Utropspris
   Varor pr. sida   24 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Skalmonteret jagttrofæ: Grants gazelle (Nanger granti)
Skalmonteret jagttrofæ: Grants gazelle (Nanger granti). TL 60 cm. Brugsspor.

Varunr: 6045286
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:55
SEK 477
Skalmonteret jagttrofæ: Sabelantilope (Hippotragus niger)
Skalmonteret jagttrofæ: Sabelantilope (Hippotragus niger) TL 89 cm. Løse horn. Brugsspor.

Varunr: 6045282
SEK 2 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:55
SEK 546
Diverse små skalmonterede jagttrofæer (7)
Diverse små skalmonterede jagttrofæer bestående af oribi, duiker, klipspringer, grysbok, dik-dik og stenbuk. Alle monteret på plader. Brugsspor, løse horn. (7)

Varunr: 6045372
20:22
SEK 409
Samling udstoppede fugle m.m., bl.a. Blishøne, Strandskade m.m. (12)
Samling udstoppede fugle m.m., bl.a. Blishøne (Fulica atra) m/ konservatormrk. 150070 H. 32 cm, Strandskade ((Haematopus ostralegus) H. 29 cm, Rørhøne (Gallinula chloropus) m/ konservatormrk. 150068 H. 24 cm, Vandrikse (Rallus aquaticus) m/ konservatormrk. 150067 H. 20 cm, Brushane (Philomachus ...

Varunr: 6045448
SEK 1 364 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
19:50
SEK 614
Udstoppet Spurvehøg & Tårnfalk (2)
Udstoppet Spurvehøg (Accipiter nisus), monteret på gren, m/ konservatormrk. 149835, mangler ene øje, H. 41 cm. & Tårnfalk (Falco tinnunculus), monteret på gren, m/ konservatormrk. 149837, H. 30 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. (2) Cites certifikater DK--2021-0022120-01 & ...

Varunr: 6027232
SEK 1 637 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
19:53
SEK 409
Samling udstoppede fugle m.m. bl.a. Stormmåge, Fjordterne m.m. (8)
Samling udstoppede fugle m.m. bl.a. Stormmåge (Larus canus) m/ konservatormrk. 150052 H. 26 cm, Fjordterne (Sterna hirundo) m/ konservatormrk. 150050 H. 20 cm, siddende Mallemuk (Fulmarus glacialis) L. 38 cm, Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) H. 22 cm, Sortterne (Chlidonias niger) H. 14 cm, ...

Varunr: 6045912
20:16
SEK 1 023
Samling udstoppede fugle m.m. bl.a. Fasan, Agerhøne m.m. (8)
Samling udstoppede fugle m.m. bl.a. Fasan (Phasianus colchicus) mangler lidt af pladen H. 32, L. 71 cm, Agerhøne (Perdix perdix) H. 22 cm, Sjagger (Turdus pilaris) m/ konservatormrk. 149933 H. 23 cm, Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) m/ konservatormrk. 149927 H. 19 cm, Sangdrossel (Turdus ...

Varunr: 6045999
20:23
SEK 818
Udstoppet Tjur på gren, vægophængt.
Udstoppet Tjur på gren, vægophængt. H. på Tjur ca. 60 cm. Fremstår med brugsspor/støv.

Varunr: 6044559
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
20:40
SEK 409
Samling udstoppede nordatlantiske fugle: Lomvie, Fjeldrype m.m. (6)
Samling udstoppede nordatlantiske fugle, bl.a 2 stk Lomvie H. ca 25 cm, Fjeldrype H. ca 25 cm, Havlit H.ca 28 cm, Alm Rjove H.ca 26 cm, samt Lomvie unge H.ca 24 cm. Alle monteret på træplade. Proveniens: Fra udstillingsmontre. Skole i Sønderjylland. (6)

Varunr: 6042772
SEK 1 364 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-06-2021
12:53
SEK 1 296
Hovedmonteret isbjørneskind
Hovedmonteret isbjørneskind 'Ursus maritimus', alle klør er intakte, monteret på stof. Fra halespids til snude L. ca. 210 cm. Fra forpote til forpote ca. 255 cm. Fremstår med alm. aldersrelaterede brugsspor. Mund er fremstillet af plast (med små limninger). Skindet kan handles frit inden for EU, ...

