Utropspris
12345...10»   Varor pr. sida   295 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bing & Grøndahl. Sømand, nr. 2486 (mærket 'Danmark' i kasketten)
Bing og Grøndahl sømand, nr. 2486. 1. sort. H. 29 cm. Fremstillet i forbindelse med 100 års jubilæet for skoleskibet Georg Stage samt 50 års jubilæet for skoleskibet Danmark.

Varunr: 6229943
SEK 4 228 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
15:38
SEK 5 638
Kastrup Glasværk, Holmegaard m.m. Samling næbvase, stort vinglas m.m. (5)
Kastrup Glasværk, Holmegaard m.m. Samling glas bl.a. KG blå næbvase med blæreoptik H. 25 cm, HG Per Lütken askebæger L. 12 cm, stort vinglas el. punchbowle i farvet glas m/ lille chip H. 35 cm, 1 smokefarvet karaffel m/ prop H. 26 cm, kabaretfad i presset glas m/ chip Ø 30 cm. Briugsspor bl.a ...

Varunr: 6207084
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2022
15:45
SEK 423
Italiensk teservice. Barraud messeri & c. 1930-37(11)
Italiensk teservice i glaseret keramik med hjortefigurer fra Barraud messeri & c. (bmc), 'servizio da tè', sesto fiorentino, ca. 1930-37 bestående af: Tepotte, L. 21,5 cm, Sukkerskål. L. 17 cm, Flødekande, L. 17 cm, Fire kopper, Ø. 8 cm, Fire underkopper/ tallerkner Mørket under bund....

Varunr: 6220068
SEK 2 819 DK, Kolding, Platinvej 02-07-2022
16:23
SEK 2 114
Elsebet Granzow for Knabstrup. Gulvvase
Elsebet Granzow (f. 1926). Vase af lertøj, dekoreret med efterårsblade. Fremstillet hos Knabstrup med mærke derfra. Sign. Elsebet. H. 46 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte glasurafslag.

Varunr: 6218319
SEK 2 114 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
16:44
SEK 1 550
Orrefors. To karafler, vase, skål og stager af glas (6)

Varunr: 6032511
SEK 2 537 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
17:04
SEK 1 832
Tue Poulsen. Unik gulvvase af stentøj (cd)
Tue Poulsen (f. 1939). Unik gulvvase af stentøj, dekoreret med blågrå nubret glasur med fiskemotiv. Sign. i bunden; 'Tue 2007'. H. 60 cm.

Varunr: 6212906
SEK 4 228 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-07-2022
17:23
SEK 2 396
Ibsens Enke. Tre dele keramik (3)
Ibsens Enke. Tre dele keramik bestående af en vase nr. 795, et fad nr. 135 samt en skål nr. 128. Fremstår med almindelige brugsspor. (3)

Varunr: 6211637
17:33
SEK 1 128
Fem tyske vaser (5)
Fem tyske vaser med glasur i forskellige farver. H 15-18 cm. Den røde med reparation i kanten. (5)

Varunr: 6226737
SEK 1 409 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2022
18:11
SEK 423
Royal Copenhagen 'Bode Willumsen' Skåle i stentøj(3)
Royal Copenhagen 'Bode Willumsen' Skåle i stentøj bestående af1 skål i bordeaux glasur 16 cm x 16 cm(lille kantslag)1 skål i grønne/brune nuancer 15 cm x 15 cm(lille bundafslag)1 trekantet skål i brune/beige nuancer 17 cm x 17 cmFremstår med lette brugsspor.(3)

Varunr: 6225901
18:15
SEK 423
Arne Finne. Original form til ' Sparemand' , Per Hækkerup
Arne Finne. Original form til ' Sparemand' , 'Per Hækkerup'. Sign. og betitlet Sparemand 1974 ' Per Hækkerup'. Fremstillet ved Søholm keramik, Bornholm. H. 20 B. 23 D. 14 cm. Fremstår med afslag. Se de andre forme her

