Utropspris
1234»   Varor pr. sida   114 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Figurer i porcelæn, fajance mm (5)
Tre 'hav' børn fra Bing & Grøndahl. nr. 2267-2265 (2) Figur i keramik iform af pige med kurv på hovedet sign. AP h. 28 cm. Italiens lågskål iform af en and h. 28 cm L. 30 cm. (med flere små kantafskallinger) (5)

Varunr: 6211309
SEK 1 109 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2022
16:44
SEK 416
Bing & Grøndahl Figurer. Samling med børn (9)
Bing & Grøndahl Figurer. Samling bestående af Pige med kat nr 1779 ( 2sort ) Dreng med krabbe nr 1870 Pige med taske 1574 ( 2 sort) Dreng i regntøj nr 2532 Pige i nattøj nr 1624 Pige binder støvler nr 2373 ( 2 sort) Pige med dukke nr 1721 Pige der danser nr 1794 Dreng der leger ...

Varunr: 6209661
SEK 4 160 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-05-2022
18:23
SEK 3 050
Royal Copenhagen. Samling figurer af porcelæn (6)
Royal Copenhagen. Samling figurer af porcelæn bestående af: The millennium Collection; Dreng på skildpadde Frederik 2003 The millennium Collection; Pige på strand Emma 2003 Dreng med kælk Petter 2005 Dukke nr 141. B&G bamse Theo 2005 Snowwhite Rorsed, Steiff / Royal Copenhagen.

Varunr: 6209745
SEK 1 387 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-05-2022
18:28
SEK 1 040
Aluminia. Hans Henrik Hansen. Fire Hjertevaser - hjertestager - (4)
Hans Henrik Hansen for Aluminia. Fire hjertestager / Hjertevaser, Tre blå og en gul . Stempet med Aluminias signatur. H. 8 cm. Fremstår med krakeleringer og brugsspor. Tre blå og en gul. (4)

Varunr: 6210735
SEK 4 160 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2022
18:35
SEK 4 160
Samling B&G porcelænsfigurer samt Dahl Jensen fugl (9)
Samling Bing & Grøndahl porcelænsfigurer, bestående af: Fugl, nr. 1853, (1 sort) Fugl, nr. 1852, (1. sort) kylling, nr. 2194 (1.sort) Gås, nr 4011 (1. sort) Spurveflok, (1. sort) Fufl, nr. 2401 (1. sort) Rødkælk, nr. 2311 (1. sort) Egern, nr. 2177 (1. sort) Dahl Jensen fugl, nr. 1031 (1. sort)...

Varunr: 6208658
SEK 1 941 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2022
19:00
SEK 1 387
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Bjørnefamilie (7)
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Bjørnefamilie, syv figurer af stentøj bestående af nr. 21520, 21432, 21433, 21434, i II sortering, 21434, 21435, 21433 i I sortering (7)

Varunr: 6208545
19:02
SEK 624
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. Gåsepige, harmonikaspiller m.m., fem figurer af porcelæn (5)
Fem figurer af porcelæn bestående af: Royal Copenhagen: Gåsepige nr. 527, H. 23 cm, Dreng med paraply nr. 3556, samt Bing & Grøndahl: Ung mand med harmonika nr. 1661, Dreng kysser pige nr. 2162 og Ung pige med blomsterkrans nr. 2345. Gåsepige 4. sort. (slibning på gåsens vinge), resten 1. sort. ...

Varunr: 6205206
SEK 2 773 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:25
SEK 2 080
Bing & Grøndahl. Bager, nr. 2223, 1. sort.
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur. Design Axel Locher (1879-1941). Bager, nr. 2223, 1. sort. H. 28 cm.

Varunr: 6209969
SEK 1 387 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2022
19:30
SEK 901
Royal Copenhagen/Bing & Grøndahl. Samling porcelænsfigurer (11)
Samling porcelænsfigurer best. af: Royal Copenhagen: 2 piger i folkedragter nr. 1395 (1 sort.), pige med kalv nr. 779 (1 sort.). Bing & Grøndahl: hyrdinde nr. 2010 (2 sort.),4 børnefigurer nr. 1567, 1614, 1648, og 1568 (alle 1 sort.), Svend Lindhardt 4 piner nr. 2206/7/8/9 (alle 1 sort.), H....

