Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bruno Mahtsson Minafåtölj
BRUNO MATHSSON, "Mina", fåtölj, Bruno Mathsson International, formgiven 1978, stomme i skiktlimmad bok, klädsel i ljus sadeljord, stämplad "Bruno Mathsson International, Made in Värnamo Sweden", sitthöjd ca 41cm
Varunr: 5003349
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
12:27:00
Se mer
Otto Schulz. Et par lænestole fra Boet (2)
Otto Schulz 1882 - 1970. Et par lænestole, betrukket med sømbeslået møbelstofs velour, ben af bejdset bøg. Fremstillet hos Boet, Göteborg. 1940'erne. (2)
Varunr: 4970520
SEK 10 360 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
13:05:00
SEK 1 425
Engelsk skrivebordsstol, Chesterfield stil
Engelsk kontorstol i Chesterfield stil betrukket med dybhæftet sømbeslået læder, med vippefunktion og drejelig fempasfod af mahogni med hjul. Fremstillet hos Claridge, mærkat herfra. 1900-tallets 2. halvdel. H 123 Sh. 55 B. 79 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærke.
Varunr: 5004085
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
13:18:39
SEK 1 813
Hans J. Wegne fåtöljer
HANS J. WEGNER, fåtöljer, 1 par, AP16, Danmark, stomme i ek, ylleklädsel, formgiven 1951, sitthöjd ca 42 cm
Varunr: 5003367
SEK 25 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
13:24:00
Se mer
Elektrisk Lænestol med hvilestilling med justerbar fodskammel
Lænestol af sort læder med liggestilling. Hvilestilling med justerbar fodskammel, sæde og ryglæn. Elektrisk. Fremstår med brugsslitage og mærker. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.
Varunr: 5003838
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
13:34:00
SEK 389
Skandiavisk Design. Et par lænestole. (2)
Et par lænestole, stel af sortlakeret træ, udspændt med ruskind, armlæn, sæde og ryg betrukket med brunt knapsyet læder. H. ca. 82 B. 72 Sh. ca. 39 cm. Fremstår med brugsspor, og et armlæn med revne i læder (2)
Varunr: 5003797
SEK 1 554 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
13:41:00
SEK 389
Paar Korbsessel der 1960/70er Jahre (2)
Paar Korbsessel der 1960/70er Jahre. Leichte Konstruktion aus Rohr, teilweise umwickelt mit Geflecht. Maße ca.: H. 77/78 cm, B. 70/65 cm, T. 69/66 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise ist die Umwickelung an den Beinen lose. Bitte beachten Sie, dass die Sessel etwas unterschiedlich sind. ...
Varunr: 4987279
SEK 1 928 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
14:05:00
SEK 434
Dansk møbelproducent. Gyngestol, stel af egetræ. Betrukket med lyse gjorde.
Dansk møbelproducent. Gyngestol, stel af egetræ. Betrukket med lyse gjorde. H. 42/104 B. 63 D. 48 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5002417
SEK 1 554 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
14:10:00
SEK 518
Ib Kofod Larsen, tilskrevet. Et par lænestole i teak/eg (2)
Ib Kofod Larsen 1921-2003 for Christensen & Larsen, tilskrevet. Et par lænestole med stel og armlæn af mørk patineret, massiv teaktræ, sprosser af egetræ, armlæn af patineret, massiv teak. Ryg, sæde og tilhørende hynder originalt betrukket med intakt, patineret læder. (2) Antageligt formgivet ...
