Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 62  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Corneille
CORNEILLE, CORNELIS VAN BEVERLOO (Holland, född 1922): Komposition, signerad, blandteknik på papper, ca 68x98 cm
Varunr: 5439598
SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:36:00
Se mer
Roland Svensson
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Skiss till omslag, signerad roland S, blandteknik, ca 11,5x13 cm
Varunr: 5439600
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:40:00
Se mer
Hanne Hermann. Komposition
Varunr: 5233130
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
21:42:00
SEK 432
Petter Thoen litografi
PETTER THOEN (född 1943): Utan titel, signerad Thoen, 258/350, färglitografi, bladmått, ca 32x46 cm, oramat blad.
Varunr: 5439602
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:44:00
Se mer
Carl Fredrik Reuterswärd Non violence
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (född 1934): "Non-violence", monogramsignerad och numrerad CFR 40/50. Stål, höjd 23, lngd 38 cm (inklusive sockel av granit).
Varunr: 5439605
SEK 18 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:50:00
Se mer
LINDORM LILJEFORS olja på duk
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Älg i skogslandskap, signerad, olja på duk, ca 88x64 cm
Varunr: 5439608
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21-09-2019
21:56:00
Se mer
Tom Nerman
TOM NERMAN ("Solstickepojken", 1918-1975), Stilleben , signerad T.Nerman, olja på duk, ca 65x55 cm
Varunr: 5439609
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:58:00
Se mer
Annette Schnellhammer. Be the Light. Direktdruck, 2018.
Annette Schnellhammer (1981 in Zwickau - lebt in Berlin). Be the Light 2018. 7-farbiger Direktdruck auf Forex. Verso signiert und nummeriert. Ein Exemplar von 25. Maße ca. 45 x 45 cm. Gerahmt. Annette Schnellhammer ist Künstlerin mit einem klaren grafischen Stil.
Varunr: 5415486
SEK 3 752 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-09-2019
10:15:52
SEK 429
Christian Peter Hansen, opstilling i vindueskarm
Christian Peter Hansen (1889-1939), opstilling i vindueskarm, olie på lærred, sign. CPH, 49,5x61,5 cm. (55,5x68,5 cm). Fremstår med krakeleringer og afskalninger.
Varunr: 5439929
SEK 1 151 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
10:39:00
SEK 432
Christian Fredslund. Kystparti, Esbjerg, 55 x 70 cm
Christian Fredslund, 19/ 20 årh. Kystpart fra Esbjerg med Vandtårnet. Olie på lærred. Sign. Chr. fredslund, 1924, 55 x 71 cm, (70x86).
Varunr: 5432484
SEK 1 439 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
10:46:12
SEK 432
Ib Eisner, parti fra Dyrehaven (cd)
Ib Eisner (1925-2003), parti fra Dyrehaven, olie på lærred, sign. Ib Eisner, 35x41 cm. (52x58 cm). Fremstår med lille begyndende afskalning.
Varunr: 5439926
SEK 1 439 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
10:48:00
SEK 1 007
Thomas Graae, landskab
Thomas Graae (1897-?), landskab, olie på plade, sign. Th. Graae, 36,5x46,5 cm. (49x59 cm)
Varunr: 5439930
10:53:00
SEK 504
Per Ib Gravfort. Opstilling med blomster. cd
Per Ib Gravfort (1920-1971) . Opstilling med blomster og frugter, olie på lærred. Sign. P.G. 70 x 60 cm. (72 x 62 cm.) Fremstår med afskalninger.
Varunr: 5442197
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
10:54:17
SEK 504
Ubekendt kunstner. Haveparti med to piger ved rosenbed, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Haveparti med to piger ved rosenbed. Usign. Bemalet på bagside. Olie på lærred54x64 cm(62x72,5 cm)
Varunr: 5416802
SEK 1 151 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
11:27:00
SEK 432
Jørgen Bobjerg, modelstudie
Jørgen Bobjerg (1940-2009), modelstudie, indrammet radering, sign. og nummeret i bly, nr. 22/150, Bobjerg, 28x33 cm. (38x43,5 cm).
Varunr: 5441090
11:37:09
SEK 648
Gerhard Henning, nøgenstudie
Gerhard Henning (1880-1967), nøgenstudie, indrammet radering, sign. i bly, GH, 18x20 cm. (32,5x32 cm).
Varunr: 5441088
11:49:37
SEK 432
Carl Jensen Virklund, olie på lærred, exteriør.
Carl Jensen Virklund, olie på lærred, exteriør. olie på signeret Chr. Jensen Virklund. Mål: 40x52 cm. (50x62)
Varunr: 5398047
SEK 1 151 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
11:56:00
SEK 432
Karl Niemann. Parti fraTrianglen. cd
Karl Niemann (1908-1982). Parti fra Trianglen. Olie på Lærred. sign. Karl Niemann 48. 60 x 76 cm. ( 69 x 85 cm)
Varunr: 5442469
SEK 1 439 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
12:11:00
SEK 863
Bronzeskulptur, kvindebuste
Bronzeskulptur, kvindebuste i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" Af nyere dato. H. 38 cm. B. 25 cm.
Varunr: 5431990

