Utropspris
   Varor pr. sida   19 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Skønvirke brocher m/ månesten, start 1900-tallet (2)
To skønvirke brocher med carbochonslebne månesten. Ene med vedhæng udført i 830 sølv prydet med 2 cabochonslebne månestene. Mål ca. 6,8 x 5 cm, anden uden vedhæng, mål 5,6 x 4 cm, stemplet Chr. J /830 for Peter Christian Jensen (1915-1937). Leveres i smykkeæske. (2)

Varunr: 6058655
SEK 2 176 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2021
15:35
SEK 1 088
Morian broche af 18 kt. hvid- og gulguld med perler, rubiner, safirer og diamanter, ca. 1950'erne
Morian broche af 18 kt. hvid- og gulguld i udskåret sort sten rigt prydet med øreringe, halskæder og krone monteret med små perler, rubiner, safirer samt 16 enkelt- og 2 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.18 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Ca. 1950'erne. Vægt ca. 19,2 g. H. 5,25 cm. ...

Varunr: 6055675
SEK 16 317 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
19:35
SEK 544
Diamantbroche af guld og sølv prydet med udskåret smaragd i antik stil
5737 - Antik diamantbroche af guld og oxideret sølv prydet med større udskåret smaragd omkranset af talrige større og mindre enkelt- og brillantslebne diamanter samt enkel old-cut diamant, i alt ca. 2.60 ct. Farve: Cape - Light Yellow (M-N) - (D-Z). Klarhed: VS-SI-P1. 1900-tallet. Vægt ca. 23,7...

Varunr: 6055683
SEK 13 597 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
19:47
SEK 476
Retro tigerbroche af 18 kt. guld prydet med diamanter, jade og emalje. 1900-tallets anden halvdel
Retro tigerbroche af 18 kt. guld dekoreret i sort og gyldenbrun emalje, tigerhoved sat med to grønne jadeperler og 4 brillantsleben diamanter, i alt ca. 0.22 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. 1950'erne. Vægt ca. 42,9 g. L. 7,3 g.

Varunr: 6055671
SEK 29 914 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
19:56
SEK 408
Diamantbroche af guld og sølv i vintagestil
Broche i vintagestil, udført i gennembrudt arbejde af sølv med rankeprydet ramme og nål af 18 kt. guld, prydet med 21 rosenslebne diamanter. B. 7,7 cm. Vægt 8,1 g. Brugsspor, front med lille bøjning.

Varunr: 6055732
SEK 6 799 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:18
SEK 408
Walton & Co., Newark. Art Nouveau-broche i 14 kt. guld med pink topaser, o. 1900
Art Nouveau-broche fra Walton & Co. udført med bladværk i 14 kt. guld hvorimellem fattet pink facetslebne topaser. Mål 4,5 x 3,2 cm. Vægt 14,7 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6033810
20:26
SEK 544
Blomster broche m/ diamanter, 18 kt rhod. guld, 2.00 ct
Brillantbroche udført af 18 kt, rhodineret guld prydet med taligige brillantslebne diamanter på ca. 2.00 ct i blomsterform. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: SI, (to små brillanter P1). Stemplet Gia/ 750. Længde ca. 6,5 cm, bredde ca. 2,5 cm. Vægt 13,6 gram. Sikkerhedslås ved nål. Leveres i ...

Varunr: 6032276
SEK 19 036 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2021
18:26
SEK 408
Raymond Yard, New York. Broche i 14 kt. guld
Broche med sammenflettede viftefigurer i 14 kt. guld fra Raymond Yard, New York/Connecticut. Dobbeltnål på bagsiden. Ø 3,5 cm. Vægt 12 g. Alm. brugsspor.

Varunr: 6033813
SEK 12 238 DK, Vejle, Dandyvej 27-07-2021
19:28
SEK 476
Draperet diamantsløjfe af 18 kt. guld. 1900-tallets midte
Draperet diamantsløjfe af 18 kt. guld prydet med 3 enketslebne diamanter, i alt ca. 0.07 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS, bagsiden monteret med øsken til vedhæng. 1900-tallets midte. Vægt ca. 5 g. 2 x 2,9 cm. Fremstår ustemplet med aldersrelateret brugsspor, bånd syretestet til 18 kt., ...

