Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 57  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ivan Ivarson
IVAN IVARSON, (1900-1939): Kvinna i hatt, signerad I Ivarsson, teckning, ca 25,5x19 cm
Varunr: 5436379
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
10:02:00
Se mer
Guillaume LeRoi serigrafi
GUILLAUME LEROI (1938-2008) Komposition, signerad samt daterad -68, serigrafi, 12/20, 80x119 cm
Varunr: 5436382
SEK 1 608 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 17-09-2019
10:08:00
Se mer
Ragnar Person oljemålning
RAGNAR PERSON (1905-1993): Figurkomposition, signerad, olja på duk, bildmått 33x41 cm
Varunr: 5436383
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 17-09-2019
10:10:00
Se mer
Staffan Ullström
STAFFAN ULLSTRÖM (född 1949): "Ljungpipare", signerad Staffan Ullström, akvarell, ca 13,5x17,5 cm
Varunr: 5436387
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
10:18:00
Se mer
Wilhelm Behm oljemålning
VILHELM BEHM (1859-1934): Eka i vattendrag, signerad, olja på duk, ca 36x54 cm
Varunr: 5436392
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-09-2019
10:28:00
Se mer
Robert Högfeldt
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986):motiv med trollpojke och änglaflickor, signerad R Högfeldt, blandteknik , mått ca 32x29 cm
Varunr: 5436394
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-09-2019
10:32:00
Se mer
Joan Miro
JOAN MIRO (1893-1983): efter, Komposition, färglitografi, ur Derriere Le Mirroir, nr 186, 1970, bladmått, ca 38x28 cm
Varunr: 5436397
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
10:38:00
Se mer
Karikatyrer
KARIKATYRER (9) samtliga från omkring år 1900, tusch samt laveringar, två signerade W Gernandt och daterade 1897 samt F Röding och A Bäckman, mellan ca 28,5x14 - 40x36 cm,
Varunr: 5436399
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-09-2019
11:00:00
Se mer
Harry Bergenblad oljemålning
HARRY BERGENBLAD (1900-tal): Landskap från Huskvarna, signerad Bergenblad, olja på pannå, ca 55x46 cm
Varunr: 5436401
11:04:00
Se mer
Skulptur av Veikko Haukkavaara
VEIKKO HAUKKAVAARA(1921-2004), skulptur föreställande fisk, påmålad metall, signerad och daterad -76, höjd 60, längd 110 cm . . ingår i temaauktionen Nordisk Design
Varunr: 5436403
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-09-2019
11:08:00
Se mer
Joan Miro
JOAN MIRO (1893-1983): färglitografi, ur serien "Maravillas", signerad i trycket, ca 48 x . 34 cm
Varunr: 5436406
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 17-09-2019
11:14:00
Se mer
Pära Bjurström oljemålning
PÄRA BJURSTRÖM (samtida): Sittande modell, signerad, olja på duk, ca 49x39 cm
Varunr: 5436411
11:24:00
Se mer
Henri Sert blandteknik
HENRI SERT (Frankrike, 1934-1964): tillskriven Figurkomposition, osignerad, blandteknik, blidstorlek ca 24,5x8,5 cm
Varunr: 5436415
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
11:32:00
Se mer
Mollie Faustman oljemålning
MOLLIE FAUSTMAN (1883-1966): Barnporträtt, olja på pannå, signarat MF, ca 49x53 cm
Varunr: 5436419
11:40:00
Se mer
Alfred Larsen. Exteriør med gård, olie på lærred.
Alfred Larsen. (1886-1946) Exteriør med gård, olie på lærred. Mål: 43x66 cm. (52x76) Fremstår med reparation.
Varunr: 5398046
SEK 1 151 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-09-2019
11:43:00
SEK 432
Poul Henningsen. PH5 plakat
Poul Henningsens collage til PH 5-lampen, offsettryk på papir hos Behrnt Offset A/S, nr. 2720. Signeret i trykket..Uindr. 95,5 x 61,5 cm. Fremstår med håndteringsmærker, spor efter ophængning
Varunr: 5409789
SEK 1 151 DK, Helsingør, Støberivej 17-09-2019
11:50:00
SEK 648
Planche. Tuborgmanden i relief.
