Utropspris
123»   Varor pr. sida   70 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Monica Bratt Reijmyre glas
MONICA BRATT, Reijmyre, 20 delar, bestående av: 7 vinglas, 6 starkvinsglas, 6 selterglas, 1 dricksglas höjd ca 6,5-15,5 cm

Varunr: 5737936
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
10:32
Se mer
Glasservis Nido
GLASSERVIS, 1900-talets andra hälft, Nido, Italien, 18 delar, bestående av: 6 martiniglas, 6 grogglas samt 6 whiskyglas, höjd ca 8-19 cm

Varunr: 5737948
11:24
Se mer
Samling glas, sukkerfade, skåle m.v. (14)
Samling glas i form af sukkerfade med dekoration af emalje m.v., skål af presset søblåt glas, ravgul marmeladekrukke med låg m.v. Højde: 4-14 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor blandt andet slidt dekoration på sukkerfade. (14)

Varunr: 5733840
SEK 1 947 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15-08-2020
12:30
SEK 417
Starkvinsremmare 10 st Römer Bacchus
STARKVINSREMMARE, 10 st, Römer Bacchus, glas, förgylld dekor, kupa med druvklasar, etikettmärkta, höjd ca 13 cm

Varunr: 5737996
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 15-08-2020
14:48
Se mer
Holmegaard Glasbesætning (33)
Holmegaard Glasbesætning med boble bestående af: 10 stk pokaler H 17,5 cm., 11 stk rødvinsglas H 16,5 cm., 12 stk. portvinsglas H 14,5 cm. 1970'erne. (33)

Varunr: 5737481
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 15-08-2020
18:45
SEK 487
Ulrica Hydman Vallien
ULRICA HYDMAN VALLIEN (1938-2018): 24 dlr glas, Kosta Boda, bestående av 15 drickglas, 5 skålar, 1 fat, 3 ljusstakar, höjd ca 2-12 cm

Varunr: 5738970
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 16-08-2020
11:34
Se mer
Samling Römerglas. (7)
Samling Römerglas bestående af to grønne og fem gul/grønne glas på høj stilk. H. 18 cm.

Varunr: 5729135
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2020
13:31
SEK 417
Åsa Jungnelius pokalglas
ÅSA JUNGNELIUS, "Sugar Dandy", pokalglas, 4 st, Kosta Boda, stjälk i rökfärgad glasmassa, kuppa i klar glasmassa, etikettmärkta, höjd ca 21 cm

Varunr: 5739037
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 16-08-2020
14:12
Se mer
Erika Lagerbielke glas Intermezzo
ERIKA LAGERBIELKE, "Intermezzo", 8 dlr, Orrefors, bestående av 5 rödvin, 3 ölglas, höjder ca 18,5-24 cm

Varunr: 5739048
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16-08-2020
14:34
Se mer
Selterglas
SELTERGLAS, 10 st, 1900-tal, böhmisk stil, klarglas med indragen midja samt slipad dekor av fåglar och blommor, höjd 9, 5 cm.

Varunr: 5739083
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16-08-2020
15:48
Se mer
Glasbesætning, krystal (17)
Glasbesætning, krystal, bestående af: Seks rødvinsglas. Fire hvidvinsglas. Seks portvinsglas. (17)

Varunr: 5708727
SEK 1 391 DK, Helsingør, Støberivej 16-08-2020
17:21
SEK 417
Konvolut Glas/ Keramik, Vasen, Schalen diverser Hersteller (60)
Konvolut Glas / Keramik, Vasen, Schalen diverser Hersteller in unterschiedlichen Formen und Größen. Maße von 6cm - 60cm. Altersgemäße Gebrausspuren. (60)

Varunr: 5470790
SEK 1 036 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-08-2020
18:36
SEK 414
Vinglas bordeaux
VINGLAS, 11 st, bordeaux, dekor med vindruvsklase, höjd ca 21 cm

Varunr: 5739211
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16-08-2020
20:16
Se mer
Vinglas Monica Bratt Reijmyre
VINGLAS PÅ FOT, 10 st, rubinrött glas, Monica Bratt, Reijmyre Glasbruk, snarlik höjd ca 15-15,5 cm

Varunr: 5740180
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 17-08-2020
11:32
Se mer
Elis Berg Karlberg glasservis
ELIS BERG, "Karlberg", glasservis, 92 dlr, bestående av: 25 vitvin, 13 rödvin, 14+13 selter, 13 dessertvin, 12 sherryglas, höjder 8-17 cm

12 champagnestrutar av snarlik modell i varierande höjd medföljer

Varunr: 5740203
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-08-2020
12:34
Se mer
Goran Hongell Aarne Iitala
GÖRAN HONGELL, "Aarne", glas, 26 dlr, Iittala, ursprungligen formgivna 1948, bestående av: 9 punch, 2 snaps, 7 grogg, 1 martini, 1 whiskey, 2 campari, 2 champagne, 2 ölglas

Varunr: 5740209
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-08-2020
13:02
Se mer
Reijmyre
REIJMYRE GLASBRUK, "Naken Jungfru", glas, 11 st, etikettmärkta, höjd ca 16,5-18 cm

