Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dahl Jensen hundefigur nr. 1076, Bedlington Terrier.
Dahl Jensen hundefigur nr. 1076, Bedlington Terrier. H. 14 cm, l. 19 cm. 1. sort.
Varunr: 5440195
SEK 1 151 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
13:55:23
SEK 1 079
Royal Copenhagen / Kgl. P., Georg Jensen Living m.m. Samling figurer m.m. (4)
Royal Copenhagen / Kgl. P., Georg Jensen Living m.m. Samling figurer bl.a. Georg Jensen Living Alfredo Häberli Alfredo salatskål af rustfrit stål Ø 28 cm, RC 226551. sort. revner i glasur, B&G 21681. sort., RC 2822 / 3547 1. sort., H. 4,5-17 cm. Brugsspor. (4)
Varunr: 5433522
SEK 1 151 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
14:28:00
SEK 504
Ingrid Herrlin skulpturer i stengods
INGRID HERRLIN (född 1932), skulpturer, 4 st, i form av gröna äpplen, glaserat stengods, signerade H Herrlin, höjd ca 6 cm
Varunr: 5441772
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
16:00:00
Se mer
B&G., Royal Copenhagen, Lyngby. En samling figurer og vaser af porcelæn(10)
En samling diverse figurer og vaser af porcelæn. B&G.: Isbjørn nr. 1692, 2.s ort. L. 20 cm. Børn nr. 2312, 1. sort. H. 18 cm. Pige nr. 2387, 1. sort. H. 17,5 cm, samt pige med kat nr. 1745, 1. sort. H. 13,5 cm. Royal Copenhagen: Amagerpiger nr. 1316, 1. sort. H. 18,5 cm. Dreng der snitter nr. ...
Varunr: 5442615
SEK 2 878 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
16:02:00
SEK 3 166
Gunnar Nylund skulptur
GUNNAR NYLUND, skulptur, stengods, Rörstrand, i form av isbjörn, signerad GN Rörstrand undertill, höjd inkl. sockel 20, längd 30 cm
Varunr: 5441789
16:34:00
Se mer
L. Hjorth keramikfigur af jæger samt Skizze (2)
L. Hjorth bemalet keramikfigur i form af jæger med sit bytte nr. 508, sign. L. Hjorth. H. ca. 24 cm (flere afslag, limet og med glasurafskallinger) Kai Nielsen for Hjorth figur i form af siddende kvinde 'Skizze' h. 17 cm (2)
Varunr: 5429483
SEK 1 151 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
16:40:00
SEK 432
Samling tyske pocelænsfigurer (9)
Samling tyske pocelænsfigurer h. fra 8 til 23,5 cm. Figur med hest med revne, gås med afslag på næb, figur med høj hat med afslag på pibe.
Varunr: 5420572
16:40:00
SEK 432
Royal Copenhagen. Sæl af porcelæn
Royal Copenhagen. Sæl af porcelæn, mrk. 780. L. 20 cm. I. sort.
Varunr: 5438703
SEK 1 151 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-09-2019
16:47:00
SEK 1 583
Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer (5)
Royal Copenhagen: Figur nr. 1129 1. sort. Figur nr. 4539 1. sort. Figur nr. 782 1. sort. Figur nr. 528 3. sort. B&G. Figur nr. 1713. (5)
Varunr: 5440194
SEK 2 158 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:36:00
SEK 1 007
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl m.m. Samling figurer (4)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl m.m. Samling figurer af stentøj, bestående af RC Havørn efter Karl Larsen (1897-1977) nr. 22605 1. sort., RC Knud Kyhn 21516 1. sort., B&G Svend Jespersen 2370 1. sort., Jeanne Grut (1927-2009) legende bjørn med unge, signeret, H. 16-21 cm. Brugsspor....
