Utropspris
123»   Varor pr. sida   77 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Grann & Lagley. Kander og kasseroller af sølv, 1946 (4)
Grann & Lagley. En samling sølv bestående af: Par kasseroller med tud, monteret med greb af bakelit, L. 19,5 cm, sovsekande på tre fødder monteret med hank af bakelit L. 19,5, kande med hank af bakelit H. 15,5 cm, alle stemplet. Vægt 695 g (4)

Varunr: 6252011
SEK 2 840 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-08-2022
15:42
SEK 2 698
Skål af sølv med glasindsats, 1922
Skål af lethammerslået sølv med glasindsats, københavnerstemplet 1922. H. inkl. indsats 10 cm. Vægt eksl. indsats 380 gram. Med indgravering i bund.

Varunr: 6252010
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-08-2022
15:43
SEK 1 420
Kande, fad og lommelærke i sølvplet (3)
Rugersbros. Stor kande i sølvplet (med initialer på front) h. 32 cm. Rundt fad i sølvplet Ø42.5 cm. Engelsk lommelærke med sølvplet montering h. 17 cm. Delene fremstår med slitage og brugsspor (3)

Varunr: 6222090
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-08-2022
10:55
SEK 426
Cohr m.m. Moderne kaffeservice af plet, 1900-tallets 2. halvdel (3)
Cohr m.m. Moderne kaffeservice af pletsølv & sort bakelit, flødekande ej stemplet, 20. Årh. 2. halvdel, H. 6,5-20 cm. Fremstår m/ brugsspor. (3)

Varunr: 6248011
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
12:01
SEK 426
Evald Nielsen. Cigaret etui af sølv
Evald Nielsen. Cigaret etui af sølv. 9 x 8,5 cm. Vægt 105 g. Fremstår med buler.

Varunr: 6218551
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
17:13
SEK 710
To fugleformede bordpynt af sølv, 19 årh. (2)
To fugleformede bordpynt af sølv, begge med hængslet hoveder samt bevægelige vinger, øjne med røde glasflusser. Stemplede København og VB, 19 årh. H. 7 og 13 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, trykket næb, hale og fødder. 1 hængsel defekt. (2)

Varunr: 6252017
SEK 7 101 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
18:01
SEK 4 260
Cohr. Kaffekande, sølv, 753 g.
Cohr. Kaffekande, Tretornet sølv. Rokokoform, skævknækket korpus, H. 26 cm. Vægt 753 g.

Varunr: 6244313
SEK 4 260 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
18:17
SEK 2 840
Fredericia Sølvvare Fabrik. Moderne mælkekande af sølv, anno 1961
Fredericia Sølvvare Fabrik. Moderne mælkekande af sølv med hank af sort kunstmateriale, anno 1961. H. 13,5 cm. Vægt ca. 270 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6222297
SEK 2 840 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
19:37
SEK 2 414
K.C. Hermann. Oval skål af sølv, anno 1940
K.C. Hermann. Oval skål af sølv, anno 1940. H. 13. L. 31. B. 23 cm. Vægt ca. 728 g. Fremstår med brugsspor og gravering.

Varunr: 6222206
SEK 7 101 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
19:47
SEK 5 681
Peruviansk fad af sterlingsølv, 1900-tallet
Peruviansk fad af hammerslået sterlingsølv med ornamentik i inkastil, kantet fane med geometrisk mønster og dyremotiver på hjørnerne, 1900-tallet. L. 39. B. 28 cm. Vægt ca. 743 g.

Varunr: 6242407
SEK 8 521 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
19:59
SEK 5 681
Kinesisk sølvsmed. Lågkrukke og to små bægre af sølv, omkr. 1900 (3)
Kinesisk sølvsmed. Lågkrukke og to små bægre af sølv, rigt dekoreret i relief med blomster og ornamenter, stemplet med kinesiske skrifttegn, Kina omkr. 1900. H. 6 og 4,3 cm. Samlet vægt ca. 130 g. Fremstår med brugsspor. (3)

Varunr: 6249507
SEK 1 704 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
20:03
SEK 1 136
Alfredo Ortega & Sønner, Mexico. Et par bryllupsbægre af sterlingsølv (2)
Alfredo Ortega & Sønner, Mexico 1900-tallet. Et par bryllupsbægre af sterlingsølv dekoreret i relief med bl.a. mands- og kvindemaske. H. 15 cm. Samlet vægt ca. 530 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6228215
SEK 6 249 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
20:07
SEK 4 544
Carl M. Cohr. 'Gl. Herregård' bestik af sølv (84)
Carl M. Cohr. 'Gl. Herregård' bestående af: 13 middagsknive L. 22 cm, 10 frokostknive L. 20 cm, 8 middagsgafler L. 20 cm, 8 frokostgafler L. 19 cm, 13 suppeskeer L.19, 5 cm (1 ske med længde 21 cm), 13 dessertskeer L. 17, 5 cm, 10 kagegafler L. 13, 5 cm samt 9 kaffeskeer. L. 11,5 cm. Samlet vægt ...

