Utropspris
1234»   Varor pr. sida   91 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Oscar Hartung stengods
OSCAR HARTUNG, isbjörn,stengods, vitglaserad, stämplad i godset EGO Stengods OH, höjd ca 14, längd ca 28 cm

Varunr: 5734816
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
13:06
Se mer
Figur af bisquit iform af lille pige
Figur af bisquit iform af lille pige, på rund sokkel. h. 36 cm. Af nyere dato

Varunr: 5713443
SEK 1 947 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
14:20
SEK 417
Engelska figuriner 1800-/1900-tal
FIGURINER, 2 par, flintgods, England, 1800-/1900-tal, sittande hundar, höjd ca 9-18 cm

Varunr: 5734887
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 10-08-2020
17:33
Se mer
Royal Copenhagen og B&G samling figurer og vaser (10)
Royal Copenhagen og B&G samling figurer og vaser bestående af: Royal Copenhagen: Fårehyrde nr. 627, Vogterdreng nr. 620 (2. sort.) kattekilling nr. 5081 (2. sort.) Gås nr. 1192, Siddende bjørn nr. 21675 (2. sort.) Vase nr. 2667/36, B&G: Kanin nr. 2443, Brødre nr. 1648, Vase nr. 345/5249 (2. ...

Varunr: 5735344
SEK 2 225 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
19:00
SEK 1 252
Royal Copenhagen Isbjørn 502
Royal Copenhagen Isbjørn 502. H. 33 cm. 1.sort.

Varunr: 5734989
SEK 2 225 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:20
SEK 2 086
Buste af ung herre i rokoko-stil
Buste af ung herre i rokoko-stil fremstillet af kunstmateriale h. 44 cm.

Varunr: 5713378
SEK 3 337 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
19:41
SEK 417
Steen Lykke Madsen for Royal Copenhagen 'Leda og svanen' Cd
Steen Lykke Madsen f. 1937. 'Leda og svanen' unika figur af glaseret keramik. For Royal Copenhagen. sign. og dat 1992. H. 17 cm, L. 28 cm.

Varunr: 5733564
SEK 2 086 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:46
SEK 3 337
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Samling porcelænsfigurer (9)
Samling porcelænsfigurer. Kgl.P.: Gåsepige nr. 528, 2. sort. Dreng med græskar nr. 4539, 1. sort. Dreng med teddybjørn nr. 3468, 2. sort. Isbjørn nr. 729, 1. sort. Figurgruppe, fugle, nr. 1309, 1. sort. Amagerpige nr. 1314, 2. sort. B&G: 'Vaskedag nr. 2563, 1. sort. Victor, siddende dreng der ...

Varunr: 5717704
SEK 1 669 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:17
SEK 1 252
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Samling figurer mm. (16)
Samling bestående af Royal Copenhagen vase H: 22 cm. nr. 2495 med hårrevne. Vase H: 23 cm. nr. 3259. Skål Ø: 19 cm. nr. 3419. Stor og lille skål Ø: 11 og 22 cm. nr. 2882 og 2884. Fire tallerkner med bærmotiver Ø: 23,5 cm. nr. 3147 hvoraf en er med microchip på kanten. Bing & Grøndahl lågskål Ø: ...

Varunr: 5734611
SEK 1 391 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:21
SEK 904
Royal Copenhagen / Bing og Grøndahl samling porcelænsfigurer (3)
Samling porcelænsfigurer. Royal Copenhagen; isbjørn nr. 1137 L. 29 cm. (1 sort.), Bing og Grøndahl "kysset" nr. 2162 H. 18,5 cm. (2 sort.) og nr. 1614 H. 17 cm. (2 sort.) (3)

Varunr: 5732545
SEK 1 391 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:25
SEK 1 112
Royal Copenhagen. Jæger figur af porcelæn
Christian Thomsen for Royal Copenhagen. 'Jæger med hund' af porcelæn 1087. Formgivet og sign. Chr. Th. H. 22 cm. 2. sort.

Varunr: 5733587
SEK 1 112 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:26
SEK 973
Royal Copenhagen / B&G. En samling figurer af porcelæn (7)
En samling figurer af porcelæn best. af:Royal Copenhagen; dreng der snitter nr. 905; dreng med mukkert nr. 620; dreng m. kalv nr. 772:Bing & Grøndahl; dreng med krus nr. 1713; pige kysser dreng nr. 1614; dreng kysser pige nr. 2162; 1 pige nr. 1574.H. 14 - 22 cm. Alle 1. sort. (7)

Varunr: 5734341
20:27
SEK 1 669
Kai Nielsen for Ipsens Enke, 'Venus Kalipygos'
Kai Nielsen (1882-1924) for Ipsens Enke. Figur af grøn glaseret keramik, mærket på sokkel 'Venus Kalipygos' nr. 888, Denmark. H. 22 cm.

Varunr: 5735005
20:41
SEK 695
Otto Pilz, Meissen, figure, 'Schäfergruppe', porcelain, first choice, c. 1910
Otto Pilz for Meissen, figure, 'Schäfergruppe', porcelain, first choice, c. 1910. Figure of glazed porcelain in polychrome paint, with a depiction of a knitting shepherd and three sheep on an oval plinth, top with artist’s embossment, as well as manufactory mark on side. H 33cm, L 44cm, W 20cm, ...

