Utropspris
12345...22»   Varor pr. sida   645 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11 Storm Loungestol 'small'.
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11 Storm Loungestol 'small'. betrukket med stof af 100% akryl-fiber, bunden betrukket med gummibelægning. Fremstillet af NORR11. 70x92x50 cm. Udstillingsmodel.

Varunr: 6046337

SEK 2 819 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
11:23
SEK 1 550
Mika Tolvanen for Muuto. Hvilestol model 'Visu Lounge Chair'
Mika Tolvanen for Muuto. Hvilestol model 'Visu Lounge Chair' Stående på massive lakerede egetræsben. Sæde med skål af træfiner betrukket med Refine læder i farven beige. H. 69 B. 60 D. 51 SH. 40 cm. Udstillingsmodel.

Varunr: 6109690

SEK 4 228 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
11:53
SEK 1 128
Par Wendelbo. 132 chair. Grøn/gul (2)
Par Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med grønt møbelstof. H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.(2)

Varunr: 6059794

SEK 8 456 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
12:03
SEK 4 228
Par Wendelbo. 132 chair. Mørkegrå (2)
Par Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med mørkegråt møbelstof 'Ella col.4' H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto. (2)

Varunr: 6091775

12:28
SEK 4 228
Puf medium firkant med Hallingdal uldstof.
Puf, medium firkant betrukket med gråt Hallingdal uldstof. Produceret hos Danish Design Supply i Danmark. H.ca. 39 70x70 cm. Udstillingsmodel med minimale/ingen brugsspor.

Varunr: 6167278

SEK 4 228 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
12:47
SEK 2 114
Dennis Marquart for OXDenmarq. Model Rama Chair. Loungestol
Dennis Marquart for OXDenmarq. Model Rama Chair. Loungestol med stel af sortlaseret egetræ, sæde og ryg monteret med kernelæder. Formgivet 2013. H. 69, B. 65, Sh. 40 cm. Udstillingsmodel med malingpletter på læder, pletter på læder og bagpå.

Varunr: 6187677

SEK 6 765 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
12:58
SEK 4 228

Varunr: 6167277

12:59
SEK 2 114
Ib Kofod-Larsen: Hvilestol i bøg og teak, 1950'erne
Ib Kofod-Larsen (1921-2003): Hvilestol i bøg og teak. Stel i lakeret bøg med fødder i teak, formbøjet sæde fuldpolsteret og ryg i teak. Front af ryg er senere bemalalet. Fremstillet ved Snedkermester Christensen og Larsen. Første gang vist ved snedkerlaugets udstilling i 1950. Litt. 40 years ...

Varunr: 6229043
SEK 4 228 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-06-2022
13:18
SEK 2 819
Overpolstret armstol i eg 1930/40erne
Overpolstret armstol i eg 1930/40erne. Betrukket med opskåret mekka og plys. H. 77,B. 70, Sh. 38 cm. Fremstår med brugsspor og smuds på betræk.

Varunr: 6213326
SEK 1 128 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-06-2022
13:24
SEK 423
Stressless armstol og skammel (2)
Ekornes, Norge. Stressless lænestol og skammel betrukket med rødt læder. Ringformet drejesokkelfod krom og sortbejdset bøg. H. 108 x B. 82 x sh. 44 cm Lette brugsspor (2)

Varunr: 6229777
SEK 2 114 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-06-2022
17:58
SEK 634
Hee Welling for HAY. About A Lounge Chair, model AAL81
Hee Welling for HAY. Lænestol, "About A Lounge Chair", skal betrukket med fronttekstil Bordeaux ”Olavi by HAY” farve #15 og bagbeklædning Navy velour (Lola Navy). Poleret aluminiumsstamme og fødder med drejefunktion. H. 81, Sh. 35, B. 77 cm. Fremstår ny og ubrugt i original kasse.

Varunr: 6185114

SEK 11 275 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2022
18:11
SEK 7 047
Illum Wikkelsø for Søren Willadsen. Lænestol af teak & eg.
Illum Wikkelsø for Søren Willadsen. Lænestol med stel af massivt eg, svajede armlæn af massiv teak, ryg med tremmer, på drejede skråtstillede ben, løse hynder betrukket med uld. H. 83 cm. Sh. 42 cm. Fremstår med brugsspor herunder hul i betræk på ryghynde.Se også varenummer 6227823

Varunr: 6227824
SEK 5 638 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2022
18:45
SEK 3 101
Lænestol, italiensk design
Lænestol, italiensk design, på drejbar fod af forkromet stål betrukket med lilla uldstof. H. 110 cm., B. 97 cm., sh. 44 cm. Fremstår med kraftig slidtage og snavs på betræk samt rust på fod.

Varunr: 6228536
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
19:20
SEK 423
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen', model 3320
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3320, 'Svanen', originalt betrukket, monteret på fod af aluminium. Drejefunktion. Formgivet 1957- 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Betræk med brugsslitage.

