Utropspris
123»   Varor pr. sida   86 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid  Nästa bud
Carl M. Cohr & Cohr. Skåle, sølv (2)
Carl M. Cohr & Cohr. Skåle af sølv - den ene m/ svungen profileret kant fra 1938 & den anden m/ profileret kant & par, begge stemplet, Ø 23 & 15 cm. Fremstår m/ brugsspor. Samlet vægt ca. 404 gr. (2)

Varunr: 6203343
SEK 3 107 DK, Odense, Kratholmvej 29-09-2022
13:28
SEK 2 259
Holger Kyster. Flødekande, sukkerskål samt sukkerske af sølv (3)
Holger Kyster (Kolding 1898-1944). Flødekande og sukkerskål i barokform samt skønvirke sukkerske af hammerslået sølv, lødighed 900s. L. 10, 19,5 og 20,5 cm. Samlet vægt ca. 520 g. Fremstår med brugsspor, kande og skål graveret med monogram for Anni og Valdemar Lind, efterkommere af guldmeden ...

Varunr: 6171248
SEK 3 671 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:33
SEK 2 824
Diverse bakker af pletsølv (19)
Diverse bakker af pletsølv bestående af et sæt på 4 flaskebakker og 6 glasbakker med perlestaf, en flaskebakke og en glasbakke i rokokoform, en større og to mindre bordskånere samt 4 ovale bakker, heraf er de tre et sæt. L. 8,5-23 cm. Fremstår med brugsspor. (19)

Varunr: 6273838
SEK 1 130 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:51
SEK 424
Carl M. Cohr. 'Gl. Herregård' fiskebestik af sølv (22 )
Carl M. Cohr. 'Gl. Herregård' fiskebestik af sølv bestående af 10 knive L. 20 cm, 10 gafler L. 18 cm samt fiskeserveringssæt. Fremstillet af Cohr, Fredericia. Samlet vægt ca. 1300 g. Fremstår med brugsspor. (22 )

Varunr: 6266101
SEK 6 496 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
SEK 4 801
Eigil Jensen for A. Michelsen. Seks moderne salt-/peberbøsser/-kar af sterlingsølv (6)
A. Michelsen. Et sæt moderne, cylindriske salt-/peberbøsser/-kar af sterlingsølv, heraf tre saltkar med indvendig blå emalje og tre salt-/peberbøsser. Designet af Eigil Jensen. Ø 3,5 cm. Samlet vægt ca. 218 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6273063
SEK 2 824 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:17
SEK 2 118
Carl M. Cohr. Et par saltkar af sølv og glas i Louis Seize-form (2)
Carl M. Cohr. Et par ovale saltkar i Louis Seize-form af sølv med indsatser af blåt glas. L. 6 cm. Samlet sølvvægt ca. 42 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6272318
SEK 1 412 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:21
SEK 988
A. F. Rasmussen. Skål af sterlingsølv med druedekorationer
A. F. Rasmussen. Skål af sterlingsølv med hank, prydet med druedekorationer, rundt fodstykke med gennembrudt ornamentik, H. 16 cm. Vægt: ca. 400 gr. Fremstår med brugsspor, mærker/overfladeridser.

Varunr: 6239979
SEK 7 060 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:34
SEK 5 648
Hugo Grün. Barnetallerken af sølv, anno 1951
Hugo Grün. Barnetallerken af sølv, anno 1951. Ø 16 cm. Vægt ca. 146 g. Fremstår med brugsspor, graveret på fanen: 'Odense Bys Ærespræmie'.

Varunr: 6261791
SEK 1 130 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:01
SEK 847
Hofjuveler Frantz Hingelberg. Art deco kaffeservice af sterlingsølv, anno 1939 (3)
Hofjuveler Frantz Hingelberg, Aarhus. Art deco kaffeservice af sterlingsølv bestående af kaffekande med glat korpus og svunget hank, knop og skånering af bakelit hertil flødekande og sukkerskål med glat balusterformet korpus og svunget hank af sterlingsølv. Sættet er stemplet 925S, Sterling, ...

Varunr: 6262104
SEK 11 297 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:04
SEK 8 472
Grann & Laglye. Skønvirke sukkerskål af hammerslået sølv, anno 1936
Grann & Laglye. Skønvirke sukkerskål af hammerslået sølv med stiliseret drue- og bladornamentik på hank og fod, indvendigt forgyldt, udført 1936. H. 9,5. Ø ekskl. hanke 11,5 cm. Vægt ca. 250 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden.

