Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
PORSLIN, Kina 1700-/1800-tal, 3 delar, tekopp med fat, Qianlong (1736-1795), dekor i famille rose, höjd 4,5 cm, bojan med handmålad dekor i blått, 1800-tal, höjd ca 18 cm, penselställ med handmålad polykrom dekor av blommor, 1800-tal, höjd ca 5 cm
Varunr: 5307564
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-04-2019
10:06:00
Se mer
Stekfat Kina 1700-tal
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder, bambu och pion i underglasyrblått, taggbård i kälningen, brättet med reserver, längd ca 41 cm
Varunr: 5307566
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-04-2019
10:12:00
Se mer
Modellflygplan J 22
MODELLFLYGPLAN, 1900-talets mitt, modell J22, bemålad gjuten metall, längd 32, vingbredd 40 cm
Varunr: 5307567
10:15:00
Se mer
Karta Svealand av Blaeu ca 1660
KARTA SVEALAND. BLAEU - BURE. Sueonia proprie sic dicta, Amsterdam ca 1660, kolorerad (samtida kolorit) graverad karta med sex landskapsvapen och figurativ kartusch, samt kartusch med dedikation till Axel Oxenstierna. Ca 410x480 mm. Latinsk text på baksidan.. Ramad, baksidestext synlig.
Varunr: 5307571
10:27:00
Se mer
Tekannor Japan
TEKANNOR, 2 st., gjutjärn, Japan, 1900-talets andra hälft, höjd ca 18-20 cm
Varunr: 5307582
11:09:00
Se mer
Tibet Muschel / Muscheltrompete
Tibet Muschel / Muscheltrompete mit der Gravur einer Gottheit. Maße ca.: 21 x 13 x 11 cm. Gewicht ca.: 1180 g.
Varunr: 5310639
SEK 3 816 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-04-2019
11:10:38
SEK 1 908
Radio LL. Kardinal 538, 1952-1953
Radio LL. Kardinal 538, 1952-1953. H. 41 cm. B. 68,5 cm. D. 30,5 cm. Fremstår med ridser samt brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5284541
SEK 1 024 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2019
11:16:42
SEK 448
Kelvin Bottomley & Baird Ltd kompass
KELVIN BOTTOMLEY & BAIRD LTD, kompass, portabel kompass för fartyg sk liquid boat compass, Captain Chetwynds patent, patt.182, No 2834, stomme i betsat trä och svartlackerad metal, längd ca 21,5 cm, djup ca 30 cm, höjd ca 38 cm
Varunr: 5307585
SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22-04-2019
11:18:00
Se mer
Ciceros verk
M TULLI CICERONES, Opera, 14 vol, 1783, samtida helfr band, exlibris Edward Ward Wakeman,
Varunr: 5307590
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-04-2019
11:33:00
Se mer
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365 mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Varunr: 5101655

SEK 5 122 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-04-2019
11:35:00
SEK 2 561
Samling på ni kinesiske erotiske skæringer af kompositmateriale (9)
Samling på ni kinesiske erotiske udskårne figurer af kompositmateriale. H. 4 - 7 cm. (9)
Varunr: 5308397
SEK 5 122 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-04-2019
11:54:00
SEK 2 561
Danmark: Christoffer II 1319-1332 penning (2)
Danmark: Christoffer II 1319-1332 penning MB 564-568. (2)
Varunr: 5298348
SEK 1 024 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-04-2019
11:54:48
SEK 448
Ytterfoder Kina 1800-tal
YTTERFODER, porslin, Kina, 1800-tal, globulär form, utsvängd mynning, dekor av parställda drakar vid den brinnande pärlan i underglasyrblått, botten med Kangxis fyra karaktärers märke, diameter ca 21, höjd 18 cm
Varunr: 5307597
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-04-2019
12:00:00
Se mer
Karta Spanien av de Wit ca 1690
KARTA SPANIEN. DE WIT, FREDERIK. Regnorum Castellae Veteris, Legionis, et Gallaeciae, Principatuumq Biscaiae, et Asturiarum. Amsterdam ca 1690.. Handkolorerad graverad karta med figurativ kartusch med landskapsvapen, ca 500x595 mm. Ramad.
