Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Fuldmonteret Common Bushbuck. (Tragelaphus scriptus)
Fuldmonteret Common Bushbuck. (Tragelaphus scriptus). H 120 B 120 D 40 cm.
Varunr: 5406699
SEK 8 634 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
19:13:00
SEK 2 158
Fuldmonteret bavian stående på kunststen
Fuldmonteret bavian stående på kunststen. H. 95 cm. D. ca. 95 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5438452
SEK 4 317 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:47:00
SEK 1 367
Fuldmonteret nordamerikansk sortbjørn (Ursus americanus)
Fuldmonteret nordamerikansk sortbjørn (Ursus americanus). H. 118 cm. L. 150 cm. Kan frit handles indenfor EU. Monteret på base med hjul.
Varunr: 5441457
SEK 21 584 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:57:00
SEK 8 634
12 Keilergewaff und Warzenschweinzähne (12)
Konvolut Keilergewaff und Warzenschweinzähne, montiert auf Trophäenplatten, 15-35x15-20cm. (12)
Varunr: 5393186
SEK 1 608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:01:00
SEK 429
Trophy / animal specimen, musk ox, head and shoulder mount, Canada
Trophy / animal specimen, head and shoulder mount, Canada, with certificate of origin, H 83cm, W 62cm, D 75cm, wear ad scuffing commensurate with age.
Varunr: 5393161
SEK 10 720 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:02:00
SEK 643
Trophäe / Jagdtrophäe / Schädel, Kudu
Trophäe / Jagdtrophäe / Schädel eines Kudus, auf einen Trophäenschild aus Holz montiert, H.122cm, B.96cm, altersgemäße Reibespuren.
Varunr: 5410461
SEK 2 412 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:11:00
SEK 536
Tierpräparat / Jagdtrophäe, Vollpräparat, Huhn / Seidenhuhn, Ostasien
Tierpräparat / Jagdtrophäe, Vollpräparat, Huhn / Seidenhuhn, Ostasien, als besonderes Kennzeichen gelten die fünf Zehen, H.37cm, altersgemäße Reibespuren.
Varunr: 5420457
SEK 1 072 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:18:00
SEK 429
20 Geweihe / Trophäen, Rehböcke (20)
Konvolut Geweihe / Trophäen, Rehböcke, Trophäen montiert auf Holzplatten, rückseitig datiert, 12-16x21-23cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren (20)
Varunr: 5393192
20:30:00
SEK 482
Stort skildpaddeskjold (Chelonia mydas)
Stort skildpaddeskjold fra suppeskildpade / grøn havskildpadde (Chelonia mydas). L. 72 cm. B. 63 cm. Fremstår med alderspræg og afslag i overfladen. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges ...
Varunr: 5441574
SEK 1 151 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:56:00
SEK 1 151
Skalmonteret waterbuck og kronhjort monteret med rhinsten (2)
Skalmonteret afrikansk waterbuck og europæisk kronhjort monteret med rhinsten. H. 90 og 80 cm. (2)
Varunr: 5431013
SEK 3 741 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
14:14:00
SEK 504
Trophy / antlers, Yakutia
Hunting trophy, elk antlers, Yakutia, 24-pointer, H 122cm, W 153cm, D 57cm, scuffing commensurate with age.
Varunr: 5393160
SEK 8 040 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
21:46:00
SEK 429
Trophy / skull with antlers, elk
Trophy/ skull with antlers, elk, Yakutia, uneven 23-ender, H 107cm, W 136cm, D 63cm, wear and scuffing commensurate with age.
Varunr: 5393159
21:47:00
SEK 536
Trophäe / Tierschädel mit Geweihe, Karibu
Jagdtrophäe / Tierschädel mit Geweih, Karibu, ungerader 27-Ender, ohne Unterkiefer, H.115cm, B.82cm, T.60cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie Kratzer.
Varunr: 5393280
SEK 1 608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
21:49:00
SEK 429
Trophäe / Tierpräparat, Elenantilope, Kopf-Schulter Montage
Trophäe / Tierpräperat, Elenantilope, Kopf-Schulter Montage, H.127cm, B.57cm, T.106cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Risse und Fellabrieb.
Varunr: 5393185
SEK 2 144 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
21:50:00
SEK 482
Trophäe / Schädel, Wasserbüffel
Trophäe / Schädel, Wasserbüffel, montiert auf auf Trophäenplatte, H.57cm, B.62cm, T.29,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ein Horn und die Nase abgebrochen.
Varunr: 5393163
21:51:00
SEK 429
Jagttrofæ, vandbøffel, hoved-skulder-montering
Jagttrofæ, vandbøffel, hoved-skulder-montering, H. 90 cm, B. 75 cm, D. 113 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ridser, afslag, en horn er brækket af, det andet er splintret.
Varunr: 5393281
SEK 3 216 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
21:52:00
SEK 429
Trophäe / Geweih mit Schädel, Karibu
Trophäe / Geweih mit Schädel, Karibu, ungerader 28-Ender, H.60,5cm, B.93cm, T.117cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer.
