Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Møbelproducent. Spisestole (6)
Møbelproducent. Spisestole med stel af kirsebærbejdset bøgetræ, sæde og ryg betrukket med forskelligt farvet velour. 1990'erne. H. 96 SH. 46 cm. Fremstår med brugsspor. (6)
Varunr: 4982161
SEK 1 943 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
11:50:31
SEK 453
Esstisch. Eiche massiv und Furnier.
Esstisch. Höhenverstellbar mit Verlängerung. Maße ca. 124 x 100 cm. H. 70 bis 80 cm. Altersgebrauchsspuren.
Varunr: 5002323
SEK 1 446 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-05-2018
13:52:17
SEK 434
Langbord i massiv canadisk fyrretræ. L. 235 cm
Langbord udført i massiv canadisk fyrretræ med sortlakeret, massive ben. H. 75 B. 235 D. 90 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Varunr: 4996897
SEK 10 360 DK, Kolding, Trianglen 23-05-2018
15:01:00
SEK 2 072
Harry Østergaard for Randers Møbelfabrik. Spisebord m/ 2 tillægsplader og 6 stole af palisander (9)
Harry Østergaard: Rundt spisebord med to tillægsplader. Samt seks stole af palisander, model 61, designet 1961. Sæder betrukket med sort læder. Fineret bordplade og tillægsplader. Fremstillede hos Randers Møbelfabrik, 1960'erne. Stedvise brugs- og alderstegn. Mål ca: H. 72. Ø. 118. Plader 49. ...
Varunr: 5003573
SEK 20 721 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
15:10:00
SEK 14 246
Alvar Aalto. Tre kvadradiske spiseborde (3)
Alvar Alto. Tre kvadratiske borde af birketræ, plade af hvid linoleum. H. 71 cm. B. 75 cm. D. 75 cm. Modelfotos. Bordene er af varierende stand. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mærker. (3)
Varunr: 4986000
SEK 1 554 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
17:31:00
SEK 3 367
Bernard Siguier. Fransk møblement af hvidmalet træ, 20. årh. Spisebord, 8 stole samt vitrine (11)
Bernard Siguier. Møblement af antikhvidmalet og patineret træ, fransk landstil, 20. årh.s slutning. Bestående af: Spisebord med udtræk og tillægsplade, 8 stole, samt vitrine. Sæder monterede med flet, rygge med svungne sprosser. 2-delt vitrine med to fyldningslåger, tre mindre skuffer og 2 låger ...
Varunr: 4979488
SEK 19 426 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
17:44:11
SEK 1 425
Alvar Aalto. Rektangulært spisebord
Alvar Alto. Rektangulært spisebord af birketræ, plade af hvid linoleum. H. 71 cm. L. 150 cm. B. 75 cm. Modelfotos. Bordene er af varierende stand. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mærker.
Varunr: 4984512
SEK 1 813 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
17:45:00
SEK 1 295
Poul M. Volther. Bord af eg med hollandsk udtræk
Poul M. Volther 1923-2001. Kvadratisk bord af eg med hollandsk udtræk, hver udtræksplade à 32 cm, fuldt udtrukket 85 x 150 cm. H. 72, 85/150 x 85 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.
Varunr: 5004817
SEK 3 108 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
18:33:00
SEK 1 554
Spisebord med udtræk, palisander, dansk møbelproducent (3)
Spisebord af fineret palisander, cirkulær plade med udtræk, H. 72 Ø 120 cm., hertil to tillægsplader med sarg á B. 54 cm. Dansk møbelproducent, 1960'erne. Fremstår med alm. brugsspor; ridser og mærker. (3)
Varunr: 5004170
SEK 2 590 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
18:39:24
SEK 1 684
Swedese spisebord, model Bespoke (2)
Swedese spisebord med tillægsplade, model Bespoke. Bordplade og ben af egetræsfiner. L. 200 - 250 cm. B. 90 cm. H. 72 cm.
Varunr: 4935920

