Kategori  Utropspris
123» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1960/70-tal, stomme i mässing, 2 ljuspunkter, höjd 140 cm. . Light up the dark
Varunr: 5590271
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-02-2020
15:44:00
Se mer
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / messing (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com, Odense vedrørende ...
Varunr: 5235170

SEK 1 553 DK, Odense, Kratholmvej 20-02-2020
19:01:00
SEK 424
Stehleuchte der 1960/70er Jahre mit Seidenschirm
Stehleuchte der 1960/70er Jahre. Konstruktion mit Sockel und Stativ aus Stahl mit Kaschierung aus silbernem Metall, wohl Zinn, und Lampenschirm mit Bezug aus leicht gemusterter Moiree-Seide. Ausgestattet mit zwei Lampenfassungen E 27 und Zugschalter. Maße ca. H. 160 cm, Schirm: Ø 60 cm. Leichte,...
Varunr: 5583764
SEK 1 578 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
20:16:00
SEK 421
Stehleuchte der 1960/70er Jahre im Stil eines flämischen Leuchters
Stehleuchte der 1960/70er Jahre. Konstruktion aus brüniertem Messing in der Art eines flämischen Leuchters und handgefertigtem Lampenschirm, ausgestattet mit fünf Lampenfassungen E 14.Maße ca. H. 173 cm, Ø 55 cm.Leichte Gebrauchsspuren, etwas verschmutzt, Messing leicht patiniert, Lampenschirm ...
Varunr: 5586783
20:29:00
SEK 421
Golvlampor 1 par Fagerhult
FAGERHULT, 1 par, golvlampor, mässing, textilskärmar, etikettmärkta, höjd inkl skärm ca 140 cm
Varunr: 5590568
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-02-2020
11:28:00
Se mer
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / crom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varunr: 5585081

SEK 1 412 DK, Kolding, Trianglen 21-02-2020
13:13:00
SEK 424
Poul Henningsen. Standerlampe, kobber, limited edition
Poul Henningsen. PH 3½ - 2½ kobber gulvlampe /standerlampe - Limited edition. Overskærm af kobber. Mellem skærm og underskærm af mundblæst hvid opalglas. Skærmholder af kobberbelagt støbt messing. Stander af kobber. Fremstillet hos Louis Poulsen i begrænset antal. Dimension: Ø. 33 cm. H. 130 cm. ...
Varunr: 5569866
SEK 14 121 DK, Herlev, Dynamovej 21-02-2020
15:43:00
SEK 8 755
Golvlampa i gjutjärn och trä 1942.
Golvlampa i gjutjärn och trä 1942, tillverkad av Erik Cullander, foten gjuten i S:T Petersburg omkr 1910. Metal virad med snöre, höjd 153 Ø fot 28 cm. Fungerade vid katalogiserin, ingen garanti lämnas.
Varunr: 5562540
SEK 1 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 21-02-2020
16:31:00
SEK 300
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt, mässing och lindat läder, märktbnundertill 0134, höjd 155 cm
Varunr: 5590654
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-02-2020
18:04:00
Se mer
Markslöjd golvlampa
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, Markslöjd Kinna, stomme i trä, med detaljer i mässing, etikettmärkt, höjd ca 150 cm
Varunr: 5590657
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-02-2020
18:16:00
Se mer
Urban gulvlampe, Seeddesign.
Urban gulvlampe, Seeddesign. Hvidmalet metal, med afbryder. H. 148cm. Fremstår ubrugt i original emballage.
Varunr: 5517752

SEK 1 130 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 21-02-2020
19:55:00
SEK 424
Golvlampa mässing
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt, stomme i mässing, med tyngd i botten, höjd exkl. stor grön skärm ca 98 cm
Varunr: 5590714
20:34:00
Se mer
Urban gulvlampe, Seeddesign.
Varunr: 5517741