Varunr: 4965556
SEK 20 721 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
14:41:00
SEK 2 072
Søren Ladefoged, lænestol af teak med skammel (2)
Søren Ladefoged. Lænestol af teak med tilhørende skammel, betrukket med uld. Fremstillet hos SL Møbler. Betrukket med uldstof, H. 102 / 38 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på stel samt betræk med slid og smuds. (2)
Varunr: 5003733
SEK 2 590 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
14:50:00
SEK 907
Skalma, øreklapstol med skammel (2)
Skalma. Øreklapstol med skammel betrukket med brunt læder, løse hynder i nakke, ryg og sæde, ben af bejdset bøg. H. 108 cm. Sædehøjde 43 cm. Brugsspor og ridser på læder. Se tillige 5000925.(2)
Varunr: 5000924
SEK 2 072 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
14:57:53
SEK 518
Otto Schulz. Et par lænestole fra Boet, 1940'erne (2)
Otto Schulz 1882 - 1970. Lænestole betrukket med tidens møbelstof af floralle motiver, ben af bøg. Fremstillet hos Boet, Göteborg. 1940'erne. Ben fremstår nysleben grundet tidligere bemaling. Én stol med gennemslid på stof. (2)
Varunr: 4940164
SEK 11 655 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
15:02:00
SEK 583
Skalma. Øreklapstol med skammel betrukket med brunt læder, løse hynder i nakke, ryg og sæde, ben af bejdset bøg. H. 108 cm. Sædehøjde 43 cm. Brugsspor og ridser på læder. Se tillige 5000924.(2)
Varunr: 5000925
15:23:00
SEK 518
Erik Ole Jørgensen par lænestole (2)
Erik Ole Jørgensen par lænestole. Stel af egetræ, løse hynder af stribet møbelstof. H. 38/68 B. 80 D. 52 cm. Fremstår med brugsspor ridser og mærker. (2)
Varunr: 5003855
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
16:22:00
SEK 453
Fåtöljer 1 par "Poppea" TRIANGOLO
FÅTÖLJER, 1 par, "Poppea", TRIANGOLO By Arte & Cuoio, design av Enrico Tonucci, Italien 2000-tal, stomme i rostfritt stål, sits i formpressat rött läder, brännmärkta, sitthöjd ca 38 cm
Varunr: 5003426
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
16:27:00
Se mer
Bruno Mathsson Pernilla vilfåtölj
BRUNO MATHSSON, "Pernilla", vilfåtölj, DUX, karmar i björk, sits i vitt fårskinn, brännmärkt BRUNO MATHSSON BY DUX, höjd 93 längd 180 cm
Varunr: 5003433
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
16:48:00
Se mer
To armstole, gustaviansk stil, bordeuxfarvet stof. 1900-tallet (2)
To armstole, gustaviansk stil, hvidbemalet, betrukket med nistret bordeuxfarvet stof. Stående på profillerede runde let tilspidsede ben. H. 98 B. 61 D. 56 cm. Stolene er ikke helt ens. Fremstår med brugsspor herunder ridser/skrammer i bemaling.Proveniens: Hotel Skt. Annæ i Kbh. (2)
Varunr: 4938732
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
18:04:00
SEK 389
Par loungestole (2)
Par loungestole med nakkestøtte betrukket med grå-brun stof monteret på firpasfod af metal. Højde: 98 cm. (2)
Varunr: 4978846

SEK 10 360 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2018
18:13:55
SEK 1 684
Elsa & Nordal Solheim: To høje lænestole og en skammel model ‘Kengu‘ (3)
Elsa & Nordal Solheim: To høje lænestole og en skammel model ‘Kengu‘, med hynder af brunt læder og stel af formbøjet bøgetræ. fremstillet af Rybo Rykken & Co, Norge.1970'erne. Fremstår med patina samt aldersvarende brugsspor herunder ridser på stellet. Skammel mangler to knapper. (3)
Varunr: 5004066
SEK 1 295 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:30:00
SEK 453
Bruno Mathsson. Lænestol af bøgetræ og læder, model Pernilla
Bruno Mathsson. Pernilla lænestol, i formbøjet bøg. Fremstillet hos Dux. Betrukket med i rødt læder. H. 98 B. 88 sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor ridser og mærker, samt falmet læder.
