Utropspris
   Varor pr. sida   13 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Stor samling afrikanske figurer, masker med mere (40+)
Stor samling afrikanske figurer, masker med mere i udskåret træ. Fra Namibia, Kenya, Zimbabwe med flere. Fremstår med lette brugsspor, enkelte mangler og fejl kan forekomme. (40+)

Varunr: 6044340
SEK 3 273 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:43
SEK 546

Varunr: 6044342
20:45
SEK 409
Africana. Masker og figurer, 1900-tallet (6)
Africana. To masker, H 30 og 48 cm. Fire figurer, H op til 46 cm.Vest- og Centralafrika. 1900-tallet. (6)

Varunr: 6042112
SEK 2 728 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
21:04
SEK 682
Dansk oldtid. Bådformet stridsøkse af bjergart
Dansk oldtid. Bådformet stridsøkse af bjergart. Jordfund fra Rørbæk-egnen ved Hobro. L. 14 cm. B. 5,5 cm. H. 3,5 - 5 cm. Æg med mindre kantafslag.

Varunr: 6039187
SEK 4 091 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
21:12
SEK 2 182
Grønlandica: Tupilak - narhvalstand
Grønlandica: Tupilak skåret i narhvalstand. H 13 cm. Fremstår med revner. Kan sælges indenfor EU uden CITES-certifikat. Ved udførelse fra Danmark bedes man rette henvendelse til Miljøstyrelsens CITES-sektion.

Varunr: 6045778
SEK 1 909 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
14:11
SEK 1 023
Samling kinesiske fotografier start 20 årh.(80)
Samling kinesiske fotografier start 20 årh. Hovedesagligt fra plyndringen af Peking 1912. Et enkelt foto fra Japan. Fremstår i skiftende stand.(80)

Varunr: 6044953
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
20:44
SEK 2 318
Grønlandica. Aron Berthelsen. Tre fedtstensfigurer (3)
Aron Berthelsen. Grønlandica: To fedtstensfigurer samt en knækket (medfølger i to dele). H. største 23 cm og B. anden ca. 18 cm. Signeret i bund hhv. Aron Berthelsen/ AB. Proveniens: Købt i Grønland 1970/ 1980'erne. Mindste figur i to dele har anstød på top og bund. (3)

Varunr: 6045743
SEK 2 728 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-06-2021
14:35
SEK 2 046
Samling af trykplader med inuitter i Alaska fra Knud Rasmussens 5. Thule ekspedition (9)
Samling af trykplader med inuitter i Alaska fra Knud Rasmussens 5. Thule ekspedition. I original emballage, på bagsiden med referencer til Knud Rasmussen, Kaj Birket-Smith, Therkel Mathiassen, Dan Laursen samt betegnelser med lokationer. 7,5x11,5 cm-7,5x20 cm. En trykplade med eskimo uden ...

Varunr: 5940413
SEK 4 637 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:31
SEK 546
Bwami initeringshoved. Demokratiske Republik Congo
Bwami initeringshoved af træ (Lega). Demokratiske Republik Congo. Midten af 1900 tallet - 1960'erne. H . 43 cm.Fremstår med aldersrelateret slid fra brug og revner. Proveniens: Tidligere samlinger: Maler / billedhugger A. DC., USA frem til 2009 sidenhen i privat belgisk samling.

Varunr: 6042362
SEK 2 046 DK, Herlev, Dynamovej 25-06-2021
09:16
SEK 409
Fetich - Songye Tvillingefigur (2)
Fetich - Songye Tvillingefigur fra Belgisk Congo Træ, horn, læder, tekstilfiber. Midten af 1900 tallet. 15 x 8 x 4 cm

Varunr: 6042364
SEK 2 455 DK, Herlev, Dynamovej 25-06-2021
09:39
SEK 750
Samling div. grønlandica (7)
Samling div. grønlandica bestående af: Fanger figur af fedtsten monogram under bund. MLK. FRB ? H. 17 cm. Fabeldyr af fedsten H. 5,5 L. 16. afslag på bagparti. Figur med par af granit H. 17 L. 25 cm. Pude af sælskind Ø 27 cm ( knap mangler), kajak L 40 cm ( med brud i skind), ulo redskab med ...

Varunr: 6045513
SEK 1 637 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-06-2021
19:01
SEK 409
Grønlandica. Udskårne hvaler m/ spyd af hvalrostand (2)
Grønlandica. To udskårne hvaler af hvalrostand på fod prydet med spyd, ene med 11 spyd, anden med 5 spyd, Højde første 17,5 cm, Længde store hval ca. 13,5 cm. Sidste med to spydspidser knækket i huller (9)

Varunr: 6038399
SEK 3 819 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2021
13:05
SEK 3 273
Grønlandica. Tre fedtstensfigurer samt tupilak af horn, (4)
Grønlandica. Tre fedstensfigurer fra Grønland. Fanger H. ca. 19,5 cm, samt to mytologiske figurer H. ca. 10-22,5. Sign. KK, antageligt Knud Kristensen. Tupilak udført i Horn, H. ca. 14 cm. Købt i Godhavn, 1973. (4)

Varunr: 6021512
SEK 4 910 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2021
14:00
SEK 477