Utropspris
12»   Varor pr. sida   48 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dansk sølvsmed. Lille plat de menage af sølv (3)
Dansk sølvsmed. Lille plat de menage af sølv bestående af to identiske æggeformede strødåser samt sennepskrukke på rundt fodstykke. Københavnerstemplet, anno 1934-36. Ukendt mester. Sættet fremstår med anløbninger efter salt-angreb samt manglende glasindsats til sennepskrukke. Brugsspor. Samlet ...

Varunr: 6084861
SEK 1 373 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
18:54
SEK 1 099
Meya Lerible for MEMA. Svensk skål af sterlingsølv, anno 1997
Meya Lerible for MEMA. Svensk skål af sterlingsølv, prydet med påsat blomst og sommerfugl, udført 1997. Nummereret 27 ud af 499. Ø. 13 cm. H. 7,5 cm. Vægt: ca. 172 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6060911
SEK 2 197 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
18:57
SEK 1 648
Anton Michelsen. Et par dækketallerkener af sterlingsølv (2)
Hofleverandør Anton Michelsen. Et par dækketallerkener af sterlingsølv prydet med svejfet fane med ciseleringer i form af medaljon og bladværk. Ø 26 cm. Københavnerstemplet, anno 1924 samt Michelsen 925 S. Samlet vægt: ca. 954 gr. Fremstår med brugsspor (inkl. ridser og mærker), graveret monogram...

Varunr: 6081849
SEK 9 612 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
19:36
SEK 481
Hugo Grün. Bonbonniere af sølv
Hugo Grün. Bonbonniere af sølv i rokokoform med skævknækket korpus. H. 12,5. Ø 9 cm. Vægt ca. 228 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6069508
SEK 2 334 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
19:56
SEK 1 922
Cartier, 'Trinity' bæger af sterlingsølv med forgyldt dekoration
Cartier, 'Trinity' bæger af sterlingsølv med glat korpus dekoreret med trefarvet forgyldt bånddekoration. H. 7,5. Ø 6 cm. Vægt ca. 122 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6080745
SEK 4 119 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
SEK 3 296
Frantz Hingelberg. Stort serveringsfad af sterlingsølv, anno 1942
Frantz Hingelberg, Aarhus. Moderne, stort serveringsfad med glat fane og knækket rand, udført af sterlingsølv, anno 1942. Ø 38,5 cm. Vægt: ca. 1.114 gr. Fadet fremstår med synlige brugsspor, ridser og mærker samt enkelte buler.

Varunr: 6060820
SEK 10 985 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
20:02
SEK 8 788
E. Dragsted. Et par trearmede kandelabre, en i Sterling sølv, en i 830 (2)
E. Dragsted. Et par tre-armede kandelabre med svungne arme, en i Sterling sølv, en i 830. Vægt incl. fyldning ca. 830 g. H. 20 cm, B. 28 cm. (2)

Varunr: 6079996
SEK 6 866 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
20:11
SEK 4 119
Dansk sølvsmed. Skønvirke opsats af sølv, anno 1914
Dansk sølvsmed. Skønvirke opsats af sølv med organisk ornamentik, skålen indvendigt forgyldt. Udført anno 1914. Vægt ca. 414 g. Fremstår med brugsspor, graveret dedikation på fod.

Varunr: 6062917
20:19
SEK 3 296
Julius Rudolph Hogrefe, Vejle. Lugtedåse af delvist forgyldt sølv. anno 1853
Lugtedåse af sølv, indvendigt forgyldt, låg prydet med blomst i relief, under låget monteret med rist. Mesterstempel for Julius Rudolph Hogrefe (1811-1872, borgerskab 1841), graveret med initialer samt årstal 1853. Vægt ca. 48,6 gr. L. 5,7 cm. Fremstår med brugsspor. Hogrefe er repræsenteret ...

Varunr: 6082968
20:32
SEK 3 021
Sølv flaskebakker, strøbøsse og sovsekande (7)
Sølv flaskebakker 4 stk Ø 10 cm, 1 stk Ø 12 cm, strøbøsse H 16 vm og sovsekande L 20 cm. Samlet vægt ca 565 gr. (7)

Varunr: 6085785
SEK 2 472 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-09-2021
15:33
SEK 1 785
Sølv kande, cigaretetuier mm (7)
Sølv kande H 20 cm, 3 cigaretetuier, skål Ø 14 cm, læbestiftsholder samt kande med træhank. Samlet vægt ca 1085 gr. (7)

Varunr: 6085806
SEK 4 119 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-09-2021
16:33
SEK 3 296
Harald Nielsen for Georg Jensen. Børnekrus af hammerslået sterlingsølv, dessin 444B
Harald Nielsen for Georg Jensen. Børnekrus af hammerslået sterlingsølv, dessin 444B, udført hos Georg Jensen efter 1945. H. 7 cm. Vægt: ca. 114 gr. Fremstår med brugsspor, gravering, mindre buler/mærker.

