Utropspris
123»   Varor pr. sida   63 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Skævknækket kasserolle af tretårnet sølv
Skævknækket kasserolle af tretårnet sølv med hank af træ. H. 6 cm. Ø. 20,5 cm. Samlet vægt 410 g. Fremstår med mindre løshed i hank og brugsspor.

Varunr: 6037974
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
14:25
SEK 546
Georg Jensen. Par pilleæsker af sterlingsølv, dess no 79D (2)
Georg Jensen. Par pilleæsker af sterlingsølv, lethammerslået låg prydet med blomst. Dessin nr. 79D. H. 2 cm, Ø ca. 3,7 cm. Vægt ca. 41 gram (2)

Varunr: 6045144
15:28
SEK 1 773
Georg Jensen. Drueopsats af sterlingsølv, dessin 263 A
Georg Jensen. Drueopsats af hammerslået sterlingsølv prydet med drueklaser, snoet stamme på rundt fodstykke. Formgivet af Georg Jensen i 1918. Dessin nr. 263 A. Fremstillet hos Georg Jensen. H. 13 cm. Vægt ca. 266 gram. Med lille kanthak.

Varunr: 6044783
SEK 20 456 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
20:03
SEK 12 547
Margrethebæger af delvist forgyldt sølv, anno 1943
Margrethebæger af sølv, indvendigt forgyldt samt delvist forgyldt på ydersiden, anno 1943. Stemplet med mestermærke for K.C. Hermann, herover Evald Nielsens mestermærke. Har muligvis været forhandlet hos Evald Nielsen. H. 9,5. Ø 11,5 cm. Vægt ca. 326 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045120
SEK 3 546 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:21
SEK 2 182
Georg Jensen. Saltkars af sterlingsølv, dess no 180
Georg Jensen. Saltkar af sterlingsølv med svungne sider og gennembrudt stamme, prydet med bladværk og frøstande, rundt profileret fodstykke. Dess no. 180. Stemplet for perioden. H. 3,7 cm, Ø 5,7. Vægt ca. 50 g

Varunr: 6045123
SEK 2 046 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
20:21
SEK 1 364
Svend Toxværd. Rund bakke / fad af sølv, anno 1958
Svend Toxværd. Rund bakke / fad af sølv, glat spejl, kant med perlestaffering, udført anno 1958. Ø 32 cm. Vægt ca. 732 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6032621
SEK 5 455 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:24
SEK 750
Dansk sølvsmed. Empire saltkar af sølv, 1800-tallets begyndelse
Dansk sølvsmed. Empire saltkar af sølv, ovalt kar på stilk med oval fod, hanke i siden i form af løvehoveder med ringe i munden, kar indvendigt forgyldt, 1800-tallets begyndelse. Stemplet med utydeligt mestermærke samt antageligt Aalborg bymærke. H. 6,5. L. 8,5 cm. Vægt ca. 50 g. Fremstår med ...

Varunr: 6044943
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:26
SEK 682
Aage Albing. Lille margrethebæger af sterlingsølv
Aage Albing. Lille margrethebæger af sterlingsølv, indvendigt forgyldt samt delvist forgyldt på ydersiden, ca. 1950'erne. H. 8. Ø 8 cm. Vægt ca. 153 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden.

Varunr: 6045137
SEK 1 909 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:27
SEK 750
Henning Koppel for Georg Jensen. Skål af sterlingsølv med emalje dekoration
Henning Koppel (1918-1982) for Georg Jensen. Rund skål udført i sterlingsølv prydet med blå og grøn emalje i organisk form samt monogram GJ. Sign. i bunden 1904-1979 3/200, Henning Koppel, Denmark Georg Jensen. efter 1945. 925S. H. 4,2, Ø 19 cm. Vægt ca. 498 gr.

Varunr: 6044744
SEK 5 455 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
20:39
SEK 3 546
Et par A. Dragsted kandelaber af sølv, København 1947. (2)
Et par A. Dragsted kandelaber af sølv, hver med en lige samt fire svungne lysarme, ottekantet balusterformet stamme, på ottekantet skævknækket fodstykke, barokform, Stemplet A. Dragsted Kjøbenhavn, 1947. Vægt Henholdsvis ca.1542 gr. og ca. 1564 gr. Samlet Vægt ca. 3106 gr. H. 40 cm. Fremstår med ...

