Utropspris
   Varor pr. sida   7 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Peder Møller. Standur i kasse af egetræ, ca. 1800.
Peder Møller. Standur i kasse af egetræ, skive med romer og arabertal og hjørneornamenter i forgyldt messing, plakette sign. Peder Møler, Tved. ca 1800. H. 223 cm. B. 46 cm. D, 25 cm.,3 lodder, pendul og nøgler medfølger. Brugsspor, mindre rep. på kasse. Lauritz.com indestår ikke for ...

Varunr: 5731418
SEK 3 616 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-08-2020
17:30
SEK 2 364
James Argo Peterhead, Standur af nøddetræ, 1800/1900 tallet.
Standur af nøddetræ, guldstafferet, messing urskive med ornamentik, romer og arabertal, dato samt minutviser, sign. James Argo Peterhead, lodder pendul og nøgler medfølger, 1800/1900 tallet. H. ca. 210 B. 57 D. 33 cm. Aldersrelateret brugsspor.

Varunr: 5735088
SEK 1 669 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-08-2020
20:48
SEK 626
Väggpendyl
VÄGGPENDYL, stockholmsarbete i empire, signerad Dahlström Stockholm (Israel D, verksam 1792-1829), träskuret fodral, förgylld, krönet med lagerkrans, på sidorna ymnighetshorn, slagfunktion, höjd ca 99, nyckel samt pendel finns, bredd 56 cm

Varunr: 5737680
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13-08-2020
20:14
Se mer
Golvur England 1800-tal
GOLVUR, fanerat i mahogny, England, 1800-talets början, höjd ca 230 cm

Varunr: 5738121
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
21:14
Se mer
248 - Golvur Amsterdam 1700-tal
GOLVUR, mahogny, urtavlan märkt Gerrit Gyswyt, Amsterdam, visar sekunder, veckodag månad, datum samt månfaser, över urtavlan rörligt havslandskap med båtar, höjd ca 290 cm

PROVENIENS: Skeppsredare Börjesson, Helsingborg

Varunr: 5724829
SEK 80 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-08-2020
10:00
Se mer
33 - Golvur 1700-/1800-tal
GOLVUR, fodral i bonad ek, urtavla av mässing / tenn, 1700-/1800-tal, höjd ca 194, 47,5 x 25 cm

Varunr: 5724911
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-08-2020
10:00
Se mer
1467 - Golvur 1700-tal
GOLVUR, fodral i bonad ek, urtavla i mässing med försilvrade delar, märk Francis Moore, höjd ca 205 cm

Varunr: 5726394
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer