Kategori  Utropspris
12345...72» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ragnar Ring oljemålning
RAGNAR RING (född 1908): Stilleben med tulpaner, signerad och daterad 61, olja på pannå, ca 40x31 cm
Varunr: 5564729
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 26-01-2020
10:02:00
Se mer
Skulptur
BJARNE WALLE, skulptur, bemålat trä, med texten "Nu förstår jag varför du jämt vill gå på styrelsesammanträde. Det var det roligaste jag varit med om, signerad BW, höjd 26 cm
Varunr: 5564737
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2020
10:10:00
Se mer
Johannes Ravn oljemålning
JOHANNES RAVN (1922-1991): Landskap med orrpar, signerad, olja på duk, 50x61cm
Varunr: 5564741
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2020
10:14:00
Se mer
Pini Hamou fotoprint
PINI HAMOU (samtida), fotoprint, kvinna i motljus, ca 65,5x99 cm
Varunr: 5564746
10:19:00
Se mer
Axel Olson färglitografi
AXEL OLSON (1899-1986): Hamnvy, signerad, numrerad 232/260, färglitografi, bildyta ca 34x56 cm
Varunr: 5564747
10:20:00
Se mer
John Lennon mapp med reproduktioner
JOHN LENNON, 12 + 1 reproduktioner i mapp, "John Lennon and Yoko Ono 1969-1980, Hair peace, Bed Peace, printed in the Netherlands by Lindenbaum Amsterdam, 35x49 cm
Varunr: 5564757
SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 26-01-2020
10:30:00
Se mer
Orvo Raatikainen oljemålning
ORVO RAATIKAINEN (1914-2000) Bykdag, signerad samt daterad -65, olja på duk, 71x52 cm
Varunr: 5564764
SEK 4 180 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 26-01-2020
10:37:00
Se mer
Georges Braque
GEORGES BRAQUE (1882-1963), efter: '' Bouquet jaune'', signerad i plåten, färglitografi, 1952, ur DLM nr 48-49, bildmått 35x24 cm. . LITTERATUR: Maeght No 1015
Varunr: 5564780
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2020
11:12:00
Se mer
Tore Nyberg
TORE NYBERG (1911-1993): Expressiv komposition, signerad och daterad Tore Nyberg -64, olja på duk, 107,5x 134 cm.
Varunr: 5564781
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2020
11:13:00
Se mer
Leonard Digris Komposition
LEONARD DIGRIS (f 1921): Komposition, olja på duk, signerad, ca 76x88 cm
Varunr: 5564782
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2020
11:14:00
Se mer
Palmstruch Flora Danica
PALMSTRUCH, "Svensk botanik" (1800-1840), 19 st handkolorerade gravyrer, bladmått ca 22x12 cm; FLORA DANICA "Dansk Vrtebog" o.u 1647, 36 dubbelsidiga blad+2 titelblad, handkolorerade gravyrer, ca 18x14 cm
Varunr: 5564784
11:16:00
Se mer
Oidentifierad konstnär rödkritor
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, (2), 1700/1800-tal, mansporträtt, rödkritor, ca 31x19,5 cm
Varunr: 5564797
11:29:00
Se mer
Ole Pedersen. Komposition med fiskerbåde.
Ole Pedersen. Komposition med fiskerbåde. Olie på plade. Sign. Ole Pedersen 82. 75 x 110 cm. ( 78 x 112 cm.)
Varunr: 5558920
SEK 1 122 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2020
11:51:00
SEK 421
Roland Svensson litografi
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Älvrosgården, Skansen" 1956, numrerad och signerad roland S, färglitografi, ej ramad, bildmått ca 27x54 cm
Varunr: 5564813
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2020
12:04:00
Se mer
Olle Nordberg, olja på pannå (BUS)
Olle Nordberg (1905-1986) Sverige,kvinna med korg, olja på pannå, signerad och daterad -53, 37 x 45 cm, ram 51 x 59 Inga anmärkningar.
Varunr: 5517947
SEK 1 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 26-01-2020
12:09:00
SEK 300
Olle Nordberg, `Hus i Banyuls`, olja på pannå (BUS)
Olle Nordberg (1905-1986) Sverige `Hus i Banylus` olja på pannå, signerad och daterad -50, 45 x 37 cm, ram 59 x 51.Inga anmärkningar.