Varunr: 6221778
18:37
SEK 423
Royal Copenhagen isbjørne og krus (2)
Royal Copenhagen isbjørneunger nr 1104 (2. sortering, brændingsfejl under pote) og krus (1. sortering) nr 3168 H 19,5 cm. (2)

Varunr: 6194625
SEK 1 973 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2022
18:54
SEK 423
Stor lågkrukke samt bordfad (2)
Lågkrukke med messingmontering dekoreret med transferprint h. 53 cm. Rundt fad i porcelæn prydet med påfugle, blomster og bladværk Ø34 cm ca. 1900 (2)

Varunr: 6227509
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2022
18:55
SEK 423
Birte Troest Vase af keramik(1)
Birte Troest f.1943 Vase af keramik dekoreret i sort, grå og hvide nuancer H. 29 cm.

Varunr: 6211734
18:57
SEK 423
Helle Alpass, skål stentøj
Helle Allpass (1932-2000). Skål af glaseret stentøj, signeret Allpass, Danmark. H.9 cm Ø 20 cm.

Varunr: 6226305
18:59
SEK 493
Glasvase med slebet motiv af Ørne
Glasvase med slebet motiv af Ørne H. 26 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 6211739
19:00
SEK 423
Marit Tingleff, unika fad af keramik (cd)
Marit Tingleff f.1954, unika fad af glaseret keramik monteret med ophæng, signeret. H.40 x 29 cm. (cd) Se også varenummer 6226300 og 6226301.

Varunr: 6226304
SEK 4 228 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2022
19:03
SEK 2 819
Bjørn Wiinblad. Et par lysestager (2)
Bjørn Wiinblad. Et par lysestager i form af fugle, dekoreret med blomster og bladværk i polykrom glasur, H. ca. 19,5 cm. Sign. monogram 84, L10. Ene lysestage fremstår med afslag og hårdrevne på hals. (2)

Varunr: 6230830
SEK 1 409 DK, Kolding, Platinvej 02-07-2022
19:10
SEK 846
Arne Finne. Original 'ikke godkendt' form til ' Sparemand' 'Karl Skytte'
Arne Finne. Original 'ikke godkendt' form til ' Sparemand' , 'Karl Skytte'. Sign. og betitlet Sparemand 1976 ' Karl Skytte'. Fremstillet ved Søholm keramik, Bornholm. H. 20 B. 24 D. 14 cm. Fremstår med afslag. Se de andre forme her

Varunr: 6218373
19:23
SEK 423
Vægrelief og figur i keramik (2)
Vægrelief i keramik 'Eva i paradisets have' ubekendt sign. samt 1948. H. 34 x 24 cm (med hårrevne) Figur i keramik iform af siddende person h. 19 cm. Sign. LA. Fremstår med tørrevner (2)

Varunr: 6222354
19:29
SEK 423
Arne Finne. Original form til ' Sparemand', Karl Skytte
Arne Finne. Original form til ' Sparemand' , 'Karl Skytte'. Sign. og betitlet Sparemand 1976 'Karl Skytte'. Fremstillet ved Søholm keramik, Bornholm. H. 22 B. 24 D. 16 cm. Afslag/skader kan forekomme Se de andre forme her

Varunr: 6218408
19:31
SEK 423
Bordlampe og glasvaser (4)
Samling glaseffekter iform af: Kugleformet bordlampe i klart glas med hvide striber h. 20 cm excl. montering. Skål i blåt glas h. 7 cm Ø13.5 cm, Vase i klart glas med hvide og blå striber h. 26 cm, Vase i flerfarvet glas h. 13.5 cm. Emnerne er usign. Med alm. brugsspor (4)

Varunr: 6226516
SEK 1 691 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2022
19:35
SEK 493
Lågterrin og kopper 1900-tallets beg. (6)
Samling kopper og terrin dekoreret med blomster iform af: En lille lågterrin i fajance h. 16 cm, 1 cremekop i porcelæn med låg h. 9 cm, 4 kopper i porcelæn h. 6.5 cm 1900-tallets beg. (6)

