Utropspris
12345»   Varor pr. sida   125 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108

Varunr: 5438340
SEK 6 953 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
13:20
SEK 904
HÅG Kontorstol model H03
HÅG Kontorstol model H03, sæde/ryg betrukket med rødt uld, justerbar sæde og ryg, stel af fempasfod. Fremstår med brugsslitage. Defekt beslag ved ryg.

Varunr: 5734657
SEK 1 391 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
13:20
SEK 417
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord af palisander, model FK-196
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord af palisander med stel af matforkromet fjederstål, front med en skuffe. Fremstillet hos Kill International, model FK-196. H. 69 cm. B. 180 cm. D. 90 cm. cm. Nøgle medfølger. Fremstår med et mindre trykmærke i plade samt små brugsspor.

Varunr: 5680293
SEK 69 530 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:58
SEK 34 765
Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af mahogni.
Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af mahogni, front med tre skuffer. H. 72 cm. B. 200 cm. D. 94 cm. Fremstår med overfladeridser og skrammer. Nøgle medfølger ikke.

Varunr: 5733891
SEK 1 391 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
18:30
SEK 487
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107

Varunr: 5438310
SEK 6 119 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:40
SEK 626
Schreibtisch, wohl Deutschland, 1950er/1960er Jahre
Schreibtisch, wohl Deutschland, 1950er/1960er Jahre. Konstruktion teilweise aus massivem Holz, Tischplatte furniert. Vier Schubladen mit Metallgriffen. Maße: ca. H. 81 cm, B. 168 cm, T. 64 cm. Gebrauchsspuren, starke Kratzer, Flecken, Tischplatte leicht verzogen.

Varunr: 5691346
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:43
SEK 414
Norman Foster & Partner, skrivebord/spisebord, model Nomos, fremstillet hos Tecno, Italy
Norman Foster & Partner, skrivebord/spisebord, model Nomos, fremstillet hos Tecno, Italy. Formgivet i 1986. Spinkelt understel af forkromet stålrør og aluminium. Bordpladen er sortlamineret. Fremstår med generelle brugsspor, overfladen delvist med ridser, sidedelene er lidt skæve. L. 250 cm, B. ...

Varunr: 5366761
SEK 4 144 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:06
SEK 414
Arne Jacobsen. 7'er kontorstol, model 3117
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal nybetrukket med hvid læder, på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår med lettere brugsspor, senere ombetrukket med hvidt læder.

Varunr: 5729755
SEK 11 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:15
SEK 1 947
Hailo, Drehstuhl
Hailo, Drehstuhl. Verstellbare Konstruktion mit Sitz- und Rückenschale bezogen mit braunem Kunstleder. Auf Rollen. Sh. 42-55cm, B. 42 cm. Gebrauchsspuren, eine Druckstelle.

Varunr: 5731149
19:16
SEK 414
Arne Jacobsen. Oxford høj armstol / kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford høj armstol / kontorstol betrukket med cognacfarvet anilin læder, stel på fempas drejelig stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007. Fremstår nybetrukket ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognacfarvet anilin læder.

Varunr: 5559060
SEK 12 237 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:30
SEK 8 066
Skrivebord, valnød

Varunr: 5693429

SEK 5 562 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
19:34
SEK 834
Charles Eames. Kontorstol model EA117, rød Hopsak.
Charles Eames 1907-1978. Kontorstol med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, betræk af rød Hopsak, vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Nyeste generation med krom-ring. Model EA117. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med enkelte ridser samt ...

Varunr: 5647891
SEK 6 953 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
19:52
SEK 1 321
Skrivebord af teak, 1960'erne
Fritstående skrivebord af fineret og massiv teak med svævende bordplade med profilering langs kant på undersiden. Front med fire skuffer, H. 73 B. 200 B. 96 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder skuffekanter med nogle afslag. Bordpladen med nogle mærker, farveforskelle ...

Varunr: 5732404
SEK 3 616 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:07
SEK 2 364
Ole Wanscher. (???) Fritstående skrivebord af teaktræ
Ole Wanscher (???) Fritstående skrivebord af teaktræ, Syv skuffer i front med messinggreb, affaset ben. H. 73 L. 162 B. 83 cm. Fremstår uden nøgle, pletter på plade, enkelte ridser og mærker.

Varunr: 5716339
SEK 16 687 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:09
SEK 626
Dansk møbelproducent. Skrivebord, teak
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord af teak og fineret teak, front med seks skuffer, modsatte side med hylde samt to nedfældelige låger. H. 72, L. 146, B. 72 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, farvenuancer på pladen, mindre finerafslag langs kanter samt et skuffegreb med ...

Varunr: 5733896
SEK 2 086 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:12
SEK 1 669
Charles Eames. Konferencestole EA-109, full leather

Varunr: 5422293
SEK 18 773 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
20:20
SEK 15 297
Charles Eames. Kontorstol, model EA-119, sort læder
Charles Eames 1907 - 1978. Højdejustérbar kontorstol med vip, model EA-119, monteret med ny gaspatron, sæde og ryg med betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, armlæn og fempasfod af sortlakeret aluminium med hjul, Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. 45/57 cm. Fremstår med alm. ...

