Utropspris
12345...59»   Varor pr. sida   1765 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition
Henrik Krogsholm f. 1960. Abstrakt komposition, akryl på lærred, sign. på front og bagside, 100x100 cm. UR

Varunr: 5629215
SEK 2 037 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
09:18
SEK 800
Ubekendt kunstner. Kompositioner (2)
Ubekendt kunstner. Kompositioner i rød, orange og guld, akryl på lærred, ét sign. 138 x 63 (142 x 67) cm. (2) Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært tilbyde gratis opmagasinering af dine køb indtil Corona-virussen er passeret. Alternativt kan ...

Varunr: 5629202
SEK 1 455 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
09:18
SEK 437
Yrjö Ollila akvarell
YRJÖ OLLILA (1887-1932) Soldat, signerad samt daterad 1928, akvarell, 32x17 cm

Varunr: 5633821
SEK < 1,000 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
10:00
Se mer
Obey
SHEPARD "OBEY" FAIREY, (b. 1970): (3) "Obey 3 face Collage", 2018, offset poster set on cream speckle tone paper, bladmått ca 18x24, open edition.

Varunr: 5633822
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:02
Se mer
Eric Vasström målning
ERIC VASSTRÖM (1887-1958) Sommarlandskap, signerad samt daterad 1939, olja på duk, 38x47 cm

Varunr: 5633823
SEK 1 084 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
10:04
Se mer
Kopparstick
KOPPARSTICK, 2 st., slagfält/örlogsmotiv, 1600-tal, ca 27x56 resp 29x57 cm

Varunr: 5633826
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:10
Se mer
Albert Edelfelt
ALBERT EDELFELT, (1854-1905), Två kvinnor, signerad Edelfelt. Blyerts på papper, 24,5 x 28 cm. . . Signed. Pencil on paper.

Varunr: 5633834
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:26
Se mer
Oidentifierad konstnär 1800-tal oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, figurscen, olja på duk, bär signatur, ca 88 x 68 cm

Varunr: 5633842
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
10:42
Se mer
Anna Nordlander
ANNA NORDLANDER (född 1972): Utan titel, signerad och daterad a tergo Anna Nordlander 2018, numrerad 1/10, print på pannå, 69x98 cm

Varunr: 5633844
10:46
Se mer
Mosse Stoopendaal oljemålning
MOSSE STOOPENDAAL (1901-1948): "Tjädertuppar vid mosskanten", signerad och daterad 1943, olja på duk, ca 94x143 cm

Varunr: 5633847
SEK 25 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
10:52
Se mer
Skulptur
SKULPTUR, samtida, manlig torso, brons, höjd ca 40 cm

Varunr: 5633851
11:00
Se mer
Roland Svensson litografi
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Skärgårdsmotiv, signerad Roland S, färglitografi, numrerad 185/260, bildmått 38x57 cm

Varunr: 5633854
11:06
Se mer
K-G Nilsson oljemålning
K-G NILSSON (född 1942): Komposition, signerad och daterad 1959, olja på pannå, ca 31x23 cm

Varunr: 5633856
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
11:10
Se mer
Bengt Hillgrund oljemålning
BENGT HILLGRUND (1935-1981): Skånegård, signerad, olja på duk, ca 33x80 cm

Varunr: 5633858
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
11:14
Se mer
Mikko Hovi skulptur
MIKKO HOVI (1879-1962) Kvinna med lamm, signerad, glaserad terracotta, höjd ca 23 cm

Varunr: 5633870
SEK 1 626 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
11:38
Se mer
Einar Nerman skulptur figurin
EINAR NERMAN (1888-1983): Skulptur föreställande naken modell iförd rock, terracotta, signerad E. Nerman, daterad 1944, höjd ca 39, sockelns mått ca 15x12 cm

Varunr: 5633873
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
11:44
Se mer
Carl Fredrik Reuterswärd
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016): färglitografi, signerad, numrerad 126/200, mått 32x45 cm

Varunr: 5633879
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07-04-2020
11:56
Se mer
Ubekendt kunstner, komposition
Ubekendt kunstner, komposition, olie på lærred, sign. 60x80 cm. (70x90 cm).

Varunr: 5609458
SEK 1 164 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
12:00
SEK 437
Bronzeskulptur, ballerina
Bronzeskulptur, ballerina i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. 'Milo' i bronzen. Af nyere dato. H. 29 cm. B. 19 cm.

Varunr: 5421982

SEK 2 910 DK, Kolding, Trianglen 07-04-2020
12:21
SEK 437
Helena Bruun oljemålning
HELENA BRUUN (1920-1999) Observatoriebacken i Åbo, signerad samt daterad 1980, olja på duk, 46x32 cm

Varunr: 5633892
SEK 2 168 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
12:22
Se mer
Filmaffisch Pier Paolo Pasolini
FILMAFFISCH, Pier Paolo Pasolini's sista film. "Salò eller Sodoms 120 dagar" 1975, 70 x 100cm, ej ramad

Varunr: 5633894
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:26
Se mer
Kåre Nordvik akvarell
KÅRE NORDVIK (född 1938): "Vårdagjämmning", akvarell, signerad K. Nordvik, ca 64 x 49 cm

Varunr: 5633904
12:46
Se mer
Sigfrid August Keinänen oljemålning
SIGFRID AUGUST KEINÄNEN (1841-1914) Sommarlandskap med flicka, signerad samt daterad 1904, olja på duk, 100x60 cm

Varunr: 5633907
SEK 10 840 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
12:52
Se mer
Eyvind Olesen. Parti med høns (cd)
Eyvind Olesen (1907-1995). Parti med høns, olie på plade, sign. 66 x 19 (80 x 33) cm.

Varunr: 5634523
SEK 1 164 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
12:53
SEK 582
Kjeld Ulrich, komposition
Kjeld Ulrich f. 1942, komposition, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly nr. 10/50, Kjeld Ulrich, 118x80 cm. (129x91 cm).

Varunr: 5631887
12:54
SEK 582
Karin Frahm cd. To kompositioner, akryl og mixed media (2)
Karin Frahm, 20. årh. To abstrakte kompositioner. Sign verso Karin Frahm samt dateret 2006. Akryl på lærred påsat glasstykker. UR. 40 x 40 cm. (2)

Varunr: 5615345
SEK 1 164 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
12:55
SEK 437
Russisk ikon forestillende Gudsmoder Alle Lidendes Trøster, 1800-tallet
Russisk ikon forestillende Gudsmoder Alle Lidendes Trøster, tempera på træpanel, nedfældet billedflade (kovcheg), bagside med to sponkhi. 1800-tallet. 35,5 x 31 cm. Aldersrelaterede spor, afskalninger.

Varunr: 5566106
SEK 17 460 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
13:02
SEK 509
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, marint motiv, osignerad, olja på duk, ca 74x90 cm

Varunr: 5633913
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
13:04
Se mer
O. Hartmeyer. Opstillinger (2)
O. Hartmeyer, 1900-tallet, opstillinger, olie på lærred, begge sign. 52x43 cm. (62x53 cm). (2)

Varunr: 5630526
13:04
SEK 437
Pekka Laiho oljemålning
PEKKA LAIHO (1941-) Sittande kvinna, signerad samt daterad -04, olja på duk, 100x92 cm

Varunr: 5633917
SEK 3 794 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
13:12
Se mer
12345...59»