Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Omega dobbeltkapslet lommeur 14 karat guld
Omega dobbeltkapslet lommeur i 14 kt. guld med org æske. Hvid urskive med arabertal & sekundviser - kasse Ø 5 cm - Alle kapsler i 14 karat guld - samlet vægt incl værk ca. 104 gr. æske medfølger. Fremstår med manglende sekundviser. Uret er ganbart, men Lauritz.com indestår ikke for ...
Varunr: 5284371
SEK 7 582 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
20:04:00
SEK 5 897
Omega Constellation damearmbåndsur af stål / doublé
Omega Constellation. Damearmbåndsur af forgyldt stål, mekanisk værk med automatisk optræk, sølvskive mrk. Omega, Automatic, Chronometer, Constellation med timeindikationer, time-, minut- og sekundviser. Monteret med original Omega jubilee-lænke, stålspænde med logo. Ø 25 mm. (ekskl. ...
Varunr: 5284746
SEK 4 212 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
20:43:00
SEK 2 106
Dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld
Dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld, urkasse med putto, engel, dyr og bladværk, delvist med emalje, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal, støvkapsel af metal, no. 9346. Ø 35 mm. Vægt ca. 35 gr. Uret fungerer ikke på vurderingstidspunktet. Fremstår med brugsspor og emaljebortfald.
Varunr: 5284423
SEK 5 616 DK, Kolding, Trianglen 28-03-2019
20:16:00
SEK 2 808
Repetition Chronographe dobbeltkapslet herrelommeur af 14 kt guld,
Repetition Chronographe dobbeltkapslet herrelommeur med urkasse af 14 kt guld, guillocheret urkasse med cartouche, hvidemaljeret urskive med arabertal og stregindex, separat sekundviser. Mekanisk værk med manuelt optræk og timerepetition. Inderkapsel templet 585, nr. 210402. Støvkapsel af 14 kt. ...
Varunr: 5284425
SEK 14 040 DK, Kolding, Trianglen 29-03-2019
14:24:00
SEK 7 020
Omega. Dobbeltkapslet lommeur af guld 14 kt
Omega. Dobbeltkapslet lommeur af guld 14 kt, hvidemaljeret urskive med sorte arabertal og separat sekundviser. Urkæde af forgyldt stål medfølger. Støvkapsel af 14 kt. Ø 55 mm. Vægt 107 gram. Urskive med hårrevne. Lauritz.com garanterer ikke for for funktionalitet.
Varunr: 5284745
SEK 8 424 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-03-2019
19:37:00
SEK 5 335
Dame lommeur af 14k guld
Lille dame lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med romertal, time- og minutviser. For- og bagkapsel af guld, støvkapsel og bøjle af metal. Diameter: 30 mm. Vægt: 20,2 g. Fremstår med mindre buler på forkapslen samt med løst glas.
Varunr: 5246934
SEK 2 808 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
17:43:00
SEK 1 264
Dobbeltkapslet lommeur og urkæde af 14 kt. guld (2)
Dobbeltkapslet lommeur og urkæde af 14 kt. guld. Gylden urskive med sorte arabertal og blå visere, decentral urskive med sekundvisning. Urkassemål: 50 mm. Lænke og ur stemplet 585. Lommeur mærket Bolinder Guld. Vægt på ur (støvkapsel af messing). 84 g. Vægt på lænke: 26,5 g. Fremstår med ...
Varunr: 5283890
SEK 7 020 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2019
19:15:00
SEK 4 774
Lommeur af guld, 14 kt
Lommeur af 14 kt. Hvid emaljeret urskive med romertal samt 'lille' sekundviser. Ø 35 mm. Vægt 34 gram. Alm. brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionalitet.
Varunr: 5284033
SEK 2 106 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-03-2019
19:55:00
SEK 772
Herrelommeur i 14 kt. guld med hvid emaljeskive, ca. 1900
Vintage herrelommeur i urkasse af 14 kt. guld, støvkapsel af metal, hvid emaljeskive med romertal, separat sekundviser, plexiglas, manuelt optræk. Ø. 45,7 mm. Vægt inkl. værk: ca. 68 gr. Fremstår med brugsspor, buler/mærker, løst plexiglas. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ...
Varunr: 5287454
SEK 3 370 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:30:00
SEK 491
Omega dobbelt kapslet lommeur af double.
Omega dobbelt kapslet lommeur af double - urskive m/ arabertal. Gravering på ene kapsel. Ø 5 cm. Løst plexiglas. Æske medfølger - ikke Omega. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5284114
SEK 1 123 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-03-2019
20:36:00
SEK 562
Pavel Bure. Dobbeltkapslet herre lommeur i 14 kt. guld, gave fra Alexander III, ca. 1885
Dobbeltkapslet herre lommeur fra Pavel Bure (St. Petersborg og Moskva), i urkasse af 14 kt. guld, støvkapsel ligeledes af 14 kt. guld, den ene kapsel prydet med den russiske dobbeltørn, hvid emailleskive med romertal, separat sekundviser, mekanisk urværk med nøgleoptræk. Ø. 47,5 mm. Vægt inkl. ...
Varunr: 5287966
SEK 16 848 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-03-2019
20:57:00
SEK 8 705
Waltham Am Watch co fickur silver
WALTHAM AM WATCH CO, fickur, silver, 1890-tal, verknr 3726371, boettnr 73243, diam ca 54 mm, klockkedja samt 2 st medföljande mindre schweiziska defekta cylinderur.