Varunr: 6210555
SEK 3 050 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2022
19:42
SEK 1 179
Royal Copenhagen. Samling figurer af porcelæn (11)
Royal Copenhagen. Samling figurer af porcelæn bestående af : Gravhund nr 3140 Hundehvalp nr 1238 (2sort ) Par fugle nr 1309 To Fugle nr 1081 Fugl nr 2266 Fugl nr 2231 Kylling nr ? Kat nr 1553 Optimist nr 1633 Pessimist 1635 H 4-8 cm. 1 sort , hvor andet ikke er nævnt.

Varunr: 6209767
SEK 1 664 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-05-2022
19:47
SEK 763
Epoca. Figurgruppe, hestevogn
Epoca, Portugal. Meget stor figurgruppe i form af hestevogn, bemalet porcelæn, på sokkel af træ. H. ca. 32 L. 76 cm. Fremstår med enkelte afslag og snavs.

Varunr: 6208724
SEK 2 080 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2022
19:55
SEK 971
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl Figurer af porcelæn (5)
Bing & Grøndahl Figurer. Samling bestående af RC Dreng med madkasse nr.865 RC Liggende dreng nr 469 RC Piger med dukke nr 939 B&G Konen med æggene nr. 2126 B&G Pige med dukke nr 1721 Alle 1 sort. (5)

Varunr: 6208561
SEK 2 080 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-05-2022
19:58
SEK 1 664
Royal Copenhagen, figur af porcelæn, 'Tømrer og Murer (2)
Royal Copenhagen, figur af porcelæn, 'Tømrer og Murer' nr. 4535 og 4377 begge i 4. sort. H. 22-24,5 cm (2).

Varunr: 6208552
20:09
SEK 1 387
Royal Copenhagen, Tre porcelænsfigurer. (3)
Royal Copenhagen, tre porcelænsfigurer, bestående af: Fugle, nr. 402 (1. sort), Pige med gås, nr. 528 (2. sort) Barn med bamse, nr. 3468 (1. sort) (3)

Varunr: 6210874
SEK 1 387 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2022
20:10
SEK 485
Samling B&G og Royal Copenhagen porcelæn (15)
Samling B&G og Royal Copenhagen porcelænsfigurer og vaser, bestående af: B&G Pige med tændstikker holder, nr. 1655 (2. sort) B&G To børn, nr. 1568 (1. sort) Dreng, nr. 1713 (1. sort) Vase, nr. 8358 (2. sort) Pige med kat, nr. 1745 (1. sort) Dreng, nr. 1636 (1. sort) To B&G fade 5455 og 554/455....

Varunr: 6210949
20:40
SEK 901
Bing & Grøndahl. Japanese Chin figur, nr. 2123
Bing & Grøndahl. Japanese Chin figur af porcelæn, nr. 2123, 2. sort.

Varunr: 6211411
SEK 4 160 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-05-2022
20:45
SEK 2 773
Dahl Jensen, figur af porcelæn i form af pige med dukke
Dahl Jensen, figur af porcelæn i form af pige med dukke. 2. sortering. H. 18 cm.

Varunr: 6209390
21:13
SEK 2 219
Royal Copenhagen/Bing & Grøndahl. Samling dyr porcelænsfigurer (8)
Samling dyr porcelænsfigurer best. af: Royal Copenhagen: 2 bjørne nr. 214432/33 (begge 2 sort.) Bing & Grøndahl: fuglegruppe nr. 1670 (1 sort.), 2 hunde nr. 2071 og 199 (begge 2 sort.), fugl nr. 1675, (1 sort.), and nr. 1548 (1 sort.), bjørn nr. 2218 (1 sort.), H. 5,5 til 14,5 cm. (8)

Varunr: 6210553
SEK 2 219 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2022
21:43
SEK 901
Scheibe-Alsbach, figur af porcelæn i form af Putti med ged
Scheibe-Alsbach, håndmalet figur af porcelæn i form af to putti med en gedebuk. H. 15 cm. Stemplet monogram for Scheibe-Alsbach. Med rep. på ene øre på ged

Varunr: 6211686
SEK 1 109 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2022
13:14
SEK 555
Burton Morris (f. 1964, USA). 'Love Pop!', Pop Art-figur af porcelæn. Limiteret udgave 148/500
Burton Morris (f. 1964, USA). 'Love Pop!', Pop Art-figur af porcelæn fra serien Artis Orbis fremstillet hos Goebel, Tyskland, i et begrænset oplag på 500 nummererede eksemplarer. Nr. 148/500. H. 25 cm. I original emballage og medfølges af nummereret certifikat. Modelfotos.

