Utropspris
12345...26»   Varor pr. sida   757 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kjell Engman glasskulptur Kosta Boda
KJELL ENGMAN, skulptur, glas, i form av kvinnofigur, Kosta Boda, signerad under sockeln 09003/300, Kosta Boda Atelier, Kjell Engman, totalhöjd med sockel ca 19 cm

Varunr: 5737928
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
10:00
Se mer
Ulrica Hydman Vallien dricksglas
ULRICA HYDMAN VALLIEN (1938-2018): "Open minds" skål på fot, "Tulpan", 4 dricksglas samt 6 assietter, Kosta Boda, höjd ca 14, diameter 19 cm

Varunr: 5737934
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
10:24
Se mer
Monica Bratt Reijmyre glas
MONICA BRATT, Reijmyre, 20 delar, bestående av: 7 vinglas, 6 starkvinsglas, 6 selterglas, 1 dricksglas höjd ca 6,5-15,5 cm

Varunr: 5737936
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
10:32
Se mer
Simon Gate Tusen Fönster
SKÅLAR, "Tusen fönster", Simon Gate, lilla skålen märkt Orrefors GA 395/1, stora skålen osignerad men etikettmärkt, diameter 12-18, höjd 8-12 cm

Varunr: 5737945
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 15-08-2020
11:12
Se mer
Glasservis Nido
GLASSERVIS, 1900-talets andra hälft, Nido, Italien, 18 delar, bestående av: 6 martiniglas, 6 grogglas samt 6 whiskyglas, höjd ca 8-19 cm

Varunr: 5737948
11:24
Se mer
Anna Ehrner fat
ANNA EHRNER, fat och skål "Contrast", målad dekor, höjd ca 16, diameter 35-37 cm

Varunr: 5737952
11:40
Se mer
Bing og Grøndahl m.m. Flora Danica (hjemme bemalet). Diverse dele stel (47)
Bing og Grøndahl m.m. Flora Danica (hjemme bemalet). Diverse dele stel af porcelæn, bestående af: 1 B&G terrin m/ låg nr. 5 2. sort. Ø 16,5 cm 1 B&G sauceskål nr. 8 2. sort. L. 23 cm 1 B&G asiet nr. 38 2. sort. L. 17 cm 1 B&G rundt fad nr. 248 / 25A 2. sort. Ø 28 cm 4 B&G kopper nr. 103 2. ...

Varunr: 5719870
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2020
12:00
SEK 1 947
Bauer, Rosenthal & Co m.m. Molière m.m. Samling prydvase, kande m.m. (9)
Bauer, Rosenthal & Co m.m. Molière m.m. Samling prydvase, kande m.m. af porcelæn, bestående af: 4 dele BRC Molière stel -m/ afstød el. chip - H. 10,5-23 cm Capodimonte pryd lågvase H. 27 cm TPM / Carl Tielsch-Altwasser cabaretfad B. 35 cm - m/ chip el. afstød 3 dele diverse porcelæn bl.a. ...

Varunr: 5719878
12:10
SEK 1 252
Bing og Grøndahl. Niels Nielsen. Murer, porcelæn, nr. 1786 1. sort
Bing og Grøndahl. Niels Nielsen. Murer, porcelæn, nr. 1786 1. sort., H. 28 cm. Brugsspor.

Varunr: 5732532
SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2020
12:11
SEK 1 043
L. Hjorth. Rytter til hest, glaseret stentøj
L. Hjorth. Rytter til hest, figur af glaseret stentøj, stemplet L. Hjorth Denmark CK Z6, H. 24 cm. Brugsspor.

Varunr: 5732536
12:15
SEK 487
Erik Kargaard for Knabstrup gulvvase i relief
Erik Kargaard for Knabstrup gulvvase i relief. Sign. E. Kargaard i bunden. H. 43 cm. Fremstår med flere mindre afslag ved fodrand

Varunr: 5738535
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2020
12:15
SEK 556
Samling glas, sukkerfade, skåle m.v. (14)
Samling glas i form af sukkerfade med dekoration af emalje m.v., skål af presset søblåt glas, ravgul marmeladekrukke med låg m.v. Højde: 4-14 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor blandt andet slidt dekoration på sukkerfade. (14)

Varunr: 5733840
SEK 1 947 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15-08-2020
12:30
SEK 417
Bjørn Wiinblad for Nymølle, samling porcelæn (8)
Bjørn Wiinblad for Nymølle, samling porcelæn bestående af : Tre askebægere Ø.11-22cm. Lille vase, to stager, skål samt kop. Fremstår med brugsspor, to askebægere med skår. (8)

Varunr: 5736429
12:37
SEK 556
Royal Copenhagen. Par prydvaser (2)
Royal Copenhagen. Par prydvaser af porcelæn i amfora form, bemalet med blomster og guldkant. 1800-tallet. H. 26 cm. Fremstår med reparation og mindre afslag under foden.

