Utropspris
12345...30»   Varor pr. sida   899 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ubekendt kunstner. 'The Waves'
Ubekendt kunstner. 'The Waves', akvarel på papir opklæber på lærred. sign. i monogram. 73 x 143 cm. ( 79 x 149 cm.)

Varunr: 6026691
SEK 1 364 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
09:49
SEK 409
Ubekendt kunstner, To piger med dukke.
Ubekendt kunstner, To piger med dukke. Olie på lærred. Ikke signeret. 87 x 73(98 x 84)cm. Lærred fremstår med skader.

Varunr: 6041532
SEK 2 046 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
11:05
SEK 409
Annette Wier. Komposition, cd
Annette Wier. Komposition, litografi, EA, sign. og dat. A. Wier 98. 57 x 38 (74 x 53) cm.

Varunr: 6040991
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
11:08
SEK 477
Ubekendt kunstner. Blomsteropstilling.
Ubekendt kunstner. Blomsteropstilling. Olie på lærred. Sign. A.H. 1929 Zurich. 57 x 57(66 x 66)cm.

Varunr: 6041124
11:22
SEK 409
En samling grafik. Povl Christensen, René Trancula cd (3)
En samling grafik her i blandt: To kompositioner, af Povl Christensen 1909 -1977, radering, usign, 44,5x61 cm og 61x41 cm. komposition, René Tancula 1949-2014, litografi, sign. og dat. René Tancula 81. 46x59 cm (67x83,5 cm og 83,5x67 cm) (4)

Varunr: 6040108
SEK 1 637 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
11:23
SEK 409
Anders Andersen-Lundby. Mand på skovsti
Anders Andersen-Lundby (1841-1923). Mand på skovsti. Litografi. Sign. og dat. i trykket A. Andersen Lundby 82. 24 x 18 (27 x 22) cm.

Varunr: 6044969
11:34
SEK 409
Gertrud Boberg. Komposition med mælkebøtter. Cd
Gertrud Boberg (1907-97) Komposition med mælkebøtter. Olie på lærred. Sign i monogram G.B. 57 x 65(60 x 68) cm.

Varunr: 6044356
12:04
SEK 1 091
Göran Hausenkamp. To kompositioner. Akryl på lærred (cd) (2)
Göran Hausenkamp (f. 1962). 'The Tears of John Coltrane' og 'The Smile of John Getz'. To akryl på lærred. Sign. G. Hausenkamp. 50 x 40 cm (54 x 44 cm). (cd) (2)

Varunr: 6045117
12:19
SEK 546
Christian Rebecchi og Pablo Togni / Nevercrew. Komposition (cd)
Christian Rebecchi og Pablo Togni / Nevercrew. Komposition, print og serigrafi, usign. Rammemål 103 x 73 cm.

Varunr: 6043690
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
12:29
SEK 477
Ejvind Schaldemose, 'Vesterbro' ,olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition 'Vesterbro', olie på lærred, usigneret. H.115 x 124 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043163
SEK 8 183 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:00
SEK 1 773
Tre raderinger og et tryk 18-1900 tallet (4)
Tre raderinger bestående af to maritime motiver efter C.W. Eckersberg, olademål h.27 x 22 cm (30 x 25 cm) oh h.22,5 x 50 cm (25 x 33 cm), F.W. Cooke: 'Brighton fishing boats on the beach' plademål h.16 x 23 cm (29 x 31 cm) samt et tryk gademotiv fra Ansbach af Knud Bonnichsen 1924, motiv 17,5 x ...

Varunr: 6042058
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:05
SEK 409
James Costa, litografisk komposition
James Costa 20 årh. Litografi 41/90, signeret og dateret 1978 i bly. H.100 x 60 cm (103 x 62 cm) Let bulet ark.

