Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bornholmer / standur, Lars Kum
Dansk bornholmer / standur i empirekasse af bemalet fyrretræ. Bemalet urskive med romertal samt inskription L. Kum . Lars Kum f. 1778, borgerskab i Rønne 1804. H.191 cm. Pendul og lodder samt optræknøgle medfølger. Fremstår med rep. på kant af låge i hængselsiden. Lauritz.com indestår ikke for ...
Varunr: 5284333
SEK 1 404 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
12:48:00
SEK 421
Fransk kaminur, 1800-tallet
Fransk kaminur af forgyldt bronze. Rigt udsmykket med figur, stiliseret blomster og bladværk. Fjederophængt pendul. Urskive med romertal. Optræksnøgle medfølger. H. 40 B. 50 D. 18 cm. 1800 tallets anden halvdel. Fremstår med brugsspor, afknækket viser medfølger. Urskive med krakeleringer. ...
Varunr: 5283909
SEK 2 808 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:32:00
SEK 491
Golvur England
GOLVUR, England, 1800-tal, fodralet fanérat i mahogny, bemålad urtavla med otydliga märkningar, höjd ca 205 cm
Varunr: 5282128
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2019
21:43:00
Se mer
Golvur England
GOLVUR, s.k Long case clock, 1780-tal, Wales, fodral fanérat med mahogny, urtavla med dekor av gårdar och slott samt svarta romerska siffror, otydligt märkt Llangollen, roterbar del med måne, nautiskt motiv samt slott, höjd ca 217 cm, medföljer två lod samt pendel och nyckel
Varunr: 5283514
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
16:36:00
Se mer
Engelsk standur i kasse af blåmalet og guldstafferet træ, 1700-tallet
Engelsk standur i kasse af blåmalet og guldstafferet træ, skive af rødmalet metal med romer- og arabertal. Sign. R. Drake, Beaminster. Sekund og datoviser. H. 214 cm. Medfølgende to lodder og pendul. H. 214 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284201
SEK 1 404 DK, Hørsholm, Hammervej 1 28-03-2019
20:16:00
SEK 491
Bornholmer standur i kasse af rosamalet og guldstafferet træ, 1800-tallets begyndelse
Bornholmer standur i kasse af rosamalet og guldstafferet træ, skive af blåmalet metal, timekrans af tin sign. monogram M.P.N, Rønne. Mester Mogens Peter Nielsen får borgeskab 1805. Medfølger to lodder og pendul. H. 208 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284246
SEK 1 404 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29-03-2019
19:42:00
SEK 421
Bornholmer standur i kasse grå- og hvidmalet træ, 1800-
Bornholmer standur i kasse af grå- og hvidmalet træ, hvidmalet skive med romertal, sign. M. Clausen, Hasle. Mester Morten Clausen, borgeskab i Hasle 1839. Medfølgende to lodder og pendul. H. 205 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284157
19:48:00
SEK 421
Dansk barok standur i kasse af rødmalet træ, 1700-tallet
Dansk barok standur i kasse af rødmalet træ, skive af messing, timekrans af tin sign. Johs. Hansen, Copenhagen. Mester Johannes Hansen, København får bevilling 1757 til at rense og reparere, bevilling 1770 til at fremstille ure. Medfølger to lodder og pendul. H. 240 cm. Fremstår med brugsspor og...
Varunr: 5283998
SEK 5 616 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29-03-2019
19:48:00
SEK 2 808
Mora standur i kasse af gråmalet træ med dekorationer, 1700-tallets slutning
Mora standur i kasse af gråmalet træ med dekorationer i form af bladværk og ornamentik samt anno 1784. Rødmalet skive med timekrans af tin. H. 192 cm. Medfølger lod og pendul.
