Utropspris
12345...50»   Varor pr. sida   1488 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Andreas Wargenbrant bronsskulptur
ANDREAS WARGENBRANT (född 1967): Dalahäst "Viking", skyltmärkt W 32/99, grönpatinerad brons, höjd ca 34, längd ca 31 cm

Varunr: 5786996
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01-10-2020
10:18
Se mer
Etsningar
ETSNINGAR, 2 st, 1800-talets första hälft, kunga och prinsporträtt, handkolorerade etsningar, monterade i samtida tennramar, rammått 18x11 cm

Varunr: 5786999
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01-10-2020
10:24
Se mer
William Sweetlove
WILLIAM SWEETLOVE (Belgien, född 1949): "Small cloned Penguin with water bottle", signerad och numrerad 94/300, silverfärgad plast (recycled plastic), höjd ca 40 cm

Varunr: 5787001
10:28
Se mer
ANDREAS WARGENBRANT (född 1967): "My First Dollar", förgylld och mörkpatinerad brons, skyltmärkt samt numrerad 11/50, 42,5x88,5 cm

Varunr: 5787004
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01-10-2020
10:34
Se mer
Andy Warhol Flowers
ANDY WARHOL (USA, 1928-1987), efter förlaga från 1964, "Flowers", bildmått ca 62x62 cm.

Varunr: 5787007
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01-10-2020
10:40
Se mer
Bengt Landin litografi
BENGT LANDIN (född 1933): "Katt och råtta", signerad samt Provtryck, litografi, ca 48x41 cm

Varunr: 5787017
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 01-10-2020
11:04
Se mer
Sonja Lindevang, par moderne ikoner. (cd) (2)
Sonja Lindevang, collage på lærred, moderne ikoner opbygget med reliefvirkning i bladsølv 900, bladkobber, slagmetal (guld), bly og et skriftsted. 15 x 15 (19 x 19) cm. (2)

Varunr: 5760295
SEK 1 384 DK, Herlev, Dynamovej 01-10-2020
11:12
SEK 415
Petter Thoen färglitografi
PETTER THOEN, (född 1943): färglitografi, signerad Thoen, 35/46, bladstorlek ca 31x43 cm

Varunr: 5787024
11:18
Se mer
Skulptur
SKULPTUR i form av lurblåsande man, 1900-tal, patinerad brons, höjd ca 72 cm

Varunr: 5787026
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 01-10-2020
11:22
Se mer
Bengt Arne Bolin akvarell
BENGT ARNE BOLIN 1933-1996, Stadsbild, signerad akvarell på kartong, ca 48x49 cm

Varunr: 5787028
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 01-10-2020
11:26
Se mer
Gunborg Wendel-Pettersson
WENDEL-PETTERSSON, Gunborg (1891-1988): "Pojke i båt", monogramsignerad GWP, akvarell, ca 19x25 cm

Varunr: 5787039
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 01-10-2020
11:48
Se mer
Eva Harriet Hansen. Opstilling med roser i vase (cd)
Eva Harriet Hansen (1920-?). Opstilling med roser i vase. Olie på lærred. Sign. H. Hansen. 50 x 40 cm. (54 x 44).

Varunr: 5787993
SEK 1 107 DK, Vejle, Dandyvej 01-10-2020
12:14
SEK 484
Per Månsson oljemålning
PER MÅNSSON (1896-1949): Utsikt från Torshälla, signerad Per Månsson, olja på duk, 50x61 cm

Varunr: 5787054
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 01-10-2020
12:22
Se mer
Anders Fogelin
ANDERS FOGELIN (1933-1982): "Hamburgsund I", signerad Anders Fogelin, olja på duk, ca 63x68 cm

Varunr: 5787062
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 01-10-2020
12:38
Se mer
Beppe Wolgers oljemålning
BEPPE WOLGERS (1928-1986): timmerflottning, signerad samt daterad 75, olja på duk, ca 100x80 cm

