Utropspris
12345»   Varor pr. sida   143 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Marco Evaristti. Komposition med guldfisk (cd)
Marco Evaristti (f. 1963). Komposition med guldfisk, offset tryk. Sign. og dat. i bly Evaristti 2002. 52 x 50 cm. UR.

Varunr: 6053328
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
08:40
SEK 612
Seks, tyske Disney-plakater, ca. 1990'erne (6)
Seks, tyske filmplakater for Disney-filmene Peter Pan, Lady & Vagabonden (Susi und Strolch), Bambi, Aristocats, Mary Poppins og Aladdin, offsettryk, ca. 1990'erne. Ca. 84 x 59 cm. Uden rammer. Fremstår med midterfolder. (6)

Varunr: 5978181
SEK 2 040 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:41
SEK 1 496
Marco Evaristti. Komposition (cd)
Marco Evaristti (f. 1963). Komposition, litografi 3/96. Sign. i bly Evaristti. 76 x 55 cm. UR.

Varunr: 6053324
SEK 1 632 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
08:41
SEK 544
Stor, fransk plakat, 'Si Disney m'etait conté', 1980'erne
Stor, original, fransk filmplakat, 'Si Disney m'etait conté', offsettryk, 1980'erne. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varunr: 5978249
SEK 1 632 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:42
SEK 476
Fransk plakat, 'El Gallo', omkr. 1930
Original, fransk cirkusplakat, 'El Gallo, empastre français', litografisk trykt hos La Lithotyp, omkr. 1930. 120 x 80 cm. Uden ramme. Fremstår med mindre brugsmærker i kanten.

Varunr: 6047752
08:43
SEK 408
Fransk plakat for Lady & Vagabonden, 'La Belle et le Clochard', 1970/80'erne
Original, fransk filmplakat for repræmiere af Lady & Vagabonden, 'Un classique de Walt Disney - La Belle et le Clochard', offsettryk, 1970/80'erne. 78 x 58 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolde.

Varunr: 5978228
SEK 1 088 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:44
SEK 544
Stor, fransk plakat, 'King Creole' med Elvis Presley, 1978
Jean Mascii. Stor, original, fransk filmplakat for repræmiere på den amerikanske film 'King Creole' (1958) med Elvis Presley, offsettryk, 1978. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), små huller i forbindelse med folder.

Varunr: 6035216
SEK 3 263 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:45
SEK 408
Engelsk plakat, 'Cinderella', ca. 1930
Original, engelsk teaterplakat, 'Cinderella', offsettryk og litografi, ca. 1930. 76 x 51 cm. Uden ramme.

Varunr: 6035202
08:46
SEK 408
Amerikansk plakat, 'Hot as a [Smoking Gun] The new DeSoto', ca. 1950'erne
Original, amerikansk reklameplakat, 'Hot as a [Smoking Gun] The new DeSoto', bilreklame for DeSoto, en underafdeling til Chrysler, litografi og offsettryk, ca. 1950'erne. 76 x 165 cm. Fremstår med brugsmærker, folder, gulnet ved folder.

Varunr: 6043993
SEK 4 079 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:47
SEK 408
Stor, fransk plakat, 'Crazy Horse Saloon', ca. 1970
Stor, original, fransk plakat for natklubben Crazy Horse Saloon, 'Crazy Horse Saloon, 10.000ème nouveau spectacle', litografi, sign. i trykket Shart, ca. 1970. 160 x 117 cm. Uden ramme. Fremstår med enkelte folder, som har lavet farveforskel under trykningen.

Varunr: 6035209
08:48
SEK 612
Stor, fransk plakat, 'Crazy Horse Saloon', ca. 1970'erne
Stor, original, fransk plakat for natklubben Crazy Horse Saloon, 'Crazy Horse Saloon, 10.000ème nouveau spectacle', offsettryk, ca. 1970'erne. 156 x 116 cm. Uden ramme. Fremstår med kantrevne, ellers få brugsspor.

Varunr: 6035214
08:49
SEK 476
Augusta Nielsen Stentryk samt to ældre graveringer 1785 (3)
Augusta Nielsen (1822-1902) `La Lithuanienne`, Stentryk, 40 x 30 cm incl ramme, Brdr. Berlings Stentrykkeri samt to ældre graveringer fra Paris: 'Le Printemps og Láutomne'. Mål 22 x 26 cm incl ramme. Fremstår med gulning og pletter. (3)

Varunr: 6045872
SEK < 1,000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2021
08:49
SEK 408
10 franske udstillingsplakater, bl.a. med Mucha, Toulouse-Lautrec, Léger, overvejende 1980-90'erne (10)
10 franske udstillingsplakater, bl.a. med Mucha, Toulouse-Lautrec, Léger, offsettryk, 1980-90'erne, enkelte senere. Mål mellem 59 x 42 og 69 x 48 cm. Uden rammer. Fremstår med mindre brugsmærker. (10)

Varunr: 6038644
SEK 2 448 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:50
SEK 1 768
Henry le Monnier. Stor, todelt plakat, 'Exigez un Peureux', 1925 (cd) (2)
Henry le Monnier (1893-1978). Stor, todelt, original, fransk reklameplakat, 'Exigez un Peureux', litografisk trykt hos Affiches Lutetia, Paris 1925. Mål sammenlagt 232 x 156 cm. Uden ramme. Fremstår med mindre brugsmærker, enkelte små huller og enkelte mindre reparationer. (2)

Varunr: 5997595
SEK 8 158 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:51
SEK 1 020
Stor, firdelt plakat, 'Dubonnet' (4)
Stor, original, fransk reklameplakat, 'Dubonnet', firdelt, offsettryk, trykt hos Mercure Graphic, Paris 1900-tallets anden halvdel. Hver plakat måler ca. 100 x 150 cm. Samlet ca. 100 x 600 cm, alternativt 200 x 300 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, enkelte mindre revner. (4)

Varunr: 6018890
08:52
SEK 408
Japansk plakat, 1900-tallets første halvdel
Original, japansk plakat med tekst på japansk, offsettryk, 1900-tallets første halvdel. Lysmål: 91 x 61 cm (95 x 65 cm). Håndteringsmærker.