Varunr: 6044429
SEK 2 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:07
SEK 546
Bodil Schaldemose, komposition 'Oplevelse', olie på lærred (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition 'Oplevelse', olie på lærred, signeret. H.102 x 82 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043168
SEK 4 091 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:10
SEK 2 318
Ejvind Schaldemose, 'Udsigt over en havn',olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition, 'Udsigt over en havn' olie på lærred, signeret. H.72 x 62 cm. Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043174
SEK 3 273 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:20
SEK 477
Kvindefigur af bronze
Figur af patineret bronze forestillende nøgen kvinde stående på en hånd. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor Signeret Milo h. 34 cm. Modelfoto

Varunr: 6034168

SEK 2 591 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:26
SEK 409
Rut Rosenkilde. Komposition. cd
Rut Rosenkilde (1914-1999) Komposition. olie på lærred. Sign. Rut Rosenkilde på bagsiden. 64 x 84 cm. ( 72 x 92 cm.)

Varunr: 6044256
13:27
SEK 477
Gerner Kajberg. 'Gul Morgen'. cd
Gerner Kajberg (1919-2002). 'Gul Morgen'. Olie på lærred. sign. Kaiberg. 96 x 96 cm. ( 103 x 103 cm.)

Varunr: 6044728
13:29
SEK 614
Bodil Schaldemose, komposition 'Sommerglæder', akvarel (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition 'Sommerglæder' akvarel, signeret. Ark 45 x 30 cm (66 x 51 cm)Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043359
13:30
SEK 477
Ole Prip Hansen. 'Lyset - ved et hegn, Als' cd
Ole Prip Hansen f. 1946. 'Lyset - ved et hegn, Als', olie på lærred. Sign. Ole Prip Hansen 2006 på bagsiden. 92 x 80 cm. ( 97 x 85 cm.)

Varunr: 6044274
13:37
SEK 1 023
Ejvind Schaldemose, 'Bymennesker', olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition 'Bymennesker', olie på lærred, signeret. H.163 x 133 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043155
13:40
SEK 818
Bronzeskulptur, Frihedsgudinden
Bronzeskulptur forestillende Frihedsgudinden i patineret bronze monteret på sokkel af lys broget marmor. Sign. på basen h. 60 cm. Modelfoto

Varunr: 6031555

SEK 7 637 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:46
SEK 409
Egyptisk kunstner. Håndmalet på papyrus
Ubekendt egyptisk kunstner, 1900-tallet. Bemalet papyrus papir . 97 x 62 (111 x 81) cm. Med Signatur. Proveniens Boet efter Jørgen Helle.

Varunr: 6038954
SEK 1 364 DK, Aalborg, Nibevej 22-06-2021
13:47
SEK 477
Bodil Schaldemose, komposition, akvarel (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition, akvarel, signeret. H.43 x 27 cm (66 x 51 cm)Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043301
13:50
SEK 477
Ib Eisner, opstilling med frugt og blomster, olie på lærred (cd)
Ib Eisner (1925-2003). Opstilling med frugt og blomster, olie på lærred, signeret. H.50 x 40 cm (63 x 53 cm)

Varunr: 6045014
SEK 1 637 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:51
SEK 750
Lone Villaume, 'Hund og dog' (2)
Lone Villaume, f. 1946. 'Hund og dog' To kompositioner. Akryl på lærred. sign. LV. 18 x 12 cm. (2)

Varunr: 6044516
13:53
SEK 2 182
Ubekendt kunstner. Motiv med traner
Ubekendt kunstner. Motiv med traner . Utydelig signatur. 123 x 156 cm

Varunr: 6045297
SEK 2 046 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-06-2021
13:54
SEK 546
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b H. Hermann. 120x150 cm. UR.

Varunr: 5760522
SEK 4 091 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
13:58
SEK 409
Ejvind Schaldemose, 'Den fortryllede by', olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition 'Den fortryllede by' olie på lærred, signeret. H.82 x 102 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043165
SEK 6 819 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:00
SEK 546
Knud Erik Færgemann. 'Kolinihaven nær byen' cd
Knud Erik Færgemann (1925-2003). 'Kolinihaven nær byen' , olie på lærred . Sign. KEF . 35 x 53 cm. ( 37 x 55 cm.)

Varunr: 6044504
SEK 8 183 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
14:02
SEK 7 364
Skulptur af patineret bronze
Skulptur af patineret bronze på rund sokkel af marmor, i form af dansende kvinde. Sign. Juno. Mrk. Bronze, Garanti, Paris, J.B. Deposee. H. 42 cm.

Varunr: 5893769

14:06
SEK 477
12345...30»