Varunr: 6045050
SEK 23 184 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:40
SEK 17 047
Svend Weihrauch for F. Hingelberg. Funkis teglasholder af sterlingsølv, 1930'erne
F. Hingelberg. Funkis / art deco teglasholder af sterlingsølv med hank af bakelit, ganske let skrånende sider. Designet af Svend Weihrauch i 1930. Indvendig Ø i bunden: 6 cm. H. 10 cm. Vægt ca. 107 g. Fremstår med brugsspor. Litteratur: afbildet og omtalt på s. 12 i 'Svend Weihrauch Sølv / ...

Varunr: 6045172
SEK 1 637 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:41
SEK 1 091
P. Hertz. Rundt fad af sølv, anno 1953
P. Hertz. Rundt fad af sølv med profileret kant, anno 1953. Ø 34 g. Vægt ca. 970 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6044596
SEK 9 546 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:44
SEK 546
Georg Jensen. Skål af sterlingsølv, dessin 235 A
Georg Jensen. Lille skål af let hammerslået sterling sølv, gennembrudt stamme prydet med bladværk og blomsterknopper, profileret fodstykke. Designet af og stemplet Georg Jensen Denmark. Sterling dessin nr. 235 A. H. 7 cm. L. 9,5 cm. Vægt ca. 112 gr.

Varunr: 6044801
20:44
SEK 750
Hans Hansen. Vintage armbånd af sterlingsølv og ben
Hans Hansen. Leddelt vintage armbånd af sterlingsølv og ben, monteret med indstikslås. Dessin nr. 263. L. 17 cm. Vægt: ca. 23,3 gr. Fremstår med patina i form af tonet ben. Original smykkeæske medfølger.

Varunr: 6044279
20:46
SEK 546
Hugo Grün. Moderne orkidévase af sterlingsølv
Hugo Grün. Lille, moderne orkidévase af sterlingsølv med glat, pæreformet, asymmetrisk korpus med svungen hank. H. 16,5 cm. Vægt ca. 112 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6044857
20:46
SEK 614
K.C. Hermann. Stort margrethebæger af delvist forgyldt sølv, anno 1946
K.C. Hermann. Stort margrethebæger af sølv, indvendigt forgyldt samt delvist forgyldt på ydersiden, anno 1946. H. 11. Ø 13 cm. Vægt ca. 500 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6044603
20:51
SEK 409
Strøbøsse af sølv i Louis Seize-form, anno 1907
Strøbøsse af sølv i Louis Seize-form, korpus med guirlander, lågknop i form af fugl, firkantet fod, anno 1907. H. 13 cm. Vægt ca. 69 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6044778
SEK 1 091 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:56
SEK 546
Eigil Jensen for Anton Michelsen. Skål af sterlingsølv prydet med emalje
Eigil Jensen for Anton Michelsen. Lav skål af sterlingsølv i trekantent form prydet med perlemorshvid emalje. Stemplet: Anton Michelsen samt EJ for Eigil Jensen. Ø 18 cm. H. 3 cm. Vægt: ca. 356 gr. Skålen fremstår med gravering i emaljen centreret indvendigt i skålen, herudover med ...

Varunr: 6033039
SEK 4 091 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
18:31
SEK 409
Hugo Grün. Kande af sterlingsølv i rokokoform
Hugo Grün. Kande af sterlingsølv i rokokoform med ligeknækket korpus prydet med blomster- og bladværk, på fire svungne fødder. H. 20 cm. Vægt ca. 398 g. Fremstår med brugsspor, enkelte små trykninger på korpus.

Varunr: 6035597
SEK 4 637 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
18:41
SEK 409
Carl M. Cohr. Kande af sølv i rokokoform, anno 1929
Carl M. Cohr. Kande af sølv i rokokoform med skævknækket korpus på fire svungne fødder. Udført anno 1929. H. 21 cm. Vægt ca. 402 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6035338
18:51
SEK 1 159
Dansk sølvsmed. Skål af sølv med løvemasker og ringhanke, anno 1917
Dansk sølvsmed. Skål af sølv med prydet med blomsterranker og kanneleringer på korpus, i siderne løvemasker med snoede ringhanke. Udført anno 1917. Stemplet med Københavns bymærke samt dansk faux-stempel. H. 7,5, Ø 13 cm. Vægt ca. 182 g. Fremstår med brugsspor, enkelte trykmærker, bl.a. på ...