Varunr: 6212005
SEK 2 219 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2022
14:42
SEK 971
Bing & Grøndahl. Pjerrot, Harlekin samt Columbine, 1. sort. (3)
Bing og Grøndahl. Tre figurer af porcelæn bestående af: Harlekin nr. 2354. H. 29 cm (rep. på hånd) Columbine nr. 2355, H. 25 cm samt Pjerrot nr. 2353, H. 24 cm. (3)

Varunr: 6201903
SEK 9 706 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2022
16:35
SEK 6 933
Royal Copenhagen isbjørne og krus (2)
Royal Copenhagen isbjørneunger nr 1104 (2. sortering, brændingsfejl under pote) og krus (1. sortering) nr 3168 H 19,5 cm. (2)

Varunr: 6194625
SEK 1 941 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2022
16:46
SEK 416
Samling porcelænsfigurer/buster.(7)
Samling porcelænsfigurer/buster bestående af1 Mand m/Le H. 21 cm1 Pige m/Neg H. 21 cm2 buster på rund sokkel m/ kantet fodstykke, porcelæn, dekoreret i overglasur med polykrome farver forstillende Louis XVI & Marie Antoinette H. 21/24 cm2 Dreng og Pige v/ Blomstertræ m/fugl H. 8 cm1 Figur i ...

Varunr: 6211873
16:47
SEK 485
L. Hjorth Figur samt skål.(2)
L. Hjorth Figur samt skål bestående af1 figur af glaseret keramik i form af jæger med sit bytte H. 25 cm. nr. 508 1 sort teraccottaskål med dekoration i form af rejerFremstår med brugsspor.(2)

Varunr: 6211685
18:50
SEK 485
Et par japanske Satsuma-vaser monteret til lamper samt japansk figur, o. 1900 (3)
Et par japanske Satsuma-vaser af glaseret, krakeleret keramik med drage-/slangehanke, dekoreret med krigere i polykrome farver og guld. Senere monteret til lamper. H. vaser 47,5 cm, H. lamper inkl. fatning 58 cm, inkl. lampeskærmsstativ 68 cm. Lampeskærme medfølger. Endvidere en japansk ...

Varunr: 6193260
SEK 1 109 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
19:27
SEK 416
Lladro. Figur af glaseret keramik.
Lladro. Figur af inuitter udført af delvist glaseret keramik, H. 34 cm. Stemplet Lladro hand made in Spain. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varunr: 6211319
SEK 1 109 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2022
19:37
SEK 555
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. Syv børnefigurer af porcelæn (7)
Syv børnefigurer af porcelæn bestående af seks fra Bing & Grøndahl: Den lille pige med svovlstikkerne nr. 1655, Dreng kysser pige nr. 2162, H. 19,5 cm, Lille dreng med kop nr. 1713, Lille dreng bukker sig ned nr. 1636, Pige med lille dreng nr. 1568, Dreng med spand nr. 2251; endvidere Dreng med ...

Varunr: 6205221
SEK 2 773 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
19:46
SEK 2 219
Gudrun Meedom Bæch for Bing & Grøndahl samt Michael Andersen. To kvindefigurer i stentøj og keramik (2)
To kvindefigurer hhv. Ung pige i blomstret kjole nr. 205/2 i glaseret stentøj formgivet Gudrun Meedom Bæch for Bing & Grøndahl, H. 24 cm, samt Kirkegænger / Kone med salmebog i glaseret keramik fra Michael Andersen, H. 33 cm. 1. sort. Kirkegængerkonen med medfødte krakeleringer og små ...

Varunr: 6202692
20:02
SEK 832
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. En samling børnefigurer af porcelæn (7)
En samling børnefigurer af porcelæn bestående af: Royal Copenhagen: Dreng i regntøj med paraply nr. 3556, H. 18 cm, Dreng i regntøj nr. 2532, Lille pige der spiller på grydelåg nr. 3677. Bing & Grøndahl: Ole Lukøje nr. 2055, Dreng med spand nr. 2251, Pige med lille dreng nr. 1568, To børn ...

Varunr: 6199828
20:03
SEK 2 219
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Tre hundefigurer af porcelæn (3)
Tre hundefigurer af porcelæn, hhv. to foxterrierer nr. 1998 fra Bing & Grøndahl, H. 14,5 cm, og en hund, der klør sig nr. 3087 fra Royal Copenhagen. Alle 1. sort., den brunplettede foxterrier dog med en nist på ene forben. (3)

Varunr: 6193294
SEK 2 496 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
20:07
SEK 1 941