Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hans Hansen, isspand af sølv dessin nr.460
Hans Hansen, isspand af sølv med hank og let udvendig stribet gravering, dessin nr.460, signeret og dateret 1963. H.16 cm, vægt 404,2 g. Brugsspor, kalkspor i bunden indvendig.
Varunr: 5362349
SEK 5 009 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-06-2019
16:53:52
SEK 2 505
Samling af sølv (5)
Samling af sølv bestående af: Dirigentklokke med inskription, to bægre, flaskebakke samt A. Michelsen tastevin af sterlingsølv. Vægt ca. 450 gr. (5)
Varunr: 5356138
SEK 1 252 DK, Hørsholm, Hammervej 1 18-06-2019
19:22:00
SEK 939
Kande og sukkerskål af blåt glas dekoreret med blomster, montering af sterlingsølv. (2)
Kande og sukkerskål af blåt glas dekoreret med blomster, montering af sterlingsølv udført af Axel Holm. 1900-tallet. H . 16 cm. Ø. 11 cm. H. 10 cm. Ø. 7 cm. Proveniens sølvsmedens efterkommere.
Varunr: 5349956
SEK 1 378 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2019
19:25:00
SEK 376
Barokformet lågkrus af sølv.
Barok lågkrus af sølv. Udført af sølvsmed Johan Georg Christian Holm født ca. 1809. Stemplet J. Holm og senere stemplet med tre tårne og CFH. Låg med indsat 'Norsk Chr. V 1 krone fra 1695´ . Korpus dekoreret med blomst- og bladværk, gæk og tre ben udført som løver. Højde 17,5 cm. Vægt 733 gram. ...
Varunr: 5359858
SEK 6 262 DK, Aalborg, Nibevej 18-06-2019
19:30:00
SEK 4 008
V. Christésen. Bådformet bordskål af sølv med integrerede hanke, anno 1899
V. Christésen. Bådformet bordskål af sølv med integrerede hanke og graveret dekoration, udført i 1899. H. 8. L. 29 cm. Vægt ca. 402 g. Fremstår med brugsspor, mindre mærker.
Varunr: 5322460
SEK 2 505 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:00:00
SEK 1 378
S. & M. Benzen m.fl. To krus og en lille opsats af sølv, omkr. 1900 (3)
Tre dele sølv bestående af et krus udført hos S. & M. Benzen, København 1905, graveret med guirlander, indvendigt forgyldt, et tysk krus graveret med rokokoornamentik, indvendigt forgyldt, samt en lille tysk opsats i barokform udført hos J. Kurz & Co., Hanau, omkr. 1900. H. på krus: 7,5 og 8 cm. ...
Varunr: 5250256
SEK 1 503 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:07:00
SEK 689
Nayler Brothers. Engelsk Arts & Crafts bonbonniere af sterlingsølv, London 1912
Engelsk Arts & Crafts bonbonniere af sterlingsølv, glat korpus prydet med stiliserede blade, H. 9 cm. Ø 10,5 cm. stemplet N. Bros. for Mester Nayler Brothers, London, årstalmærke R for 1912. Vægt ca. 318 gr.
Varunr: 5362736
SEK 1 879 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:10:00
SEK 1 628
Ældre engelske tekander, forsølvet, sterlingsølv, Sheffield (4)
Gamle engelske tekander, forsølvet, sterlingsølv, Sheffield (4). Sølvtekander i forskellige størrelser, de tre største med klaplåg og træhank, alle med indskrift: 'from uncle Nuts to B. M.' Mål: ca. H. 11-23 cm, Ø 7-13 cm. Fremstår med små brugsspor, sølvet delvist anløbet, træhanken på den ...
Varunr: 5354814
SEK 12 129 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-06-2019
20:20:00
SEK 6 064
Georg Jensen. Sjælden opsats af let hammerslået sterlingsølv, dessin nr. 6. Udført 1915-1919
Georg Jensen. Sjælden opsats af let hammerslået sterlingsølv, skål med svungne sider, gennembrudt stamme, prydet med bladværk og frøstande, oval profileret fodstykke. Dessin nr. 6. Udført 1915-1919. Vægt ca. 364 gr. H. 13 cm. Diam. 15,5 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Janet Drucker a ...
Varunr: 5337247
SEK 10 019 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:21:00
SEK 6 512
Sæt på 12 drikkeglas af sølvplet. (12)
Sæt på 12 drikkeglas af sølvplet. H. 21 cm. Mærket EPNS. Fremstår med alm. brugsspor, enkelte glas fremstår med delvis manglende sølvbelægning. (12).
