Utropspris
   Varor pr. sida   24 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Seks Østafrikanske figure. Dogon, Yaure mm (6)
Seks Østafrikanske figure. Dogon, Yaure mm. Midten af 1900-tallet. H. 120 til 35 cm. Fremstår med slitage og enkelte reperationer. (6)

Varunr: 5735075
SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:59
SEK 556
Grønlandica: To isbjørne skåret tand (2)
Grønlandica: To isbjørne skåret tand, usigneret. H 2 og 3,5 cm. (2)

Varunr: 5733558
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
15:37
SEK 1 391
Grønlandica: Tre figurer (3)
Grønlandica: Tre figurer skåret i tand forestillende østgrønlandsk mand og kvinde H 9 cm samt isbjørn H 4,5 cm. Brugsspor. Skåret i 1. halvdel af 1900-tallet. (3)

Varunr: 5720626
SEK 2 086 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
18:40
SEK 2 503
Diverse nyere afrikanske træskæringer (15)
Samling på 15 stk diverse nyere afrikanske træskæringer H. 16-65 cm. Enkelte kan fremstå med mindre afslag (15)

Varunr: 5735031
SEK 3 337 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:00
SEK 417
Fem større afrikanske træskæringer (5)
Fem større afrikanske træskæringer af nyere dato. Sidste halvdel af 1900-tallet. H. 43-77 cm. (5)

Varunr: 5735037
19:55
SEK 556
Større samling nyere afrikansk skæringer (43)
Større samling nyere afrikansk skæringer. Enkelte med enkelte skader. H. 8 til 50 cm. (43)

Varunr: 5735060
SEK 6 953 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:56
SEK 904
Diverse etnografiske skæringer (35)
Diverse etnografiske skæringer fra hele verden. Sidste halvdel af 1900-tallet. H. 17 til 75 cm. (35)

Varunr: 5735041
SEK 4 728 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:58
SEK 695
Edisoni Chapalala, Maske, Jelutong Holz, Mosambik
Edisoni Chapalala, Maske, Jelutong Holz, Mosambik. Geschnitzte Holzmaske, zum Teil in schwarzer Farbfassung, H.60cm, B.20cm, T.8cm, altersgemäße Reibespuren, geringfügige Kratzer und minimaler Materialabrieb.

Varunr: 5727984
SEK 1 243 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
20:50
SEK 414
Figur / Skulptur, Afrika, Holz
Figur / Skulptur, Afrika. Darstellung einer knieenden, männlichen Figur mit Rumpf und Beinen, geschnitzt aus Holz und in dunkler Fassung, H.39,5cm, B.30cm, T.18cm, altersgemäße Reibespuren, partieller Holz- und Farbabrieb, sowie teilweise Verfärbungen.

Varunr: 5478597
SEK 1 968 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:11
SEK 414
Afrikansk skyltartikel
REKLAM, skyltartikel för trådhållare, Yaure, Elfenbenskusten, 1900-talets senare del, höjd 61cm

Varunr: 5735592
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-08-2020
11:09
Se mer
2 orientalische Faltlaternen. um 1900 (2)
2 orientalische Faltlaternen. um 1900. Messing und Kupfer, mit Henkeln, gravierten und durchbrochenen Zierdekoren. max H. 60 cm, Dm. 25/20 cm. Gebrauchsspuren, verrostet, Delle. (2)

Varunr: 5704027
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-08-2020
18:17
SEK 414
Hvalknogle
Hvalknogle. Alderspræget. Mål ca. 110 x 45 x 60 cm.

Varunr: 5725374
SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 11-08-2020
19:35
SEK 2 503
Groenlandica Fedtstensfigur Rype sign Therkild Josefsen
Groenlandica Fedtstensfigur Rype sign Therkild Josefsen 1981. H 11,5 cm.

Varunr: 5734492
SEK 1 391 DK, Aalborg, Nibevej 11-08-2020
19:49
SEK 417
Schild, Tierhaut, Afrika
Schild, Tierhaut, Afrika. Schild aus Tierhaut, auf Holz mit einem Band befestigt, in dunklen Erdtönen gefasst, L.78cm, B.51cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer, sowie Farbabrieb.

