Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
A. Michelsen. Hjerteformet broche af sterlingsølv med emalje og små perler
A. Michelsen. Hjerteformet broche af sterlingsølv med grøn emalje og små perler. Mål: 30 x 30 mm. Vægt ca. 5 g. Fremstår med brugsspor og små emaljeafslag.
Varunr: 5356279
SEK 1 002 DK, Vejle, Dandyvej 20-06-2019
20:20:00
SEK 376
Danske sølvsmede. En samling skønvirke brocher og halskæde med vedhæng af sølv (5)
Danske sølvsmede, 1900-tallets begyndelse. En samling skønvirkesmykker af sølv med organisk ornamentik bestående af 4 brocher bl.a. en hjerteformet samt en halskæde med vedhæng. L. på brocher: 28-60 mm. Vedhæng: H. 40 mm. Kæde: L. 38 cm. Samlet vægt ca. 27 g. Fremstår med brugsspor og -mærker. ...
Varunr: 5333568
SEK 1 503 DK, Vejle, Dandyvej 20-06-2019
20:25:00
SEK 501
Rubin- og diamant dobbelt clipbroche af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 4.84 ct. 1930erne
Rubin- og diamant dobbelt clipbroche af 18 kt. hvidguld prydet talrige brillant- og enkeltslebne diamanter, i alt ca. 4.80 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (F--H). Klarhed: VS-P1. Flankeret af 16 carréslebne rubiner på ca. 0.64 ct.. Fremstår ustemplet. Syretestet front viser 18 kt. hvidguld. ...
Varunr: 5354316
SEK 55 103 DK, Vejle, Dandyvej 20-06-2019
20:36:00
SEK 27 552
Brillant- og diamantbroche af 18 kt. hvidguld i form af sort panter
Brillant- og diamantbroche af 18 kt. hvidguld med delvis sortrhodineret front i form af sort gående panter, prydet med talrige sorte diamanter på i alt ca. 3.44 ct. Flankeret af 22 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.40 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. Halsbånd aftageligt. ...
Varunr: 5341512
SEK 30 056 DK, Vejle, Dandyvej 20-06-2019
20:38:00
SEK 15 028
Margit E. Collections. Moderne broche i 14 kt. guld med brillanter, 0.14 ct.
Moderne broche i 14 kt. guld prydet med 2 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.14 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI. B. 7,5 cm. Vægt 8 g. Fremstår med lette håndteringsspor. Hidrører fra virksomhedsophør.
Varunr: 5358126
SEK 8 766 DK, Vejle, Dandyvej 20-06-2019
20:42:00
SEK 4 258
A. Michelsen m.fl. Tre brocher af sterlingsølv med emalje (3)
Tre brocher af sterlingsølv dekoreret med emalje, den ene i form af stedmoderblomst og udført hos A. Michelsen, de øvrige i form af blade, den ene norsk. Mål: 34 x 37, 50 x 50 og 36 x 33 mm. Samlet vægt ca. 33 g. Brugsspor, Michelsen-brochen med lille emaljeskade. (3)
Varunr: 5356298
SEK 1 252 DK, Vejle, Dandyvej 20-06-2019
20:50:00
SEK 877
Fransk safir- og diamantbroche af platin, i alt ca. 7,94 ct. Ca. 1940
Fransk safir- og diamantbroche af platin med større syntetisk safir på ca. 2.44 ct. måler ca. 8,87 x 6,95 x 3,75 mm., flankeret af 74 diamanter med ældre slibninger og to smaragdslebne diamanter, i alt ca. 5,50 ct. Farve: Wesselton - Top Cape (H-K). Klarhed: VS-P1. Utydeligt stemplet på nål. ...
Varunr: 5306625
SEK 27 552 DK, Vejle, Dandyvej 20-06-2019
21:25:00
SEK 13 776
Ring Brosch Hänge
RING, BROSCH, HÄNGE, 18 k guld, hänge med dekor av trappslipad citrin, brosch med ovalslipad rökkvarts, ringstorlek ca 18,5 mm, totalvikt ca 27,9 g
Varunr: 5364612
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-06-2019
12:28:00
Se mer
Lös briljantslipad diamant 0.52ct
Lös briljantslipad diamant 0.52ct Färg: (J) Crystal Klarhet: V VS Ledsaget av ett IGI-certifikat
Varunr: 5355664

SEK 21 459 BE, Antwerpen 21-06-2019
20:07:00
SEK 10 263
Retro rubin- og diamantbroche af 18 kt. guld- og hvidguld, ca. 1950'erne
Retro rubin- og diamantbroche af 18 kt. guld- og hvidguld, prydet med 11 runde facetslebne rubiner, flankeret af 50 enkeltslebne- og brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.50 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI1-P2. 1900-tallets midte. Fremstår ustemplet, syretestet. Vægt ca. 19,5 gr. 5,3 x 4,3 ...
