Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Poul Henningsen golvlampa
POUL HENNINGSEN, golvlampa, "PH 4 1/2-3 1/2", för Louis Poulsen, Danmark, skärmar i opakt glas, stomme i kromad metall, nr 6145, höjd ca 125 cm
Varunr: 5281777
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
10:28:00
Se mer
Standerlamper / gulvlamper, model Young One (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One, sort lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da ...
Varunr: 5252557

SEK 1 404 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
11:40:00
SEK 421
Standerlampe fra 1960'erne/70'erne i stil med Jacques Adnet
Jacques Adnet, standerlampe fra 1960'erne/70'erne, læder. Fod og stander betrukket med læder, skærmen er lavet af cremehvidt, let meleret stof, med metalapplikation, udstyret med en lyskilde. Mål ca. H. 160 cm. Ø 50 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for ...
Varunr: 5247352
SEK 4 707 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
11:45:16
SEK 2 354
Standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, hvid / messing (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Single Mind, hvid / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen....
Varunr: 5252399

12:16:00
SEK 421
Poul Henningsen golvlampa
POUL HENNINGSEN, golvlampa, "PH 4 1/2-3 1/2", för Louis Poulsen, Danmark, skärmar i opakt glas, stomme i kromad metall, nr 6069, höjd ca 125 cm
Varunr: 5281823
12:32:00
Se mer
Bergboms Scanlight AB golvlampor
BERGBOMS SCANLIGHT AB, ''GX 133'', golvlampor, 2 st, 1900-talets andra hälft, mässing, etikettmärkta, plisserade skärmar, reglerbar höjd
Varunr: 5281839
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:20:00
Se mer
Svend Aage Holm Sørensen, tilskrevet. Standerlampe med stel af patineret messing med detaljer af teak
Svend Aage Holm Sørensen, tilskrevet. Standerlampe med stel af patineret messing med detaljer af teak, fodstykke af støbejern. H. 154 cm. Fremstår med brugsspor. Skærm med defekter. Standerlampen virker på vurderingstidspunktet.
Varunr: 5274530
SEK 1 123 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:07:00
SEK 3 650
Leucos. Standerlamper, model Vittoria TR (2)
Leucos. Standerlamper, model Vittoria TR, blæst crystalglas. H. 180 cm, B. 33 cm.
Varunr: 5275836
SEK 4 212 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
14:58:00
SEK 2 106
EWÅ golvlampa
EWÅ, golvlampa, mässing, Värnamo, 1900-talets andra hälft, höjd inkl. skärm ca 140 cm
Varunr: 5281885
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:24:00
Se mer
DULTON CO LDT. Standerlampe, forkrommet
DULTON CO LDT. Standerlampe. Fremstillet af forkrommet metal. Stativ med sammenklappelig fod samt justerbar i højde. Justerbar svingarm. H. 180 B. 65 cm.
Varunr: 5275081

16:34:00
SEK 2 106
Böhlmarks golvlampor
BÖHLMARKS, golvlampor, 1 par, ställbara armar, skärmar av vitlackerad plåt, höjd ca 145 cm
Varunr: 5281959
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
18:34:00
Se mer
Ateljé Lyktan Gustav golvarmatur
ATELJE LYKTAN, "Gustav", golvarmatur, metall, fem ljuspunkter, trestegständning, på rund fot i marmor, höjd ca 200 cm
Varunr: 5281978
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:13:00
Se mer
Gulvlampe med granitfod
Gulvlampe med granitfod, Skærm af ravfarvet plast. H. 192 cm. Fremstår med defekt fatning samt hak i skærm. Brugsspor.
Varunr: 5255212
SEK 2 808 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:39:00
SEK 632
Golvlampa Nordiska Kompaniet
NORDISKA KOMAPNIET, golvlampa, 1900-talets andra hälft, sk uplight, fot i mässing, skärm i opalinglas, skyltmärkt NK 32160, total höjd ca 166 cm
Varunr: 5282012
19:47:00
Se mer
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-/ 2½ , standerlampe
Poul Henningsen (1894-1967). PH 3½/ 2½ gulv- /standerlampe. Stamme, fod samt fatningshus af forkromet metal, monteret med 3½ / 2½ skærmsæt af hvidt opal glas. H. 130 cm. Fremstår uden øverst skærm ellers med få brugsspor.
Varunr: 5285673
SEK 4 212 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
20:10:00
SEK 5 335
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1900/2000-tal, patinerad metall, 1 ljuspunkt, skärm saknas, höjd ca 196 cm
Varunr: 5283377
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
11:22:00
Se mer
Standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, sort / messing (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Single Mind, sort / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen....
Varunr: 5252469

