Utropspris
12345...7»   Varor pr. sida   184 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Besætning ældre glas (21)
Besætning ældre glas , bestående af 11 vinglas H. 15 cm, 7 vinglas H. 18 cm, 2 flasker H. 11 cm, 1 flaske H. 21 cm. (21)

Varunr: 6045191
SEK 1 364 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
12:50
SEK 477
Alumina, Royal Copenhagen. Samling Tranquebar fajance. (68)
Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Samling fajance bestående af en kaffekande nr. 1105, en bonbonniere (and) nr, 1058, en flødekande nr. 1131, en smørskål nr. 1263, to lysestager nr. 1796, et muffinsfad nr. 1623, et bladformet fad nr. 925, to bladformede fade nr. 924, et kagefad nr. 993, et fad ...

Varunr: 6044729
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
13:04
SEK 1 500
Kaj Franck for Nuutäjarvi-Notsjö, 'Prisma' vase fra 1963
Kaj Franck (1911-1989) for Nuutäjarvi-Notsjö Finland 'Prisma' vase af glas model KF 215, signeret og dateret 1963. H.17,5 cm.

Varunr: 6044458
SEK 2 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:22
SEK 1 296
Stor samling platter fra Alumina, Bing og Grøndahl, Royal Cph. div. typer (1000)
Stor samling platter fra Bing og Grøndahl,eksempel vis 38 stk. mors dag platter, 37 stk. jule platter , 5 stk. blandet motiver. Royal Copenhagen, 57 stk. års platter, 17 stk. blandede motiver, 10 stk.Desiree Danmark års platter. ukendt antal mini platter/asietter fra Aluminia, Royal ...

Varunr: 6043968
SEK 2 728 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:39
SEK 682
Knabstrup. To relieffer (2)
Knabstrup. To relieffer forestillende henholdsvis en fugl h. 25 x 29 cm og en ugle h. 26.5 x 29 cm. (2)

Varunr: 6044341
SEK 1 091 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:39
SEK 546
Kirsten Svenstrup. 'Edens Have' cd
Kirsten Svenstrup f. 1941. 'Edens Have' relief i lertøj. Sign. Kirsten Svestrup. på bagsiden. 18 x 18 cm.

Varunr: 6044424
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
14:43
SEK 477
Bing & Grøndahl. December og juni. (2)
Bing & Grøndahl To relieffer af af brun stentøj med månedsmotiver December og Juni. Stemplet på forsiden B&G 24 x 22 cm. (2)

Varunr: 6044419
14:45
SEK 477
To vaser af hvid- og perlemorsglaseret keramik. (2)
To vaser af hvid- og perlemorsglaseret keramik, den ene i form af søpindsvin. Utydeligt signerede. H. 9,5 og 20 cm. (2)

Varunr: 6027958
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
14:58
SEK 409
Aluminia figur af fajance 'Prins forår' nr.716/585
Aluminia figur af fajance 'Prins forår', blomsterholder nr. 716/585, 2.sort. H. 18 cm. Ø. 6,5 cm. Design af Rasmus Harboe år 1925. Aldersrelateret stand med krakeleringer, reparation med retouchering på maven.

Varunr: 6044737
15:40
SEK 682
Kähler vase med kohornsdekoration 1930érne
Vase fra Kähler´s keramiske fabrik i Næstved med glasur i farverne: beige, brun og grøn h. 28.5 cm. Med afslag på øverste kantrand samt små afskallinger på fodrand.

Varunr: 6044366
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
15:40
SEK 750
Vicke Lindstrand for Kosta Boda. Søgræs vase
Vicke Lindstrand, vase af klart glas indlagt med grønt glas og luftbobler, slebet med fisk. Fremstillet hos Kosta Boda, signeret i bunden. H. 21 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045202
16:11
SEK 750
Kähler keramik. Par vaser dekoreret med kohorn 1930érne (2)
Kähler keramik. Par vase med hanke dekoreret med kohorn i farverne: blå, beige, brun mm. Ene slebet foroven på kant. H. 27 cm. Begge mrk. monogram HAK samt Danmark. Alm. brugsspor (2)

Varunr: 6044365
SEK 1 909 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
16:40
SEK 2 455
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas i form af en Tyr
Kunstglas. Figur i flerfarvet glas i form af en Tyr h. 25 x L. 40 cm.

Varunr: 6012078

SEK 3 819 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
17:48
SEK 409
Tre snapsehunde af glas (3)
Tre snapsehunde af glas (3)

Varunr: 6044763
SEK 1 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
18:00
SEK 750
Lyngby Glasværk. Måge Glasbesætning med guldkant uden måge (65)
Lyngby Glasværk. Glasbesætning med guldkant uden indslebet mågebestående af: 16 ølglas H. 14 cm, 20 rødvinsglas H. 13 cm, 17 hvidvinsglas med grøn cuppa H. 12,5 cm, 12 portvinsglas H. 9,5 cm, , Fremstår med lettere brugsspor. (65)

Varunr: 6039019
SEK 4 091 DK, Aalborg, Nibevej 22-06-2021
18:01
SEK 682
B&G Mågestel spise- og kaffeservice (89)
Mågestel i porcelæn med guldkant designet af Fanny Garde (1855-1928) for Bing & Grøndahl. Omfatter: 12 middagstallerkener nr. 25, Ø 24,7 cm, 12 dybe middagstallerkener nr. 22, Ø 25 cm, 12 frokosttallerkener nr. 26, Ø 21,7 cm, 12 kagetallerkener nr. 306, Ø 15,7 cm, 12 kaffekopper nr. 305 med ...

