Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Mariette Lydis färglitografi
MARIETTE LYDIS (Österrike/ Argentine, 1887-1970), Porträtt av en flicka, signerad och numrerad 15/900, färglitografi
Varunr: 5364299
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-06-2019
10:38:00
Se mer
Dagerrotyp
DAGERROTYP, omkring 1800-talets mitt, färglagt, "fotografi" föreställand Alice Cervin, monterad i ask, asken 9x8 cm
Varunr: 5364313
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-06-2019
11:20:00
Se mer
Petter Thoen
PETTER THOEN (född 1943): "They kissed...and lived happily ever after", signerad P Thoen, 3/30, färgserigrafi, bladmått ca 58x39, oramad.
Varunr: 5364317
11:28:00
Se mer
KG Nilson giclée Tema KG Nilson
KG NILSON (född 1942): "Hösten", signerad och daterad KG Nilson 2018, numrerad 2/100, giclée, bildmått ca 31,5x39,5 cm. . PROVENIENS: Ur konstnärens samling
Varunr: 5364331
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-06-2019
12:10:00
Se mer
Pierre Olofsson färglitografi
PIERRE OLOFSSON (1921-1996): Abstrakt komposition, signerad olofsson, numrerad 47/100, färglitografi, bladstorlek ca 75x53 cm
Varunr: 5364401
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-06-2019
15:12:00
Se mer
M Pyk
MADELEINE PYK (född 1934): Släkten i salongen, signerad Madeleine Pyk, 216/250, färglitografi, bladmått ca 56x65 cm
Varunr: 5364410
15:30:00
Se mer
Jeong Sook Yun (1957), Lithographie auf Büttenpapier, 'Komposition in schwarz-weiß'
Jeong Sook Yun (1957), Lithographie auf Büttenpapier, 'Komposition in schwarz-weiß', hinter Glas gerahmt. Bildmaße ca.: 30 x 40 cm, Rahmenmaße ca.: 40 x 54 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 5332430
SEK 2 799 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-06-2019
16:14:00
SEK 373
Rolf Adlercreutz fotografi
ROLF ADLERCREUTZ (född 1945): Flicka med katt, Provence, 1986, signatur, stämpel och numrering 2/7 á tergo, fotografi, archival pigment print på bomullspapper, ca 35x55 cm
Varunr: 5364437
16:38:00
Se mer
KG NILSON (född 1942): "Våren", signerad och daterad KG Nilson 2018, numrerad 2/100, giclée, bildmått ca 31,5x39,5 cm. . PROVENIENS: Ur konstnärens samling
Varunr: 5364450
17:18:00
Se mer
Pierre Olofsson färglitografi
Varunr: 5364457
17:32:00
Se mer
Johannes Erasmus, Furhwerk auf Juist
Johannes Erasmus (geb. 1953), Fuhrwerk auf Juist, August 1973, Silbergelatineabzug auf PE-Papier, rückseitig signiert, ca. 20 x 30 cm. Erasmus studierte an der HFBK in Hamburg und arbeitete später als Dokumentationsjournalist.
Varunr: 5361214
SEK 1 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-06-2019
18:06:00
SEK 420
Felix von Altersheim, Frida Kahlo Orange
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 colour pigment print on acrylic glass XT all white, 5 mm. Title: Frida Kahlo Orange. Signature, date and number on reverse side. Limited edition of 50, year 2018. Dimensions 150 x 150 cm. Medium/Technique: Chromax Deluxe 12 colour pigment print on ...
Varunr: 5341466
SEK 13 995 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-06-2019
19:00:00
SEK 6 998
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat på sølvbørstet aluminium. Titel: Brigitte Bardot - Hermes - Plakative Collage/Blue Orange
Felix von Altersheim, Brigitte Bardot – Hermes – plakatagtig collage/Blue Orange. Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat på sølvbørstet aluminium. Titel: Brigitte Bardot – Hermes – plakatagtig collage/Blue Orange. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Limiteret til 50 eksemplarer, ...
