Utropspris
12345...8»   Varor pr. sida   238 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Royal Copenhagen Silhuet platte med Prinsesse Marie 1865-1909
Royal Copenhagen Silhuet platte med Prinsesse Marie 1865-1909. H. 13. B 9 cm. 1. sortering.

Varunr: 6247177
SEK 1 420 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
19:05
SEK 994
Carl-Harry Stålhane for Rörstrand. Vase
Carl-Harry Stålhane (1920-1990) for Rörstrand. Vase af glaseret stentøj, H. 22 cm. Signeret i monogram i bund. Fremstår med små chips på kant.

Varunr: 6253263
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2022
19:24
SEK 426
Tre troldefigurer af lertøj (3)
Tre troldefigurer af lertøj sign LP. H. 8-15 cm (3)

Varunr: 6226993
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16-08-2022
19:28
SEK 426
Hegnetslünd. Bojanformet vase af glaseret lertøj
Hegnetslund. Bojanformet vase af lertøj med tofarvet glasur. Stemplet i bund fra 'Hegnetslünd, Danmark - D4G'. H. 30 cm. Nogle spidser med afslag, glasurafslag samt reparationer i form af afslag indfarvet i samme glasurfarve.

Varunr: 6254594
SEK 2 556 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-08-2022
19:58
SEK 3 124
Michael Andersen m.fl. Fem dele keramik (5)
Michael Andersen m.fl. Fem dele keramik .(5)

Varunr: 6252766
SEK 2 130 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-08-2022
20:24
SEK 1 704
Bing og Grøndahl. 'Postbud' figur nr. 2451. 1. sort
Bing & Grøndahl. 'Postbud', nr. 2451. Figur af porcelæn, H. 30 cm. 1. sort.

Varunr: 6253335
SEK 4 260 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
20:30
SEK 4 260
Maria Heintzelmann, CD. Unika skål af hvidglaseret porcelænsler
Maria Heintzelmann (1946-2013), CD. Unika skål af hvidglaseret porcelænsler, prydet med stiliseret bladværk, indvendigt med detalje. Sign. Maria Heintzelmann. H. 28 cm. B. 36 cm. Maria Heintzelmann er uddannet på Århus Kunstakademi og var bl.a. medlem af kunstnergruppen De Novo.

Varunr: 6241472
20:35
SEK 2 840
Bjørn Wiinblad. Unika lågkrukke, løgformet, glaseret keramik (cd)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Unika løgformet lågskål (låg glasur chip ved kanten) af glaseret lertøj , dekoreret i gule & grønne farver m/ ornamentik, sign. i bunden, H. 34 cm, Ø 24 cm. Fremstår m/ enkelte brugsspor.

Varunr: 6241426
SEK 9 089 DK, Odense, Kratholmvej 16-08-2022
20:38
SEK 7 101
Connie Walther. Fad af stentøj
Connie Walther. Fad af stentøj i brune nuancer. Signeret. H 8, Ø 42 cm.

Varunr: 6253949
SEK 1 136 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-08-2022
20:53
SEK 426
P. Ipsens Enke. Alex Salto. Vase, glaseret keramik
P. Ipsens Enke. Alex Salto (1889-1961). Dråbeformet vase af keramik, dekoreret m/ glasur i nuancer af turkis / blå / grøn, modelleret i knoppet stil, stemplet i bunden, H. 21 cm. Fremstår m/ revne i glasur ved munding.

Varunr: 6241433
SEK 21 302 DK, Odense, Kratholmvej 16-08-2022
21:24
SEK 14 201
Royal Copenhagen. Musselmalet halv og helblonde. Kaffeservice (39)
Royal Copenhagen. Musselmalet halv og helblonde. Kaffeservice af porcelæn bestående af: Halvblonde: 12 kagetallerkener nr. 1/575. 1. sort 1 mælkekande nr. 1/571. 1. sort 1 sukkerskål nr. 1/756. 1. sort 12 kaffekopper nr. 1/756. 1. sort 12 underkopper nr. 1/756. 1. sort 1 underkop nr. 669....

Varunr: 6248333
SEK 5 681 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
21:29
SEK 4 260
Dino Martens, Murano glasvase 1950'erne
Dino Martens (1894-1970). Murano glasvase med tynde sorte striber, usigneret. H.41 cm. Aldersrelateret stand, småridser / mærker.

Varunr: 6254439
SEK 3 408 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
11:03
SEK 568
Royal Copenhagen, Kgl. P figur i form af Faun med slange nr.1712 1.sort.
Royal Copenhagen, Kgl. P figur i form af Faun med slange nr.1712 1.sort. H.11,5 cm.

Varunr: 6254440
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
13:03
SEK 781
Holmegaard, Römer mfl. En samling glas(20)
Holmegaard, Römer mfl. En samling glas bestående af f: Fire Römerglas H. 18 cm. Par Berlionoir glas H. 15,5 cm. Ni blandede glas H. 8-18 cm.(20)

Varunr: 6251996
SEK 2 130 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-08-2022
13:15
SEK 426
P. Ipsen. Par Amfora vaser dessin '33' (2)
P. Ipsen Kiøbenhavn. Par Amfora vaser dessin '33'. Dekoreret i farver med figurscenerier. H. 26 cm. Fremstår dybt patineret, afslag på base og øverste randAfbildet og beskrevet side 14 og 15 i katalog P. Ipsens Enke 1872. (2)

