Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Drikkeservice af klart og grønt glas(27)
Drikkeservice af klart og grønt glas bestående af: 7 grønne hvidvin H. 13,5 cm(1 med chip), 8 rødvin H. 14,5 cm, 7 portvin H. 11 cm, samt 5 snaps H. 9,5 cm. (27)
Varunr: 5434672
SEK 1 151 DK, Kolding, Trianglen 21-09-2019
12:31:17
SEK 432
Spiegelau. Capri. Samling glas i org. æsker (36)
Spiegelau. Capri. Samling glas i org. æsker, bestående af: 12 rødvinsglas H. 23,5 cm 12 hvidvinsglas H. 23 cm 12 vandglas H. 14 cm Få brugsspor. (36)
Varunr: 5434568
SEK 2 158 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
13:08:26
SEK 863
En stor samling diverse drikkeglas og karafler(ca. 99)
En samling diverse drikkeglas af krystal, glas og presset glas, samt diverse karafler og vaser. En vase med rester efter kalk. Fremstår med brugsspor, enkelte minimale skår kan forekomme. (ca. 99)
Varunr: 5441361
15:00:49
SEK 863
Samling krystalglas, skåle og glas (41)
Samling krystalglas bestående af: 11 asietter Ø 14,5 cm og en skål Ø 19 cm samt en besætning på 29 krystalglas H. 9,5-14 cm (41).
Varunr: 5438029
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:07:23
SEK 432
Holmegaard. Glasbesætning, 'Bygholm' m.fl.(60)
Holmegaard. Glasbesætning, 'Bygholm', bestående af: 7 rødvin H. 12 cm, 9 grønne hvidvin H. 10,5 cm, 9 portvin H. 8,5 cm, 15 snaps H. 6 cm, samt 12 vand/sodavand H. 10,5 cm. Der medfølger 8 grønne hvidvinsglas med slibninger på kumme og stilk H. 14,5 cm(1 stk. med chip). Brugsspor(60)
Varunr: 5437641
16:07:00
SEK 719
Iskøler og champagneglas i Böhmisk glas (7)
Iskøler i rød Böhmisk glas med emalje dekorationer i form af scenerier dekoreret med guld og gennembrudt messingkant og håndtag h. 22.5 cm Ø19 cm. Sæt på seks tilhørende champagneskåle h. 12.8 cm (et glas med manglende gulddekoration) Fremstår med alm. brugsspor (7)
Varunr: 5411436
SEK 2 878 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
18:19:00
SEK 504
Vinglas 15 st
VINGLAS, 15 st, glas, troligen Böhmen, höjd 19,5- 21,5 cm, 1900-tal.
Varunr: 5439517
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
18:36:00
Se mer
Lyngby Glasværk. Besætning 'Ida' glas, klar og grøn (63)
Lyngby Glasværk. Besætning 'Ida' glas, klar og grøn glas med guldkant, bestående af: 14 vinglas, H. 15 cm. 6 grønne vinglas, H. 13 cm. 6 vand/ølglas, H. 11 cm. 6 hedvinsglas, H. 10,5 cm. 9 hedvinsglas, H. 9 cm. 6 små glas, H. 6 cm. 8 snapseglas, Ø. 5 cm. 8 snapseglas, Ø. 4 cm. (63)
Varunr: 5438261
SEK 2 878 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:43:00
SEK 1 583
Samling krystalglas i diverse former (26)
Samling krystalglas i diverse former, karafler, skåle, fade mm. H. 3-28 cm. (26)
Varunr: 5438021
20:43:00
SEK 432
Gunnar Cyrén Helena
GUNNAR CYRÉN, "Helena", champagneglas, 8 st, höjd 22,5 cm; i originalkartonger
Varunr: 5439601
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:42:00
Se mer
FM Ronneby. Hestehoved af glas
FM Ronneby. Hestehoved af glas. Sign. H. 18 cm.