Varunr: 5367245
SEK 9 330 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-06-2019
19:00:00
SEK 4 665
Felix von Altersheim, Marilyn Monroe Neon Green RED - Collage
Felix von Altersheim, title: Marilyn Monroe Neon Green RED - Collage. Deluxe 12 colour pigment print, matte, on Butlerfinish – silver-brushed aluminium. Signature, date, number on reverse side. Limited edition of 10, 10/10. Series sold out. 2018. Dimensions: 130 x 130 cm. ...
Varunr: 5333665
19:05:00
SEK 4 665
Natalie Ital, Digitaldruk auf Platte, 'true romance', limitiert
Natalie Ital (1968),Digitaldruck auf Platte, 'true romance', limitiert: 10/10, rückseitig signiert und datiert:'1997', Maße ca.: 27,5 x 40 cm, Altersgemäßer Zustand
Varunr: 5367067
SEK 1 120 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-06-2019
19:05:00
SEK 373
Felix von Altersheim, pigmenttryk, mat, på butlerfinish - sølvbørstet aluminium, titel: Brigitte Bardot - Rockin - Sexy Vamp
Felix von Altersheim, deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat, på butlerfinish - sølvbørstet aluminium, titel: Brigitte Bardot - Rockin - Sexy Vamp. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Limiteret til 50 eksemplarer, 2018. Mål: 150 x 120 cm. Medium/teknik: butlerfinish - sølvbørstet ...
Varunr: 5367246
19:05:00
SEK 4 665
Johannes Erasmus, Gleissperre
Johannes Erasmus (geb. 1953), Gleissperre, 1970er Jahre, Silbergelatineabzug auf PE-Papier, rückseitig signiert, 28 x 20,5 cm. Erasmus studierte an der HFBK in Hamburg und arbeitete später als Dokumentationsjournalist.
Varunr: 5361217
19:07:00
SEK 420
Felix von Altersheim, direkte tryk på akrylglas XT 5 mm, Chromax Deluxe - 12-farvet pigmenttryk, blankt, titel: Madonna Splash Pop Art PUR Part 2
Felix von Altersheim, direkte tryk på akrylglas XT 5 mm, Chromax Deluxe - 12-farvet pigmenttryk, blankt. Titel: Madonna Splash Pop Art PUR Part 2. Signeret, dateret og nummereret. Limiteret til 50 eksemplarer, serien er udsolgt, fra privateje, 2017. Mål: 120 x 160 cm. Medium/teknik: ...
Varunr: 5341447
SEK 11 196 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-06-2019
19:10:00
SEK 5 598
Felix von Altersheim, Chroma 12-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplade, titel: Che Guevara HD Colour - Expressive - Portrait
Felix von Altersheim, Chroma 12-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplade, titel: Che Guevara HD Colour - Expressive - Portrait, signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Limiteret til 50 eksemplarer, 2018. Mål: 130 x 130 cm. Teknik: Aluminium-sandwichplade på 3 mm alu-dibond, ...
Varunr: 5367248
SEK 6 998 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-06-2019
19:10:00
SEK 3 499
Joseph Beuys (1921-1986), offset lithograph, poster: pencil drawings from the years 1946 -1964, hand-signed
Joseph Beuys (1921-1986), offset lithograph, poster: pencil drawings from the years 1946 -1964, signed at bottom right in pencil, framed. Approx. dimensions: 50 x 70 cm. Condition commensurate with age with wear.
Varunr: 5366159
SEK 4 665 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-06-2019
19:11:00
SEK 2 332
Felix von Altersheim, Chroma 12-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplade, titel: Kate Moss - Dadaismus - Nonsens
Felix von Altersheim, Chroma 12-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplade, titel: Kate Moss - Dadaismus - Nonsens. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Limiteret til 50 eksemplarer, 2018. Mål: 130 x 130 cm. Teknik: Aluminium-sandwichplade på 3 mm alu-dibond, Chroma ...
