Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samerkniv med skede af udskåret renhorn
Samerkniv med skede af udskåret renhorn, graveret med kane og rensdyr, læderbevikling, ca. 10 cm. lang klinge. Totallængde: 29 cm. Jagttegn eller blankvåbentilladelse påkrævet.
Varunr: 4979456
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
11:50:00
SEK 518
Pistol, Smith & Wesson Model 41 i kal. 22 LR. (2)
Pistol, Smith & Wesson Model 41 i kal. 22 LR. TL 23 cm. PL 14 cm. Våbennummer 113375. Lille afslag på greb. Fremstår med brugsspor. Der medfølger 34 patroner. SKV tilladelse påkrævet. (2)
Varunr: 4981295
SEK 6 475 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
13:06:00
SEK 2 849
Udstoppet havørn monteret på gren
Udstoppet havørn (Haliaeetus Albicilla) monteret på gren H. 87 B. 30 D. 36 cm. (Fuglens længde ca. 62 cm). Kan frit sælges uden CITES certifikat.
Varunr: 4979954
SEK 12 951 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
13:11:00
SEK 2 202
Fabrique National Herstal kal 22LR
Fabrique National Herstal kal 22LR pistol, våbennummer 7578107. PL 15,5 cm, TL 27 cm. Fremstår med brugsspor. SKV2 tilladelse påkrævet.
Varunr: 4981247
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
13:47:00
SEK 583
Samling britiske tjenestemedaljer, Første Verdenskrig, samt enkelte mønter (9)
Samling på fem britiske tjenestemedaljer, Bl.a Første Verdenskrig, samt enkelte mønter, heraf enkelt i selv. Fremstår med slitage. (9)
Varunr: 4902478
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
13:50:00
SEK 1 101
Revolver. Smith & Wesson. kal. 38 special (3)
Revolver. Smith & Wesson. kal. 38 special. 6 skuds tromle. PL. 15 cm. TL. 30 cm. Våbennummer 18054. Fremstår med brugsspor. Der medfølger 65 tomme hylstre og 35 patroner. SKV2 tilladelse påkrævet. (3)
Varunr: 4981263
14:06:00
SEK 3 108
Signalkanon udført i stål og mahogni
Signalkanon udført i stål og mahogni. 1900-tallets sidste halvdel. L. 70 H. 31 cm. Kaliber dia. 22 mm. Tilladelse til signalvåben påkræves.
Varunr: 4973351
SEK 3 108 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
14:51:00
SEK 3 626
Kombivåben Husqvarna kal. 12/76 - 222 Rem
Husqvarna Bockbüchsflinte kal .222 Remington og 12/76. PL 66 cm, TL 109,5 cm, afstand aftrækker til kolbe 37 cm. Doubletrigger. Ventileret sigteskinne, korn og kærv, monteret med Wewaver kikkertsigte. Våbennummer 166458. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 4981373
SEK 4 662 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
15:07:00
SEK 3 108
Svensk Remington 1874 kal 11 mm
Svensk Remington 1874 kal 11 mm. Våbennummer 1713. PL 74 cm, TL 114 cm. Fremstår med brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varunr: 4975920
SEK 1 554 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
15:24:02
SEK 389
Salonriffel Remington M-572 Fieldmaster pumpaction kal. 22LR
Salonriffel Remington M-572 Fieldmaster pumpaction kal. 22 TL. 107 cm. PL. 59,5 cm. Våbennummer 8587. Fremstår med brugsspor, revne i forskæfte. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 4981329
SEK 1 943 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
16:07:00
SEK 1 425
Svensk Remington 1871 kal 8 mm
Svensk Remington 1871 kal 8 mm. Våbennummer 16806. PL 65 cm, TL 105 cm. Fremstår med brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varunr: 4975921
16:24:00
SEK 518
Jagtriffel Mauser 98 kal 308 win
Jagtriffel Mauser 98 kal 308 win. Våbennummer 501. PL 58 cm, TL 108 cm. Lås stemplet dot 1945. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 4981633
16:37:00
SEK 648
Udstoppet fiskeørn (Pandion haliaetus)
Udstoppet fiskeørn (Pandion haliaetus) monteret på sokkel. H. incl cm inkl. sokkel ca. 52 cm. Cites medfølger.
Varunr: 4979957
16:48:00
SEK 4 144
Fugleskydningsriffel. Dana Vaabenfabrik kal 22
Fugleskydningsriffel i kal 22. fra "Dana" Vaabenfabrik Aarhus" TL 124 cm, PL 69 cm. Våbennummer 623. Snelleaftræk. Dioptersigte. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 4981593
17:08:31
SEK 453
Udstoppet Kongeørn (Aquila chrysaetos)
Udstoppet Kongeørn (Aquila chrysaetos) han, monteret på gren. H. 99 cm. Fremstår med brugsspor, slid på brystkasse. Cites certifikat fra Naturstyrelsen medfølger.
Varunr: 4979956
17:49:00
SEK 1 230
Haglgevær, Special Polde, kaliber 12/70, Tjekkoslovakisk, 1-00-8621-77
Haglgevær, Special Polde, kaliber 12/70, side-by-side, dobbelt aftræk uden ejector, engelsk skæfte af olieret træ., Tjekkoslovakisk, 1-00-8621-77. Tl. 114, ll. 72, stram i lås, blanke løb, brugsspor med udvendige rustangreb. Jagttegn påkrævet.
