Utropspris
123»   Varor pr. sida   89 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Tretårnet sølvbowle mrk J. Holm
Tretårnet sølvbowle mrk J. Holm. Glat korpus fire organisk formede ben adskilt af drueklaser. stemplet 1928. H 11,5 cm. Ø 20,5 cm. Vægt 470 gram. Fremstår med inskription under bunden samt aldersvarende brugsspor.

Varunr: 6229212
SEK 1 973 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
19:23
SEK 1 691
Peruviansk fad af sterlingsølv, 1900-tallet
Peruviansk fad af hammerslået sterlingsølv med ornamentik i inkastil, kantet fane med geometrisk mønster og dyremotiver på hjørnerne, 1900-tallet. L. 39. B. 28 cm. Vægt ca. 743 g.

Varunr: 6211714
SEK 8 456 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:34
SEK 6 201
Hans Bunde for Carl M. Cohr. Moderne kasserolle af sølv med stjert af palisander, anno 1958
Hans Bunde (f. 1919 - d. 1996). Kasserolle af sølv udført i moderne stil med stjerthank af palisander. Stemplet COHR samt københavnerstemplet, anno 1958. L. 21 cm. Vægt: ca. 168 gr. Kasserollen fremstår med brugsspor, bule på kopus, løs stjerthank samt let udtørret palisander. Hans Bunde, som ...

Varunr: 6220910
SEK 1 973 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:46
SEK 1 339
F. Hingelberg, Århus. Funkis askebæger af sterlingsølv, anno 1938
F. Hingelberg, Århus. Funkis askebæger af sterlingsølv, udført 1938. L. inkl. 'ører': ca. 13 cm. Vægt: ca. 122 gr. Fremstår med brugsspor, gravering på underside.

Varunr: 6211811
SEK 1 409 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:50
SEK 1 128
Hugo Grün. Sølvkande af tretårnet sølv
Flødekande af tretårnet sølv. Ligeknækket korpus dekoreret med blomsterrocailler, 1900-tallets midte. vægt 228,8 g. H. 11 cm. B. 12,5 cm. Fremstår med aldersspor.

Varunr: 6230740
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:53
SEK 564
Hugo Grün. Bonbonniere af sølv
Hugo Grün. Bonbonniere af sølv i barokform med svugne ben. H. 13 cm. B. 15 cm. Vægt ca. 201,2 g. Stemplet 830S. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6230738
19:54
SEK 846
S. Kirk & Son. Amerikansk barneskål af sterlingsølv
S. Kirk & Son. Amerikansk skål af sterlingsølv prydet med repoussé i form af blomsteronamentik i relief. Stemplet: S . Kirk & Son Sterling. Dessin nr. 13F. Mål: Ø 15 cm. H. 2,5 cm. Vægt: ca. 126 gr. Skålen fremstår med aldersrelateret brugspræg. Samuel Kirk (f. 1793 - d. 1872) var en amerikansk...

Varunr: 6220886
SEK 1 691 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:02
SEK 1 198
Stort dyrerygsfad af sølv
Stort dyrerygsfad af sølv, ovalt med svungen, ligeknækket fane. L. 61. B. 41 cm. Vægt ca. 1800 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6216594
SEK 18 322 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:06
SEK 13 248
Evald Nielsen. Moderne salt- og peberbøsser af sterlingsølv (2)
Evald Nielsen. Moderne salt- og peberbøsser af sterlingsølv med bund af sort plast, dessin nr. 37 og 48. H. 4,5 cm. Samlet vægt inkl. bunde: ca. 57,6 gr. Medfølges af originale etuier fra Evald Nielsen. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6214563
20:12
SEK 1 268
Carl M. Cohr. 'Gl. Herregård' bestik af sølv (84)
Carl M. Cohr. 'Gl. Herregård' bestående af: 13 middagsknive L. 22 cm, 10 frokostknive L. 20 cm, 8 middagsgafler L. 20 cm, 8 frokostgafler L. 19 cm, 13 suppeskeer L.19, 5 cm (1 ske med længde 21 cm), 13 dessertskeer L. 17, 5 cm, 10 kagegafler L. 13, 5 cm samt 9 kaffeskeer. L. 11,5 cm. Samlet vægt ...

