Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bjørn Wiinblad. Tidligt unika fad i glaseret keramik (cd)
Bjørn Wiinblad. Tidligt unika fad i glaseret keramik, gullig-cremefarvet fane, spiralmønster i bunden. Ø 43 cm. Signeret under bunden ' Bjørn Wiinblad Danmark'. Fremstår med aldersrelateret patina, spredte glasurafslag på kant.
Varunr: 5282177
SEK 5 616 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
09:23:25
SEK 2 808
Moccaservis Blå Blomst Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", moccaservis, 38 dlr, bestående av: 12 moccakoppar med 12 tillhörande underfat, 12 assietter, sockerskål med lock, gräddkanna
Varunr: 5281763
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
10:00:00
Se mer
Ytterfoder porslin
YTTERFODER, 1 par, porslin, i form av glassköljare, blå/vitt mönster i 1700-tals stil, längd 27 cm, höjd 13 cm
Varunr: 5281773
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
10:20:00
Se mer
Dansk keramik. Vase og bordskål af glaseret stentøj(2)
Dansk keramik: En vase af glaseret stentøj, buttet korpus med lille saml hals, utydeligt sign. H. 20 cm. Keramisk bordskål dekoreret med blå, grå og gul glasur, mrk. Asbo, H. 10 cm, Ø. 27 cm(2)
Varunr: 5282434
SEK 1 123 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
10:51:08
SEK 491
Karl Hansen Reistrup for Kähler. Oksekrukke af keramik, 1898
Karl Hansen Reistrup 1863-1929 for Kähler. Oksekrukke af keramik med rød lustreglasur, modelleret med seks oksehoveder. H. 20, Ø 25 cm. Mrk. i bund. HAK samt KHR 98. Fremstår med flere glasurafskallinger samt mindre chips.
Varunr: 5277096
SEK 4 212 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
11:26:00
SEK 3 370
Gino Cenedese. Sammlung von Schalen, Glas, 1965.
Gino Cenedese. Schalen "vetro a scavo". 1965. Glas geschliffen. Teils mit Signatur auf der Unterseite, teils mit Aufkleber. Maße große Schale ca. H. 17 x D. oben ca. 19 cm. Maße kleine Schale ca. H. 12 x D. 16 cm. Maße grüne Schale ca. 23 x 14,5 cm. Label von Cenedese bis 1945 bis 1950 wurde ...
Varunr: 5224320
SEK 4 184 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
11:46:34
SEK 2 092
Christineholm Solros matservis
CHRISTINEHOLM, "Solros", matservis, 35 dlr., porslin, 1900-talets slut, bestående av: 6 flata mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 2 uppläggningsfat, skål, 5 muggar, såssnipa med underfat, form samt terrin, mattallrikens diameter ca 26 cm
Varunr: 5281829
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:00:00
Se mer
Lisa Larson väggrelief Glädjehus
LISA LARSON, burk med lock i form av kvinna och man, stengods, signerad Lisa L, K-studion Gustavsberg Sweden, höjd ca 22, diameter 13 cm
Varunr: 5281833
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:08:00
Se mer
Lisa Larson figuriner
LISA LARSON, figuriner 2 st, Gustavsberg, tiger och tax, delvis glaserat och målat stengods, längd ca 27 resp. 15 cm
Varunr: 5281836
13:14:00
Se mer
Bing & Grøndahl. Figurer nr. 2225 og 2228 (2)
Bing & Grøndahl smed nr. 2225 h.29 cm og skomager nr. 2228 h.22 cm. 1.sort. (2)
Varunr: 5282950
SEK 1 685 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
13:15:00
SEK 1 264
Briger Kapiainen Paratiisi servis
BIRGER KAIPIAINEN, "Paratiisi", servisdelar, 17 dlr, Arabia, Finland, porslin, formgivningsår 1969, bestående av 6 kaffekoppar med fat (+ 3 kaffefat), 10 assietter, 1 tallrik, 1 skål, 2+1 uppläggningsfat, 1+1 lockskålar
Varunr: 5281840
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:22:00
Se mer
Arabia 'Ruska' servicedele af stentøj (46)
Arabia "Ruska" servicedele af stentøj med brun glasur, best. af: 14 middagtall. Ø 25 cm., 14 frokosttall. Ø 20 cm., 10 sidegtall. Ø 18 cm., saucekande med tilhørende underskål, 5 underkopper Ø 12 cm. samt rundt fad Ø 33 cm., Endvidere fad af andet producent Ø 26 cm. (46)
Varunr: 5281689
SEK 1 123 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
13:28:00
SEK 702
Jardinjär
JARDINJÄR, majolika, omkring 1900, Tyskland, dekor av putti, höjd ca 24, bredd 34 cm
Varunr: 5281857
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
14:12:00
Se mer
Vas Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, stor vas, porslin, underglasyrmålad dekor av Öresund och Kronborgs slott samt båt, stämplad och signerad ROYAL COPENHAGEN DENMARK 2141/131 72, tillverkad mellan 1922 och 1935, höjd 42,5 cm
Varunr: 5281859
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:16:00
Se mer
Kresten Bloch for Royal Copenhagen. Vase af stentøj
Kresten Bloch for Royal Copenhagen. Unika vase af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. I bunden mærket med tre bølger og monogram i blåt. H.14 cm. Minimalt glasurchip på fodrand.