SEK 13 598 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
18:59:00
SEK 712
Sofaborde, samt skammel, af palisander. (3)
Sofaborde, samt skammel, af palisander. Bestående af et sofabord med stel af palisander, plade dekoreret med kakler, H. 52 L. 130 cm. Sofabord af palisander, H. 51 L. 62 B. 62 cm. Skammel med stel af palisander, med løs læder hynde. H. 39 B. 53 cm. Fremstår med brugsspor ridser og mærker. ...
Varunr: 4997030
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
19:03:00
SEK 389
Stort spisebord i provence stil fra Jytte Demuth
Stort spisebord i provence stil af lakeret frugttræ med udtræk. H. 75. L. 260/380. B.108 cm. Udtræksplader á 60 cm., skjult under bordpladen. Udgået fra Jytte Demuth. Fremstår med få brugsspor.
Varunr: 5003020
SEK 12 951 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23-05-2018
19:13:00
SEK 2 202
Plankebord af massiv, olieret, europæisk eg
Plankebord af massiv, olieret, europæisk eg. Tre massive planker, 45 mm. B. 100 cm. H: 73 cm. L. 240 cm. Aldersbestemmelse af bordplade: Ca. 100 år. Opsat på Jean Prouve-inspireret understel. Bordplade og understel kan adskilles.
Varunr: 5005339

SEK 20 721 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
19:24:00
SEK 11 396
Betonbordplade, Ø 80 cm
Rund betonbordplade Ø 80 cm. Tykkelse 1,5 cm. Sort indfarvet beton med råt, rustikt præg støbt i glasfiberform.
Varunr: 4953860

SEK 1 554 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
19:39:00
SEK 842
Holmris. Spisebord / arbejdsbord
Holmris. Spisebord / arbejdsbord med plade af finéret egetræ, ben af forkromet metal. H. 73,5, L. 180, B. 90 cm. Brugsspor.
Varunr: 5004619
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
19:39:00
SEK 389
Dansk møbelproducent sofabord af palisander
Dansk møbelproducent. Sofabord af palisander med rektangulær plade, herunder avishylde. runde tilspidsede ben. H. 50 L. 150 B. 52 cm. Fremstår med minimale brugsspor
Varunr: 5002725
SEK 3 367 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
19:46:00
SEK 583
Matgrupp
MATGRUPP, 12 dlr, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 karmstolar, 8 vanliga stolar, runt bord med 4 iläggsskivor samt buffe, bemålat trä, stoppade sitsar med textil klädsel, stolarnas sitthöjd ca 45, bordet 100 samt 4x50 cmm
Varunr: 5004548
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-05-2018
19:52:00
Se mer
Konferencebord/spisebord fra 1960'erne/70'erne med stel af aluminium
Konferencebord/spisebord fra 1960'erne/70'erne. Konstruktion med understel af aluminium, plade af mørkere træfiner. Mål ca.: H. 75,5 cm, B. 180 cm, D. 99,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, pladen har matte steder og to afslag.
Varunr: 4967326
SEK 3 374 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
19:55:00
SEK 386
Børge Mogensen, lavt spisebord model 284 + stole model 236 fremstillet hos Fredericia Furniture (7)
Lavt spisebord model 284 (6284) + stole model 236, dansk design af Børge Mogensen fremstillet hos Fredericia Furniture. Stolene blev formgivet i 1956. Bordet blev formgivet i 1967-1970. Konstruktion med stel af massivt egetræ, sædebetræk i sort læder, bordpladen er også massiv, limet. Betegnet ...
Varunr: 4978796
SEK 14 459 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
19:55:00
SEK 6 748
Esstisch von Farstrup Møbler Denmark
Esstisch von Farstrup Møbler Denmark, Gestell aus massiver Eiche, Tischplatte Eichenfurnier. Ausziehbar, mit Einlegeplatte. Unterseitig mit Herstellerbezeichnung versehen. Wenig Gebrauchsspuren. Maße ca. ø 118 cm, H 73 cm
Varunr: 4959087
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-05-2018
19:58:00
SEK 386
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5)
Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af lakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, B. 100 cm, Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med nylakerede skaller i ...
Varunr: 4995624
SEK 11 655 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-05-2018
19:58:00
SEK 9 583
Klapbord af fyr
Klapbord af massiv fyr, monteret med skuffe i sag. H. 74 cm. B. 64-175 cm. D. 93 cm. Fremstår med rugsspor og slidtage
Varunr: 5004754
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
20:00:00
SEK 583
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med udtræk, bejdset eg (4)
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse spisebord med plade af bejdset eg, monteret med udtræk, ben af forkromet stål, H. ca. 70 L. 150 B. 100 cm., to tillægsplader á B. 50 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage, herunder bl.a ridser, skrammer, steder med...
Varunr: 5004335
SEK 3 108 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
20:04:00
SEK 4 403
Poul M. Volther. Spisebord model C35, incl. tillægsplade. (2)
Spisebord Designet af Poul M. Volther for FDB. Model C35. Bordplade og ben i massiv bøg, plade belagt med sort linolium. Tillægsplade medfølger. H. 72. L. 82x82 (119 cm m/ plade). Udstillingsmodel
Varunr: 5005042
SEK 2 849 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-05-2018
20:09:00
SEK 1 101
Dansk møbelproducent. Spisebord, teaktræ
Dansk møbelproducent. Spisebord fineret med teaktræ, rektangulær plade med hollandsk udtræk, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 73 L. 110-190 D. 80 cm. Fremstår med slitage, pletter og kraftig falmet på plade.
Varunr: 5004915
SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
20:12:00
SEK 389
Dansk Møbelproducent. Ovalt spisebord med udtræk og tillægsplade ’uNité Ovalt’, White Swan
Dansk Møbelproducent. Ovalt spisebord med udtræk og tillægsplade. Bord udført i 22 mm MDF kerne belagt med ’White Swan’ (hvid) højtryks-laminat. Affasede og hvid lakerede kanter. Tillægsplade udført i 22 mm MDF kerne belagt med ’White Swan’ (hvid) højtryks-laminat. Affasede og klar lakerede ...
Varunr: 4973455