Varunr: 6225836
SEK 21 141 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:14
SEK 14 094
Alfredo Ortega & Sønner, Mexico. Et par bryllupsbægre af sterlingsølv (2)
Alfredo Ortega & Sønner, Mexico 1900-tallet. Et par bryllupsbægre af sterlingsølv dekoreret i relief med bl.a. mands- og kvindemaske. H. 15 cm. Samlet vægt ca. 530 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6228215
SEK 6 201 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:16
SEK 4 510
Dansk sølvsmed. Skønvirke tesi og stand af sølv, ca. 1920 (2)
Dansk sølvsmed. Skønvirke tesi og tilhørende stand af sølv, ca. 1920. L. 16 cm. Samlet vægt ca. 98 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6220487
SEK 1 198 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:25
SEK 916
Jørgen Jonassen Winther, Horsens. Empire hovedvandsæg af sølv, ca. 1813
Jørgen Jonassen Winther (1769-1827, borgerskab i Horsens 1801). Empire hovedvandsæg af sølv, punslet med guirlander, lågknop i form af blomst, indvendigt forgyldt, firkantet fod med balsamgemme, ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Jørgen Jonassen Winther "IW". Nålepunslet ...

Varunr: 6227296
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:28
SEK 2 255
Gianmaria Buccellati. Samling små italienske skåle af sterlingsølv (5)
Gianmaria Buccellati. En samling på fem, små, italienske skåle af sterlingsølv, heraf en bladformet og fire diverse muslingeformede. L. ca. 7,5-10,5 cm. Samlet vægt ca. 226 g. Fremstår med lette brugsspor. (5)

Varunr: 6230845
20:36
SEK 6 765
Kinesisk sølvsmed. Lågkrukke og to små bægre af sølv, omkr. 1900 (3)
Kinesisk sølvsmed. Lågkrukke og to små bægre af sølv, rigt dekoreret i relief med blomster og ornamenter, stemplet med kinesiske skrifttegn, Kina omkr. 1900. H. 6 og 4,3 cm. Samlet vægt ca. 130 g. Fremstår med brugsspor. (3)

Varunr: 6214233
SEK 2 114 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
21:29
SEK 1 268
Georg Jensen. Lille bæger, hammerslået sterlingsølv, dessinnr. 391
Georg Jensen. Lille bæger af hammerslået sterlingsølv, stemplet i bunden 391 GI 925 (brugt 1915-30) Georg Jensen m/ kongekrone (brugt 1925-1932) m.m, m/ gravering, H. 6, Ø 6 cm. Enkelte brugsspor. Vægt for sterling ca. 32 gr.

Varunr: 6203332
SEK 1 691 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
13:12
SEK 1 268
Carl M. Cohr & Cohr. Skåle, sølv (2)
Carl M. Cohr & Cohr. Skåle af sølv - den ene m/ svungen profileret kant fra 1938 & den anden m/ profileret kant & par, begge stemplet, Ø 23 & 15 cm. Fremstår m/ brugsspor. Samlet vægt ca. 404 gr. (2)

Varunr: 6203343
SEK 3 101 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
13:20
SEK 2 396
Evald Nielsen. Cigaret etui af sølv
Evald Nielsen. Cigaret etui af sølv. 9 x 8,5 cm. Vægt 105 g. Fremstår med buler.

Varunr: 6218551
SEK 1 128 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-07-2022
17:47
SEK 705
Senempire saltkar af sølv, ca. 1830
Senempire saltkar af sølv, vaseformet med hanke i siderne og oval fod, akantusfrise, indvendigt forgyldt, stemplet med uidentificeret mestermærke, ca. 1830. H. 8,5 cm. Vægt ca. 52 g. Fremstår med knæk og lodning på den ene hank.

