Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling römerglas (9)
En samling på ni grønne Rømerglas, slebet med druer og vinløv 1900-tallet. H. 15-18 cm. (9).
Varunr: 4998356
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
14:00:48
SEK 453
Vicke Lindstrand glasservis Kosta modell Diamant
VICKE LINDSTRAND, "Diamant", glasservis, ca 53 dlr, Kosta, bestående av: 12 rödvinglas, 12 vittvinsglas, 11 6 selterglas, 12 sherryglas, höjd 8-13,5 cm
Varunr: 5004558
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
20:12:00
Se mer
Art Déco - Ensemble von Karaffe und 7 Gläser.
Art Déco - Ensemble. Karaffe und sieben Gläser (8). Irisierendes Glas. Um 1900. Zeitgemäße Gebrauchsspuren. Kein Chip.
Varunr: 5004214
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2018
11:49:35
SEK 386
Berlinois m.m. En samling glas med facetsleben kumme (23)
En samling glas med facetsleben kumme bestående af: 3 berlinois rødvinsglas, H. 15 cm, 7 øl-/vandglas, H. 13,5 cm, 4 ældre øl-/vandglas med svunget korpus, H. 17 cm, 9 vand-/aperitifglas, H. 9-10,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor, ca. 4 af de 8 øl-/vandglas med små afslag under bunden. (23)
Varunr: 5007186
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2018
19:56:00
SEK 453
Gunnar Cyrén Helena champangestrutar
GUNNAR CYRÉN, "Helena", 13 dlr. Orrefors, bestående av: 12 champagnestrutar, karaff, höjd ca 23-29 cm
Varunr: 5005622
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24-05-2018
20:34:00
Se mer
Gunnar Cyrén, vinglas Helena
GUNNAR CYRÉN, "Helena", glasservis, 37 dlr, Orrefors, bestående av: 8 champangeglas, 8 vitvinsglas, 2 rödvinsglas, 10 snapsglas, 8 grogglas, samt 1 karaff, höjd ca 15-29 cm
Varunr: 5005645
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24-05-2018
21:20:00
Se mer
Berlinois (Christian XIII) glas (4)
Holmegaard. 'Berlinois/Christian VIII' tre rødvinsglas. H. 15 cm samt et likørglas H. 11 cm. (4)
Varunr: 5005961
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2018
11:45:00
SEK 453
Vicke Lindstrand City glasservisdelar
VICKE LINDSTRAND, ''City'', glasservisdelar, 25 dlr, Kosta boda, bestående av: 7 snappsglas, 6 starkvinsglas, 6 whiskeyglass, 5+1 grogglas, delvis etikettmärkta, höjd ca 8,5- 13 cm
Varunr: 5006858
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
13:24:00
Se mer
Vinglas ca 1920-tal
VINGLAS, 8 st, ca 1920-tal, med slipad dekor, höjd ca 17 cm
Varunr: 5006870
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
14:06:00
Se mer
Samling glas med slibninger og ciseleringer (12)
Samling glas med slibninger og ciseleringer. H. 14-20 cm.
Varunr: 4980147
SEK 3 108 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2018
14:17:00
SEK 453
Reijmyre glasservisdelar
REIJMYRE, glasservisdelar, 26 dlr, 1900-talets mitt bestående av: 3 snappsglass, 4 starkvinsglas, 6 seltserglass, 5 martiniglass, 6 ölglass, 2 dessertglas, med slipad dekor i girlander mönster, delvis etikettmärkta, höjd ca 7.5-17 cm
Varunr: 5006977
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
19:38:00
Se mer
Reijmyre Glll starkvinsglas
REIJMYRE GLASBRUK, "GIII", starkvinsglas, 12 st., klar glasmassa, graverad dekor, etikettmärkta, 8 cl, höjd ca 12 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i...
Varunr: 5006987
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2018
19:58:00
Se mer
Vase aus geschliffenem Glas. Peil Putzler.
Peil Putzler. Vase aus geschliffenem Glas. Maße ca. H. 23 cm, B. 13 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4984546
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2018
20:18:00
SEK 386
VICKE LINDSTRAND, "City", glasservisdelar, 42 dlr, Kosta, bestående av 10 ölglas, 8 starkvinsglas, 15 whiskyglas, 6 snappsglas och 1 ishink
Varunr: 5007017
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
20:58:00
Se mer
Reijmyre Josephine vitvins champagneglas
REIJMYRE GLASBRUK, "Josephine", vitvins/champagneglas, 12 st., klar glasmassa, 30 cl, höjd ca 25 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Reijmyre, Skedev...
