Utropspris
123»   Varor pr. sida   70 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Tre tre-tårnet sølv sukkerskåle (3)
Tre sukkerskåle af tre-tårnet sølv. Samlet vægt: 492 gram. Fremstår med utydelige stempler samt graveringer. (3)

Varunr: 6060093
SEK 3 263 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2021
18:17
SEK 1 904
Kaffesæt af tre dele. Tre-tårnet sølv. (3)
Kaffesæt af tre-tårnet sølv, bestående af: Kaffekande, H: 28 cm. Flødekande, H: 13 cm. Sukkerskål, H: 12 cm, Ø: 14 cm (uden øre). Samlet vægt: 949 gram. Fremstår med brugsspor, herunder graveringer. (3)

Varunr: 6060114
SEK 7 071 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2021
18:19
SEK 3 535
Strøbøsse af sølv i rokokostil
Strøbøsse af sølv i rokokostil. H. 15 cm, vægt 109 g. Fremstillet af Peter Saustrup Andersen i 1948.

Varunr: 6057074
SEK 1 632 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-07-2021
19:05
SEK 476
Wang Hing & Co., Hong Kong. Krus af sølv prydet med fugle blandt bambusgrene, ca. 1890-1900
Wang Hing & Co., Hong Kong. Krus af sølv, rigt dekoreret med fugle blandt bambusgrene, ca. 1890-1900. H. 9,5 cm. Vægt: ca. 162 gr. Fremstår med brugsspor, lettere skævheder, nederste del af hank tilsyneladende limet.

Varunr: 6052657
SEK 4 079 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
19:28
SEK 2 991
Dansk sølvsmed. Skønvirke opsats af sølv, anno 1914
Dansk sølvsmed. Skønvirke opsats af sølv med organisk ornamentik, skålen indvendigt forgyldt. Udført anno 1914. Vægt ca. 414 g. Fremstår med brugsspor, graveret dedikation på fod.

Varunr: 6035353
SEK 4 623 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
19:41
SEK 408
Aage Albing. Lille margrethebæger af sterlingsølv
Aage Albing. Lille margrethebæger af sterlingsølv, indvendigt forgyldt samt delvist forgyldt på ydersiden, ca. 1950'erne. H. 8. Ø 8 cm. Vægt ca. 153 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden.

Varunr: 6045137
SEK 1 904 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
19:45
SEK 1 156
Svend Toxsværd. To Margrethebæger af delvist forgyldt sterling (2)
Svend Toxsværd. To Margrethebæger af delvist forgyldt sterlingsølv, H. 7-12 cm. Vægt: 492 gr.

Varunr: 6059828
SEK 4 079 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2021
19:46
SEK 4 623
K.C. Hermann. Stort margrethebæger af delvist forgyldt sølv, anno 1946
K.C. Hermann. Stort margrethebæger af sølv, indvendigt forgyldt samt delvist forgyldt på ydersiden, anno 1946. H. 11. Ø 13 cm. Vægt ca. 500 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6044603
SEK 5 439 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
19:52
SEK 3 807
Tre russiske servietringe af sølv (3)
Tre russiske servietringe af sølv med graverede mønstre, let satinerede overflader. De to ens, den tredje med indvendig forgyldning. H. ca. 4 cm. Samlet vægt ca. 130 g. Fremstår med brugsspor, graverede navnetræk. (3)

Varunr: 6035619
SEK 1 632 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
19:54
SEK 408
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Skål i sterling sølv
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Skål i sterling sølv. Design nr. 1282B. H. 5 cm. Ø. 21 cm. Vægt: 406 gr. Kommer med boks og certifikat.

Varunr: 6059827
19:59
SEK 3 535
Georg Jensen, Skønvirke serveringskasserolle af sølv
Georg Jensen, Skønvirke serveringskasserolle af sølv med hank af ibenholt, bort med stiliserede blomster, højde 6,5 cm., diameter 19,5 cm., stemplet Georg Jensen med forsænket bund (1915-1927), 1919 samt GI 830 S, dessin nr. 217, vægt ialt 450 gram. Brugsspor indvendig og let jævnhed på kanten af...