Varunr: 5517864
SEK 1 200 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 26-01-2020
12:11:00
SEK 300
David Backhouse skulptur
DAVID BACKHOUSE, skulptur i form av liggande torso, signerad samt daterad 77, 197/300
Varunr: 5564822
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2020
12:13:00
Se mer
Ernfried Wahlqvist
ERNFRIED WAHLQVIST (1814-1895): Gårdscen, signerat och daterade W Wahlqvist 1874, olja på duk, mått ca 32x45
Varunr: 5564824
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2020
12:15:00
Se mer
Lena Linderholm litografi
LENA LINDERHOLM (född 1947): Blomstervas, signerad, pt, litografi, bladmått ca 81x58 cm
Varunr: 5564845
12:36:00
Se mer
Frede Malmros, Pilestræde 52 (cd)
Frede Malmros (1919-2000), Pilestræde 52 (baggård), Relief /mixed media. Sign. Frede Malmros. Dat. på bagsiden 1979. 36 x 42 cm.
Varunr: 5552174
SEK 5 611 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2020
12:41:00
SEK 1 823
Saga 90 portfölj Grand Palais
SAGA 90, Grand Palais, Paris, portfölj, 6 st litografier, LG Lundberg, Lennart Aschenbrenner, Harald Lyth, C. Göran Karlsson, Curt Hillfon, Nils Kölare, samtliga signerade och numrerade 71/150, 70x50 cm vardera
Varunr: 5564855
13:05:00
Se mer
Axel Lindman
AXEL LINDMAN (1848-1930): Vid Öresund, signerad och daterad A. Lindman 1884, olja på pannå, ca 18x31 cm
Varunr: 5564860
SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2020
13:10:00
Se mer
BAndula Fernando batik
BANDULA FERNANDO, (Sri Lanka, verksam 19/2000-tal), Kvinna med luta signerad ''Bandula'', batik på bomullstyg, höjd ca 74x100 cm
Varunr: 5564864
13:14:00
Se mer
Gunnar Bundgaard. Interiør med ældre kvinde (cd)
Gunnar Bundgaard (1920-2005). Interiør med ældre kvinde, olie på lærred, sign. G. Bundgaard. 35 x 28 cm (49 x 42 cm)
Varunr: 5559946
SEK 1 122 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 26-01-2020
13:25:16
SEK 421
Gunnar Larsson etsning
GUNNAR LARSSON (Född 1963) Landskap, signerad samt numrera 87/100. ca 38x53 cm
Varunr: 5564876
13:26:00
Se mer
Ubekendt kunstner. 'Gæs'
Ubekendt kunstner. 'Gæs'. Olie på plade. sign. ORP 83. 80 x 100 cm. ( 82 x 102 cm.)
Varunr: 5565832
13:28:46
SEK 421
Kaj Sessingø, komposition med asfaltarbejdere
Kaj Sessingø (1910-1973) komposition med asfaltarbejdere. Olie på lærred. Sign kaj Sessingø. 110 x 115 cm(123 x 126 cm)
Varunr: 5559157
SEK 1 683 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2020
13:32:00
SEK 421
Hans Ekegårdh
HANS EKEGÅRDH (1881-1962): Motiv från Paris, signerad Ekegårdh, olja på kartong fäst pannå, 18 x 24 cm
Varunr: 5564883
13:33:00
Se mer
Corneille. Figurkomposition (cd)
Corneille (1922-2010). Figurkomposition, litografi XIV/XXX, sign. og dateret Corneille 98. Bladmål 75 x 100 cm. U.R.
Varunr: 5466107
SEK 5 611 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 26-01-2020
13:33:10
SEK 842
Copenhagen Classic Group. Erotisk komposition, foto
Copenhagen Classic Group. Erotisk komposition med kvinde siddende i Poul Henningsens PH Stol, fra serien 'The Danish Beauty', foto, num. 10/100 samt sign. Certifikat med Hahnemühle FineArt hologram medfølger. 43 x 27 (62 x 46) cm.
Varunr: 5408825
SEK 3 647 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 26-01-2020
13:36:29
SEK 561
12345...72»