Varunr: 6261771
SEK 2 118 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:10
SEK 1 694
Tre pokaler af sølv (3)
Tre pokaler af sølv med glat korpus, opsat på sokler af sortmalet træ. De to med låg. H. inkl. sokler: 13,5-21,5 cm. Samlet vægt ekskl. sokler (inkl. skruer af metal): 464 g. (3) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Varunr: 6228149
SEK 2 824 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:15
SEK 2 259
Empire sennepskrukke af sølv
Empire sennepskrukke af sølv med gennembrudt korpus, graverede border, cartouche på front med punslet navnetræk og datering 1829. Indsats af blåt glas. H. 8,5 cm. Vægt ekskl. indsats: ca. 54 g. Utydeligt stemplet, dog bl.a. med stenbukkens månedsmærke. Fremstår med brugsspor, reparationer på ...

Varunr: 6258822
09:35
SEK 424
Grann & Laglye. Skønvirke flødekande af hammerslået sølv, anno 1936
Grann & Laglye. Skønvirke flødekande af hammerslået sølv med stiliseret drue- og bladornamentik på hank og fod, indvendigt forgyldt, udført 1936. H. 10 cm. Vægt ca. 160 g. Fremstår med brugsspor, ganske små stødmærker.

Varunr: 6261769
SEK 1 412 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:52
SEK 1 130
Tysk øreskål af sølv i barokform, Hanau ca. 1900
Tysk øreskål af sølv i barokform med graveret ornamentik, stemplet med pseudomærker fra Hanau ca. 1900. H. 4. Ø ekskl. hanke 12,5 cm. Samlet vægt ca. 170 g. Fremstår med brugsspor. Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Varunr: 6186953
SEK 1 271 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:55
SEK 988
Sølvmester Benny Larsen. Skønvirke kaffekande af hamret sølv, anno 1931
Sølvmester Benny Larsen, København (reg. 1931 - afm. 1973). Skønvirke kaffekande af hamret sølv med ligeknækket korpus og kanelleret fodrand. Endvidere udført med svunget hank og perlestafferet knop af sort bakelit. Københavnerstemplet, anno 1931. H. 20 cm. Vægt: ca. 426 gr. Kanden fremstår med ...

Varunr: 6261733
SEK 3 671 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
10:01
SEK 2 824
K.E. Thygesen Jacobsen m.fl. Dækketallerken og flaskebakker af sølv (4)
Dækketallerken og flaskebakker af sølv med perlestaffering bestående af dækketallerken udført hos K.E. Thygesen Jacobsen (Ø 28 cm), et par flaskebakker (Ø 14,5, bunden 12,5 cm) samt hammerslået flaskebakke (11, bunden 9,5 cm). Samlet vægt ca. 638 g. Fremstår med brugsspor, flaskebakkerne med ...

Varunr: 6261790
SEK 5 648 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
10:04
SEK 4 236
Dansk sølvsmed. Kaffesæt af sølv i empireform, 1920'erne (3)
Dansk sølvsmed. Kaffesæt af sølv i empireform med glat, tøndeformet korpus dekoreret med frise med bladværk, bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål, kanderne med stjerthank af træ, 1920'erne. H. 6-16 cm. Samlet vægt ca. 533 g. Fremstår med brugsspor. Hidrører fra lukningen af ...

Varunr: 6189983
SEK 3 389 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
10:07
SEK 2 683
Empire sennepskrukke med våbenskjold, København 1808
Empire sennepskrukke med hank, på korpus graveret våbenskjold med seksoddet stjerne over en liggende halvmåne, indvendigt forgyldt. Stemplet for uidentificeret mester med Københavnsmærke anno 1808 samt guardeinstempel. H. 13,5 cm. Vægt 113 g. Brugsspor, lille trykmærke på korpus. Hidrører fra ...

Varunr: 6224281
10:11
SEK 847
Dansk sølvsmed. Lille skønvirke skål af sølv med indsats af glas, anno 1914
Dansk sølvsmed. Lille skønvirke skål af sølv med organisk ornamentik, indsats af glas med blondekant, udført 1914. H. 7,5. Ø 14 cm. Vægt på sølv ca. 146 g. Fremstår med brugsspor, ganske små afslag på glas.

Varunr: 6261796
10:19
SEK 2 118
Lille engelsk vase samt tre flaskeskilte af sterlingsølv og sølv (4)
Lille engelsk vase af sterlingsølv med rand med franske liljer i gennembrudt mønster og udfyldt fod, fremstillet 1918-1919 hos William Hutton & Sons, Birmingham, H. 15 cm, tre flaskeskilte hvoraf et af sterlingsølv fra Axel Holm Sølvsmedie og et fra A. Michelsen. Samlet vægt skilte 35 g, vægt ...

