Utropspris
   Varor pr. sida   6 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Africana. Fem figurer og skammel af udskåret træ (6)
Africana. Fem figurer og skammel af udskåret træ. H. 25 - 95 cm. Proveniens: Speciallæge Mikael Munkvad samling.

Varunr: 6059238
SEK 4 115 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-08-2021
20:12
SEK 823
Grønlandica. Fedtstensfigur i form af trommedanser
Grønlandica. Fedtstensfigur i form af trommedanser. Sign. og dat. NZ 06. H. 15 cm. Fremstår med nogle ridser.

Varunr: 6056847
SEK 2 058 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-08-2021
19:15
SEK 480
Grønlandica. En samling grønlandske fedtstensfigurer, bl.a. af Therkild Josefsen, Tobias Thorsen m.fl. (8)
Grønlandica. En samling grønlandske fedtstensfigurer, bestående af bl.a. To fuglefigurer, herunder én jagtfalk af Therkild Josefsen, H. 4,5-11,5 cm. Inuit figur af Tobias Thorsen, H. 10,5 cm. Inuit figur af Ole Willumsen, H. 18 cm. (Fremstår med reparation) samt diverse fedtstens effekter, L. ...

Varunr: 6061369
SEK 4 115 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-08-2021
20:05
SEK 3 018
Figur af gips efter inka figur. 20 årh.
Figur af gips efter inka figur. 20 årh. H. 18 cm.

Varunr: 6062218
SEK 1 097 DK, Herlev, Dynamovej 08-08-2021
08:51
SEK 412
Africana. Fire masker af udskåret træ (4)
Africana. Fire masker af udskåret træ. H. 30 - 50 cm. Proveniens: Speciallæge Mikael Munkvad samling. (4)

Varunr: 6065256
SEK 1 646 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-08-2021
19:06
SEK 480
Thanka med figursceneri malet på lærred. 1800-tallet.
Thanka med figursceneri malet på lærred. 1800-tallet. 71 x 52 cm. Indrammet bag glas.

Varunr: 6051004
SEK 2 744 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-08-2021
19:44
SEK 480