Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Turkisk Yataghan svärd
SVÄRD, "Yataghan",Turkiet ca 1800-1840-tal, Klingan med signatures och gravyr, balja och grepp med silver beslag, längd 82 cm.
Varunr: 5281806
SEK 16 736 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
11:42:00
Se mer
Tysk boxlåsbøsse med Krupp løb. Kal. 12/70
Tysk bokslåsbøsse med Krupp løb. Kal. 12/70. Aftrækkerbøjle i horn. Løb: 68 cm. Total: 109 cm. Fremstår med brugsslitage, men dog med rene løb og stram mekanik. Jagttegn påkræves.
Varunr: 5285471
SEK 2 106 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
12:08:52
SEK 562
Samling jagttrofæer, råbukke opsatser m.m. (58)
Samling jagttrofæer. Opsatser af råbukke m.m., 19 stk. plademonterede resten uden. Brugsspor, afslag kan forekomme.
Varunr: 5281610
SEK 1 685 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
13:16:00
SEK 2 246
Fiskeudstyr - hav- og kystfiskeri
Fiskeudstyr til hav- og kystfiskeri bestående af blandt andet: To grejkasser med hjul, pirke, blink, liner mm. Æske med hjul, pirk og to net. Dertil 6 stænger. Auktionen er forlænget p.g.a. manglende fotos. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5236819
SEK 3 650 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
14:26:00
SEK 4 774
Flintlås pistol England c 1800
FLINTLÅS PISTOL, sign. Alex R Key Sterling, England ca 1800,. sk. box låstyp av flintlås för resande, kolven i valnöt, signatur och helt graverad stomme, längd 16 cm
Varunr: 5281891
SEK 7 322 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
15:36:00
Se mer
Norinco SP-226.  Nr. A13006161. Parabellum
Norinco SP-226, 9mm, halvautomatisk pistol. Grebsskaller i kunststof, fremstillet i Kina. Totallængde 23, løbslængde 12,5. Stram i lås, blankt løb, skarpe riffelgange, få brugsspor. SKV tilladelse påkrævet.
Varunr: 5268465
SEK 4 774 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
15:49:00
SEK 2 387
Walther CP-2 – CO2 Sport Pistol. 4,5 mm Nr. F01270
Walther CP-2, trykluftpistol 250 bar. Greb i mørkt olieret trø, fremstillet i Tyskland. Specialdesignet greb, justerbar sigte. Totallængde 36 cm., Løbslængde 20,5 cm. Blank i løb, stram i lås. SKV tilladelse påkrævet.
Varunr: 5268502
SEK 1 966 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
16:42:00
SEK 632
Ett par av flintlås pistoler
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, för kavalleriet, Tyskland-Bömen ca 1760-70, officers typ av hölsterpistoler, kolvar i valnöt med messing beslag, ägarens namnskifter graverad på små silver plaketter, osignerat låsbleck, pipor oktagonaala och runda, längd cm
Varunr: 5281917
SEK 24 058 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
16:42:00
Se mer
Bernadelli Mod. PO-10. Kal. 22 l.r. Nr. 011661
Bernadelli PO-10, pistol, kal. .22 lr. Skæfte i mørkt olieret træ, fremstillet i Italien. Tl. 24 cm., ll. 15 cm. Stram i lås, blankt løb, skarpe riffelgange. SKV tillladelse påkrævet.
Varunr: 5268485
SEK 1 685 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
16:44:00
SEK 421
Pistol Beretta mod 76 kal 22 (2)
Pistol Beretta mod 76 kal 22. Våbennummer A36838U. PL 15 cm, TL 24 cm. Har skudt max 30 skud. Fremstår med mindre brugsspor. Der medfølger pistolhylster. SKV2 tilladelse påkrævet.
Varunr: 5285128
SEK 3 370 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
17:10:00
SEK 1 966
Norinco 1911 Sport. Kal. .45acp. Nr. BA42727
Norinco 1911 Sport, kal. .45. halvautomatisk pistol. Grebsskaller i kunststof, fremstillet i Kina. Totallængde 22 cm., løbslængde 12,5 cm. Stram i lås, blankt løb, skarpe riffelgange, få brugsspor. SKA tilladelse påkrævet.
Varunr: 5268455
SEK 4 212 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
17:51:00
SEK 2 106
Snapplåsgevär Bööm Tsekkien
SNAPLÅSGEVÄR, Bööm Tsekkien c. 1830-50, Georg Vogl Theresienstadt. Valnöt kolven och horn tipped ladstocken, kantig räfflad pipa och låsblecket graverad med guld signatur, fack för kulor och verktyg på kolven, längd cm
Varunr: 5281945
18:06:00
Se mer
Slaglås musköt Ryssland m 1839-1844
SLAGLÅS MUSKÖT, Ryssland m 1839-1844 Sestoresk,. flintlås som var officielt förändrat till slaglås, tillverkarens märkningar och års märkningar låsbleket och på kolven, längd 133,5 cm.
Varunr: 5281948
18:12:00
Se mer
Flintlås musket Italia Sardinia
FLINTLÅS MUSKÖT, Italien / Sardinia.ca 1700-1730,. sälsynt sardinian jaktbössa, kolv i valnöt, förgylt genombrutna messingsbeslag, typ av bössan som var gjort för kvinnor eller unga, beslag med putti och jaktmotiv, signerad Siniscal, längd 91 cm.
Varunr: 5281960
SEK 52 300 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
18:36:00
Se mer
Margulin Match Pistol. Kal. 22. Nr. N3336H
Margulin Matych Pistol, kal. 22. Greb i metal og kunststof, USSR. Totallængde 25 cm, løbslængde 15. Blankt løb, afslg på højre grebsskal. SKV tilladelse påkrævet.
