne diamanter på tilsammen ca. 0.40 ct., 2 facetslebne smaragder og prydet med klaser af små perler og koralperler, ca. 1950'erne. Diamanter farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: VS-SI. Mål 4,8 x 6 cm. Vægt 24,3 g. ...

Varunr: 6019441
SEK 16 365 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
19:12
SEK 409
Broche i form af rokokopar i 18 kt. guld og emalje
Broche i form af herre og dame i rokokodragter i 18 kt. guld med detaljer i emalje og prydet med tre farvede sten. H. 2,5 cm. Vægt 7,2 g. Herrens frakke fremstår med små emaljeskader.

Varunr: 6015216
SEK 4 637 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
19:48
SEK 409
Diamant- og smaragdbroche i 18 kt. hvidguld, 1940'erne, D. 4.00 ct., S. 0.70 ct.
Broche i 18 kt. hvidguld antageligt fra 1940'erne, prydet med en smaragdsleben smaragd på 0.70 ct. og talrige diamanter i old cut-slibning hvoraf de største på ca. 0.12 ct., i alt ca. 4.00 ct. Farve: Wesselton-Cape samt enkelte Light Yellow (H-Z). Klarhed: SI og P. Dobbelt låseanordning på ...

Varunr: 6033875
SEK 20 456 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
19:52
SEK 409
Diamantbroche i sølv og 14 kt. guld med old cut-diamanter, ca. 2.50 ct., 1800-tallets anden halvdel
Broche i sølv og 14 kt. guld prydet med større og mindre diamanter i old cut-slibning samt en enkelt carrésleben diamant, i alt ca. 2.50 ct. Farve: Top Crystal-Cape (I-N), de mindste i enderne Light Yellow (O-R), klarhed: SI og enkelte P. L. 6,2 cm. B. 1,5 cm. Vægt 7,7 g. Ustemplet, syretestet.

Varunr: 6015141
SEK 13 638 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:36
SEK 409
House of Amber. To brocher af forgyldt messing med cognac rav. ca. 9,3 g. (2)
House of Amber. To brocher i form af blomster af forgyldt messing med cognac rav. ca. 9,3 g. B. 4,5 cm. H. 3,5 cm. (2) Vejl. udsalgspris samlet 1.790 DKK/238 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Varunr: 5886101

SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 25-06-2021
17:40
SEK 409
Brillantbroche i 14 kt. hvid- og gulguld, 0.93 ct.
Broche i 14 kt. hvid- og gulguld prydet med tre brillantslebne centerdiamanter på tilsammen ca. 0.55 ct. samt strøet med ca. 0.38 ct. brillanter på den mønstergennembrudte flade, i alt ca. 0.93 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), klarhed centerdiamanter: VS, klarhed øvrige: VS og SI. L. 6,1 cm. B. ...

Varunr: 6015195
SEK 12 819 DK, Vejle, Dandyvej 25-06-2021
18:24
SEK 409
Raymond Yard, New York. Broche i 14 kt. guld
Broche med sammenflettede viftefigurer i 14 kt. guld fra Raymond Yard, New York/Connecticut. Dobbeltnål på bagsiden. Ø 3,5 cm. Vægt 12 g. Alm. brugsspor.

Varunr: 6033813
SEK 12 274 DK, Vejle, Dandyvej 25-06-2021
18:52
SEK 409
Art déco diamantbroche af 18 kt. hvidguld prydet med et par safirer, ca. 1920'erne
Art déco diamantbroche af 18 kt. hvidguld, forsiden delvist forgyldt i gulguld, prydet med tre brillant- og old cutslebne diamanter på tilsammen ca. 0,36 ct. flankeret af to facetslebne safirer og diamantroser spredt ud over brochen. De tre større diamanter farve: Crystal (J), klarhed: VS-SI. Mål...

Varunr: 6005561
SEK 6 001 DK, Vejle, Dandyvej 25-06-2021
19:03
SEK 546
Herman Siersbøl. Broche af 14 kt. guld med turkiser
Herman Siersbøl. Broche af 14 kt. guld med turkiser og lapis lazuli. B. 3,5 cm. Vægt 5,4 g.

Varunr: 6036591
SEK 3 273 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-06-2021
20:46
SEK 477
Bernhard Hertz. Perlebroche samt Viggo Wollny vedhæng af 14 kt. guld
Bernhard Hertz. Perlebroche af 14 kt guld prydet med en akoya saltvands kulturperle. Stemplet BH/ 585 mål ca. 3.7x3.2 cm, vægt 6.3 gram. Viggo Wollny, København. Vedhæng i 14 kt. guld prydet med en synt. blå facetslebet spinel Ø3 cm. Samlet vægt 9.8 gr. (29

Varunr: 5923232
SEK 4 091 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
15:52
SEK 409
Harald Nielsen for Georg Jensen. Broche af sølv og metal, dessinr. 5014.
Harald Nielsen for Georg Jensen. Broche af sølv og metal. Designet af Harald Nielsen (1892 - 1977), dessinr. 5014. Stemplet HN og Georg Jensen. fra 1940-erne. Diam. 4,2 cm. Vægt 17,9 g.

Varunr: 6046324
SEK 1 227 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2021
16:30
SEK 477
Vintagebroche af 18 kt. guld prydet med udskåret kamé
Vintagebroche af 18 kt. guld prydet med udskåret kamé med kvinde i profil. Mål 4,9 x 3,7 cm. Vægt 13,7 g. Alm. brugsspor.

Varunr: 6001952
SEK 6 273 DK, Vejle, Dandyvej 26-06-2021
19:08
SEK 409
Evald Nielsen. Skønvirkebroche af sølv med blå sten
Evald Nielsen. Stor skønvirkebroche af sølv med en cabochonsleben blå sten, muligvis en chrysokol, prydet med tre vedhæng i kædeled. H. 9 cm, B. 7,5 cm. Vægt 30,6 g.

Varunr: 6046306
SEK 8 183 DK, Vejle, Dandyvej 26-06-2021
20:05
SEK 818
Blomster broche m/ diamanter, 18 kt rhod. guld, 2.00 ct
Brillantbroche udført af 18 kt, rhodineret guld prydet med taligige brillantslebne diamanter på ca. 2.00 ct i blomsterform. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: SI, (to små brillanter P1). Stemplet Gia/ 750. Længde ca. 6,5 cm, bredde ca. 2,5 cm. Vægt 13,6 gram. Sikkerhedslås ved nål. Leveres i ...

Varunr: 6032276
SEK 19 093 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2021
11:10
SEK 409
Diamantbroche af platin og 18 kt. hvidguld med Old European Cut diamanter diamanter, i alt ca. 4.60 ct. 1900-tallets begyndelse
Diamantbroche af 18 kt. hvidguld, rigt gennembrudt i form blonde, prydet med 15 større Old European Cut samt 50 mindre enkeltslebne diamanter og 10 rosenslebne diamanter, i alt ca. 4.60 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI-P1. Fremstår ustemplet. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 19,1 gr. ...

Varunr: 6019323
SEK 40 913 DK, Vejle, Dandyvej 27-06-2021
11:54
SEK 20 456