Varunr: 6224375
10:27
SEK 706
P. Hertz m.fl. Jagtbægre og to små skåle af sølv og sterlingsølv (7)
P. Hertz m.fl. To små skåle af sterlingsølv med emalje, det ene med snekrystaller fra P. Hertz, Ø 7,5 cm, det andet med rhombe/ruder fra Hallbergs Guldsmeds Ab, L. 11,3 cm. Endvidere fem tyske jagtbægre med emalje/graveringer, heraf to indv. forgyldte, H. 4,3-4,7 cm. Samlet vægt 180 g. Alm. ...

Varunr: 6224340
10:31
SEK 1 130
Holger Orla Rasmussen. Cocktailshaker-kande af sterlingsølv
Holger Orla Rasmussen. Coctailshaker-kande af sterlingsølv med glat hvælvet korpus, profilerede kanter, gennembrudt bølgemønster, lågknop i form af stiliseret blomst og bladværk, sølvmonteret korkprop samt kanelleret svunget hank. Stemplet H.R. Denmark Sterling. ca. 1950'erne. Fremstillet hos ...

Varunr: 6261729
10:34
SEK 8 472
Hollandsk kandisskål af sølv i barokform
Hollandsk kandisskål af sølv i barokform med ombukket kant graveret med blomster, på svungen fod, 1900-tallets første halvdel. H. 8. L. 15,5. B. 14 cm. Vægt ca. 225 g. Fremstår med brugsspor. Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne...

Varunr: 6187012
SEK 1 694 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
10:35
SEK 1 271
Grann & Laglye. Skønvirke kaffekande af hammerslået sølv, anno 1936
Grann & Laglye. Skønvirke kaffekande af hammerslået sølv med stiliseret drue- og bladornamentik på hank, låg og fod, udført 1936. H. 24,5 cm. Vægt ca. 650 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden.

Varunr: 6261761
10:40
SEK 4 236
To saltkar af sølv og sterlingsølv, bl.a. engelsk fra 1861 (2)
Engelsk victoriansk saltkar på tre fødder i sterlingsølv, udført 1861 i Edinburgh, muligvis hos J. Hay, Ø 6,3 cm, samt dansk saltkar i sølv på tre kuglefødder og med perlebort på randen, Ø 7,5 cm. Samlet vægt 118 g. Brugsspor. (2) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens ...

Varunr: 6229845
10:55
SEK 847
Carl M. Cohr. Moderne kasserolle af sølv, anno 1948
Carl M. Cohr. Moderne kasserolle af sølv med stjerthank af sort bakelit, udført 1948. L. 27. Ø ekskl. hank 15,5 cm. Vægt ca. 438 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden.

Varunr: 6261746
SEK 4 236 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
11:01
SEK 2 824
P. Hertz. Vinkande af sølv, stilblandingsperioden, 1882
P. Hertz. Vinkande af sølv, stilblandingsperioden, klassicistisk form med graverede ornamenter og scenerier med putti, der høster frugt og tramper vindruer, 1882. H. 37 cm. Vægt ca. 520 g. Fremstår med brugsspor, bule på fod, graverede navnetræk og årstal i kartouche i fronten.

Varunr: 6250672
11:07
SEK 4 236
Rigt ornameneteret strøbøsse af sølv udført i Louise Seize-stil, ca. 1900
Stor strøbøsse af sølv udført i Louise Seize-stil med korpus rigt prydet med ornamentik i relief, bl.a. i form af guirlander og borter, lågknop i form af blomst samt ornamenteret rundt fodstykke. Formgivet og fremstillet, ca. 1900. Stemplet: 830 samt med utydeligt afpudset mesterstempel. H. 23,5 ...

Varunr: 6203211
SEK 1 977 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
11:23
SEK 1 412
Stor sukkerstrø af sølv udført i rokokoform, 1800-tallets slutning.
Ukendt mester. Stor sukkerstrø af sølv udført i skævknækket rokokoform opsat på ornamenteret tre-fod samt med gennembrudt låg og perlestafferet knop. Guardein Simon Groth (1863-1904) og københavnerstemplet med utydeligt afpudset årstal. H. 22 cm. Vægt: 280 gr. Strøbøssen fremstår med brugsspor ...

Varunr: 6203207
11:27
SEK 1 412
Hugo Grün. Stort, ovalt fad af sølv, anno 1950
Hugo Grün. Stort, ovalt fad af sølv, anno 1950. L. 46. B. 33 cm. Vægt ca. 1234 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden.

Varunr: 6261776
11:37
SEK 8 472
123»