Varunr: 5284569
SEK 4 212 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29-03-2019
19:50:00
SEK 2 106
Dansk standur i kasse af rødmalet og guldstafferet træ, 1800-talets begyndelse
Dansk standur i kasse af rødmalet og guldstafferet træ, hvidmalet urskive sign. A. Seidelin, Slagelse. Mester Anders Seidelin får borgeskab 1808. Medfølger to lodder og pendul. H. 207 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284394
SEK 1 404 DK, Hørsholm, Hammervej 1 31-03-2019
16:40:00
SEK 421
Bornholmer standur i kasse af grønmalet træ, 1800-tallet
Bornholmer standur i kasse af grønmalet træ, hvidmalet skive med romertal, sign. J.C. Lindtner, Rønne. Mester Johan Casper Lindtner får borgeskab 1857. H. 199 cm. Medfølger to lodder og pendul. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284449
16:42:00
SEK 421
Dansk standur i kasse grønmalet træ, 1700-tallet
Dansk standur i kasse af grønmalet træ dekoreret med blomster og bladværk. Rødmalet urskive med romer- og arabertal, sign. Bonde Wibye 1769. Mester Bonde Wibye, urmager i Nr. Broby ca. 1760, Brobyværk 1760-1793 og Køng 1793-1815, Fyn. Pendul og lod medfølger. H. 198 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284621
16:43:00
SEK 562
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, 1800-tallet
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, hvidmalet skive med romertal og årstal 1863. Medfølgende to lodder og pendul. H. 204 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284507
16:44:00
SEK 421
Svensk empire standur i kasse af mørkbejdset fineret birketræ, 1800-tallets begyndels
Svensk empire standur i kasse af mørkbejdset fineret birketræ, skive af hvidmalet metal, sign. P. Björkman, Christianstad. Medfølgende to lodder og pendul. H. 212 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284289
SEK 2 106 DK, Hørsholm, Hammervej 1 31-03-2019
16:47:00
SEK 1 264
Engelsk standur, mahogni med intarsia, 1900-tallet
Engelsk standur. Urkasse af mahogni rigt prydet med intarsia. Urværkskasse med svanetop. 3 messinglodder, pendul samt optrækkernøgler medfølger. Urværk af messing med tinskive. H. 236 cm. Urkasse fremstår med defekter/mangler herunder glas i ene side af urværkskassen., løse lister. Lauritz.com ...
Varunr: 5287535
SEK 2 106 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
19:44:00
SEK 1 825
Corum Admirals Cup Seafender 48mm Limited Edition
Corum Admirals Cup Seafender 48mm Limited Edition. Limiterede til 500 stk, uret er nr. 141/500. ref. 960.101.04/0231 AN14, Serie. 2275355. Urkasse måler 48 mm uden krone i kasse af titanium. Bagkasse er med kig til det mekaniske værk med automatisk optræk. Monteret med gummirem (fremstår med ...
Varunr: 5281082
SEK 42 121 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
19:55:00
SEK 21 060
Luke Hawkins, Southwark. Engelsk standur, 1800-tallet
Engelsk standur i kasse af egetræ. Urhus flankeret af par helsøjler med base og kapitæler af messing. Urskive af messing med ornamenterede hjørnedekorationer i form af fabeldyr samt yndlinge holdende kongekroner, timekrans med inddeling i romertal samt arabertal, underskive med ...
Varunr: 5286942
SEK 2 808 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
20:15:00
SEK 421
Uhr / Standuhr, Holz, Metall, Schweden
Uhr / Standuhr, Holz, Metall, Schweden. Hohe kastenförmige Konstruktion mit einer verschließbaren Tür, verglaster Aufsatz, Untersatz, Gewichte, Pendel und Ziffernblatt mit arabischen Ziffern, H.180cm, B.48cm, T.22,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. Lauritz.com garantiert nicht für die ...
Varunr: 5279518
SEK 5 230 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2019
20:21:00
SEK 2 615
Miniatyrgolvur 1800-tal
MINIATYRGOLVUR, 1800-tal, imitationsmåleri i grönt och brunt, urtavla med romerska siffror, höjd ca 78 cm, pendel och lod finns
Varunr: 5286820
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
18:12:00
Se mer
Golvur Jämtland
GOLVUR, omkring 1800, Jämtland, blåmålat med marmorerade lister, speglar med dekor av blommor i rött, krönet med skulpterad krona, höjd ca 216 cm, pendel, vev, 2 lod medföljer
Varunr: 5286864
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
20:57:00
Se mer
Golvur Stjärnsund
GOLVUR, daterad 1812, Stjärnsund, kurbitsmåleri, höjd ca 230, lod (2, pendel samt nyckel medföljer
Varunr: 5286879
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-04-2019
21:42:00
Se mer
Golvur England
GOLVUR, England, 1700-tal, urtavlan märkt Ant Harrison London, fanérat i mahogny, dekor av intarsia, detaljer i mässing, höjd ca 216 cm, nyckel, lod och pendel finns
Varunr: 5286883
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
21:54:00
Se mer