Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 27  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bruno Mathsson jetson fåtölj
BRUNO MATHSSON, "Jetson", fåtölj, DUX, formgiven 1969, förkromad benställning med snurrfunktion, klädsel och nackkudde i vitt läder, sitthöjd ca 45 cm
Varunr: 5439415
SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
12:09:00
Se mer
Par lounge stole samt par skamler (4)
Par lounge stole / lænestole samt par skamler betrukket med gråt velour, ben af sortlakeret metal og træ. (4)
Varunr: 5430238
SEK 18 706 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
12:19:53
SEK 863
Lænestol, mørkegrå møbelstof
Lænestol, betrukket med mørkegrå møbelstof, stående på ben af lakeret gummitræ. Mål: H. 78 D. 95 B. 81,5 cm. Leveres i original indpakning.
Varunr: 4971735

SEK 2 158 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
12:48:00
SEK 576
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Lænestol model Scimitar i Indian Red læder
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Lænestol model Scimitar med stel af rustfrit stål, betræk i Indian Red farvet kernelæder. Designet i 1963. Fremstillet og mærket No. 26 med 16 cifret stelnummer fra Bo-Ex. Fremstår med ingen/minimale brugsspor. H. 66 cm. B. 83 cm. D. 69 cm. Stolen blev tegnet ...
Varunr: 5440225
SEK 57 557 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
13:00:00
SEK 33 095
Dansk møbelproducent: Par hvilestole (2)
Dansk møbelproducent: Par hvilestole beklædt med knapsyet grønt møbelstof. Løs hynde beklædt blomstret møbelstof. H 74 cm, SH 43 cm. (2)
Varunr: 5438495
SEK 1 439 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
13:52:00
SEK 504
TSM møbler. Tremmestol i massiv lakeret bøg.
TSM møbler. Tremmestol med hynder i blåt møbelstof. Designet er udført i massivt lakeret bøg og hyndesættet betrukket med blåt stof. Mål: H. 75. B. 70 cm. SH. ca. 47 cm.
Varunr: 5426363
SEK 1 727 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
14:10:00
SEK 576
Arne Jacobsen, Svanen model 3320 originalt betukket i Walnut elegance læder, returdrej
Arne Jacobsen ( 1901-1972). Svanen, model 3320. Lænestol originalt betrukket med Walnut Elegance læder, , drejelig firpasfod af aluminium med returdrej. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 2005 med label herfra. ...
Varunr: 5440280
SEK 37 412 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
14:30:00
SEK 22 303
Madsen & Schubell. Lænestol og skammel (2)
Madsen og Schubell. Lænestol og tilhørende skammel betrukket med lyst brunt, dybhæftet læder, drejesokkel med fempasfod af eg, vipbar ryg.Tegnet for Nilaus Jeki, model MS68. H. 91. B. 80. Sædeh. 38-39 cm. Skammel: 58 x 46 cm. Stedvise brugsspor og alderspatina, herunder slid og enkelte skjolder....
Varunr: 5441232
SEK 2 878 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
14:31:00
SEK 648
Illum Wikkelsö loungegrupp
ILLUM WIKKELSÖ, möbelgrupp, CFC Silkeborg, Danmark, 1960-/70-tal, 3 dlr bestående av 2 fåtöljer, samt. soffbord hexagonala stommar i lackerad plywood, stoppade plymåer klädda i brun textil, bordet med skiva i akrylplast, sitthöjd 38 cm, bordets höjd ca 40 cm, yttermått ca 66x58 cm
Varunr: 5439453
SEK 5 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-09-2019
14:33:00
Se mer
Finn Østergaard, tremmestol af kirsebærtræ
Finn Østergaard, tremme/lænestol af massiv kirsebærtræ, model Lindebjerg. sæde og ryg betrukket med møbelstof, H. 78, B. 70, Sh. 48 cm. Fremstillet hos Nilaus. Fremstår med brugsspor på stel, ridser og mærker.
Varunr: 5417300
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
14:38:00
SEK 432
Arne Jacobsen, Svanen model 3320 originalt betukket i Walnut elegance læder
Arne Jacobsen ( 1901-1972). Svanen, model 3320. Lænestol originalt betrukket med Walnut Elegance læder, 'Red Label', drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra. ...
Varunr: 5440217
SEK 34 534 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
15:00:00
SEK 20 864
Norsk møbelarkitekt. Fire hvilestole og et sofabord. (5)
Norsk møbelarkitekt. Fire hvilestole af mahogni med udskåret mønster og polstret med knapsyet læder og løse hynder af lyst læder. Sofabord med glasplade og hylde af flet. Stol H. 73 cm. B. 65 cm. D. 65 cm. Bord H. 50 cm. B. 91 cm. D. 91 cm. (5)
Varunr: 5408369
SEK 6 619 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:00:54
SEK 1 223
'Kongestol' - egetræ
'Kongestol' med stel af egetræ, sæde og ryg beklædt med møbelstof. H 114 cm, SH 50 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5433695
SEK 1 151 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
15:10:00
SEK 432
To lænestole i rococco form. (2)
To lænestole i rococco form, betrukket med cognacfarvet kunstlæder, stel i bejdset træ. Fremstår med kraftige brugsspor, b.la krakkeleringer og hul. H. 105 cm. (2)
Varunr: 5411767
SEK 1 151 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2019
15:19:00
SEK 432
Cinas. Safaristol af sortlakeret bambus, model Noble
Safaristol med stel af sortlakeret bambus, model Noble, sæde og ryg udspændt med sort kunstlæder. Fremstillet for Cinas. H. 78 B. 61 D. 60 Sh. 37 cm. Udleveres usamlet i original emballage (Unbraconøgle medfølger). Emballagemål 14 x 67 x 61 cm.
Varunr: 5323497

