Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Engelsk standur af mahogni 17/1800-tallet
Engelsk standur. Urkasse af mahogni med stregindlægning . Urværk med bemalinger i form af personer samt med romertal. Lodder, pendul samt optrækkernøgle medfølger. H. 206 cm. Lauritz.com indestår ikke for urværkets funktionalitet. Fremstår i aldersrelateret stand, ene søjle på urværkskasse er ...
Varunr: 5002714
SEK 5 180 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
15:23:00
SEK 648
Barok standur i kasse af blå lakeret træ, 1700-tallet
Barok standur i kasse af blå lakeret træ, dekoreret i farver og guld med kineserier, skive med gennembrudte hjørne ornamenter, timekrans af tin med romertal, plaquette med initialer og årstal A.F.L. 1779. (Antageligt Anders Fogelin f 1724, verksam som pistolsmed och urmakare i Angeredshestra ...
Varunr: 4977104
SEK 6 475 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
16:31:57
SEK 1 036
Farnworth, Nottingham. George III standur af mahogni, 1700-tallets slutning/1800-tallets begyndelse
Farnworth, Nottingham. George III standur i kasse af mahogni med indlægninger af frugttræ. Svanehalsformet top, flankeret af runde hjørnesøjler. Urskive af messing dekoreret med indgraveringer og ornamentik. Timekrans med romer og arabertal. Separat sekundvisning. Månefase med bemalet skive ...
Varunr: 4996643
SEK 4 403 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:30:00
SEK 712
Rokoko stil standur med intarsia og slebet glas
'Tempus Fugit' standur i kasse fineret med rosentræ, indlagt med intarsia, lodder og pendul medfølger, H. 199 B. 41 D. 25 cm.
Varunr: 5001601
SEK 1 943 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:54:00
SEK 453
Ball 999 Hamilton,lommeur, 585 guld
Lommeur Ball 999 (Hamilton), 585 guld, vægt i alt med urværk: ca. 97 g. Ø: 50 mm. Urkasse med gravering.
Varunr: 4944582
SEK 9 158 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:09:00
SEK 2 169
Antikt lommeur, 3 kapsler, 585 guld, med stopur
Antikt lommeur uden producentnavn, urværk med kvarterrepetition, med stopfunktion. Urkasse og alle tre kapsler i massivt 585 guld, diameter: ca. 5 cm, vægt i alt: ca. 104 g. Emalje-urskive med arabiske tal. Fremstillet før 1900.
Varunr: 4944587
SEK 33 739 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:11:00
SEK 8 194
Standur / bornholmerur, 1800/1900-tallet
Standur / bornholmerur, 1800/1900-tallet. Urskive med romertal og kasse af massivt mørkt træ. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. H. 189, B. 33, cm.
Varunr: 4991074
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
14:45:00
SEK 453
Standur
Standur med kasse af egetræ. H 208 cm. Pendul, 2 lodder og nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4988579
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
13:24:00
SEK 389
Standur, træ, Tyskland
Ur, standur, træ, høj, firkantet, kasseformet konstruktion, korpus med en låge, delvist med glas, kan aflåses, en nøgle medfølger, langt pendul og to lodder af messing, rund urskive med sorte romertal, H. 206 cm - B. 46 cm - D. 27,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ...
Varunr: 4748650
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:17:00
SEK 386
Bornholmerur og standur (2)
Bornholmerur og standur i almuebemalede kasser af fyrretræ, det ene ur med blyindfattet glas i lågen, urskiver med romertal. Der medfølger pendul og lodder til begge ure. 1960-70'erne. H.188-199 cm. Brugsspor.
Varunr: 5006172
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2018
14:11:00
SEK 389
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, 1800-tallet
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, skive af hvidmalet metal med romertal. 1800-tallet. H. 220 cm. Medfølgende to lodder, pendul og optrækkernøgle. Fremstår med brugsspor, afskalninger på skive.
Varunr: 4985519
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2018
19:48:00
SEK 389
Dansk standur i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ, skive af messing, timekrans af tin med romer- og arabertal. 1800-tallet. H. 199 cm. Medfølgende to lodder og pendul. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5006680
SEK 1 295 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26-05-2018
17:27:00
SEK 2 072
Golvur London
GOLVUR, 1700-talets andra hälft, Mitchell, London, fodral med rikliga inläggningar med grotesker i form av bl.a. akantusrullverk, huv dekorerad med korintiska pilastrar, inklusive lod, vev, samt pendel
Varunr: 5009164
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2018
12:48:00
Se mer
Engelsk standur i kasse af eg/mahogni, 1800-tallets start
Engelsk standur i kasse af eg/mahogni, 1800-tallets start. Georg III form. Bemalet urskive og visere af messing. Øverst med månefase bemalet med marinemotiver o.a. 'Svanehals' formet top med messingspir. H. 197 cm. Brugs- og aldersspor; herunder løse og manglende dele. Medflg. 2 lodder, ...
Varunr: 4984634
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 29-05-2018
18:40:00
SEK 389