Utropspris
12»   Varor pr. sida   36 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Konvolut antiker Silberschmuck (6)
Konvolut antiker Schmuckstücke bestehend aus folgenden Positionen: 3 x Schmucknadeln gefertigt aus Silber. 3 x Anhänger gefertigt aus Silber und Metall (vergoldet). (6)

Varunr: 5645424
SEK 2 072 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
18:40
SEK 414
A. Michelsen, Berhard Hertz m.fl. Samling brocher samt vedhæng med halskæde af sølv og sterlingsølv (11)
A. Michelsen, Berhard Hertz m.fl. Ni brocher, bl.a. prydet med presset rav samt hjertevedhæng med halskæde af sterlingsølv, L. 80 cm. Samlet vægt: ca. 125,5 gr. Fremstår med brugsspor, én broche med gravering på bagside. (11)

Varunr: 5725384
SEK 2 781 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
19:56
SEK 765
Lille victoriansk fasannål af guld, sølv og metal med emalje og rosenslebne diamanter.1800-tallets slutning
Lille victoriansk fasannål af guld, sølv og metal dekoreret med emalje i farver og 23 rosenslebne diamanter.1800-tallets slutning. Vægt i alt ca. 3,6 g. 1,6 x 2,75 cm. H. inkl. nål 4,7 cm. Fremstår ustemplet med aldersrelateret brugsspor.

Varunr: 5705712
SEK 5 284 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:03
SEK 487
Diamantbroche af 14 kt. guld og hvidguld
Moderne diamantbroche af 14 kt. guld og hvidguld prydet med 3 enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Utydeligt stemplet FB 585 antageligt for Frede Bonnichsen 1985 - 1997. Vægt ca. 4,9 g. Måler 2,3 x 4,8 cm. fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Varunr: 5728892
20:18
SEK 1 391
Hermann Siersbøll. Broche 14 K guld.
Hermann Siersbøll. Broche af 14 K guld i form af blomst, prydet med klar facetslebet sten. Ø 3,4 cm. Vægt ca. 4,3 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5734548
SEK 2 225 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:38
SEK 487
Victoriansk 'en tremblant' diamantbroche udført i guld og sølv. 6.00 ct. Ca. 1880
Stor victoriansk 'en tremblant' diamantbroche udført i guld og sølv i form af blomstergren med bevægeligt blomsterhoved, prydet med ca. 247 hvide rosenslebne diamanter samt større Light Yellow centerdiamant med ældre slibning på ca. 0.50 ct. Klarhed: SI. I alt ca. 6.00 ct. Fremstår ustemplet. Ca....

Varunr: 5705819
SEK 66 749 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:46
SEK 33 374
Diamantnål af 14 kt. guld og hvidguld,, i alt ca. 2.04 ct. Ca. 1920
Diamantnål af 14 kt. guld og hvidguld med 7 større og mindre Old Mine cut og Old European Cut diamanter, i alt ca. 2.04 ct., Farve: Wesselton -Top Cape ( H- K). Klarhed: SI-P1., flankeret af 50 mindre rosenslebne diamanter. Ca. 1920. Vægt ca. 8,3 g. B. 0,69 cm. L. 5,6 cm. Fremstår med ...

Varunr: 5704681
SEK 33 374 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
21:22
SEK 695
Granatbrosche
Brosche gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit 16 Granaten im Sternschliff mit einem Durchmesser von je 4 mm. Durchmesser: 29 mm. Gewicht: 3,8 g.

Varunr: 5603748
SEK 1 865 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
11:30
SEK 414
Hermann Siersbøl. Perlebroche - 14 kt guld
Hermann Siersbøl. En perlebroche udført af 14 kt guld. Ferskvands kulturperler. Stemplet HS/ 585. Ø 3,3 cm. Vægt ca 6,6 gr. Brugsspor, 1 perle limet fast, rester af lim på bagside af broche.

Varunr: 5734970
SEK 1 391 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2020
15:17
SEK 1 112
A. Michelsen. Guldbroche 14 kt. rosaguld og guld, ca. 14,6 g.
A. Michelsen. Guldbroche 14 kt. massiv rosaguld og guld udformet som en sløjfe. Mål: 4 x 3,5 cm. Vægt 14,6 g.

