Utropspris
12345...9»   Varor pr. sida   262 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jacques Onfroy de Breville. Fransk historieplanche, 'Notre Histoire no. 3: La féodalité'
Jacques Onfroy de Breville (1858–1931). Fransk historieplanche / plakat, 'Notre Histoire no. 3: La féodalité', litografi, sign. i trykket JOB, 1900-tallets begyndelse. 86 x 105 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsmærker, afrevne bidder af kanten, reparationer.

Varunr: 6217765
SEK 1 691 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:24
SEK 1 128
Jørgen Nash. 'Munch' cd
Jørgen Nash (1920-2004). 'Munch', serigrafi 114/250, fra serien Trojka i Paris. sign. og dat. Jørgen Nash 1981. 80x58 cm (103x80 cm)

Varunr: 6226345
SEK 2 819 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-06-2022
20:25
SEK 2 537
Nano. Stor, italiensk plakat, 'Tom e Jerry all'ultimo baffo', 1963
Silvano "Nano" Campeggi (1923-2018). Stor, original, italiensk filmplakat, 'Tom e Jerry all'ultimo baffo', trykt hos Zincografica Firenze 1963. 140 x 100 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), brugsmærker, pletter, revner.

Varunr: 6206924
SEK 2 537 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:25
SEK 1 691
René Ferracci. Stor, fransk plakat, 'French Connection', 1971
René Ferracci (1927-1982). Stor, original, fransk filmplakat, 'French Connection', litografi, 1971. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), gulnet ved folder.

Varunr: 6150329
20:27
SEK 1 268
Fransk plakat for Citroën, ca. 1970'erne
Original, fransk reklameplakat for Citroën CX Break, offsettryk, ca. 1970'erne. 75 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, brugsspor.

Varunr: 6133716
20:28
SEK 423
Plakat uden ord med gymnaster, ca. 1930'erne
Plakat med gymnaster, tomt tekstfelt, sign. i trykket Yzed, litografi, ca. 1930'erne. 120 x 80 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsmærker, pletter, midterfolder.

Varunr: 6172067
SEK 1 409 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:29
SEK 1 128
Belgisk plakat, 'UB40', 1980'erne
Original, belgisk koncertplakat, 'UB40', serigrafisk trykt hos Dictus, 1980'erne. 70 x 100 cm. Uden ramme.

Varunr: 6153130
20:30
SEK 423
Stor, fransk plakat med Anders And, ca. 1983
Stor, original, fransk Disney-filmplakat, 'La fabuleuse histoire de Donald et des castors juniors', Disneys 60-års jubilæum, offsettryk, ca. 1983. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varunr: 6187101
20:31
SEK 1 128
Tysk plakat, 'Jethro Tull', 1989
Original, tysk koncertplakat, 'Jethro Tull', offsettryk, 1989. 84 x 60 cm. Uden ramme. Fremstår med enkelte, små brugsmærker.

Varunr: 6174309
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:32
SEK 423
Original, fransk reklameplakat for Citroën CX Pallas, offsettryk, ca. 1970'erne. 75 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, brugsspor.

Varunr: 6133732
20:33
SEK 423
Stor, fransk plakat for Disneys 'Pinocchio', ca. 1970'erne
Stor, original, fransk filmplakat for repræmiere på Disneys 'Pinocchio', offsettryk, ca. 1970'erne. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varunr: 6168683
SEK 2 114 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:34
SEK 1 409
Robert Jacobsen. Komposition cd
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition, litografi prøvetryk, sign. 41x57,5 cm (60x74,5 cm)

Varunr: 6230241
SEK 2 114 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-06-2022
20:35
SEK 1 128
Georges Blott. Fransk art nouveau plakat, ''Plus de Cors.!'', ca. 1897
Georges Blott. Stor, original, fransk art nouveau reklameplakat, ''Plus de Cors.! Ma chère, avec le Spécifique Victorieux'', motiv med veninder, den ene på skøjter, apoteksreklame for middel imod ligtorne, felterne i bunden er udfyldt i hånden af en forhandler, litografisk trykt hos P. Vercasson,...

Varunr: 6175502
SEK 8 456 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:35
SEK 6 483
Stor, fransk plakat, 'Satan, mon Amour!', 1971
Stor, original, fransk filmplakat, 'Satan, mon Amour!' (USA: The Mephisto Waltz), offsettryk, 1971. 155 x 115 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), enkelte smårevner ved folder.

Varunr: 6207848
20:36
SEK 1 268
Original, fransk reklameplakat for Citroën CX Athena, offsettryk, ca. 1970'erne. 75 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, brugsspor.

