Utropspris
12345...50»   Varor pr. sida   1492 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Edvin Ollers oljemålning
EDVIN OLLERS, (1888-1959): Stilleben, signerad E Ollers, daterad 1939, olja på pannå, ca 41x51 cm

Varunr: 5712274
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-07-2020
10:03
Se mer
Albert Engström teckningar
ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): Två ramade teckningar, motiv med marknadscen från Värmland samt gosse samtalandes med äldre herre, båda signerad Albert Engström, tusch och blyerts, mäter ca 22x27 resp 18x24 cm

Varunr: 5712283
10:30
Se mer
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Blomsterstilleben, signerad och daterad -15, akvarell, 36x55 cm

Varunr: 5712287
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-07-2020
10:42
Se mer
Joan Miro färglitografi
JOAN MIRO, (1893-1983): Komposition, ur "Derrière le Miroir", osignerad, färglitografi, ca 37x27 cm
LITTERATUR: Mourlot 365

Varunr: 5712288
10:45
Se mer
Oljemålning England
J.L MAS-GRAY (19/1800-tal): Bymotiv, signerad och daterad J.L Mas-Gray 1911, olja på duk, 51x76 cm

Varunr: 5712289
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-07-2020
10:48
Se mer
Karl-Axel Pehrson litografi
KARL-AXEL PEHRSON (1921-2005): Komposition med blommor, 200/375, signerad och daterad 77, ca 28x41 cm

Varunr: 5712294
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-07-2020
11:12
Se mer
Anders Udd
ANDERS UDD (född 1958): Omklädning, signerad och numrerad Anders Udd, 3/50, gicleéprint, bildmått ca 29x40 cm

Anders Udd är utbildad vid Nyckelviksskolan, Idun Lovén Konstskola och Nordiska Konstskolan. Han kan beskrivas som en klassisk realistisk målare. Han utgår från verkligheten, men tar bort det som han inte anser nödvändigt för bilden. Ljussättningen har en central betydelse för att skapa stämningsläge, kontemplation; som ett fruset ögonblick innan något händer.

Varunr: 5712295
11:15
Se mer
Matisse
MATISSE, efter, HELIOGRAVYRER, ca 30 st + färglitografiskt omslag (pärm), ur Verve 35-36, bladmått ca 35x26 cm

Varunr: 5712296
11:18
Se mer
Derrière le miroir Calder 4 mappar
DERRIÈRE LE MIROIR, 4 st, Alexander Calder, (USA, 1898-1976): Nr 141, 156, 212, 221, kompletta med 25 st originallitografier, ca 38x28 cm

Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.

Varunr: 5712301
11:33
Se mer
Berchtesgaden mit dem Watzmann, Kolorierter Kupferstich
Berchtesgaden mit dem Watzmann, Kolorierter Kupferstich, 19. Jh., nicht ausgerahmt begutachtet, mit Rahmen ca. 40 x 56 cm. ZUSTAND: Spannungsriss in der oberen Darstellungshälfte (ca. 22 cm lang).

Varunr: 5678377
SEK 1 048 DE, Hamburg, Große Elbstraße 13-07-2020
11:50
SEK 419
Burkhardt Schittny, Red blue flying object
Burkhardt Schittny (geb. 1966), Red blue flying object, Lambdaprint, hinter Acrylglas kaschiert, 2002, rückseitig signiert, datiert, nummeriert '06', betitelt und bezeichnet 'AP' (artist proof), aus der Serie 'Island', Print außerhalb der Auflage von 30 Exemplaren, 34 x 49 cm.

Varunr: 5679783
SEK 2 096 DE, Hamburg, Große Elbstraße 13-07-2020
11:52
SEK 419
Wilhelm Martin Busch, Zwei Figuren mit Esel
Wilhelm Martin Busch (1908-1987), Zwei Figuren mit Esel, Aquarell über Federzeichnung, signiert, ca. 10 x 15 cm, hinter Glas gerahmt, mit Rahmen ca. 24 x 32,5 cm.

Varunr: 5671877
SEK 1 572 DE, Hamburg, Große Elbstraße 13-07-2020
11:56
SEK 419
Gideon Ekholm oljemålning
GIDEON EKHOLM (1887-1952): Landskapsmotiv, signerad och daterad G Ekholm 1932, olja på duk, 92x130 cm

Varunr: 5712312
12:15
Se mer
Waldemar Coste, maleri, portræt af Alice Patuschka - dame i rød stol
Waldemar Coste (1887-1944), portræt af Alice Patuschka (fødenavn Fritsche) - dame i rød stol, olie på lærred, 1921, signeret og dateret, 102 x 81 cm, med stukramme ca. 123 x 103 cm. Tilstand: Fremstår med krakeleringer, hovedsageligt i stolens område. Proveniens: Fra tidligere auktion hos ...

Varunr: 5704209
SEK 6 288 DE, Hamburg, Große Elbstraße 13-07-2020
12:38
SEK 472
Ubekendt kunstner. Abstrakt komposition
Ubekendt kunstner. Abstrakt komposition, olie på lærred. Sign. nederst. 65 x 50 (67 x 52) cm.

