Utropspris
12345...21»   Varor pr. sida   622 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ubekendt møbelproducent. Lænestol, 1930/40'erne
Ubekendt møbelproducent. Tøndeformet lænestol betrukket med sømbeslået blomstret møbelstof, massive ben af bejdset træ. 1930/40'erne, Uno Åhrén stil. SH. 33 cm. Fremstår med enkelte pletter på stof samt mærker på ben.

Varunr: 6231473
SEK 2 819 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
12:52
SEK 423
Øreklapstol / wingchair 1950érne
Øreklapstol / wingchair betrukket med sømbeslået rødt velour. Løst sæde betrukket med spraglet stof. (herunder små huller i møbelstof) Ben af bejdset bøgetræ. H. 101 cm B. 92 cm sh. 37 cm. 1950'erne. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6196864
SEK 2 819 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
13:29
SEK 1 973
Verner Panton. Et par frisvinger stole 'Panton Chair', hvid. (2)
Verner Panton (1926-1998). Et par frisvinger stole 'Panton Chair' af hvid formstøbt polypropylen. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Vitra. H. 82/46 cm. Fremstår med lette brugsspor (2)

Varunr: 6157170
SEK 4 228 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
14:15
SEK 2 819
Hvilestol med skammel (2)
Hvilestol med skammel med stel af bøgetræ. Løse hynder beklædt med mørkebrunt læder. Fremstår med brugsspor. H 102 cm, SH 40 cm. Brugsspor. (2)

Varunr: 6229953
SEK 2 114 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
15:19
SEK 493
Stouby. Lavrygget lænestol m/ læder
Stouby. Øreklapstol, betrukket med kedersyet læder, løse hynder i sæde og ryg, ben af massivt mørkbejdset bøgetræ. Fremstillet hos Stouby. H. 75 cm. Sh. 40 cm. Fremstår med brugspræg / patina, herunder læder med ridser og mærker.

Varunr: 6229093
SEK 2 114 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
16:17
SEK 1 409
Hvilestol med skammel (2)

Varunr: 6229952
16:20
SEK 493
Farstrup. Otium lænestol
Farstrup. Otium lænestol med stel af mørkbejdset træ betrukket med møbelstof. H. 110 cm. SH. 45 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser.

Varunr: 6219094
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
16:20
SEK 423
Illum Wikkelsø for N. Eilersen. Gyngestol, hvidlakeret bøgetræ
Illum Wikkelsø. Gyngestol af massivt hvidlakeret bøgetræ med tremmeryg, sæde af formbøjet finér . Formgivet 1958. Udført hos N. Eilersen. Sh. 42 cm. Fremstår senere hvidmalet.

Varunr: 6229516
16:21
SEK 1 198
Arne Jacobsen. Lænestol 'Lufthavnsstol', model 3300
Arne Jacobsen 1902-1971. 'Lufthavnsstol', model 3300 med stel af forkromet metal, betrukket med Hallingdal nr. 220. Fremstillet hos Fritz Hansen. SH. ca. 36 cm. Fremstår med brugsspor samt begyndende mørnet skum.

Varunr: 6181210
SEK 18 322 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
16:28
SEK 14 094
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.

Varunr: 6160262

SEK 2 819 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
16:40
SEK 2 255
Par Wendelbo. 132 chair 'lys grå' (2)
Par Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med mørkegråt møbelstof 'Baleno col.2' H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto. (2)

Varunr: 6061305

SEK 8 456 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
17:03
SEK 4 228
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie', bordeaux
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie', overpolstret med 'Merit col. 040', ben af sortlakeret metal. H. 86, Sh. 40, B. 80 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfotos.

Varunr: 6163127

17:05
SEK 2 819
Mogens Hansen. Lænestol model 101
Mogens Hansen; lænestol med stel af formbøjet bøg betrukket med sort skind. Model MH 101. Fremstår med brugsspor/slid samt sluppet kanvas.