Varunr: 5393164
21:53:00
SEK 429
Kaskelot tand, hvalros tænder samt narhvaltand (4)
Kaskelottand (Physeter macrocephalus) m/ Cites certifikat EU 0725-1654/19 - H. 8 cm & vægt 213 gr. Samt 2 stk. hvalros tænder (Odobenus rosmarus) - den ene m/ revne - H. 13-15 cm & vægt samlet ca. 291 gr samt narhvaltand (Monodon monoceros) H. 15 cm & vægt ca. 721 gr.(4) Kan sælges indenfor ...
Varunr: 5434293
SEK 2 878 DK, Odense, Kratholmvej 24-09-2019
19:42:00
SEK 1 295
Jagttrofæ. Skuldermonteret Oryx (Oryx gazelle)
Jagttrofæ. Skuldermonteret Oryx (Oryx gazelle). H. 141 cm. D. 69 cm. Længde horn ca, 105 cm.
Varunr: 5423178
SEK 4 317 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
19:46:00
SEK 1 583
Jagttrofæ. Giraf monteret på plade
Jagttrofæ. Udstoppet girafhoved med hals med fodmontering H: 225 cm. Fremstår med brugsspor. Kan handles frit inden for EU uden CITES certifikat, ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse.
Varunr: 5435687
SEK 21 584 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
19:54:00
SEK 6 619
Stort hovedmonteret isbjørneskind 'Ursus maritimus'
Stort meget velbevaret hovedmonteret isbjørneskind 'Ursus maritimus'. Alle klør er intakte, vinterpels, monteret på gråt filt. L. 270 cm. B. 260 cm. Hjembragt fra Grønland 1995. Alle klør intakte. Fremstår meget velholdt i pelsen, dog slitage på næsen. Skindet kan handles frit inden for EU, uden ...
Varunr: 5429730
SEK 57 557 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-09-2019
20:29:00
SEK 28 779
Skuldermonteret Red Hartebeest (Alcelaphus buselaphus caama)
Skuldermonteret Red Hartebeest (Alcelaphus buselaphus caama). H.. 130 cm.
Varunr: 5444772
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2019
14:31:00
SEK 576
Skuldermonteret Blesbuck (Damaliscus pygargus phillipsi)
Skuldermonteret Blesbuck (Damaliscus pygargus phillipsi) H. 77 cm.
Varunr: 5444774
SEK 2 158 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2019
14:31:00
SEK 576
Konvolut Rehgeweihe (11)
Konvolut Rehgeweihe (11) polychrom bemalte Tierschädel auf Holztafeln, wenige mit Unterkieferteil rückwertig, Spießer, Gabler und Sechsender. Ø Maße: H. 32, B. 14, T. 20 cm. Gebrauchsspuren vorhanden, Schäden in Malschicht.
Varunr: 5443654
SEK 1 286 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-09-2019
18:15:00
SEK 429
Stort meget velbevaret hovedmonteret isbjørneskind 'Ursus maritimus'
Meget stort og meget velbevaret hovedmonteret isbjørneskind 'Ursus maritimus'. Alle klør er intakte, vinterpels, monteret på sort filt. L. 314 cm. B. 258 cm. Hjembragt fra Grønland 2015. Alle klør intakte. Fremstår meget velholdt i pelsen, Konserveret og monteret af museumskonservator Erling ...
Varunr: 5439637
SEK 86 336 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2019
18:37:00
SEK 44 607
Grønlandica. Udskåret Narhvaltand 'Monodon monoceros'.
Grønlandica. Udskåret Narhvaltand 'Monodon monoceros'. udskåret af den grønlandske kunstner Aksel Sandgren Brandt, der har udskåret en ligende tand, som er ophængt i det grønlandske selvstyres sal. Motiverne er Havets Moder og Angakok samt alle havets dyr. Længde 220 cm. Vægt ca. 3,75 kg. ...
Varunr: 5439871
SEK 230 228 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2019
18:53:00
SEK 115 114
Konvolut Hornträgerschädel/ Hirsch/ Spießbock/ Gnu (3)
Konvolut Hornträgerschädel/ Hirsch/ Spießbock/ Gnu (3) polychrom angemalte Tierschädel vom Hirsch Spießbock und Gnu, zwei auf Holztafel montiert, Spießbockhörner aufgesetzt/ abnehmbar. Maße Hirsch: B. 100, H. 100, T. 62 cm. geringe Gebrauchsspuren vorhanden, Schäden in Malschicht.
Varunr: 5443004
SEK 5 360 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-09-2019
19:25:00
SEK 429
Grønlandica. Narhvalstand 'Monodon monoceros'
Grønlandica. Narhvaltand 'Monodon monoceros'. Længde 201 cm. Vægt ca. 3,62 kg. Kan sælges indenfor EU uden CITES certifikat. Isat metalstykke i enden, så den kan stå¨uden at ødelægge endestykket.
Varunr: 5446079
SEK 25 901 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2019
19:38:00
SEK 15 828
Skuldermonteret hvid Blesbuck (Damaliscus pygargus phillipsi)
Skuldermonteret hvid Blesbuck (Damaliscus pygargus phillipsi) H. 76 cm.
Varunr: 5444776
SEK 2 158 DK, Herlev, Dynamovej 26-09-2019
15:28:00
SEK 504
Par løse bøffelhorn, L 71 cm (2)
Par løse bøffelhorn, L 71 cm. Fremstår med tørrevner. (2)
Varunr: 5444623
SEK 1 151 DK, Odense, Kratholmvej 29-09-2019
19:30:00
SEK 504