Varunr: 6136950
SEK 17 042 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-08-2022
13:50
SEK 7 101
Gertrud Vasegaard for Royal Copenhagen. 'Gemina' service af porcelæn (10)
Gertrud Vasegaard for Royal Copenhagen. 'Gemina' service af porcelæn Bestående af: Stort fad nr 14617, 6 skåle / dybe tallerkner nr 14609, Skål nr 14620, Lågterrin nr 14600, lågkrukke nr 14625 . 1 -2 sort (10)

Varunr: 6242824
SEK 2 840 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-08-2022
15:10
SEK 2 272
Maria Heintzelmann, CD. Krukke af glaseret porcelænsler
Maria Heintzelmann (1946-2013), CD. Krukke af grønglaseret porcelænsler, prydet med stilisereret bladværk. Sign. Maria Heintzelmann. H. 37 cm. Maria Heintzelmann er uddannet på Århus Kunstakademi og var bl.a. medlem af kunstnergruppen De Novo.

Varunr: 6241470
SEK 4 260 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
15:13
SEK 2 840
Nao figur 'Fisker'
Nao figur 'Fisker' i porcelæn H. 39 cm. Fremstår med alm. brugsspor og støbeaffald indeni.

Varunr: 6223740
16:42
SEK 426
Arne Finne: Original form og kopi til ' Sparemand' , 'Knud Heinesen'.(2)
Arne Finne: Original form samt kopi til ' Sparemand' , 'Knud Heinesen'. 1983 Fremstillet for Søholm keramik, Bornholm. Usigneret. H. 22 B. 24 D. 16 cm. Fremstår med afslag. Se de andre forme her

Varunr: 6218518
SEK 1 704 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
17:00
SEK 426
Stor sort Holmegaard vase
Stor sort Holmegaard vase h.55,5 cm.

Varunr: 6217413
SEK 2 130 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
17:16
SEK 1 065
Gudrun Meedom Bæch (1915-2011). Unika skål af glaseret keramik
Gudrun Meedom Bæch (1915-2011). Unika skål af glaseret keramik, signeret i bund dateret 1978. H. 9 cm Ø 17,5 cm. Fremstår med chip på rand (3mm)

Varunr: 6252483
SEK 1 420 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
18:00
SEK 994
Lillian Binderup for Saxbo fad af stentøj, 1966
Lillian Binderup, stor rundt fad af stentøj, dekoreret i brune nuancer, stemplet Saxbo, Denmark, sign. Lillian og dateret 66, H. 8,5 Ø 42 cm.

Varunr: 6254108
SEK 2 130 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:23
SEK 1 704
Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Tre porcelænsfigurer (3)
Tre porcelænsfigurer. B&G: Fløjtespilleren nr. 1897 H. 29 cm 1. sort., Pige med hund nr. 1973 1. sort. Kgl.P.: Egern nr. 982 1. sort. (3)

Varunr: 6254391
SEK 1 136 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:35
SEK 5 397
Royal Copenhagen. Kaffestel, 'Henriette' (24)
Royal Copenhagen. Dele til kaffestel af porcelæn, 'Henriette', bestående af: 12 mokkakopper nr. 8562, 12 underkopper nr. 8562, 1. sort. (24)

Varunr: 6254394
SEK 1 420 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:37
SEK 1 278
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Dele til spisestel (9)
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Dele til spisestel. Kgl.P.: Terrin Ø 27,5 cm, blomsterdekoreret med guldkant, overglasur, 1800-tallet. Hjemmedekoreret med vedbend: 3 sidetallerkener 2. sort, 2 underkopper beg. 1800-tallet, 2 underkopper slut 1800-tallet. B&G, kande hjemmedekoreret med vedbend,...

Varunr: 6254392
SEK 1 704 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:38
SEK 1 136
Royal Copenhagen. Blækhus, 'Musselmalet'
Royal Copenhagen. Blækhus, 'Musselmalet. riflet', med underbakke, blæk- og sandbeholder, nr. 127, 1. sort.

Varunr: 6254398
18:38
SEK 1 065
Holmegaard. Chr. VIII-glas (10)
Chr. VIII / Berlinois glas med slibning bestående af: 5 hvidvinsglas h. 13.2 cm 5 rødvinsglas h. 15.54 cm (variabel højde) ant. Holmegaard glasværk (10)

Varunr: 6254876
19:07
SEK 710
Aluminia. En samling figurer/lysestager af fajance (5)
Aluminia. Fem julefigurer/stager af fajance. H. 13-14 cm. En stage med mindre skår. (5)

Varunr: 6253811
SEK 2 130 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-08-2022
19:10
SEK 1 278
Samling keramik m/ metalmontering (8)
Otte dele keramik med grøn glasering samt metalmontering. Seks Kander, H. fra 9,5 til 17 cm, fad, Ø. ca. 27,45 cm samt skål med hank. Små glasurafslag på mindste kander og manglende metaldel på fad. (8)

Varunr: 6219734
SEK 1 136 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
19:11
SEK 426
B&G Empire Spise- og kaffeservice
B&G Empire Spise- og kaffeservice bestående af: 11 flade frokosttallerkener, 14 dybe frokosttallerkener, 11 kaffekopper med 13 underkopper, 15 kagetallerkener, 2 bladformede skåle, 1 sukkerskål uden låg. u underkopper til tekoppen. Hovedparten stemplet 1915-1948. 2. sort. (57)

Varunr: 6245632
SEK 2 840 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
19:20
SEK 781
12345...8»