Utropspris
1234»   Varor pr. sida   91 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Shima Super Sigtekikkert 6x40 Wide Angle
Shima Super Sigtekikkert 6x40 Wide Angle med stolpekorn og coatede linser, rør diameter 25 mm længde 32 cm. Fremstår med let brugsslitage.

Varunr: 6228562
SEK 1 988 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2022
18:24
SEK 497
Alic sigtekikkert 4x32 med stolpe
Alic sigtekikkert 4x32 med stolpe, 25 mm rør diameter længde 30 cm. fremstår med let brugsslitage.

Varunr: 6228578
SEK 1 562 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2022
18:28
SEK 426
Wild Game haglbøsse cal. 12/76 O/U
Wild Game haglbøsse cal. 12/76 O/U med skæfte af nøddetræ, låsekassen med graveringer, enkelt aftrækker, 71 cm lange blanke løb med ventileret sigteskinne, total længde 115 cm, våben nr. 097934, fremstår med minimal brugsslitage. Jagttegn kræves.

Varunr: 6229078
SEK 2 840 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-08-2022
19:16
SEK 3 692
To vildtkameraer (2)
To vildtkameraer, et af mærket Wildwiew STC-TGL 5IRNXTS1 samt Hunters Eye HDSC522E. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Varunr: 6220888
SEK 2 130 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16-08-2022
19:20
SEK 1 420
Hatsan Bullboss 4,5 luftgevær
Hatsan Bullboss 4,5 luftgevær med magasin. L: 94 cm. Fremstår ny og ubrugt med håndteringsspor. Kan erhverves af alle over 18 år.

Varunr: 6254505
SEK 4 260 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:54
SEK 3 408
Hatsan Elite 4.5 PCP luftgevær, luftpistol, incl meget tilbehør. Kal 4.5 mm.
Hatsan Elite 4.5 PCP luftgevær, luftpistol af ukendt fabrikat. Incl meget tilbehør, herunder, lyddæmper, Hatsan pumpe, foldebar og justerbar støtte i sort aluminium, pumpeskydekasse, to ammunitionskasser indeholdende skiver, hagl, m.m. Kan erhverves af alle over 18 år.

Varunr: 6240491
SEK 7 101 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
21:31
SEK 4 544
Hvalros (Odobenus Rosmarus) kæbe med tænder
Hvalros (Odobenus Rosmarus) kæbe med tænder h.18,5 cm. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU kræves ikke. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse.

Varunr: 6248076
SEK 1 704 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
12:03
SEK 1 704
Tre skalmonterede jagttrofæer (3)
Tre skalmonterede jagttrofæer monteret på plade. L 46-60 cm. Brugsspor. (3)

Varunr: 6163424
SEK 2 130 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
16:39
SEK 994
Haglgevær s/s Tieme Suhl kal 16/70
Haglgevær s/s Tieme Suhl kal 16/70. Våbennummer 378. PL 73 cm, TL 117 cm, afstand aftrækker til kolbe 38 cm. Boringer ca 3/4 + 1/4. Brugsspor, slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Som kan ses på foto har det været en drilling, men riffelløbet er blevet fjernet.

Varunr: 6237439
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
16:40
SEK 426
10 skalmonterede jagttrofæer (10)
10 skalmonterede jagttrofæer monteret på plade. (10)

Varunr: 6231369
16:49
SEK 1 136
Dansk militær Kronborg ringhanepistol M/1848 fra 1850
Dansk militær Kronborg ringhanepistol M/1848 fra 1850. Stemplet MD-1848 1850-247 på låsen. Flere dele stemplet ned nummer 131. På løbet stemplet og overstreget E. S. N. 59 (Eksercerskolen nr. 59) samt GHR. ES. 78. (Gardehusarregimentets Eksercerskole nr. 78) og på træet foran aftrækkerbøjlen ...

Varunr: 6239240
SEK 19 882 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
16:55
SEK 15 621
Samling udstoppede fugle (11)
Samling udstoppede fugle, heriblandt: Toppet lappedykker, engpiber, hvid vipstjært, bogfinke, gærdesmutte, kvækerfinke, kernebider, mudderklire, rede m. æg m.fl. (11)

Varunr: 6255092
SEK 4 260 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-08-2022
18:37
SEK 2 840
Jaguar haglbøsse o/u Cal. 12/76
Jaguar haglbøsse o/u Cal. 12/76 med ejector og bokslås graveret med fasan og sneppe, enkelt aftrækker, skæfte af nøddetræ, 71 cm lange blanke løb, total længde 116 cm. Våbennr: 264638. Fremstår med minimal brugsslitage, etui medfølger. Jagttegn kræves.

