Utropspris
1234»   Varor pr. sida   105 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / messing (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og ...

Varunr: 5727024

SEK 1 384 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2020
13:11
SEK 415
2 standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, hvid / crom (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Single Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. ...

Varunr: 5741052

13:45
SEK 415
Golvlampa Boréns
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt, Boréns, Mässing och stål, skärm med ledat fäste, B7220, höjd ca 145 cm

Varunr: 5782916
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-09-2020
14:30
Se mer
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / crom (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. ...

Varunr: 5708498

14:52
SEK 415
Standerlamper / gulvlamper, model Young One (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One, sort lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD39

Varunr: 5772725

15:30
SEK 415
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, sort / crom (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, sort / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og ...

Varunr: 5727038

15:41
SEK 415
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369, stel af sort lakeret metal monteret med plisséret skærm. H. 160. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5780574

SEK 1 107 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
19:10
SEK 1 384
Projektor, stor
Stor projektor med foldbart stativ. H. 195. Ø. 42 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5757788
SEK 6 919 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
19:16
SEK 692
Poul Henningsen, standerlampe model PH80
oul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH80 standerlampe / gulvlampe, stel med skærme af akryl samt top i rødt / sort kunststof, stander af forkromet messingrør, ledning m/ afbryder, H. 130 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varunr: 5782068
SEK 4 152 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
19:23
SEK 4 428
Standerlampe / gulvlampe, model Marala, hvid
Standerlampe/gulvlampe, model Marala, m/ hvid fire-kantet skærm, stamme af hvidlakeret og forkromet metal m.m., H. 165 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb.

Varunr: 5485623

SEK 3 321 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2020
19:39
SEK 415
Par standerlamper, brutalistisk stil, bronze
Par standerlamper i brutalistisk stil. Massiv konstruktionen af smedet bronze, hammerslags-look. Hver lampe med to lyskilder. H. 128/166 cm, B. 34/36 cm, D. 34/36 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor. Lampeskærmene mangler.

Varunr: 5733465
SEK 7 732 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-09-2020
20:11
SEK 1 753
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, foden med afbryder. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 124 cm. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. ridser samt revne i plast (ca. 1 cm) ved ledningsudtag.

Varunr: 5775982
SEK 2 214 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-09-2020
20:15
SEK 3 321
Poul Henningsen. Standerlampe model 4-3,2/3.
Poul Henningsen. Standerlampe med fod af lakeret metal, forniklet stamme. Fatningshus, topdæksel samt skrue af bakelit med støbt trebensstel monteret med O4 overskærm af lakeret metal, M2 3/4 skærm af gul bemalet glas, U2 3/4 underskærm af gul bemalet glas. Overskærm med skævhed, mellem og ...

Varunr: 5760415
SEK 24 910 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
20:17
SEK 4 982
Jac Jacobsen, Leseleuchte / Stehleuchte Modell L-1 für Luxo, Norway
Leseleuchte / Stehleuchte Modell L-1. Norwegisches Design von Jac Jacobsen für Luxo. Mehrfach bezeichnet. Ursprünglicher Entwurf aus dem Jahr 1937. Mehrfach verstell-, schwenk-, und drehbare Federzugkonstruktion aus lackiertem und verchromtem Metall, ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27 ...

Varunr: 5740920
SEK 4 124 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-09-2020
20:24
SEK 412
Stehleuchte / Lampe im Tiffany-Stil, Glas, Metall, 1960er Jahre
Stehleuchte / Lampe im Tiffany-Stil, Glas, Metall, 1960er Jahre. Stehleuchte mit einem Schaft aus gehämmertem Metall mit drei Füßen, mit einem runden Lampenschirm mit polychromen Bleiverglasungen im Mosaik mit Libellendekor, oben mit einem Abschluss aus Messing, mit drei Brennstellen versehen, ...

Varunr: 5764306
SEK 2 062 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-09-2020
20:27
SEK 516
Harvey Guzzini, Stehlampe / Stehleuchte, Italien, 1970er Jahre
Harvey Guzzini, Stehlampe / Stehleuchte, Italien, 1970er Jahre. Stehleuchte aus Metall mit einem verchromten Schaft und einem runden, höhenverstellbaren Schirm aus weißem Kunststoff, mit zwei Brennstellen versehen, H.162cm, D.37cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle ...

