Utropspris
12345...8»   Varor pr. sida   211 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafeebord, hvid, Ø 75 cm
Piet Hein (1905-1996) & Arne Jacobsen (1902-1971). Rundt cafébord, hvidlamineret bordflade med kant af aluminium, på firpasfod af aluminium, stamme af forkrometstål. H. 72, Ø. 75 cm.Fremstillet ved Fritz Hansen 2012, med mærkat herfra. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varunr: 5621305
SEK 6 953 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:52
SEK 487
Farstrup Møbler, sæt på fire spisestole (4)
Farstrup Møbler, sæt på fire stole med stel af bejdset bøgetræ. Sæde og ryg polstret med blomstret møbelstof. (slidt) H. 80 cm. Sh. 45 cm. B. 50 cm. Produceret hos Fartrup Møbler med mærkat herfra. Fremstår med alm. brugsspor (4)

Varunr: 5727604
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
17:28
SEK 417
Sofabord med top af genbrugs træ
Sofabord med top af genbrugs træ, stående på sort farvet metal stel. L. 92 cm. B. 92 cm. H. 40 cm. Sofabordet er delvist håndlavede. Fremstår med brugsspor

Varunr: 5710848
SEK 2 503 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
17:44
SEK 487
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af cremfarvet laminat kantliste af sort gummi Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 70 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5651970
SEK 9 734 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:30
SEK 765
Dansk Møbelproducent. Spisebord af fineret palisander med hollandsk udtræk
Dansk Møbelproducent. Spisebord af fineret palisander med hollandsk udtræk, runde ben. 1960'erne. H 74/76, 140 x 88 cm. Total længde 250 cm. Alm. brugsspor.

Varunr: 5735362
SEK 2 781 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
18:35
SEK 2 225
Søren Nissen & Ebbe Gehl. Rektangulært spisebord af massivt valnøddetræ
Søren Nissen & Ebbe Gehl for Naver Collection. Spisebord massivt valnød og stål. H. 74. L. 200. B. 100 cm. Lette brugsspor.

Varunr: 5682697
SEK 9 734 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
18:51
SEK 834
PremiumOak Exclusive. Dansk plankebord af massivt 'Dark Brown' olieret eg. 100 x 240 cm
PremiumOak Exclusive. Dansk produceret plankebord af massivt 'Dark Brown' olieret egetræ. H. 74,5 cm. x L. 240 cm. x B. 100 cm. Tykkelse på planker 5 cm. Trapezeformet medestel af matsort lakeret metal. PremiumOak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Fremstår ...

Varunr: 5646852

SEK 15 297 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
18:52
SEK 3 894
Dansk møbelproducent. Plankebord. Douglas træ
Dansk møbelproducent. Plankebord i Douglas træ, groft slebet samt vandslebet, behandlet hvidpigmenteret sæbeolie med olieret træben. L. 210 B. 84 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5649764
SEK 11 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:59
SEK 487
Askman Design. Viggo spisebord Ø 120 cm
Askman Design. Spisebord model Viggo, tegnet af design duoen Mencke & Vagnby. Bordet er produceret i 44 mm krydsfiner, hvor toppen er fineret med lyst egetræ. str. Ø120 x H 72 cm. Udstillingsmodel som fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5645855
SEK 6 953 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
19:11
SEK 1 112
Magnus Olesen. Bord, model Contact
Magnus Olesen. Klapbord / Bord med vipbar rektangulær plade beklædt med beige laminat, stel af forkromet metal monteret med hjul. Model Contact. H. 72, L. 100, B. 80 cm. Udstillingsmodel, med få brugsspor.

Varunr: 5700367

SEK 3 894 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:15
SEK 487
Matbord
MATBORD, 1950/60-tal, teak och teakfanér, höjd ca 72 samt 125x85 cm

Varunr: 5734914
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
19:18
Se mer
Esstischgruppe der 1970 Jahre (5)
Esstischgruppe der 1970 Jahre. Holzkonstruktion des Tisches mit aufgelegter Platte und zwei unterseitigen Verlängerungsplatten. Stühle mit Sprossenrücklehne und Sitzfläche aus buntem Stoffebezug. H. 75/96cm, B. 45/118-199cm, T. 53/78cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren in Form von Bestossungen und ...