SEK 2 302 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
15:22:00
SEK 576
Hyndesæt til Ole Wanschers Colonial Chair, model PJ 149, sort læder (2)
Et sæt hynder til Ole Wanschers Colonial Chair, model PJ 149. Udført i sort læder. (2)
Varunr: 5434956

SEK 2 878 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
15:28:00
SEK 504
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. 'Langue Original Lounge Chair'
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Langue Original Lounge Chair. Stel af bøgetræ. Skal betrukket med læder. H: 61,5 cm. B: 69,5 cm. D: 64 cm. Siddehøjde: 36 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5433607

SEK 5 756 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
16:07:00
SEK 1 079
Dansk møbelproducent. Par højrygget lænestole, 1940/50'erne (2)
Dansk møbelproducent. Par højrygget lænestole med stel af massivt egetræ, løse hynder nyligt betrukket med gråt uld, stropper af kernelæder. Sh. 42 cm. 1940/50'erne. Fremstår med lettere brugsspor. (2)
Varunr: 5440179
SEK 2 158 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:32:11
SEK 2 158
Hans J. Wegner, lænestol model AP 27
H J. Wegner. Hvilestol betrukket med hvidt uld, armlæn samt tilspidsede ben af teaktræ. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP-27. Brugsspor.
Varunr: 5441119
SEK 21 584 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:39:03
SEK 20 864
Finn Juhl, Bwana skammel, teak
Finn Juhl. Bwana skammel af teak, betrukket med sort læder. Udført hos France & Søn. Litt: Esbjørn Hiort: 'Arkitekten Finn Juhl' s. 63. Alm. brugsspor, senere hynde.
Varunr: 5441195
SEK 8 634 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:40:32
SEK 3 166
Arne Jacobsen. Oxford armstole, nybetrukket
Arne Jacobsen. Højryggede Oxford armstole, betrukket med cogancfarvet (Walnut) anilin læder, fuldpolstrede, på fempas stjernefod og armlæn af aluminium og satniforkromet metal. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sh. 46 cm. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster ...
Varunr: 5441074
SEK 13 814 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:40:56
SEK 5 180
Bruno Mathsson. Par Hyndesæt til Jetson lænestol (4)
Bruno Mathsson. Par Hyndesæt med nakkehynder til Jetson lænestol betrukket med rødt læder, Fremstår med kraftig slitage, krakeleringer på armlæn og nakkehynde på læder. (4)
Varunr: 5440183
SEK 1 439 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:43:07
SEK 719
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4)
Varunr: 5354912

SEK 5 468 DK, Kolding, Trianglen 21-09-2019
16:52:00
SEK 504
Overpolstret hvilestol 1950'erne
Overpolstret hvilestol betrukket med gråt læder med kontrastkeder i blåt, udvendigt delvis beklædt med gråt uldstof. H.86 x 82 x d.100 cm, sh. 36 cm. 1950'erne. Kraftige brugsspor, uldstof med flere huller, ormstukne ben.
Varunr: 5403697
SEK 2 158 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
17:00:00
SEK 432
Lænestol, chesterfield stil.
Lænestol polsteret med grå/grønt kunst læder, knapsyet. Ben af træ. SH. 44 cm. Udstillingsmodel, hul i bundklæde.
Varunr: 5422611

17:15:00
SEK 432
Stine Prang. Øreklapstol med skammel / puf, model Happy (2)
Stine Prang for Raun. Øreklapstol samt fodskammel / puf, model Happy. Betrukket med grånistret møbelstof. H. 100 Sædehøjde 42 B. 76 D. 93 cm. Puf B. 60 x 60 H. 42 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5319184
SEK 7 195 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
17:17:00
SEK 576
Ældre Fritz Hansen hvilestol af eg
Ældre Fritz Hansen hvilestol af eg, armlæn og tremmeryg, løse hynder. Midten af 1900 tallet, stemplet FH. H.77 cm, b.68 cm, sh.44 cm. Kraftige brugsspor, ryg har været løs og er isat uoriginale skruer og søm.
Varunr: 5423797
17:38:00
SEK 504
Finn Østergaard. Par lænestole, model 'Albert' med fodskammel (3)
Finn Østergaard. Par lænestole model 'Albert' med stel af formspændt bøg betrukket med uldstof, nakkepude. H.104 x 62 cm, sh.39 cm. Fodskammel medfølger. Brugsspor. (2)
Varunr: 5439666
17:55:00
SEK 504
OX Denmarq. Loungestol 'Next Rest'
Dennis Marquart for OXDenmarq. Loungestol 'Next Rest' med stel af sort pulverlakeret stål, sæde og ryg udspændt med moccafarvet kernelæder, armlæn beviklet med kernelæder. Formgivet 2014. Udstillingsmodel. H. 77. Sh. 38 cm.
Varunr: 5401001

SEK 8 634 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
18:03:00
SEK 791
Anderssen & Voll. Loungechair, model Oslo.
Anderssen & Voll, loungechair, model Oslo. Betrukket med møbelstof. Mål: H. 78 B. 80 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 14.995,-
Varunr: 5363479

18:23:00
SEK 504
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 27  >>