Utropspris
12345...20»   Varor pr. sida   571 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sminkestol samt armstol (2)
Lille sminkestol/børnestol med stel af mørkt træ, sæde og ryg polstret med blomstret møbelstof. H.68, Sh. 40 cm. Armstol med stel af eg, polstret med stribet møbelstof. H.73, B.63,Sh.40 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 5778243
SEK 1 107 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2020
11:19
SEK 484
Fåtöljer
FÅTÖLJER, 3 st., Ikea, 1990-tal, kromade ben, stoppade och med skinnklädsel, sitthöjd ca 48 cm

Varunr: 5778782
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-09-2020
12:02
Se mer
Iskos-Berlin for Muuto. Fiber Lounge chair
Iskos-Berlin for Muuto. Lænestol, model 'Fiber Lounge chair', stel af lakeret stål, skal af kompositmateriale. H. 74,4 B. 60 D. 69 Sh. 38 cm. Udstillingsmodel, fremstår med ridser

Varunr: 5778399

SEK 2 076 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2020
12:21
SEK 623
Svensk produceret lænestol.
Svensk produceret lænestol med stel af lakeret bøg, sæde og ryg med stribet møbelstof.H.88, B.68, D.67, Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5778217
12:26
SEK 484
Fåtöljer
FÅTÖLJER, 1960-tal, ek, lösa sitt- och ryggplymåer i olika färger, sitthöjd ca 40 cm

Varunr: 5778800
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-09-2020
12:38
Se mer
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol. Lænestol/loungestol, sort læder
Hans J. Wegner 1914-2007. Lufthavnsstol, model AP-40, senere betrukket med sort læder, monteret på stålstel, sider af poleret stål. SH. 38 cm. Fremstillet hos AP Stolen. Fremstår med små brugsspor, at nævne på kanter.

Varunr: 5753768
SEK 9 687 DK, Odense, Kratholmvej 24-09-2020
13:06
SEK 2 214
Fåtöljer 1 par
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets mitt, fötter i bok, klädsel av grönt skinn, sitthöjd ca 43, rygghöjd 78 cm

Varunr: 5778826
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-09-2020
13:36
Se mer
Fåtölj med fotpall
FÅTÖLJ med FOTPALL, sent 1900-tal, fotpallen med hjul, stoppad och med textilk klädsel, sitthöjd ca 44

Varunr: 5778829
13:42
Se mer

Varunr: 5753767
14:06
SEK 1 522
Lænestol med rødt og stribet møbelstof,
Lænestol med rødt og stribet møbelstof, runde ben af eg. H.75, B.60, Sh.45 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5778223
14:18
SEK 484
Poul Kjærholm lænestol model PK22
Poul Kjærholm 1929-1980. Lounge lænestol, model PK22 udført med stel af matforkromet fjederstål. Fremstillet og mærket hos Kold Christensen. Senere ombetrukket.Fremstår med brugsspor og rust på stel. Litt. N. Oda. 'Danish chairs', beskrevet og gengivet s. 18.

Varunr: 5777277
SEK 13 839 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2020
14:22
SEK 8 303
Bruno Mathsson fåtölj
BRUNO MATHSSON, "Jetson", fåtölj, DUX, formgivningsår 1969, kromad benställning med snurrfunktion, klädsel och nackkudde i ljusbrunt läder, sitthöjd ca 45 cm

Varunr: 5778857
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-09-2020
14:42
Se mer
Overpolstret lænestol
Overpolstret lænestol, betrukket med kedesyet mønstret møbelstof. Bejdsede ben. Mål: B. 90 cm. Sædeh. 38 cm. H. 88 cm. Fremstår med brugsspor, polster med let slitage.

Varunr: 5745492
SEK 2 076 DK, Odense, Kratholmvej 24-09-2020
14:56
SEK 484
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Et par armstole, model 'EJ-80', bordeaux farvet læder. (2)
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. To drejbare konference / spisebordsstole / armstole, model EJ-80 partner. Sæde og ryg betrukket med bordeaux farvet læder, fod og armlæn af poleret metal. SH. ca. 47 cm. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår med alm. brugsspor og mærker. (2)

Varunr: 5649850
SEK 9 687 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2020
15:09
SEK 554
Arne Jacobsen. Oxford armstol med høj ryg, returdrej, betrukket med Stribet uld designet af Paul Smith.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med Stribet uld designet af Paul Smith, fempas stjernefod med returdrej samt armlæn af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen Red Label 2007 med label herfra. H. 130/48 cm. Fremstår med lette brugsspor og ...

Varunr: 5684654
SEK 6 919 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2020
15:11
SEK 900
Carl Straub, sæt loungestole/easy chairs fra 1960'erne/70'erne, formbøjet træ (5)
Sæt loungestole/easy chairs fra 1960'erne/70'erne. Formgivet af Carl Straub, Tyskland. Betegnet på stellet. Konstruktion af formbøjet bøgetræsfiner, sortbejdset og med klar lakering, løstliggende puder med cremefarvet plys. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, betrækkene stedvist ...

