Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ole Lynggaard, stor solbroche i 18kt gul børstet guld
Ole Lynggaard, stor solbroche i 18 k gul børstet guld sæt med 7 brillantslebne diamanter 0.28ct Farve: (FG) Top Wesselton Klarhed: VS Designet af Ole Lynggaard 2001 Vægt: 22g Foranstaltninger: 5.3x4.8cm
Varunr: 5282420

SEK 20 920 BE, Antwerpen 27-03-2019
11:30:00
SEK 10 460
Safir- og diamantbroche af guld og sølv i form af kors, i alt 1.80 ct
Safir- og diamantbroche af 9 kt. guld og sølv i form af kors monteret med 3 større carréslebne safirer, i alt ca. 1.05 ct. Flankeret af 26 større og mindre diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 0.75 ct. Farve: Crystal -Top Cape (J-K). Klarhed: SI-P2. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med ...
Varunr: 5262476
SEK 5 897 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
11:58:00
SEK 2 808
Brosch med pärlor 18K
BROSCH, 18 k guld, rosatonade odlade saltvattenpärlor ca 4 mm, Alton, Falköping 1972, blomform, diameter ca 33 mm, vikt ca 4,7 g
Varunr: 5281832
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2019
13:06:00
Se mer
Brosch med hänge guld
FÖRTJÄNSTBROSCH med hänge, 18 k guld, figurmotiv, stämplad Sporrong, Norrtälje 1987, vikt ca 16,4 g
Varunr: 5281854
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:06:00
Se mer
Brocher og vedhæng i sølv (4)
THUNE. Broche i sølv mål 4.1x4.1 cm. E&M. Broche i sølv iform af fugl mål 2.6x4.4 cm. Chr.V. Broche i sølv i form af drueklaser mål 1.6x4.4 cm. Vedhæng i sølv i form af blomster mål 4.5x3.5 cm. Med alm. brugsspor (4)
Varunr: 5284000
SEK 1 123 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
14:15:00
SEK 772
Skønvirke sølvsmykker (5)
Broche i sølv prydet med to cabochonslebne koraller mål 2.0x3.2 cm. E.L.W. broche i sølv med grøn sten mål 2.5 x 4.5 cm (nål mangler) Broche i sølv monteret med et poleret ravstykke mål 4.5x5.5 cm. Del til bæltespænde i sølv med cabochonslebet ravstykke mål 5.0x5.3 cm. H.F. Vedhæng i sølv med ...
Varunr: 5284002
SEK 1 404 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
15:16:00
SEK 1 123
Brosch guld
BROSCH, 18 k guld, fantasislipad rökkvarts, Studio Birger Haglund, Stockholm 1945, längd 4, 5 cm, total vikt ca 8,6 g
Varunr: 5281961
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
18:38:00
Se mer
Retro rubinbroche af 18 kt. guld i form af fugl på kvist, ca. 1960'erne
Rubinbroche af 18 kt. guld, i form af fugl på kvist, 'øje' prydet med rund facetsleben rubin. Vægt: ca. 13 gr. H. 4,6 cm. Fremstår med brugsspor og under lup ses kanthak i rubin.