Varunr: 5727902
SEK 25 382 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:25
SEK 4 403
Figurin Gustavsberg
FIGURIN, parian, Gustavsberg, "Drömmeri", stämplad Gustavsberg 1928, höjd ca 23 cm, bredd ca 19 cm

Varunr: 5735583
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 11-08-2020
10:27
Se mer
Anders Wissler skulptur
ANDERS WISSLER (1869-1941): Skulptur, föreställande en sjöjunfru, glaserat lergods, signerad Anders Wissler 1910, höjd 33 cm

Varunr: 5735605
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-08-2020
12:03
Se mer
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn m.m. Samling figurer (6)
Royal Copenhagen / Kgl. P. & Søholm. Samling figurer, bestående af RC Knud Kyhn bjørneunger nr. 245 1. sort., 21435 1. sort, 232 1. sort, 21433 1. sort. H. 5-9 & Søholm figurer nr. 776 & 778 1. sort. H. 15 cm. Brugsspor. (6)

Varunr: 5704627
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 11-08-2020
14:14
SEK 417
Figur af bisquit iform af stående barn
Figur af bisquit iform af stående barn i lette gevander h. 23 cm. Af nyere dato

Varunr: 5713380
SEK 1 669 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2020
16:49
SEK 417
Kutsche mit galantem Paar, Volkstedt, 1.Hälfte 20.Jh.
Kutsche mit galantem Paar im Stil des 18. Jh., Porzellan, Älteste Volkstedter Porzellanmanufaktur, 1. Hälfte 20.Jh. Auf rechteckiger Natursockel in Rocaillenrahmung die bekrönte Prunkkutsche von 2 Schimmeln gezogen. Die plastischen Figuren in Prunkgewändern des Rokoko. Farbige Aufglasurmalerei ...

Varunr: 5730287
SEK 3 626 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-08-2020
18:54
SEK 414
Aluminia, par figurer, stager (2)
Aluminia, par figurer, stager, i form af engel med plads til to lys og kongefigru med plads til et. H. 14 og 13 cm. (2)

Varunr: 5735147
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
19:08
SEK 765
Royal Cph, samling porcelænsfigurer (14)
Royal Cph, samling porcelænsfigurer bestående af isbjørn nr. 1857, løve nr. 804, søløve nr. 265, hane nr. 1024, spurv nr. 1519, rødkælk på gren nr. 2311, fiskerkone nr. 2233, pinefigur nr. 2209, rygvendt par nr. 2372, kyssende pr nr. 2162, askebæger nr. 2465, askebæger nr. 3529, bordkortholder ...

Varunr: 5735146
SEK 5 562 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
19:09
SEK 5 284
Lisa Larson, Pair of lions for Gustavsberg (2)
Lisa Larson, Pair of lions from series 'Arche Noah' for Gustavsberg, Sweden. Designed in 1978. Two figures of partly glazed stoneware. Underside stamped: Lisa Larson Studio Gustavsberg Sweden. L of each approx. 36 cm, H of each approx. 26cm/28 cm. (2)

Varunr: 5736328
SEK 13 468 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-08-2020
19:17
SEK 9 842
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn, Bing og Grøndahl m.m. Samling figurer m.m. (10)
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn, Bing og Grøndahl m.m. Samling figurer m.m., bestående af RC 2629 / 2129 1. sort. H. 27 cm, B&G 289 5243 1. sort. H. 25 cm, RC 846 / 237 1. sort. H. 19 cm, B&G Julerose nr. 631 2. sort. H. 12 cm, B&G 2360 1. sort. Ø 18 cm, RC 2315 / 9777 1. sort. Ø 12 cm, ...

Varunr: 5714174
19:30
SEK 834
Figurin Christian Thomsen Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, figurin, vilande hund, porslin, formgiven av Lauritz Jensen, nr 1634, 1:a sort, längd ca 18 cm

Varunr: 5735731
19:34
Se mer
Marco Giner. Figur i porcelæn, H. 36 cm
Marco Giner. Porcelænsfigur med kvinde, talrige roser og putti på søjle, H. 36 cm. To små afslag på rosenblade.. Stempler under bund.

Varunr: 5713192
SEK 1 112 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-08-2020
19:37
SEK 417
Samling spanske, tyske mm. porcelænsfigurer (18)
Samling spanske, tyske mm. porcelænsfigurer bestående af diverse figurer heriblandt Rex, Underglaze mm. Enkelte fremstår med reperation, afslag. (18)

Varunr: 5735925
SEK 1 391 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-08-2020
20:04
SEK 417
Barnebuste af gips
Barnebuste af gips. Sign. og dateret B.G. 1912. H. 35 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5732484
SEK 1 112 DK, Hørsholm, Hammervej 1 11-08-2020
20:07
SEK 487
Helge Christoffersen. Liggende kvinde med blottet bryst, figur af keramik (cd)
Helge Christoffersen (1925-1965), Liggende kvinde med blottet bryst, figur af delvist glaseret keramik, signeret under bunden HC. L. ca. 45. H. 25 cm. Fremstår med mindre reparation ved nedre kant, brændingsrevner under bunden.

Varunr: 5694045
SEK 13 906 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:14
SEK 626
Bjørn Wiinblad. Stor kandelaber af keramik i form af rytter, H. 62 cm
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Stor kandelaber af keramik i form af rytter med lysholdere, dekoreret med blå og hvid glasur. H. 62 cm L. ca. 54 cm. Dessinnr. L. 22, sign. monogram. Fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 5733805
SEK 9 734 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-08-2020
20:22
SEK 7 231
Royal Copenhagen samt B&G, 'Musselmalet' fugl og æg af porcelæn (2)
To 'Musselmalede' figurer af porcelæn bestående af fugl fra Royal Copenhagen samt æg fra Bing & Grøndahl nr. 691. L. 6 og 5,5 cm. 1. sort. (2)

Varunr: 5733922
SEK 1 112 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:25
SEK 1 530