Varunr: 5355791
SEK 1 002 DK, Herning, Engdahlsvej 18-06-2019
20:27:00
SEK 438
Rokoko hovedvandsæg af sølv, 1700-tallet
Rokoko hovedvandsæg af sølv drevet med rocailler, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt, 1700-tallets anden halvdel. Stemplet med utydeligt mestermærke. H. 6,3 cm. Vægt ca. 28 g.
Varunr: 5335419
SEK 3 757 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:30:00
SEK 1 879
K. C. Hermann m.fl. Strøbøsser samt skrin af sølv (4)
Tre strøbøsser samt skrin af sølv, strøbøsserne bl.a. udført af K. C. Hermann, en anden tysk. H. 12-21 cm, skrinet: H. 7,5, L. 11 cm. Samlet vægt ca. 740 g. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (4)
Varunr: 5340209
20:36:00
SEK 1 879
Ægyptisk dåse med skåle af sølv, 1900-tallets anden halvdel
Ægyptisk dåse af sølv graveret med ornamentik indeholdende et sæt på 14 små, glatte skåle af sølv med perlekant, 1900-tallets anden halvdel. Dåse: H. 8,5 cm. Skåle: Ø 6 cm. Samlet vægt ca. 506 g. Fremstår med brugsspor, gravering under dåsens bund.
Varunr: 5267146
20:38:00
SEK 2 004
Norsk, hjerteformet hovedvandsæg af sølv, Trondheim 1853
Norsk, hjerteformet hovedvandsæg af sølv med lågknop i form af krone. Stemplet med bymærke for Trondheim, mestermærke, lødighed samt årstal 1853. Nålepunslet med navnetræk og årstal. H. 6,5 cm. Vægt ca. 24 g. Fremstår med lille hul i kronen.
Varunr: 5335499
20:49:00
SEK 1 879
Evald Nielsen. Dækketallerken af sølv.
Evald Nielsen. Dækketallerken af sølv. Ø 28 cm. Stemplet med tre tårne samt Evald Nielsen Danmark. Vægt ca. 491 gram.
Varunr: 5340292
SEK 2 505 DK, Herning, Engdahlsvej 18-06-2019
20:55:00
SEK 1 503
Hermes, Paris. Cigaretæske af sølvplet ca. 1960.
Vintage Hermés, cigaretæske udført af sølvplet påsat hestehoved af messing Stemplet Hermes Paris - Made in France. Invendig med balsatræ. Str. 19 x 12 x 3 cm. Alm. brugsspor, ridser.
Varunr: 5360171
SEK 3 757 DK, Herning, Engdahlsvej 18-06-2019
20:57:00
SEK 2 004
Grann og Langley. Kaffeservice af sølv (3)
Grann & Laglye. Skønvirke kaffeservice af sølv prydet med stiliserede frugter og bladværk, bestående af: kaffekande (H. 24 cm.), flødekande (H. 11 cm.), sukkerskål (H. 10 cm., Ø 10 cm. Stemplet med mester samt tre tårne. Alm. brugsspor. Samlet vægt ca. 1146 gram.
Varunr: 5340303
SEK 5 009 DK, Herning, Engdahlsvej 18-06-2019
21:00:00
SEK 2 505
Ilse Crawford for Georg Jensen lille skål af messing
Ilse Crawford for Georg Jensen lille skål af messing Ø 12,5 cm. Fremstår uden brugsspor i original emballage.
Varunr: 5363208
SEK 1 002 DK, Aalborg, Nibevej 19-06-2019
19:07:00
SEK 564
Alexander Clark. Engelsk kaviar sæt til fire personer
Alexander Clark. Engelsk kaviar sæt til fire personer af sterlingsølv og porcelæn, i original æske. 1912-1914, sølvvægt 245 gram. tallerken Ø. 8 cm. æske 21 x 24 cm.
Varunr: 5356773
SEK 1 879 DK, Herlev, Dynamovej 19-06-2019
19:23:00
SEK 939
Hung Chong & Co og Yok Sang. Kinesisk sølv (5)
Samling sølv og pletsølv fra starten af 1900-tallet. Bestående af: 1 skål af sølv, stemplet Hung Chong & Co, H. 11,5, Ø. 19 cm. 1 ske, stemplet Hung Chong & Co, L. 13 cm. 1 gaffel, stemplet Hung Chong & Co, L. 14 cm. 1 Smørekniv, L. 17,5 cm. 1 fad, stemplet Yok Sang, Ø. 30 cm. Samlet vægt...