Varunr: 6082245
SEK 1 373 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:07
SEK 1 099
To persiske bordskåle delvist af sølv, antageligt Isfahan og Shiraz (2)
To persiske bordskåle af sølvholdigt metal, den store skål udsmykket med blomster- og bladranker, den lille med personscenerier med hersker og væbnede mænd under arkadebuer. Antageligt Isfahan og Shiraz. H. hhv. 6,5 og 5,5 cm, Ø hhv. 15,5 cm og 12 cm. Samlet vægt 400 g. Den lille stemplet '600' ...

Varunr: 6024004
SEK 3 296 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:16
SEK 481
A. Michelsen. Flaskebakke og to glasbakker af sterlingsølv, 1930-40'erne (3)
A. Michelsen. Flaskebakke og to glasbakker af sterlingsølv, med graverede motiver af golfspillere, 1930-40'erne. Ø 10 og 7,4 cm. Samlet vægt ca. 154 g. Fremstår med brugsspor, en glasbakke med gravering under bunden, flaskebakke med indridset dato og tekst under bunden. (3)

Varunr: 6079830
SEK 2 746 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:18
SEK 2 334
Orientalsk bordskål delvist af sølv, antageligt 19. årh.
Orientalsk bordskål i sølvholdigt metal, rigt udsmykket med planteranker og kartoucher med person i bedepositur. Antageligt 19. årh. H. 7,4 cm, Ø 14,2 cm. Vægt 216 g. Alm. brugsspor, lodning samt enkelte små revner på kanten.

Varunr: 6024001
SEK 2 060 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:20
SEK 1 373
Et sæt persisk bordsølv, antageligt Isfahan (7)
Et sæt persisk bordsølv bestående af lille bakke med to æggebægre, salt- og peberbøsse, to teskeer, alle rigt dekoreret med plante- og blomsterornamentik. Antageligt Isfahan. Samlet vægt ca. 250 g. Alm. brugsspor. (7)

Varunr: 6023974
SEK 2 472 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:26
SEK 1 922
Cohr. Kaffesæt af sølv (3)
Cohr. Kaffesæt med kande, sukkerskål og flødekande af sølv. Kande stemplet sterling sukker og flødekande er stemplet 830. H: 6, 10 og 20,5 cm. Vægt inkl. kandens greb: 898 gr. (3)

Varunr: 6075022
SEK 5 493 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:34
SEK 4 119
Et par rigt dekorerede fade af sølv, o. 1900 (2)
Et par fade af sølv, rigt udsmykkede med graverede bladranker på punslet bund, drevne blomsterbuketter på fanen og bølget rand. Antagelig Hanau o. 1900. Ø 26 og 26,5 cm. Samlet vægt ca. 742 g. Fremstår med alm. brugsspor, begge med graveret monogram under bunden. (2)

Varunr: 6023930
SEK 4 943 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:34
SEK 687
Mælkekande af sølv i rokokoform
Mælkekande af sølv i rokokoform med skævknækket korpus på fire svungne fødder, hank af mørkt træ. H. 17 cm. Vægt incl. hank ca. 382 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6086104
20:40
SEK 1 648
Mester Carl Christian Kjær Jürgens. Sen-empire bæger af sølv
Mester Carl Christian Kjær Jürgens. Sen-empire bæger af sølv, prydet med båndornamentik. Stemplet monogram for Mester Carl Christian Kjær Jürgens, født 1836. Udlært i Vejle. Borgerskab 1862-67. Ophører som guldsmed 1883. Død 1921. Stemplet 13 1/3 lød. svarende til 830 lødigt sølv. H. 10 cm. Ø ...

Varunr: 6045210
20:41
SEK 481
Régence opsats af sølv, ca. 1700-tallets midte
Mindre régence opsats af sølv udført i ligesidet oval form med parallel skævknækket kant samt ovalt glat fodstykke. Utydeligt stemplet på kant. På korpus-underside graveret navnetræk og årstal 'P. I. E. 1763'. H. 3,7 cm. L. 12 cm. B. 8,6 cm. Vægt: ca. 58 gr. Opsatsen fremstår med ...