Varunr: 6047217
SEK 20 396 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-07-2021
20:02
SEK 408
Søren Georg Jensen for Georg Jensen. Lille bæger af sterlingsølv, dess. 1142 B
Søren Georg Jensen for Georg Jensen. Lille bæger af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, dessin nr. 1142, stemplet "S.G.J. Sterling 1142 B". H. 5 cm. Vægt: 75 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6051205
SEK 1 360 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:06
SEK 408
Georg Jensen. Flødekande af hammerslået sterlingsølv med elfenbenshank, 1945-52
Georg Jensen. Flødekande med elfenbenshank, let hammerslået korpus, dessin nr. 80A, tegnet af Georg Jensen 1915. Udført i perioden 1945-52 hos Georg Jensen & Wendel. H. 9,2 cm. L. inkl. hank: ca. 16 cm. Vægt: ca. 236,7 gr. Fremstår med brugsspor, hank med mindre revner ved ...

Varunr: 6049549
SEK 3 807 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:06
SEK 1 088
Bruno Pampurini, Milano. To orientalske figurer af sølv, 1900-tallets anden halvdel (2)
Bruno Pampurini, Milano. To små, italienske figurer af sølv i form af orientalsk vismand og kvinde/geisha, 1900-tallets anden halvdel. H. 11 og 10,5 cm. Samlet vægt ca. 234 g. (2)

Varunr: 6050173
SEK 2 991 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:06
SEK 544
Hugo Grün. Bonbonniere af sølv
Hugo Grün. Bonbonniere af sølv i rokokoform med skævknækket korpus. H. 12,5. Ø 9 cm. Vægt ca. 228 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6034870
SEK 2 448 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:15
SEK 1 020
Mester Carl Christian Kjær Jürgens. Sen-empire bæger af sølv
Mester Carl Christian Kjær Jürgens. Sen-empire bæger af sølv, prydet med båndornamentik. Stemplet monogram for Mester Carl Christian Kjær Jürgens, født 1836. Udlært i Vejle. Borgerskab 1862-67. Ophører som guldsmed 1883. Død 1921. Stemplet 13 1/3 lød. svarende til 830 lødigt sølv. H. 10 cm. Ø ...

Varunr: 6045210
SEK 3 535 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:17
SEK 408
Gundorph Albertus for Georg Jensen. Hammerslået skål af sterlingsølv, dessin 355 E
Georg Jensen. Skål af hammerslået sterlingsølv, tegnet af Gundorph Albertus, med hanke i form af muslingeskaller. Udført hos Georg Jensen i efter 1945, dessin nr. 355 E. L. 21,5 cm. Vægt ca. 310 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6058795
20:22
SEK 612
Régence opsats af sølv, ca. 1700-tallets midte
Mindre régence opsats af sølv udført i ligesidet oval form med parallel skævknækket kant samt ovalt glat fodstykke. Utydeligt stemplet på kant. På korpus-underside graveret navnetræk og årstal 'P. I. E. 1763'. H. 3,7 cm. L. 12 cm. B. 8,6 cm. Vægt: ca. 58 gr. Opsatsen fremstår med ...

Varunr: 6045592
SEK 2 719 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:28
SEK 544
Dansk sølvsmed. Lille plat de menage af sølv (3)
Dansk sølvsmed. Lille plat de menage af sølv bestående af to identiske æggeformede strødåser samt sennepskrukke på rundt fodstykke. Københavnerstemplet, anno 1934-36. Ukendt mester. Sættet fremstår med anløbninger efter salt-angreb samt manglende glasindsats til sennepskrukke. Brugsspor. Samlet ...

Varunr: 6056524
SEK 1 496 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:28
SEK 476
Vivianna Torun Bülow-Hübe for Georg Jensen. Moderne brevkniv af sterlingsølv
Vivianna Torun Bülow-Hübe for Georg Jensen. Moderne brevkniv af sterlingsølv, designet 1989. L. 23 cm. Vægt: ca. 59 gr. Fremstår med brugsspor.Vivianna Torun Bülow-Hübe (1927 – 2004) blev født i Malmø i Sverige. Hun er uddannet fra Konstfackskolen i Stockholm i 1945, og i 1956 bosatte hun sig i ...