Planche. Tuborgmanden i relief. Udført i presset komposit materiale. Mål: 52x70 cm.
Varunr: 5426962
11:56:31
SEK 432
James Webb
JAMES WEBB (1825-1895): tillskriven, kustlandskap, olja på duk, ca 50x75 cm
Varunr: 5436421
12:02:00
Se mer
Alméry Lobel-Riche etsningar
ALMÉRY LOBEL-RICHE (1880-1950): (10 st); modellstudier, signerade, etsningar, bladmått ca 57x39 cm vardera
Varunr: 5436424
12:08:00
Se mer
Kjell Leander Engström
KJELL LEANDER ENGSTRÖM (1914-1979): "Silverfallet, signerad Kjell, olja på duk , mått ca 40x75
Varunr: 5436426
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-09-2019
12:12:00
Se mer
Gunnar Weinberg akvarell
GUNNAR WEINBERG (1876-1959): rumsinteriör, signerad samt daterad 1959, akvarell, ca 36x44 cm
Varunr: 5436428
12:16:00
Se mer
Jens Walther Linder. Komposition, akryl på lærred, cd
Jens Walther Linder (f. 1941). Komposition, betitlet: 'Platanos på Leros', akryl på lærred, sign. Linder, samt bagpå Jens Linder-1987. 82x100 cm(83x102 cm. Fremstår med lille reparation.
Varunr: 5437048
SEK 1 151 DK, Kolding, Trianglen 17-09-2019
12:17:17
SEK 432
Anna Kurtisus, Gemälde, 'Hommage à Fernard Khopff (1896), Des Caresses, Cat. No.10', 1997
Anna Kusitsus, Gemälde, Öl auf Leinwand, 'Hommage à Fernard Khopff (1896), Des Caresses, Cat. No.10', 1997, Aktdarstellung eines Paares, unten rechts im Bild monogrammiert und datiert, verso betitelt, 40x100 cm (48,5x109 cm).
Varunr: 5388241
SEK 1 072 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-09-2019
12:17:29
SEK 429
Ejner Johansen cd. Olie på lærred
Ejner Johansen, 1893-1965. Motiv fra Paris. Sign. EJ samt dateret '59. Olie på lærred. 60 x 70 (73 x 83) cm.
Varunr: 5423131
12:27:25
SEK 504
Kristian Bjulver cd. Olie på lærred
Kristian Bjulver, 1910-? Motiv fra Paris. Sign. Kristian Bjulver. Olie på lærred. 41 x 51 (57 x 67) cm.
Varunr: 5423142
12:29:13
SEK 432
Eero Kumlin oljemålning
EERO KUMLIN (1933-) Frost, signerad samt daterad -72, olja på papper, 45x58 cm
Varunr: 5436435
SEK 3 216 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 17-09-2019
12:30:00
Se mer
Jesper Skov Madsen. 'Langt ude i skoven'. cd
Jesper Skov Madsen f. 1982. 'Langt ude i skoven'. . Akryl på lærred, " Sign. og dat. Jesper Madsen 07 på bagsiden. 80x100 cm.
Varunr: 5431213
SEK 1 727 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2019
13:00:26
SEK 504
Oidentifierad konstnär England 1800-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (England, 1800-tal): Kustlandskap med figurer, olja på duk, ca 59 x 100 cm
Varunr: 5436442
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 17-09-2019
13:02:00
Se mer
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, figurkomposition, signerad JH, olja på duk, 96x41 cm
Varunr: 5436449
13:16:00
Se mer
Lasse Söderberg 2 st torrnålsetsningar
LASSE SÖDERBERG (född 1941): (2), kompositioner, torrnål, signerade, daterade Paris-77 resp -67, bildyta ca 16 x 10 resp 34 x 28 cm
Varunr: 5436451
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 17-09-2019
13:20:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 57  >>