Varunr: 6043298
SEK 4 637 DK, Aalborg, Nibevej 22-06-2021
18:01
SEK 2 455
Lyngby Måge glasbesætning (48)
Lyngby Glas. 'Måge' glasbesætning med mågeslibninger og guldkant bestående af: 12 øl, H. 13,7 cm, 11 rødvin, H. 13,2 cm, 12 hvidvin med grøn cuppa, H. 12,5 cm, 12 likør, H. 8 cm, Fremstår med alm. brugsspor, enkelte med slid på guldkant, (48)

Varunr: 6043296
18:02
SEK 1 637
Aluminia. Trankebar stel. (85)
Aluminia service af porcelæn "Trankebar" bestående af: Ovalt fad, nr. 929 (1. sort.), M: 27 x 38 cm. 17 frokost tallerkner, nr. 1399, 14 (1. sort, tre 2. sort,) Ø: 21 cm. 12 kagetallerkner, nr. 1842, (1. sort.) Ø: 17 cm. Kagetallerkner, nr. 944. (1. sort.) Ø: 15,5 cm. To runde skåle, nr. 936, (1....

Varunr: 6044249
SEK 3 000 DK, Aalborg, Nibevej 22-06-2021
18:05
SEK 1 909
Aluminia børnehjælpsdagsfigur. 'Kongen med scepter'
Aluminia Børnehjælpsfigur. 'Konge med scepter'. Stemplet 'Børnehjælpsdagen 1956 - JUS'. Tegnet af Herluf Jensenius. H. 17,5 cm.

Varunr: 6044241
SEK 1 364 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
18:10
SEK 1 773
Nils Kähler mfl. for Kähler. Vase samt fad (2)
Nils Kähler mfl. for Kähler. Vase af med blå alkaliglasur, sign. Nils. H. 23 B. 18 cm. Samt hvidt Kähler fad dekoreret med blå blomster. Ø. 20 cm. Fremstår med minimale afslag på kant af fad samt enkelte krakeleringer. (2)

Varunr: 6043994
SEK 1 364 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
18:14
SEK 546
Per Lütken for Holmegaard, glasbesætning 'Idéelle' (57)
Per Lütken for Holmegaard, glasbesætning 'Idéelle' bestående af:8 champagneglas H 19,5 cm, 8 rødvinsglas H 20 cm, 8 hvidvinsglas H 17 cm, 9 hedvinsglas 15,5 cm, 6 vandglas H 11 cm, 6 ølglas 15,5 cm, 10 snapseglas, 2 karafler. Fremstår med almindelig brugsspor. (57)

Varunr: 6044819
SEK 4 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-06-2021
18:23
SEK 1 159
Figur af bisquit iform af stående barn
Figur af bisquit iform af stående barn i lette gevander h. 23 cm. Af nyere dato

Varunr: 5713380
SEK 1 637 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
18:30
SEK 409
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.

Varunr: 5997041

18:36
SEK 409
Kähler keramik (8)
Kähler keramik glaseret i blå nuancer. Sign HAK. H 4-18 cm. Brugsspor. (6)

Varunr: 6044362
18:54
SEK 955
Staffordshire. 11 kander af fajance (11)
Staffordshire. 11 kander af fajance. Enkelte chip. (8)

Varunr: 6044745
19:00
SEK 477
Royal Copenhagen. Flora Danica Kaviarskål, No 20/3501
Royal Copenhagen. Flora Danica Kaviarskål, No 20/3501, 3. sort. Ø. 7,5

Varunr: 6044887
19:01
SEK 1 159
Aluminia børnehjælpsdagsfigurer. 'Grønlænderdreng'- og pige (2)
Aluminia børnehjælpsfigurer. 'Grønlænderpige' og 'Grønlænderdreng'. Mærket JUS. Tegnet af Herluf Jensenius, 1941-1942. H. 14 cm. (2)

Varunr: 6044239
SEK 2 455 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
19:07
SEK 1 773
Samling B&G Musselmalet hotelporcelæn (51)
Samling B&G Musselmalet hotelservice af jernporcelæn bestående af: 13 stk. flade middagstallerkener Ø 24,5 cm., 2 stk. dybe middagstallerkener Ø 24,5 cm. 28 stk. flade frokosttallerkener Ø 21,5 cm., 8 stk dybe frokosttallerkener Ø 21,5 cm. Fremstår med brugsspor. 1. sort. (51)

Varunr: 6044907
SEK 6 273 DK, Aalborg, Nibevej 22-06-2021
19:08
SEK 16 365
Aluminia. Samling børnehjælpsdagsfigurer (4)
Fire Aluminia børnehjælpsdagsfigurer af fajance, bestående af; 'Fisker med fisk', 'Kusine', 'Fætter', 'Skovsepige'. H. 14-15 cm. Mrk. JUS. monogram Aluminia. Tegnet af Herluf Jensenius. (4)

Varunr: 6044242
19:09
SEK 682
Kandisskål/sukkerskål af jadegrøn glas
Kandisskål/sukkerskål af jadegrøn glas med messing hank. Ø. 12 cm. H. 7,5 cm. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske ridser og mærker.

Varunr: 6044914
19:12
SEK 546
12345...7»