Utropspris
12345...17»   Varor pr. sida   488 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Fåtöljer
FÅTÖLJER, 1 par, 1900/2000-tal, stoppade och med textil grå klädsel, sitthöjd ca 38 samt 110x98 cm

Varunr: 5734835
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
14:18
Se mer
Mogens Hansen. To øreklapstole model 195 - sort læder (2)
Mogens Hansen. To øreklapstole model 195 af patineret sort læder, ben af bøg. H. 107 cm, SH 46 cm. Fremstår med brugsspor, mærker efter kat. (2)

Varunr: 5734621
SEK 2 086 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
14:21
SEK 1 808
Charles Eames. Et sæt på seks armstole, model DAW, hvide. (6)
Charles Eames 1907-1978. Et sæt på seks armstole, model DAW, med skal af hvid plast, monteret med stel af natur ahorn- og sortlakeret wirestel. Fremstillet hos Vitra med mærke herfra. H. 82/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varunr: 5693550
SEK 25 031 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
14:22
SEK 10 012
Charles Eames. Armstol, model EA-108, Full Leather.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Deluxe udgave med betræk både foran og bagpå i vinrødt Premium læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5424820
SEK 12 515 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
14:24
SEK 5 841
Illum Wikkelsø. Par lænestole samt skammel af massiv palisander, model Genius (3)
Illum Wikkelsø. Par lænestole af massiv palisander, sider og ryg med tremmer, hynder betrukket med læder. Fremstillet hos CFC Silkeborg med mærkat herfra, model Genius. H. 77/39 cm. B. 76 cm. D. 76 cm. Fremstår med brugsspor. (3)

Varunr: 5436108
SEK 27 812 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:50
SEK 4 450
Lav lænestol med sømbeslået fløjl
Lav lænestol med sømbeslået grønt fløjl. H. 60 cm. B. 63 cm. Sh. 36 cm. Senere monteret ben af bejdset træ. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5730233
SEK 5 562 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
15:06
SEK 765
Fåtöljer ett par
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-tal, spjälad rygg, sitthöjd ca 42 cm

Varunr: 5734875
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10-08-2020
16:45
Se mer
Fåtölj m fotpall
FÅTÖLJ, med FOTPALL, 1900-talets andra hälft, gul klädsel, lösa plymåer, sitthöjd ca cm

Varunr: 5734879
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10-08-2020
17:09
Se mer
Roche Bobois lounge stol
Roche Bobois lounge stol. Betrukket med lysegår læder, puder med dunfyld fastgjort med lynlås. Justerbare sæde. Mål B. 115 cm, H. 70/36 cm, D. 100 cm. Fremstår med brugsspor/patina

Varunr: 5680764
SEK 2 086 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
17:51
SEK 417
Henrik Pedersen. To lænestole, model Spän. (2)
Henrik Pedersen. To lænestole, model Spän med stel af massiv sortlakeret træ, sæde og ryg betrukket med gråt uldstof. H.72 B. 76,5 D. 70,5 cm. Sh.40 cm. Fremstår med brugsspor.(2)

Varunr: 5699457
SEK 8 344 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
18:15
SEK 5 841
Stouby, Lænestol af bejdset bøg
Stouby, lænestol af bejdset bøg, med skindhynder. Skind med patina. H.97, SH. 43 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte skrammer på stel.

Varunr: 5731577
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
18:17
SEK 417
Hans J. Wegner. Lænestol, AP-20
Hans J. Wegner. Lænestol, model AP20, betrukket med mørkegrå Hallingdal uld (130) fra Kvadrat , tilspidsede ben af egetræ. Fremstillet af APstolen. H. 80 cm. B. 70 cm. D. 70 cm. Fremstår nypolstret.

Varunr: 5720549
SEK 34 765 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:37
SEK 17 383
Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand, chair/recamiere/chaise longue 'LC3 Méridienne', for Cassina
Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand, chair/recamiere/chaise longue 'LC3 Méridienne', for Cassina. Designed in 1928. Structure of tubular steel, varnished in purple. Brown leather covers. Marked with imprint in frame. Dimensions: approx. H 62 cm, W 99 cm, D 73 cm. Wear, some varnish...

Varunr: 5676331
SEK 25 382 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:47
SEK 9 842
Sessel, 1950er Jahre
Sessel, 1950er Jahre. Sitzpolster mit Federkern. Bezug aus gelbem Kordstoff. Maße: ca. H. 88 cm, B. 62 cm, Sh. 42 cm. Ein Draht ist rausgesprungen.

Varunr: 5603909
SEK 1 554 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:47
SEK 414
Knud Vinther. Spiderchair Runner, sort naturratan
Knud Vinther. Spiderchair Runner. Fremstillet af håndvævet antracitfarvet naturrattan på et stel af poleret, rustfrit stål. Str: B. 89 D. 75 H. 75 cm. NB. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5734701
SEK 2 781 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:50
SEK 487
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Cognacfarvet læder (3)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto. Stolen medfølger ikke. (3)

Varunr: 5583795

SEK 4 728 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
18:54
SEK 487
Børge Mogensen. 'Jagtstolen', lænestol, model 2229
Børge Mogensen. 'Jagtstolen', lænestol, model 2229 med stel af massivt sortlakeret egetræ, sæde og ryg udspændt med sort kernelæder. Formgivet 1972. Fremstillet hos Fredericia Furniture, 2014. H. 10-26/67, B. 70 cm. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte ridser, ridse på siddefladen.