Varunr: 5727879
SEK 2 590 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-08-2020
21:24
SEK 414
Figur/reklamefigur, Watchman, gips
Figur/reklamefigur, Watchman, gips. Figur af en mand med jakke i støbt gips, kulørt glasering, figuren holder en gul svamp i hånden, H. 149 cm, B. 45 cm, D. 42 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, afslag på foden.

Varunr: 5719388
SEK 4 144 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-08-2020
21:34
SEK 466
Totempæl af udskåret træ, 1900-tallet
Totempæl af udskåret træ i form af fem siddende maskefigurer. H. ca. 215 cm. 1900-tallet

Varunr: 5735416
SEK 1 112 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:17
SEK 417
Grønlandica. Stor tupilak af narhvaltand, vægt ca. 714 gr.
Grønlandica. Stor tupilak af narhvaltand (monodon monoceros) i form af mytologisk væsen, gennemgående hul, mindre afstød ved nederste maske på figuren, H. ca. 22 cm, B. ca. 6 cm. Vægt ca. 714 gr. Fremstår i aldersrelateret stand bl.a. tørrelinier / revner m.m. Kan sælges indenfor EU uden ...

Varunr: 5712552
SEK 20 859 DK, Odense, Kratholmvej 12-08-2020
20:55
SEK 3 059
Figurer, træ, Congo (2)
To træfigurer, Congo. Begge figurer sidder på en skammel med armene foran maven, H. 35-42 cm, B. 12 cm, D. 11 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, stedvist med kraftige spændingsrevner i træet. (2)

Varunr: 5625010
SEK 3 108 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-08-2020
21:39
SEK 414
Figur, Holz, Kongo
Figur, Holz, Kongo. Figur aus Holz mit leicht angewinkelten Beinen und vor dem Bauch zusammengeführten Armen, der Kopf hinterfangen von einer Bekrönung, H.63cm, B.19cm, T.14cm, altersgemäße Reibespuren, starke Risse und Bestoßungen im Holz, sowie gebrochene Füße.

Varunr: 5625011
SEK 2 331 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-08-2020
21:39
SEK 414
Grønlandica. Kuko Lund: 'Maske', Østgrønland, Kungmiut, 1970
Grønlandica. Kuko Lund: 'Maske' fra Kungmiut Østgrønland, 1970 udført i udskåret træ og tand, H. 25,5 cm, B. 18 cm. Øverst familie, hvorunder udsmykning med 5 små, udskårne narhvaler, hvalrosser og sæler. Øverst læderstrop med ring af ben. Signeret på bagsiden: Kuko Lund, Kungmiut, 1970. Par ...

Varunr: 5712013
SEK 6 119 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-08-2020
20:13
SEK 556
Sowei maske, Mende, Sierra Leone.
Sowei maske, Mende, Sierra Leone. Skåret i træ og delvist grøn-pigmenteret. Fremstår med afslag i bund og brugspræg. H. 46 cm.

Varunr: 5738327
SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 14-08-2020
19:59
SEK 417
Konvolut diverse ethnografische Objekte (19)
Konvolut diverse Objekte, gefertigt aus Holz, Maße ca.: L. 12-100 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. (19)

Varunr: 5730207
SEK 1 243 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15-08-2020
19:10
SEK 414
Portrætbuste forsølvet bronze. Benin
Portrætbuste af høvding forsølvet bronze. Benin bronze. 1. halvdel 1900'tallet. H 15 cm. Cire-perdu støbt.

Varunr: 5738359
SEK 2 086 DK, Aalborg, Nibevej 15-08-2020
19:36
SEK 417
Figur / Skulptur, Holz, Afrika
Figur / Skulptur, Holz, Afrika. Skulptur aus massivem Holz in rechteckiger Form mit der Darstellung mehrerer ineinander verwobener, weiblicher Figuren, jeweils einen Korb tragend, H.36cm, L.17cm, B.16cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Risse im Holz, minimale weiße Farbrückstände, sowie ...

Varunr: 5721372
SEK 1 243 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
20:43
SEK 414