Utropspris
12345...12»   Varor pr. sida   333 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Poul Janus Ipsen (cd). 'Portræt af en tilskuer', litografi
Poul Janus Ipsen (f. 1936). 'Portræt af en tilskuer'. Sign. Poul Janus Ipsen samt dateret 1974. Litografi 139/150. 69 x 51 cm. UR. Fremstår med revne.

Varunr: 5713336
SEK 1 112 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
14:43
SEK 417
Richard Mortensen. Komposition. cd
Richard Mortensen. (1910-1993) Komposition. Serigrafi nr. 54/75. Sign. Richard Mortensen 70. 73 x 53 cm. ( 81 x 60 cm.)

Varunr: 5731059
SEK 1 947 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:52
SEK 1 530
Helle Thorborg. ' Formørkelsen' . cd
Helle Thorborg. f. 1927. 'Formørkelsen'. Træsnit nr. 18/30. Sign. 50 x 46 cm. ( 72 x 59 cm.)

Varunr: 5718931
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:54
SEK 417
Peter Brandes. Komposition. cd
Peter Brandes. f. 1944. Komposition. Træsnit nr. 1/1. sign. Brandes 93. 61 x 47 cm. ( 77 x 62 cm.)

Varunr: 5718901
14:54
SEK 487
Søren Hjorth Nielsen (cd). Klitlandskab, litografi
Søren Hjorth Nielsen (1901-1983).Klitlandskab, sign Hjorth Nielsen samt dateret 1962. Litografi 39/125, 56 x 76 cm. Indramet bag glas.

Varunr: 5714875
15:00
SEK 487
Miro ur Lithographe
JOAN MIRO (1893-1983), ur Lithographe: Komposition, 1972, Mourlot 857, färglitografi, ca 31x23,5 cm

Varunr: 5734854
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10-08-2020
15:30
Se mer
Poul Janus Ipsen (f. 1936). 'Portræt af en tilskuer'. Sign. Poul Janus Ipsen samt dateret 1974. Litografi 112/150. 69 x 51 cm. UR.

Varunr: 5713339
15:43
SEK 417
Vincent Skoglund fotografi
VINCENT SKOGLUND (född 1974): "Peter Saville", c-print på 5 mm forexskiva, signerad samt daterad a tergo -2006, ca 50x50 cm

Varunr: 5734866
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
16:18
Se mer
Ed Finnell fotografi föreställande Led Zeppelin
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Robert Plant, Led Zeppelin, "Physical Grafitti Tour", Los Angeles, 24 mars, 1975, signerad Ed Finnell, 7/50, analogt handtryckt fotografi, ca 50.8x40.6 cm
Skador: Oramat

Varunr: 5734868
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
16:24
Se mer
Joan Miró La Danse de Feu
JOAN MIRÓ (1893-1983): "La Danse de Feu", färglitografi, ur Derriere Le Mirroir, nr 139-140, 1963, ca 37x54 cm

LITTERATUR: Mourlot 273

Varunr: 5734871
16:33
Se mer
Ed Finnell fotografi föreställande Neil Young
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Neil Young & The Stray Gator, Harvest Tour, Bakersfield Civic Auditorium, 11 Mars 1973, signerad Ed Finnell, numrerad 19/50, handtryckt analogt fotografi, ca 40x50 cm
Skador: Oramad

Varunr: 5734873
16:39
Se mer
Margareta Helin
MARGARETA HELIN (född 1950): "Kolonistugor", Långholmen, färglitografi, signerad, numrerad 14/12, bladstorlek 51x43 cm

Varunr: 5734876
17:00
Se mer
Aage Lundvald. Vintage dansk filmplakat for 'Smukke Arne og rosa', 1967
Aage Martin Lundvald (1908-1983). Plakat for kriminalkomedien 'Smukke Arne og Rosa', instrueret af Sven Methling med Morten Grunwald og Judy Gringer i hovedrollerne med bl.a. Arthur 'Meyer' Jensen, Willy Rathnov og Poul Bundgaard som medvirkende. Litografisk trykt på papir, 1967. Sign. i trykket....

Varunr: 5720953
SEK 2 086 DK, Helsingør, Støberivej 10-08-2020
17:09
SEK 487
Gustav VI Adolf signerat fotografi 1935
GUSTAV VI ADOLF, egenhändigt signerat och daterat 1935 fotografi, 22x16,5 cm

Varunr: 5734880
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10-08-2020
17:12
Se mer
Lars Pirak litografi
LARS PIRAK (1932-2008): "Guosse Boatta", signerad Lars Pirak, 169/290, färglitografi, ca 49x77 cm

Varunr: 5734886
17:30
Se mer
Kia Kinell
KIA KINELL (född 1953): Aabstrakt komposition, gicleé print, signerad och numrerad 3/45, 43x35 cm

Varunr: 5734888
17:36
Se mer
Tage Klee, Stilleben med grøntsager
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Stilleben med grøntsager, digitaltryk på en blank aludibond sandwichplade der tåler fugt og vand. Ingen ramme men monteret med ophæng. Signeret. H. 40 x 60 cm.