Varunr: 5713314
SEK 1 125 DK, Herlev, Dynamovej 13-07-2020
12:47
SEK 633
Edvin Ollers oljemålning
EDVIN OLLERS, (1888-1959): Stadsmotiv, signerad E Ollers, daterad 1923, olja på pannå, ca 46x57 cm

Varunr: 5712329
13:15
Se mer
Veikko Aaltona oljemålning
VEIKKO AALTONA (Finland, 1910-1990): Blomsterstilleben, signerad V. Aaltona, olja på duk, 81x62 cm

Varunr: 5712331
13:21
Se mer
Hans Degner. Akryl på lærred. Abstrakt komposition
Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på lærred 150 x 100 cm (154x104) Signeret bagpå

Varunr: 5457449
SEK 4 220 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-07-2020
13:24
SEK 492
Tavlor Beck & Ljung
BECK & JUNG (Holger Bäckström 1939-1997 - Bo Ljungberg 1939-2007): 2 st, kompositioner, signerade, daterade 1980, ca 21 x 30 cm

Varunr: 5712338
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 13-07-2020
13:42
Se mer
Johann Babtiste Homann, Karte von Mähren
Johann Babtiste Homann (1664-1724), Karte von Mähren 'Tabula Generalis Marchionatus Moraviae in sex circulos divisae', altkolorierter Kupferstich nach Joh. Chr. Müller, um 1720, Die Karte zeigt Mähren eingeteilt in seine damaligen Kreise (Iglau (Jihlava), Znaim (Znojmo), Brünn (Brno), Hradisch ...

Varunr: 5686530
13:53
SEK 472
Otto Bache, motiv med jagthunde
Otto Bache (1839-1927), motiv med jagthunde, indrammet radering, sign. Otto Bache-1901, 17x27 cm. (35x45 cm). Fremstår gulnet og med pletter.

Varunr: 5711431
SEK 1 125 DK, Odense, Kratholmvej 13-07-2020
13:54
SEK 492
Bernhard Schumacher. Nederlandsk kanalparti
Bernhard Schumacher (1872-1932). Nederlandsk kanalparti med pram samt kvinder med åg på bro, radering på papir. Sign. samt dat. (delvist skjult af passepartout). 49 x 75 (68 x 93,5) cm.

Varunr: 5688722
SEK 1 407 DK, Helsingør, Støberivej 13-07-2020
13:57
SEK 422
Elin W. Figurkomposition
Elin Westergaard (født 1951). Figurkomposition. Akryl på lærred. Sign. Elin W. 80 x 80 (84 x 84) cm.

Varunr: 5710774
SEK 1 125 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
14:00
SEK 492
Carl Thomsen, tegning med tusch, interiør, 1905
carl Thomsen (1847-1912), interiør, indrammet tegning med tusch, sign. C.TH, 22x17 cm. (29,5x24,5 cm). Fremstår med pletter.

Varunr: 5710873
14:01
SEK 422
Bronzeskulptur forestillende nøgen kvinde med hunde
Skulptur i patineret bronze på sokkel af marmor forestillende nøgen kvinde med hunde h. 23 cm. Sign. på basen (kopi efter Lorentz)

Varunr: 5480269

SEK 2 532 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-07-2020
14:07
SEK 422
Elin W. Figurkomposition
Elin Westergaard (født 1951). Figurkomposition. Akryl på lærred. Sign. Elin W. 100 x 100 (100 x 100) cm.

Varunr: 5710773
14:21
SEK 492
Kurt Spurey, pair of sculptures, 'Herrscher', porcelain, 1981 (2)
Kurt Spurey (b. 1941), pair of sculptures, 'Herrscher', porcelain, Austria, 1981. Pair of sculptures comprising a round body with indentation and glossy surface and a cylindrical body with matte surface, each painted in white, sphere signed and dated on underside, sphere: D 17cm, cylinder: H ...

Varunr: 5483048
SEK 6 812 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13-07-2020
14:31
SEK 419
Arne Haugen Sørensen. Komposition med kvinde (cd)
Arne Haugen Sørensen (f. 1932). Komposition med kvinde, Litografi. Prøvetryk. . 45 x 33 (54 x 41) cm.

Varunr: 5713145
SEK 1 407 DK, Herlev, Dynamovej 13-07-2020
14:32
SEK 703
Derrière Le Miroir 6 volymer
DERRIÈRE LE MIROIR (DLM) 6 st., Palazuelo nr 137, Le Yaouanc nr 176, Rebeyrolle nr 187, Bram van Velde nr 216, Adami nr 220, Steinberg nr 224, 6 utgåvor innehållande originallitografier och andra illustrationer. Folio. 38x28 cm. Lösa ark i omslag

HISTORIK:

Varunr: 5712353
14:36
Se mer
Elin W. Figurkomposition
Elin Westergaard (født 1951). Figurkomposition. Akryl på lærred. Sign. Elin W. 100 x 100 (104 x 104) cm.

Varunr: 5710770
SEK 1 407 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
14:38
SEK 422
12345...50»