Varunr: 5307602
12:15:00
Se mer
Skålfat Japan
SKÅLFAT, porslin, Japan, 1900-talets första hälft, centrumdekor av "vinters tre vänner" i underglasyrblått, botten med 39 cm
Varunr: 5307604
12:21:00
Se mer
Vätskekompass Lyth
VÄTSKEKOMPASS, 1900-talets början, Lyth, märkt Instrumentsfabrik AB Lyth Stockholm No 21560, diameter ca 31 cm. . PROVENIENS: Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren. . Den Röda Båten Mälaren är en gammal Götakanalångare. Byggd 1914 vid Sjötorps varv, för Ångfartygs AB Sätra. Hon har gått med styckegods, varit logementsfartyg och från 70-talet och framåt har hon fungerat som vandrarhem på Södermalm i Stockholm. . . 1973 tog Ludwig O. Metz (Född i Hamburg) över båten Mälaren och har sedan dess drivit och utvecklat vandrahemsverksamheten. Nu, efter 46 år, är Ludwigs livsverk sålt, och den stora samlingen av föremål, främst Nautica, från den Röda Båten Mälaren ska säljas.
Varunr: 5307610
12:39:00
Se mer
Vaser Japan
VASER, 3 st., stengods, Japan, samtida, varierande dekor, höjd ca 1-25 cm
Varunr: 5307613
12:48:00
Se mer
Kinesisk bordlampe af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk bordlampe af porcelæn, 1900-tallet. H. 28 cm. Revne på den ene side, ca. 10 cm.
Varunr: 5281114
13:03:00
SEK 384
Samling postkort, ældre & nyere, 3 album og kasse
Samling postkort, ældre & nyere, 3 album. Samt kasse med blandet kuvert/postkort-indhold. Variable brugs- og aldersspor.
Varunr: 5295565
SEK 1 281 DK, Odense, Kratholmvej 22-04-2019
13:23:00
SEK 384
Skulpturer i järn
SKULPTURER, 1-par, i form av Venus, järn, ytbehandlad för rostpatina, höjd ca 45 cm
Varunr: 5307627
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-04-2019
13:36:00
Se mer
Skulptur i järn
SKULPTUR, i form av blodhund, järn, ytbehandlad för rostpatina, höjd ca 40 samt 56x29 cm
Varunr: 5307630
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-04-2019
13:45:00
Se mer
Skrivställ empire
SKRIVSTÄLL, förgylld brons och svärtat trä, empire, 1800-talets första hälft, ca 26x17 cm, höjd ca 13 cm
Varunr: 5307812
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-04-2019
13:48:00
Se mer
Samling danske filmplakater (10)
Samling danske filmplakater bla., 'Hvidstensgruppen', ' Takt og tone i himmelsengen', 'Der er et yndigt land', ' Det skaldede spøgelse', 5 stk: 85x62 cm. 1 stk. 101x68 cm. 1 stk. 72x52 cm. 1 stk. 69x62 cm. 1 stk. 62x42 cm. 1 stk. 57,5x41 cm. Fremstår med håndteringsmærker, enkelte med foldemærker...
Varunr: 5279443
13:56:00
SEK 384
Skålfat Persien 1700-tal
SKÅLFAT, lergods, Persien, Koubatcha, 1700-tal, centrumdekor av solhjul med blommor i underglasyrblått, brättet med stiliserade blommor i reserver, diameter ca 32 cm
Varunr: 5307641
14:27:00
Se mer
Skulpturer i järn
SKULPTURER, 1 par, i form av poserande kvinnor järn, målade samt ytbehandlad för rostpatina, höjd ca 33
Varunr: 5307643
14:33:00
Se mer
Kinesisk relief af udskåret og senere forgyldt træ 1900 tallet.
Kinesisk relief af udskåret og senere forgyldt træ 1900 tallet. H. 27, B. 40, D. 7 cm
Varunr: 5309817
14:33:00
SEK 704
Japansk røgelseskar af bronze, 1800/1900-tallet
Japansk røgelseskar af patineret bronze, 1800/1900-tallet. H. 5,5, Ø 13,5 cm. Vægt 504 gr. NB. Beskrivelse rettet.
Varunr: 5260423
SEK 5 122 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2019
14:45:35
SEK 1 281
Russisk ikon. Jesus Kristus Pantokrator. 1800-tallet.
Russisk ikon forestillende Jesus Kristus Pantokrator. Fremstillet i Rusland i midten af 1800-tallet. Ikonen er beklædt med messing ritza. Den ligger i en trækasse, selve rammen rundt om ikonen er nyforgyldt. Fremstår med brugsspor. Kasse fremstår med brugspræg og løst glas samt løse samlinger. ...
Varunr: 5280946
SEK 3 842 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2019
14:49:01
SEK 1 921
Danmark: Erik Menved 1286-1319 penning (2)
Danmark: Erik Menved 1286-1319 penning MB 490-501. (2)
Varunr: 5298353
14:54:00
SEK 448
Madame Scarlett O'hara Alexander portrait doll, ca. 1938/39
Madame Scarlett O'hara Alexander portrait doll, produceret 1938-46 H. ca. 38 cm.
Varunr: 5256846
SEK 2 561 DK, Helsingør, Støberivej 22-04-2019
14:55:19
SEK 384
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>