Utropspris
   Varor pr. sida   13 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Golvur rokoko Forsell
GOLVUR, 1700-tal, rokoko, urtavla med romerska siffror samt märkt Mich Forsell Westerås, verkbotten signerad Mich Forsell N 10, bemålat fodral, skuren dekor, delvis förgyllt, polykrom dekor av blommor, höjd ca 240 cm, lod, vev samt pendel finns

Varunr: 5778954
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-09-2020
18:14
Se mer
Golvur England 1775
GOLVUR, sent 1700-tal, England, daterad 1775, fodral i ek med skurna detaljer och mässingsbeslag, urtavla med latinska siffror märkt "J Whitworth Lussley", och polykromt bemålad månfasfunktion, lod, pendel samt nycklar medföljer, höjd ca 230 cm

Varunr: 5779255
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25-09-2020
17:26
Se mer
Dansk standur af forgyldt og bemalet træ, 1800-tallet
Dansk standur af forgyldt og bemalet træ, monteret med 1800-tals værk med sekund og datoangivelse. Tidligere skive sign. Peter Matthiesen, Copenhagen. H. 227 cm. 1800-tallet. To lodder og pendul medfølger. Antagelig delvis senere bemaling. Brugsspor og mangler.

Varunr: 5777628
SEK 1 661 DK, Helsingør, Støberivej 26-09-2020
19:32
SEK 415
Golvur 1700-tal
GOLVUR, 1700-tal, Hälsningland, polykromt bemålat, slag, dekor med parställda lejon, höjd ca 227 cm, pendel samt nyckel finns

Varunr: 5781513
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-09-2020
18:42
Se mer
Standur i grønmalet kasse, 1700-tallet
Standur i grønmalet kasse, 1700-tallet. 'Eenpeger' Udskåret senbarok ornamentik i form af svanehalstop, spir og kanneleringer, samt årstal 1776. Medfølgende pendul, nøgle og 2 lodder. Rødmalet urskive med forgyldte støbte ornamenter, tin-timekrans, graveret messing, bevægelig fugl. Signeret ...

Varunr: 5782211
SEK 1 107 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2020
15:24
SEK 484
Dansk barok standur, 1700-tallet
Dansk barok standur i kasse af bemalet og delvist forgyldt træ, urskive sign. Peter Matthiesen. H. 220 cm. Senere bemaling. To lodder, pendul og nøgler medfølger. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne...

Varunr: 5764716
SEK 4 152 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
15:30
SEK 2 214
Mogens Peter Westh. Standur
Mogens Peter Westh. Standur i kasse af bemalet træ med stafferinger. Hvidmalet urskive signeret M.P. Westh samt dateret 1879. To lodder, optræksnøgle, kassenøgle og pendul medfølger. H. 189 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, løs gallerikant.

Varunr: 5782112
SEK 1 384 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-09-2020
16:46
SEK 415
Svensk urværk med skive af hvidmalet metal. 1800-tallet
Svensk urværk med skive af hvidmalet metal prydet med arabertal. Ø 30 cm. Pendul medfølger. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5780923
SEK 1 107 DK, Helsingør, Støberivej 28-09-2020
19:43
SEK 415
Standur af bemalet træ, 1800-tallet
Standur af grå og rødmalet træ, urskive dekoreret med figurer, 1800-tallet. H. 188 cm. Lodder, nøgle og pendul medfølger. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varunr: 5764705
SEK 1 107 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2020
15:20
SEK 484
Dansk barok standur af forgyldt og bemalet træ, 1700-tallet
Dansk barok standur af forgyldt og bemalet træ,værk med sekund og datoangivelse, sign. Peter Matthiesen, 1700-tallet. H. 227 cm. Tre lodder, pendul, to nøgler medfølger. Senere dekoration af urkasse. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på ...

Varunr: 5767257
SEK 4 152 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2020
15:40
SEK 2 076
Urværk med skive af rødmalet metal, 1700-tallet
Urværk med skive af rødmalet og forgyldt metal, timekrans af tin med romer- og arabertal. Foroven plakette sign. Peter Munch Anno 1709. Pendul medfølger. H. 36 cm. B. 25 cm. Senere bemalet og restaureret.

Varunr: 5780264
SEK 1 107 DK, Helsingør, Støberivej 29-09-2020
19:30
SEK 415
Golvur
GOLVUR, 1900-talets senare hälft, urtavlan märkt "Tempus Fugit", höjd ca 190 cm

Varunr: 5784344
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 29-09-2020
19:46
Se mer
Urværk af rødmalet og forgyldt metal, 1800-tallet
Urværk af rødmalet og forgyldt metal, timekrans at tin med romer- og arabertal. Restaureret og senere bemalet. Medfølgende pendul. 42 cm. B. 29 cm.

Varunr: 5780180
20:09
SEK 415