Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Udstoppet alligator
Udstoppet alligator, L. 135 cm. Fremstår med lille reperation på halespids.
Varunr: 4992355
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2018
14:11:00
SEK 583
To skalmonterede jagttrofæer
To skalmonterede jagttrofæer. H 70 cm. (2)
Varunr: 4997301
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
16:01:00
SEK 389
Jagttrofæ, præparat, gnu/oksegnu, hoved-skulder-montering
Jagttrofæ, præparat/dyrepræparat af en oksegnu, hoved-skulder-montering, H. 80 cm, B. 38 cm, D. 74 cm, delvist mangler i pelsen.
Varunr: 4975418
SEK 4 579 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:25:00
SEK 2 169
Jagdtrophäe, Präparat / Tierpräparat, Gams, Kopf-Schulter-Montage
Jagdtrophäe, Präparat / Tierpräparat einer Gams, Kopf-Schulter-Montage, montiert auf Trophäenschild aus Holz, H. 50cm, B. 25cm, T. 36cm, leichte Reibespuren an den Hörnern.
Varunr: 4975415
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:27:00
SEK 386
Jagdtrophäe, Präparat / Tierpräparat, Vollpräparation, Fuchs / Rotfuchs
Jagdtrophäe, Präparat / Tierpräparat, Vollpräparation eines Fuchses / Rotfuchses, liegend, H.23cm, B.44cm, T.46cm, beide Ohren mit Beschädigungen, altersgemäße Reibespuren.
Varunr: 4975417
20:27:00
SEK 916
Antilope fod omlavet til askebæger
Antilope fod omlavet til askebæger. H. 21 cm.
Varunr: 4997271
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-05-2018
20:31:00
SEK 453
Jagttrofæ, præparat, kudu, hoved-skulder-montering
Jagttrofæ, præparat af en kudu, hoved-skulder-montering, H. ca. 150 cm, B. 48 cm, D. 93 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, delvist mangler i pelsen på halsen, hornene kan tages af.
Varunr: 5003947
SEK 6 748 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:45:00
SEK 5 302
Jagttrofæ, præparat, koantilope/haartebest, hoved-skulder-montering
Jagttrofæ, præparat af en koantilope/haartebest, hoved-skulder-montering, H. 85 cm, B. 45 cm, D. 64 cm, fremstår med en lille mangel ved venstre øre.
Varunr: 4975439
SEK 4 097 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:45:00
SEK 386
Jagttrofæ, bjørn, med CITES-certifikat
Jagttrofæ, bjørn/sortbjørn, monteret på stensokkel, med CITES-certifikat, H. 114 cm, B. 50 cm, D. 108 cm, fremstår med kraftige afslag på stensoklen.
Varunr: 4975378
SEK 17 351 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:49:00
SEK 5 302
Jagttrofæ, præparat, dyreskind/forligger, bjørn/sortbjørn, med CITES-certifikat
Jagttrofæ, præparat, dyreskind af en sortbjørn, skind på sort fleece, med CITES-certifikat, H. 18 cm, B. ca. 135 cm, D. ca. 150 cm, fremstår med meget lette urenheder, den ene pote har løsnet sig fra fleecen.
Varunr: 4975380
SEK 7 712 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:51:00
SEK 2 410
Jagdtrophäe, Präparat / Tierpräparat, Springbock, Kopf-Schulter-Montage
Jagdtrophäe, Präparat / Tierpräparat eines Springbock, Kopf-Schulter-Montage, H.63cm, B.31cm, T.50cm, partiell Reibespuren .
Varunr: 4975420
21:10:00
SEK 386
Jagdtrophäe, Präparat / Tierpräparat, Zwergantilope / Dikdik, Kopf-Schulter-Montage
Jagdtrophäe, Präparat / Tierpräparat einer Zwergantilope / Dikdik, Kopf-Schulter-Montage, H.42cm, B.22cm, T.32cm, altersgemäße Reibespuren.
Varunr: 4975416
21:30:00
SEK 386
Jagdtrophäe, Präparat / Tierpräparat. Wildschaf, Kopf-Schulter-Montage
Jagdtrophäe, Präparat / Tierpräparat eines Wildschafs, Kopf-Schulter-Montage, montiert auf Trophäenschild aus Holz, H.62cm, B.60cm, T.46cm, leichte Fehlstellen am Maul.
Varunr: 4975419
SEK 3 133 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:36:00
SEK 1 446
Udstoppet lunde/søpapegøje
Udstoppet søpapegøje / lunde (Fratercula arctica) på stand af bemalet af lava og gips. H. 28 cm.
Varunr: 5004240
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
15:27:00
SEK 777
Udstoppet havørn monteret på gren
Udstoppet havørn (Haliaeetus Albicilla) monteret på gren H. 87 B. 30 D. 36 cm. (Fuglens længde ca. 62 cm). Kan frit sælges uden CITES certifikat.
Varunr: 4997893
SEK 12 951 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
19:15:00
SEK 3 108
Udstoppet Kongeørn (Aquila chrysaetos)
Udstoppet Kongeørn (Aquila chrysaetos) han, monteret på gren. H. 99 cm. Fremstår med brugsspor, slid på brystkasse. Cites certifikat fra Naturstyrelsen medfølger.
