Utropspris
12345...62»   Varor pr. sida   1841 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ubekendt kunstner, kopi efter Correggios 'Jupiter og Io', ant. 1700-tallet.
Ubekendt kunstner, kopi efter Correggios 'Jupiter og Io', Olie på dubleret lærred. usign. 59 x 49 cm UR. Retoucheringer og små reparationer.

Varunr: 5866851
SEK 8 207 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
08:26
SEK 5 745
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, usign. 100x100 cm. UR.

Varunr: 5730677
SEK 2 462 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
09:04
SEK 2 052
Caspar Reiff. Surrealistisk komposition
Caspar Reiff. Surrealistisk komposition. "Brexit" Akryl på lærred. Sign. i monogram. 60 x 50 cm. ( 64 x 54 cm.)

Varunr: 5911337
SEK 2 736 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
09:37
SEK 1 505
Ionna Vautrin, Zoo Collection - Large Toucan
Ionna Vautrin for Zoo Collection, Large Toucan, bamse eller pude i Hallingdal uld fra Kvadratstoffer. H. 80 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5882875
SEK 4 103 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
09:49
SEK 616
Victor Qvistorff. Skovparti. cd
Victor Qvistorff (1882-1953). Skovparti. Olie på plade. sign. V. Qvistorff 27. 27 x 35 cm. ( 37 x 45 cm.)

Varunr: 5908798
SEK 1 368 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
09:50
SEK 616
Ionna Vautrin, Zoo Collection - Large Whale,
Ionna Vautrin for Zoo Collection, Large Whale, bamse eller pude i Hallingdal uld fra Kvadratstoffer. H: 33 x L: 108 x B: 56 cm. Fremstår med skader ved halen.

Varunr: 5882881
09:53
SEK 410
Arne Tegelman olja på duk
ARNE TEGELMAN (1907-1981); olja på duk, "Bohuslän Smögen Solnedgång", signerad samt signerad a tergo, 50x60 cm.

Varunr: 5911613
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-01-2021
10:00
Se mer
Ester Torborg Ottosdotter
ESTER "ESSE" TORBORG OTTOSDOTTER-LINDBERG (1900-1962): Längtan, signerad och daterad Ottosdotter 47, olja på duk, ca 41x50 cm;

Ester (Esse) Torborg Ottosdotter-Lindberg, (1900 i Västra Ryland, Tanums församling, Bohuslän - 19 maj 1962 i Katarina församling, Stockholm). Hon studerade vid Göteborgs musei rit- och målarskola 1919-1923.
Representerad: Göteborgs Konstmuseum, Nordhemsskolan och Sahlgrenska sjukhuset, Göteborg.

Hennes produktion omfattar porträtt, stilleben, stadsbilder, naturmotiv, figurmotiv, särkskilt manliga aktstudier och fantasikompositioner i anslutning till en av henne lanserad teori" om uppkomsten av färger och former i naturen".

Emmy Melin recension Arbetaren 20/10 1949:
- "Hon ger uttryck för ett starkt romantiskt temperament och en intensitet, vars allvar man inte kan ta miste på. Koloristiskt är det emellanåt ett farligt uppskruvat måleri".

M. Strömberg recension i Stockholms-Tidningen 28/10 1949.
- "O. har bla försökt sig s

Varunr: 5911615
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
10:04
Se mer
Skulptur
HANS-CHRISTIAN BRIX (1831-1907) skulptur, efter Thorvaldsen, "Ganymedes ger Jupiter vatten", 1800-talets sista del, märkt Eneret HC Brix, lergods, höjd inkl. sockel ca 40 cm

Varunr: 5911621
10:16
Se mer
Nicolas Delaunay gravyr
NICOLAS DELAUNAY, (1739-1792), gravyr efter Jan Weenix, papperet uppsatt på linneduk, tryckytan ca 52x63 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Varunr: 5911625
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
10:24
Se mer
Christian Pedersen Bellinge, børn i jolle
Christian Pedersen Bellinge (1897-1984), børn i jolle, olie på lærred, sign. Chr. P. Bellinge-1948, 57x76 cm. (65x85 cm).

Varunr: 5906062
SEK 1 094 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2021
10:33
SEK 684
D´COA. Great White cd
D´COA (Dennis Andersen f. 1973). 'Great White', akryl på lærred, sign. D´COA og dat./b. 2018. 90x120 cm. UR.