Varunr: 5997645
SEK 5 439 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:53
SEK 476
Stor plakat, 'Superman Returns', 2006
Stor, original, fransk filmplakat for den amerikanske film 'Superman Returns', offsettryk, 2006. 157 x 116 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varunr: 6018902
08:54
SEK 476
Fransk plakat, 'Treillages Gaillot', ca. 1915
Original, fransk reklameplakat for hegn, 'Treillages Gaillot', sign. i trykket A. Bazin, litografisk trykt hos Imp. Bricout, Lyon ca. 1915. Med påklistret ekstra-tekststykke midt på samt som forlængelse i bunden. 98 x 60 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsmærker, enkelte kantrevner.

Varunr: 6018829
08:55
SEK 408
Fransk plakat med Chaplin, Gøg og Gokke, 1970
Stor, original, fransk filmplakat, 'Les Grands Films Classiques presentent (...) Charlot, Laurel et Hardy, Buster Keaton', motiv med Chaplin, Gøg og Gokke, 1970. 157 x 115 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varunr: 5978221
SEK 1 360 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:56
SEK 748
Rick Griffin. Plakat med bandet Gratefull Dead, ca. 1973
Rick Griffin (1944-1991). Original reklameplakat, 'Here Now Gratefull Dead', for albummet 'Wake of the Flood' fra 1973, offsettryk, ca. 1973. Lysmål: 55 x 31 cm (59 x 35 cm).

Varunr: 6019151
08:57
SEK 408
Fem engelske plakater for Triumph motorer, 1950-60'erne (5)
Fem originale, engelske plakater/plancher over Triumph motorer, litografi, 1950-60'erne. Ca. 74 x 50 cm. Uden rammer. De fire monteret med metalskinner på øvre og nedre kant. Fremstår med brugsmærker, pletter, huller. (5)

Varunr: 5978160
08:58
SEK 408
Stor, fransk plakat, 'Des frissons partout', 1963
Stor, original, fransk filmplakat, 'Des frissons partout' (dansk titel: Lige i øjet, Lemmy), litografisk trykt hos La Lithotyp, 1963. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), enkelte små revner.

Varunr: 5997590
08:59
SEK 476
Tre plakater, 'Lucky Year', 1995 (3)
Tre plakater med vintage-modeller, 'Lucky Year', offsettryk, 1995. 61 x 45 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder. (3)

Varunr: 5978150
09:00
SEK 408
René Gruau. Stor, fransk plakat, 'Chaussettes Stemm', 1953 (cd)
René Gruau (1909–2004, Frankrig). Stor, original, fransk reklameplakat for sokker, 'Plus jamais de raccommodages! Chaussettes Stemm', sign. i trykket, litografisk trykt hos Affiches Gaillard, Paris 1953. 118 x 160 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, enkelte huller i forbindelse med ...

Varunr: 6018898
09:01
SEK 408
Plakat, 'iPod', 2000'erne
Stor, original reklameplakat for Apple iPod, offsettryk, 2000'erne. 157 x 113 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsspor. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning.

Varunr: 6018828
09:02
SEK 476
Plakat med Secret Oyster, 1970'erne
Original idolplakat med bandet Secret Oyster, motivet er pladecoveret til albummet Sea Son (1974) samt medlemmerne, offsettryk, 1970'erne. Lysmål: 49 x 41 cm. (54 x 46 cm.) Fremstår med brugsspor og fugtpletter.

Varunr: 6019160
09:03
SEK 408
Stor, engelsk plakat, 'Rolling Stones', 1996
Stor, original, engelsk promotion plakat, 'Rolling Stones', med Mick Jagger, offsettryk, 1996. 139 x 140 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder.

Varunr: 5997665
09:04
SEK 408
Fransk plakat, 'Joyeux Fanta' med Disney-figurer, ca. 1988
Stor, original, fransk reklameplakat, 'Joyeux Fanta', motiv med Fedtmule og Rip, Rap eller Rup, offsettryk, ca. 1988. 175 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med folder, lille afreven bid i et hjørne.

Varunr: 5958386
09:05
SEK 408
Stor, fransk plakat, 'West Side Story', ca. 1961
Stor, original, fransk filmplakat for den amerikanske film 'West Side Story' (1961), litografisk trykt hos Etb. St. Martin, Paris ca. 1961. 155 x 116 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), brugsmærker, huller efter tegnestifter.

Varunr: 5997661
09:06
SEK 408
Stor, fransk plakat, 'Les Cycles Clément', omkr. 1900
Stor, original, fransk reklameplakat, 'Les Cycles Clément', litografisk trykt hos Imp. Bougard, Paris omkr. 1900. 160 x 118 cm. Uden ramme. Fremstår restaureret, et retoucheret hjørne. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på ...

Varunr: 6018877
09:07
SEK 1 496