Kategori  Utropspris
12345...20» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Lænestol i lyseblå velour
Lænestol i lyseblå velour, en pude medfølger. Stående på ben af stål. Stol mål ca: H. 98 D. 102 B. 95 cm. Udstillingsmodel.
Varunr: 5449017

SEK 2 824 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
12:48:00
SEK 494
Lænestol med sort kunstlæder / teak
Lænestol betrukket med sort kunstlæder, lettere tilspidsede ben af teak, H. 93 cm. Sædehøjde 38 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5589904
SEK 1 130 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
13:47:00
SEK 565
Anne Mette Jensen & Morten Ernst. One for Four stol/puf, model EJ 144, blåt læder
Anne-Mette Bartholin Jensen og Morten Ernst. One for Four stol/puf med plads til fire personer, betrukket med blåt læder, stel af forkromet metal. Fremstillet hos Erik Jørgensen med label herfra, model EJ 144. H. 45 cm. Ø 109 cm. Fremstår med mindre brugsspor og mærker.
Varunr: 5552543
SEK 14 121 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
13:57:00
SEK 777
Thams møbler, Vejen, øreklapstol sort læder
Thams møbler, Vejen, øreklapstol betrukket med sort læder, ben af bøg, løs sædehynde. H.101 x 67 x d.80 cm, sh.44 cm. Fremstår med brugsspor, overflade krakelering på armlæn.
Varunr: 5592062
SEK 2 118 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-02-2020
14:06:00
SEK 565
H. J. Wegner. Par lænestole, model 1788 (2)
H. J. Wegner. Par lænestole af massiv bøgetræ med tremmeryg, løse hynder betrukket med knapsyet ternet rødligt patineret læder. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 1788. Fremstår med brugsspor på stel, hynder med lettere nuanceforskel. (2)
Varunr: 5592968
SEK 11 297 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23-02-2020
14:08:14
SEK 7 908
Eilersen. Andreas Andersen, lænestole med skamler, læder / forkromet stål (4)
Andreas Hansen for Eilersen. 2 lænestole med tilhørende skamler betrukket med sort læder, stel af forkromet stål. Stole: H. 105 cm. Sædehøjde 39 cm. Skamler: H. 38 cm. 52x53 cm. Fremstår med brugsspor, stel med ridser samt læder med slid og mærker. (4)
Varunr: 5553839
SEK 9 885 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
14:19:51
SEK 706
Charles Eames. Et sæt på fire armstole, model EA-108 i sort netvæv (4)
Charles Eames 1907 - 1978. Et sæt på fire armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel i poleret aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg med sort net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/46 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (4)
Varunr: 5576414
SEK 32 478 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
14:31:00
SEK 6 778
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder
Varunr: 5443488

SEK 2 824 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2020
14:32:00
SEK 2 118
Verner Panton. Lounge stol, model C1
Verner Panton 1926-1998. Lounge stol, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor, mindre trådudtræk og mærker.
Varunr: 5583760
SEK 5 083 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
14:46:00
SEK 3 107
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-207, sort patineret læder
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad armstol, model EA-207. Sæde og ryg med betræk af sort patineret læder, bagside med sort hopsak, fast stel med firpasfod og armlæn af forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/51 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ...
Varunr: 5561573
SEK 9 885 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
14:50:00
SEK 1 694
Erwan & Ronan Bouroullec. Soft Shell Chair
Erwan & Ronan Bouroullec. Soft Shell Chair. Drejbare stol betrukket med læder, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Vitra med label, stempel og fane herfra. H. 82/48 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ridser på stel.
Varunr: 5478989
SEK 7 060 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
15:00:00
SEK 565
Varunr: 5478991
15:00:00
SEK 494
Markus Jehs og Jürgen Laub. Hvilestol model Space JL11
Markus Jehs og Jürgen Laub. Lounge stol, model Space JL11, drejeligt stel af hvidlakeret stål, firpasfod med transparante bendupper, støbt skal af hvid højglanslakeret fiberforstærket plast, forsidepolstret med hvidt læder. Designet i 2007. Fremstillet af Fritz Hansen A/S, ej mærket. H. 74/40. ...
Varunr: 5518407
SEK 3 389 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
15:05:00
SEK 706
Charles Eames. Armstol, model EA-108, Full Leather.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Deluxe udgave med betræk både foran og bagpå i vinrødt Premium læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5424820
SEK 12 709 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
15:13:00
SEK 6 496
Lænestol med tilhørende skammel(2)
Lænestol med tilhørende skammel, stel af formspændt sortlakeret træ og metal, polstret med møbelstof, nakkehynde af læder. H. 46/107 cm, skammel H. 37 cm. Udstillingsmodeller med brugsspor(2)
Varunr: 5592033

