Utropspris
12»   Varor pr. sida   40 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Cigaretetui af sterlingsølv
Cigaretetui af sterlingsølv. Stemplet 900. Indvendig med monogram. 9,5 x 8,5 x 1 cm. Vægt 140 g.

Varunr: 5718015
SEK 1 112 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
17:03
SEK 556
Dele bordsølv med blåt glas Louis XVI stil (4)
Dele bordsølv med blåt glas i Louis XVI stil bestående af rund sukkerskål på tre ben dekoreret med guirlander og maskaroner h.7,5 cm Ø 8,5 cm, lav rund sukkerskål med guirlander og otte ben h.3,5 cm Ø 10 cm, lille ovalt saltkar h.3,5 x 5,5 x 4 cm samt cylinderformet peberbøsse med skruelåg h.8,5 ...

Varunr: 5735343
SEK 1 391 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
18:40
SEK 834
Holger Rasmussen. Thekande af sterling sølv, med håndtag af ben
Holger Rasmussen. Thekande af sterling sølv, med håndtag af ben. H 18 cm, vægt ca 597 gr.

Varunr: 5734411
SEK 2 781 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
19:33
SEK 2 642
Jugendstil-Anbietschale, WMF, Geislingen, um 1910
Jugendstil Anbietschale, WMF, Messing/Zinn. Geislingen, um 1910. 3-fach gegliederte, blattförmige Schale. Henkel als gebogener Blattstiel von einer stehenden Frau im bewegten Gewand gehalten. HxBxT: 19 x 27 x 32 cm. Stempel des Herstellers, "I/O" und "Plated". Restaurierter Zustand. Kleine Delle...

Varunr: 5735268
SEK 3 108 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:34
SEK 466
Sølv: Kaffekande, thekande, sukkerskål mm (7)
Sølv: Kaffekande, thekande, sukkerskål, flødekande, to strådåser samt senneps/marmeladekrukke med glasindsat. Alt stemplet med 3 tårne. Samlet vægt uden glasindsats ca 1900 gr. (7)

Varunr: 5734407
SEK 5 562 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
19:40
SEK 7 231
Arje Griegst. Et par bægre af sterlingsølv (2)
Arje Griegst (1938-2016). Et par glatte bægre af sterlingsølv. H. 6. Ø 6,4 cm. Samlet vægt ca. 227 g. Fremstår med brugsspor, mindre mærker, graveringer under bund, en med lille bule på fodkant. (2)

Varunr: 5725507
SEK 1 947 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:14
SEK 834
A. Dragsted. Skønvirkebonbonnière i sølv, drevet med blomsterornamentik, 1913
Bonbonniere i sølv, låg og korpus drevet med blomsterornamentik, bl.a. påskeliljer, og med årstallene 1888 og 1913 samt monogram A M i skønvirke, indvendigt forgyldt. Udført hos hofjuvelér A. Dragsted i 1913. Ø 9,5 cm. Vægt 186 g.

Varunr: 5733412
SEK 5 562 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:27
SEK 2 086
Edvard Andersen. Margrethe-bæger af sterlingsølv
Edvard Andersen. Margrethe-bæger af sterlingsølv. H. 10,5 cm. Vægt ca. 270 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5732506
SEK 1 391 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:29
SEK 1 182
Erik Herløw for A. Michelsen, tilskrevet. Etui af sølv prydet med emaljearbejde
Erik Herløw for A. Michelsen, tilskrevet. Etui af sølv, prydet med emaljearbejde i form af små blå blomster, spejl i låg, stemplet "AM 900". Ø. 7,1 cm. Vægt inkl. spejl: ca. 91,8 gr. Medfølges af indlæg og pudderkvast samt original kasse.Smykker med tilsvarende dekoration er med sikkerhed ...

Varunr: 5710736
SEK 1 669 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:33
SEK 1 182
To barokbægre af sølv, Aalborg og Randers, 1700-tallet (2)
To barokbægre af sølv med nålepunslet og graveret dekoration, det større stemplet med mestermærke for Jens Kjeldsen Sommerfeldt (1692-1772, borgerskab i Aalborg 1726-1767), det mindre med mestermærke for Peter Normand (etableret i Randers 1719, borgerskab 1747, d. 1761). H. 6 og 8,5 cm. Samlet ...