Varunr: 5727935
SEK 27 812 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:55
SEK 8 622
Sessel 'Avant Garde'.
Sessel 'Avant Garde' für Basic Berlin. Sessel m Stil der 1930er Jahre mit Beinen aus Metall, Farbe 'Bronze gebürstet'. Bezug aus 85% Baumwolle und 15% PES. Farbe: Bronze. Maße ca. B. 68cm x T. 77cm. Höhe 81cm, Sitzhöhe 42cm. Neu.

Varunr: 5717908
SEK 3 626 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:56
SEK 466
Sessel. Modell 'Mila'.
Sessel. Modell 'Mila' für Bepurehome. Bezug aus Velvetstoff in der Farbe dunkelgrün. Beine aus schwarzbeschichtetem Metall. Maße ca. H. 69cm x B. 57cm x T. 70cm, Sitzhöhe 44 cm. Neuwertig.

Varunr: 5717910
18:56
SEK 414
Marte Frøystad for BruunMunch - Ensom chair
Marte Frøystad for BruunMunch - Ensom chair betrukket med gråt hallingdal fra kvadrat , stel af sort pulverlakeret stål. B. 90 Sh. ca. 40 cm. Formgivet af Marte Frøystad. Marte Frøystad er en ung norsk designer, med en kandidatgrad i Design fra Oslo National Academy of the Arts. Studiet ...

Varunr: 5679568
SEK 11 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
19:00
SEK 765
Eero Saarinen, chair 'Grasshopper' for Knoll International
Eero Saarinen, chair, model Grasshopper for Knoll International. Designed in 1946. Structure of shaped laminated wood (maple), padded seat shell with cover of grey/charcoal upholstery fabric. The cover and padding were renewed some time ago. Wear on frame. Copy of invoice from 1963 presented to...

Varunr: 5699841
SEK 14 504 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:00
SEK 725
Patrick Norguet, model Apollo, drejestol, fremstillet hos Artifort
Patrick Norguet, drejestol 'Apollo', fremstillet hos Artifort. Struktur i poleret aluminium og krom. Lyserødt uldbetræk. Mål ca. B. 90 cm x H. 71 cm x siddehøjde 37 cm. Betegnet med etiket på undersiden. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 5648283
SEK 6 216 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:03
SEK 984
Lænestol i lyseblå velour
Lænestol i lyseblå velour, en pude medfølger. Stående på ben af stål. Stol mål ca: H. 98 D. 102 B. 95 cm. Udstillingsmodel.

Varunr: 5675662

SEK 2 781 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
19:03
SEK 417
Harry Bertoia, ‘Bird Chair‘ with ottoman for Knoll International (2)
Harry Bertoia, ‘Bird Chair‘ with ottoman for Knoll International. Designed in 1950-52. Structure of steel wire coated in black. Seat shell mounted on rubber mounts to rock, fitted with full padding with brown/dark green fabric. Approx. dimensions: H 92/39 cm, W 98/61 cm, D 97/43 cm. Wear ...

Varunr: 5665912
SEK 13 468 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:03
SEK 4 403
Cees Braakman og Adriaan Dekker, stole, fremstillet hos Pastoe (2)
Cees Braakman og Adriaan Dekker. To trådstole i stål, fremstillet hos Pastoe, hvid udførelse. Puder med uldbetræk. Mål pr. stol ca. B. 50 cm x D. 61 cm x H. 85 cm. Siddehøjde 36 cm. Pletter, lakering slidt, skummet af puderne hærdet. (2)

Varunr: 5648285
19:06
SEK 1 554
Hyndesæt til Ole Wanschers Colonial chair, cognacfarvet læder (2)
Et sæt hynder, uoriginalt, til Ole Wanschers Colonial Chair, model PJ 149. Udført i cognacfarvet læder. (2)

Varunr: 5728011

SEK 2 086 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:06
SEK 487
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel (2)
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt topstykke af valnøddetræ, løse hynder betrukket med lyst møbelstof. Sædehøjde 44 cm. B. 70 cm. H. ryg 91 cm. Fremstår i emballage, ( H. 95 cm, B. 74 cm, D. 94 cm) Modelfoto. (2)

Varunr: 5736031

SEK 8 066 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
19:09
SEK 1 669
Hans J. Wegner. Skammel af egetræ til 'Cigaren', model GE-240
Hans J. Wegner 1914-2007. Skammel af patineret egetræ. Fremstillet hos Getama, 1950'erne, model GE-240. Fremstår med minimal og jævn patina henset til alder. Hynde betrukket med patineret Niger skind.

Varunr: 5709927
SEK 16 687 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
19:11
SEK 4 172
Marcel Breuer. Long Chair / Chaiselong, model Isokon
Marcel Breuer. Long Chair / Chaiselong af formbøjdet birketræ, aftagelige hynde betrukket med rødt læder. Fremstillet hos Windmill furniture / Isokon., mrk herfra. Fremstår med lettere brugsspor, lille plet på læder.

Varunr: 5425351
SEK 36 156 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:11
SEK 18 078
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wanschers Colonial Chair, model PJ 149, sort læder (2)
Deszine Talks. Et sæt hynder til Ole Wanschers Colonial Chair, model PJ 149. Udført i sort læder. (2)

Varunr: 5734984

SEK 2 225 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
19:12
SEK 417
12345...17»