Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Fåtölj med fotpall
FÅTÖLJ med FOTPALL, Jio möbler, 1900-talets mitt, ben i lövträ, hjulförsedd fotpall, stoppad textil klädsel, sitthöjd ca 43, total höjd 97 cm
Varunr: 5281767
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:08:00
Se mer
Lænestol betrukket med læder, 20 årh
Lænestol / 'club chair' betrukket med læder, 20 årh. Cabriole ben af sortlakeret træ. Løs sædehynde. Kanter med pyntesøm. Brugsspor og patina, herunder slitage og stedvise pletter/stænk. H. 84. B. 74. Sædedybde 59. Sædeh. 46-47 cm.
Varunr: 5285376
SEK 2 106 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
11:06:00
SEK 491
Gärsnäs karmstolar
ÅKE AXELSSON, ''Riksdagen'', karmstolar, 4 st, Gärsnäs, stomme i bok, stoppad klädsel i grå textil och skinn, stämplade undertill, sitthöjd ca 45 cm
Varunr: 5281796
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
11:22:00
Se mer
Gijs Papavoine ''Castor'' fåtölj
GIJS PAPAVOINE, ''Castor'' fåtölj, ca 1950/80-tal, för Montis, klädsel i rött skinn, ben i palissander, sitthöjd ca 42, totalhöjd ca 101, 82x78 cm
Varunr: 5281815
12:16:00
Se mer
Karmstolar ett par rokokostil 1900-talets mitt
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets mitt, sitthöjd ca 41 cm
Varunr: 5281825
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2019
12:36:00
Se mer
Lænestol, teak, dansk design, Grete Jalk, fremstillet hos France & Søn, 1963
Loungestol/easy chair i teak, dansk design af Grete Jalk, fremstillet hos France & Søn. Formgivet før 1963. Stel af massivt teaktræ, løstliggende puder med fjederkerne, kashmir-betræk i rødt og sort-hvidt stof med sildebensmønster. Betegnet med metalemblem. H. 80 cm, B. 79 cm, D. 70 ...
Varunr: 5272298
SEK 6 276 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
12:36:53
SEK 3 138
En bergere - lænestol
En bergere Rokokoform.med fransk flet, af nøddetræ, cabriole ben, med udskæringer ryg, sæde og sider monterede med fransk sjeneflet. Løse sædepuder uden betræk. ca.1930. H. 86, B. 68 cm
Varunr: 5274445
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
13:03:00
SEK 562
Stressless og Hellegjerde. Lænestole og skammel (3)
Stressless lænestol, med rund fod af bøg og betrukket af blå alcantara. H. 99 cm. B. 77 cm. Sh. 40 cm. Samt Hellegjorde lænestol med tilhørende skammel polstret med blå alcantara. H. 106 cm. B. 83 cm. Sh. 43 cm. Skammel, H. 37 cm. B. 37 cm. B. 46 cm. Slitage og pletter (3)
Varunr: 5257361
SEK 1 404 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
13:49:00
SEK 421
Lænestol med betrukket med læder, 20 årh
Lænestol med betrukket med mørkt brunt læder, 20 årh. Drejede ben af bejdset træ. Løs sædehynde. Brugsspor og patina. H. 79. B. 81. Sædeh. 42-43 cm.
Varunr: 5285372
13:52:00
SEK 421
Fåtölj och fotpall SeatUp
FÅTÖLJ samt FOTPALL, ''SeatUp'', 2000-tal, O H Sjögren, Tranås, björk, sits och rygg klädda i rot tyg, lös nackkudde, mekanisk funktion som dämpar när man sätter sig ner, lyfter sig när man skall ställa sig upp, brickmärkt, sitthöjd ca 50 cm
Varunr: 5281851
14:00:00
Se mer
Bruno Mathsson Pernilla
BRUNO MATHSSON, "Pernilla", fåtölj, Dux, stomme i formböjd bok, klädsel i skinn, märkt Bruno Mathsson by Dux, sitthöjd ca 40 cm
Varunr: 5281858
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2019
14:14:00
Se mer
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group', model EA-108
Charles Eames. Armstol/ kontorstol, fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af lyst læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2013, label herfra. H. 83/46. B. 58. D. ca. 60 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5248684
SEK 14 040 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
14:37:00
SEK 7 020
H. W. Klein, lænestol med læder, model Silhouette
H. W. Klein, lænestol betrukket med brunt læder, model Silhouette. Løs hynde. Drejesokkel. Fempas fod af bejdset træ.Små/lette brugsspor og alderspatina. H. 95. B. 86. Sædeh. 40-42 cm.
Varunr: 5277227
SEK 1 404 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
14:59:00
SEK 491
Arne Jacobsen. Et sæt på seks højryggede Oxford stole, model 3272. 'Brown Label' (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på seks højryggede Oxford spise/ kontorstole med betræk af sort læder, Brown label, model 3272, med fempas stjernefod af aluminium. Formgivet i 1965. Udført hos Fritz Hansen, Brown Label 2012 med mærkat herfra. H. 130/46. B. 50. D. ca. 60 cm. Fremstår med minimale ...
Varunr: 5275487
SEK 56 161 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
15:10:00
SEK 28 081
Claesson Koivisto fåtöljer
CLAESSON KOIVISTO RUNE, "Allround", fåtöljer, 2 st, Fornasarig, Italien, formgivna 2004, underrede i bok, stoppad stomme klädd i rött tyg, undertill märkta, sitthöjd ca 45 cm
Varunr: 5281883
15:20:00
Se mer
Stolar "TeVe" design Alf Svensson
ALF SVENSSON, "TeVe", stolar, 1 par, Ljungs Industrier, Bra Bohag, formgiven 1953, stoppad rygg och sits i ljusgrått tyg, sitthöjd ca 34 cm
Varunr: 5281887
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
15:28:00
Se mer
Salonmøblement, empireform (6)
Salonmøblement af mahogni, empireform bestående af bord H. 73 L. 112 B. 67 cm., sofa med intarsia, polstret og betrukket med grønt fløjl, L. 142 cm. Par tilhørende armstole samt par stole, Sædehøjde 42 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (6)
Varunr: 5284422
SEK 2 808 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
16:32:00
SEK 421
Skinnfåtölj jugend
FÅTÖLJ, jugend, tidigt 1900-tal, stomme i ek, klädsel i brunt skinn, djuphäftad rygg, pärlspikade kanter, sitthöjd 43, bredd 70 cm
Varunr: 5281926
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
17:14:00
Se mer
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel (2)
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt topstykke af valnøddetræ, løse hynder betrukket med mørkt møbelstof. Sædehøjde 44 cm. B. 70 cm. H. ryg 91 cm. (2)
Varunr: 5216270