Varunr: 6051221
SEK 2 176 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:30
SEK 476
Et par A. Dragsted kandelaber af sølv, København 1947. (2)
Et par A. Dragsted kandelaber af sølv, hver med en lige samt fire svungne lysarme, ottekantet balusterformet stamme, på ottekantet skævknækket fodstykke, barokform, Stemplet A. Dragsted Kjøbenhavn, 1947. Vægt Henholdsvis ca.1542 gr. og ca. 1564 gr. Samlet Vægt ca. 3106 gr. H. 40 cm. Fremstår med ...

Varunr: 6045050
SEK 23 115 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:44
SEK 1 088
Rokoko opsats af sølv, 1700-tallets slutning
Rokoko opsats af sølv med profileret svungen kant og ligeknækket korpus på ovalt profileret fodstykke. Utydeligt stemplet på kant. Nålepunslet navnetræk med årstallet 1818 på korpus underside. Antagelig udført 1700-tallets slutning. H. 5 cm. L. 15,5 cm. B. 10,7 cm. Vægt: ca. 90 gr.Fremstår med ...

Varunr: 6045583
SEK 2 040 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:48
SEK 476
Margrethebæger af delvist forgyldt sølv, anno 1943
Margrethebæger af sølv, indvendigt forgyldt samt delvist forgyldt på ydersiden, anno 1943. Stemplet med mestermærke for K.C. Hermann, herover Evald Nielsens mestermærke. Har muligvis været forhandlet hos Evald Nielsen. H. 9,5. Ø 11,5 cm. Vægt ca. 326 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045120
20:55
SEK 2 448
Wilkens & Söhne, Bremen. Jugend alterstage, forsølvet.
Jugend alterstage af forsølvet metal, tripod stamme på rundt fodstykke på tre fødder, prydede med blomster. Stemplet: Wilkens. Omkr. 1900. H. 35 cm. Udfyldt. Én flamme på stammen mangler.

Varunr: 6046729
SEK 5 439 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
21:03
SEK 544
Par stager af sølv (2)
Par stager af sølv med gibsfyldning. Stemplet S830. H. 6 cm. (2)

Varunr: 6057979
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
11:00
SEK 408
Just Andersen kaffeservice af sølv (4)
Just Andersen kaffeservice af sølv bestående af ovalt fad L. 26 cm. flødekande, sukkerskål og kaffekande med håndtag af palisander. Vægt: 1215 gr. Stemplet Jyst Andersen 830S.

Varunr: 6060212
SEK 9 518 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
19:32
SEK 4 351
Par dækketallerkener sølv fra Cohr og Gran og Langley (2)
Grann & Langley. Sølv tallerken. 536 gram. med dekorationer. Udført i tre tårnet sølv. Ø. 27,3 cm. samt Cohr tallerken af sølv (tretårnet) Ø 27 cm. vægt 478 gram. Fremstår med alm. brugsspor (2).

Varunr: 6040639
SEK 5 439 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-07-2021
19:39
SEK 1 904
Cartier, 'Trinity' bæger af sterlingsølv med forgyldt dekoration
Cartier, 'Trinity' bæger af sterlingsølv med glat korpus dekoreret med trefarvet forgyldt bånddekoration. H. 7,5. Ø 6 cm. Vægt ca. 122 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6050169
SEK 4 079 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
19:42
SEK 476
IMA di Guerci & C. Moderne italiensk vandkande af hammerslået sølv, ca. 1950'erne
IMA di Guerci & C., Alessandria. Moderne italiensk vandkande af hammerslået sølv, udført ca. 1950'erne. H. 26,5 cm. Vægt: ca. 682 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6056503
SEK 5 439 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
19:44
SEK 3 807
P. Hertz. Rundt fad af sølv, anno 1953
P. Hertz. Rundt fad af sølv med profileret kant, anno 1953. Ø 34 g. Vægt ca. 970 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6044596
SEK 9 518 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:02
SEK 4 351
123»