Varunr: 5286243
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 30-03-2019
21:20:00
Se mer
Omega Lommeur 14k guld
Omega lommeur af 14 kt. guld. Hvid emalje urskive med streginddeling og arabertal samt lille sekundviser. Ø. 51 mm. (uden krone) Vægt ca. 92 gram. Uret gik ved indlevering. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5283965
SEK 7 020 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
19:40:00
SEK 3 370
Lommeur af 14k guld
Lommeur af 14 kt guld. Urskive med arabertal, lille sekundviser. Vægt 68 gram. Ø 50 mm. Fremstår med løst glas og graveringer. Uret virker ved indlevering. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5285400
SEK 4 212 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
19:50:00
SEK 2 106
Lommeur 18k diamant prydet
Fransk Lommeur, Dumont Guinand af 18k med blå emalje og rosenslebne diamanter. Uret er et dobbeltkapslet lommeur med urskive af guld med turkish numerals samt blomster som timemarkeringer. Måler 41 mm Ø. vejer. 60g. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5284398
SEK 11 232 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
20:00:00
SEK 6 459
Dobbeltkapslet lommeur 14k
Dobbeltkapslet lommeur i urkasse af 14 kt guld med støvkapsel, gylden urskive med arabertals timemarkeringer, vedhæng i murstensmønster også 14 kt guld. Ø. 52mm, vægt ca.100 g. Uret virkede ved indlevering. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5283956
SEK 5 335 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
20:10:00
SEK 2 808
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld
Lommeur af 14 kt. Hvid emaljeret urskive med romertal. Ø 35 mm. Vægt 30 gram. Alm. brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionalitet.
Varunr: 5284666
SEK 2 106 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2019
20:19:00
SEK 913
Dobbeltkapslet lommeur 14k
Tavannes dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld, Hvid emalje skive med arabertal, separat sekundviser samt time-og minutvisere. Mekanisk værk med manuelt optræk. Ø. ca. 52 mm. ekskl. krone. Vægt 90g. Fremstår med brugsspor, samt indgraveringer. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5284072
20:43:00
SEK 3 370
Omega. Dobbeltkapslet herrelommeur i 14 kt. guld med hvid skive, ca. 1914
Vintage herrelommeur fra Omega, i dobbeltkapslet urkasse af 14 kt. guld, hvid emailleskive med arabertal, separat sekundviser, forgyldte Louis XIV-stil visere, plexiglas, mekaniske urværk med manuelt optræk. Ø. 55 mm. Støvkapsel også af guld. Vægt ca. 104,5 gram. Fremstår med brugsspor, lille ...
Varunr: 5284579
SEK 11 232 DK, Herning, Engdahlsvej 31-03-2019
20:50:00
SEK 5 897
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld.
Dobbeltkapslet lommeur forkapsel, støvkapsel, støvkapsel og urkasse af 14 kt. guld. Ø. 56 mm. Hvid urskive med arabertal og separat sub-dial sekundvisning. Fremstår med mindre buler på for- og bagkapsler. Vægt: 110 gr. Uret gik ikke på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for ...
Varunr: 5283934
SEK 5 616 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2019
21:57:58
SEK 3 089
Fickur försilvrad Telegrafverket
FICKUR, försilvrad metall, 1900-tal, boetten med text "Tillhör Telegrafverket" 37086, urtavlans diameter ca 56 mm
Varunr: 5286725
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
11:12:00
Se mer
Fickur 18 k guld
FICKUR, 18 k guld, 1920-tal, savonettboett, vitemaljerad urtavla, arabiska siffror, plexiglas, innerboett i gulmetall, boettnr. 592, diameter 50 mm, total vikt ca 91,7 g, originaletui
Varunr: 5286735
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
12:00:00
Se mer
Larpent & Jürgensen og Thomas Witt. To lommeure med spindelværk, 1800-tallet (2)
Thomas Witt, London. Spindel lommeur i urkasse og med beskyttelseskapsel af delvis forsølvet metal, hvid emailleskive med romertal og stregindikation. Ø. ca. 58 mm. Larpent & Jürgensen, Kiöbenhavn. Spindel lommeur i urkasse og med beskyttelseskapsel af delvis forsølvet metal, hvid emailleskive ...
Varunr: 5287492
SEK 5 616 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-04-2019
20:15:00
SEK 913
Election. Vintage herrelommeur i 14 kt. guld med lys skive, ca. 1915-20
Vintage herrelommeur fra Election, i urkasse af 14 kt. guld, lys skive med arabertal, separat sekundviser, riflet optrækskrone, plexiglas, manuelt optræk. Ø. 46,7 mm. Vægt inkl. værk: ca. 44 gr. Fremstår med brugsspor, patineret skive. Uret trænger til service. Lauritz.com indestår ikke for ...
Varunr: 5287450
SEK 4 212 DK, Vejle, Dandyvej 01-04-2019
20:45:00
SEK 2 106
Herrfickur i 14 k guld
FICKUR, 14 k guld, 1900 talets första del, emaljtavla, savonett, innerlock i metall, boettnr. 679128 diameter ca 53 mm, vikt ca 96 g
Varunr: 5286861
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
20:48:00
Se mer
International Watch Co herrfickur i silver
IWC, fickur, silver, 1900-talets början, vitemaljerad urtavla, innerboett i silver, stämplat IWC, ankargång, boettnr. 747688, diameter 50 mm
Varunr: 5288340
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-04-2019
17:26:00
Se mer
Fred Gibson & Co herrfickur i silver
FRED GIBSON & CO, fickur, silver, London, England, 18/1700-tal, emaljerad urtavla med motiv av skepp, sekundvisare med skiva i ben, spindelgång, verknr. 6821, innerboett stämplad WH, ytterboett i försilvrad mässing samt läderklädd, diameter inkl. ytterboett 58 mm
Varunr: 5288452
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-04-2019
21:40:00
Se mer