Varunr: 5721041
SEK 15 297 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:20
SEK 8 344
Charles Eames. Kontorstol. Time Life Lobby Chair, sort anilin læder
Charles Eames. Kontorstol, Time Life Lobby Chair med vip, stel samt fempasfod af forkromet metal monteret med hjul, justerbar højdeindstilling med ny original gaspatron. Fremstillet hos Vitra. Nybetrukket med knapsyet sort anilin læder. Sæde H. 50/63 cm. Fremstår professionel nybetrukket. ...

Varunr: 5720735
SEK 30 593 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:25
SEK 765
Charles Eames Soft Pad højrygget kontorstol, Model EA -219 Full leather, brun
Charles Eames 1907 - 1978. Soft Pad højrygget kontorstol, Model EA-219, Full leather, med armlæn af forkromet aluminium, sæde og ryg med betræk af brun læder, højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod i forkromet aluminium med hjul. Nyeste generation med chrom-ring. Formgivet 1958. ...

Varunr: 5693490
SEK 27 812 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:29
SEK 4 728
Fritstående skrivebord af teak, 1960'erne
Fritstående skrivebord af teak, 1960'erne. H 75, 151 x 81 cm. Nøgle medfølger. Enkelte afslag/kanthak.

Varunr: 5694460
SEK 6 953 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:36
SEK 1 669
Charles Eames, Højrygget armstol, EA119, brun læder.
Charles Eames. Armstol fra serien "Aluminium Group Konference" model EA119 i mørkebrun læder med høj ryg. Stel samt fempasfod m. hjul af forkromet aluminium, justerbar. Formgivet i 1958, fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med reparation på sæde.

Varunr: 5647887
SEK 10 569 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
20:49
SEK 556
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med cognacfarvet anilin læder, fuldpolstret, stel på fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med læder.

Varunr: 5651985
SEK 9 734 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
21:10
SEK 417
Zwei Griffe / Türgriffe, Aluminium zaponiert (2)
Paar Griffe / Türgriffe, Stahl. Lange Türgriffe aus zaponiertem Aluminium, gleichmäßig kanneliert, L.82cm, B.11cm, T.4cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleinere Kratzer im Metall.

Varunr: 5502978
SEK 1 865 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:22
SEK 414
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217
Charles Eames. Soft Pad kontorstol betrukket med originalt gråt læder, femfasfod og armlæn af forkromet aluminium, højdejustérbar med vippefunktion. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra, model EA-217. Fremstår med lettere / mindre brugsspor.

Varunr: 5688265
SEK 22 250 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
21:24
SEK 1 808
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208
Charles Eames. 'Soft Pad' kontorstol med stel af forkromet aluminium, sæde og ryg betrukket med brunt læder, bagside med sort hopsak, drejelig firpas-fod. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra, model EA 208 fra serien 'Soft Pad Group'. Fremstår med brugsspor

Varunr: 5406238
SEK 15 297 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
21:29
SEK 695
Møbelproducent. Skrivebord / spisebord, sort glas
Møbelproducent. Skrivebord / spisebord med rektangulær topplade af sort glas. stel af sortlakeret metal. 2000'tallet. H. 72 L. 180 D. 100 cm. Fremstår med flere mindre afskalninger på stel og ridser på plade.

Varunr: 5727265
SEK 1 669 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
21:38
SEK 417
Skrivbord med 2 lådor
SKRIVBORD, omkring 1900-talets mitt, 2 lådor i sargen, nyckelskyltar i gulmetall, höjd ca 78, 103x56 cm

Varunr: 5735617
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-08-2020
12:39
Se mer
Kusch & Co, Bord med stel af metal
Kusch & Co, Bord med stel af metal, Plade af bejdset bøg kan vippes. H. ca. 73 cm. L. 140 cm. D. 100 cm. Monteret på hjul af sort plast. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5735809
SEK 2 086 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
15:20
SEK 417
Dansk møbelproducent: Fritstående skrivebord - teaktræ
Dansk møbelproducent: Fritstående skrivebord fineret med teaktræ. Front med 4 skuffer, på bagside rum og låge. H 73 cm, B 130 cm, D 69 cm. Brugsspor, mærker og huller i topplade. Nøgler medfølger.

Varunr: 5729215
SEK 1 669 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2020
15:47
SEK 487
Kinesisk skrivebord af lakeret træ.
Kinesisk bord af sortlakeret træ, front med tre skuffer, greb af bruneret messing. 1900-tallets 2. halvdel. Plade ilagt flet H. 80. 79 x 160 cm. Fremstår med alm. brugsspor/patinering

Varunr: 5722959
SEK 1 947 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2020
16:36
SEK 417