Varunr: 5367250
19:15:00
SEK 3 499
Felix von Altersheim, Goofy - too complicated
Felix von Altersheim, titel: Goofy - too complicated. Direkte tryk på akrylglas XT 5 mm, Chromax Deluxe - 12-farvet pigmenttryk, blankt. Signeret, dateret og nummereret. Limiteret til 50 eksemplarer. Oplag 25/50, 2019. Mål: 110 x 160 cm. Medium/teknik: Direkte tryk på akrylglas XT 5 mm, ...
Varunr: 5313773
19:15:00
SEK 5 598
Stockholmsvy med folkdräkter
STOCKHOLM & SVENSKA NATIONALDRÄKTER, vy i fågelperspektiv, färglitografi, London (Vincent Brooks, Day & Son, för Percy F. Luck, Stockholm), ca 1880, mått ca
Varunr: 5364499
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-06-2019
19:20:00
Se mer
Felix von Altersheim, deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat, på butlerfinish - sølvbørstet aluminium, titel: Angelia Jolie - Obsession - Plakative Fashion - Chanel, Open Edition
Felix von Altersheim, deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat, på butlerfinish - sølvbørstet aluminium, titel: Angelia Jolie - Obsession - Plakative Fashion - Chanel. Open Edition. Mål: 150 x 120 cm. Medium/teknik: butlerfinish - sølvbørstet aluminium på 3 mm alu dibond, deluxe 12-farvet ...
Varunr: 5367251
19:20:00
SEK 4 665
Markus Lüpertz, T.T.T, Plakat , handsigniert
Markus Lüpertz, T.T.T, Plakat , unten rechts handsigniert, Offsetdruck auf Büttenpapier. Maße ca.: 80 x 107 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.
Varunr: 5325985
SEK 3 732 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-06-2019
19:25:00
SEK 1 866
Felix von Altersheim, Chroma 12-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplade, titel: Marilyn Monroe Ultra HD Vintage Grau
Felix von Altersheim, Chroma 12-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplade, titel: Marilyn Monroe Ultra HD Vintage Grau. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Limiteret til 50 eksemplarer, 2018. Mål: 130 x 130 cm. Teknik: Aluminium-sandwichplade på 3 mm alu-dibond, Chroma ...
Varunr: 5367253
19:25:00
SEK 3 499
Rolf Swedberg litografi
ROLF SWEDBERG (1927-2008): Figurer vid bardisk, signerad R.Swedberg,H.C, litografi, ca 59x80 cm
Varunr: 5364503
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-06-2019
19:28:00
Se mer
Paparazzo, fotografi på papir, 'Mick Jagger & Jerry Hall'
Paparazzo, fotografi på papir, 'Mick Jagger & Jerry Hall', med stempel på bagsiden, indrammet med passepartout. Billedmål ca.: 18 x 24 cm, rammemål ca.: 32 x 40 cm.
Varunr: 5337372
SEK 5 598 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-06-2019
19:30:00
SEK 2 799
Felix von Altersheim, David Bowie 3 Faces - Blue
Felix von Altersheim, titel: 'David Bowie 3 Faces - Blue', direkte tryk på akrylglas XT 6 mm, Chromax Deluxe - 12-farvet pigmenttryk, blankt. Signeret, dateret, nummereret, limiteret til 50 eksemplarer. Oplag 50/50, mål: 120 x 120 cm Medium/teknik: Direkte tryk på akrylglas XT 6 mm, Chromax ...
Varunr: 5351994
19:30:00
SEK 4 665
Freddy Fræk Poulsen. Tre kompositiner, radering cd (3)
Freddy Fræk Poulsen (1935-2016). Tre kompositioner, radering E.T. Sign. og dat i bly Freddy Poulsen 66, 67 og 68. 33-51 x 34-52 cm (3).
Varunr: 5352968
SEK 1 252 DK, Herlev, Dynamovej 20-06-2019
19:30:00
SEK 501
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >>