Utropspris
12345...51»   Varor pr. sida   1520 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Joakim & JT Skovgaard, relieffer med tyre, fra Tasso (2)
Joakim & JT Skovgaard. Støbejernsrelief med tyr, lavet i anledningen af Tassos 125 års jubilæum, L. 32,5 cm., B. 24,5 cm. Brugsspor. (2)

Varunr: 5727979
SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
13:40
SEK 556
Inga Nordwall, opstilling
Inga Nordwall f. 1917, opstilling, olie på lærred, sign. i monogram. 47x38 cm. (50x42 cm.). Fremstår med afskalninger.

Varunr: 5731228
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
13:44
SEK 417
Vera Aleksandrovna Maksimushkina, Award Ceremony
Vera Aleksandrovna Maksimushkina (1923-?), Award Ceremony. Oil on canvas, 1970s, signature on reverse side, with thin frame ledger approx. 141 x 206 cm. PROVENANCE: Private collection, Italy.

Varunr: 5695277
SEK 16 576 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
13:51
SEK 414
Kranie udført af patineret jern
Kranie udført af håndstøbt jern, h. 17 cm. Af nyere dato

Varunr: 5478936

SEK 1 669 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
13:57
SEK 417
Niki de Saint-Phalle/Jean Tinguely
NIKI DE SAINT PHALLE (1930-2002): Paradiset, Niki de Saint-Phalle/Jean Tinguely, vintage, utställningsposter uppfodrad på kartong, Moderna Museet, Stockholm, 100x70 cm

Varunr: 5734829
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10-08-2020
14:00
Se mer
Ludvig Jacobsen, udsigt over marker
Ludvig Jacobsen (1890-1957), udsigt over marker, olie på lærred, sign. Ludvig Jacobsen, 64x88 cm. (79x103 cm). Fremstår med krakeleringer.

Varunr: 5731265
14:03
SEK 417
Unbekannter Künstler, Rotenburg
Unbekannter Künstler, Rotenburg, Öl auf Leinwand, um 1960, unleserlich signiert '...Klein', ca. 50 x 60 cm, mit Stuckrahmen ca. 74 x 63 cm.

Varunr: 5678155
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
14:08
SEK 414
Etsningar
ETSNINGAR, 2 st., Hjlamar V Molin, Sockholms slott, signerad samt med annan persons dedikation, tryckytan ca 26x33 cm, oidentifierad konstnär, "Fångsten bärgas", ca 25,5x34 cm, monterade i jugendramar i betsad ek, ca 59x82 cm

Varunr: 5734832
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
14:09
Se mer
Gunnar Lindhart Hansen, figur af patineret bronze, liggende kvinde
Gunnar Lindhart Hansen (1893-1945), figur af patineret bronze i form af liggende kvinde. H. 12 cm, L 20 cm. Sign. GLH. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5734582
SEK 1 391 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
14:33
SEK 834
Poul Janus Ipsen (cd). 'Portræt af en tilskuer', litografi
Poul Janus Ipsen (f. 1936). 'Portræt af en tilskuer'. Sign. Poul Janus Ipsen samt dateret 1974. Litografi 139/150. 69 x 51 cm. UR. Fremstår med revne.

Varunr: 5713336
SEK 1 112 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
14:43
SEK 417
Ejnar Thornvig arti fra Grønland, olie på lærred .
Ejnar Thornvig (1900-tallet). Parti fra Grønland, olie på lærred , sign. og dateret Ejnar Thornvig 60. 32x47 cm.

Varunr: 5733590
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
14:51
SEK 556
Richard Mortensen. Komposition. cd
Richard Mortensen. (1910-1993) Komposition. Serigrafi nr. 54/75. Sign. Richard Mortensen 70. 73 x 53 cm. ( 81 x 60 cm.)

Varunr: 5731059
SEK 1 947 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:52
SEK 1 530
Helle Thorborg. ' Formørkelsen' . cd
Helle Thorborg. f. 1927. 'Formørkelsen'. Træsnit nr. 18/30. Sign. 50 x 46 cm. ( 72 x 59 cm.)

Varunr: 5718931
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:54
SEK 417
Peter Brandes. Komposition. cd
Peter Brandes. f. 1944. Komposition. Træsnit nr. 1/1. sign. Brandes 93. 61 x 47 cm. ( 77 x 62 cm.)