Varunr: 6211231
19:39
SEK 423
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Samling juleplatter (12)
Bjørn Wiinblad (1918-2006) for Rosenthal. Samling juleplatter /Weihnachten, årgang 1971-1982. Ø 29 cm. (12)

Varunr: 6230955
SEK 3 383 DK, Aalborg, Nibevej 02-07-2022
19:40
SEK 1 691
Royal Copenhagen. Flora Danica, frugtskål, nr. 3536
Royal Copenhagen. 'Flora Danica'. Oval frugtskål med grenformede hanke og pousserede blomster på gennembrudte sider, dekoreret i farver og guld. ' 1. sort. Dessin nr. 429/3536. H. 8,5 cm. L. 26 cm. Et blad med yderst minimalt afslag.

Varunr: 6195559
SEK 21 141 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2022
20:10
SEK 8 456
Royal Copenhagen. Flora Danica, frugtskål, nr. 3534
Royal Copenhagen. Flora Danica frugtskål af porcelæn, med gennembrudte sider, modellerede hanke som grene og små blomster/blade, dekoreret i farver og guld, nr. 429/3534. H. 9 Ø 21,5 cm. 1 sort.

Varunr: 6227085
20:30
SEK 9 866
Royal Copenhagen/Bing & Grøndahl. Samling porcelænsfigurer. (11)
Samling porcelænsfigurer: Royal Copenhagen: Knud Khyn bjørnefigurer nr. 21432, 21433 21434, 21435 (alle 1 sortering), 2 isbjørne nr. 729 og 1107 (begge 1 sort.) Bing & Grøndahl: dreng med hund nr. 2334, Svend Lindhart 4 børnefigurer nr. 2208, 2232, 2230, 2231 Alt 1 sortering. (11)

Varunr: 6223715
SEK 2 819 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-07-2022
20:34
SEK 1 409
Nils Thorsson for Royal Copenhagen mfl., bordlampe og loftlampe. (2)
Nils Thorsson for Royal Copenhagen, bordlampe af keramik, dekoreret med fiskemotiver i grun glasur, stemplet 3 bølger samt nr. 21620 i bund. H. 29 cm. ekld. montering. Samt anden producent sekskantet loftlampe af keramik dekoreret med rød glasur Ø 30 cm. (2)

Varunr: 6220049
SEK 1 409 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-07-2022
21:22
SEK 423
Vægfontaine i fajance 1800-tallet (2)
Vægfontaine med låg i fajance, rigt dekoreret. H. 60 cm. Fremstår med limet låg og reparationer. 1800-tallet (2)

Varunr: 6217458
SEK 1 409 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
08:09
SEK 423
Arne Finne: Original form til ' Sparemand' , 'Josip Broz Tito'
Arne Finne: Original form til ' Sparemand' , 'Josip Broz Tito'. Fremstillet for Søholm keramik, Bornholm. Usigneret. H. 21 cm B. 17 cm D. 13 cm. Fremstår med afslag. Se de andre forme her

Varunr: 6218535
08:12
SEK 423
Enoch Woods Ware, Bing & Grøndahl m.m. English Scenery, Blåmalet Hotel m.m. Samling kander, vase m.m. (7)
Enoch Woods Ware, Bing & Grøndahl m.m. English Scenery, Musselmalet / Blåmalet Hotel m.m. Samling kander, vase m.m., bl.a. 4 stk. EW English Scenery H. 8-20 cm - flødekande m/ hårrevne, 2 stk. B&G Tiger Margarine Kærnet af Otto Mønsted reklame askebægre af porcelæn 1. sort. 9 x 8 cm, B&G tekande ...

Varunr: 6209087
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 03-07-2022
11:23
SEK 423
12345...10»