Varunr: 6225836
SEK 21 302 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
20:15
SEK 14 201
A. Michelsen, Mogens Bjørn-Andersen m.fl. Salt- og peberbøsser, kertestage samt en samling saltskeer af sølv og sterlingsølv (29)
Salt- og peberbøsser, saltskeer m.m. af sølv og sterlingsølv bestående af et salt-/pebersæt med kuglefødder fra Mogens Bjørn-Andersen, salt-/peberbøsse og kertestage fra A. Michelsen med grøn emalje og en samling på 25 saltskeer i forskellige mønstre bl.a. 'Lilje', 'Strand' og 'Herregård', tre ...

Varunr: 6230945
20:15
SEK 2 130
A.F. Rasmussen. Moderne kande af sterlingsølv med træmonteringer, ca. 1950'erne
A.F. Rasmussen. Moderne kande af sterlingsølv, prydet med hank og fodstykke af træ, udført ca. 1950'erne. H. 17,5 cm. Vægt : ca. 445 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6230141
SEK 4 828 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
20:19
SEK 3 692
Umberto & Arnaldo Malinverni, Milano. Moderne æbledeler af sølv, 1900-tallets midte
Umberto & Arnaldo Malinverni, Milano. Moderne æbledeler af sølv, udført 1900-tallets midte. L. inkl. hanke: ca. 14,5 cm. Vægt: ca. 128 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6248398
SEK 1 988 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
20:27
SEK 1 420
Kinesisk sølvsmed. Æske af sølv, omkr. 1900
Kinesisk sølvsmed. Æske af sølv, rigt dekoreret i relief med planter, fisk og fugle, stemplet med kinesiske skrifttegn, Kina omkr. 1900. H. 3,5. L. 11,5. B. 7,5 cm. Vægt ca. 182 g. Fremstår med brugsspor, lille revne på et hjørne af låget.

Varunr: 6249505
SEK 2 130 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
20:31
SEK 1 562
Georg Jensen. Sovseskål af sølv. Dessin 290.
Georg Jensen. Sauceskål af hammerslået sølv på fod med perlestaffering, dessin nr. 290. Stemplet 1919. H. ca.12 cm. Vægt ca. 413 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6136818
SEK 18 462 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
20:39
SEK 11 361
S. Kirk & Son. Amerikansk barneskål af sterlingsølv
S. Kirk & Son. Amerikansk skål af sterlingsølv prydet med repoussé i form af blomsteronamentik i relief. Stemplet: S . Kirk & Son Sterling. Dessin nr. 13F. Mål: Ø 15 cm. H. 2,5 cm. Vægt: ca. 126 gr. Skålen fremstår med aldersrelateret brugspræg. Samuel Kirk (f. 1793 - d. 1872) var en amerikansk...

Varunr: 6220886
20:59
SEK 1 207
Hans Bunde for Carl M. Cohr. Moderne kasserolle af sølv med stjert af palisander, anno 1958
Hans Bunde (f. 1919 - d. 1996). Kasserolle af sølv udført i moderne stil med stjerthank af palisander. Stemplet COHR samt københavnerstemplet, anno 1958. L. 21 cm. Vægt: ca. 168 gr. Kasserollen fremstår med brugsspor, bule på kopus, løs stjerthank samt let udtørret palisander. Hans Bunde, som ...

Varunr: 6220910
21:09
SEK 1 349
Tre dele korpussølv. Art Deco. (3)
Tre dele korpus sølv. Art Deco. Sættet består af bakke af sølv (L. 28,5 x B 19 cm). Stemplet Johannes Siegaard, tretårnet 1934. Fremstår med to mindre trykbuler. Skål på kannelerede ben, tretårns stemplet 1934 samt mesterstemplet MRJ for Max Richard Jespersen (Aarhus 1918-1937). Ø. 16 cm . ...