Varunr: 5729052
SEK 2 781 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:49
SEK 2 225
E. Dragsted og Per Lütken for Holmegaard. 'Aristokrat' karaffel med sølvmontering samt Carl M. Cohr. Moderne cocktailske af sterlingsølv. (2)
E. Dragsted og Per Lütken for Holmegaard. 'Aristokrat' karaffel af glas, prydet med montering af sterlingsølv, udført hos E. Dragsted, prop med organisk form. H. 37 cm. Samt Carl M. Cohr, moderne cocktailske af sterlingsølv, top i form af stiliseret blomst. L. 34 cm. Vægt: ca. 56 gr. Fremstår ...

Varunr: 5735014
20:59
SEK 556
Birks m. fl. Nadversæt af sølv, ca. 1900
Birks m. fl. Nadversæt af sølv, best. af: Oblatæske, oblat disk, kalk indvendigt forgyldt samt ske Tilhørende etui. Ca. 1900. H. 1-8 cm. Vægt samlet ca. 125 gr. Flaske af plast medfølger.

Varunr: 5729234
SEK 2 086 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
10:45
SEK 487
Fem sølvpokaler (5)
Fem sølvpokaler med graveringer. Samlet vægt ca 420 gr, H op til 15 cm. (5)

Varunr: 5733485
SEK 1 669 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2020
18:00
SEK 1 669
Sovsekande i sølv, (320 g. )
Sovsekande i sølv med riflet kant og på tre løvefødder. Bladværk og riller på hank. Engelske sølvmærker. (320g)

Varunr: 5735155
SEK 2 503 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
19:07
SEK 1 182
Jens Agger Braae, København. Moderne kasserolle af sølv, ca. 1930'erne
Jens Agger Braae, København. Moderne kasserolle af sølv, håndtag af træ, udført ca. 1930'erne. L. 24 cm H. 4 cm. Vægt: ca. 192 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5725423
SEK 1 669 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:12
SEK 487
Peter Bruckmann & Söhne samt Grann & Laglye. Kaffe- og teservice af sølv, 1800-1900-tallet (4)
Kaffe- og teservice af sølv i rokokoform, heraf sukkerskål og flødekande udført hos Peter Bruckmann & Söhne, Heilbronn, Tyskland, 1800-tallets anden halvdel, tekande udført hos anden tysk sølvsmed, 1800-tallets anden halvdel samt kaffekande udført hos Grann & Laglye i samme stil i 1943, ...

Varunr: 5729746
SEK 11 125 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:13
SEK 7 787
F. Hingelberg, Aarhus. Moderne sukker- og flødesæt af sterlingsølv, ca. 1960 (2)
F. Hingelberg, Aarhus. Moderne sukkerskål og flødekande af sterlingsølv, begge med hank, dessin nr. 32907, ca. 1960. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden. (2)

Varunr: 5713472
SEK 4 172 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:14
SEK 556
Carl M. Cohr. Skønvirke kasserolle af sølv, 1920'erne
Carl M. Cohr. Skønvirke kasserolle af hammerslået sølv med perlestaf, hank af udskåret ibenholt, 1920'erne. L. 30 cm. Ø ekskl. hank 17 cm. Vægt ca. 406 g. Fremstår med brugsspor, hanken sidder lidt løst.

Varunr: 5729281
SEK 2 781 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:31
SEK 626
Hans Hansen. Moderne skål af sterlingsølv, anno 1933
Hans Hansen. Moderne skål af sterlingsølv, bådformet med svungen hank og to svungne ben, anno 1933. Antageligt en variant af dessin HH 89 designet af Karl Gustav Hansen (1914-2002) i 1932. H. 5,5. L. 18 cm. Vægt ca. 246 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5729053
SEK 5 562 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
21:02
SEK 487
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' proptrækker
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' proptrækker med håndtag af hammerslået sterlingsølv, udført hos Georg Jensen i perioden efter 1945. L. 11 cm. Vægt inkl. montering: ca. 50 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5735185
SEK 1 669 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2020
13:11
SEK 556
Cabaret mit zentraler Mädchenfigur. WMF, um 1905
Cabaret mit zentraler Mädchenfigur. Britanniametall (poliert), WMF, Geislingen, um 1905. Vierpass-Sschlae mit geschweiften Rändern. Bewegte, gehöhte Rillen auf die weibliche, plastische Figur übergreifend. Gebrauchsspuren, minim. Bestoßungen. Restaurierter Zustand, Schalenränder teilweise neu ...

