Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sabel
SABEL, 1800-talets andra hälft, europeisk, stålfäste, kappa med kantig form, klingans längd ca 83, total längd 99 cm
Varunr: 5439426
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
12:42:00
Se mer
Värja infanteriofficer
VÄRJA, för infanteriofficer, svensk 1800-talets första hälft, fäste av kommendertyp, klinga med etsad dekor av bl.a. Karl XIV Johans monogram, klingans längd ca 90, total längd 105 cm
Varunr: 5439429
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
13:06:00
Se mer
Huggare
HUGGARE, spansk, 1800-talets mitt, för artilleriet, mässingfäste med dekor av granat samt kanonkulor, klingan märkt Ano de 1853, läderbalja med två beslag i mässing, längd ca 56 cm
Varunr: 5439461
15:12:00
Se mer
Engelsk/Victoriansk infanteri Officerssabel M/1897.
Engelsk/Victoriansk infanteri Officerssabel M/1897. Gennembrudt jernkurvefæste, greb med hajskind beviklet med sølvtråd, 89 cm fornikklet lige Wilkinson klinge med bred hulslibning og ciceleringer samt monogram VR. Totallængde: 105 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varunr: 5441445
SEK 1 439 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:15:50
SEK 1 223
Blunderbuss
BLUNDERBUSS, sannolikt brittisk, slaglås ändrat från flintlås, pipa med oktagonalt kammarstycke, helstock med nästkuren kolvhals, kolvlåda, låsblecket märkt GR under krona, längd ca 65 cm
Varunr: 5439483
16:30:00
Se mer
Sværd orientalsk
Orientalsk sværd i håndskæret træskede og håndskåret træhåndtag. L. 112 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varunr: 5419736
SEK 1 151 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:36:45
SEK 432
Riffel, Sako i kal. 222 med kikkertsigte.
Riffel, Sako i kal. 222 med kikkertsigte. TL 108 cm. LL 58 cm. Våbennr.123437. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin, der kan tømmes i bunden. Nikko Stirling 4 x 32 kikkertsigte.Riflen fremstår med brugspræg. Våbentilladelse kræves.
Varunr: 5438376
SEK 3 741 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
16:50:00
SEK 2 878
Samling franske bajonetter (4)
Samling franske bajonetter 4 stk 1800-tals bajonetter. Blankvåbenstilladelse påkrævet
Varunr: 5407566
SEK 2 878 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
17:30:00
SEK 576
Haglgevær enkeltløbet Iver Johnson kal 20
Haglgevær enkeltløbet Iver Johnson kal 20. Våbennummer 42497. PL 71 cm, TL111,5 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varunr: 5399935
SEK 1 151 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
17:44:00
SEK 432
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, för jakt, lås märkt EOS, låset hakar upp i båda lägen, helstock, utskuren med kindstöd och avslut i horn, kaliber ca 17 mm, längd ca 133 cm
Varunr: 5439506
18:03:00
Se mer
Jagtriffel Sabatti kal. 6,5x55se Monteret med Welter Optics
Jagtriffel Sabatti kal. 6,5x55se Monteret med Welter Optics 3-12x56 sigtekikkert. Totallængde 108 cm Løbslængde 58 cm. Våbennr. R25600. Fremstår stram i lås, rene riffelgange og minimal brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 5301284
SEK 5 756 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
18:30:00
SEK 1 583
Schultz & Larsen M98 Fuldskæftet Kal. 6,5x57
Schultz & Larsen M98. Fuldskæftet jagtriffel kal. 6,5x57 med snelleaftræk. Fast magasin. Olieret skæfte med netudskæringer udskæringer. Oprindelsesland Danmark. Ll. 52,5 cm. Tl. 103,5 cm. Våbennr. 111. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 5434848
SEK 4 317 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
18:30:00
SEK 648
Jagttrofæ. Skuldermonteret Eland.
Jagttrofæ. Skuldermonteret Eland. Højdeca. 130, Horn: 66 cm. Stammer fra dansk privatsamling af sydafrikanske vilde dyr.
Varunr: 5441290
SEK 8 634 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
18:58:00
SEK 2 590
jagtriffel, Winchester model 70 kal. 308W.
Winchester jagtriffel Model 70. The Rifleman’s rifle i kaliber .308 Winchester (7,62x51mm). Glat låsebetjening, ingen rust, intet bruneringsslid, fast magasin, markering af spændt hane. Korn og kærv. Længde 108 cm. 54 cm. Kontinental kolbe i amerikansk valnød, netskæringer. Våbennummer 853626. ...
Varunr: 5406723
SEK 10 072 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
19:27:00
SEK 2 446
Sabel 1800-tal
SABEL, svensk, försöksmodell 1889 för kavallerimanskap, Cederströms projektmodell, stålfäste med genom bruten dekor, stålbalja, klingans längd ca 84, total längd 100 cm
Varunr: 5439538
19:34:00
Se mer
Jagtgevær Gebrüder Merkel Model 200E, kaliber 12-70, Kersten boxlås med ejektor, roset-graveringer
Velholdt Merkel Jagtgevær Model 200E kaliber 12-70 med Kersten boxlås med ejektor. Mange roset-graveringer på låsen. Bred sigteskinne. Automatisk sikring. Markering af spændt hane. Intet slør og med stramme fjedre. 38 cm kontinental oliepoleret kolbe med kindpude og gummikappe. 71 cm blanke løb ...
