Utropspris
1234»   Varor pr. sida   95 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bing & Grøndahl. Empire fade og sauceskål (3)
Bing og Grøndahl. 'Empire'. Sauceskål nr. 8. 2. sort. To ovale fade L. 40-51 cm. B. 28-34 cm. Det mindste af fadene er 2. sort. Fremstår med enkelte hak og brændingsfejl,

Varunr: 6208766
SEK 3 692 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
14:16
SEK 852
Dahl Jensen. ’Dronningestellet’ kaffestel af porcelæn (19)
Dahl Jensen. 'Dronningestellet' kaffestel af porcelæn bestående af: Kaffekande H. 19 cm, flødekande H. 7,5 cm, sukkerskål H. 5 cm, 7 kopper H. 5 vm, 7 underkopper Ø 11,5 cm, kuvertaskebæger L. 9 cm, cigaretholder H. 6,7 cm. 2. og 3. sort (19)

Varunr: 6236486
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-08-2022
17:46
SEK 710
Royal Copenhagen. 'Blue pheasant' kaffeservice dele. (39)
Royal Copenhagen. 'Blue Pheasant' kaffeservice dele best. af: 12 kopper nr. 072, 12 underkopper nr. 73, 12 kagetall. nr. 615 Ø 17 cm. 1 sukkerskål nr. 161, 1 flødekande nr. 394, 1 skål nr. 601. Lette brugsspor. (39)

Varunr: 6241975
SEK 3 692 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-08-2022
18:52
SEK 2 556
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde kaffeservice (22)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde kaffeservice af porcelæn bestående af seks underkopper nr. 756 (en med skår), seks kopper nr. 756, et fad nr. 548, en kaffekande nr. 519 (med stor revne på hank), en flødekande nr. 522, en sukkerskål nr. 605 samt seks kagetallerkner nr. 575. Alt af ...

Varunr: 6239594
SEK 4 544 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
18:53
SEK 3 124
Schlaggenwald 'Brun Blomst' terriner og sovseskål.(5)
Schlaggenwald 'Brun Blomst' terriner og sovseskål bestående af2 Terriner m/låg 38 cm x 23 cm, H. 25 cm og 34,5 cm x 19,5 cm, H. 19 cm1 SovseskålFremstår med brugsspor.(5)

Varunr: 6186314
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
20:18
SEK 426
Royal Copenhagen. Musselmalet kaffeservice af porcelæn (25)
Royal Copenhagen. Musselmalet kaffeservice af porcelæn. Otte kaffekopper nr 2162 ( et stk 2 sort), otte underkopper 2162( heraf 2 stk i 2 sort) og otte kage tallerkner181flødekande nr 521, 1 sort hvor andet ikke er nævnt. (25)

Varunr: 6252202
SEK 2 840 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-08-2022
20:52
SEK 1 846
Samling Kjøbenhavns Porcellains Maleri stel. (13)
Samling Kjøbenhavns Porcellains Maleri stel. Bestående af fire almindelige tallerkener. Fem dybe tallerkener. Én stearinlysholder. Én kop. To fade. (13)

Varunr: 6234091
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
11:12
SEK 426
Bing & Grøndahl. Spisestel, Danish China Ware mm, 1985-1902. (25)
Bing & Grøndahl. Spiseservice i porcelæn, terriner mærket B&G, Danish China Ware, øvrige mærket med det tidlige B&G i blåt, ca. 1895-1902, bestående af: 5 frokosttallerkner, Ø. 20 cm 10 Middagstallerkner, Ø. 24,5 cm 4 Dybe tallerkner, Ø. 24 cm 3 terriner, Ø. fra 28-32 cm, 1 sovseskål,...

Varunr: 6202336
SEK 2 840 DK, Kolding, Platinvej 13-08-2022
15:21
SEK 2 130
Bing & Grøndahl Julerose service (ca 98)
Bing & Grøndahl Julerose service, bestående af 11 Middagstallerkner Ø 24 cm 11 Dybe tallerkner Ø 24 cm 10 frokosttallerkner Ø 21 cm 11 Dybetallerkner Ø 21 cm 2 Ovale fade L 34,5-40,5 cm 9 kaffekopper med 5 tilhørende underkopper Kaffekande, flødekande, og sukkerskål 11 Kagetallerkner Ø ...

Varunr: 6246485
SEK 2 556 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
17:35
SEK 3 124
Bing & Grøndahl. ' Sommerfuglestel 'Jardinere
Bing & Grøndahl. ' Sommerfuglestel. ' Oval jardinere nr. 69 med gennembrudt kant, fødder modellerede i form af sammenslyngede delfiner. L. 39 cm. 2.sort.

Varunr: 6252089
SEK 4 260 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
17:45
SEK 5 112
Royal Copenhagen, 'Chamois Fond'. Svejfet stel af porcelæn (12)
Royal Copenhagen, 'Chamois Fond'. Svejfet stel af porcelæn, bestående; 2 stk. Lågterriner, nr. 1702. 1 Sovseskål, nr. 1871. 2 stk. Bladformet asiet, nr. 1866. 2 stk. Ovale skåle, nr. 1689. 1 Oval skål, nr. 1524. 1 Oval skål, nr. 1525. 1 Cirkulært fad, nr. 1563. 1 Underfad, nr. 1671. 1 Ovalt fad, ...

