Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Tre strøbøsser af sølv (3)
Tre strøbøsser. Hugo Grün. Strøbøsse af sølv drevet med sløjfer, blomster- og bladranker. Stemplet HGr, tretårnet 1956. H. 23 cm. Vægt ca. 226 gram. Strøbøsse af sølv drevet med sløjfer, blomster- og bladranker. Stemplet Svane 830, Segl. H. 19 cm. Vægt ca. 216 gram. J.M.A. Steffensen, strøbøsse ...
Varunr: 5279463
SEK 3 370 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
19:32:00
SEK 2 387
Sugar and cream-sæt, sterlingsølv, delene fremstår som nye
Sugar and cream-sæt efter engelsk forbillede, 925 sølv, riflet. Stempel VCH 925. Mål: ca. H. 8 cm og 6,5 cm. I alt 205 g.
Varunr: 5178487
SEK 4 184 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
19:37:00
SEK 2 092
Nålepude af sølv, omkr. 1900
Nålepude af sølv med hank, sider graveret med bladværk og rocailler, uidentificerede stempler, omkr. 1900. Udfyldt. L. 16 cm. Fremstår med brugsmærker.
Varunr: 5238348
SEK 2 808 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
19:55:00
SEK 1 193
Nederlandsk, kurveformet kandisskål af sølv, omkr. 1900
Nederlandsk, kurveformet kandisskål af sølv, oval bund, gennembrudte sider, omkr. 1900. H. 5,5. L. 18 cm. Vægt ca. 128 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5250585
SEK 1 404 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
19:58:00
SEK 632
S. & M. Benzen. Skønvirke skål af sølv med hamret overflade, anno 1904
S. & M. Benzen, København. Skønvirke skål af sølv med hamret overflade, kanten ombukket skiftevis indad og udad, anno 1904. H. 6. Ø 17 cm. Vægt ca. 296 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5232611
SEK 2 106 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:02:00
SEK 491
Carl M. Cohr. Et sæt flaske- og glasbakker af sølv (10)
Carl M. Cohr. Et sæt flaske- og glasbakker af sølv med skævknækket kant, bestående af 4 flaskebakker og 6 glasbakker. Ø 12,5 og 8 cm. Samlet vægt ca. 426 g. Fremstår med brugsspor. (10)
Varunr: 5277535
20:16:00
SEK 842
Stort, ovalt dyrerygsfad af sølv
Stort dyrerygsfad af sølv, ovalt med ligeknækket fane og profileret kant. L. 51. B. 35 cm. Vægt ca. 1094 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5274373
SEK 7 020 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:20:00
SEK 4 493
Rasmus Jensen. Skønvirke bæger af sølv, Horsens 1908
Rasmus Jensen. Skønvirke bæger af sølv graveret med organisk ornamentik, Horsens 1908. H. 11,5 cm. Vægt ca. 120 g. Fremstår med brugsspor, stødmærke og gravering på kumme.
Varunr: 5274458
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:24:00
SEK 421
Grann & Laglye, København. Funkis skål af sølv med buede ben, anno 1937
Grann & Laglye, København. Funkis skål af sølv, stående på buede ben med kugle, udført 1937. Ø. 21,5 cm. H. 6,7 cm. Vægt: ca. 402 gr. Fremstår med brugsspor, mærker.
Varunr: 5262809
20:26:00
SEK 983
I. Holm, København. Større og mindre strøbøsse af sølv, anno 1895 (2)
I. Holm, København. Større og mindre strøbøsse af sølv, prydet med stiliseret bladværk, udført 1895. H. 13,5 og 22 cm. Samlet vægt: ca. 410 gr. Fremstår med brugsspor, den ene graveret med kronet monogram. (2)
Varunr: 5275689
20:29:00
SEK 1 123
Dansk sølvsmed. Kandisskål af sølv, anno 1930
Dansk sølvsmed. Kandisskål af sølv i barokform, ovalt ligeknækket korpus med hanke i siden og låg, indvendigt forgyldt, anno 1930. H. 11. L. 17 cm. Vægt ca. 252 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5250581
SEK 1 966 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:29:00
SEK 562
Carl M. Cohr, Th. Meier m.m. Samling sølv m.m. bl.a. sukker / fløde m.m. (6)
Carl M. Cohr, Th. Meier m.m. Samling sølv m.m. bl.a. Th. Meier sukker / flødesæt fra 1918 H. 8,5 Ø 9,5-12 cm m/ tryk, kande fra 1940 H. 15 cm m/ tryk, CMC smørnæb fra 1950 Ø 8,5 cm, cigaretetui 6,5 x 8 cm, lille strøbøsse af sterling H. 6 cm. Brugsspor. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 463 gr. ...