Varunr: 5736537
SEK 1 669 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2020
12:38
SEK 556
Servisdelar Ballerina Bing & Gröndahl
BING & GRÖNDAHL, servis, 70 dlr, "Ballerina", porslin, bestående av: 12 mattallrikar nr 325, 8 djupa nr 322/605, 13 koppar nr 305, 14 fat nr 305, 12 assietter nr 616, gräddsnipa nr 303, sockerskål med lock nr 302, 3 askfat nr 330, cigarettställ nr 369, vas nr 682, skål nr 312, 3 uppläggningsfat nr 304, 429, 315

Varunr: 5737967
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 15-08-2020
12:44
Se mer
Lisa Larson figurin
LISA LARSON, figurin, glaserat stengods, föreställande bullterrier, signerad Lisa L Made in Sweden, höjd ca 13 cm

Varunr: 5737969
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
12:52
Se mer
Lisa Larson ansiktsvas / ytterfoder
LISA LARSON, ansiktsvas / ytterfoder, Gustavsberg, mattsvart glaserat stengods, signerad Lisa L Made in Sweden, höjd 25, diameter 16 cm

Varunr: 5737973
13:12
Se mer
Samling bøhmisk krystal m.m., 1900-tallets 2. halvdel (10)
Samling böhmisk krystal m.m., bestående af vase, servietholder ( afstød el. chip i bunden), bonbonnierer, klokke uden kugle, kurv, skål ( afstød el. chip) m.m., 20. Årh. 2. halvdel, H. 7,5-26 cm, Ø 8,5-20 cm. Brugsspor. (10)

Varunr: 5710059
13:30
SEK 417
Kgl. P dele Musselmalet, enkelte med skader (23)
Kgl. P, forskellige dele Musselmalet bestående af: 5 stk. halv blonde kaffekopper nr 1035 1 stk. halv blonde kaffekopper nr 756, 2 sortering 6 stk. underkopper nr. 1035, heraf 1 stk. 2. sortering 5 stk. hel blonde kage tallerkener nr. 1088 3 stk. hel blonde smør asietter nr. 1001 1 ...

Varunr: 5733783
SEK 2 503 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-08-2020
13:33
SEK 1 947
Bengt Edenfalk skål
BENGT EDENFALK, vas, lila glasmassa med dekor av luftbubblor, Kosta Boda, signerad 2245489002 KOSTA BODA BENGT EDENFALK EDITION 89, 18/30, höjd ca 17 cm

Varunr: 5737981
13:44
Se mer
West Germany: 5 kander/vaser (5)
West Germany: 5 kander/vaser med brugn rød og blå glasur. H 14-21 cm. Brugsspor. (5)

Varunr: 5733379
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-08-2020
13:45
SEK 487
Lisa Larson Moses
LISA LARSON, "Moses", stengods, svartglaserad, signerad "Lisa L. K-Studion Gustavsberg Made in Sweden", längd ca 30 cm

Varunr: 5737984
14:00
Se mer
Jan Johansson Orrefors
JAN JOHANSSON, vaser, 4 st., Orrefors, slipat klarglas, signerade, höjder ca 12-26 cm

Varunr: 5737985
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 15-08-2020
14:04
Se mer
Søholm To vægrelieffer af glaseret keramik
Søholm To vægrelieffer af glaseret keramik, nr 3567 H 40 B 45 cm samt nr. 3592 3, H/B 34x 34 cm (2)

Varunr: 5738692
SEK 1 391 DK, Helsingør, Støberivej 15-08-2020
14:05
SEK 626
Fiskekugler, søgrønt / olivenfarvet glas (7)
Fiskekugler af søgrønt / olivenfarvet glas. Ø ca. 14-22 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. (7)

Varunr: 5738693
14:08
SEK 765
Michael Andersen & Søn. To relieffer (2)
Michael Andersen & Søn. To relieffer nr ifølge mærke 5843 H. 36,5 B 8,8 og 5828 H. 49,5 B. 20,5 cm(2)

Varunr: 5738696
SEK 1 669 DK, Helsingør, Støberivej 15-08-2020
14:10
SEK 626
Rosenthal servis
ROSENTHAL, 148 dlr, delar av kaffe/teservis "Donatello", delar av kaffe/teservis "Maria", delar av matservis "Selb-Bavaria", delar till kaffe/teservis "Domino": 10 tekoppar med fat, 10 kaffekoppar med fat, 4 assietter, delar till kaffe/teservis "Maria": 11 kaffekoppar med fat, 11 tekoppar, 14 assietter, 9 små assietter, 2 gärddkannor, 2 ljusstakar, mjölkkanna, 2 sockerskålar, delar till matservis "Selb-Bavaria": 21 djupa tallrikar, 21 mattallrikar, 17 assietter, 2 stora ovala serveringningsfat, 2 små uppläggningsfat, 3 fyrkantiga serveringsskålar, ovalt fat till terrin, 5 rektangulära serveringsfat, udda såsskål "Josephine", soppterrin, såsskål "Botticelli" medföljer

Varunr: 5737989
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-08-2020
14:20
Se mer
Royal Cph. Dele til kaffestel, musselmalet halvblonde. (40)
Royal Cph. Dele til kaffestel, musselmalet halvblonde bestående af : 20 kaffekopper nr. 1035, 6 underkopper nr.756, 12 underkopper nr. 719, 1 underkop nr. 298, en underkop nr. 574. Alle dele 4. sort (40)

Varunr: 5735948
SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2020
14:38
SEK 2 503
Marinanne Westman Mon Ami Rörstrand
MARIANNE WESTMAN, "Mon Ami", kaffe- och teservis, ca 19 delar, porslin, Rörstrand, bestående av: 2 tekoppar med fat, 5 kaffekoppar med fat, 6 mockakoppar med fat, 6 assietter

Varunr: 5737995
14:44
Se mer
Starkvinsremmare 10 st Römer Bacchus
STARKVINSREMMARE, 10 st, Römer Bacchus, glas, förgylld dekor, kupa med druvklasar, etikettmärkta, höjd ca 13 cm

Varunr: 5737996
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 15-08-2020
14:48
Se mer
12345...26»