Varunr: 6138432
20:37
SEK 423
Eugène Ogé. Fransk plakat, 'Fine Armagnac est un vrai trésor', ca. 1902
Eugène Ogé (1861–1936). Original, fransk reklameplakat, 'Zut!!! Pas de galette!!! Te fache pas la Fine Armagnac est un vrai trésor', litografisk trykt hos Charles Verneau, Paris ca. 1902. 140 x 100 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsmærker langs kanten.

Varunr: 6217741
SEK 5 074 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:40
SEK 3 383
Stor, fransk plakat for 'Gone with the Wind', 1989
Stor, fransk filmplakat, 'Autant en emporte le vent' (USA: 'Gone with the Wind', 1939), offsettryk, repræmiere, 1989. 153 x 115 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varunr: 6216366
20:41
SEK 987
Tysk plakat, 'Rössli 20', 1900-tallets anden halvdel
Original, tysk reklameplakat for cigarer, 'Rössli 20 - "Unser Steckenpferd..."', offsettryk, 1900-tallets anden halvdel. 128 x 90 cm. Uden ramme. Fremstår med kantmærker i et hjørne.

Varunr: 6175562
20:42
SEK 987
Plakat, 'Sting Live', ca. 1993
Original idol-/reklameplakat for album, 'Sting Live', offsettryk, ca. 1993. 117 x 78 cm. Uden ramme.

Varunr: 6153123
20:43
SEK 423
Umberto di Lazzaro, efter. Fransk plakat, 'Lignes Aeriennes Interieures'
Umberto di Lazzaro (1898-1968, Italien). Fransk plakat, 'Lignes Aeriennes Interieures', senere litografisk optryk af plakat fra 1930'erne (med variationer fra originalen). 102 x 70 cm. Uden ramme. Fremstår med en kantrevne.

Varunr: 6172083
20:44
SEK 1 128
North State. Vintage plakat / reklameskilt
North State. Vintage plakat / reklameskilt, 'blended cigarettes',offsettryk. 42 x 52 (48 x 58) cm. Fremstår med flere huller på blad samt ridser.

Varunr: 6225381
SEK 1 409 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-06-2022
20:45
SEK 423
Samling kunstplakater bl.a. Trampedach, Lerfeldt, Kandinsky m.fl. (20)
Samling kunstplakater herunder Kurt Trampedach - Allan Stone Gallery 1995-1996, Hans Henrik Lerfeldt - Galleri Asbæk 1981 (2), Wassily Kandinsky - Spitzen Im 1927 (2), Bodil Kaalund - Randers Kunstmuseum 2000. Samt Lis Zwick, Henrik Have, Edward Fuglø, Pernille Helweg og Per Kofod (20)

Varunr: 6229126
SEK 2 114 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-06-2022
20:45
SEK 634
Roland Butler. Amerikansk plakat, 'King Bros Circus', 1965
Roland Butler. Original, amerikansk cirkusplakat, 'King Bros Circus', serigrafi og offsettryk, trykt hos Acme Show Print, USA 1965. 107 x 71 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning.

Varunr: 6175596
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:45
SEK 1 973
Tysk plakat, 'Olympia 72', 1972
Original, tysk reklameplakat, 'Olympia 72', offsettryk, 1972. 84 x 60 cm. Uden ramme.

Varunr: 6175591
20:48
SEK 423
Belgisk plakat, 'Wishbone Ash', 1980
Original, belgisk koncertplakat, 'Wishbone Ash', serigrafisk trykt hos Dictus, 1980. 102 x 72 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsmærker.

Varunr: 6153132
20:49
SEK 423
Tysk plakat, 'Trans-Am', Porsche, 1979
Original, tysk plakat for motorsport, 'Trans-Am', Porsche, offsettryk, 1979. 102 x 76 cm. Uden ramme. Fremstår med mærker og reparationer i hjørnerne.

Varunr: 6175546
20:50
SEK 1 409
Stor, fransk plakat, 'Driver', 1978
Stor, original, fransk filmplakat, 'Driver' (USA: The Driver), offsettryk, 1978. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varunr: 6207845
20:51
SEK 987
Fransk plakat for Citroën, omkr. 1980
Original, fransk reklameplakat for Citroën CX Reflex, offsettryk, omkr. 1980. 75 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, brugsspor.

Varunr: 6123257
20:52
SEK 423
Fransk plakat, '3 Brooklins. Ambassadeurs', omkr. 1880
Original, fransk show-plakat, '3 Brooklins. Excentric musical marvells. Ambassadeurs', sign. i trykket Schütz-Robert, litografisk trykt hos G. Bataille, Paris omkr. 1880. 128 x 93 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede ...

Varunr: 6153105
20:54
SEK 987
Leif Lage. Komposition (cd)
Leif Lage (f. 1933). Komposition, litografi, sign. Lage, E.A nr. 13/15. 58 x 44 (89 x 69) cm.

Varunr: 6230132
SEK 1 128 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-06-2022
20:55
SEK 423
12345...9»