Varunr: 5237149
SEK 7 301 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
19:15:00
SEK 3 650
Vintage smykker. Samling camé smykker (10)
Samling camé smykker med kvinder i relief i delvis forgyldt metal/sølv i form af otte brocher/vedhæng h. 2.8-5.5 cm. En ring str. Ø16/51. Integreret halskæde med granater, perler og camé l. 42 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor/tørrevne mm. (10)
Varunr: 5283854
SEK 2 808 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
19:20:00
SEK 1 685
Brosch guld med hårarbete
BROSCH, 18 k guld, 1800-tal, otydliga år-, stads- och mästarstämplar, föreställande lyra, hårarbete, dekor med förgätmigej, blå och gul emalj samt diamat med rosenslipning i silvermontering, höjd 3 cm, total vikt 1,5 g, i originaletui
Varunr: 5281990
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:25:00
Se mer
Lund of Copenhagen, Broche med margueritter af forgyldt sterling sølv
Lund of Copenhagen, broche udført i forgyldt sterling sølv. Diam. ø 30 mm. Vejl. pris er 1.375,-. br> Ligger i én gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Varunr: 5285686

SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:25:00
SEK 491
Aagaard broche af 8 kt guld med cubic zirkonia
Aagaard broche udført i 8 kt guld, prydet med cubic zirkonia. Mål ca. 2,5x3 cm. Vægt ca. 5,2 gram. Vejl. pris er 2.150,-. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Varunr: 5261887

SEK 1 404 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:52:00
SEK 562
Brosch örhängen 1 par 18 k guld
BROSCH, Juvelerare AB J Petterssons Eftr, Stockholm 1947, graverad dekor, 3 hängande kläppar, höjd 5,5 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, droppformade kläppar, skruvsystem, höjd 2,3 cm, total vikt ca 10,6 g
Varunr: 5282022
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:57:00
Se mer
Art deco diamantbroche af 18 kt. hvidguld og platin, i alt ca. 1.22 ct. 1920erne
Art Deco broche af 18 kt hvidguld og platin, prydet med to større diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.28 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS, omkranset af 40 mindre enkeltslebne diamanter og 2 diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.94 ct. Top Wesselton-Wesselton (G-H), Klarhed: ...
Varunr: 5237150
SEK 7 020 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:15:00
SEK 3 370
A. Michelsen. Margueritbroche med pink emalje
A. Michelsen. Margueritbroche af forgyldt sterlingsølv med pink emalje. Diam. 42 mm. Fremstår med intakt emalje og mindre aldersrelaterede brugsspor. Original æske medfølger.
Varunr: 5279005
SEK 1 404 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
20:35:00
SEK 842
Større rubin og diamantbroche
Større rubin og diamantbroche i form af rose, af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med talrige runde og carréslebne rubiner samt talrige baguette- og brillantslebne diamanter. I alt ca. 2.00 ct. diamanter, Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Mål: 8,4 x 2,6 cm. Vægt: 21,8 g. Fremstår med minimale ...
Varunr: 5264153
SEK 11 232 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:40:00
SEK 8 143
Brosche, 750er Gold
Brosche in 750er Gold: 14g, mit Emailleverzierung, Maße: ca. 40 x 40mm.
Varunr: 5218474
SEK 2 354 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:20:00
SEK 2 354
Ole Lynggaard. 'Morgendug' broche, 18 kt. med brillianter i alt 0,15 ct
Ole Lynggaard. 'Morgendug' broche, 18 kt. børstet hvidguld med ti brillantslebne diamanter, i alt 0,15 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Broche dimensioner 4,2 x 5,8 cm. Vægt 20g boks inkluderet. Vejledende udsalgspris: DKK 51.500.
Varunr: 5111217
SEK 22 489 BE, Antwerpen 28-03-2019
11:30:00
SEK 10 460
Guldbroche med perler
Broche af 14 kt. guld med blomster og bladværk, prydet med seks hvide saltvandskulturperler. Diameter: 3,0 cm. Vægt: 6,7 g. Broche fremstår med let skævhed.
Varunr: 5279004
SEK 2 106 DK, Hørsholm, Hammervej 1 28-03-2019
15:30:00
SEK 842
Brosch 18 k guld
BROSCH, 18 k guld, i form av stiliserat löv, polerad och satinerad yta, längd ca 50 mm, vikt ca 3,7 g
Varunr: 5283578
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 28-03-2019
19:06:00
Se mer
Georg Jensen. Broche af 18 kt. guld prydet med grøn agat
Georg Jensen. Broche af 18 kt. guld, prydet med cabochonsleben grøn agat, designet i et sindrigt mønster med stiliserede bladværk, udført for Georg Jensen i perioden 1933-45. H. 19 mm. L. 40 mm. Vægt: ca. 9,2 gr. Fremstår med lette brugsspor.