Varunr: 5728015
SEK 3 608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-09-2020
15:15
SEK 412
Iskos-Berlin for Muuto. Lænestol, model 'Fiber Lounge chair', stel af laseret træ, skal af kompositmateriale, begge i farven: Dusty grey. H. 74,4 B. 60 D. 69 Sh. 38 cm. Udstillingsmodel, fremstår med ridser

Varunr: 5778396

15:22
SEK 623
Mika Tolvanen for Muuto. Hvilestol model 'Visu Lounge Chair'
Mika Tolvanen for Muuto. Hvilestol model 'Visu Lounge Chair' Stående på grå laseret asketræs ben. Sæde med skål af træfiner betrukket i perforeret mikrofiber. H. 69 B. 60 D. 51 SH. 40 cm. Udstillingsmodel.

Varunr: 5778432

SEK 4 428 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2020
15:25
SEK 484
Dennis Marquart for OXDenmarq. 'Stretch chair'
Dennis Marquart for OXDenmarq. 'Stretch chair' med stel af stål, sæde og ryg med kernelæder. Rygh. 85, B. 46 cm. Udstillingsmodel, enkelte ridser og mærker.

Varunr: 5744011

SEK 3 321 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2020
15:59
SEK 415
Ebbe Gehl & Søren Nissen. Par lænestole, model Sonate (2)
Ebbe Gehl & Søren Nissen. Par lænestole, model Sonate, betrukket med læder, løs sædehynde, armlæn og ben af kirsebærtræ. H. 100 Sh. 46 B. 74 cm. Fremstillet hos Nielaus/Jeki Møbler. Fremstår med brugsspor, herunder ridser og patinering. (2)

Varunr: 5766595
SEK 5 536 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-09-2020
16:30
SEK 1 937
Odd Knutsen. 'Sonic' lænestol
Odd Knutsen. 'Sonic' lænestol med stel af forkromet stålrør med indlæg af bejdset træ, udspændt med hynde af knapsyet brunt læder. H. 70 B. 76 Sh. 44 cm. Fremstillet hos Hjellegjerde. Fremstår med brugsspor, herunder ridser på stel og slitage i betræk.

Varunr: 5766598
SEK 2 768 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-09-2020
16:33
SEK 830
Deszine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Cognacfarvet læder (2)
Deszine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto. (2)

Varunr: 5658023

SEK 4 152 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2020
16:54
SEK 415
Rottingmöbel 3 delar
ROTTINGMÖBEL, 3 del, 1900-talets andra hälft, omfattande 2 fåtöljer, bord, kuddar med ljus textilklädsel, sitthöjd ca 42 cm, diameter bord ca 52 cm

Varunr: 5778932
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24-09-2020
17:26
Se mer
Karmfåtöljer Louis XV-stil
KARMFÅTÖLJER, 1 par, Louis XV-stil, skuren dekor, blommig klädsel, pärlspikade, lös sittplymå, sitthöjd ca

Varunr: 5778947
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-09-2020
18:00
Se mer
Arne Vodder. Lænestol, Originalt læder
Arne Vodder. Lænestol. Originalt betrukket med patineret indian red læder, løs hynde med dunfyld, tilspidsede ben af massivt teaktræ. Formgivet 1953. Fremstillet hos Tapeserermester Ivan Schlechter, mrk herfra. H 80 cm. Sh. 37 cm. B. 70 cm. Fremstår med patina samt reparation i ryggen og hul på ...

Varunr: 5727328
SEK 27 678 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-09-2020
18:20
SEK 1 799
Alvar Aalto modell 45
ALVAR AALTO, 2 karmstolar, modell 45, Artek, stommar i bok, sitsar av sadelgjord, armlän med rotting, 1 stol med stämpelmärkning, sitshöjd 42/40 cm

Varunr: 5778960
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-09-2020
18:26
Se mer
Bergère
BERGÈRE, 1900-talets andra hälft, rokokostil, klädd i ljust skinn, sitthöjd ca 47 cm

Varunr: 5778971
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-09-2020
18:48
Se mer
Lænestol, Menu af Iskos-Berlin, model GoDo
Lænestol fra Menu, designet af Iskos-Berlin model GoDot. Betrukket med Hallingal-stof, fra Kvadrat. Mål: H. 70 B. 91 D. 83.5 cm SH: 40 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 5775474

SEK 8 303 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-09-2020
18:50
SEK 692
Fåtöljer chesterfield
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft, chesterfieldmodell, klädda i vinrött läder, sidostycken med dekorativa nitar, sitthöjd ca cm

Varunr: 5778975
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-09-2020
18:56
Se mer
Cinas. Safaristol, model Noble
Cinas. Safaristol af sortlakeret bambus, model Noble Safaristol med stel af sortlakeret bambus, model Noble, sæde og ryg udspændt med sort kunstlæder. Fremstillet for Cinas. H. 78 B. 61 D. 60 Sh. 37 cm.

Varunr: 5758365

SEK 2 214 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2020
19:00
SEK 415
12345...20»