Varunr: 5713842
SEK 5 006 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
19:29
SEK 626
Karen Strand for A. Dragsted. Broche af 18 kt guld
Karen Strand (1924 - 2000) for A. Dragsted. Broche af 18 kt guld i æske. Stemplet AD, 750, Strand. Vægt: 33 gram. Ø 55 mm.

Varunr: 5736372
SEK 13 906 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-08-2020
19:41
SEK 5 562
Antike florale Silberbrosche mit Citrin
Antike florale Brosche gefertigt aus 830 Silber vergoldet (punziert) u.a. besetzt mit einem Citrin im facettierten Ovalschliff von ca.: 15 x 10 mm. Maße ca.: 65 x 15 mm. Gewicht: 9,7 g.

Varunr: 5660515
SEK 2 072 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
19:45
SEK 414
Unika brillant, rubin og safirbroche af 18 kt. guld
Unika brillant, rubin og safirbroche af 18 kt. guld prydet med fem facetslebne rubiner, fire facetslebne safirer samt fem brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.35 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Diam. Ø4,6 cm. Med dobbelt brochenål. Vægt: 23,4 g. Fremstår med minimale ...

Varunr: 5730593
SEK 16 687 DK, Hørsholm, Hammervej 1 11-08-2020
19:55
SEK 11 403
Karneol- og diamantbroche af guld og sølv. 1900-tallets begyndelse
Karneol- og diamantbroche af guld og sølv prydet med større oval cabochonsleben karneol omkranset af blade med små rosenslebne diamanter. Ustemplet. 1900-tallets begyndelse Vægt ca. 9,8 g. L. 5,9 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og brud i yderste bladkrans.

Varunr: 5693482
SEK 12 515 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:05
SEK 487
Hans Hansen. 'Peak' broche af sterlingsølv
Hans Hansen. 'Peak' broche af sterlingsølv, L. 7,7 cm. Vægt: ca. 17,7 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5730164
SEK 1 112 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:21
SEK 417
Diamant logobroche/vedhæng af guld og sølv, i alt ca. 2.25 ct. 1800-tallets slutning
Diamant logobroche/vedhæng af guld og sølv prydet med talrige større og mindre diamanter med ældre slibninger og rosenslebne diamanter, i alt ca. 2.25 ct. Farve: Top Crystal-Crystal (I-J). Klarhed: SI-P1. Bagsiden med både nål og to øskner til vedhæng. 1800-tallets slutning Fremstår med ...

Varunr: 5680735
SEK 22 945 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:33
SEK 417
Lille brillantbroche i form af potte med kaktus, sommerfugl og blomster af 18 kt. hvidguld
Lille brillantbroche i form af potte med kaktus, sommerfugl og blomster af 18 kt. hvidguld, prydet med grøn agat sat med 4 facetslebne rubiner samt 34 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 6,9 gr. H. 2,5 cm.

Varunr: 5701862
SEK 8 900 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:36
SEK 487
Vintage broche med turkis, 18 kt. guld
Vintage broche udført i 14 kt. guld og rosa guld, prydet med blad og lille turkisperle. Mål ca. 3,5x3,7 cm. Vægt ca. 5,5 gram. Fremstår nypoleret.

Varunr: 5713162
SEK 4 172 DK, Odense, Kratholmvej 12-08-2020
15:54
SEK 487
Herman Siersbøl. To brocher af 14 kt. guld
Herman Siersbøl. To brocher af 14 kt. guld med akoya saltvandskulturperle. Bredde 4-5,2 cm. Stemplet 585. Samlet vægt 9,3 g.

Varunr: 5736167
SEK 3 894 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2020
20:15
SEK 556
Antik broche af guld med skarabæer i mikromosaik, 1800-tallets anden halvdel
Broche af guld dekoreret i farver i form af to skarabæer i micromosaik. Vægt ca. 7,3 g. L. 5,3 cm. Front Ø 1,75 cm. 1800-tallets anden halvdel. Syretestet til minimum 18 kt. Fremstår ustemplet, aldersrelateret brugsspor med manglende mosaikstykker og midterstykke på den ene skarabæ.

