Utropspris
12»   Varor pr. sida   49 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Tysk Spisestel af porcelæn.(41)
Tysk Spisestel af porcelæn bestående af: 20 stk. middags tallerkener, heraf 10 med kant afslag 9 stk. dybe tallerkener, heraf 4 med kant afslag 1 stk. rundt fad Ø 31 1 stk. rundt fad Ø 28,5 1 stk skål Ø 25,5 cm. H 5,5 cm. 1 stk. skål. Ø 27 cm. H 10 cm. 1 stk. ovalt fad 34X24 cm. 4 stk. ...

Varunr: 6224963
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
13:36
SEK 423
Krautheim 'Benedikte' service.(8)
Krautheim 'Benedikte' service bestående af2 Kaffekander m/låg H. 15 cm1 Skål på fod m/låg H. 13 cm, Ø. 21 cm1 Sukkerskål m/Låg H. 8 cmAlle mål uden lågFremstår med lette brugsspor.(8)

Varunr: 6210472
13:40
SEK 423
Bing & Grøndahl. Mågestel med guldkant (81)
Bing & Grøndahl. Mågestel med guldkant bestående af: 13 kaffekopper med 19 underkopper. 2 flødekander. 2 sukkerskåle med låg. 1 kaffekande med låg(låget er limet på dekoration). 2 vaser. 4 kuvertaskebægre. 6 dybe tallerkner nr. 323. 10 middagstallerkner nr. 25/325. 15 kagetallerkner. 3 fade( ene...

Varunr: 6227512
SEK 4 792 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
16:10
SEK 2 819
Höganäs Stentøjsstel (112)
Höganäs, service af stentøj med mørk brun glasur, bestående af 12 middagstallerkener, 19 frokosttallerkener, 10 dybe tallerkener, 14 kaffekopper, 15 underkopper, 7 tekopper med 6 underkopper, sovsekande, flødekande, 2 lågterriner, 1 serveringsfad, 3 øvrige skåle, 1 rundt fad, 1 tekande, 3 ...

Varunr: 6227556
SEK 1 409 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
18:34
SEK 493
Gunnar Nylund for Rörstrand, 'Gratina'. Middagsservice af glaseret porcelæn (31)
Gunnar Nylund. 'Gratina', Middagsservice af porcelæn, glaseret med vinrød glasur, bestående af; 2 stk. Fade m/ hanke, L. 35 cm. 3 stk. Fade m/ hanke, L. 30 cm. 4 stk. Skåle, Ø. 13 cm. (Én med hårrevne). 3 stk. Små skåle, Ø. 9 cm. 1 Ovalt fad, L. 25 cm. 1 Oval skål, L. 16 cm. 2 stk. Skåle, L. 16,5...

Varunr: 6229996
SEK 3 383 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:38
SEK 2 537
Bing og Grøndahl. Mågestel servicedele (74)
Bing og Grøndahl. Mågestel servicedele med og uden guldkant, best. af: kaffekande nr. 91 ( 2 sort.), 12 kaffekopper samt 11 underkopper nr. 102, (2 sort.), 3 underkopper nr. 306 (2+3 sort.), 1 fløde/mælkekande nr. 303 (1 sort.), 17 kagetall. nr. 28 (9 x 1 sort. 8 x 2 sort.), 9 sidetall. nr. 27 ( ...

Varunr: 6228297
SEK 2 114 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:38
SEK 1 339
Rørstrand / Rörstrand. Hertha Bengtsson. 'Blå Koka' service (16)
Rørstrand / Rörstrand. Hertha Bengtsson. 'Blå Koka' service bestående af tolv dybe tallerkner, en lågskål med hank H. 10 cm., en lågskål med hank H. 12 cm., en skål med låg Ø. 13,5 cm. samt en skål med låg Ø. 21 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (16)

Varunr: 6230369
SEK 1 409 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:12
SEK 634
Bing & Grøndahl. Middagsservice, 'Venus' (64)
Bing & Grøndahl. Middagsservive af porcelæn, 'Venus, design Ebbe Sadolin, bestående af: 11 middagstallerkener, 12 frokosttallerkener, 12 dybe frokosttallerkener, 12 sidetallerkener, rund fad, 2 skåle nr. 43, skål nr. 44, sauceskål, trekantet skål, 2 firkantede fade, fad nr. 16, 4 dråbeformede ...

Varunr: 6228089
SEK 1 691 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
19:33
SEK 1 128
Søholm. Samling keramik (16)
Søholm. Samling keramik bestående af vaser nr.: 3396, 3325, 3328, 3322, 3323. En vase H. 14 cm., seks lysestager nr. 3339, en kande H. 13,5 cm. (2.sort.), samt fade nr.: 3332, 3345 og 3333. Fremstår med almindelige brugsspor (16).

Varunr: 6230373
SEK 1 973 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:44
SEK 705
Meissen porcelæn. Seks tallerkener samt lågskål (9)
Meissen porcelæn. Sæt på seks tallerkener med gennembrudt fane, monteret med ophæng, hvoraf to er med reparationer Ø20.5 cm. Oval lågskål dekoreret med grøn glasur med modelleret lågknop og blade. Med gennembrudt låg og underskål. Fremstår med brændingsfejl og rep. på underfad. H. 17 cm L. 27.5 ...

