Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kobberspand med dekoration
Kobberspand med dekoration på kuglefødder H.30 cm. Fremstår med brugsspor
Varunr: 5429708
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
14:28:00
SEK 432
Dækketallerken af sølv
Dækketallerken af sølv, lødigheds stemplet 950. Ø 27 cm. Vægt 700 g
Varunr: 5441410
SEK 2 158 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:27:00
SEK 1 583
Samling korpus sølv bl. P Herz æggebæger (4)
Samling korpus sølv bl. P Herz æggebæger stemplet 1908, Olaf Johansen pokal H 7 cm. inskription CBK 2. pris Dame S 1939 pokal H 7 cm. C. Holm pokal H 8,5 cm. Inskription 'Damedouble B række 1933'. samlet vægt 150 gr. (4)
Varunr: 5438787
SEK 2 158 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
19:35:00
SEK 432
Jacob Christian Smith, Aalborg. Flødekande og sukkerskål af sølv
Jacob Christian Smith, Aalborg. Flødekande og sukkerskål af sølv, svungne ben, prydet med stiliseret bladværk, graveret med blomsterornamentik. Stemplet: Smith for mester Jacob Christian smith, Aalborg, f. 1811, borgerskab Alborg 1837, d. 1876. Samlet sølvvægt 342 gram.
Varunr: 5438514
SEK 1 439 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
19:45:00
SEK 935
WMF Besteck für 12 Personen, Modell: Cordoba (60)
WMF Besteck für 12 Personen, Modell: Cordoba, gefertigt aus Edelstahl, bestehend aus: 12 Menügabeln, 12 Menülöffel, 12 Tafelmesser, 12 Kaffeelöffel, 12 Kuchengabel, Zustand mit kaum Gebrauchsspuren. (60)
Varunr: 5444246
SEK 2 144 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:55:00
SEK 429
Frank M. Whiting, U.S.A. 'Champlain' kande af sterlingsølv, 1900-tallets midte
Frank M. Whiting, U.S.A. Amerikansk kande af sterlingsølv i empirestil med punslet dekoration, dessin nr. 7185: 'Champlain'. 1900-tallets midte. H. 18 cm. Vægt ca. 314 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5420444
SEK 2 878 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:01:00
SEK 1 727
A. Dragsted. Lågskål af sølv, anno 1909
A. Dragsted. Lågskål af sølv med skævknækket korpus og hanke i siderne, udført i 1909. H. ca. 14 cm. Ø ekskl. hanke 21 cm. Vægt ca. 838 g. Graveret inskription under bunden: '13. Juli 1910. Øresundsugen Kongelig Dansk Yachtklubs Ærespræmie'. Fremstår med brugsspor, mindre buler og skævhed på ...
Varunr: 5400823
SEK 5 756 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:04:00
SEK 576
Christoph Widmann, Schale / Dose, Pforzheim, versilbert
Christoph Widmann, Schale / Dose, Pforzheim, versilbert. Längliche Konstruktion mit aufklappbarem Deckel, Herstellerprägung und Punzierung am unteren Rand, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer sowie Klebereste am Boden.
Varunr: 5273204
SEK 2 144 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:11:00
SEK 429
Khosrov. Persisk skrin af sølv, 1960/70'erne
Persisk skrin af sølv, låg og sider graveret med klassisk, persisk ornamentik, indvendigt forgyldt, stemplet med mestermærke Khosrov, fremstillet i Iran i perioden 1967-1979. H. 3. L. 12. B. 12 cm. Vægt ca. 380 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5400947
20:13:00
SEK 1 727
Samling Korpus sølvtøj (5)
Samling Korpus sølvtøj bestående af: Skønvirke hammerslået pokal med bladornamentik stemplet 1920. En ottekantet skål på rund fod med perlestaf langs randen fra Hugo Grün, H. 6,5 cm, Ø 14,8 cm. stemplet 1919, M Rathje kvadratisk saltkar L 6 cm. H. Mathews Birmingham fennembrudt opsats H 7,5 cm....