Varunr: 5268491
18:39:00
SEK 1 053
Ruger Vanquer. Kal. 357 Mag Nr. 57-08930
Ruger Vanquer Singleaction Action Revolver. Kal. 357 Mag. Skæfte i olieret træ, fremstillet i USA. Totallængde 29 cm., løbslængde 11,8 cm. Stram i lås, blankt løb, skarpe riffelgange. Demomodel. SKV tilladelse påkrævet.
Varunr: 5268483
SEK 5 616 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
18:47:00
SEK 3 650
Flintlåspistoler ett par
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Balkan/Turkiet ca 1800,. kolvar i valnöt och graverad järn beslag, på kålven silverbesag me graveringar, låsbleck med gravyr och signatur, längd 51 cm.
Varunr: 5281982
SEK 18 828 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
19:17:00
Se mer
Jagtriffel. Winchester model 94 kal 30-30.
Jagtriffel. Winchester model 94 kal 30-30. Våbennummer 4708050. PL 49 cm, TL 96 cm. Fremstår med lette brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 5274096
SEK 4 774 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:21:00
SEK 3 370
En samling på otte blankvåben, bestående af (8).
En samling på otte blankvåben, bestående af en marine sabel med skede, L.96 cm. en sabel uden skede L. 87 cm. en hirsch fænger med skede og greb med hjortegevir, L. 49,5 cm. en dansk bajonet med skede, stemplet Hærens Tøjhus L. 58,5 cm. to krisser i skeder, den ene rigt udskåret L. 52 cm. L. 48 ...
Varunr: 5285169
SEK 9 828 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:26:00
SEK 5 054
Jagtriffel. Model CZ602ZKK, kal. 300W
Jagtriffel, model CZ602ZKK, kal. 300W. Skæfte af olieret træ med netskæringer. Monteret med Swarowski Habicht optisk sigte. Pibelængde 66,5 cm. Totallængde 117 cm. Våbennr. 26314 Fremstår med minimale brugsspor. Våbentilladelse påkrævet
Varunr: 5280581
SEK 8 424 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:37:00
SEK 4 212
Ernst Tallman Suhl våbenr 806482 kal. 12/70
Haglbøsse Ernst Thalmann model 125. kaliber 12/70. Kolbe af oliet træ med netskæringer. Pibelængde 71 cm. Totallængde ca: 113 cm. Våbennummer. 806482. Jagttegn påkrævet.
Varunr: 5280598
SEK 1 404 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:42:00
SEK 421
Artillerisabel for Beredne M 1869
Artillerisabel for beredne M 1869 "mindre 1" med skede. KL. ca 83 cm OAL 96 cm. Fremstår med skarpsleben og med aldersspor; skæftets læderbevikling revnet og med mangler. Stemplet på parerbøjlen G.T.P.1. 48 samt 165. Skeden Stemplet R.A.M 4.2.; Gennemstreget/overrulleteret G.T.L.4.5.2. og ...
Varunr: 5282639
SEK 3 650 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
19:47:00
SEK 983
Halgbøsse, J.P. Sauer & Sohn Suhl. Kal. 16.
Halgbøsse, J.P. Sauer & Sohn Suhl. Kal 16. Skæfte af olieret træ med netsudskæringer, graveret basculehus. Blankeløb. Pibelængde 75 cm. Totallængde 116 cm. Våbennr 172493. Fremstår med brugsspor. Jagttegn påkrævet
Varunr: 5280575
SEK 2 808 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:53:00
SEK 421
Skuldermonteret jagttrofæ af Black Springbok.
Skuldermonteret jagttrofæ af Black Springbok. Højde: 63 cm. Dybde: 43 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt røglugt
Varunr: 5277432
SEK 3 370 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:55:00
SEK 1 193
Geværfoderal af læder
Geværfoderal af læder. Indvendig med lammeskind. L. 128 cm. Enkelte mærker på læder.
Varunr: 5282356

SEK 2 808 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:59:00
SEK 1 123
Erika Sport. 'Olympic' splitcane fiskestang
Erika Sport. Vintage 'Olympic' splitcane fiskestang af olieret bambus. Samlet længde ca. 280 cm. I orig. pose. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5275725
20:00:00
SEK 491
Parker-Hale, jagtriffel. Kal 308w
Parker Hale engelsk jagtriffel kaliber .308win med Miroku sigtekikkert 3x-9x40. Pibelængde 62,5 cm. Totallængde 114 cm. våbennr Z59171. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 5280593
20:10:00
SEK 983
Parker hay kal. 6,5x55 våbennr. P-89134
Parker hale riffel kal. 6,5x55. Våbennummer. P-89134 . Totallængde: 114 cm. Pibelængde: 62,5 cm. Kolbe: 33 cm. Monteret med optik Weatherby premier 4x40 kikkert. Fremstår med blankt løb brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 5280583
SEK 2 246 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:15:00
SEK 772
Africana. Kongolesisk spyd, 1900-tallet
Africana. Spyd af metal og træ, Kongo, 1900-tallet. L. blad ca. 77 cm. Total L. 192 cm. Aldersrelaterede spor. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varunr: 3923122
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:16:00
SEK 491
Haglbøsse. Fortuna Suhl kal. 16/70.
Fortuna Suhl kal. 16/70 Skæfte af olieret træ med netsudskæringer. Pibelængde 72 cm. Totallængde 113,5 cm. Våbennr 404410. Fremstår med brugsspor. Jagttegn påkrævet.
Varunr: 5280564
SEK 2 527 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:16:00
SEK 421
 1 2 3 4 5 6  >>