Varunr: 5254162
SEK 21 060 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:06:00
SEK 10 390
Fransk smaragd- og diamantbroche af 18 kt. guld, ca. 1940-50'erne
Smaragd- og diamantbroche af 18 kt. guld, i form af blomsterbuket, sat med henholdsvis 8 diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI1-SI2. og 21 større og mindre Akoya Saltvandskulturperler, 2 facetslebne smaragder og fire små enkeltslebne diamanter. Bindebånd...
Varunr: 5247245
SEK 11 232 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:06:00
SEK 5 616
David Rosas. Moderne italiensk broche i form af græshoppe af 18 kt. hvidguld
Moderne italiensk broche i form af græshoppe af 18 kt. hvidguld prydet med større sleben røgkvarts og 34 mindre brillantslebne brillanter, øje sat med cognacfarvet brillant, i alt ca. 0.25 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Klarhed: VS-SI. øje Stemplet. David Rosas samt logo DR og ...
Varunr: 5260109
SEK 11 794 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:16:00
SEK 5 897
Fransk diamantbrochenål af guld, i alt ca. 3.20 ct. Ca. 1890-1900
Diamantbrochenål af guld prydet med 19 større og mindre diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 3.20 ct. Farve: Crystal- Top Cape (J-K). Klarhed: SI-P1. Frankrig 1890-1900. Vægt ca. 8,8 g. Roset Ø 1,2 cm. L. 5,5 cm. Fremstår ustemplet syretestet til 18 kt. guld.
Varunr: 5261871
SEK 14 040 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:45:00
SEK 7 020
Diamantbroche af 18 kt. hvidguld i form af blomsterstilk, i alt ca. 2.50 ct. 1940erne
Diamantbroche af 18 kt. hvidguld i form af blomsterstilk prydet med talrige enkeltslebne og brillantslebne diamanter., i alt ca. 2.50 ct. Farve: Top Crystal-Top Cape (I-K). Klarhed: VS-SI. 1940erne. Vægt ca. 10,3 g. L. 5,6 cm.
Varunr: 5271398
SEK 16 848 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
21:00:00
SEK 8 424
Broche, emalje, 750 guld
Broche i 750 guld: 14 g, med emalje-forsiringer, diamantroser, smaragd og perle. Mål: 50 x 25 mm.
Varunr: 5210243
SEK 13 598 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2019
21:04:00
SEK 6 799
Brosch kransformad
BROSCH, 23 k guld, kransformad, Södermalms guldsmedsaffär, Stockholm, 1909, diameter ca 3.6 cm, totalvikt ca 8 g
Varunr: 5284878
SEK 3 300 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
12:24:00
Se mer
Broscher 18k guld
BROSCHER, 2 st, 18 k guld; brosch, spänneformad, Gustaf Dahlgren, Malmö, 1872; brosch, bandformad, G Dahlgren & Co, Malmö, 1925, höjd ca 5.5 cm och längd ca 5 cm, totalvikt ca 7.7 g
Varunr: 5284882
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
12:32:00
Se mer
Schmetterlings Brosche
Schmetterlings Brosche gefertigt aus 925 Silber (punziert) und rhodiniert. Besetzt mit Rhodolit, Smaragd, Rubin und Saphir im facettierten Rund,- und Navetteschliff von ca.: 1 mm, 2 mm, 3 mm sowie 7 x 3,7 mm. Maße ca.: 52 x 45,6 mm, Gewicht ca.: 14,8 g.
Varunr: 5278610

SEK 4 184 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
17:40:00
SEK 2 092
Broche med safirer
Broche udført i 18 kt. guld (stemplet), prydet med 18 rundslebne, facetterede safirer med en diameter på hver især ca. 2 mm. Mål ca.: Ø 33 mm, H. 11 mm. Vægt ca. 16,9 g.
Varunr: 5282239
SEK 5 753 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
20:20:00
SEK 2 876
 1 2  >>