Varunr: 5283062
SEK 5 616 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
14:17:00
SEK 5 054
Glasservis Rosendahl
GLASSERVIS, 24 dlr, "Grand Cru", Rosendahl, design Erik Bagger, bestående av: vattenkaraff, 6 dricksglas, 6 mattallrikar, 9 dessertskålar, 2 serveringsskålar
Varunr: 5281862
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
14:22:00
Se mer
Porslinshund
VINTHUND, porslin, Italien, höjd 74, längd 50 cm
Varunr: 5281866
14:30:00
Se mer
En samling div. glaseret keramik og stentøj, af bl.a. Etienne van Wonterghem. (8)
En samling vaser, skåle, saltkar og kande af glaseret keramik og stentøj, bl.a. kande og vase med grøn-brun glasur, sign. E.v.W. for Etienne van Wonterghem (1923-1986). H. 22 og 13 cm. (8)
Varunr: 5225360
SEK 2 106 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:32:00
SEK 1 193
Berlinois. Ti vinglas med glat kumme(10)
Berlinios. Ti vinglas med glat kumme uden slibninger, H. fra 14,5-15 cm. Ét glas med lille skår på knap. (10)
Varunr: 5284505
14:41:40
SEK 632
Steffen Dam, par påfuglevaser(2)
Steffen Dam født 1961. Par 'Påfuglevaser', vaser af transparent petroleumsblåt glas, dekoreret med millifiori. Sign. H. 19 cm og 25 cm. (2)
Varunr: 5276366
14:47:00
SEK 2 106
Fad fra Eslau keramik
Eslau fad i keramik. Dekoreret med grønne blade på hvid baggrund. Signeret i bunden Eslau 50, Ø 33,5 cm. Små chip på kant
Varunr: 5285160
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
15:04:00
SEK 562
Gunnar Nylund skålar
GUNNAR NYLUND, skålar, 3 st, Rörstrand, glaserat stengods, höjd ca 5, längd 10 cm
Varunr: 5281876
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:06:00
Se mer
Royal Copenhagen skål
KUNGLIG DANSK, "Musselmalet", skål, helblond, nummer 1019, höjd ca 7, diameter 28 cm
Varunr: 5281878
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:10:00
Se mer
Bing & Grøndahl samt Royal Copenhagen. Tre figurer af porcelæn (3)
Tre figurer af porcelæn bestående af: Bing & Grøndahl. Impala formgivet af Laurits Jensen, figur nr. 1693. I. sort. L. 24 cm. Bing & Grøndahl. Ole med hund, figur nr. 1747. I. sort. H. 17 cm. Royal Copenhagen. Faun på ged, figur nr. 737. III. sort. Afslag på ene horn. H. 20 cm. (3)
Varunr: 5281607
15:11:00
SEK 632
Tallrikar Stig Lindberg Pencil
MATSERVIS, 32 dlr, porslin, Stig Lindberg, "Pencil", Gustavsberg, 1950-tal, målad dekor i svart, bestående av: 8 förrättstallrikar (21), 8 mattallrikar (24), 8 djupa tallrikar (18), 8 assietter (17 cm)
Varunr: 5281880
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:14:00
Se mer
Anna-Lisa Thomson vas Ekeby
ANNA-LISA THOMSON, vas, keramik, 1900-talets mitt, Ekeby, invändigt glaserad, märkt "Ekeby 9", höjd ca 44 cm
Varunr: 5281889
15:32:00
Se mer
Zitar
Zitar, af sortlakeret træ mrk.Stern-Zither 48 x 35 cm. Fremstår med slitage
Varunr: 5285378
15:44:00
SEK 421
Matservis Victoria design Anne Rooslien
MATSERVIS, "Victoria", 56 dlr, Fyrklövern, design Anne Rooslien, bestående av: 12 förrättstallrikar, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 små dessertskålar, såsskål med underfat, terrin med lock, 2 stora serveringsskålar, 2 uppläggningsfat, saltkar, pepparströare
Varunr: 5281901
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
16:10:00
Se mer
Vinglas Victoria design Anne Rooslien
VINGLAS, "Victoria", 12 st, Fyrklövern, design Anne Rooslien, höjd 23 cm
Varunr: 5281902
16:12:00
Se mer
Samling Lomonosov figurer af bemalet porcelæn(9)
Samling Lomonosov figurer af bemalet porcelæn. H10-26 cm. To figurer med mindre afslag.(9)
Varunr: 5280942
SEK 2 808 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
16:24:00
SEK 562
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>