Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 63  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Armand Rossander oljemålning
ARMAND ROSSANDER (1914-1976), landskap med bebyggelse, signerad A Rossander, olja på duk, 27x52 cm
Varunr: 5281770
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:14:00
Se mer
Arbetarnas bildningsförbund o Bokcafeét
ARBETARNAS BILDNINGSFÖRBUND och BOKCAFÈT, posters, 2 st, "Röd vår", "Träffa gänget på söndagarna också...) Bladmått ca 100x70, resp. 70x50 cm. Oramade blad.
Varunr: 5281775
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
10:24:00
Se mer
Pauli Lindholm oljemålning
PAULI LINDHOLM (1950-) vinterbild, signerad samt daterad -83, olja på duk, 92x81 cm
Varunr: 5281779
SEK 2 092 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
10:32:00
Se mer
Peter Dahl litografi
PETER DAHL (född 1934): Kroginteriör, signerad Peter Dahl, 126/290, färglitografi, bildyta ca 56x86 cm
Varunr: 5281785
11:00:00
Se mer
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad, 59?, 45x35 cm
Varunr: 5281790
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:10:00
Se mer
Hans Peter Carlsen, landskaber og kystparti (5)
Hans Peter Carlsen (1855-1950). Landskaber og kystparti, indrammede kultegninger på papir, sign. H.P. Carlsen, mål med ramme på største og mindste 85x110 cm. 37x51,5 cm. Enkelte med skjolder. (5)
Varunr: 5283722
SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
11:12:06
SEK 842
Rune Rockström akvarell och gouache
RUNE ROCKSTRÖM (1898-1983): Gallärvarvet från Strömmen, signerad och daterad, Rune Rockström 1955, akvarell och gouache, bildmått ca 20x28 cm
Varunr: 5281793
11:16:00
Se mer
Kurt Jansson oljemålning
KURT JANSSON (1900-tal), Vy från Hornstull över Riddarholmen och Gamla Stan, signerad Kurt Jansson, olja på duk, 40x67 cm
Varunr: 5281797
11:24:00
Se mer
Mattias Edwall C-print
MATTIAS EDWALL (född 1958): Cape town, reliefsignerat, C-print 1990-tal, 32x25 cm
Varunr: 5281800
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:30:00
Se mer
Hosokibra
S: HOSOKIBRA, akvarell, signerad. ca 45x45 cm
Varunr: 5281803
11:36:00
Se mer
Anna Eisermann. 'Der Auftrag'. 2014. Oil painting, signed.
Anna Eisermann (b. 1980, Crimean Peninsula). 'Der Auftrag'. 2014. Oil on canvas. Signature on reverse side. Approx. dimensions 80 x 150 cm.
Varunr: 5285404
SEK 15 690 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
11:36:45
SEK 7 845
Ubeknedt kunstner. Vinterparti, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Vinterparti med hestetrukken slæde i skov. Olie på lærred, sign. RR, dat 84. 34x47 cm(48,5x61,5 cm). Fremstår med kraftige krakeleringer og afskalninger.
Varunr: 5282428
SEK 1 123 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
11:39:35
SEK 562
"Harry" Ousey
HARRY OUSEY, (1915-1985), akvarell på papper, signerad, bildmått ca 48x64 cm.
Varunr: 5281807
12:00:00
Se mer
Albert Edelfelt 3 st mappar
ALBERT EDELFELT (1854-1905), efter, 3 st mappar med heliogravyrer, tryckta av AB. F. Tilgmann 1906, bladstorlek 44,5x35 cm
Varunr: 5281809
12:04:00
Se mer
Bent Karl Jacobsen 1934-2004 cd.
Bent Karl Jacobsen, litografi. Komposition. Sign. Bent Karl Jacobsen 76 samt 150/300. 42 x 51 (60 x 69) cm.