Varunr: 5322941
SEK 10 770 DK, Vejle, Dandyvej 21-06-2019
20:10:00
SEK 5 260
Fransk broche af 18 kt. guld, i alt ca. 7.15 ct. 1900-tallets midte
Fransk broche af 18 kt. guld prydet med 8 facetslebne større og mindre smaragder, i alt ca. 3,60 ct. 6 rubiner i alt ca. 2,75 ct. 20 enkeltslebne og diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 0.80 ct. Farve: Top Crystal-Top Cape (I-K). Klarhed: VS-P1. Flankeret af 4 buttonformede og semirund ...
Varunr: 5334829
SEK 22 542 DK, Vejle, Dandyvej 21-06-2019
20:50:00
SEK 11 271
Norsk sølje / dragtsmykke af 830 sølv
Norsk dragtsmykke /Sølje udført i 830 sølv med forgyldte detaljer. Diam. Ø 6 cm.
Varunr: 5363764
SEK 1 002 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2019
15:39:53
SEK 376
Bernhard Hertz, København. Stjernebroche af 14 kt. guld prydet med perle og klare stene, ca. 1960'erne
Bernhard Hertz, København. Stjernebroche af 14 kt. guld prydet med en saltvandskulturperle og klare kvartssten, ca. 1960'erne. B. 3,8 cm. Vægt 9,6 g. Fremstår med alm. brugsspor.
Varunr: 5365216
SEK 3 006 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2019
20:35:00
SEK 877
Vintage camébroche af 14 kt. guld med putti og ung kvinde, ca. 1900
Vintage camébroche af 14 kt. guld, udskåret med putti og ung kvinde, ca. 1900. L. 5,5 cm. Vægt: ca. 11 gr. Fremstår med brugsspor, ustemplet men syreprøvet.
Varunr: 5365220
SEK 2 004 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2019
20:40:00
SEK 438
Kamee Brosche / Anhänger
Kamme Brosche / Anhänger, gefertigt aus 925 Silber (punziert). Besetzt mit einer Kamee mit der seitlichen Abbildung einer jungen Frau von ca.: 36 x 27 mm. Die Kamee ist umgeben von Granaten im Sternschliff. Die Öse ist umklappbar und besitzt einen Durchmesser für eine Kette oder einen Reif ...
Varunr: 5257248
SEK 1 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-06-2019
13:55:00
SEK 513
Brosch med pärlor 18K
BROSCH, 18 k guld, rosatonade odlade saltvattenpärlor ca 4 mm, Alton, Falköping 1972, blomform, diameter ca 33 mm, vikt ca 4,7 g
Varunr: 5366346
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 23-06-2019
16:44:00
Se mer
Vintage guldringe, Siersbøl broche samt vedhæng i 14 kt guld (4)
To vintage ringe med similisten udført af 14 kt guld. Ringstr. ca. 17,75 mm/ 56 (blå sten) og 19 mm/60, Hermann Siersbøl broche i 14 kt guld, Længde ca. 4 cm, monteret med ferskvands kulturperle, dertil mindre nål med ' Tro, håb & kærlighed'- symbol af 14 kt guld. Samlet vægt ca. 8,9 gram. (4)
Varunr: 5357962
SEK 1 503 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-06-2019
19:20:00
SEK 689
Wiwen Nilsson brosch sterlingsilver
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, Lund, troligen 1953, rektangulär polerad stav, bredd ca 5 mm, längd ca 70 mm, vikt ca 7,4 g
Varunr: 5366417
19:24:00
Se mer
Kamee Brosche / Anhänger
Kamee mit der Abbildung einer Frau im Profil. Tragbar als Brosche oder Anhänger. Gefertigt aus 14kt. Gold (punziert). Maße ohne Öse ca.: 48 x 48 mm. Gewicht ca.: 18,1 g. Die Öse bietet Platz für eine Kette mit einem Durchmesser von ca.: 4,25 mm.