Varunr: 5433366
SEK 1 439 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:40:00
SEK 2 590
Royal Copenhagen. Doreen Middelboe. Salt og peber samt senneps krukke. (3)
Royal Copenhagen. Salt og peber samt senneps krukke. Aluminia fajance. Doreen Middelboe 1968. Peberbøsse formet som pige nr. 310/3573. H. 6,5 cm. Saltbøsse formet som pige nr. 308/3574. H. 7 cm. Sennepskrukke "Sennepskonen" med låg nr. 320/3638. H. 10,5 cm. 1. sortering. (3)
Varunr: 5441133
SEK 2 158 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
19:55:00
SEK 863
Livio Seguso, Skulptur
Livio Seguso (1930), Skulptur, gefertigt aus transparentem Glas, vollplastisch ausgeformt, rückseitig signiert, Maße ca.: H. 24 cm, B.5-15 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 5390132
SEK 2 144 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:22:00
SEK 858
Bing & Grøndahl samt Royal Copenhagen. Samling figurer (10)
Bing & Grøndahl samt Royal Copenhagen. Samling figurer bestående af B&G: Kat nr. 2516(2.sort), Hund nr. 2028(1.sort), Hund nr. 1998(1.sort), Fugl nr. 1775(2.sort), Dreng med hundehvalp nr. 1747(1.sort), pige binder sko nr. 2317(2.sort), Ole Lukøje nr. 2251(1.sort), Pige med høns((1.sort). Royal ...
Varunr: 5438776
SEK 2 302 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
20:35:00
SEK 1 871
Bjørn Wiinblad. To kvindefigurer af lertøj 'Forår' og 'Efterår' (2)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). To kvindefigurer af lertøj dekoreret i grøn og hvid. Fra serien "Årstiderne" Model 'Forår' M20 og 'Efterår' M22. Begge sign. monogram samt dat. 1980. H. 36-33 cm. Figuren 'Forår' fremstår med reparation. (2)
Varunr: 5412400
SEK 5 468 DK, Herning, Engdahlsvej 22-09-2019
20:44:00
SEK 1 295
Bjørn Wiinblad. Blomsteropsats af glaseret keramik
Bjørn Wiinblad . Blomsteropsats i form af kvinde af glaseret keramik, dekoreret i grønne, brune og gule farver. Signeret monogram V26 - 75 Danmark. H. 39 cm. Ø 26,5 cm. Fremstår med lille reparation på næse.
Varunr: 5437213
SEK 4 317 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-09-2019
20:45:00
SEK 2 590
Figurin Nao
NAO, figurin, fiskargubbe, porslin, Spanien, stämplad porslin, höjd ca 38 cm
Varunr: 5441968
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
20:58:00
Se mer
Sven Wejsfelt figurin
SVEN WEJSFELT, modell 'Gädda', stengods i form av en gädda ur serien Stim, märkt Gustavsberg Sweden SW, längd ca 59 cm, stativ medföljer
Varunr: 5441971
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
21:01:00
Se mer
Figuriner
FIGURINER (3) i form av ballerina, 1900-talets mitt samt flicka med blombukett och hund märkta W Germany, samt dansande par på sockeln märkt Claire Volkhart, samt under Schwartzburger Werke...höjd ca 12-32 cm
Varunr: 5441984
21:14:00
Se mer
Lisa Larson sekelskifte figuriner
LISA LARSON, figuriner, 4 st, bestående av "Emma", från serien "ABC-flickor", "Ponny" från "Lillskansen","Bulldog" från Stora Zoo, samt "sköldpadda" ur "Jura" stengods, delvist glaserade samt bemålade, Gustavsberg, höjd ca 7-16 cm
Varunr: 5443066
SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23-09-2019
12:30:00
Se mer
Goebel Hummelfigurer
GOEBEL, Hummelfigurer, 6 st, varav en lampa, mestadels 1950-tal, höjd ca 11-28 cm