SEK 8 143 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
18:55:00
SEK 5 054
Christina Strand. Par 'Rex' lounge stole, træ og sort læder. (2)
Christina Strand f. 1968. Par drejbare 'Rex' lounge stole i formspændt træ, med sædepolstring i sort læder firpas-stel i matforkromet stål. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5284053
SEK 4 212 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
19:01:00
SEK 2 106
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Par armstole af bøg Kongeserien (2)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Par armstole af bøg med synlige tapsamlinger på armlæn, ryg monteret med fransk flet, sæde fast betrukket med rødligt læder, H. 83 cm, sædehøjde 43 cm. Formgivet 1985 som en del af kongeserien. Fremstillet hos Botium. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5285275
SEK 2 527 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
19:02:00
SEK 421
Hynde af læder til safaristol
Hynde af sort læder til safaristol. 48 x 48 x 5,5 cm. Stol medfølger ikke.
Varunr: 5282826

SEK 1 685 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:06:00
SEK 421
Böjre Lindau & Bo Lindekratz 4 st "Bobbi" fåtöljer
BÖRJE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, "Bobbi", karmstolar, 4 st, Lammhults, stomme i trä och förkromade stålrör, på hjul, klädda i lila textil, sitthöjd ca 44 cm
Varunr: 5281974
19:09:00
Se mer
Fogia fåtöljer
ANDREAS EGESVIK, "Bollo Spisolini", karmfåtöljer, Fogia, stomme i lackerat stål, stoppade plymåer klädda i manchesertyg, sitthöjd ca 43 cm
Varunr: 5281976
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
19:11:00
Se mer
Carfl Malmsten fåtölj Husfadern
CARL MALMSTEN, "Husfadern", fåtölj, brickmärkt,lös dyna, sitthöjd ca 44 cm
Varunr: 5281985
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:20:00
Se mer
Ole Wanscher armstol model PJ112. Anilin læder.
Ole Wanscher 1903-1985. Armstol af mahogni med løse hynder i cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik - Model PJ 112. Fremstår med nypolsterede hynder fra anden professionel dansk møbelpolster i Danmark
Varunr: 5257566
SEK 10 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
19:29:00
SEK 5 335
Simi lænestol sæt på 5 stk. i kubu grå med en hvid hynde.
Simi lænestol 5 stk. i kubu grå med en hvid hynde. Stolene er i naturflet med et rustikt look, og med en siddehøjde på 50 cm og siddedybde på 49 cm. Specifikationer: Materiale : Kubu grey, Rattan. Bredde cm 62 Højde cm 85 Dybde cm 56 Vægt 9.5 kg. Leveres samlet Intern nr. ...
Varunr: 5232539

SEK 5 335 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
19:30:00
SEK 2 668
Stol Retro, højrygget lænestol i lys grå.
Stol Retro, højrygget lænestol i lys grå. Materiale: Stof i 100% polyester lysegrå, sæde i foam 28 kg pr. m3, ryg i foam 24 kg pr. m3 Specialmål: Sædehøjde: 46,5 cm Sæde dybde inv.: 55 cm Sæde bredde inv.: 52 cm Højde: Ben 16,5 cm + Stol 88 cm = højde 104,5 cm Martindale ...
Varunr: 5177164

SEK 2 808 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
19:30:00
SEK 562
Carl Malmsten fåtöljer Husfadern
CARL MALMSTEN, fåtöljer, 1 par, "Husfadern", Jubileumsmodell 1988, märkta 456 respektive 453, lösa dynor, brickmärkta, sitthöjd ca 41 cm
Varunr: 5281996
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:31:00
Se mer
Børge Mogensen. Øreklapstol samt skammel, model 2204 og 2202,(2)
Børge Mogensen 1914-1972. Øreklapstol med ben af mahogni, løse hynder med dunfyld betrukket med kraftig sort læder, H. 108 B. 70 sædehøjde 45 cm. Tilhørende skammel H. 42 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2204 og model 2202. Fremstår nybetrukket hos anden dansk professionel ...
Varunr: 5254155
SEK 40 717 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
19:33:00
SEK 21 060
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>