Varunr: 5441157
SEK 1 151 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
20:20:00
SEK 648
Dansk sølvsmed. Bordskål af sølv, anno 1921
Dansk sølvsmed. Bordskål af sølv med ottekantet korpus og fod, udført i 1921. H. 8,5. Ø 22 cm. Vægt ca. 352 g. Fremstår med brugsspor, enkelte små stødmærker.
Varunr: 5420155
20:34:00
SEK 719
En samling sølv, brilletui, brevknive, penneskafter m.m. (9)
En samling sølv bestående af et brilletui, tre brevknive med skafter af sølv eller prydet med sølvornament, to penneskafter, seglstampe med ugraveret signetplade, H. 7,9 cm, en tambureringsnål med skaft af sølv, et sølvhåndtag (med træstykke indeni. Samlet vægt ekskl. brevknive og håndtag ca. 160...
Varunr: 5429020
SEK 2 014 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:38:00
SEK 576
Carl M. Cohr. Kande af sølv
Carl M. Cohr. Kande af sølv med skævknækket korpus på fire svungne ben, indvendigt forgyldt. H. 20 cm. Vægt ca. 396 g. Fremstår med brugsspor, på hanken mangler den ene af to ringe af ben.
Varunr: 5404054
20:43:00
SEK 576
Grann & Laglye, Evald Nielsen m.fl. En samling servietringe af sølv (31)
Grann & Laglye, Evald Nielsen m.fl. En samling servietringe af sølv bl.a. i bestikmønstre som 'Herregård', 'Christiansborg' og 'Champagne'. Samlet vægt ca. 668 g. Fremstår med brugsspor, de fleste med gravering. (31)
Varunr: 5404616
SEK 5 180 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:48:00
SEK 791
En samling div. pletsølv samt to dele af sølv. (22)
Severingsspade af sølv samt kagespade med skaft af sølv. L. 22 og 17 cm. Samt et par to-armede kandelabre, 6 theskeer, 6 toddyskeer og 6 div. bestikdele af pletsølv. Kandelabre H. 23,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (22)
Varunr: 5404916
SEK 1 151 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
21:11:00
SEK 432
L. Grønlund og Christophersen. To fade af tretårnet sølv (2)
L. Grønlund. Fad af sølv med ligeknækket korpus og profileret kant, stemplet L. Grönlund, 830S. H. 5 cm. L. 33 cm. B. 21 cm. Vægt ca. 330 gr. Christophersen. Fad af sølv i rokokostil, stemplet Christophersen, 830S. Vægt ca. 968 gr. Fremstår med brugsspor herunder begge fade er med indgraveringer...
Varunr: 5395747
SEK 7 195 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2019
18:51:00
SEK 504
Carl M Cohr smørnæb af sølv samt kande af plet(2)
Carl M Cohr smørnæb af sølv, mesterstempel samt københavnerstempel 1943, hank af sort plast H. 8,5 cm. Vægt 166 g. Samt kande af plet med håndtag af bakelit H. 14 cm.(2)
Varunr: 5441407
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
19:43:00
SEK 504
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Moderne skål af sterlingsølv, dessin nr. 904
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Moderne skål af sterling sølv, glat korpus, fodrand med stiliseret bort. Dessin nr. 904. Stemplet Sigvard, Georg Jensen, udført efter 1945 og 925 S Sterling Denmark. H 6,5 cm. Ø 16,5 cm. Vægt ca. 406 gram. Fremstår med gravering under bund, kanthak, ...
Varunr: 5437046
SEK 11 511 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:05:00
SEK 2 158
Etui af sølv prydet med farvet emaljearbejde, ca. 1920-30'erne
Etui af sølv, prydet med farvet emaljearbejde, indvendig forgyldt, udført ca. 1920-30'erne. Uidentificerede mesterstempel. Mål: ca. 7,5 x 7,5 x 1,3 cm. Vægt: ca. 109,5 gr. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5428425
SEK 1 151 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:09:00
SEK 791
Et par kinesiske fotorammer af forniklet metal med drager, republik (2)
Et par kinesiske rammer af forniklet metal, støbte som portaler med slyngende tre-kloede drager, monteret på træ. Republik. H. 20 cm B. 14,5 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5435723
SEK 2 878 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:14:00
SEK 576
George Fox, London. Tidlig victoriansk jagtkande af saltglaseret stentøj med sterlingsølvmontering, anno 1867
Tidlig victoriansk jagtkande af saltglaseret stentøj, prydet med motiver i relief, monteret med låg og kant af sterlingsølv, Mester George Fox, London, udført 1867. H. 26 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, brændingsrevner i kandens relieffer.