Varunr: 6045592
20:43
SEK 549
Carl M. Cohr. Sølvpokal med vikingeornamentik, 1909
Sølvpokal med båndslyngninger i vikingestil samt inskription til sølvbryllup 1910. H. 22 cm. Vægt 328 g. Fremstillet hos Carl M. Cohr, Fredericia, i 1909. Brugsspor, enkelt trykmærker.

Varunr: 6070783
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:44
SEK 1 167
Rokoko opsats af sølv, 1700-tallets slutning
Rokoko opsats af sølv med profileret svungen kant og ligeknækket korpus på ovalt profileret fodstykke. Utydeligt stemplet på kant. Nålepunslet navnetræk med årstallet 1818 på korpus underside. Antagelig udført 1700-tallets slutning. H. 5 cm. L. 15,5 cm. B. 10,7 cm. Vægt: ca. 90 gr.Fremstår med ...

Varunr: 6045583
20:45
SEK 481
En thailandsk lysestage delvist af sølv
En thailandsk trearmet lysestage af sølvholdigt metal, dekoreret med planteornamentik og ornamenter samt buddhistiske figurer. Med delvist udfyldt fod. H. 27 cm. Vægt 762 g (obs. med udfyldt fod). Fremstår med brugsspor, trykmærker på stamme og fod.

Varunr: 6023961
20:46
SEK 2 472
Sønderjysk sukker-strøbøsse af sølv, 1700-tallets anden halvdel
Ukendt mester. Sønderjysk sukker-strøbøsse af sølv udført med glat balusterformet korpus på rundt hvælvet forstykke med aftagelig ornamenteret gennembrudt top. Utydelig stemplet mestermærke. Sønderjysk lødighedsstempel 24, for underlødigt sølv. 1700-tallets anden halvdel. H. 19 cm. Ø 7,2 cm. ...

Varunr: 6045393
20:47
SEK 893
Peter Andreas Hansen, Tønder. Sandstrøbøsse af sølv, 1800-tallet
Sandstrøbøsse af sølv. Stemplet formentlig for mester Peter Andreas Hansen, f. 1786, borgerskab i Tønder 1836, d. 1855. Efterstemplet NK (uidentificeret). H. 11,3 cm. Vægt inkl. udfyldning i fod ca. 63 g. Fremstår med punslede navnetræk og datering 1842 på foden.

Varunr: 6069056
20:47
SEK 481
Dansk sølvsmed. Skrin af sølv, 1960
Skrin af sølv med repetionsmønster, indvendigt beklædt med cigarkassetræ. B. 18 cm. D. 9,6 cm. H. 4 cm. Vægt 488 g. Stemplet for dansk sølvsmed og 1960. Brugsspor, gravering indvendigt i låget.

Varunr: 6069023
20:48
SEK 1 167
Rokoko hovedvandsæg af forgyldt sølv, mester Arved Hansen, København 1782
Rokoko hovedvandsæg af forgyldt sølv med svejknækket korpus og gennembrudt lågknop i form af krone, stemplet med dateret mestermærke for Arved Hansen (ca. 1738-1783, borgerskab 1765), København 1782. H. 8 cm. Vægt ca. 34 g. Fremstår med ældre lodning i låget, senere monteret med kæde.

Varunr: 6044591
SEK 4 119 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:49
SEK 1 373
Sønderjysk empire hovedvandsæg af sølv, mester P.G.S. Hiller, Løgumkloster ca. 1820
Sønderjysk empire hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv med vaseformet, sekskantet korpus, prydet med 8 klare glasflusser med miniature-relieffer bagved, lågknop i form af krone, fod med balsamgemme, indvendigt forgyldt, stemplet med mestermærke for Peter Gottfried Schrader Hiller (omkr. ...

Varunr: 6044584
20:51
SEK 1 236
Sønderjysk empire hovedvandsæg af sølv, mester Thomas Jensen den ældre, Aabenraa ca. 1820
Sønderjysk empire hovedvandsæg af sølv med vaseformet korpus, prydet med 8 farvede flusser, firkantet fod med balsamgemme, indvendigt forgyldt, stemplet med mestermærke for Thomas Jensen den ældre (1764-1825, borgerskab 1796), Aabenraa ca. 1820. H. 10 cm. Vægt ca. 59 g. Fremstår med nålepunslede ...

Varunr: 6044585
20:53
SEK 1 304
12»