Varunr: 6035655
SEK 2 455 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
19:01
SEK 409
Rokoko opsats af sølv, 1700-tallets slutning
Rokoko opsats af sølv med profileret svungen kant og ligeknækket korpus på ovalt profileret fodstykke. Utydeligt stemplet på kant. Nålepunslet navnetræk med årstallet 1818 på korpus underside. Antagelig udført 1700-tallets slutning. H. 5 cm. L. 15,5 cm. B. 10,7 cm. Vægt: ca. 90 gr.Fremstår med ...

Varunr: 6045583
SEK 2 046 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
19:12
SEK 546
Tiffany & Co. Skål af sterlingsølv prydet med blade
Tiffany & Co. Skål af sterlingsølv, prydet med blade. Stempel under bunden "TIFFANY & CO MAKERS STERLING SILVER 25226". Ø. ca. 15.15,5 cm. Vægt: ca. 182 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6015116
SEK 6 819 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
19:13
SEK 409
Grann & Laglye / M. Lauridsen. Skønvirke skål af sølv, anno 1913
Grann & Laglye / M. Lauridsen. Skønvirke skål af sølv udført med bladornamenteret korpus. Udført anno 1913. Stemplet Grann & Laglye samt M. Lauridsen. H. 9,5, Ø 18 cm. Vægt ca. 344 g. Fremstår med brugsspor, gravering øverst samt på fodstykke, stødmærke ved ornamentik.

Varunr: 6035242
SEK 3 819 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
19:21
SEK 409
Sen-empire lugtedåse af sølv, 1800-tallets midte
Sen-empire lugtedåse af sølv, udført med glat rektangulært korpus, låg prydet med presset stiliseret svanepar og indvendig med gennembrudt forgyldt balsam-gemme. Under bunden nålepunslet navnetræk og årstal 'C Hanssen Afith' 1843'. Uidentificerbart mesterstempel 'S'. H. 1,5 cm. B. 3,6 cm. L. 6,1 ...

Varunr: 6045527
SEK 2 728 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
19:22
SEK 682
Barok hovedvandsæg af sølv, mester Hans Busch, Aalborg 1700-tallet
Barok hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv med ligeknækket korpus, gennembrudt lågknop i form af krone, indvendigt forgyldt og med rester af svamp, stemplet med mestermærke for Hans Busch (ca. 1733-1803, borgerskab 1766), Aalborg 1700-tallets anden halvdel. H. 7 cm. Vægt ca. 34 g. Fremstår med ...

Varunr: 6044592
SEK 5 455 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
19:45
SEK 546
Et par persiske sølvvaser i form af fisk (2)
Et par små vaser i form af gabende fisk stående på finner, udført af sølv. Persien, 1900-tallets første halvdel. Stemplet. Samlet vægt: ca. 188 gr. (2)

Varunr: 6032984
SEK 2 318 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
19:51
SEK 477
Régence opsats af sølv, ca. 1700-tallets midte
Mindre régence opsats af sølv udført i ligesidet oval form med parallel skævknækket kant samt ovalt glat fodstykke. Utydeligt stemplet på kant. På korpus-underside graveret navnetræk og årstal 'P. I. E. 1763'. H. 3,7 cm. L. 12 cm. B. 8,6 cm. Vægt: ca. 58 gr. Opsatsen fremstår med ...

Varunr: 6045592
20:01
SEK 546
Dansk sølvsmed. Skønvirke strøbøsse af hammerslået sølv, anno 1918
Dansk sølvsmed. Skønvirke strøbøsse af hammerslået sølv med bl.a. perleornamentik på korpus, gennembrudt låg med knop. Udført anno 1918. Vægt ca. 226 g. Fremstår med brugsspor, trykning/skævhed på lågknop samt mindre trykninger på korpus og fod.

Varunr: 6035153
20:11
SEK 409
Mester Carl Christian Kjær Jürgens. Sen-empire bæger af sølv
Mester Carl Christian Kjær Jürgens. Sen-empire bæger af sølv, prydet med båndornamentik. Stemplet monogram for Mester Carl Christian Kjær Jürgens, født 1836. Udlært i Vejle. Borgerskab 1862-67. Ophører som guldsmed 1883. Død 1921. Stemplet 13 1/3 lød. svarende til 830 lødigt sølv. H. 10 cm. Ø ...

Varunr: 6045210
SEK 3 546 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
20:12
SEK 409
123»