Varunr: 5367284
SEK 3 032 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-06-2019
19:30:00
SEK 420
Schlaufenbrosche
Schlaufenbrosche gefertigt aus 14kt. Gold (punziert). Maße ca.: 27 x 44 mm. Maße ca.: 6,4 g.
Varunr: 5257246
SEK 2 566 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-06-2019
20:25:00
SEK 373
Toftegaard. Broche i 14 kt. guld med brillant og perle
Broche i 14 kt. guld prydet med en brillantslebet diamant på 0.07 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: VVS, og en saltvandskulturperle. L. 9 cm, vægt 8,6 g. Ø perle 0,75 cm. Fremstår med lette håndteringsspor. Hidrører fra virksomhedsophør.
Varunr: 5359877
SEK 12 523 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2019
20:28:00
SEK 6 262
Safir- og brillant broche af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 3.30 ct
Safir- og brillant broche af 18 kt. hvidguld prydet med større oval facetsleben safir på ca. 1.40 ct.., flankeret af 24 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca.1.90 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 6,5 g. L. 6 cm.
Varunr: 5367001
SEK 25 047 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2019
20:48:00
SEK 12 523
Smaragd kat, guldbelagt sterling sølv, L. 4 cm.
Broche af guld- og hvidguldsbelagt sterlingsølv i form af kat med bold, prydet med smaragd på ca. 1.00 ct samt mindre krom diosider og enkelt rubin. Mål ca. 40 x 30 mm.
Varunr: 5362237

20:55:00
SEK 751
Bræmer Jensen. Broche 14 kt. guld, ametyst
Bræmer-Jensen. Moderne broche af 14 kt. guld . Prydet med rund facetsleben ametyst. L/B. 4,5x5 cm. Vægt 13,2 gram.
Varunr: 5317560
SEK 4 008 DK, Herning, Engdahlsvej 23-06-2019
20:56:00
SEK 2 004
Diamantbroche af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 2.47 ct. 1900-tallets midte
Diamantbroche af 18 kt. hvidguld prydet med to hjerteformede kløvere sat med baguetteslebne diamanter flankeret af større og mindre enkeltslebne- og brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.47 ct. 1900-tallets midte. Farve: Top Crystal - Crystal (I-J). Klarhed: VS-SI. 9,4 g. L. 6 cm.
Varunr: 5353313
SEK 31 309 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2019
21:00:00
SEK 15 654
Diamond brooch
Brooch made of 14kt gold (hallmarked) and lined with silver. With approx. 46 diamond roses. The three largest of these have a diameter of approx. 4.6 mm, 5.3 mm, 10 mm. Approx. weight: 3.50ct. Colour: Top Cape (L), clarity: P. Approx. weight: 14.3 g. Approx. dimensions: L 8.5 cm, W 1.2 cm. ...
Varunr: 5333672
SEK 36 854 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-06-2019
21:25:00
SEK 17 727
Michelsen Danmark Daisy brosch sterlingsilver
MICHELSEN, Daisy, brosch, sterlingsilver, förgylld, i form av vitemaljerad margerit, Danmark, diameter ca 32 mm, vikt ca 9,3 g
Varunr: 5366486
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 23-06-2019
21:42:00
Se mer
Kråsnål 18K
KRÅSNÅL, 18 k guld, Gustav Dahlgren & Co, Malmö, 1924, blå sten och små pärlor, längd ca 85 mm, vikt ca 4,9 g
Varunr: 5366489
21:48:00
Se mer
Broche med topaser, 18 kt guld, 6,7 gram.
Ældre broche udført af 18 kt guld med front med hvidguld samt tre facetslebne topaser. Længde ca. 5,8 cm. Vægt ca. 6,7 gram. Let brugspræg.
Varunr: 5357961
SEK 1 503 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-06-2019
14:33:00
SEK 438
Broche af 18 kt. guld og hvidguld med lapis lazuli, koraller og diamanter, ialt ca. 0.09 ct.
Broche af 18 kt. guld og hvidguld prydet med lapis lazuli, koraller og enkeltslebne diamanter, ialt ca. 0.09 ct. Farve: Top Crystal (I), klarhed: VS-SI. Diam. 2,5 cm.
Varunr: 5345926
SEK 3 757 DK, Herlev, Dynamovej 24-06-2019
14:38:00
SEK 1 879
 1 2  >>