Varunr: 6203333
SEK 1 128 DK, Kolding, Platinvej 03-07-2022
17:07
SEK 423
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol og skammel. Sort (5)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Brede 57 cm. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fem dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn, samt en hynde til fodskammel. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (5)

Varunr: 6158450

SEK 6 765 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
17:11
SEK 5 356
Par Wendelbo. 132 chair. Mørkegrå (2)
Par Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med mørkegråt møbelstof 'Ella col.4' H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.(2)

Varunr: 6061147

17:18
SEK 3 383
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Brede 57 cm. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. Modelfoto. (4)

Varunr: 6158384

SEK 5 638 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
17:20
SEK 4 228
Dansk møbelproducent. Lænestol 1960érne
Dansk møbelproducent. Overbetrukket lænestol på runde tilspidsede ben af bøgetræ, med nistret møbelstof h. 76 cm B. 65 cm sh. 37 cm. Lette brugsspor 1960érne

Varunr: 6164077
17:32
SEK 1 268
Hyndesæt til Ole Wansher stol model, PJ 149 (2)
Hyndesæt til Ole Wansher stol model, PJ 149. Sort læder. Stropper af brunt læder. Modelfoto. Bemærk.! Stol medfølger ikke. (2)

Varunr: 6162036

SEK 3 383 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
17:46
SEK 2 255
Jørgen Rasmussen for Engelbrechts. Lænestol, model Kevi 2064
Jørgen Rasmussen for Engelbrechts. Lænestol, model Kevi 2064. Skal og ryglæn betrukket med sort læder samt stel af sortlakeret stål. H 81 cm. x Sh. 47 cm. x B. 57 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6212415
SEK 4 228 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
17:56
SEK 2 114
365° North for Wendelbo. Lænestol. Model Chill Low Back.
365° North for Wendelbo. Lænestol betrukket med møbelstof samt ben af metal. Model Chill Low Back. Udstillingsmodel. Mål. B. 82 D. 83 H. 72 cm.

Varunr: 6180074

SEK 11 557 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:05
SEK 7 047
Hyndesæt til PK-31 af patineret cognac farvet læder (4)
Hyndesæt til PK-31 af patineret cognac farvet læder bestående af 2 siddehynder samt to ryghynder. Fremstår med slid, pletter og patina, huller og brudte syninger. (4)

Varunr: 5947364
SEK 17 617 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
18:08
SEK 14 094
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson', sort læder (2)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Fremstillet i sort dybhæftet læder. Modelfoto. (2)

Varunr: 6105817

SEK 5 074 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
18:16
SEK 3 946
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol og skammel. Cognac (5)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med cognac læder. Komplet bestående af fem dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn, samt en hynde til fodskammel. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (5)

Varunr: 6158556

18:18
SEK 5 356
Yonou Studio for Wendelbo. Lænestol. Model Vental.
Yonou Studio for Wendelbo. Lænestol betrukket med velour samt ben af metal. Model Vental. Udstillingsmodel. Mål: 76 x 72 x 86 cm.

Varunr: 6180072

SEK 8 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:18
SEK 4 228
Hans Olsen. Lænestol af teak
Hans Olsen. Lænestol med stel af massiv teak, hynder betrukket med uld, H. 72, Sh. 39 cm. Udført hos Brdr. Juul Kristensen. Fremstår brugsspor.

Varunr: 6223744
18:24
SEK 5 638
Ompolstrings sæt til Safari stol, Cognac Læder.
Ompolstrings sæt til Safari stol bestående af sæde, ryglæn, stropper af sort læder til armlæn samt til ben, samt siddepude, H. ca. 5 cm. Udført i cognac læder.

Varunr: 6159116

SEK 4 228 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
18:32
SEK 2 819
Susanne Grønlund for Wendelbo. Lænestol. Model Ollie.
Susanne Grønlund for Wendelbo. Lænestol betrukket med møbelstof samt ben af metal. Model Ollie. Udstillingsmodel. Mål. B. 79 D. 77 H. 86 Sh. 45 cm.

Varunr: 6180079

SEK 9 584 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:34
SEK 2 819
Lænestol af teak, nybetrukket, 1960'erne
Lænestol af teak, løse hynder betrukket med uld, 1960'erne. H 80, sædehøjde 46 cm. Fremstår nybetrukket hos Retrosmart Møbelpolstring.

Varunr: 6221700
SEK 5 638 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:38
SEK 4 228
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316
Arne Jacobsen (1902 - 1971). Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning. Betrukket med uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. Alm. brugsspor.

Varunr: 6203659
SEK 35 235 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:40
SEK 28 188
Hyndesæt til Ole Wansher stol model, PJ 149. Cognac læder. Stropper af brunt læder. Modelfoto. NB. stol medfølger ikke. (2)

Varunr: 6160191

18:42
SEK 2 114
12345...21»