Varunr: 5769219
SEK 2 578 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-09-2020
20:34
SEK 516
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber standerlampe, Limited edition
Poul Henningsen (1894-1967). PH 3½-2½ kobber standerlampe, Limited edition. Medfølgende to overskærme, af hhv. kobber og mundblæst glas. Mellem- og underskærm af mundblæst hvidt opal glas. Skærmholder af kobberbelagt støbt messing. Udført af Louis Poulsen i et begrænset antal. H. 130 cm Ø 33 cm. ...

Varunr: 5771586
SEK 13 839 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-09-2020
20:41
SEK 11 348
Poul Henningsen. Standerlampe, model PH 5/3
Poul Henningsen 1894-1967. PH 5/3 standerlampe med stel og fatningshus af bruneret messing, fod af lakeret metal, monteret med skærmsæt af gullakeret metal. Støbt skærmholder. Fremstillet hos Louis Poulsen 1930'erne. H. 143, Ø 49,5 cm. lakafskalninger på skærme og fod.

Varunr: 5700790
SEK 166 067 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
20:45
SEK 85 801
Standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, hvid / messing (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Single Mind, hvid / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Varunr: 5708492

21:03
SEK 415
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, sort / messing (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, sort / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og ...

Varunr: 5727031

SEK 1 384 DK, Odense, Kratholmvej 29-09-2020
13:01
SEK 415
2 Standerlamper, model Young Two, sort
2 standerlamper / gulvlamper, hver med to skærme / lyskilder, model Young Two, sortlakeret metal, H. 148 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, ...

Varunr: 5772732

15:33
SEK 415
Gulvlampe. 1970'erne
Gulvlampe af metal. 1970'erne. Justerbar lyskilde H. 160

Varunr: 5780656
SEK 1 107 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2020
15:59
SEK 415
CPH Lighting. Gulvlampe, model Eggy Pop
CPH Lighting. Gulvlampe, model Eggy Pop af hvid mat plastik. Ø. 55 cm. Fremstår ubrugt i original emballage.

Varunr: 5785346
SEK 1 107 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2020
16:11
SEK 830
Apollo Par gulvlamper. Seeddesign. Hvidlakeret
Apollo Par gulvlamper. Seeddesign. Hvidlakeret metal, vipbar. Lysdæmper. H. 170 cm. skærm Ø 30 cm. (2)

Varunr: 5699406

SEK 2 768 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2020
16:14
SEK 415
Ib Fabiansen for Fog & Mørup, gulvlampe af teak fra 'Tema' serien
Ib Fabiansen for Fog & Mørup, gulvlampe fra 'Tema' serien med stel og lameller af teaktræ, cylinderformet stofbeklædt inderskærm. H.78 cm. Minimale brugsspor.

Varunr: 5784927
SEK 1 937 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-09-2020
18:19
SEK 3 045
Frandsen standerlampe Daddy Longleg
Daddy Longleg. Standerlampe med sort stel, designet af 365°North for Frandsen Lighting. H 160 cm. Brun skærm. Ubrugt, dog med enkelte opbevaringsspor. Modelfoto

Varunr: 5756232
SEK 3 598 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-09-2020
19:02
SEK 692
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen, model Panthella. H. 132 cm. Fremstår med brugsspor, lettere gulnet plast, lille stjerne på skærm, topkuglen medfølger.

Varunr: 5784813
SEK 2 076 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2020
19:06
SEK 2 491
Anders Pehrson. 'Knubbling' gulvlampe / standerlampe, messing
Anders Pehrson. 'Knubbling' gulvlampe / standerlampe, stamme af messing, skærm af hvidt plast med bundgitter. Formgivet 1972. Fremstillet hos Ateljé Lyktan. H. 127 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, let anløbent stel, skærmen sidder lidt skævt.

Varunr: 5769961
SEK 5 536 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2020
SEK 623
Stehleuchte der 1950er Jahre mit sternförmigem Fuß
Stehleuchte der 1950er Jahre. Konstruktion aus farbig lackiertem Metall, poliertem Messing und textilem Lampenschirm, ausgestattet mit Fußtrittschalter und zwei Lampenfassungen E 27.Maße ca. H. 152 cm, Ø 40 cm. Gebrauchsspuren, der Lampenschirm hat einige Beulen, Defekte und Knicke und ist nicht ...

Varunr: 5776775
SEK 2 062 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-09-2020
SEK 1 134
Dansk lampeproducent. Et par standerlamper (2)
Dansk lampeproducent. Et par standerlamper af grålakeret metal, monteret med opadlysende skærm af matglas. Ene skærm med minimalt kanthak. H. 185 cm. (2)

Varunr: 5773805
SEK 1 384 DK, Helsingør, Støberivej 29-09-2020
SEK 415