Utropspris
   Varor pr. sida   10 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Otte ældre vinglas af krystal (8)
Otte ældre vinglas af krystal h.15,5 cm.

Varunr: 6253964
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-08-2022
11:49
SEK 568
Holmegaard, Römer mfl. En samling glas(20)
Holmegaard, Römer mfl. En samling glas bestående af f: Fire Römerglas H. 18 cm. Par Berlionoir glas H. 15,5 cm. Ni blandede glas H. 8-18 cm.(20)

Varunr: 6251996
SEK 2 130 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-08-2022
13:15
SEK 426
Holmegaard. Chr. VIII-glas (10)
Chr. VIII / Berlinois glas med slibning bestående af: 5 hvidvinsglas h. 13.2 cm 5 rødvinsglas h. 15.54 cm (variabel højde) ant. Holmegaard glasværk (10)

Varunr: 6254876
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
19:07
SEK 639
Lin Utzon for Rosendhal. Seks 'tand' glas vaser af klart og hvidt glas
Lin Utzon for Rosendhal. Seks 'tand' glas vaser af klart og matteret hvidt glas H. 14 til 22 cm. De 2 klare med minimale chipsafslag. (6)

Varunr: 6242150
SEK 5 681 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-08-2022
18:46
SEK 2 840
Holmegaard. Emaljedekoreret kande og glas (3)
Holmegaard. Kande og to drikkeglas af glas emaljedekoreret med blomster og hjerter. H. 10,5-12,5 cm. Let slidt emalje ét drikkeglas med minimalt afslag (3)

Varunr: 6236489
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20-08-2022
11:48
SEK 426
Seks vingobler af keramik (6)
Seks vingobler af delvist glasseret keramik. Produceret hos keramiker i Californien. H.19-20 cm. Sign. i bunden. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 6233288
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
15:18
SEK 426
Samling Berlinois/Christian d. VIII glas (45)
Samling Berlinois/Christian d. VIII glas best. af: 13 rødvin H. 15 cm, 6 hedvin H. 11 cm, 16 portvin H. 10 cm og 10 snaps H. 9-10 cm. brugsspor. (45)

Varunr: 6254831
SEK 1 420 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2022
17:53
SEK 426
Holmegaard m.fl. 'Derby' glasbesætning (52)
Holmegaard m.fl. 'Derby' glasbesætning bestående af seksten rødvinsglas H. 13 cm. (en med glaspest), ti hvidvinsglas med mørkegrøn cuppa, H. 12 cm. tretten champagneskåle H. 11 cm. samt tretten hvidvinsglas med lysegrøn cuppa af andet mærke/navn, H. 13,5 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. ...

Varunr: 6254758
SEK 1 704 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
19:24
SEK 1 136
Hyacintglas samt vaser, bl.a. Auberginefarvet Zwibelglas fra slut 1800-tallet (39)
Samling hyacintglas og vaser mm: Holmegaards Glasværk. Aubergine farvet Zwibelglas/hyacintglas, 1800-tallets sidste halvdel. H. 22,5 cm. Dertil 8 høje hyacintglas i blå, grønne og rosa nuancer, H. ca. 20,5 cm med snoet/ strækt drevetog stribet optik, 2 mindre aubergine-/ manganfarvede glas, H. ...

Varunr: 6228728
SEK 5 681 DK, Kolding, Platinvej 21-08-2022
18:56
SEK 4 260
Firkløveren / Christineholm. Blå Blomster. Samling vinglas (34)
Firkløveren / Christineholm. Blå Blomster. Glasbesætning, bestående af: 10 champagneglas H. 21 cm 11 rødvinsglas H. 20 + 1 stk. m/ chip el. afstød 12 hedvinsglas H. 14 cm Enkelte brugsspor. (34)

Varunr: 6235479
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2022
19:30
SEK 497