Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling granatsmykker og en flora danica broche af forgyldt sølv. (7)
Samling granatsmykker og en flora danica broche af forgyldt sølv bestående af en armring. Indvendig mål: 6 x 5,3 cm. En Halskæde med vedhæng L. 44 cm. L. på vedhæng: 3,0 cm. Ring. Ringstr. 57,5 ø 18,3 mm. En Flora Danica broche L. 5,5 cm. (7)
Varunr: 5424405
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
15:27:00
SEK 648
Bent Knudsen: Broche af sterling sølv med ametyst,
Bent Knudsen: Broche af sterling sølv med ametyst, Længde ca. 7,3 cm, dessin nr. 7. Vægt ca. 24,5 gram
Varunr: 5436051
SEK 2 158 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
19:34:00
SEK 648
Georg Jensen. Broche af sølv, 1904-1908
Georg Jensen, skønvirke broche udført i 826 sølv, organisk form med blomster og bladværk, prydet med cabochonslebet rav. Dessin nr. 12. Stempler fra perioden 1904-1908. Mål: Ø 4,1 cm Litt: Janet Drucker: 'A tradition of splendid silver', omtalt og afbildet s. 82. NB. Dessin nr. og ...
Varunr: 5436055
SEK 8 634 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
20:04:00
SEK 1 367
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Stor moderne broche af sterlingsølv, dessin 337
Nanna Ditzel (1923-2005) for Georg Jensen. Moderne broche af sterlingsølv, dessin 337. Ø 60 mm. Vægt: 11.6 gr. Fremstår med brugsmærker, nål let skæv.
Varunr: 5437067
SEK 5 756 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:07:00
SEK 3 166
Brooch, dragofly, 750 gold with brilliant cut diamonds, sapphires and amethyst
Brooch, dragonfly, 750 gold, 27g, with enamel and 79 brilliant cut diamonds, in total approx. 0.80ct Wesselton(H)-VS, four sapphires and one light amethyst, L 7cm, W 8cm.
Varunr: 5427360
SEK 43 952 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:13:00
SEK 21 440
Rubin- og diamantbroche i 14 kt. guld, 1950'erne
Vintagebroche i 14 kt. guld prydet med facetslebne rubiner og enkelslebne diamanter, buketter med rubiner og diamanter i det centrale 'rør' er let bevægelige. Diamanter i alt ca. 0.20 ct., farve: Wesselton-Top Crystal (H-I), klarhed: P. B. 6,5 cm. Vægt 16,4 g. Brugsspor, flere rubiner med afslag.
Varunr: 5433711
SEK 21 584 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:17:00
SEK 432
Ole Lynggaard, Unika broche af 14 kt. guld, ca. 1980erne
Ole Lynggaard. Vintage Unika broche ant. fra 1980'erne, udført i 14 kt. guld. Mål ca. 60x38 mm. Vægt ca. 18 gram. Er stemplet OleL 585. Fremstår med småridser.
Varunr: 5434044
SEK 9 209 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
20:29:00
SEK 648
Diamantbroche af 18 kt. tofarvet guld med filigranarbejde
Broche af 18 kt. tofarvet guld med filigranarbejde prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0.10 ct., farve: Top Crystal (I), klarhed: SI. Mål 3,5 x 2,4 cm. Vægt 6,8 gr. Fremstår med lettere brugsspor.
Varunr: 5403445
SEK 4 029 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:58:00
SEK 504
Gemme, Antik
Antike Gemme mit vergoldeter Metallfassung, Maße: 35mm x 30mm.
Varunr: 5394808
SEK 1 608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
21:41:00
SEK 429
Georg Jensen broche af sterling sølv
Vivianna Torun Bulöw-Hube for Georg Jensen, en broche udført i sterling sølv. Længde ca 10 cm. Er stemplet Georg Jensen i perlestaf. 925S, Denmark. Torun. Vægt ca. 27,7 gram.
Varunr: 5443802
SEK 2 014 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
19:30:00
SEK 863
Toftegaard. Broche af sterlingsølv, 'Bolden'
Toftegaard. Broche af sterlingsølv, 'Bolden', Ø 3,3 cm. Vægt ca. 12 g. Fremstår med håndteringsspor. Hidrører fra virksomhedsophør.
Varunr: 5423950
SEK 1 151 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:00:00
SEK 432
Unika broche af sterlingsølv samt ibenholt, Arbuckle Design
'Image'. Håndlavet broche udført af dansk guldsmed i sterling sølv og ibenholt, B. 6,5 cm, vægt ca 16 gram. Stemplet 925/ Jam for Arbuckle Design, guldsmedie 2002-2015. Ny i original æske.
Varunr: 5409908

SEK 2 014 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-09-2019
20:27:00
SEK 432
Kaija Aarikka broscher 2 st silver
KAIJA AARIKKA (Finland, 1929-2014), broscher, 2 st, silver, stämplade JMJ rep. IP, i form av bock samt kuvert, längd ca 31 resp. 35 mm, vikt ca 14 g
Varunr: 5443273
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
21:36:00
Se mer
Brosch i 18k med Gamla snittdiamanter ca 2.00ct
Brosch i 18k vitguld med gamla snittdiamanter ca 2.00ct Färg: (F-G) Översta weseltopn Klarhet: VS-SI Diameter: 58x25mm Vikt: 14.5g
Varunr: 5196947
SEK 31 088 BE, Antwerpen 24-09-2019
20:09:00
SEK 15 008
Broche med stor lemon kvarts mm, 16 gram
Håndfremstillet unika broche af rosaguld-belagt og sort rhodineret sterlingsølv fattet med facetsleben lemon kvarts på ca. 30.00 ct samt blomsterranke med mindre ametyster. Mål ca. 35 x 20 x 19 mm
Varunr: 5418624

SEK 1 871 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-09-2019
20:12:00
SEK 432
I. Ernst. Skønvirke broche af sølv, omkr. 1900
I. Ernst, Assens (1893-1937). Skønvirke broche af sølv med organisk ornamentik, omkr. 1900. Ø 5 cm. Vægt ca. 12 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5433927
SEK 1 151 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
20:15:00
SEK 576
Bernhard Hertz, København. Stjernebroche af 14 kt. guld prydet med perle og klare stene, ca. 1960'erne
Bernhard Hertz, København. Stjernebroche af 14 kt. guld prydet med en saltvandskulturperle og klare kvartssten, ca. 1960'erne. B. 3,8 cm. Vægt 9,6 g. Fremstår med alm. brugsspor.
