Utropspris
   Varor pr. sida   10 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Afrikanske masker, udskåret træ (3)
Tre afrikanske masker af udskåret træ. 1900-tallet. H. 56-72 cm. Fremstår med lettere brugsspor, lettere røglugt. (3)

Varunr: 6223645
SEK 1 128 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
09:20
SEK 423
To vestafrikanske træmasker (2)
To vestafrikanske dansemasker af tropisk hardwood. H 31 - 34 cm. 1900-tallet. (2)

Varunr: 6222248
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2022
17:44
SEK 423
Vestafrikansk kvindeskulptur
Vestafrikansk kvindeskulptur udskåret i tropisk hardwood. 1900-tallet H 62 cm.

Varunr: 6222250
17:59
SEK 423
Grønlandica. Fedtstensfigurer bl.a. Jokum Tukula samt canadisk fanger (5)
Grønlandica. Fedtstensfigurer. Kampscene med to fangere med spyd, H. 12 cm, L. plade 13 cm, usigneret, Jokum Tukula sæl i fedtsten, L. 16,5 cm, mærkat under bund, to tupilakker i fedtsten, H. hhv. 12 og 13 cm, usignerede samt fanger med fisk, H. H. 16 cm, mærket Abott, Canada. Fanger med ...

Varunr: 6223725
SEK 2 819 DK, Kolding, Platinvej 30-06-2022
19:46
SEK 423
Grønlandica. Ti udskåret figurer. (10)
Grønlandica. Ti udskåret figurer af rensdyrtak og ben. usigneret. Højde fra 17 - 5 cm. ( 10)

Varunr: 6224586
SEK 1 691 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2022
20:36
SEK 846
Japansk Noh Buddha maske 18-1900 tallet
Japansk Noh Buddha maske af forgyldt papmaché h.28 cm. 1800-1900 tallet. Aldersrelateret stand, mindre afslag på halsens bund.

Varunr: 6217420
SEK 2 114 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-07-2022
18:31
SEK 1 057
To afrikanske buster af mørkt træ, 1960-1970erne (2)
To afrikanske buster af mørkt træ, i form af ung kvinde og ung mand. Hjemført fra Afrika 1960-1970erne. H. ca. 23 cm. (2)

Varunr: 6230027
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2022
20:03
SEK 493
Australsk skjold samt bue og pile (5)
Aboriginal New South Wales smalt skjold L 92 cm, 3 pile samt bue. Fremstår med brugsspor. (5)

Varunr: 6230434
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
20:10
SEK 564
Grønlandica: Matia Tolv dyre figurer ( 12)
Grønlandica: Matia. Tolv figurer af fedtsten forestillende bjørne, sæler, hvalros og en enkel mord/barn. Sign. Matia. Enkelte usigneret. højde fra 7 - 3 cm. (12)

Varunr: 6224584
SEK 3 664 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
19:10
SEK 2 537
Afrikansk dansemaske, Chowke stil, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i træ med rester af rødt pigment. Chokwe stil (nordlige del af Angola / sydvestlige del af Den Demokratiske Republik Congo). Højde 21 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er ...

Varunr: 6230464
SEK 7 047 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
20:05
SEK 4 228