SEK 2 878 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
12:19:00
SEK 504
Tysk skola
TYSK SKOLA (1600-tal): Nattvarden, olja på duk, a tergo med påskrift "Berlin W", ca 122 x 84 cm. . GERMAN SCHOOL, 17th, century, oil on painting, last supper, ca 122 x 84 cm.
Varunr: 5441681
SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
12:22:00
Se mer
Hans Henrik Lerfeldt, figurkompositioner (cd) (2)
Hans Henrik Lerfeldt (1946-1986), figurkompositioner, litografi samt indrammet offset-tryk, litografi sign. Lerfeldt, 99x69 cm. (104x74 cm). 67x56 cm. U.R. Litografi gulnet og plettet. (2)
Varunr: 5441073
12:25:37
SEK 576
AXEL LIND olja på duk
AXEL LIND (1907-2011): Segelbåtar till havs, signerad, olja på duk, ca 65x89 cm
Varunr: 5441685
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
12:30:00
Se mer
Bronzeskulptur, poserende halvnøgen kvinde
Bronzeskulptur, poserende kvinde, abstrakt stil i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. Af nyere dato. H. 30 cm. B. 18 cm.
Varunr: 5441528

12:42:21
SEK 432
Jose Vasconcellos, 'Drømme'
Jose Vasconcellos f. 1939, 'Drømme', indrammet akvarel, sign. Vasconcellos, 13x8 cm. (27x22 cm).
Varunr: 5441084
12:44:58
SEK 791
Ed Finnell fotografi föreställande Led Zeppelin
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Robert Plant, Led Zeppelin, "Presence Tour'', Los Angeles, June 21, 1977, signerad Ed Finnell, 1/50, analogt fotografi, ca 50.8x40.6 cm
Varunr: 5441694
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
12:48:00
Se mer
Preben Rasmussen, olie på plade, motiv fra Paris (cd)
Motiv fra Paris af Preben Rasmussen f. 1919, olie på plade, sign. PR, 50x40 cm. (55x45 cm).
Varunr: 5414243
12:57:00
SEK 432
Ed Finnell fotografi föreställande Keith Richards
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Keith Richards, Rolling Stones, ''Tour of the Americas'', Los Angeles,13 Juli 1975, signerat Ed Finnell, numrerat 6/50, analogt fotografi, bladstorlek ca 50.5x40.5 cm
Varunr: 5441700
13:08:00
Se mer
Ed Finnell fotografi föreställande Mick Jagger
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Mick Jagger, Rolling Stones, "Tour of the Americas", Los Angeles 13 Juli 1975, signerad Ed Finnell, numrerad 19/50, analogt fotografi, ca 50,8x40,6 cm
Varunr: 5441702
13:12:00
Se mer
Bronzeskulptur, dansende kvinde
Bronzeskulptur, dansende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "D. H. Chiparus" i bronzen. Af nyere dato. H. 45 cm. B. 23 cm.
Varunr: 5410029

SEK 4 029 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
13:14:00
SEK 432
Ed Finnell fotografi föreställande Neil Young
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Neil Young and Crazy Horse, "Fall Tour", Los Angeles, 4 Novemer 1976, signerad Ed Finnell, numrerad 1/50, analogt fotografi, ca 50.8x40.6 cm
Varunr: 5441704
13:16:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 62  >>