Utropspris
   Varor pr. sida   11 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
To australske porcelænsfigurer (2)
To autralske porcelænsfigurer mrk. Cartmani og Sagrado forestillende moder med barn og balletdanserinde. H 29 og 36 cm. (2)

Varunr: 6226235
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
19:35
SEK 423
Emaljebemalet prydvase og glas (2)
Prydvase og glas, emaljebemalet med farverige blomster og bladværk. H. 11-12,5 cm. Fremstår med slidtage på bemaling samt almindelige brugsspor; skår på bundkant af vase. (2)

Varunr: 6227896
SEK 3 664 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:50
SEK 634
Pernille Bülow. Sæt på fjorten champagneskåle af mundblæst glas (14)
Pernille Bülow. Sæt på fjorten champagneskåle af klart og farvet mundblæst glas. H. 11 cm. Ø. 13 cm. Fremstillet hos Pernille Bülow - Svaneke, Bornholm. (14)

Varunr: 6228801
SEK 1 128 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
20:10
SEK 1 128
Samling glas. (7)
Samling glas, H. 12 cm. x Ø. 7,5 cm. Fremstår med brugsspor. (7)

Varunr: 6224285
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 04-07-2022
18:56
SEK 423
Holmegaard og Kastrup glasværk m.fl. Glasbesætning (134)
Holmegaard og Kastrup glasværk m.fl. Glasbesætning bestående af Twist/Amager: fjorten ølglas H. 18 cm., syv likørglas H. 12 cm., 7 snapseglas H. 11,5 cm. elleve portvinsglas H. 8,5 cm. Fiffa: seks likør/snapseglas H. 13-15 cm., Ulla m.fl.: ni glas H. 13 cm., seks glas H. 10,5 cm. Wellington ...

Varunr: 6227546
SEK 4 228 DK, Herlev, Dynamovej 05-07-2022
17:05
SEK 2 114
Holmegaard. Samling diverse skibsglas. (50)
Holmegaard. Samling diverse skibsglas best. af: 8 ølglas H. 15 cm. 3 vinglas H. 14 cm, 8 glas H. 12 cm, 12 glas H. 11 cm, 4 glas H. 10,5 cm, 11 hedvin H. 9 cm, 4 snapseglas H. 12 cm. brugsspor. (50)

Varunr: 6232894
SEK 1 128 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-07-2022
17:11
SEK 423
Oiva Toikka for Nuutajärvi, Finland. Vase model Mansikkapaika
Oiva Toikka. Vase af rødt mundblæst glas, ætset/ sandblæst overflade, model "Mansikkapaika" H. ca 13,5 cm, Ø. ca. 11 cm. Sign. i bunden "O. Toikka Nuutajärvi" Fremstillet i 1984-87 Nuutajärvi, Finland, etiket herfra:", Nuutajärvi Wärtsila Finland" Udstillingsstykke fra privat samler.

Varunr: 6232404
SEK 2 819 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-07-2022
19:30
SEK 1 409
Holmegaard m.fl. 'Skibsglas' m.m. glasservice (25)
En samling glas omfattende 10 hedvin 'Skibsglas' fra Holmegaard, H. 10,5 cm, samt en serie glas med tyk bund i hvidt og gråblåt glas: 9 soda/øl/vandglas, H. 12,3 cm, 4 vinglas i forsk. str., H. 12,5-14,5 cm, 2 portvinsglas, H. 10 cm. (25) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. ...

Varunr: 6219395
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2022
19:52
SEK 423
Samling af drikkeglas m.m. (23)
Samling af glas bestående af: 10 drikkeglas med guldkant (et glas med lille afslag). Fem italienske drikkeglas samt pokal dekoreret i farver. Vase og seks brændevinsglas af blåt glas dekoreret i farver. (23)

Varunr: 6222335
SEK 1 409 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-07-2022
20:06
SEK 423
En samling glas, bl.a. 'Lalaing' og flere ældre glas (26)
En samling glas, bl.a. 9 stk. 'Lalaing' med grøn cuppa, H. 13 cm, 4 moderne hvidvin, H. 15,5 cm, og flere ældre glas bl.a. forsk. varianter af 'Berlinois'. (26)

Varunr: 6233077
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 07-07-2022
13:22
SEK 564
Kastrup Glasværk. 'Else' glasbesætning (113)
Kastrup Glasværk. 'Else' glasbesætning med skærslibninger bestående af: 6 rødvin, H. 18 cm, 40 hvide hvidvin, H. 16-16,5 cm, 17 grønne hvidvin, H. 15 cm, 7 høje portvin, H. 13,5 cm, 3 lavere portvin, H. 12 cm, 33 snaps, H. 9,5-10 cm, 7 øl/vand, H. 12,2 cm. Enkelte afslag kan forekomme. ...

Varunr: 6233030
19:29
SEK 564