20:37:57
SEK 424
Urban gulvlampe, Seeddesign.
Varunr: 5517746

20:38:02
SEK 424
Golvlampa Lyktan
GOLVLAMPA,1980-tal, 5 armad, etikettmärkt Lyktan, mässing, fot i plast med marmorimitation, höjd ca 190 cm
Varunr: 5590783
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-02-2020
11:02:00
Se mer
Golvlampor
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässing, höjd ca 134 cm
Varunr: 5590794
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-02-2020
11:24:00
Se mer
Richard Sapper for Artemide, Tizio stander/bordlampe
Richard Sapper for Artemide, Tizio stander/bordlampe af sortlakeret stål Kan både anvendes som bord og standerlampe. Fremstår med lette brugsspor.
Varunr: 5588683
SEK 1 412 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2020
13:34:00
SEK 494
Golvlampa AJH
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt, tvåarmad, reglerbara armar, stomme i mässing samt detaljer i teak samt betsat trä, höjd ca 137 cm
Varunr: 5590850
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-02-2020
13:36:00
Se mer
Standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, hvid / messing (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Single Mind, hvid / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varunr: 5581186

SEK 1 412 DK, Kolding, Trianglen 22-02-2020
14:11:00
SEK 424
Marc Sadler for Foscarini. To standerlamper samt en bordlampe (3)
Marc Sadler for Foscarini. To standerlamper, med skærme sort og hvid stribet glasfiber, monteret med lysdæmper. H. 159 cm. B. 60 cm. H. 155 cm. Ø. 55 cm. Bordlampe, H. 55,5 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Varunr: 5578333
SEK 7 060 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2020
14:23:00
SEK 1 553
Golvlampa
GOLVLAMPA, Italien, sent 1900-tal, marmor (portor) samt mässing, höjd ca 150 cm
Varunr: 5590872
14:30:00
Se mer
Varunr: 5565420

15:12:00
SEK 424
Rydens golvlampa
RYDÉNS, golvlampa, stomme i patinerad metall, delvis förkromad 1 ljuspunkt, höj- och sänkbar ca 160 cm
Varunr: 5590925
16:34:00
Se mer
Stander- / gulvlampe, kobberlakeret metal, 1900-tallets 2. halvdel
Standerlampe, kobberlakeret metal m.m., 20. Årh. 2. halvdel, H. 120 cm. Brugsspor. bl.a. tryk på skærm m.m.
Varunr: 5574409
SEK 1 130 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2020
16:43:00
SEK 424
Markslöjd Golvlampa
MARKSLÖJD, golvlampa, 1900-talets andra hälft, etikettmärkt, höjd ca 153 cm
Varunr: 5590934
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-02-2020
17:00:00
Se mer
Standerlampe ca 1950 erne
Standerlampe af sortlakeret metal, to flexarme af sortlakeret metal og messing detalje, skærme af glas. 1950'erne. H. ca. 150 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5589638
SEK 1 130 DK, Helsingør, Støberivej 22-02-2020
18:10:00
SEK 494
Le Klint. Standerlampe / gulvlampe model 392
Le Klint. Standerlampe / gulvlampe af hvidlakeret metal, monteret med plisseret Le Klint skærm af papir, H. 120 cm, model 392. Fremstår med almindelige brugsspor,
Varunr: 5591840
SEK 1 130 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2020
18:48:00
SEK 494
DUX
DUX, golvlampa, postmodern, kormad och lackerad metall, stämpelmärkt, höjd 143 cm,
Varunr: 5591028
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-02-2020
19:41:00
Se mer
Paar Bodenlampen (2)
Paar Bodenlampen. Konstruktion aus Metall, jeweils mit 1 Brennstellen. Maße ca. Höhe 95 cm. Gebrauchsspuren, Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität. (2)
Varunr: 5569583
SEK 1 052 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-02-2020
19:44:00
SEK 421
Barovier & Toso, standerlampe
Standerlampe, Murano-glas, fra Barovier & Toso, 1950'erne. Konstruktion i messing og mundblæst, håndformet Murano-glas med guldfolieindeslutninger. H. ca. 188 cm. Fremstår med brugsspor, små afslag.
Varunr: 5540761
SEK 9 468 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-02-2020
20:10:00
SEK 473
123»