Varunr: 4945322
SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2018
18:01:00
SEK 518
Samling udstoppede fugle (7)
Samling udstoppede fugle bestående af: husskade, havlit (han), to edderfugle, gammel sølvmåge, Fløjlsand (han), gråkrage.(7)
Varunr: 4980139
SEK 1 943 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2018
18:14:00
SEK 1 230
Samling udstoppede fugle (6)
Samling udstoppede fugle bestående af: ung sølvmåge, gravand, hvinand (hun), gråkrage, Husskade. (6)
Varunr: 4980129
SEK 1 554 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2018
18:15:00
SEK 907
Svensk Remington 1867 kal 12 mm
Svensk Remington 1867 kal 12 mm. Våbennummer 11603. PL 79 cm, TL 118 cm. Fremstår med brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varunr: 4975927
18:25:00
SEK 389
Samling udstoppede fugle (7)
to udstoppede fasankokke, konservator Herluf Kristiansen, to udstoppede fasanhøner, udstoppet agerhøne, udstoppet stor skaldesluger han, udstoppet lappedykker hun Herluf Kristiansen, (7)
Varunr: 4980096
18:30:00
SEK 907
Udstoppet grøn marekat (Cercopithecus aethiops).
Udstoppet grøn marekat (Cercopithecus aethiops). LxHxB 40x32x18 cm. Monteret på stand med trærod. Udbredelse: Vidt udbredt i Syd-, Øst- og Vestafrika. Konservator Herluf Christense Nørresundby. Fremstår med skade ved det ene øre.
Varunr: 4980018
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2018
18:30:00
SEK 842
Samling udstoppede fugle (8)
Samling udstoppede fugle bestående af lappedykker, hættemåge, gråand (han), stormmåge, blishøne, husskade stor skallesluger, gråkrage. (8)
Varunr: 4980114
18:45:00
SEK 1 036
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm.
Varunr: 4892510

SEK 2 331 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2018
19:05:00
SEK 712
Samling udstoppede fugle (6)
Udstoppet Storskarv (Phalacrocorax Carbo) på træstykke monteret på plade konservator Peter Jensen H.50 cm, Udstoppet brushane konservator Herluf Christensen, Udstoppet flagspætte, Udstoppet husskade, udstoppet dompap konservator Johs. Larsen, udstoppet vibe (6)
Varunr: 4980075
19:15:00
SEK 1 101
Luftgevær: Norica Black Ops Sniper kal 4,5 mm
Luftgevær: Norica Black Ops Sniper kal 4,5 mm monteret med 4x32 sigtekiggert og treben. Kan frit erhverves af alle over 18 år.
Varunr: 4981162
SEK 2 590 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
19:25:00
SEK 1 684
Samling udstoppede dyr (5)
Udstoppet Flagermus (Eptecicus serotinus) med mindre revner på vinger, udstoppet ilder (Putorius putorius). udstoppet skovskade (Herluf Christensen Nørresundby), udstoppet natteravn (fremstår med skade på næb) konservator John. Larsen, udstoppet lappedykker konservator Orla Hedegaard. (5)
Varunr: 4980043
SEK 1 295 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2018
19:30:00
SEK 777
Håndlavet jagtkniv med skæfte af blommetræ
Ny og ubrugt lille jagtkniv. Klinge slebet i stål 440C. Hærdet og anløbet til 58 HCR. Kl: 75 mm. Tl: 180 mm. Frontholk af bøffelhorn. Indlæg af ibenholt og alu. Skæfte af blommetræ. Håndsyet skede af farvet og hærdet kernelæder med flettet bæltestrop.
Varunr: 4978344
SEK 1 295 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2018
19:36:00
SEK 712
Marlin Salonriffel kaliber.22
Marlin Salonriffel 982 Stainless, kal. .22 med syntetisk skæfte i sort nylon. Forberedt til lyddæmper, aftageligt stålmagasin. Nikon Pro Staff 3-9 x 50 kikkert i fast montage. Serienr. 94649818. PL 53,5, TL 103 cm. Fremstår med få ydre brugsspor. Våbentilladelse påkrævet
Varunr: 4976965
SEK 3 367 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2018
19:38:00
SEK 2 849
Jagtgevær: Browning Cynergy o/u i kal. 12/76.
Jagtgevær. Browning Cynergy o/u i kal. 12/76. TL 121 cm. PL 76 cm, afstand aftrækker til kolbe 38 cm. Våbennummer 23075MT132. Forgyldt singletrigger, ejector og løbsvælger. Fem udskiftelige chokes. Kasse med reservedele, deriblandt ekstra forgyldte aftrækkere. Original kuffert medfølger. Fremstår...
Varunr: 4976970
SEK 15 541 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
19:45:00
SEK 11 137
Haglgevær AYA Jaguar s/s kal 16/70
Haglgevær AYA Jaguar s/s kal 16/70 med sidelåse. PL 70,5 cm, TL 114 cm, afstand aftrækker til kolbe 37 cm. Doubletrigger. Fremstår med brugsspor. Boringer 1/2 + 1/1. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varunr: 4972212
SEK 9 065 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
19:52:00
SEK 5 439
 1 2 3 4 5 6  >>