Kategori  Utropspris
12345678...71» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Carl Fredrik Reuterswärd
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD. "Non-Violence", litografi, stämpelsignerad samt signerad i dedikation, numrerad 48/90, bladstorlek 21,5 x 29,5 cm.
Varunr: 5499140
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
10:02:00
Se mer
Lars Stocks
LARS STOCKS (född 1932): "Kvinnan i blåskogen", blandteknik på metall, signerad, bildmått ca 150x120 cm
Varunr: 5499144
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
10:10:00
Se mer
Oidentiferad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, signerad JN Carter och daterad -67?, motiv från grotta, bildmått 11,5x16 cm
Varunr: 5499146
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
10:14:00
Se mer
Bertil Wahlberg oljemålning
BERTIL WAHLBERG (1923-1980): Skärgårdsvy från stuga, signerad Wahlberg, olja på duk, ca 51x61 cm
Varunr: 5499149
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
10:20:00
Se mer
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sittande kvinna, signerad och daterad Keve D 1956, olja på duk, 60x46 cm
Varunr: 5499151
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 15-11-2019
10:24:00
Se mer
Kranie udført af forsølvet bronze
Kranie udført af forsølvet bronze h. 17 cm.
Varunr: 5478927

SEK 2 313 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-11-2019
10:25:00
SEK 506
Gravyrer
GRAVYRER, 34 st, delivs handkolorerade, flora och fauna, mått ca 12x8, 17x11 , 24x15,27x17 och 24x19 cm
Varunr: 5499157
10:36:00
Se mer
Henri Matisse efter färglitografi
HENRI MATISSE, efter, "Lierre en fleur", signerad och daterad i trycket Matisse 53, Verve 35-36, 1958, färglitografi, ca 24x24 cm
Varunr: 5499158
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
10:38:00
Se mer
Uno Vallman Blomsterstilleben
UNO VALLMAN (1913-2004): Blomsterstilleben, signerad och daterade Uno Vallman 1946, olja på duk, ca 35,5x27 cm
Varunr: 5499162
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
10:46:00
Se mer
Olja på duk
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, (1900-tal): Kompostion, otydligt signerad och daterad 90, olja på duk, ca 109x84 cm
Varunr: 5499164
11:02:00
Se mer
Roland Svensson kolteckning
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Sthlmsbild", kolteckning, signerad roland S, daterad 1950, mått ca 30x22 cm
Varunr: 5499169
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
11:10:00
Se mer
Färglitografi
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, komposition i grönt, färglitografi, signerad och numrerad 58/90, bladstorlek 89 x 67 cm.
Varunr: 5499170
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
11:12:00
Se mer
Andy Warhol
ANDY WARHOL, signerat fotografi / pressfotografi, föreställande Andy Warhol at Salvation Discoteque 1964, signerat av Andy Warhol, ramat i handgjord bronsram signerad Andreas Wargenbrant, 67x67 cm. . PROVENIENS: Galeri Börjeson.
Varunr: 5499174
11:20:00
Se mer
Nils Pedersen
NILS PEDERSEN (född 1952): mapp med 3 litografier, "Saluhallen", "Stora teatern" och "Drottningstorget", signerad, numrerade 19/100 bladmått 44x61 respektive 61x44 cm
Varunr: 5499182
11:36:00
Se mer
Carl Elmberg relief
CARL ELMBERG (1889-1955): Relief, kvinna, signerad Elmberg, lergods, höjd ca 32x18 cm
Varunr: 5499184
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
11:40:00
Se mer
Peter Tillberg färglitografier
PETER TILLBERG, 2 st, "Färg Nisse" respektive "Innerst Inne", färglitografier, signerade och numrerade 40/200, bladstorlek 45 x 31,5 cm.
Varunr: 5499187
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
11:46:00
Se mer
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Betande kor, sigerad P Paul, olja på pannå, 24x40 cm
Varunr: 5499190
12:04:00
Se mer
Marin målning
MARIN MÅLNING (Ryssland 1900-tal): Atelier Dukamin, signerad Dukamin, danskflaggat fartyg, olja på duk, 61x98 cm
Varunr: 5499193
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
12:10:00
Se mer
margaret Priest etsning
MARAGARET PRIEST (Född 1944): "Hampstead Heath", etsning, signerad, daterad 76 samt numrerad 71/100, plåtstorlek 18 x 24 cm.
Varunr: 5499196
12:16:00
Se mer
Peter Dahl litografi
PETER DAHL (1934-2019): "Disco", signerad, numrerad 7/300, färglitografi, bildmått ca 89x62 cm
Varunr: 5499198
12:18:00
Se mer
Etsning efter Matthias Disel
MATTHIAS DISEL, efter, 1700-talets första hälft, kopparstick, gravör Carl Remshart, utgiven av Jeremias Wolff, Augsburg, "Prospect u. Perspectiv der großen Cascade in Nymphenburg, roth, schwarz u. weißen Marmor, samt anhang deß Canals zu end des gartens", plåtmått 24 x 35,5 cm
Varunr: 5499204
12:28:00
Se mer
Valerio Adami färgserigrafi
VALERIO ADAMI (Italien, född 1935): Figurkomposition, signerad, EA, färgserigrafi, bildyta ca 53x67 cm
Varunr: 5499207
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 15-11-2019
12:34:00
Se mer
Henning Hougaard oljemålning
HENNING HOUGAARD (1922-1995): Domherrepar i ett träd, olja på duk, signerad, ca 65x45cm
Varunr: 5499209
12:38:00
Se mer
Roland Svensson
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Skiss till omslag, signerad roland S, blandteknik, ca 11,5x13 cm
Varunr: 5499210
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
12:40:00
Se mer
Kustmotiv gouache
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Kustmotiv, monogramsignerad och daterad AB 1891, gouache, ca 24x32,5 cm
Varunr: 5499219
13:08:00
Se mer
Auli Korhonen relief
AULI KORHONEN (1955-) "Tri color I", trärelief med plexiglas, a tergo signerad samt daterad -06, 35x38 cm
Varunr: 5499220
SEK 3 770 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 15-11-2019
13:10:00
Se mer
Etsning efter Giovanni Francesco Romanelli
GIOVANNI FRANCESCO ROMAELLI, efter, etsning och gravyr, gravör Jean Baptiste Michel, "Hercules Omphale", daterad 1779, bildmått 23x27,5 cm
Varunr: 5499221
13:12:00
Se mer
HENRI MATISSE, efter, "Lierre", 1958, färglitografi, Ed. Verve, no 35-36, bildmått ca 23x24 cm
Varunr: 5499223
13:16:00
Se mer
Joan Miro färglitografi
JOAN MIRO (1893-1983), Komposition betitlad "La traversee du miroir, ur "Derrière le Miroir", från 1963, Mourlot 276, färglitografi, ca 37x82 cm
Varunr: 5499227
13:24:00
Se mer
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Flicka med kalv, signerad H Cox, olja på pannå, ca 13x18 cm
Varunr: 5499229
13:28:00
Se mer