SEK 1 694 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2020
15:17:00
SEK 424
Mogens Hansen, Dronningestol samt skammel, læder / eg (2)
Mogens Hansen. Lænestol, 'Dronningestolen' samt skammel betrukket med lyst brunt læder, ben af bøgetræ. Model MH 80. Stol: H. 82 cm. Sædehøjde 44 cm. Skammel: H. 43 cm. 61x46 cm. Fremstår med brugsspor, bundstof på stol med defekter, læder med ridser, pletter samt begyndende krakeleringer på ...
Varunr: 5585649
SEK 2 824 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
15:25:00
SEK 635
Arne Vodder. Lænestol Model AV53.
Arne Vodder. Lænestol betrukket med møbelstof samt skind på slidflader, løse sæde hynde, tilspidsede ben af massivt sæbebehandlet egetræ. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Nielaus, model AV53. Fremstår med lette brugsspor.
Varunr: 5584906
SEK 6 213 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2020
15:34:00
SEK 2 401
Vest hvilestol med tilhørende skammel.
Vest hvilestol med tilhørende skammel i et pænt og behageligt design. Med drejelig fod- og skubfunktion i ryglænet. Håndteringsspor Materiale: Portland stof. Bredde cm 76 Højde cm 108.5 Dybde cm 127.5 Sæde dybde 54 cm. Sæde højde 42 cm. Levering : Samlet uden emballage Vægt: 26.5 ...
Varunr: 5592783

SEK 2 542 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2020
16:00:00
SEK 1 553
Ron Arad. Lænestol, model Victoria & Albert
Ron Arad. Lænestol, model Victoria & Albert betrukket med rødt stof, retur drejefod af sortlakeret metal. Formgivet i 2000. Fremstillet hos Moroso. Fremstår snavset og med pletter.
Varunr: 5588327
SEK 2 118 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2020
16:00:00
SEK 565
Design Sixtynine. Lænestol.
Design Sixtynine. Lænestol med tilspidsede ben, polstret, dunfyldt og betrukket med møbelstof. Aftageligt betræk. Sædehøjde 50 H. 82 B. 70 D. 87 cm.
Varunr: 5186832

SEK 3 389 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2020
16:03:12
SEK 1 977
Eero Aarnio. Bubble Chair. Hængestol.
Eero Aarnio. Bubble Chair. Hængestol / lænestol af transparent akryl, to løse hynder betrukket med hvidt læder medfølger. Ø 102 cm. Monteret med kæde til ophæng. Formgivet 1968. Fremstillet hos Adelta. Fremstår med kraftige brugsspor, ridser og afslag.
Varunr: 5581805
SEK 11 297 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2020
16:36:00
SEK 4 519
Højrygget øreklapstol samt to mindre lænestole. (3)
Højrygget øreklapstol samt to mindre lænestole. Mål for øreklapstol: H. 130. B. 80. D. 70 cm. En af de mindre lænestole fremstår med brækket ben. Hul i bundklæde. Udstillingsmodeller. (3)
Varunr: 5579354

SEK 1 412 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
16:50:00
SEK 424
Ingmar Relling. Højrygget lænestol samt skammel, model siesta (2)
Ingmar Relling. Højrygget lænestol med stel af formspændt sæbebehandlet bøgetræ, hynde betrukket med lysebrunt læder, H. 100 B. 63 sædehøjde ca. 43 cm. Fremstillet hos Westnofa, model Siesta. Fremstår med falmet / nuanceforskel på læder. (2)
Varunr: 5592828
SEK 1 412 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23-02-2020
17:04:00
SEK 1 059
Ole Wanscher Lænestol
Ole Wanscher 1903-1985. Lavrygget lænestol med stel af mahogni, løse hynder betrukket med stribet møbelstof. H 80 cm. B 69 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5572219
SEK 1 130 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2020
17:52:00
SEK 424
Ole Wanscher. Højrygget lænestol af mahogni
Ole Wanscher, en lænestol model Senator 166 med stel af massiv mahogni, løse hynder betrukket med med cognacfarvet pure anilin læder. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik . Formgivet i 1951. H. 45/107 cm. Fremstår med nypolsterede hynder fra anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med ...
Varunr: 5480934
SEK 11 297 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
18:41:00
SEK 2 683
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Cognacfarvet læder (3)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto.Stolen medfølger ikke. (3)
Varunr: 5592567

SEK 4 801 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2020
18:44:00
SEK 424
Anderssen & Voll. Loungechair, model Oslo.
Anderssen & Voll, loungechair, model Oslo. Betrukket med møbelstof. Mål: H. 78 B. 80 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 14.995,-
Varunr: 5363479

SEK 8 472 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2020
18:49:00
SEK 847
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. sort læder (3)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Fremstillet i sort dybhæftet læder. Modelfoto. Stolen medfølger ikke.(3)
Varunr: 5552539

18:49:40
SEK 565
Lænestol, Menu af Iskos-Berlin, model GoDo
Lænestol fra Menu, designet af Iskos-Berlin model GoDot. Betrukket i beige og sort grovnistret Hallingal-stof, fra Kvadrat. Mål: H. 70 B. 91 D. 83.5 cm SH: 40 cm. Fremstår med minimale brugsspor
Varunr: 5575568

SEK 11 297 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2020
18:50:00
SEK 847
Verner Panton. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer
Verner Panton 1926-1988. Gyngestol, model 'Relaxer' med stel af sortlakeret træ, løs hynde betrukket med sort pure anilin læder samt nylakeret. Formgivet i 1974. fremstår nypolsteret ved professionel møbelpolster i Danmark.
Varunr: 5462953
SEK 14 121 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
18:51:00
SEK 1 412
12345...20»