Varunr: 5817671
SEK 5 198 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
10:34
SEK 547
Iron Pippi Långstrump
IRON (född 1973): "Drömmar"- Pippi Långstrump, signerad Iron, 95/250, bladmått ca 63x44 cm

Varunr: 5911631
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
10:36
Se mer
Kurt Trampedach, litografi. (cd)
Kurt Trampedach (1943-2013), litografi af kvindekrop. Nr. 9/150, sign. og dateret Kurt Trampedach 77. 83 x 59 cm.

Varunr: 5910355
SEK 4 650 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
10:44
SEK 1 778
Markku J Rantala oljemålning
MARKKU J RANTALA (1950-2007) "fängslad spegel", a tergo signerad samt daterad 2001, olja på duk, 158x113 cm

Varunr: 5911636
SEK 8 152 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-01-2021
10:46
Se mer
Ubekendt kunstner. To balletfigurer af bronze, 1900-tallets midte (2)
Ubekendt kunstner. To balletfigurer af bronze, sign. IS. udført og stemplet hos bronzestøber Evan Jensen. 1900-tallets midte. H. 11,5-24,5 cm.

Varunr: 5845805
SEK 6 839 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
10:57
SEK 616
Ejnar Landberg, fiskere bøder garn
Ejnar Landberg, fiskere bøder garn, olie på lærred, olie på lærred, sign. E. Landberg, 60x70 cm. (79x89 cm). Fremstår med krakeleringer.

Varunr: 5906067
10:58
SEK 410
Markku J Rantala maalaus
MARKKU J RANTALA (1950-2007) ur serien "från färg till ljus", a tergo signerad samt daterad 1979, olja på duk, 130x100 cm

Varunr: 5911638
SEK 4 076 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-01-2021
11:02
Se mer
Carsten Sardorf Dahl, ' Miles Davis'
Carsten Sardorf Dahl, f. 1967. ' Miles Davis'. Akryl og blyant på hvid karton. Sign. dat. samt betitlet på bagsiden. 100 x 70 cm. (103 x 73 cm.)

Varunr: 5866208
11:06
SEK 479
Jenny Nyström teckning
JENNY NYSTRÖM (1854-1946): klädprovning, illustration till Harriet Beecher Stowes Onkel Toms stuga, 1890-tal, monogramsignerad JN, tuschlavering, 21x15,5 cm

Varunr: 5911641
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
11:08
Se mer
Oidentifierad konstnär motiv från Säro
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, motiv från Säro, olja på pannå, signerad samt daterad 93, 38x47 cm

Varunr: 5911653
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-01-2021
11:32
Se mer
Robert Benson oljemålning
ROBERT BENSON (född 1939): Blomsterstilleben, signerad och daterad Robert Benson -82, olja på duk,

Varunr: 5911657
11:40
Se mer
Markku J Rantala oljemålning
MARKKU J RANTALA (1950-2007) "spegel", a tergo signerad samt daterad 1986, olja på duk, 145x305 cm

Varunr: 5911660
SEK 12 228 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-01-2021
11:46
Se mer
Markku J Rantala oljemålning
MARKKU J RANTALA (1950-2007) "hakar mot svart", a tergo signerad samt daterad -99, olja på duk, 48x74 cm

Varunr: 5911662
SEK 3 057 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-01-2021
12:02
Se mer
Peter Nyborg, abstrakt komposition (cd)
Peter Nyborg, f. 1937. 'The Blue Angel'. Abstrakt komposition, olie på lærred. Sign. Peter Nyborg, 2017, Isle of Man, 100,5x50,5 cm (101,5x51,5 cm).

Varunr: 5910325
SEK 1 641 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2021
12:03
SEK 684
Cecilia Haupt
CECILIA HAUPT (född 1972): Längtans landskap, signerad Cecilia Haupt, 131/240, gicleéprint, bladmått ca 26x20 cm

Varunr: 5911663
12:04
Se mer
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Polen, samtida): "Fala X", signerad, blandteknik, rammått 25x25 cm

Varunr: 5911664
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
12:06
Se mer
Valentine Green Clytie
VALENTINE GREEN (England 1739-1813), efter Maria Cosway, "Clytie", 1785, mezzotint, 40x35 cm, samtida ram och glas

Varunr: 5911665
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
12:08
Se mer
Frederik Ernlund, marine
Frederik Ernlund, marine, olie på lærred, sign. Fr. Erlund, 70x100 cm. (78x108 cm).

Varunr: 5906066
12:12
SEK 547
Oljemålning Gustave de Breanski
GUSTAVE DE BREANSKI (Storbritannien, 1856-1898): Strandmotiv med segelbåtar, signerad, olja på duk, ca 61x92 cm

Varunr: 5911668
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
12:14
Se mer
12345...62»