Varunr: 5438741
SEK 1 151 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
13:55:45
SEK 432
Konvolut Gläser, Hutschenreuther 'drache-modell' (60)
Konvolut Gläser, Hutschenreuther 'drache-modell'(60) Bleikristall, mundgeblasen, handgeschliffen. enthaltene Gläser für: Cognac (6), Likör (6), Champagner (6), Whsikey (6), Sekt (6), Weißwein (6), Rotwein (6), Wasser (6), Longdrink (6), Digestif/ Aperitif (6) Maße Sektglas: H. 19, Ø 5,5 cm ...
Varunr: 5428472
SEK 4 288 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
18:00:00
SEK 429
Lyngby Glasværk. 'Mågeglas' med guldkant (74)
Lyngby Glasværk. 'Mågeglas' med guldkant bestående af: 14 øl/vandglas H 14 cm; 12 grønne hvidvinsglas H 12,5 cm; 12 rødvinsvinglas H 13,5 cm; 10 likørglas H 8 cm; 12 hedvinsglas H 9 cm. samt 14 snapseglas H 8,5 cm. Fremstår med brugsspor. (74)
Varunr: 5438490
SEK 1 439 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
19:17:00
SEK 1 007
Holmegaard. Per Lütken. Div. skibsglas i org. æsker (31)
Holmegaard. Per Lütken. Div. skibsglas i org. æsker, bestående af: 7 ølglas i æsker H. 15 cm 3 rødvinsglas i æsker H. 14 cm 15 hvidvinsglas + 6 stk. i æsker H. 12 cm 2 portvin / sherry glas i æsker H. 10,5 cm 1 cognacglas H. 10 cm 3 høje snapsglas i æsker H. 12 cm Enkelte brugsspor. (31)
Varunr: 5428933
SEK 1 151 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:32:00
SEK 576
Konvolut diverse Römergläser (12)
Konvolut diverse Römergläser, gefertigt aus Kristallglas, handgeschliffen, Maße ca.: Höhe 19 cm -21 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (12)
Varunr: 5442963
SEK 3 216 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:58:00
SEK 1 179
Margareta Hennix Reijmyre
MARGARETA HENNIX, "Basic", glas, Reijmyre, 20 delar bestående av: 8 champagnestrutar av varierande storlek, 2 ölglas, 2 martiniglas, 2 snapsglas, 2 vinglas, 3 tumlare, 1 whiskeyglas, ca 9,5 -24,5 cm
Varunr: 5441912
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
20:02:00
Se mer
Diverse drikkeglas samt skål (20)
Diverse drikkeglas samt skål med montering af sølvplet. H. 8 - 18 cm. (20)
Varunr: 5441416
SEK 1 151 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-09-2019
20:03:00
SEK 432
Jacob Bang for Holmegaard, Gisselfeldt glas med guldkant (154)
Jacob Bang for Holmegaard, Gisselfeldt glas med guldkant bestående af 12 rødvinsglas h.13 cm, 19 hvidvinsglas h.11,5 cm, 15 vandglas h.12 cm, 6 ølglas h.14 cm, 12 champagneskåle h.9,5 cm, 13 snapseglas h.7,5 cm, 16 likørglas h.6,5 cm, 21 hedvinsglas h.7,5 cm og 39 portvinsglas h.9,5 cm. Alm. ...