Varunr: 6255127
SEK 4 260 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
19:10
SEK 3 408
Samling på krudthorn og haglhorn, samt hagl pung (3)
Samling på krudthorn og haglhorn, samt hagl pung af læder, horn og træ. længde 16-20 cm. fremstår med brugsslitage. 1800-tallet (3)

Varunr: 6252022
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
19:16
SEK 497
Japanske blankvåben (8)
En samling japanske blankvåben bestående af 8 dele. To svær og fem knive med greb og skeder af ben rigt dekoreret med scenerier, delvis med montering af messing varierende klinge længde fra 47-13 cm, varierende total længde fra 84 - 24 cm, en kniv med greb og skede af patineret bronze dekoreret ...

Varunr: 6252894
19:52
SEK 3 124
Bockbüchsflinte Kombivåben CZ i kalibrene 12/70 og 7x57R med sigtekikkert samt ammunition
Bockbüchsflinte CZ kombinationsvåben 584-13 mod 2 i kalibrene 12/70 og 7x57R. Leupold sigtekikkert Model VX-1 3-9 x 40. Boxlås. Automatisk sikring. Total længde 104 cm. 54 cm blanke løb med korn og kærv, haglløbet boret 1/4 Står med mindre skygger. Riffelløbet med skarpe riffelgange. 36½ cm ...

Varunr: 6255196
19:59
SEK 2 414
Samling krudthorn og ladeudstyr, 1800-1900-tallet
Samling krudthorn og ladeudstyr, 1800-1900-tallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6250945
SEK 5 681 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:23
SEK 2 840
Bedre flintlåsgevær til jagt, 1700-tallet
Bedre flintlåsgevær til jagt, 1700-tallet. Stemplet H i løbet. L: 130 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6251546
SEK 7 101 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:24
SEK 5 681
Perkussionsgevær til jagt, omlavet fra flint. Ca. 1800
Perkussionsgevær til jagt, omlavet fra flint. Ca. 1800. L: 133 cm. Reparation i kolbehalsen. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6251550
SEK 2 840 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:27
SEK 1 420
Smith & Wesson revolver kal. 38 med æske
Smith & Wesson revolver kal. 38 14-4. Våbennummer: 27K8058. Totallængde: 28,5 cm. Løbslængde: 15 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, rent og skarpt løb samt med brugsspor. Æske og tilbehør medfølger. SKV tilladelse påkrævet.

Varunr: 6239461
SEK 4 260 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:44
SEK 2 840
Dansk marinesabel model 1849
Dansk marinesabel Model 1849 . Klingelængde 80 cm. Med portepé. Greb af perlemor. Blankvåbentilladelse påkræves.

Varunr: 6250956
20:45
SEK 5 112
Plade med diverse blankvåben (7)
Plade med diverse blankvåben, bla. et par danske samt en tysk K98 bajonet med skede og frø. Islamisk sabel medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varunr: 6254992
SEK 5 397 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:47
SEK 3 976
Smith & Wesson revolver kal. 22
Smith & Wesson revolver kal. 22 17-3. Våbennummer: 8K39512. Totallængde: 30 cm. Løbslængde: 15 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, rent og skarpt løb samt med brugsspor. Æske og originale grebsskaller medfølger. SKV tilladelse påkrævet.

Varunr: 6239462
20:49
SEK 2 840
Jagttrofæ. Hovedmonteret Blesbok
Jagttrofæ. Hovedmonteret Blesbok H: 90 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 6255192
20:55
SEK 1 562
Jagttrofæ. Hovedmonteret Red Hartebeest
Jagttrofæ. Hovedmonteret Red Hartebeest H: 110 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 6255193
20:56
SEK 1 704
Skalmonteret jagttrofæ
Skalmonteret jagttrofæ monteret på plade. B 66 cm.

Varunr: 6224690
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
14:47
SEK 426
Jagttrofæ skuldermonteret roanantilope (Hippotragus equinus)
Jagttrofæ skuldermonteret roanantilope (Hippotragus equinus). H 110 cm. Brugsspor.

Varunr: 6152855
SEK 7 101 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
16:52
SEK 4 828
Jagtriffel Franchi Horison kal 308 WIN

Varunr: 6142008
SEK 8 521 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
17:08
SEK 6 817
Par perkussionerede 1700-tals pistoler (2)
Par perkussionerede 1700-tals pistoler. Stemplede No:16 begge to på venstre side af grebet. Ellers ustemplede. Mange dekorationer samt våbenskjold. Mekanisk funktionelle, kan frit erhverves. (2)

Varunr: 6237883
SEK 45 444 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
17:30
SEK 35 503
Dansk sabelbajonet model 1801
Dansk sabelbajonet model 1801. TL 76 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Ifølge Arma Dania: Til 22-lødigt jægargevær, M 1801, M 1803 og M 1807. Fremstillet på Frederiksværk.

Varunr: 6237866
SEK 28 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
17:33
SEK 21 302