Varunr: 5275471
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
12:07:16
SEK 562
Sam Uhrdin oljemålning
SAM UHRDIN (1886-1964): Flickor vid eldstad, signerad och daterad Sam Uhrdin -43, olja på duk, ca 72x90 cm
Varunr: 5281811
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:08:00
Se mer
Philip von Schantz färglitografi
PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998): Röda vinbär, signerad och daterad v. Schantz -80, 69/90, färglitografi, bildmått ca 60 x 90,5 cm
Varunr: 5281818
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:22:00
Se mer
Erik Jönsson oljemålning
ERIK JÖNSSON (1893-1950): Utsikt över Stadshuset från Riddarholmen,signerad och daterad E. Jönsson -17, olja på duk, 65x91cm
Varunr: 5281820
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
12:26:00
Se mer
Beverly Stoll Pepper etsning
BEVERLY STOLL PEPPER (1941-) komposition, signerad samt daterad -64, etsning, 45/50, 47x62 cm
Varunr: 5281826
12:38:00
Se mer
Karel Novosad. Ohne Titel. Tintezeichnung, 1975.
Karel Novosad (*1944 Prag). Ohne Titel. 1975. Tinte auf Velin. Rechts unten signiert und datiert. Maße ca. 90 x 70 cm. Karel Novosad studierte 1968 - 1974 war an der Hochschule für bildene Kunst in Hamburg- Lerchenfeld Meisterschüler von Prof. Almir Mavignier. Seine erste Ausstellung war in ...
Varunr: 5200527
SEK 2 092 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:46:36
SEK 1 464
Meike Zopf. Dreng (med spand), 2008. Akryl, signeret
Meike Zopf (f. 1972 i Berlin). Dreng (med spand). 2008. Akryl på lærred. Signeret på bagsiden. Mål ca. 50 x 40 cm.
Varunr: 5084245
SEK 9 414 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:57:26
SEK 4 707
Max Ernst. Les chiens ont soif. Lithographie, 1964.
Max Ernst (1891 Brühl - 1976 Paris). Les chiens ont soif. 1964. Lithographie auf festem Velin. Ein Exemplar aus einer Gesamtauflage von 320. Maße ca. 61 x 44 cm. Verso bezeichnet. Aus: Jacques Prévert. Les chiens ont soif. Gedicht/Künstlerbuch in einer Auflage von 320 Exemplare. Au Pont Des Arts,...
Varunr: 5166846
SEK 2 615 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:58:11
SEK 418
Ewa Marie Rundquist c-print
EWA MARIE RUNDQUIST (född 1958): "Röd klänning", Kajsa Grytt, signerad à tergo, c-print, ca 46x33 cm
Varunr: 5281831
13:04:00
Se mer
Shuzo Ikeda (Japan). Træsnit på papir, Chrysanthemums, cd
Shuzo Ikeda (1922-2004, Japan). Træsnit betitlet Chrysanthemums, nr. 135/200, sign. og dateret 1972. Rammemål 49x37 cm.
Varunr: 5285512
SEK 1 404 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
13:10:08
SEK 421
Charles Gregory akvarell
CHARLES GREGORY (1849-1920): "The old oil mill, San Remo", signerad C. Gregory, akvarell, 1890-tal, bildmått ca 45x30 cm
Varunr: 5281835
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:12:00
Se mer
Oljemålning efter Geskel Saloman
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, efter Geskel Saloman: "Kvinna vid eldstaden", signerad Copia efter Saloman, olja på duk, ca 34x48 cm
Varunr: 5281841
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:24:00
Se mer
Tony Soulié, uden titel, 2014, akvatinte-radering, signeret
Tony Soulié (f. 1955), uden titel, 2014, akvatinte-radering på bøttepapir. Signeret forneden. Et eksemplar ud af 60. Mål: ca. 76 x 56 cm.
Varunr: 5166761
SEK 7 845 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
13:27:53
SEK 3 922
Pablo Picasso. La comédie humaine. 1954. Farblithographie.
Picasso, Pablo (1881 Málaga - 1973 Mougins). La comédie humaine. 1954. Farblithographie auf festem Velin. Im Stein bezeichnet. Blattgröße ca. 35,4 x 26,4 cm.
Varunr: 5166851
SEK 4 184 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
13:28:55
SEK 2 092
Henrik Halvarsson
HENRIK HALVARSSON (född 1947): Nakenstudie, signerad och daterad 2004 a tergo, C-print, bildmått ca 32x23 cm
Varunr: 5281845
13:32:00
Se mer
Per Bondrup, 'La commande par telephone', collage
Per Bondrup, 'La commande par telephone', collage på plade, signeret og dateret 1975. H. 43 x 54 cm (45 x 56 cm).
Varunr: 5285470
SEK 1 123 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
13:36:25
SEK 421
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 63  >>