Utropspris
12345...18»   Varor pr. sida   522 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid  Nästa bud
Dansk møbelproducent. Lænestol, læder
Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med brunt læder, ben af massiv bejdset egetræ. 1960'erne. SH. 40 cm. Fremstår med brugsspor, mærker i læder ved bagside af armlæn.

Varunr: 6176565
SEK 5 083 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
13:21
SEK 2 259
Verner Panton. Et par frisvinger stole 'Panton Chair', hvid. (2)
Verner Panton (1926-1998). Et par frisvinger stole 'Panton Chair' af hvid formstøbt polypropylen. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Vitra. H. 82/46 cm. Fremstår med lette brugsspor (2)

Varunr: 6157170
SEK 4 236 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
14:31
SEK 2 824
Hans J. Wegner 'Mini Bear' lænestol, model AP20
Hans J. Wegner (1914-2007). 'Mini Bear' lænestol, model AP20, betrukket med lyst uld, løs, vendbar sædehynde, 'negle' samt skråtstillede og let tilspidsede ben af massivt egetræ. H. 83/40 cm. Pose med ekstra stof medfølger. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6268638
SEK 25 417 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2022
14:33
SEK 17 651
Muller Van Severen. Gyngestol, udstillingsmodel
Fien og Hannes Muller van Severen. Gyngestol med stel af hvidt pulverlakeret metal, udspændt med rødt møbelstof. Formgivet i 2013. Fremstillet hos Valerie Objects. SH. 38 cm. Udstillingsmodel, fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6245337
SEK 11 297 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
16:21
SEK 7 625
Lænestol. Model Craig.
Lænestol. model Craig, Betrukket med 'Dust blue' møbelstof. Knapsyet ryg. Ben af røget eg. H. 102 B. 83 D. 80 Sh. 45 cm. Fremstår med brugsspor og et limet ben.

Varunr: 6276732

SEK 3 671 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2022
18:22
SEK 1 412
Arne Jacobsen. Svanen. Lounge lænestol, model 3320
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Svanen, model 3320 fra 2014. Lounge lænestol betrukket med rødt læder, firpasfod af aluminium med returdrej. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. Identifikationsnummer på stel samt ...

Varunr: 6242622
SEK 28 242 DK, Aalborg, Nibevej 29-09-2022
18:37
SEK 21 887
Åke Fribytter. Par Kroken lænestole, (2)
Åke Fribytter. Par Kroken lænestole, med stel af formspændt bøgetræ, betrukket med cognacfavet læder. Formgivet i 1974. Fremstillet hos Nelo, Sverige. H. 89 x B. 75 D. 104 cm, SH. ca.24 cm. Fremstår med brugsspor herunder mindre krakelering i læder på nakkepuder. (2)

Varunr: 6273484
SEK 2 259 DK, Aalborg, Nibevej 29-09-2022
18:43
SEK 424
Lænestol, model Flora
Lænestol, model Flora. Betrukket med Maya Cream. Ben af sortlakeret metal. H. 80, B. 84, Sh. 40 cm. Udstillingsmodel nedpakket i original emballage. Modelfoto.

Varunr: 6264000

SEK 2 542 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
18:54
SEK 1 694
Toan Nguyen for Wendelbo. Lænestol. Model: Sail lounge chair.
Toan Nguyen for Wendelbo. Lænestol. Model: Sail lounge chair. Betrukket med Navona col. 12. Mål: H 85, B 93, SH 39 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med lettere spor efter opbevaring.

Varunr: 6235273

SEK 9 885 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
19:02
SEK 3 671
Anderssen & Voll for Wendelbo. Lænestol. Model Vista.
Anderssen & Voll for Wendelbo. Lænestol. Model Vista. Betrukket med Tivoli col. 12. Stel af sortlakeret eg. Mål: H 65, SH 39. Udstillingsmodel. Vejledende udslagspris: 10.945 dkk.

Varunr: 6234714

SEK 9 037 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
19:04
SEK 4 236
365° North for Wendelbo. Lænestol. Model Chill low back chair
365° North for Wendelbo. Lænestol. Model Chill low back chair. Betrukket med gråt møbelstof. Stel af sortlakeret stål. Mål: 82 x 83 x 72 cm. Udstillingsmodel.

Varunr: 6234676

SEK 11 297 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
19:06
SEK 5 648
Sarah Rousselle for Wendelbo. Model: Lobby chair.
Sarah Rousselle for Wendelbo. Model: Lobby chair. Betrukket med: Senza col. 4. Mål: H 77, SH 43, D 85, B 87 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med spor efter opbevaring.

Varunr: 6235084

SEK 7 060 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
19:12
SEK 2 824
Cinas. Safaristol i bambus og sort læder. Model Noble
Safaristol fremstillet af bambus og sort PU læder. Mål. H 79 x B 59 x D 61 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto. Fremstillet for Cinas A/S.

Varunr: 6260920

SEK 2 259 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
19:13
SEK 1 694
Boris Berlin for Wendelbo. Lænestol. model Cornet.
Boris Berlin for Wendelbo. Lænestol. model Cornet. Betrukket med møbelstof. Stel af sortlakeret stel. Mål: H 78, B 80, SH 40 cm. Udstillingsmodel. Vejledende udslagspris: 11.145 dkk

Varunr: 6234741

SEK 8 472 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
19:16
SEK 2 824
Hans J. Wegner. Høj armstol, model AP50, egetræ
H. J. Wegner. Høj armstol med stel af massivt egetræ, sæde og ryg polstret med uoriginalt cremefarvet læder. Formgivet i 1962. Fremstillet hos AP stolen, model AP50. Sh. 43 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder ved ben.