Varunr: 5443072
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23-09-2019
12:42:00
Se mer
Lisa Larson, "Advent" K-Studion
LISA LARSON, figuriner, 3 st, stengods, "Advent", K-studion, Gustavsberg, höjd ca 14 - 27 cm
Varunr: 5443075
13:04:00
Se mer
Royal Copenhagen. Liggende løvinde og isbjørn af porcelæn, nr. 804 og 1137. (2)
Royal Copenhagen. Liggende løvinde og isbjørn af porcelæn, nr. 804 og 1137. Begge 1. sortering. (2)
Varunr: 5438691
SEK 4 317 DK, Kolding, Trianglen 23-09-2019
14:00:00
SEK 3 741
Lladró figurin "The Apollo Landing"
LLADRÓ, "The Apollo Landing", figurin föreställande Amerikansk astronaut med amerikanska flaggan, modellnummer 06168, tillverkning mellan åren 1994-1995 inför 25-års jubileumet för människans första månlandning 1969 med rymdfarkosten Apollo 11, höjd ca 42 cm
Varunr: 5443100
14:10:00
Se mer
Royal Copenhagen. Fiskerkoner og Faun af porcelæn, nr. 1319 og 433. (2)
Royal Copenhagen. 'Fiskerkoner', figur af porcelæn, nr. 1319. Design Christian Thomsen (1860-1921). H. 29 cm. 1. sort. Royal Copenhagen. Faun på søjle med firben, figur af porcelæn, nr. 433. H. 21 cm. 1. sort. (2)
Varunr: 5438696
SEK 2 878 DK, Kolding, Trianglen 23-09-2019
14:20:00
SEK 2 158
Svend Lindhardt og Niels Jacob Eriksen (3)
1 stk. sandstens figur forstillende barn spiser brød af Niels Jacob Eriksen H. 20 cm. 1 stk. svend Lindhardt figur, forestillende lille dreng H 13,5 cm, lille afslag ved kant af bund. 1 stk. sandstens figur forstillende lille pige i hug af Niels Jacob Eriksen H. 16,5 cm.afslag ved fod, ...
Varunr: 5438559
SEK 1 151 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
15:33:00
SEK 432
Antik terracotta figur kronhjort med egeløv
Antik terracotta figur Kronhjort med egeløv ved træstub. Fungerer som tændstikholder, askebæger og vase. Sortlakeret fodstykke. Under bunden mrk. L&C 285. 1800'tallet. Fremstår med skade på hjortens gevir. H 15 cm. L 20 cm. D 16 cm.
Varunr: 5408198
SEK 1 151 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2019
15:52:47
SEK 432
Knud Kyhn for Bing og Grøndahl. Isbjørn, figur af porcelæn
Knud Kyhn for Bing og Grøndahl. Isbjørn, figur af porcelæn, nr.1857. H. 21. L. 37 cm. 3. sort.
Varunr: 5444226
SEK 1 727 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
16:52:51
SEK 1 295
Royal Copenhagen, samt B&G. En samling figurer af porcelæn(13)
En samling figurer af porcelæn. Royal Copenhagen: Kat nr. 340, 1. sort. H. 18 cm. Pige på sten nr. 4027, 1. sort. H. 14 cm. Fugl nr. 1519, 1. sort.(2 stk.), H. 6,5 cm. Samt figur med to fugle nr. 1309, 2. sort. H. 5,5 cm. B&G.: Pige nr. 2381, 1. sort. H. 19 cm, børn nr. 1567, 1. sort. H. 10 cm. ...
Varunr: 5442766
SEK 2 158 DK, Kolding, Trianglen 23-09-2019
17:09:00
SEK 3 453
Figurin leopard
FIGURIN, föreställande rytande leopard, samtida, handmålad, porslin, Italien, höjd ca 42 cm
Varunr: 5443168
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23-09-2019
17:22:00
Se mer
Bing & Grøndahl. Slagter, figur af porcelæn nr. 2433
Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn, Slagter nr. 2433 1. sort. H. 26,5 cm.
Varunr: 5440921
SEK 2 878 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
19:12:00
SEK 2 446
 1 2 3 4  >>