Varunr: 5365216
SEK 3 453 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
20:24:00
SEK 648
Black Hills Gold Co. Amerikansk broche af trefarvet 10 kt. guld
Black Hills Gold Co. Amerikansk broche af trefarvet 10 kt. guld, udført med stiliserede vinranker, L. 4,5 cm. Vægt: ca. 3,7 gr. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5444157
SEK 1 439 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
20:28:00
SEK 504
Brooch, rose of 750 white gold and gold
Brooch in the shape of a rose, 750 white gold and gold, 25g, surface partly polished and matted, L 8.5cm, W 2cm.
Varunr: 5440287
SEK 21 440 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-09-2019
20:29:00
SEK 4 288
Safir- og brillant broche af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 3.30 ct
Safir- og brillant broche af 18 kt. hvidguld prydet med større oval facetsleben safir på ca. 1.40 ct.., flankeret af 24 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca.1.90 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 6,5 g. L. 6 cm.
Varunr: 5395412
SEK 28 779 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
20:46:00
SEK 3 166
Broche i 14 kt. guld med diamanter, lapis lazuli og perler
Broche i 14 kt. guld med front i hvidguld prydet med små rosenslebne diamanter, en perle af lapis lazuli og perler. L. 6 cm. Vægt 3,8 g. Brugsspor.
Varunr: 5444194
SEK 1 727 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2019
19:48:00
SEK 504
Art Deco broche i platin med safirer, diamanter og perler
Art Deco broche i platin prydet med facetslebne safirer, små rosenslebne diamanter og perler. L. 5,7 cm. Vægt 4 g. Brugsspor.
Varunr: 5444190
SEK 2 878 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2019
19:51:00
SEK 504
Vintage Broche med turkos & rubiner
Vintage Broche med turkos & rubiner & 9 små enkelslipade diamanter 0.10ct Diameter: 46x35mm Vikt: 28.3g
Varunr: 5196949
SEK 15 008 BE, Antwerpen 25-09-2019
20:08:00
SEK 7 504
Hermann Siersbøl. Broche af 14 kt. guld med akvamarin
Broche af 14 kt. guld med facetslebet akvamarin. Ø 4 cm. Vægt 8,2 g. Udført hos Hermann Siersbøl, København.
Varunr: 5434738
SEK 2 158 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2019
20:11:00
SEK 432
Bernhard Hertz m.fl. To brocher af 14 kt. guld (2)
To brocher af 14 kt. guld. Den ene fra Bernhard Hertz prydet med lyseblå facetsleben glassten, L. 5,3 cm, den anden prydet med en facetsleben safir, L. 6,1 cm. Samlet vægt 4,1 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5444198
20:19:00
SEK 504
Georg Jensen. Heritage broche med agat, 2008
Georg Jensen. Heritage broche 2008 i skønvirkestil af sterlingsølv med blomst og bladværk prydet med cabochonslebet gul og grøn agat. Mål: 5,0 x 4,0 cm. Original æske medfølger. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5444213
20:28:00
SEK 504
Antik broche af 18 kt. guld prydet med emaljearbejde, 1800-tallet
Antik broche af 18 kt. guld, udført med stiliserede bladværk, prydet med emaljearbejde, 1800-tallet sidste halvdel. L. 5,8 cm. Vægt: ca. 12,4 gr. Fremstår med brugsspor, emaljeskader, manglende nål, syreprøvet.
Varunr: 5444173
SEK 7 195 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2019
20:38:00
SEK 504
Brosch platina diamanter
BROSCHNÅL/BARRETTE, platina, omkring 1900, 15 gammalslipade diamanter totalt ca 2,40 ct, kvalité W-TCr(H-I)/VS-SI, sidor med bladdekor, ostämplad, längd 7,5 cm, vikt 12,6 g
Varunr: 5446004
SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-09-2019
21:21:00
Se mer
Seks 1800-tals brocher/vedhæng af guldblik (6)
En samling af seks brocher/vedhæng af guldbelagt og forgyldt metal med rig ornamentik, besat med farvet glas og flodperler. L. 3,8-7,6 cm. Samlet vægt ca. 45 g. Fra 1800-tallet. (6)
Varunr: 5398727
SEK 1 439 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26-09-2019
13:00:00
SEK 432
Chr. Rasmussens Eftf. Naturlig perle og brillantbroche, inkl. certifikat
Chr. Rasmussens Eftf., København 1937-1990. Bladformet broche af 14 kt. guld prydet med 'bær' i form af tre hvide, naturlige saltvandsperler samt 29 brillant- og enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS-SI. Mål: 4,7 x 4,3 cm. Vægt: 14,7 g. Ca. ...
Varunr: 5426598
SEK 14 389 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26-09-2019
15:05:00
SEK 1 583
 1 2  >>