Varunr: 5356743
SEK 3 757 DK, Herlev, Dynamovej 19-06-2019
19:27:00
SEK 1 879
Kaffesæt af sølv, ligeknækket (3)
Kaffesæt af sølv, ligeknækket fra 1930. Bestående af: 1 kaffekande, hank med indsatte benringe og knop af plastmateriale, H. 24 cm. 1 flødekande m. indvendig forgyldning, H. 10 cm. 1 sukkerskål m. indvendig forgyldning, H. 9 cm. Samlet vægt ca. 1205g.Fremstår med patina og ...
Varunr: 5356772
19:49:00
SEK 2 129
Pralinenschale und Zuckerzange (2)
Pralinenschale im Stil des Rokoko, durchbrochen gearbeitet, verziert mit Putten. Maße ca.: 12,5 x 11 cm. Zuckerzange in der Form von Vogelklauen. Länge ca.: 9 cm. Beide Gegenstände sind aus 800 Silber gefertigt (punziert). Das Gesamtgewicht beträgt ca.: 91 g. (2)
Varunr: 5363981
SEK 1 120 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-06-2019
20:00:00
SEK 373
Et par engelske fade/bakker af sterlingsølv, Sheffield 1938 (2)
Et par engelske fade/bakker af sterlingsølv med bred fane og svungen kant, Sheffield 1938. L. 21. B. 15,5 cm. Samlet vægt ca. 436 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5355978
SEK 3 006 DK, Vejle, Dandyvej 19-06-2019
20:12:00
SEK 438
Axel Holm. Bordlampe af sterlingsølv, unika
Axel Holm. Bordlampe af sterlingsølv, unika med kanneleret stamme på hvælvet fodstykke. Stemplet monogram Sterling 925 S. Udfyldt. H. 32 cm. excl. montering. Proveniens efterkommer af sølvsmeden.
Varunr: 5350001
SEK 6 262 DK, Herlev, Dynamovej 19-06-2019
20:15:00
SEK 3 006
Carl M. Cohr. Sæt med sukkerskål og flødekande af sølv (2)
Carl M. Cohr. Sæt med sukkerskål og flødekande af sølv, stemplet Cohr samt 830S. Samlet vægt 278 gram. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5360294
SEK 1 503 DK, Helsingør, Støberivej 19-06-2019
20:15:00
SEK 501
Et sæt coasters på stand, sterlingsølv (11)
Et sæt på 10 coasters af sterlingsølv på tilhørende stand af sterlingsølv, gennembrudt mønster. H. på stand: 9 cm. Ø på bund af coasters 7,4 cm. Samlet vægt ca. 172 g. Fremstår med brugsspor, coasterne har været monteret med bund af andet materiale, disse mangler. (11)
Varunr: 5356172
SEK 1 252 DK, Vejle, Dandyvej 19-06-2019
20:17:00
SEK 564
Heimbürger mf.l. Strøbøsse og sovsekande af sølv (2)
Samling sølv fra begyndelsen af 1900-tallet. Bestående af: 1 skævknækket strøbøsse stemplet både Heimbürger og Cohr, H. (2) 1 sovsekande stemplet CHF, H. 12, L. 22 cm. Samlet vægt ca. 570g. Fremstår med patina og almindelig brugsspor (2).
Varunr: 5356762
SEK 1 503 DK, Herlev, Dynamovej 19-06-2019
20:19:00
SEK 564
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Lille bordskål af sølv, anno 1954
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Lille bordskål af sølv med buklet korpus på lav rund fod, udført i 1954. H. 3. Ø 12 cm. Vægt ca. 94 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5355993
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 19-06-2019
20:24:00
SEK 438
Hugo Grün. Lille, moderne orkidévase af sterlingsølv
Hugo Grün. Lille, moderne orkidévase af sterlingsølv med glat, pæreformet, asymmetrisk korpus med svungen hank. H. 11 cm. Vægt ca. 40 g. Fremstår med brugsspor, buler.
Varunr: 5356008
20:34:07
SEK 376
Christian Knudsen Hansen. Et sæt middagsknive med skafter af sølv (10)
Christian Knudsen Hansen - Copenhagen 1935 - 1965. Et sæt middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21,5 cm. Samlet vægt ca. 636 gr. Fremstår med brugsspor. (10)
Varunr: 5340322
SEK 1 503 DK, Herning, Engdahlsvej 19-06-2019
20:42:00
SEK 501
 1 2  >>