Varunr: 4979956
SEK 6 475 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
19:21:00
SEK 3 626
Konvolut Jagdtrophäen / Geweihe, Rehböcke (21)
Konvolut vom 21 Jagdtrophäen mit Schädelplatten von Rehböcken, je auf profilierten Holzplatten montiert, Maße: L. ca. 35 cm, B. ca. 13 cm, Abnutzungsspuren, wie partielle Kratzer und Bestoßungen, vereinzelt lockere Montierung. (21)
Varunr: 4985829
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:04:00
SEK 482
Brudeand (Aix sponsa), Lunde, hovedmonteret kanin, gås (4)
Samling udstoppede dyr fugle bestående af: Brudeand - Aix sponsa (han), nedlagt i Canada 1974, Hovedmonteret kanin, nedlagt i Canada 1971, Færøsk lunte (konservator Jens-Keld Jensen), Gås nedlagt i Canada 1974 monteret på træstup. (4)
Varunr: 5005751
SEK 2 331 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
18:00:00
SEK 712
Høg med skade på halen monteret med spurv
Høg med skade på halen monteret med spurv. Proveniens: Nedlagt af sælger i Canada 1971. Effekter omfattet af Washintongtonkonventionens bilag B importereret under de lempeligere bestemmelser om bohave, personlig effekt eller jagttrofæ kan videresælges lovligt forudsat at importen er sket på et ...
Varunr: 5005747
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
18:31:00
SEK 389
Hovedmoneret vildsvin
Hovedmoneret vildsvin. Monteret på trofæplade med udskæringer, nedlagt i Canada 1976. H. 50 B.40.D. 40 cm.
Varunr: 5005760
SEK 1 943 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
19:00:00
SEK 518
Udstoppet vandrefalk (Falco peregrinus) han. Monteret på gren.
Udstoppet vandrefalk (Falco peregrinus) han. Monteret på gren. L. 45 cm. Proveniens nedlagt af sælger i Canada 1970. Effekter omfattet af Washintongtonkonventionens bilag B importereret under de lempeligere bestemmelser om bohave, personlig effekt eller jagttrofæ kan videresælges lovligt ...
Varunr: 5005743
SEK 2 590 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
19:00:00
SEK 648
Impala, jagttrofæ
Impala, jagttrofæ, stående på træsokkel, soklens overside består af kunstmasse med naturligt udseende, højde i alt ca. 174 cm, sokkelmål ca. 112 x 34 x 37 cm, fremstår med minimal slitage, små mangler på skindet.
Varunr: 4943887
SEK 22 171 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:00:00
SEK 4 097
Fasanenhenne, Tierpräparat
Stehende Fasanenhenne, Vollmontage, Tierpräparat einer stehenden Fasanenhenne auf gestalteter Plinthe, Objektmaße: H. 17 cm, D. 20 cm, T. 85 cm. Guter Erhaltungszustand, minimale Gebrauchsspuren möglich.
Varunr: 4675954
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:22:00
SEK 386
'Gazeller' et par skulpturer af messing. (2)
'Gazeller' et par skulpturer af messing. H. 45 cm. B. 51 cm. (2)
Varunr: 5004358
SEK 6 475 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2018
20:42:00
SEK 1 230
Konvolut Springbockfelle (3)
Konvolut, drei Springbockfelle, weiß- und hellbraunfarben, Maße jeweils : L. ca. 95 cm, B. ca. 70 cm. (3)
Varunr: 5006164
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:50:00
SEK 386
Samling trofæ og udstoppet fugle m.m (5)
Samling trofæ i form af gevir B ca 70 cm. sæt kohorn B ca 88 cm, samt mindre sæt horn fra Mexico og udstoppet fugle H 27-28 cm. Fremstår med brugsspor (5)
Varunr: 5006683
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2018
15:55:00
SEK 712
Skuldermonteret Virginiahjort, også kaldet hvidhalet hjort, (Odocoileus virginianus).
Skuldermonteret Virginiahjort, også kaldet hvidhalet hjort, (Odocoileus virginianus). Ulige seksender. Proveniens: Nedlagt i Canada 1974. Virginiahjorten findes vildt over store dele af Amerika. Den findes i hele USA og det sydlige Canada og helt ned til Peru og Brasilien. Fremstår med ...
Varunr: 5005776
SEK 1 554 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2018
18:30:00
SEK 389
En samling opsatser fra råbuk (24)
En samling opsatser fra bl.a råbuk, skalmonterede jagttrofæer monteret på plade(enkelte uden plade), i alt 24 stk.. Fremstår med håndteringsspor herunder enkelte med defekter. (24)
Varunr: 5005065
SEK 1 295 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2018
19:00:00
SEK 648
Skuldermonteret Virginiahjort, også kaldet hvidhalet hjort, (Odocoileus virginianus)
Skuldermonteret Virginiahjort, også kaldet hvidhalet hjort, (Odocoileus virginianus). Ulige seksender. Proveniens: Nedlagt i Canada 1974. Virginiahjorten findes vildt over store dele af Amerika. Den findes i hele USA og det sydlige Canada og helt ned til Peru og Brasilien.
Varunr: 5005771
SEK 3 626 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2018
19:30:00
SEK 453
Tierpräperat, Impala, Hinterteil, mit Schwanz, hellbraunes Fell
Tierpräperat, Hinterteil vom Impala , mit Schwanz, hellbraunes Fell, zum Hängen an die Wand geeignet, H.45 cm, B.28 cm, T.20 cm.
Varunr: 5006644
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-05-2018
20:03:00
SEK 434
 1 2  >>