Varunr: 6199669
SEK 19 732 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2022
19:24
SEK 14 799
Ole Wanscher. Par lænestole, (2)
Ole Wanscher for France & Daverkosen. Par lænestole, model 109 med stel af massiv mørk bejdset bøgetræ, monteret med løse nypolstret hynder i koksgrå uldstof. Fremstår med slid på stel. (2)

Varunr: 6129323
SEK 17 617 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
19:24
SEK 14 094
Lænestol af læder
Lænestol betrukket med sort læder, på fod af sort metal. Italiensk design. H. 100 cm., B. 145 cm., sh. 44 cm. Fremstår med patina, slidtage og ridser i læder.

Varunr: 6217578
19:25
SEK 493
Kaare Klint. Safaristol betrukket med cognacfarvet anilin læder
Kaare Klint (1888-1954). Safaristol monteret med cognacfavet anilin læder, sæde med løs hynde. H. 80 B. 57 sædehøjde 38 cm. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Fremstår nybetrukket med anilin læder hos professionel møbelpolstrer.

Varunr: 6211383
SEK 11 275 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2022
19:29
SEK 9 020

Varunr: 6203663
19:31
SEK 14 799
Børge Mogensen for Fredericia Stolefabrik. Lavrygget lænestol, model '2207'
Børge Mogensen (1914-1972). Lænestol betrukket med brunt læder, løse hynder med dunfyld, ben af massivt teaktræ. Udført hos Fredericia Stolefabrik, model '2207'. H. 82 cm. Sh. 44 cm. Fremstår med kraftige brugsslitage, herunder ryghynde og sider med revner/huller på læder. Sædehynde senere ...

Varunr: 6227118
SEK 6 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2022
19:34
SEK 4 228
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3320, 'Svanen', originalt betrukket, monteret på fod af aluminium. Drejefunktion. Formgivet 1957- 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Alm. lettere brugsspor.

Varunr: 6204412
SEK 21 141 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2022
19:43
SEK 16 208
Børge Mogensen. Lænestol, original læder, model 2421
Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol, model 2421. Betrukket med originalt brunt læder. Løse hynder med dunfyld, ben af massiv egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Mål: H. 73 cm, B. 70 cm, SH. 44 cm. Fremstår med patina.

Varunr: 6043955
SEK 11 275 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
19:45
SEK 8 456
Overpolstret lænestol, 1940/50'erne
Overpolstret lavrygget lænestol betrukket med keder-/ samt knapsyet uldstof, ben af massivt bejdset bøgetræ. Fremstår med aldersrelateret brugspræg. Til ompolstring.

Varunr: 6210868
SEK 2 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2022
19:46
SEK 493
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3320, 'Svanen', originalt betrukket, monteret på fod af aluminium. Drejefunktion. Formgivet 1957- 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Alm. lettere brugsspor. Denne auktion er en del af en større temaauktion i samarbejde med Ledreborg Livsstilsdage. Varen er i ...

Varunr: 6204406
19:46
SEK 16 208

Varunr: 6204409
19:48
SEK 16 208
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316
Arne Jacobsen (1902 - 1971). Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning. Betrukket med uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. Betræk med slitage/falmet.

Varunr: 6203656
SEK 35 235 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2022
19:51
SEK 27 483
Arne Vodder. Lænestol, indian red læder
Arne Vodder. Lænestol, betrukket med patineret originalt indian red læder, løs hynde med dunfyld, tilspidsede ben af massivt teaktræ. Formgivet 1953. Fremstillet hos Tapeserermester Ivan Schlechter, mrk herfra. H 80 cm. Sh. 37 cm. B. 70 cm. Fremstår med patina samt ny betrukket sædehynde hvid ...

Varunr: 6089613
SEK 32 416 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
19:51
SEK 25 369

Varunr: 6199661
19:54
SEK 14 799
Hans J. Wegner . Lænestol 'Bamsestolen' model AP-19 i teak
Hans J. Wegner (1914-2007). Bamsestolen. Lænestol med tilspidsede ben samt negle af massivt teaktræ, betrukket med dybhæftet gult uld. Formgivet i 1951. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP-19,. Fremstår med almindelige brugsspor. Litteratur: Noritsuga Oda: Hans J. Wegner's 100 Chairs s. 49 samt ...

Varunr: 6229990
SEK 98 658 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-06-2022
SEK 95 839
Christian E. Hansen for Fritz Hansen. 'Canadastolen', Hvilestol
Christian E. Hansen for Fritz Hansen. 'Canadastolen', Hvilestol af lakeret bøg, fineret sæde. H. 80/37, B. 65 cm. Formgivet 1940. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 2252. Fremstår med brugsspor, reparationer, bl.a. på sæde og ben.

Varunr: 6220796
SEK 1 409 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:04
SEK 493
Svend Skipper. Lænestol, model 'Teddy'
Svend Skipper. Lænestol, model Teddy, betrukket med gråt uld, tilspidsede, skråtstillede ben af teak. 1960'erne. H. 77/37, B. 68 cm. Fremstår nypolstret, stolen vipper lidt.

Varunr: 6220769
SEK 9 866 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:08
SEK 7 047
12345...22»