Varunr: 5668712

SEK 4 172 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
18:02
SEK 487
Lars Norrman
LARS NORRMAN (1915-1979): komposition med geishor, signerad Lars Norrman, numrerad 19/360, färglitografi, ca 100x63 cm

Varunr: 5734894
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
18:06
Se mer
Ed Finnell fotografi föreställande The Who
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): The Who, "Quadrophenia Tour", Los Angeles, 23 November 1973, signerad Ed Finnell, numrerad 10/50, analogt handtryckt fotografi, ca 40,6x50,8 cm
Skador: Oramat fotografi

Varunr: 5734902
18:30
Se mer
Salvador Dali
SALVADOR DALI (1904-1989): "Den fula ankungen", färglitografi, E.A. signerad med blyerts,
bildstrl 55 x 37 cm.

Varunr: 5734903
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10-08-2020
18:33
Se mer
Hugo Vogel, Hafenmotiv
Hugo Vogel (1855-1934), Hafenmotiv, Heliogravure, im Druckträger signiert und datiert '1922', hinter Glas gerahmt in prunkvollem Jugendstilrahmen, Gesamtmaß 91 x 115 cm.

Varunr: 5735098
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:40
SEK 466
DLM 6 st
DERRIÈRE LE MIROIR (DLM) 6 st, nr 8, 10, 14-15, 22, 251, 252, bl.a Miro och Arakawa, övervägande innehållande originallitografier i färg (bladmått 38x28 cm)

HISTORIK:
Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.

Varunr: 5734911
19:09
Se mer
Creation D'eve og Dédiée a Monseigneur Comte d'Artoia i rammer af fugleøjetræ. (2)
Creation D'eve og Dédiée a Monseigneur Comte d'Artoia. To kobberstik efter Procaccini og Elisabeth Le Brun. Arkstørrelse 56 x 39 cm og 49 x 39 cm. Tilklippede ark med pletter. I rammer af fugleøjetræ med guldstafferet perlestaf. 74 x 62 cm. (2)

Varunr: 5733779
SEK 1 112 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:18
SEK 487
Matisse ur Verve
HENRI MATISSE (1859-1954), efter: La Piscine I, ur Verve 35-36, 1958, 3 vikningar, färglitografi, ca 35,5x103 cm, oramad

Varunr: 5734915
19:21
Se mer
Jeppe Eisner. 'Flyv fugl Flyv II' Litografi (cd)
Jeppe Eisner (f. 1952). Jeppe Eisner. 'Flyv fugl Flyv II' Litografi 5/20 Sign. Jeppe Eisner 98. 50 x 54 (72 x 78 cm).

Varunr: 5728871
SEK 1 112 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
19:21
SEK 417
Henry Heerup, Fire litografier, cd. (4)
Henry Heerup, fire litografier, 'Sangerinden og organisten' fra serien 'Pigen og Båden'. Nr. 15/125. Sign Heerup. 46 x 39 cm. (61 x 52 cm.), 'Moderskab', litografi nr. 15/125, sign. i bly, Heerup. 42 x 37 cm (58 x 51 cm), Figurkomposition af Henry Heerup (1907-1993), litografi, 15/125. Sign. ...

Varunr: 5732311
SEK 5 562 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:34
SEK 4 450
Cassandre, efter. Plakat, 'Nord Express', (1927) 1980 (cd)
Plakat, 'Nord Express', tegnet af Cassandre (Adolphe Mouron, 1901-1968, Frankrig) i 1927, sign. i trykket, litografisk genoptrykt hos Bedos, Paris 1980. 102 x 70 cm. Uden ramme.

Varunr: 5666762
SEK 2 781 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
19:41
SEK 695
Jean d'Ylen, efter. Fransk plakat, 'Shell Oils / Exposition Jean d'Ylen', 1980
Jean d'Ylen (1886-1938), efter. Original, fransk udstillingsplakat fra Bibliothèque Forney i Paris, 'Exposition Jean d'Ylen', litografi og offset, trykt hos Bedos, Paris 1980. Plakaten er et genoptryk med modificeret tekst efter den litografiske reklameplakat 'Shell Oils Easily First!' fra 1924. ...

Varunr: 5706772
SEK 1 947 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
19:48
SEK 487
Lena Linderholm
LENA A LINDERHOLM (född 1947): Figurkomposition, signerad Lena A Linderholm, 453/1290, sk konsttryck med guldapplikation, bildmått ca 53x38 cm

Varunr: 5734924
19:48
Se mer
Fire kobberstik med motiver fra det gl. testamente 1700 tallet(4)
Fire kobberstik med motiver fra det gl. testamente 1700 tallet. 30 x 47(44 x 59,5) cm. Skiftende stand, flere vandskader. Rammer med afslag(4)

Varunr: 5728677
SEK 1 391 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:53
SEK 417
12345...12»