Varunr: 5436098
SEK 4 317 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:24:00
SEK 432
K.C. Hermann. Strøbøsse af sølv i rokokoform, anno 1893
K.C. Hermann (København 1893-1937). Strøbøsse af sølv i rokokoform med skævknækket korpus på tre svungne ben, anno 1893. H. 22 cm. Vægt ca. 306 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5420408
SEK 2 590 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:31:00
SEK 504
K.C. Hermann. Lille skål i sølv, 1933
Lille skål i sølv med bølget korpus og udsvungen rand. Ø 13,5 cm, H. 7 cm. Vægt ca. 154 g. Udført hos K.C. Hermann, København, i 1933. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5427264
SEK 1 439 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:38:00
SEK 504
Arne Jacobsen. Sæt salt og peberbøsser af sterlingsølv. Udført hos A. Michelsen (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par salt og peberbøsser af sterlingsølv, begge stemplede A. Michelsen Copenhagen, Sterling Denmark, Arne Jacobsens monogram samt N9. Designet 1958. H. 4,5 og 6 cm. Vægt ialt ca. 114 gr. Litteratur: C Thau / K. Vindum "Arne Jacobsen" 1998 Afbildet og beskrevet s. 440. ...
Varunr: 5409890
20:40:00
SEK 504
Frank M. Whiting, U.S.A. 'Champlain' kandisskål af sterlingsølv, 1900-tallets midte
Frank M. Whiting, U.S.A. Amerikansk kandisskål af sterlingsølv i empirestil med punslet dekoration og hanke i siden, dessin nr. 7185: 'Champlain'. 1900-tallets midte. H. 16,5 cm. Vægt ca. 400 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5420482
SEK 3 453 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:51:00
SEK 719
C. G. Hallberg, Stockholm. Samling skeer af forgyldt sølv (7)
C. G. Hallberg, Stockholm. Samling skeer af forgyldt sølv i forede, originale etuier. Det første indeholdende serveringsske samt to mindre skeer, det andet to serveringsskeer samt to mindre skeer, alle udsmykket med ciselerede, stiliserede bladmotiver med ansigter på forsiden samt laurbærkranse ...
Varunr: 5422214
SEK 1 151 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-09-2019
18:18:00
SEK 432
Samling af messing
Samling af messing bestående af: Tre engelske stager, kammerstage, lysesaks, morter med pistil. Fremstår med brugsspor og patina. (6)
Varunr: 5441565
SEK 1 151 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24-09-2019
19:32:00
SEK 432
Evald Nielsen. Frugtopsats af sølv, anno 1929
Frugtopsats af delvist hammerslået sølv, skål hvilende på gennembrudt stamme modelleret med stiliseret bladværk og brombærknopper/druer. Udført hos Evald Nielsen, København, anno 1929. H. 16,5 cm, Ø 29 cm, vægt ca. 1.280 g. Fremstår med alm. brugsspor.
Varunr: 5437025
SEK 28 779 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
20:03:00
SEK 15 109
Georg Jensen. Drueopsats af sterlingsølv, dessin 263 A
Georg Jensen. Drueopsats af hammerslået sterlingsølv prydet med drueklaser, snoet stamme på rundt fodstykke. Formgivet af Georg Jensen i 1918. Dessin nr. 263 A. Fremstillet hos Georg Jensen. H. 12,5 cm. Vægt ca. 233 gram. Fremstår med brugsspor, herunder lette ujævnheder ved rand, samt gravering ...
Varunr: 5438848
SEK 17 267 DK, Kolding, Trianglen 24-09-2019
20:04:00
SEK 5 468
Samling sølv og sterlingsølv (9)
Samling blandet sølv og sterlingsølv bestående af dækketallerken, flaskebakker, vase, fad m.m. I alt 9 dele. Samlet vægt: 1543 gram. Aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5435780
SEK 5 756 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
20:05:00
SEK 3 453
 1 2 3  >>