Varunr: 5008074
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
12:02:00
Se mer
Glasservis
GLASSERVIS, 59 dlr, 1900-talets mitt, floral dekor, bestående av; 11 rödvinsglas, 11 vitvinsglas, 12 champagneglas, 7+1 starkvinsglas, 5 likörglas, 12 selterglas, höjd ca 10-18 cm
Varunr: 5008105
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
13:20:00
Se mer
Seks Rusiske Filigran glas. (6)
Russiske filigran glas. H. 10 cm. Glasholdere af forsølvet metal. Fremstår med almindelige aldersrelaterede brugsspor. (6)
Varunr: 5002664
SEK 3 885 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2018
15:57:00
SEK 389
Samling håndlavede Bømiske champagnefløjter af krystalglas,(12)
Bømiske champagnefløjter af krystalglas, kumme af farvet (blå, grønne, orange, gule, røde samt lilla) glas med facetslibninger. H. 22 cm. Ø. 7 cm. (12)
Varunr: 4992706
SEK 2 590 DK, Aalborg, Nibevej 27-05-2018
16:37:00
SEK 2 202
Servisglas Karlberg Elis Bergh
ELIS BERGH, glasservis, 76 dlr, modell "Karlberg", Kosta, bestående av: 19 vinglas, 7 större selterglas, 14 mindre selterglas, 20 större portvinsglas, 4 mindre portvinsglas, 9 grogglas, 3 punschmuggar
Varunr: 5008530
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2018
10:12:00
Se mer
Bertil Vallien vinglas Noveau
BERTIL VALLIEN, Kosta Boda, glasservis, "Noveau", 12 dlr, bestående av: 5 rödvinsglas, 7 vitvinsglas, höjd 18-19,5 cm
Varunr: 5008627
SEK 1 446 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 28-05-2018
16:52:00
Se mer
En samling ældre glas, bl.a. med slebet dekoration m.m. (10)
En samling ældre glas bestående af: 2 porter-/champagnefløjter hvoraf den ene med slebet dekoration, H. 24 cm, 2 øl-/vandglas med slebet dekoration, H. 14,5 cm, 2 portvinsglas med slebet dekoration, H. 11 cm, 2 apritifglas/isglas, H. 10 cm, 1 porterglas på stilk, H. 17 cm, 1 ...
Varunr: 5007209
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 28-05-2018
19:45:00
SEK 712
Holmegaard. 'Eclair' glasbesætning (40)
'Eclair' glasbesætning, designet i 1987 af Ann-Sofi Romme for Holmegaard. Omfatter: 17 rød, H. 23 cm, 14 hvid, H. 21 cm, 9 port, H. 16,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (40)
Varunr: 5007153
SEK 1 943 DK, Vejle, Dandyvej 28-05-2018
19:50:00
SEK 453
Weingläser und Obstteller (6)
Gläser (2) Biedermeierzeit, mundgeblasen, Farbe : grün, Höhe ca. 14,3 cm Obstteller (4) 2. Hälfte 19. Jhd. handbemalt, Durchmesser ca. 19 cm Gebrauchsspuren und Abrieb
Varunr: 4995600
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-05-2018
19:55:00
SEK 386
Holmegaard. 'Derby' champagneskåle og -fløjter, karaffel m.m. (19)
'Derby' glasbesætning fra Holmegaard med olivenslibninger på kummen bestående af: 6 champagneskåle, H. 11,5 cm, 8 champagnefløjter, H. 16 cm. Endvidere 4 'Murat' snapseglas, H. 8,5, samt en karaffel, begge ligeledes med olivenslibninger. Fremstår med alm. brugsspor. (19)
Varunr: 5007191
SEK 3 108 DK, Vejle, Dandyvej 28-05-2018
20:00:00
SEK 2 072
Arla-pakke med 14 Yverglas + 1 hoppeko - Til fordel for Ungdommens Røde Kors
14 stk. Arla yverglas til mælk eller cafe latte. Hvert glas kommer i lille gaveæske. Bemærk: skal vaskes op i hånden, da de ikke tåler opvaskemaskine. 1 stk. Arla hoppeko til børn i blød plast (ca. 45 cm i højden inkl. hoved og ca. 40 cm i længden). Varerne kan ikke erhverves i butikker, men ...
Varunr: 4989109
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2018
10:54:00
SEK 712
Bertil Vallien servisglas
BERTIL VALLIEN, (12+12 ) servisglas/pokaler, 1970-/80-tal, Boda, flertalet signerade Boda B Vallien, höjd ca 20 respektive 21,5 cm
Varunr: 5009126
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-05-2018
11:24:00
Se mer
Varunr: 4989108
13:54:00
SEK 712
Varunr: 4989107
16:54:00
SEK 712
Vinglas Slottet Reijmyre
REIJMYRE GLASBRUK, "Slottet", vinglas, 12 st., design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerade av 1700-talsglas, klarglas med driven kant, ben med luftblåsa, etikettmärkta, höjd ca 16 cm. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sver...
Varunr: 5009293
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2018
17:48:00
Se mer
Varunr: 4989106
18:54:00
SEK 777
 1 2  >>