Varunr: 5279226
SEK 2 106 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:10:00
SEK 1 825
Becher / Silberbecher, Silber, 1838, St. Petersburg
Becher / Silberbecher, Silber, 1838, St. Petersburg, Becher mit Wellendekor und Wappen, am Rand punziert, H.8cm, B.7cm, 88,2g., altersgemäße Reibespuren, Kratzer, Bestoßungen, partiell Dellen.
Varunr: 5220383
SEK 1 778 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:14:00
SEK 418
Møinichen. Skål af sølv fra 1916
Møinichen. Skål af sølv fra 1916, kant prydet m/ bort af vindrueklaser / ranker, H. 8,5, Ø 22 cm. Brugsspor. Vægt for del m/ sølv ca. 425 gr.
Varunr: 5280390
SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:15:00
SEK 1 053
Peter Hertz. Bæger af sølv i barokform, København 1876
Peter Hertz. Bæger af sølv i barokform med tre kugleben, fronten graveret med oval kartouche i form af bladværk, København 1876. H. 12,5 cm. Vægt ca. 162 g. Fremstår med brugsspor, enkelte trykmærker, graveret med monogram og årstal.
Varunr: 5274173
SEK 1 404 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:00:00
SEK 632
Georg Jensen. Salt- og peberbøsse i hammerslået sterlingsølv (2)
Georg Jensen. Salt- og peberbøsse i hammerslået sterlingsølv, dessin nr. 180, udført hos Georg Jensen efter 1945. H. 9 og 9,5 cm. Samlet vægt: ca. 107,5 gr. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker, det ene låg med knækket top. (2)
Varunr: 5269554
SEK 4 212 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:03:00
SEK 2 106
Hans Hansen. Sæt med tekande, sukkerskål og flødekande af hammerslået sterlingsølv, dessin 340 (3)
Hans Hansen. Sæt med tekande med hank af bakelit, sukkerskål og flødekande af hammerslået sterling sølv, dessin 340. Stemplet Hans Hansen, Sterling Denmark. Dessin nr. 340. Fremstillet i 1961. Kande H. 14 cm. Sukkerskål H. 9 cm. Flødekande H. 7,5 cm. Samlet vægt: 1219 gr. (3)
Varunr: 5278356
SEK 19 656 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:12:00
SEK 9 828
Presburg & Zoon. Hollandsk bakke af sølv, Amsterdam 1967
Hollandsk bakke af sølv, kvadratisk med gennembrudt gallerikant, lave ben på hjørnerne, stemplet med mestermærke APz3 for Presburg & Zoon, Amsterdam 1967. 20 x 20 cm. Vægt ca. 362 g. Fremstår med brugsspor, enkelte små stødmærker.
Varunr: 5274434
SEK 2 808 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:14:00
SEK 421
Stort møntlågkrus i barokform, af sølv, ca. 1900
Stort lågkrus af sølv, ca. 1900 Stort lågkrus af sølv i barokform, rigt prydet med drevne blade og blomster og mønter, ben og gæk i form af løver, ca. 1900. Uidentificeret mestermærke og lødighedsangivelse 13 1/3 L, engelske importstempler. Antagelig fremstillet af Jacob Magnus Aage Steffensen ...
Varunr: 5279627
SEK 14 040 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:18:00
SEK 10 951
Johan Rohde for Georg Jensen. Stor strøbøsse af sølv, dessin nr. 277
Georg Jensen. Stor strøbøsse af let hammerslået sølv, kantet korpus. Dessin nr. 277. Designet af Johan Rohde. Fremstillet i perioden 1933-44. H. 12 cm. Vægt ca. 92 gr. Fremstår med få brugsspor.