Varunr: 5787079
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 01-10-2020
13:16
Se mer
Poul Christensen, par kompositioner. (2)(cd)
Poul Christensen (1909-1977), to kompositioner, linoleumstryk, prøvetryk, Begge signeret i bly og dateret hhv. 1967 og 1968. 61 x 42 (117,5 x 89,5) cm. og 62 x 52 (117,5 x 89,5) cm. (2)

Varunr: 5764023
SEK 1 661 DK, Herlev, Dynamovej 01-10-2020
13:16
SEK 623
DLM Giacometti
DERRIÈRE LE MIROIR, nr 65 (2 upplaga), Giacometti, innehållande 3 st färglitografier efter, varav 1 dubbelsidig, ca 38x28 cm

Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt

Varunr: 5787082
13:22
Se mer
Theo Tobiasse färglitografi
THEO TOBIASSE (Frankrike, 1927-2012): "I love New York", signerad, EA, färglitografi, ca 100x68 cm

Varunr: 5787087
13:32
Se mer
Oidentifierad konstnär 2 st
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, 1900-talets första hälft, skogsbryn, otydligt signerade, olja på pannå, ca 29x21 cm.

Varunr: 5787089
13:36
Se mer
Madeleine Pyk litografi
MADELEINE PYK (född 1934): Tiger, signerad M. Pyk, numrerad 60/100, färglitografi, 50x45 cm

Varunr: 5787092
13:42
Se mer
Skulptur brons
SKULPTUR, samtida, grönpatinerad brons, i form av liggande kvinna, höjd 19, längd ca 65 cm

Varunr: 5787096
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01-10-2020
13:50
Se mer
Oienfierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, Motiv med postivspelare, 1800-talets slut, signerad A Ström, olja på duk, ca 80x63 cm

Varunr: 5787104
14:10
Se mer
Pierre Olofsson serigrafi
PIERRE OLOFSSON (1921-1996): "Spektra", signerad a tergo enligt uppgift, numrerad 26/100, färgserigrafi, bladmått 52x45 cm

Varunr: 5787111
14:24
Se mer
Hannes D'Haese, Mischtechnik auf Leinwand, 'Matthias Schoenaerts rette'
Hannes D'Haese, Mischtechnik auf Leinwand, 'Matthias Schoenaerts rette', signiert, die Leinwand ist nicht auf Keilrahmen aufgezogen, Maße ca.: 80 x 80 cm,

Varunr: 5740606
SEK 3 093 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 01-10-2020
14:27
SEK 464
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 100x100 cm. UR.

Varunr: 5730653
SEK 2 491 DK, Herlev, Dynamovej 01-10-2020
14:41
SEK 623
Alexis Ankarcrona oljemålning
ALEXIS ANKARCRONA (1825-1901) tillskriven: Landskap med kvinna, olja på duk, ca 49x33 cm

Varunr: 5787127
15:00
Se mer
Anshelm Dahl oljemålning
ANSHELM DAHL (1897-1964): Skärgårdsmotiv, signerad, olja på duk, ca 54x73 cm

Varunr: 5787135
15:16
Se mer
Bronzeskulptur forestillende Justitia
Figur i patineret bronze monteret på rund marmorfod forestillende Justitia retfærdighedens gudinde i romersk mytologi. Sign. Mayer h. 33 cm. Modelfoto

Varunr: 5665992

SEK 2 214 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-10-2020
15:18
SEK 484
Skulptur i förgylld brons
R+R SWEDEN, kvinnotorso, samtida, design R+R SWEDEN, Helsingborg, förgylld fylld brons, höjd ca 54 cm

Varunr: 5787138
15:22
Se mer
Abe af kunstmateriale
Abe af kunstmateriale. H 103 cm. Håndmalet med kunstneriske abstrakte mønstre, efterfølgende lakeret. Fremstår med nogle skader.

Varunr: 5747077

SEK 1 937 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-10-2020
15:32
SEK 1 522
12345...50»