Varunr: 5740330
18:20
Se mer
Samling venetianske cocktailglas (14)
Samling venetianske cocktail glas med vinrød cuppa og spiralsnoet stilk af klart glas. 1900-tallet. H 17 cm. Et glas dog 16 cm. (14)

Varunr: 5740600
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2020
19:05
SEK 417
Konvolut Wein-, Likör- u. Sektgläser, 20.Jh. (22)
22-tlg. Konvolut Wein-, Likör- u. Sektgläser , 20.Jh. Verschiedene Formen, Dekore u. Farben,, u.a. ein Satz v. 6 Jugendstil-Weingläsern m. geätztem Weinrankenfries. 5 Likörgläsern m. farb. Kuppen, vertikal optisch gerillt u.a.H. max bis 20,5 cm. Alters- u. Gebrauchsspuren, minim Best. (22)

Varunr: 5732377
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-08-2020
19:18
SEK 414
Amager Twist glas samling (41)
Amager Twist glas samling best. af. 10 rødvinsglas H. 12 cm, 10 hvidvinsglas H. 11 cm, 15 portvinsglas H. 8,5 cm, 6 hedvinsglas H. 7,5 cm. (41)

Varunr: 5739579
19:25
SEK 417
Per Lütken for Holmegaard. En stor samling skibsglas (132)
Per Lütken for Holmegaard. En stor samling skibsglas bestående af; 13 rød H. 14 cm; 7 øl H. 16 cm; 2 hvid H. 12 cm; 4 øl m. hank H. 11 cm; 15 portvin/ hedvin; 6 portvin/ hedvin H. 10,5 cm; 6 portvin/ sherry H. 10 cm; 36 snaps; 1 likør; 1 karaffel. Endvidere skibsglas med slibninger best. af; 15 ...

Varunr: 5738318
SEK 2 086 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2020
20:28
SEK 765
Snapsglas mm "Rydberg"
SNAPSGLAS, 25 st., mm "Rydberg", olika modeller samt storlek, slipad dekor, 13 st i spetsglasmodell, höjd 8-14,5 cm

Varunr: 5740394
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 17-08-2020
20:44
Se mer
Remmare
REMMARE, 21 dlr, bestående av: 11 vinglas, 10 starkvinsglas, höjd ca cm

Varunr: 5740415
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-08-2020
21:26
Se mer
Gunnar Cyrén Karolina Orrefors
GUNNAR CYRÉN, "Karolina", glasservis, 13 dlr., Orrefors, med skärslipad dekor, bestående av:
7 vitvinsglas (14 cm), 2 starkvinsglas (11 cm), 4 selterglas (8 cm)

Varunr: 5741410
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 18-08-2020
10:15
Se mer
Glasservis "Max"
GLASSERVIS, 38 dlr, "Max", Kosta Boda, 1900-tal, 9 vitvinsglas (13cm), 12 starkvin (10,5cm), 12 snapsglas (11,5cm), 5 vattenglas (7cm)

Varunr: 5741443
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 18-08-2020
12:24
Se mer
Jorma Vennola
GLAS, 44 delar, "Kuusi", Design Jorma Vennola för Iittala 60/70-tal, innehållandes 4 fat, 6 skålar, 11 snapsglas, 12 selterglas, 11 ölglas.

Varunr: 5741493
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18-08-2020
15:39
Se mer
Holmegaard årspokaler/glas. (13)
Holmegaard. Årspokaler af glas med graveringer for årene 1971-77 samt 1979. Flere dubletter. H. ca, 18,5 cm. Syv originale æsker medfølger, heraf to uåbnet. Enkelt glas (1972) fremstår med revne. (13)

Varunr: 5732262
SEK 1 112 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18-08-2020
18:19
SEK 417
Samling vintage glas (9)
Samling vintage glas bestående af: To erindringsglas H 16 cm. Fem Holmegaard rødvinsglas dekoreret med kronhjort H 11 cm. Krystal pokal H 20,5 cm. Karaffel dekoreret med indslebne ænder og råbuk. H 20 cm. Fremstår med brugsspor. (9)

Varunr: 5740630
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 18-08-2020
18:55
SEK 417
Holmegaard Amager/ 'Twist' glas, (14)
Holmegaard. Amager / 'Twist'glas bestående af 8 pokaler/ølglas, H. 22 cm, samt 6 snapseglas, H. 16,5 cm. (14)

Varunr: 5740873
SEK 1 391 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2020
19:25
SEK 626
Lyngby Glasværk. 'Mågeglas' (65)
Lyngby Glasværk. 'Mågeglas' med guldkant bestående af: 12 øl H. 14 cm., 10 hvidvin H. 13 cm., 12 rødvin H. 14 cm., 7 likørglas H. 8 cm.,12 portvin H. 10 cm., 12 snapseglas H. 8 cm., Fremstår med alm. brugsspor. (65)

Varunr: 5741162
SEK 1 391 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18-08-2020
19:28
SEK 695
123»