Varunr: 6245269
SEK 1 136 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
17:55
SEK 639
Aluminia. Kaffe- og middagsservice, 'Tranquebar' (144)
Aluminia. Kaffe- og middagsservice af fajance, 'Tranquebar', bestående af: 13 middagstallerkener, 27 suppetallerkener, 12 frokosttallerkener, 19 dybe frokosttallerkener, 5 kagetallerkener, 26 sidetallerkener, 2 kaffekande (ene uden låg), 2 lysestager, smørnæb, 8 kaffekopper, 11 underkopper, oval ...

Varunr: 6251637
SEK 4 260 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
18:03
SEK 2 272
Aluminia. Kaffe- og middagsservice af fajance, 'Knud' (56)
Aluminia. Kaffe- og middagsservice af fajance, 'Knud', bestående af: 15 middagstallerkener, 10 suppetallerkener, 4 dybe frokosttallerkener, 3 sauceskåle, 8 kagetallerkener, 13 sidetallerkener, 2 ovale asietter, rund skål. I alt 56 dele. Fremstår med brugsspor, herunder dele med krakelering eller ...

Varunr: 6251653
SEK 1 420 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
18:03
SEK 426
Royal Copenhagen / Aluminia, Tranquebar. Servicedele af fajance (56)
Royal Copenhagen / Aluminia, Tranquebar. Servicedele af fajance, bestående af; 6 stk. Dybe tallerkner, nr. 947. 11 stk. Frokost tallerkner, nr. 946. 6 stk. Middagstallerkner, nr. 948. 1 Oval skål, nr. 1411. 1 Fad, nr. 993. 13 stk. Underkopper, nr. 992-1190. 2 stk. Sidetallerkner, nr. 944. 11 stk....

Varunr: 6246733
SEK 1 988 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
18:06
SEK 1 278
Royal Copenhagen, Musselmalet. Servicedele af porcelæn (25)
Royal Copenhagen, Musselmalet. Servicedele af porcelæn, bestående af; 10 stk. Helblonde, små espressokop, nr. 1038. 9 stk. Helblonde, espressokop underkopper, nr. 1038 (Én med afslag på spids). 6 stk. Helblonde, smør kuverter, nr. 1004. I alt 25 dele. Alt 1. sort. (25)

Varunr: 6246076
SEK 2 840 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
18:06
SEK 994
Furnivals Limited. 'Old Chelsea' service (46)
Furnivals Limited. 'Old Chelsea' service af fajance bestående af: 11 middagstallerkener, 8 suppetallerkener, 3 frokosttallerkener, 12 dybe frokosttallerkener, 11 sidetallerkener, terrine (hårrevne i låg). Brugsspor, herunde dele med krakelering. (46)

Varunr: 6251590
18:07
SEK 639
Bing & Grøndahl. Middagsservice, 'Balder' (66)
Bing & Grøndahl. Middagsservice, 'Balder', cremefarvet porcelæn med skælmønster dekoreret med hyben og guldkant, bestående af: 6 middagstallerkener, 11 suppetallerkener, 9 frokosttallerkener, 10 sidetallerkener, kaffekande, 8 kaffekopper, 9 underkopper, bakke, flødekande, 2 ovale fade L. ...

Varunr: 6251599
SEK 1 704 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
18:07
SEK 710
Bing & Grøndahl. Julestel af porcelæn (22)
Bing & Grøndahl. Julestel af porcelæn best. af. 6 kaffe og 6 underkopper nr. 305, 1 flødekande nr. 303, 6 kagetall. nr. 616, 1 sukkerskål nr. 3503, 1 skål nr. 574 (2 sort.), 1 fad nr. 624. Brugsspor. Alt 1 sort, 1 del 2 sortering. (22)

Varunr: 6247223
SEK 2 130 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
18:12
SEK 2 414
Gunnar Nylund for Rörstrand, 'Gratina'. Middagsservice af glaseret porcelæn (31)
Gunnar Nylund. 'Gratina', Middagsservice af porcelæn, glaseret med vinrød glasur, bestående af; 2 stk. Fade m/ hanke, L. 35 cm. 3 stk. Fade m/ hanke, L. 30 cm. 4 stk. Skåle, Ø. 13 cm. (Én med hårrevne). 3 stk. Små skåle, Ø. 9 cm. 1 Ovalt fad, L. 25 cm. 1 Oval skål, L. 16 cm. 2 stk. Skåle, L. 16,5...

Varunr: 6229996
SEK 3 408 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
18:16
SEK 1 846
Bing og Grøndahl. Musselmalet servicedele (6)
Bing og Grøndahl. Musselmalet servicedele best. af: Kartoffelskål, 1. sort., 1 opsats, nr. 1063, 1. sort., 2 sovsekander, nr. 1113, 1. sort., to stager, nr. 1254, 1. sort. (en stage med skår samt hårrevne ved top og bund, en stage med skår ved bund), 1 kaffekande, nr. 1052, 1. sort. (med skår og ...