Varunr: 5280199
SEK 9 828 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:30:00
SEK 4 774
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Art deco skål af sterlingsølv, anno 1938
Hans Hansen. Art deco skål af let hammerslået sterlingsølv, formen inspireret af en græsk vase med to høje hanke, indadbøjet munding og lav, rund fod. Formgivet af Karl Gustav Hansen i 1938. Udført hos Hans Hansen i 1938. Dessin nr. 291. H. 10,7 cm. L. 17. Ø ekskl. hanke 14 cm. Vægt ca. 346 gr. ...
Varunr: 5280200
SEK 15 444 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:36:00
SEK 7 582
Tysk serveringsbakke af sølv, Hanau omkr. 1900
Tysk serveringsbakke af sølv, oval med hanke og fane med rokokoornamentik, Hanau omkr. 1900. L. 38,5. B. 23 cm. Vægt ca. 566 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5274427
SEK 3 931 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
21:00:00
SEK 842
Kaffeservice i moderne design af pletsølv. (3)
Kaffeservice af pletsølv i moderne design, hanke af sortpoleret træ, bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande. Låg på kaffekande med knækket hængsel.
Varunr: 5283822
SEK 1 404 DK, Kolding, Trianglen 28-03-2019
13:34:00
SEK 491
Engelsk thekande af sølv. Mester: William Gibson & John Langman, London 1895
Engelsk Thekande af sterlingsølv, delvist rillet korpus, lågknop og hank af sortlakeret træ. Mester: William Gibson & John Langman, London 1895. H. 14 cm. Vægt ca. 438 gr. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5283827
SEK 1 685 DK, Kolding, Trianglen 28-03-2019
14:13:00
SEK 842
Holger Rasmussen. Opsats af sølv
Holger Rasmussen. Opsats af sølv, stamme prydet med blade, på rundt fodstykke. Stemplet HR. H. 8,5 cm. Ø 13,5 cm. Vægt ca. 145 gr.
Varunr: 5283807
SEK 1 123 DK, Kolding, Trianglen 28-03-2019
14:22:00
SEK 632
Champagnekølere af pletsølv, 1900-tallet ( 2)
Par champagnekøler af plet, sølv med to hanke, stående på rundt fodstykke. George III stil. Ene fremstår med bule. H. 28 Ø ca. 26 cm. (2)
Varunr: 5263270
SEK 2 106 DK, Helsingør, Støberivej 28-03-2019
19:50:00
SEK 842
Georg Jensen. Stor 'Magnolia' serveringsbakke af hammerslået sterlingsølv, dessin 2E
Georg Jensen (1866-1935). Stor oval 'Magnolia' serveringsbakke af hammerslået sterlingsølv, hanke prydet med drevne blomsterornamenter, dessin 2E. Tegnet af Georg Jensen i 1905. Fremstillet 1933-1944. L. 55 cm. B. 32,5 cm. Vægt ca. 1652 gr. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Janet Drucker: ...
Varunr: 5257275
SEK 70 201 DK, Kolding, Trianglen 28-03-2019
20:20:00
SEK 35 101
Hugo Grün m.fl. Diverse dele sølv, bæger, skål, salt-/peber m.m. (12)
Diverse dele sølv bestående af et bæger, en skål, to æggebægre hvoraf det ene med 'Fransk Lilje', et salt-/pebersæt fra Hugo Grün, 6 servietringe. Fremstår med brugsspor, 7 dele med graveringer, æggebægre med trykmærker. (12)
Varunr: 5277811
SEK 2 527 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:23:00
SEK 421
Heimburger, København. To skønvirkebægre af hammerslået sølv, anno 1923/24 (2)
Heimburger, København. To skønvirkebægre af hammerslået sølv, prydet med mundrand med kugledekoration, udført 1923/24. H. 6,3 og 9 cm. Samlet vægt: ca. 211 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5262926
SEK 1 404 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:23:00
SEK 421
Gustav Pedersen for Georg Jensen. Toastholder af sterlingsølv, dessin nr. 510
Georg Jensen. Sjælden toastholder af sterlingsølv i organisk design, med tre små fødder. Designet af Gustav Pedersen (1895-1972) ca. i 1927. Udført hos Georg Jensen i perioden 1933-1944, dessin nr. 510. L. 15 cm. B. 11 cm. Vægt ca. 214 gr. Fremstår med få brugsspor.
Varunr: 5246498
SEK 28 081 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:36:00
SEK 14 040
 1 2  >>