Varunr: 5652166
SEK 1 243 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
19:26
SEK 466
Höhenverstellbarer Kulissentisch der 1960er Jahre
Kulissentisch der 1960er Jahre. Höhenverstellbare und vergrößerbare Konstruktion mit Untergestell aus verchromtem Metall und Holz, Oberflächen aus Nussbaumfurnier, ausgestattet mit unterseitig liegenden Einlegeplatten. H. 55/65 cm, B. 175 /133 cm, T. 93 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, ...

Varunr: 5696479
SEK 1 554 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
19:45
SEK 414
Dansk møbelproducent. Spisebord / shakerbord, egetræ
Dansk møbelproducent. Spisebord / shakerbord af massivt egetræ, rektangulær plade, shakerstel af massivt egetræ, to tillægsplader af fineret asketræ medfølger. 1970'erne. H. 72 L. 160-260 B. 89 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5733736
SEK 2 781 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:46
SEK 487
Dansk Møbelproducent, Spisebord, sortlaseret eg
Dansk Møbelproducent, Rektangulært spisebord, model Calluna, plade med afrundede hjørner i sortlaseret egetræ og ben i olieret egetræ. L. 160 cm. B. 80 cm. H. 75 cm. Fremstår usamlet i original emballage.

Varunr: 5662235

SEK 5 006 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
19:50
SEK 1 182
BruunMunch, spisebord med tillægsplader, model PLAYdinner Round. (3)
Spisebord med bordplade af hvidt laminat på MDF plade med kant af valnødfiner. To tillægsplader. Runde tilspidsede ben af massivt valnød, model PLAYdinner Round. Ø. 120/220 B. 120 H. 73 cm. Produceret i Danmark af Bruunmunch. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. (3)

Varunr: 5735062
SEK 16 687 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
19:50
SEK 11 403
Arne Vodder. Konferencebord/ bord af palisander, model 343
Arne Vodder (1926-2009). Konferencebord/ bord af fineret palisander, to-delt bordplade hvilende på stel med seks ben. H. ca. 72 L. 300 B. 130 cm. Udført hos Sibast, model 343. Stel med en defekt monteringsskrue. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser, mærker, skjolder og ...

Varunr: 5732489
SEK 5 562 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:01
SEK 3 337
Bruno Mathsson for Dux. Gateleg/ klapbord model 'Maria Flap'
Bruno Mathsson. Klapbord/ foldebord af lakeret masurbirk, tegnet i 1935. H. 63 L. 24 - 240 B. 110 cm. Formgivet 1935. Fremstillet hos DUX, model "Maria flap". Stemplet herfra. Fremstår med lettere brugsspor, lille afslag/reparation.

Varunr: 5730556
SEK 11 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
20:04
SEK 2 503
Spisebord med hollandsk udtræk af teaktræ, 1960 erne
Spisebord med hollandsk udtræk af teaktræ, H. 74 L. 134 B. 84 cm. Tillægsplader à 51 cm, 1960 erne. Enkelte ridser og mærker

Varunr: 5716338
SEK 2 503 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:09
SEK 1 182
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af hvid laminat, spændben af forkromede stålrør. H. 71 L. 180 B. 120 cm. Udført hos Fritz Hansen, mærke herfra. Fremstår med alm. brugsspor, bordpladen samt kantliste med nogle ridser og mærker.

Varunr: 5721489
20:16
SEK 3 894
Skovby Møbelfabrik. Spisebord af teak m. hollandsk udtræk
Skovby Møbelfabrik. Spisebord af fineret teaktræ, rektangulær plade med skjult hollandsk udtræk, runde tilspidsede ben af massiv teaktræ. Fremstillet hos Skovby Møbelfabrik, med rester af mærkat herfra. 1960'erne. H. 74, B. 87, L. 140/250 cm. Fremstår med lette brugsspor alderen taget i ...

