Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Peter Dahl litografi
PETER DAHL (född 1934): Kroginteriör, signerad Peter Dahl, 126/290, färglitografi, bildyta ca 56x86 cm
Varunr: 5281785
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
11:00:00
Se mer
Mattias Edwall C-print
MATTIAS EDWALL (född 1958): Cape town, reliefsignerat, C-print 1990-tal, 32x25 cm
Varunr: 5281800
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:30:00
Se mer
Albert Edelfelt 3 st mappar
ALBERT EDELFELT (1854-1905), efter, 3 st mappar med heliogravyrer, tryckta av AB. F. Tilgmann 1906, bladstorlek 44,5x35 cm
Varunr: 5281809
SEK 2 092 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
12:04:00
Se mer
Bent Karl Jacobsen 1934-2004 cd.
Bent Karl Jacobsen, litografi. Komposition. Sign. Bent Karl Jacobsen 76 samt 150/300. 42 x 51 (60 x 69) cm.
Varunr: 5275471
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
12:07:16
SEK 562
Philip von Schantz färglitografi
PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998): Röda vinbär, signerad och daterad v. Schantz -80, 69/90, färglitografi, bildmått ca 60 x 90,5 cm
Varunr: 5281818
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:22:00
Se mer
Beverly Stoll Pepper etsning
BEVERLY STOLL PEPPER (1941-) komposition, signerad samt daterad -64, etsning, 45/50, 47x62 cm
Varunr: 5281826
12:38:00
Se mer
Max Ernst. Les chiens ont soif. Lithographie, 1964.
Max Ernst (1891 Brühl - 1976 Paris). Les chiens ont soif. 1964. Lithographie auf festem Velin. Ein Exemplar aus einer Gesamtauflage von 320. Maße ca. 61 x 44 cm. Verso bezeichnet. Aus: Jacques Prévert. Les chiens ont soif. Gedicht/Künstlerbuch in einer Auflage von 320 Exemplare. Au Pont Des Arts,...
Varunr: 5166846
SEK 2 615 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:58:11
SEK 418
Ewa Marie Rundquist c-print
EWA MARIE RUNDQUIST (född 1958): "Röd klänning", Kajsa Grytt, signerad à tergo, c-print, ca 46x33 cm
Varunr: 5281831
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:04:00
Se mer
Shuzo Ikeda (Japan). Træsnit på papir, Chrysanthemums, cd
Shuzo Ikeda (1922-2004, Japan). Træsnit betitlet Chrysanthemums, nr. 135/200, sign. og dateret 1972. Rammemål 49x37 cm.
Varunr: 5285512
SEK 1 404 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
13:10:08
SEK 421
Tony Soulié, uden titel, 2014, akvatinte-radering, signeret
Tony Soulié (f. 1955), uden titel, 2014, akvatinte-radering på bøttepapir. Signeret forneden. Et eksemplar ud af 60. Mål: ca. 76 x 56 cm.
Varunr: 5166761
SEK 7 845 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
13:27:53
SEK 3 922
Pablo Picasso. La comédie humaine. 1954. Farblithographie.
Picasso, Pablo (1881 Málaga - 1973 Mougins). La comédie humaine. 1954. Farblithographie auf festem Velin. Im Stein bezeichnet. Blattgröße ca. 35,4 x 26,4 cm.
Varunr: 5166851
SEK 4 184 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
13:28:55
SEK 2 092
Henrik Halvarsson
HENRIK HALVARSSON (född 1947): Nakenstudie, signerad och daterad 2004 a tergo, C-print, bildmått ca 32x23 cm
Varunr: 5281845
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:32:00
Se mer
Olivia Pils. Ohne Titel. Siebdruck 2016.
Olivia Pils. Ohne Titel. 2016. Siebdruck auf festem Velin. Rechts unten signiert und nummeriert. Exemplar 27 von 38. Maße ca. 60 x 43 cm.
Varunr: 5226489
SEK 1 569 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
13:40:01
SEK 418
Will Wieger. Monotypie und Lithographie (2).
Will Wieger. Drucke auf Velin, jeweils signiert (2). Segelboot. 1959. Monotypie auf Velin. Links unten 'Seidensieb, Handabzug' bezeichnet, rechts unten signiert und datiert. Maße ca. 37 x 27 cm. Will Wieger. Winterabend. 1957. Seidensiebdruck auf Velin. Rechts unten signiert und datiert. ...
Varunr: 5235059
SEK 1 046 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
13:40:20
SEK 418
Kristian Devantier. To kompositioner, litografier, cd(2)
Kristian Devantier (f. 1971). To kompositioner, litografier, nr. 29/230, samt nr. 87/230, den ene sign. i bly Kristian Devantier 07. 30x40 cm. Uindrammede(2)
Varunr: 5283058
SEK 1 123 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:03:53
SEK 562
Unbekannt. Wanderer. Tempera auf Karton. Entwurf.