Varunr: 6211840
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
19:35
SEK 705
Sven Thorum. Lille skål af sølv
Sven Thorum (Roskilde 1936-1973). Lille skål af sølv med gennembrudt fane og fod. H. 7,5. Ø 13 cm. Vægt ca. 120 g.

Varunr: 6220497
SEK 1 550 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
19:59
SEK 1 057
Edvard Andersen. Margrethebæger af sterlingsølv
Edvard Andersen. Margrethebæger af sterlingsølv med forgyldninger. H: 10,5 cm. Ø: 12,5 ved randen. Vægt: 300 gr.

Varunr: 6230906
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
20:04
SEK 2 396
Opsats af sølv, anno 1936
Opsats af sølv dekoreret med kornfrise, indvendigt forgyldt, anno 1936. Stemplet med mestermærke for både F. Hingelberg og Carl M. Cohr. H. 12. Ø 18 cm. Vægt ca. 352 g. Fremstår med brugsspor, gravering på stammen.

Varunr: 6216593
SEK 3 946 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
20:13
SEK 2 819
Fredericia Sølvvare Fabrik. Moderne mælkekande af sølv, anno 1961
Fredericia Sølvvare Fabrik. Moderne mælkekande af sølv med hank af sort kunstmateriale, anno 1961. H. 13,5 cm. Vægt ca. 270 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6222297
20:22
SEK 2 255
Empire sennepskrukke af sølv
Empire sennepskrukke af sølv med gennembrudt korpus, graverede border, cartouche på front med punslet navnetræk og datering 1829. Indsats af blåt glas. H. 8,5 cm. Vægt ekskl. indsats: ca. 54 g. Utydeligt stemplet, dog bl.a. med stenbukkens månedsmærke. Fremstår med brugsspor, reparationer på ...

Varunr: 6224293
20:27
SEK 846
Lille, italiensk lågterrin af sølv, 1900-tallets midte
Lille, italiensk lågterrin af let hammerslået sølv med hanke i siden og løvefødder, 1900-tallets midte. H. 12. L. 19 cm. Vægt ca. 546 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6222237
SEK 5 074 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
20:30
SEK 3 946
Dansk sølvsmed. Sennepskrukke af sølv i rokokoform
Dansk sølvsmed. Sennepskrukke af sølv i skævknækket rokokoform, på ornamenteret trefod. H. 10 cm. Vægt ekskl. glasindsats: ca. 124 g. Fremstår med brugsspor, glasindsats med revne. Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Varunr: 6224297
20:33
SEK 846
Strødåse af tretårnet sølv, starten af 1900-tallet
Skævknækket strødåse udført i tretårnet sølv, monteret på svungne fødder. Højde: 21 cm. Vægt: 282 gram. Fremstår med bule nederst på korpus. Starten af 1900-tallet

Varunr: 6231894
SEK 1 128 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-07-2022
18:46
SEK 423
Dansk sølvsmed. Lille skønvirke opsats af sølv, anno 1918
Dansk sølvsmed. Lille skønvirke opsats af sølv med organisk ornamentik, anno 1918. H. 9,5. Ø 14 cm. Vægt ca. 204 g. Glasindsats mangler. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6214495
SEK 2 537 DK, Vejle, Dandyvej 05-07-2022
19:09
SEK 1 691
Stor potageske af sølv
Stor potageske af sølv, anno 1914, prydet med graveringer og navnetræk. Vægt ca. 166 g. Fremstår med brugsspor

Varunr: 6203867
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 05-07-2022
19:36
SEK 564
Empire stander af sølv til kandisskål, mester Bendix Johan Schnee, København 1800-tallets begyndelse
Empire stander af sølv til kandisskål, oval med løvefødder på korsformet fodstykke, herunder kuglefødder, stemplet med mestermærke for Bendix Johan Schnee (ca. 1771-1822, borgerskab i København 1796), utydeligt københavnermærke. H. 12. L. 18 cm. Vægt ca. 256 g. Glasindsats mangler. Fremstår med ...

Varunr: 6214486
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 05-07-2022
19:45
SEK 2 114
123»