Varunr: 6047499
SEK 4 623 DK, Vejle, Dandyvej 27-07-2021
19:40
SEK 408
Retro diamant-, smaragd-, koral- og perlebroche af 18 kt. guld, ca. 1950'erne
Retrobroche af 18 kt. guld udført med blade af guld besat med brillant- og enkelslebne diamanter på tilsammen ca. 0.40 ct., 2 facetslebne smaragder og prydet med klaser af små perler og koralperler, ca. 1950'erne. Diamanter farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: VS-SI. Mål 4,8 x 6 cm. Vægt 24,3 g. ...

Varunr: 6055693
SEK 16 317 DK, Vejle, Dandyvej 27-07-2021
20:18
SEK 544
Biformet brillantbroche med perle, 1.00 ct.
Broche i form af bi dækket på forkrop, vinger og hoved med brillantslebne diamanter (dog én enkelsleben) på tilsammen ca. 1.00 ct., øjne udført med smaragder og bagkrop i form af en større gullig-cremefarvet kulturperle. Diamanter farve: Wesselton (H), klarhed: VS, SI og P. Mål 2,8 x 3,2 cm. Vægt...

Varunr: 6058127
SEK 19 036 DK, Vejle, Dandyvej 27-07-2021
20:32
SEK 408
Bernhard Hertz. Perlebroche samt Viggo Wollny vedhæng af 14 kt. guld
Bernhard Hertz. Perlebroche af 14 kt guld prydet med en akoya saltvands kulturperle. Stemplet BH/ 585 mål ca. 3.7x3.2 cm, vægt 6.3 gram. Viggo Wollny, København. Vedhæng i 14 kt. guld prydet med en synt. blå facetslebet spinel Ø3 cm. Samlet vægt 9.8 gr. (29

Varunr: 5923232
SEK 4 079 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2021
19:44
SEK 408
Evald Nielsen. Stjernetegnsbroche med stenbuk i sølv
Evald Nielsen. Stjernetegnsbroche i sølv udformet med stenbuk på skyformation med spredte stjerner. H. 4,7 cm. Vægt 11,4 g.

Varunr: 6026455
SEK 2 040 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2021
20:16
SEK 408
Bernhard Hertz. Broche i 14 kt guld m/ ametyst, 5,7 gram.
Bernhard Hertz. Broche udført af 14 kt guld prydet med cabochonsleben ametyst, bredde ca. 4 cm, stemplet BH samt 585. Vægt ca. 5,7 gram. Leveres i original smykkeæske fra Clausen Buch, Randers.

Varunr: 6058665
SEK 1 360 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2021
15:35
SEK 952
House of Amber. Vedhæng af sølv og rav, ca. 5 g
House of Amber. Vedhæng i ramme af sterling sølv prydet med cabochonsleben mælkerav, Ø ca. 2,3 cm. Vægt ca. 5 g. Vejl. udsalgspris 2.150 DKK / 906 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen ...

Varunr: 6061719

SEK 1 088 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-07-2021
19:26
SEK 408
Vintage nål med blomst og brillant på ca. 0.12 ct. 14 kt. hvidguld og guld
Vintage nål med blomst, udført i 14 kt. hvidguld, med en endedup og sikkerhedskæde af 14 kt. guld, prydet med en brillant på ca. 0.12 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed. VS. Længde ca. 6,7 cm. Vægt ca. 3,9 gram.

Varunr: 5978255
SEK 5 167 DK, Odense, Kratholmvej 29-07-2021
20:03
SEK 408
Broche i form af rokokopar i 18 kt. guld og emalje
Broche i form af herre og dame i rokokodragter i 18 kt. guld med detaljer i emalje og prydet med tre farvede sten. H. 2,5 cm. Vægt 7,2 g. Herrens frakke fremstår med små emaljeskader.

Varunr: 6060855
SEK 4 623 DK, Vejle, Dandyvej 29-07-2021
20:42
SEK 408
Broche, 14 kt med diamanter og perle, L. 7 cm.
Broche af 14 kt guld, front af platin, prydet med en akoya saltvands kulturperle, omkranset af rosenslebne diamanter, samlet ca 0.06 ct. Længde: ca 6,5 cm. Leveres i original smykkeæske.

Varunr: 6058670
SEK 1 088 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2021
19:49
SEK 476
Diamant og perlebroche, ca. 1900-1920.
Diamant og perlebroche af platin med nål af guld, front prydet med en antagelig naturlig saltvandskulturperle samt talrige old-cut, enkeltslebne og rosenslebne diamanter på tilsammen ca. 2.00 ct. Farve: Top Wesselton - Top Crystal (F-I), Klarhed: VS-SI (enkelt P1). Perlediam. Ø6,0 mm. Mål: ...

Varunr: 6057143
SEK 13 597 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-07-2021
20:30
SEK 408