Unbekannt. Wanderer. Tempera auf Karton. Entwurf. An der rechte Ecke mit restauriertem Riss. Maße ca. 53 x 75 cm. Unter Passepartout montiert.
Varunr: 5166840
SEK 5 230 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
14:17:40
SEK 2 615
Marc Chagall. Kain und Abel. 1960. Farblithographie.
Marc Chagall. Kain und Abel. 1960. Farblithographie auf festem Velin. Aus der "Revue Verve Nr. 37/38". Maße ca. 35 x 26 cm. Mourlot 238, Cramer 42.
Varunr: 5285600

SEK 3 138 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
14:30:57
SEK 471
Theo Tobiasse färglitografi
THEO TOBIASSE (Frankrike, 1927-2012): figurkomposition, signerad,139/200, färglitografi bladmått ca 56 x 73 cm
Varunr: 5281870
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
14:38:00
Se mer
Anatole Krasnyansky. 'Red and Green Overlooking the City 2007', serigrafi, cd
Anatole Krasnyansky (f. 1930). Serigrafi på lærred, 'Red and Green Overlooking the City 2007' sign. A. Krasnyansky. Mål 97x66 cm(131x100 cm). Ægthedscertifikat fra Park West Gallery medfølger. Ligger i transportkasse /emballage.
Varunr: 5284307
SEK 5 616 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:47:00
SEK 2 808
Bengt Böckman färglitografi
BENGT BÖCKMAN (1926-2014): Motiv av vinterträdgård, signerad Bengt Böckman, daterad -79, provtryck, färglitografi, ca 50x57 cm
Varunr: 5281875
15:04:00
Se mer
Albert Bertelsen. 'Tyr'. Farvelitografi, cd
Albert Bertelsen (f. 1921). 'Tyr'. Farvelitografi. Signeret og nummereret i bly Albert Bertelsen 82. 125/575. Rammemål 53x68,5 cm.
Varunr: 5285205
SEK 2 106 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
15:04:00
SEK 1 544
BJörn Terring C-print
BJÖRN TERRING(född 1979): Modell i rörelse, C-print, signerad och daterad 2011 a tergo, 45x66 cm
Varunr: 5281882
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:18:00
Se mer
Tage Klee, Træ på stranden på Møns Klint
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Træ på stranden på Møns Klint, digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. Ingen ramme men monteret med ophæng. Signeret. H. 100 x 75 x 4 cm.
Varunr: 5244749

SEK 3 650 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
15:33:00
SEK 491
Ulrika Christell etsning
ULRIKA CHRISTELL (samtida): "Utombordaren", signerad Christell, numrerad E.A XI/XX, á tergo daterad 1993, akvatintetsning, bildmått ca 33x24
Varunr: 5281894
15:42:00
Se mer
Katrine Ærtebjerg. Komposition med bogstavet r, litografi, cd
Katrine Ærtebjerg født 1969. Komposition med bogstavet r, litografi nr. 20/230, sign. KÆ 2005. 31,5 x 48 cm. Uindrammet.
Varunr: 5283028
16:13:00
SEK 1 123
Margrethe Agger. Komposition med hunde, litografi, cd
Margrethe Agger (født 1943). Litografi, komposition med hunde, nr. 192/200, sign. i bly Margrethe Agger 93. 59x44,5 cm. Uindrammet.
Varunr: 5283041
16:21:00
SEK 491
Olle Nyman färglitografi
OLLE NYMAN (1909-1999): kustmotiv, färglitografi, signerad Olle Nyman 92, 51/150, bladmått ca ca 77x63 cm
Varunr: 5281907
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
16:22:00
Se mer
Urban Höglund
URBAN HÖGLUND, poster, offsettryck, Svenska Chile-kommittén, "Thank you Bigbrother", 1974, bladmått ca 49,0 x 71,3 cm, oramat blad. . Chiles diktator Pinochet tackar USA för stödet vid statskuppen 1973.
Varunr: 5281916
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
16:40:00
Se mer
Jørn Rønnau f. 1944. (cd)
Jørn Rønnau f. 1944. Serigrafi, betitlet og sign. Jørn Rønnov 89 Triptykon, Trykfejl I. 75x69 (76,5x70,5)
Varunr: 5275492
SEK 2 106 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
17:02:00
SEK 421
Roland Svensson färglitografi
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Utskärgård, signerad Roland S, pt, färglitografi, ca 43x31 cm
Varunr: 5281922
17:06:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>