SEK 1 404 DK, Odense, Kratholmvej 28-03-2019
12:01:00
SEK 421
Golvlampor
GOLVLAMPOR, 2 st, 1950-tal, höjd ca 104 - 113 cm
Varunr: 5283410
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
12:36:00
Se mer
Florian Schulz, Stehlampe
Florian Schulz, Stehlampe Teak Furnier und Messing. Dreh- und schwenkbar. 3 Brennstelle. Maße ca: H. 160 cm. B. 50 cm. T. 30 cm. Gebrauchsspuren. Holz Furnier teils beschädigt. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Varunr: 5247363
SEK 2 615 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
12:55:29
SEK 418
Golvlampa Asea
GOLVLAMPA, Asea, modellnr 41046, mässing och svartlackerad metall, höjd ca 119 cm
Varunr: 5283456
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 28-03-2019
14:24:00
Se mer
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe - Limited edition
Poul Henningsen. PH 3½-2½ kobber standerlampe - Limited edition. To overskærme, kobber og mundblæst glas. Mellem og nederste skærm af mundblæst hvidt opalt glas. Skærmholder af kobberbelagt støbt messing. Stander af kobber. Fremstillet af Louis Poulsen i et begrænset antal. Dimension: Ø 33 cm. H....
Varunr: 5249048

SEK 21 060 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
14:51:00
SEK 15 444
Poul Henningsen. Standerlampe, model PH80
Poul Henningsen. PH80 standerlampe / gulvlampe med skærme af akryl, forkromet stamme, monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 132 cm. Topskærm mangler.
Varunr: 5283238
SEK 1 404 DK, Hørsholm, Hammervej 1 28-03-2019
16:12:00
SEK 2 527
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, 3-armad stomme i svärtat trä och mässing, skärm i rosa textil, höjd ca 140 cm
Varunr: 5283521
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
16:50:00
Se mer
Bordslampor NAFA
BORDSLAMPOR, 1 par, 1960-70-tal, NAFA, stomme i gulmetall, skärmar i orange sammetsbrokad, etikettmärkta, höjd ca 74 cm
Varunr: 5283571
18:46:00
Se mer
Par Manhattan standerlamper, sortlakeret aluminium (2)
Par standerlamper, model Manhattan med kugletop af sortlakeret aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 156 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 56x74x49 cm. 9,1 kg. (2)
Varunr: 4955801

SEK 3 089 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
19:42:00
SEK 702
Golvlampa Ateljé Lyktan
ATELJÉ LYKTAN, golvlampa, modellnr 3404, rödbetsad bok och mässing, höjd ca 145 cm
Varunr: 5283596
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 28-03-2019
19:42:00
Se mer
Poul Henningsen. Gulvlampe / Standerlampe, kobber, limited edition
Poul Henningsen. PH 3½-2½ kobber standerlampe - Limited edition. To overskærme, kobber og mundblæst glas. Mellemskærm af mundblæst hvid opalglas. Skærmholder af kobberbelagt støbt messing. Stander af kobber. Fremstillet hos Louis Poulsen i begrænset antal. Dimension: Ø 33 cm. H. 130 cm. ...
Varunr: 5285632
SEK 9 267 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
19:45:00
SEK 7 582
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / messing (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende ...
Varunr: 5227106

SEK 1 544 DK, Odense, Kratholmvej 29-03-2019
11:01:00
SEK 421
Standerlampe / gulvlampe, model Double Mind samt bordlamper, model Annika (3)
Standerlampe / gulvlampe m/ to skærme, chrom / hvid, metal, model Double Mind, H. 148 cm. Samt bordlamper, bemalet gips, model Annika, H. inkl. skærm 26 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (3) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag ...
Varunr: 5222546

SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 29-03-2019
12:25:00
SEK 421
Louis Poulsen gatulampa
LOUIS POULSEN, utomhusbelysning, 19/2000-tal, galvaniserad stomme, kupa i klarglas med reflektor i aluminium, längd ca 350 cm
Varunr: 5284883
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-03-2019
12:34:00
Se mer
 1 2 3  >>