Varunr: 5437120
SEK 2 158 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
20:20:00
SEK 791
Per Lütken for Holmegaard Clausholm glas(38)
Per Lütken for Holmegaard Clausholm glasbesætning bestående af: tre rødvin H. 18,5 cm , seks hvidvin H. 16 cm, fire ølglas, H. 13 cm, tre snapsglas, H. 10 cm, tolv likør glas H 13 cm fire champagneskåle H. 10 cm, tre cocktailglas H. 10 cm.(38)
Varunr: 5443676
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
12:29:26
SEK 504
Lyngby Glasværk. Glasbesætning (50)
Lyngby Glasværk. Glasbesætning best af; 14 øl H. 12 cm; 9 rødvin H. 11,5 cm; 12 portvin H. 8 cm; 15 snaps H. 8 cm. Fremstår med brugsspor, nogle glas med farvedifference. (50)
Varunr: 5443783
SEK 1 151 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
13:27:27
SEK 432
Karaffel samt likør glas i farvet glas (12)
Mundblæst karaffel i grønlig glas med ravfarvet fod, hank samt prop, H. 20 cm, Ø. ca. 12,5 cm. 10 likør glas samt 1 større likør glas. Karaffel fremstår med afslag på hals, enkelte likørglas fremstår med afslag. (12).
Varunr: 5442335
SEK 1 151 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2019
14:22:05
SEK 432
Passglas Älghults glasbruk
PASSGLAS (8) Älghults glasbruk, grön glasmassa, 1900/2000-tal, replikor efter glas från skeppet Wasa, höjd ca 21 cm
Varunr: 5443289
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-09-2019
17:42:00
Se mer
Samling glas(70)
Samling diverse glas H. 7-19,5 cm. Fremstår med brugsspor(70)
Varunr: 5442612
SEK 1 439 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
19:50:00
SEK 432
Ann-Sofi Romme for Holmegaard. Glasbesætning, 'Eclair' (22)
Holmegaard. Glasbesætning, 'Eclair'. Design. Ann-Sofi Romme 1987. 12 rødvinsglas H. 23 cm, 10 hvidvinsglas H. 21 cm. (22)
Varunr: 5437484
SEK 1 439 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
19:52:00
SEK 504
Glasservis "Koskull" Kosta
GLASSERVIS, "Koskull", 41 dlr, Kosta 1977, ovoid kupa och fyrkantig fot, benet fasettslipat, kupan med graverad blomstergirland, signerade Kosta Koskull 1977 Limited Edition 171/975, bestående av: 8 champagneglas (15,5 cm), 12 vitvinsglas (11,5 cm), 12 starkvinsglas (ca 11,5 cm), 9 selterglas (9 cm), väggvitrin medföljer, vitrinens mått höjd ca 77, 70x22 cm
Varunr: 5444345
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-09-2019
11:04:00
Se mer
Simon Gate champagnestrutar
SIMON GATE, "Salut", champagnestrutar, 6 st., klarglas, Orrefors, höjd ca 18 cm
Varunr: 5444431
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-09-2019
15:08:00
Se mer
Samling Röhmer glas, to forskellige dessiner (8)
Samling Röhmer glas bestående af 6 glas med farvet kumme på kantet stilk med takkede kanter. H. 18,5 cm. To glas H. 20 cm. (8)
Varunr: 5433300
SEK 1 151 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
15:55:00
SEK 863
Edward Hald glasservis
EDWARD HALD, ''Hald'', glasservis, 52 dlr, Orrefors, fjällslipat dekor, bestående av: 9 rödvinglas (14 cm), 12 selterglas (8,5), 9 vitvinsglas (11,5), 10 champagnestrutar (20), 12 starkvinsglas (7,5), delvis etikettmärkta, signerade
Varunr: 5444479
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-09-2019
17:16:00
Se mer
Rosenmalet glas og karaffel, 1800-tallets midte (3)
Rosenmalet glas og karaffel, Tyskland el. Holland, 1800-tallets midte. H. 9-22 cm. Ikke tilhørende prop medfølger. (3)
Varunr: 5445585
SEK 2 158 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2019
17:24:05
SEK 648
Erika Lagerbielke Accent glas
ERIKA LAGERBIELKE, ''Accent'' champagnestrutar, 6 st, 2 skålar på fot, Orrefors, 1900-talets slut, höjd 18 resp 29 cm
Varunr: 5444486
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-09-2019
17:30:00
Se mer
 1 2  >>