SEK 7 770 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
20:17:00
SEK 1 554
Spisebord i amerikansk valnød
ubekendt møbeldesign. Spisebord udført i amerikansk valnød, med stel af forkromet stål. H. 73 L. 200 B. 100 cm. Fremstår med alm, brugsspor, nogle ridser.
Varunr: 5001449
SEK 3 885 DK, Kolding, Trianglen 23-05-2018
20:25:00
SEK 389
Dansk møbelproducent. Massivt langbord i eg, model ’Kopenhagen’ med udtræk (3)
Dansk møbelproducent. Massivt langbord i eg, model ’Kopenhagen’. Bordplade og ben i massiv hvidolieret eg. To tillægsplader fineret hvidolieret eg (yderligere tillægsplader kan tilkøbes). Udtrækket sikrer et stabilt bord i fuld længde. L. 200/300 cm, B. 100 cm, H. 75 cm. Bordet kan udtrækkes ...
Varunr: 4925922

SEK 19 426 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
20:26:00
SEK 4 403
Dansk møbelproducent, kvadratisk spisebord, eg med hollandsk udtræk
Dansk møbelproducent, kvadratisk spisebord af eg og fineret eg, hollandsk udtræk. H.74 x 80 x 80 cm, plader à 31,5 cm. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker.
Varunr: 5003688
SEK 1 295 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2018
20:33:00
SEK 389
Spisebord med udtræk, palisander, 1960'erne (3)
Spisebord med udtræk fremstillet af fineret palisander. Klap i begge sider. 1960'erne. H. 72, 85 x 73(86) cm. Total længde, 159 cm. Alm. brugsspor. (3)
Varunr: 5004334
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
20:40:00
SEK 583
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>