Varunr: 5733895
SEK 2 086 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:17
SEK 695
Gunni Omann. Spisebord af palisander, model 54
Gunni Omann. Spisebord af finéret palisander med hollandsk udtræk. Model 54. Udført hos Omann Junior Møbelfabrik. H. 73 cm. L. 145/244 cm. B. 90 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5730641
SEK 4 172 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
20:24
SEK 904
Arne Jacobsen. Cafebord Ø 90 cm
Arne Jacobsen. Cafebord med cirkulær plade med gul laminat, firpasfod fod af aluminium og forkromet metal. H. 72 Ø 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lettere brugsspor på plade.

Varunr: 5492364
SEK 7 787 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
20:25
SEK 6 397
Charles Eames. Rundt spisebord / 'Segmented Table' i HPL 'High Presure Laminate' valnød. Ø 140 cm
Charles Eames. Rundt spisebord / 'Segmented Table'. Stel med søjle og firpasfod af forkromet aluminium, original plade med HPL 'High Presure Laminate' valnød. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 72 cm. Ø 140 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker på stel

Varunr: 5723109
SEK 13 906 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:27
SEK 487
Charles & Ray Eames. Vintage bord, 'Segmented table' Rio palisander, 168 x 106 cm
Charles & Ray Eames. Vintage bord, 'Segmented table' med ben i forkromet og sortlakeret aluminium, oval plade af Rio palisander med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 72. L. 168. D. 106 cm. Fremstår med mindre aldersrelateret brugsspor, stel med lette ...

Varunr: 5509455
SEK 25 031 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:29
SEK 626
Charles Eames. Bord, Segmented table. L. 240 cm.
Charles & Ray Eames. Bord 'Segmented table' med stel i forkromet aluminium, plade af sortlasseret træ med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra 2001 med label herfra. H. 72 cm. L. 240 cm. D. 120 cm. Plade fremstår professionelt nylakeret, stel med mindre brugsspor

Varunr: 5713962
SEK 19 468 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:31
SEK 2 086
Andreas Störiko, Spisebord /dining table model Rondo for B & B Italia
Spisebord/dining table model Rondo fra 1996, design af Andreas Störiko, fremstillet af B & B Italia. Konstruktion med let grønlig glasplade med slebet kant og understel i lakeret støbejern og forniklet trådstål. Mål ca. H. 73 cm, Ø 130 cm. Fremstår med meget lette aldersrelaterede ...

Varunr: 5410745
SEK 6 734 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
20:34
SEK 4 921
George Nelson, stort spisebord, model Pedestal Extension Table 5559, fremstillet hos Herman Miller
Stort spisebord, model Pedestal Extension Table 5559, amerikansk design fra 1954/55 af George Nelson, fremstillet hos Herman Miller. Konstruktion, der kan gøres større, med stel af hvidlakeret, støbt aluminium, hvide laminerede bordplader. De to indlægsplader kan opbevares i stellet. Mål ca.: H....

Varunr: 5731556
SEK 12 432 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
20:36
SEK 466
Børge Mogensen. Shakerbord af massivt bøgetræ
Børge Mogensen (1914-1972). Shakerbord af massivt bøgetræ, H. 71 L. 200 B. 90 cm. Formgivet omkring 1950. Fremstillet hos C. M. Madsen Fabrikker, Haarby med stempel herfra. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker. Let åbne samlinger mellem stave.

Varunr: 5734749
20:36
SEK 3 616
Bruunmunch, spisebord af eg med tilægsplader, model PLAYdinner (3)
PLAYdinner LAMÉcurve. Spisebord fra BruunMunch. Udført i massivt olieret eg med magsin til opbevaring af tillægsplader. To tillægsplader uden sarg medfølger. Monteret med emblem fra BruunMunch, samt fremstillet hos BruunMunch. Designet af Henrik Bruun samt Jacob Munch. L. 180+2x50 cm. H. 73 cm. ...

Varunr: 5735539
SEK 19 468 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
20:37
SEK 11 125
12345...8»