Varunr: 5686521
SEK 6 675 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:21
SEK 487
Hans Hansen. Moderne broche af 14 kt. guld, Dessin nr. 100
Hans Hansen. Moderne broche udført i 14 kt. guld. Dessin nr. 100. Mål ca. 7,6x2 cm. Vægt ca. 8,2 gram. Stemplet Hans Hansen, 585, Denmark 100. Fremstår med brugsspor. Hans Hansen (1884-1940) stod i lære som sølvsmed hos Cohr i Fredericia fra 1898-1903 og arbejdede der indtil han i 1906 åbnede...

Varunr: 5722622
SEK 4 172 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:35
SEK 3 059
Christian Møhl-Hansen for Georg Jensen. 'Due i bladkrans' broche/vedhæng af sølv
Georg Jensen. Broche/vedhæng i sølv, i form af Due i bladkrans, designet af Christian Møhl-Hansen, stemplet "Georg Jensen GI 830 S" samt franske importstempler. Dessin nr. 123. Vægt: ca. 14,4 g. Ø. ca. 4,5 cm. Fremstår med brugsspor, reparation på nål, senere monteret øsken til ...

Varunr: 5725366
SEK 2 225 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:40
SEK 487
Dublin guldsmed. Broche af 9 kt. guld udført som ridepisk,
Dublin guldsmed. Broche af 9 kt. guld, udført som ridepisk, uidentificeret mesterstempel, L. 5,5 cm. Vægt: ca. 3,1 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5688420
SEK 2 781 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:43
SEK 487
H.J.Gotfred Hoppe. Skønvirkebroche af 14 kt. guld med månesten, ca. 1910-20
H.J.Gotfred Hoppe. Skønvirkebroche af 14 kt. guld, prydet med cabochonslebet månesten, udført ca. 1910-20. L. 3,5 cm. Vægt: ca. 1,8 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5737111
SEK 1 252 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:50
SEK 556
Toftegaard. Moderne broche i sterlingsølv med gulddetalje
Moderne broche i oxideret sterlingsølv med detalje i 14 kt. guld. L. 10,5 cm. Vægt 12,7 g. Fremstår med lette håndteringsspor.

Varunr: 5706046
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
19:47
SEK 695
Lille natsværmer af guld og hvidguld. 1900-tallets første halvdel
Broche af guld og hvidguld i form af lille natsværmer prydet med 18 små enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.15 ct., rund saltvandskulturperle og øjne i form af små facetslebne rubiner. 1900-tallets første halvdel. Perle Ø 6 mm. L. 2,35 cm. B. 2,9 cm. Vægt 4,6 g. Fremstår med aldersrelaterede ...

Varunr: 5705730
SEK 8 066 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
20:15
SEK 487
Margit E. Collectios. Moderne broche af 14 kt. guld med brillanter
Margit E. Collectios. Moderne broche i 14 kt. guld, prydet med to brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.14 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI. B. 7,5 cm. Vægt: ca. 8 g. Fremstår med lettere håndteringsspor.

Varunr: 5713512
SEK 4 728 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
20:32
SEK 487
Jukka Laine brosch
JUKKA LAINE, brosch, 18K guld, odlade pärlor, Åbo 1966, bredd 65 mm, vikt ca 8 g

Varunr: 5737755
SEK 2 590 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 14-08-2020
11:28
Se mer
Broche af 8 kt. guld med cubic zirkonia
Broche i form af stiliseret sommerfugl, udført i 8 kt. guld, prydet med 4 facetslebne klare cubic zirkonia. Mål ca. 2,7x2,8 cm. Vægt ca, 5,2 gram.

Varunr: 5516270

SEK 2 086 DK, Odense, Kratholmvej 14-08-2020
14:19
SEK 487
Wiwen Nilsson brosch
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, Lund 1953, dekor av 3 fasettslipade kvadratiska bergkristaller, signerad, längd ca 55 mm, vikt ca 5,7 g

Varunr: 5737897
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14-08-2020
20:27
Se mer
12»