Varunr: 5735547
SEK 3 108 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-08-2020
18:26
SEK 414
Poul Jacobsen Møller, Viborg. Rokoko hovedvandsæg af sølv, ca. 1770-80
Poul Jacobsen Møller, Viborg (f. 1729 - d. 1805, borgerskab 1757). Rokoko hovedvandsæg af sølv, ligeknækket form, gennembrudt krone på top, udført ca. 1770-80. H. 7 cm. Vægt: ca. 31 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5720219
SEK 4 172 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:12
SEK 3 059
O.C. Collin, København. Cigaretui af sølv prydet med bladværk og fugle, anno 1885
O.C. Collin, København. Cigaretui af sølv, prydet med bladværkscartouche med fugle og sommerfugle, indvendigt forgyldt, udført 1885. L. 14,5 cm. B. 8 cm. Vægt: ca. 162 gr. Fremstår med brugsspor, indgraveret initial på den ene side.

Varunr: 5735237
SEK 1 669 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:18
SEK 904
En hollandsk og en tysk æske samt en brevkniv af sølv (3)
To æsker og en brevkniv af sølv, den ene æske er hollandsk og i møbelform, den anden tysk fra Erfurt med jagtmotiver på begge sider og to indvendigt forgyldte rum, begge æsker er fra 1800-tallets anden halvdel, brevkniven med H.C. Andersen-motiv fra 1929. L. 4, 6 og 15,5 cm. Samlet vægt ca. 74 g....

Varunr: 5730440
SEK 1 391 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:21
SEK 556
Johan Henrik Smith, Viborg. Rokoko strøbøsse af sølv, ca. 1760-70
Johan Henrik Smith, Viborg (f. ca. 1722 - d. 1779, borgerskab 1754). Rokoko strøbøsse af sølv, ligeknækket form, prydet med cartouche og lågknop med stiliseret blomst, udført ca. 1760-70. H. 14 cm. Vægt: ca. 107 gr. Fremstår med brugsspor, mærker m.v.

Varunr: 5736133
20:30
SEK 1 530
English Silver House. 'Musling' sæt bouillonskeer af sterlingsølv (12)
English Silver House. 'Musling' sæt bouillonskeer af sterlingsølv, L. 13 cm. Samlet vægt: ca. 414 gr. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 5736208
SEK 4 728 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:35
SEK 417
Dansk sølvsmed. Skønvirke smykkeskrin af sølv, anno 1924
Dansk sølvsmed. Ovalt skønvirke smykkeskrin af hammerslået sølv med perlestaf og fire kuglefødder, bunden ej af sølv, indvendigt med løs pude beklædt med grøn filt, ligeledes filtbeklædning i låget, anno 1924. H. 4. L. 16 cm. Vægt ca. 288 g. Fremstår med brugsspor og gravering i front.

Varunr: 5729285
SEK 2 086 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:38
SEK 487
A. Michelsen m.fl. Diverse smådele sølv og sterlingsølv, bl.a. med glas og emalje (20)
Diverse smådele sølv og sterlingsølv bestående af et sæt på tre salt-/peberbøsser i empireform med indsatser af blåt glas, saltkar med blå emalje, 6 saltskeer heraf en med blå emalje, peberbøsse med blå emalje fra A. Michelsen, lille sukker-/flødesæt i rokokoform, bakke i rokokoform med ...

Varunr: 5730010
SEK 2 781 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2020
20:42
SEK 487
Carl M. Cohr. Funkis kasserolle af sølv, anno 1936
Carl M. Cohr. Funkis kasserolle af sølv med hank af bakelit, organisk dekoration ved monteringen til hanken, udført i 1936. H. 9 cm. Ø ekskl. hank 15,5 cm. Vægt ca. 354 g. Fremstår med brugsspor, indridsede tal under bunden.

Varunr: 5690139
20:48
SEK 487
Hugo Grün, København. Okidevase af sterlingsølv
Hugo Grün, København. Okidevase af sterlingsølv, H. 18 cm. Vægt: ca. 108 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5735384
20:58
SEK 487
12»