Varunr: 6240049
SEK 3 408 DK, Herlev, Dynamovej 14-08-2022
11:20
SEK 2 414
Peter Hetz. Sukkerskål og flødekande i sølv med lueforgyldninger. (2)
Sukkerskål og flødekande i sølv, præget med empire guirlander, Begge dele med lueforgyldning indvendig. Stemplet Kongelig Hofleverandør Peter Hertz, København, henholdvis 1904 og 1905. Fremstår med brugsspor. Samlet vægt 324 gram. (2)

Varunr: 6233620
SEK 2 840 DK, Herlev, Dynamovej 14-08-2022
11:23
SEK 1 846
Kaffeservice i tre dele sølv, svensk.
Svensk kaffeservice i sølv bestående af kaffekande H. 26 cm, samt flødekande og sikkerskål med låg. Alle dele i svejknækket rococco-form med rocaille ornamentik langs rand. Begge Ibenholt skånere på kaffekandens hank mangler. Svenske sølvstempler med utydeligt mestermærke, stemplet 830S. Slut ...

Varunr: 6224858
SEK 9 657 DK, Herlev, Dynamovej 14-08-2022
12:15
SEK 7 385
Sven Thorum. Lille skål af sølv
Sven Thorum (Roskilde 1936-1973). Lille skål af sølv med gennembrudt fane og fod. H. 7,5. Ø 13 cm. Vægt ca. 120 g.

Varunr: 6220497
SEK 1 562 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
18:54
SEK 1 065
Frantz Hingelberg. Skønvirkevase af let hammerslået sølv, anno 1917
Frantz Hingelberg, Aarhus. Skønvirkevase af let hammerslået sølv udført med kanelleret korpus i konkav form prydet med akantus bort nederst afsluttet af rundt profileret fodstykke. Stemplet: F Hingelberg samt københavnerstemplet, anno 1917. H. 18 cm. Ø 18,5 cm. (målt v. mundrand). Vægt: ca. 462 ...

Varunr: 6220874
SEK 4 260 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
19:15
SEK 3 408
Mogens Ballins Eftf. Stor skønvirke pokal / vase af sølv
Mogens Ballins Eftf. Stor skønvirke pokal / vase af hammerslået sølv med ornamenteret stamme og rund fod, udført i perioden 1908-1926. H. 22,5 cm. Vægt ca. 610 g. Fremstår med brugsspor, gravering i front.

Varunr: 6226278
SEK 7 101 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
19:26
SEK 4 828
Heimbürger. Stor skønvirke opsats af sølv, anno 1924
Heimbürger. Stor skønvirke opsats af hammerslået sølv med ornamenteret stamme og rund fod, anno 1924. H. 22. Ø 31 cm. Vægt ca. 1010 g. Fremstår med brugsspor, gravering i fronten.

Varunr: 6226276
SEK 11 361 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
19:42
SEK 7 385
Svend Toxværd. Moderne kasserolle af sølv
Svend Toxværd. Moderne kasserolle af sølv med drejet stjerthank af mørkt træ, glat korpus. H. 7. Ø ekskl. hank 14,5 cm. Vægt ca. 296 g. Fremstår med brugsspor. Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Varunr: 6220257
SEK 2 556 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
20:02
SEK 1 988
Gunnar Nylund og Inger Hanmann. Moderne lågkrukke med låg af sterlingsølv, 1963
Cylindrisk lågkrukke af sortglaseret keramik, tegnet af Gunnar Nylund (1904-1997) for Nymølle, med låg af sterlingsølv med emaljedekoration i gule og blå nuancer, tegnet af Inger Hanmann (1918-2007) for A. Michelsen og med årstalskode M9 for 1963. H. 9,5. Ø 7,5 cm. Vægt på låg ca. 81 g. Fremstår ...

Varunr: 6224719
20:04
SEK 5 681
To små æggeformede strøbøsser af sølv, det ene Louis Seize fra 1700-tallets slutning (2)
To små æggeformede strøbøsser af sølv med korsformede fødder, det ene Louis Seize fra 1700-tallets slutning, københavnerstemplet med delvist utydelige stempler, H. 10 cm, det andet i Louis Seize-form fra ca. 1930'erne, H. 9 cm. Samlet vægt ca. 128 g. Fremstår med brugsspor, det nyere med ...

Varunr: 6220496
20:05
SEK 1 207
123»