Varunr: 5003225
18:31:00
SEK 518
Spøttrup Møbelfabrik. Par skamler af teaktræ (2)
Spøttrup Møbelfabrik. Par skamler med stel af teak, sæder betrukket med sort vinyl. H. 38 L. 53 B. 38 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5003884
18:33:00
SEK 1 230
Couchgarnitur mit Tisch (5). 1950er Jahre. Original Stoffbezug.
Couchgarnitur bestehend aus: - Ein Schlafsofa. Holzkonstruktion, Original Wollbezug. Maße 200 x 90 cm. - Drei Sessel (3) mit Original Wollbezug und Holzarmlehne. MAße ca. H. 75 x 70 x Stitztiefe 50 cm. - Sofatisch Holz/Furnier. 1950er Jahre. Höhenverstellbar. Maße ca. 116 x 68 cm. Jeweils ...
Varunr: 5002318
SEK 3 374 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
18:45:00
SEK 1 542
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel (2)
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt topstykke af valnøddetræ, løse hynder betrukket med lyst møbelstof. Sædehøjde 44 cm. B. 70 cm. H. ryg 91 cm. (2)
Varunr: 4973365

SEK 7 511 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2018
18:55:00
SEK 4 662
Philip Arctander "Muslingestolen"
PHILIP ARCTANDER, tillskriven, Gungstol, "Muslingestolen", blåvit textilklädsel med svängda armstöd, djuphäftad sits och rygg, sitthöjd ca 35 cm
Varunr: 5003476
SEK 22 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
19:04:00
Se mer
Ron Arad, loungestol fra Victoria and Albert-serien fremstillet hos Moroso
Loungestol fra Victoria and Albert-serien, britisk design af Ron Arad, fremstillet hos Moroso. Formgivet i 2002. Konstruktion af polyuretanskum med et betræk af rødt Kvadrat-stof. Betegnet på lynlåsen. Mål ca.: H. 75,5 cm, B. 74 cm, D. 68 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, tre ...
Varunr: 4986110
SEK 5 302 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
19:05:00
SEK 482
Ingmar Relling, to easy chairs/loungestole i teak fremstillet hos Westnofa
To easy chairs/loungestole i teak, Ingmar Relling, fremstillet hos Westnofa Furniture, Made in Norway. Trærammekonstruktion, teaktræ, polstret, lyst sæde- og rygbetræk. Betegnet med producentetiket på undersiden. Mål ca. H 78 x B 65 x D 65 cm.
Varunr: 4991608

SEK 7 712 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
19:13:00
SEK 3 374
Paar Sessel / Cocktailsessel (2)
Paar Sessel / Cocktailsessel, Untergestelle auf vier ausgestellten Stahlrohrbeinen, Sitzschale bezogen in dunklem petrolfarbenem Stoff, Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Schaumstoff ist ausgehärtet (2)
Varunr: 4981771
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
19:13:00
SEK 386
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen / Erik Jørgensen: To Partner EJ80 lænestole (2)
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. To Partner lænestole betrukket med alcantara, fempasfod af matforkromet stål. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model Partner, EJ80. H. 91 cm. B. 62 cm. SH. 42 cm. Fremstår med mærker samt, enkle manglende 'sko' brugsspor. OBS! Ændret tekst (2)
Varunr: 4985795
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:15:00
SEK 648
Ole Wanscher, to lænestole model Senator 166 i teak fremstillet hos France & Søn
Ole Wanscher, to lænestole model Senator 166 i teak fremstillet hos France & Søn. Formgivet i 1951. Teaktræsramme. Løse sidde- og rygpuder med stribet stofbetræk. Betegnet med producentemblemer. Mål ca. H 77 cm, B 68,5 cm, D 74 cm. Fremstår med få brugsspor.
Varunr: 4997117
19:16:00
SEK 1 157
Loungestole, model Venus, Johanson Design (2)
Loungestole, model Venus, Johanson Design, mørkegråt møbelstof, cirkulær fod af matteret stål. Almindelig brugsslitage. (2)
Varunr: 5003712
SEK 1 295 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:19:00
SEK 518
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>