Varunr: 6251554
SEK 4 260 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2022
18:30
SEK 781
Royal Copenhagen. Musselmalet middagstallerkener, jernporcelæn (12)
Royal Copenhagen. Musselmalet middagstallerkener af jernporcelæn, nr. 2244, 1. sort. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 6251548
18:46
SEK 4 544
Rörstrand. Samling 'Ostindia' service (86)
Rörstrand. Samling 'Ostindia' service bestående af femten underkopper, Ø. 16 cm., ni underkopper, Ø. 15 cm., atten underkopper, Ø. 13 cm., en kagetallerken, Ø. 16 cm., fem tekopper, Ø. 10 cm., tre kaffekopper, Ø. 9,5 cm., femten kaffekopper, Ø. 8 cm., fire æggebægere, H. 5 cm., et saltkar, L. 9,5...

Varunr: 6252443
SEK 7 101 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
18:57
SEK 497
Royal Copenhagen. Kaffestel. 'Blå Blomst', kantet (65)
Royal Copenhagen. Kaffestel af porcelæn, 'Blå blomst', kantet, bestående af: 2 kaffekander nr. 8502 (1 sort. 1 stk med kantafslag), 8 kagetallerkener 8518, 34 sidetallerkener 8553, 14 kaffekopper 8562, 7 underkopper 8562, kaffekop 8608, underkop 8608. I alt 65 dele, blandet 1.- 4. sort. ...

Varunr: 6252430
19:10
SEK 639
Knud Kyhn, Royal Copenhagen, Jørgen Mogensen. Figurer / vaser (7)
Knud Kyhn samt Jørgen Mogensen for Royal Copenhagen. Figurer / vaser af stentøj best. af: Vase, nr. 21925, 1. sort., vase, nr. 3121, 1. sort., figur, nr. 20239, 1. sort., figur, nr. 234, 1. sort., nr. 22746, 2. sort., nr. 21482, nr. 21433, 1. sort., 235, 1. sort. (7)

Varunr: 6251966
SEK 1 136 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2022
19:10
SEK 994
Lyngby/Danild. 'Lotus' porcelænstel dele (28)
Lyngby/Danild. 'Lotus' porcelænstel dele, baset af 7 kaffekopper, 8 underkopper, 7 kagetall. Ø 16,5 cm. 6 sidetall. Ø 21 cm. (28)

Varunr: 6252320
19:14
SEK 2 130
Niels Refsgaard for Eslau Keramik. Service af stentøj, 'Generation' mm (105)
Niels Refsgaard for Eslau Keramik. Service af stentøj, 'Generation' mm., bestående af: 6 terinner, 36 middagstallerkener, 4 frokosttallerkener, 13 kagetallerkener, 11 skåle, 2 salt- og 2 peberbøsser, 7 kaffekopper, 7 underkopper, kande, 2 pokaler, 2 skåle, bouillionkop, lille kande m. låg, ...

Varunr: 6251534
19:17
SEK 568
Royal Copenhagen. Musselmalet lågterrin og fad (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet, riflet lågskål - terrin nr 397., 2 sort og Rundt fad nr 108, Ø 36,5 cm, 1 sort. (2)

Varunr: 6252724
19:30
SEK 2 840
Royal Copenhagen. 'Tunna' service dele af porcelæn (177)
Royal Copenhagen. 'Tunna' service dele af porcelæn best. af: 44 middagstall. nr. 14058 Ø 25 cm. (24 x 1 sort. 20 x 2 sort.), 28 frokosttall. nr. 14061 Ø 23 cm (15 x 1 sort. 13 x 2 sort.), 13 sidetall. nr. 14063 Ø 21 cm, (5 x 1 sort. 8 x 2 sort.), 12 suppetall. nr. 14059 Ø 24,5 cm, (1 sort.), 23 ...

Varunr: 6246932
19:36
SEK 6 249
Bing & Grøndahl. J. H. Quistgaard. Palet Cordial, turkis.
Bing og Grøndahl. J. H. Quistgaard. Palet Cordial, turkis. Stel dele bestående af: 2 runde fade Ø29 cm, 15 middagstallerkener Ø24 cm, 8 frokosttallerkener, Ø21.2 cm, 9 dybe tallerkener Ø24.4 cm, 10 par kaffekopper, 2 underkopper, 21 kagetallerkener Ø17 cm, 1 sukkerskål, 1 ...

Varunr: 6252571
SEK 7 101 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-08-2022
20:20
SEK 24 142
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde sukkerskål, nr 685, 1. sortering
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde sukkerdåse, nr 685, 1. sortering, L. 12 cm, H. incl. låg 10 cm. Formgivet af J. Jacobsen marts 1897.

Varunr: 6210009
SEK 14 201 DK, Kolding, Platinvej 14-08-2022
13:19
SEK 11 361