Varunr: 5718901
14:54
SEK 487
Hugo Arne Buch. Komposition. cd
Hugo Arne Buch (1927-2008). Komposition. Gouache på papir. usigneret. 55 x 44 cm. ( 93 x 73 cm.)

Varunr: 5718908
SEK 1 669 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:56
SEK 417
Bronze skulptur af rovdyr
Skulptur af patineret bronze i form af rovdyr. Sign. Milo h. 31 cm.

Varunr: 5662509

SEK 2 781 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
14:57
SEK 904
Aleksandr Alkhovsky, maleri, vinteren
Aleksandr Alkhovsky (f. 1947), maleri, vinteren, olie på lærred, signeret, ca. 79 x 69 cm.

Varunr: 5566160
SEK 7 252 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
14:58
SEK 466
Jørn Ladegaard (cd). Komposition, olie på lærred
Jørn Ladegaard (f.1935). Komposition, signeret Jørn. L. 2001. Olie på lærred.H.80 x 60 cm (90 x 70) cm.

Varunr: 5707354
SEK 1 391 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
14:59
SEK 487
Agnete Varming (cd). Kystlandskab, akvarel på papir
Agnete Varming (1897-1983). Kystlandskab med både. Sign. Agnete Varming 1966. Akvarel på papir 15 x 21 cm. Indrammet bag glas.

Varunr: 5696638
SEK 1 669 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
15:00
SEK 487
Søren Hjorth Nielsen (cd). Klitlandskab, litografi
Søren Hjorth Nielsen (1901-1983).Klitlandskab, sign Hjorth Nielsen samt dateret 1962. Litografi 39/125, 56 x 76 cm. Indramet bag glas.

Varunr: 5714875
15:00
SEK 487
Boris Ninemae
BORIS NINEMAE (1925-1991): "Fiskär - änkor", signerad samt a tergo betitlad, ca 22x27 cm.

Varunr: 5734848
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 10-08-2020
15:12
Se mer
Bronsskulpturer
BRONSSKULPTURER, 3 st, patinerad brons, mörk marmor, märkta JB Deposee Paris och Fonderie Bords de Seine, signerade Claude och J. Patoue, höjd 17 - 21 cm.

Varunr: 5734850
SEK 3 108 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10-08-2020
15:18
Se mer
Figur i patineret bronze efter Rodin
Skulptur, i form af ungt kyssende par, udført i patineret bronze, monteret på marmorsokkel. H. 13,5 cm. Efter Rodin. Modelfoto

Varunr: 5666456

15:27
SEK 487
Miro ur Lithographe
JOAN MIRO (1893-1983), ur Lithographe: Komposition, 1972, Mourlot 857, färglitografi, ca 31x23,5 cm

Varunr: 5734854
15:30
Se mer
Poul Janus Ipsen (f. 1936). 'Portræt af en tilskuer'. Sign. Poul Janus Ipsen samt dateret 1974. Litografi 112/150. 69 x 51 cm. UR.

Varunr: 5713339
15:43
SEK 417
Martin Lamm gouache
MARTIN LAMM (1929-1983): Motiv med husfasad, signerad, gouache, ca 29x18 cm

Varunr: 5734863
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
16:09
Se mer
Vincent Skoglund fotografi
VINCENT SKOGLUND (född 1974): "Peter Saville", c-print på 5 mm forexskiva, signerad samt daterad a tergo -2006, ca 50x50 cm

Varunr: 5734866
16:18
Se mer
Ed Finnell fotografi föreställande Led Zeppelin
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Robert Plant, Led Zeppelin, "Physical Grafitti Tour", Los Angeles, 24 mars, 1975, signerad Ed Finnell, 7/50, analogt handtryckt fotografi, ca 50.8x40.6 cm
Skador: Oramat

Varunr: 5734868
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
16:24
Se mer
Bronzeskulptur forestillende Justitia
Figur i patineret bronze monteret på rund marmorfod forestillende Justitia retfærdighedens gudinde i romersk mytologi. Sign. Mayer. Af nyere dato h. 40 cm. Modelfoto

Varunr: 5674091

SEK 3 894 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
16:27
SEK 417
Komposition af Ruben Eskekilde , olie blandet med sand på plade,
Komposition af Ruben Eskekilde (1915-?), olie blandet med sand på plade, signeret R. Eskekilde. 40 x 50 cm. (61 x 71 cm).

Varunr: 5375387
16:30
SEK 417
12345...51»