Varunr: 6043646
SEK 16 365 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-06-2021
20:04
SEK 11 456
Udstoppet husmår samt mink. (2)
Udstoppet Husmår på gren ( Martes foina.) H.ca 70 cm incl gren/plade. >br> Stemplet i bunden Leo Novrup, Konservator, Bredballe Vejle. Dertil udstoppet Mink. L. ca 48 cm, H. ca 19 cm incl sokkel. Monteret på træplade. Proveniens: Fra udstillingsmontre. Skole i Sønderjylland. Fremstår med ...

Varunr: 6038688
SEK 1 091 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-06-2021
20:52
SEK 477
Hovedmonteret isbjørneskind
Hovedmonteret isbjørneskind 'Ursus maritimus', alle klør er intakte, monteret på stof. Fra halespids til snude L. ca. 225 cm, fra bagpote til bagpote B. ca. 210 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, hul på skin ved nakke, øre med slid. Et par løse pelsdele medfølger. Mund er fremstillet af...

Varunr: 6041810
SEK 21 820 DK, Herlev, Dynamovej 25-06-2021
09:18
SEK 2 182
Skalmonteret jagttrofæ: Stenbuk og reedbuck (2)
Skalmonteret jagttrofæ: Stenbuk TL 56 cm og reedbuck TL 28 cm. Brugsspor. (2)

Varunr: 6046321
SEK 1 909 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
13:06
SEK 409
Skalmonteret jagttrofæ: Topi (Damaliscus lunatus jimela)
Skalmonteret jagttrofæ: Topi (Damaliscus lunatus jimela) TL 67 cm. Brugsspor.

Varunr: 6046312
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
15:07
SEK 409
Par udstoppede Tjur (Tetrao urogallus) (2)
To udstoppede fugle. Tjur på gren H:ca 64 cm incl gren, L: ca 68 cm. Samt Tjur høne på træstub. H:ca 40 cm incl træstub, L: ca 53 cm. Begge er monteret på træplade. Fremstår med brugsspor, slid på fjerdragt. (2)

Varunr: 6044034
SEK 1 364 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-06-2021
15:39
SEK 409
Skalmonteret jagttrofæ: Lichtensteins Hartebeest (Alcelaphus buselaphus lichtensteinii)
Skalmonteret jagttrofæ: Lichtensteins Hartebeest (Alcelaphus buselaphus lichtensteinii). TL 58 cm. Brugsspor.

Varunr: 6046317
16:08
SEK 409
Skalmonteret jagttrofæ: Hirola/Hunters Hartebeest (Beatragus hunteri)
Skalmonteret jagttrofæ: Hirola/Hunters Hartebeest (Beatragus hunteri). L 82 cm. Brugsspor. Monteret på plade.

Varunr: 6046345
SEK 1 637 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
18:09
SEK 477
Jagttrofæ. Skalmonteret kronhjort
Jagttrofæ. Skalmonteret kronhjort. L: 97 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6046519
SEK 2 046 DK, Vejle, Dandyvej 26-06-2021
20:29
SEK 477
Jagttrofæ. Hovedmonteret vildsvin
Jagttrofæ. Hovedmonteret vildsvin. L: 67 cm. Fremstår med brugsspor

Varunr: 6046523
SEK 4 091 DK, Vejle, Dandyvej 26-06-2021
20:31
SEK 409
Jagttrofæ. Skalmonteret kronhjort. L: 116 cm. Fremstår med brugsspor og skade på kraniet. Løs plade.

Varunr: 6046521
SEK 1 364 DK, Vejle, Dandyvej 26-06-2021
20:39
SEK 477
Jagttrofæ. Skalmonteret kronhjort. L: 120 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6046520
20:40
SEK 546
Jagttrofæ. Hovedmonteret hvid blisbuk
Jagttrofæ. Hovedmonteret blisbuk. H: 95 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6037484
SEK 2 728 DK, Vejle, Dandyvej 26-06-2021
20:52
SEK 477
Udstoppet Guldfasan
Udstoppet Guldfasan (Chrysolophus pictus), monteret på gren, L. 63, H. 38 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.

Varunr: 6046682
SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 27-06-2021
19:52
SEK 409
Udstoppet Hermelin, lækat, husmår. (4)
Husmår (Martes foina) L: 51 cm. fra hale til snude. dertil 2 lækatte( Mustela erminea) samt Hermelin L: 27 cm fra hale spids til snude. Alle er monteret på træplade. Proveniens: Fra udstillingsmontre. Skole i Sønderjylland. (4)

Varunr: 6046448
SEK 1 091 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-07-2021
12:02
SEK 409