Varunr: 5441021
SEK 8 346 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
19:44:00
SEK 2 734
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, indiskt, 1800-talets tredje kvartal, enfield-modell, pipan märkt Lyons "Asian" 16 Chowringhee Calcutta 1325, låsbleck med lejon och krona, helstock med tre band, längd ca 121 cm
Varunr: 5439546
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
19:50:00
Se mer
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, m/1815-49 med kortad pipa, märkning på kolv '1837, 1850', kal ca 20 mm, längd ca 139 cm
Varunr: 5439548
19:54:00
Se mer
Degen
Degen, Kunststoffgriff, Metallschutz, Klinge oben graviert, Schutzkappe für die Spitze, L.103 cm, altersgemäße Gebrauchs-und Reibespuren, minimale Oxidationsspuren.
Varunr: 5397150
SEK 1 072 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:28:00
SEK 429
Sechs Gnuschwänze / Tierschwänze/ Schweife / Jagdtrophäen (6)
Sechs Gnuschwänze / Tierschwänze/ Schweife / Jagdtrophäen, L.71-121 cm, altersgemäße Reibspuren. (6)
Varunr: 5377091
20:30:00
SEK 429
Winchester M.1873 kal. 44 W.C.F
Bøjlespænder Winchester M.1873 kal. 44 W.C.F Våben nr. 407811B. Totallængde: 98,5 cm. Pibelængde: 49 cm. Følgende stemplet på piben: ' WINCHESTER`S REPEATING ARMS NEW HAVEN CT. KING´S IMPROVEMENT PATENTED MARCH 29 1866 - OCTOBER 16 1860. Fremstår med aldersrelateret sligtage. I kolben er der ...
Varunr: 5433785
SEK 17 267 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
20:35:00
SEK 7 770
Flintlock / Gewehr. Afghanistan.
Flintlock / Gewehr. Afghanistan. Konstruktion aus Metall, Holz, mit ornamentaler Einlegearbeiten aus Perlmutt. L. ca. 142 cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varunr: 5441011
SEK 1 072 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-09-2019
20:37:00
SEK 429
Huggare Skeppsgossekåren
HUGGARE, 1 par, m/1846, för Skeppsgossekåren, märkta 1:c 58 respektive 65, total längd ca 65 cm
Varunr: 5439572
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
20:44:00
Se mer
Ordensvärja
FRIMURARSVÄRD, svenskt, 1900-talets första hälft, korsformat fäste i nysilver med dekor av malteserkors, röd läderbalja med två beslag, längd ca 92 cm
Varunr: 5439592
21:24:00
Se mer
Renato Gamba Concorde SL. Custom made haglgevær, kal. 12/76, serie 26511
Renato Gamba Concorde SL. Custom made haglbøsse, kal. 12/76 med justerbar skæfte af særlig upgraded valnød, sideplader i sort med monogram. Serienummer 26511. Løbs L. 73 cm. Total L. 118 cm. Ekstra, original aftrækkerbøjle uden ejerinitialer samt fem indvendige chokes samt det originale værktøj. ...
Varunr: 5400244
SEK 143 893 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
17:00:00
SEK 71 946
Jagtgevær, Webley & Scott s/s i kal. 12/70 i kasse med tilbehør.
Jagtgevær, Webley & Scott model 702 s/s i kal. 12/70 i kasse med tilbehør. TL 111 cm. LL 68,5 cm. SKL 37 cm. Våbennr. 132735. Ren og blank i løbene. Fremstår med minimalt brugspræg. Original læderkuffert fra Webley & Scott med div. tilbehør. Jagttegn kræves. NB: Teksten ændret m.h. til modelnr....
Varunr: 5439792
SEK 28 779 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
17:00:00
SEK 11 224
Riffel, Blaser Model R93 Exklusiv i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.
Riffel, Blaser Model R93 Exklusiv i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte. TL 102 cm. LL 57 cm. Våbennr. J18553. Vekselpibe 9/165838. Ren og blank i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Graveringer på låsestol og løb. Guld aftrækker og guld udtrækshoved. Trækugle på repeterarm. ...
Varunr: 5439680
SEK 86 336 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
17:25:00
SEK 40 290
Riffel, John Dickson i kal. 270 Win. med kikkertsigte.
Riffel, Håndbygget af John Dickson i Edinb. kal. 270 Win. med kikkertsigte. TL 110 cm. LL 53 cm. Våbennr. 71925. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Der er et par ridser i bagskæftet. Zeiss Victory 2,5 -10x50 kikkertsigte. Der medfølger ammunition og tomme hylstre, samt ...
Varunr: 5439797
SEK 17 267 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
17:50:00
SEK 6 043
Spansk forlader pistol
pansk pistol med stifttænding med hane udskåret som løve, 1856. Rundt og kantet løb med indlægning i form af bøssemager segl. Skæfte udsmykket med plakette samt kolbeafslutning af messing. Skæfte udsmykket med sideblik i messing samt aftrækkerbøjle af jern "graveret". pibe dekoreret med ...
Varunr: 5435982
SEK 7 195 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
18:51:00
SEK 2 302
Fuldmonteret Common Bushbuck. (Tragelaphus scriptus)
Fuldmonteret Common Bushbuck. (Tragelaphus scriptus). H 120 B 120 D 40 cm.
Varunr: 5406699
SEK 8 634 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
19:13:00
SEK 2 158
 1 2 3 4 5 6  >>