Varunr: 6253741
19:17
SEK 3 389
365° North for Wendelbo. Lænestol. Model Chill low back chair. Betrukket med møbelstof i velour. Stel af sortlakeret stål. Mål: 82 x 83 x 72 cm. Udstillingsmodel.

Varunr: 6234673

19:21
SEK 5 648
Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl for Norr11. Model Big Big Chair
Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl for Norr11. Model Big Big Chair, betrukket med møbelstof. Mål. H. 98 B. 96 D. 81Sh. 41 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6258016
SEK 17 651 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
19:31
SEK 12 426
Menu. Lænestol med uldstof og læder.
Menu. Lænestole betrukket med meleret uldstof hynde betrukket med læder, stel af træ. H. 80 cm., sh. 45, B. 75 cm. Udstillingsmodel med håndteringsspor, ridser og mærker.

Varunr: 6275932

SEK 7 060 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2022
19:36
SEK 4 801

Varunr: 6275934

19:38
SEK 4 801
Menu. Lænestol med lyst velourstof
Menu. Lænestole betrukket lyst velourstof, stel af træ. H. 80 cm., sh. 45, B. 75 cm. Udstillingsmodel med håndteringsspor, ridser og mærker.

Varunr: 6275937

19:42
SEK 4 801
Arnold Bode. Sjældent udbudt 'Tectaform' lænestol, model 801
Arnold Bode (1900-1977). Sjældent udbudt 'Tectaform' hvilestol, model 801 med stel af bejdset egetræ, polstret med lyst mønstret møbelstof. H. 70 Sh. 39 B. 55 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6205343
SEK 22 593 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:48
SEK 14 121
Jindrich Halabala. En art deco lænestol i formspændt birketræ fra 50'erne
Jindrich Halabala (1903-1978). En art deco lænestol i formspændt birketræ fra 50'erne, sæde og ryg beklædt med blomstret møbelstof i røde og hvide nuancer. Formgivet i 30'erne. Fremstillet af UP Savody, Brno, Tjekkiet, som også producerer for Marcel Breuer og Thonet. Fremstår nyrenoveret og ...

Varunr: 6167031
SEK 8 472 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:49
SEK 5 648
Kaare Klint. Safaristol betrukket med sort anilin læder
Kaare Klint (1888-1954). Safaristol monteret med sort anilin læder, sæde med løs hynde. H. 80 B. 57 sædehøjde 38 cm. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Fremstår nybetrukket med anilin læder hos professionel møbelpolstrer.

Varunr: 6211393
19:55
SEK 9 037
Skandinavisk møbelarkitekt. Siesta lænestol af bejdset bøg
Skandinavisk møbelarkitekt. Siesta lænestol med stel af bejdset bøg, ryg og sæde udspændt med kanvas, hynde betrukket med knapsyet læder. H. 92 cm. x B. 65,5 cm. x Sh. 39 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6271334
SEK 1 130 DK, Aalborg, Nibevej 29-09-2022
19:55
SEK 424
Kai Kristiansen. 1-seeter. Armstol model KK7, hallingdal uld
Kai Kristiansen. 1-seeter. Armstol betrukket med gråt Hallingdal uldstof, monteret på massivt, indadvendt stel af egetræ. Fremstillet for Kai Kristiansen & Friends model KK7. SH. 46 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale håndteringsspor.

Varunr: 6240734
19:56
SEK 5 083
Dansk Møbelproducent. Safari stol
Dansk Møbelproducent. Safari stol med stel af bøg, sæde, ryg- og armlæn af patineret brunt læder. H. 70 cm., B. 55 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, ridser og mærker.

Varunr: 6276499
SEK 4 236 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2022
19:58
SEK 2 259
Jaroslav Smidek. Lænestol af birketræ fra 60'erne
Jaroslav Smidek. Lænestol af formbøjet birketræ fra 60'erne. Fremstillet af TON, Tjekkoslovakiet. H. 80 cm, sædehøjde ca. 39 cm. Fremstår nyrenoveret og nypolstret.

Varunr: 6189301
SEK 9 602 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:02
SEK 6 778
Jirak Frantisek. Læne/loungestol i formbøjet birk fra 50'erne
Jirak Frantisek (1913-1998). Læne/loungestol i formbøjet birk beklædt med mønstret møbelstof. H. 82 cm, sædehøjde ca. 40 cm. Fremstillet af Tatra Nabytek, Tjekkiet. Fremstår nyrenoveret og nybetrukket.

Varunr: 6260610
SEK 9 885 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:03
SEK 7 908
Arne Jacobsen. Et par lænestole, 'Gryden', model 3318
Arne Jacobsen (1902-1971). Et par lænestole, 'Gryden', model 3318 med stel af forkromede stålrør, original polstret. Udført hos Fritz Hansen, model 3318. Fremstår med almindelige brugsspor, ujævnheder i polstringen. (2)

Varunr: 6255729
SEK 7 060 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:04
SEK 5 648
Jindrich Halabala for UP Zavody. Overpolstret lounge/lænestol fra 40/50'erne
Jindrich Halabala (1903-1978). Overpolstret lounge/lænestol med armlæn og ben af formbøjet, lakeret birketræ. Formgivet i 1930'erne. H. 82 cm, sædehøjde ca. 38 cm. Fremstillet af UP Zavody, Brno, Tjekkiet. Fremstår nyrenoveret og ombetrukket med uld fra Kvadrat.

Varunr: 6260574
20:05
SEK 7 908
12345...18»