Varunr: 6202292
SEK 4 228 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
19:44
SEK 2 114
Royal Copenhagen. Blå Blomst kaffeservice, flettet (60)
Royal Copenhagen. Blå Blomst flettet kaffeservice af porcelæn best. af: 1 fad, nr. 8181, 1. sort., 1 opsats, nr. 8064, 1. sort., 1 fad, nr. 8072, 1. sort., 2 sukkerskåle, nr. 8142, 1. sort. (1 med hårrevne ved hank), 1 flødekande, nr. 8026, 1. sort., 17 desserttallerkener, nr. 8092, 1. sort., 3 ...

Varunr: 6210525
SEK 4 228 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
20:27
SEK 1 691
Eva Stæhr-Nielsen for Saxbo. Tekande af stentøj
Eva Stæhr-Nielsen (1911-1976) for Saxbo. Tekande af stentøj dekoreret med glasur, hank af flettet bambus stemplet Saxbo, nr. 63. H. inkl. hank 21 cm. 2. sort. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6213106
SEK 5 638 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
20:52
SEK 4 228
Royal Copenhagen. Samling muselmalet riflet service (18)
Royal Copenhagen. Samling musselmalet, riflet service bestående af salatkumme nr. 1/193. Højde 8,5 cm. Længde 22,5 x 22 cm. 2. sort. fra før 1923. Fremstår med brændingsfejl og revne langs kanten. Ovalt fad nr. 97 L. 30 cm. Ovalt fad nr. 96, L. 25 cm. Ni underkopper prydet med guldkant nr. ...

Varunr: 6227697
SEK 4 228 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
09:21
SEK 2 114
Aluminia samling ældre fajance servicedele. (22)
Aluminia samling ældre fajance servicedele best. af 1 rund nr. 654 samt 2 ovale terriner nr. 771 og 682 (alle uden låger), 1 ovalt skål nr. 346, 6 sidetall. nr. 501, 5 suppetall. nr. 505, 8 middagtall. nr. 504. Alt med aldersrelateret brugsspor, revner samt flere dele med afslag, samt ...

Varunr: 6228257
SEK 1 128 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2022
16:33
SEK 564
Schlaggenwald 'Brun Blomst' terriner og sovseskål.(5)
Schlaggenwald 'Brun Blomst' terriner og sovseskål bestående af2 Terriner m/låg 38 cm x 23 cm, H. 25 cm og 34,5 cm x 19,5 cm, H. 19 cm1 SovseskålFremstår med brugsspor.(5)

Varunr: 6186314
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2022
17:16
SEK 423
Jens Harald Quistgaard for Nissen / Bing & Grøndahl. 'Rune'. Service af stentøj (99)
Jens Harald Quistgaard for Nissen / Bing & Grøndahl. 'Rune'. Service af stentøj bestående af:12 kaggekopper med 12 underkopper. 4 stager. 12 dybe tallerkner. 2 skåle. 11 middagstallerkner Ø 24 cm. 12 frokosttallerkner Ø 21 cm. 12 kagetallerkner. 3 askebægre. 1 smørskål med trælåg. 4 fade. 2 ...

Varunr: 6231045
SEK 2 114 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2022
18:00
SEK 2 537
Royal Copenhagen. Div. dele 'Musselmalet' (15)
Royal Copenhagen. Samling div. dele 'Musselmalet'. Helblonde: 3 sidetallerkener 576, 4 kaffekopper 756, 4 underkopper 756, alle 1.sort. Riflet: 2 frokosttallerkener 178, 2 middagstallerkener 175, alle 1. sort. Brugsspor. (15)

Varunr: 6230812
SEK 1 691 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2022
18:26
SEK 1 409
Bing & Grøndahl. Empire fade og sauceskål (3)
Bing og Grøndahl. 'Empire'. Sauceskål nr. 8. 2. sort. To ovale fade L. 40-51 cm. B. 28-34 cm. Det mindste af fadene er 2. sort. Fremstår med enkelte hak og brændingsfejl,

Varunr: 6208766
SEK 3 664 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
18:32
SEK 1 128
Royal Copenhagen, 'Musselmalet'. Tre dele af porcelæn - Helblonde (3)
Royal Copenhagen, 'Musselmalet'. Helblonde service af porcelæn, bestående af; Sukkerskål, nr. 1112. Flødekande, denne med limet hank, nr. 1031. Vase, nr. 1016. Alle 4. sort. (3)

Varunr: 6231769
SEK 3 383 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2022
19:38
SEK 2 537
Royal Copenhagen. Musselmalet sellerifad
Royal Copenhagen. Musselmalet sellerifad nr. 1-297. 2. sort. L. 37 cm.

Varunr: 6213098
SEK 7 047 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-07-2022
19:45
SEK 4 792
Royal Albert, 'Old Country Rose'. Engelsk kaffe-/ og middagsservice af porcelæn (128)
Royal Albert, 'Old Country Rose'. Engelsk kaffe-/ og middagsservice af porcelæn med guldkant, bestående af; 11 stk. Tallerkner, Ø. 26 cm. 12 stk. Tallerkner, Ø. 21 cm. 4 stk. Tallerkner, Ø. 24 cm. 23 stk. Kaffe underkopper, Ø. 12,5 cm. 14 stk. Kaffekopper, H. 7 cm. 4 stk. Boullion underkopper, Ø....

Varunr: 6229691
SEK 2 819 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2022
19:47
SEK 2 255
Royal Copenhagen. 'Gemina' service af porcelæn (60)
Royal Copenhagen. 'Gemina' service af porcelæn bestående af fire tallerkner nr. 14608 (heraf to af 1.sort. og to af 2.sort.), ni tallerkner nr. 14612 (heraf fem af 1.sort., to af 2.sort. og to af medarbejder sort.), syv dybe tallerkner nr. 14607 (1.sort.), fire tallerkner nr. 14614 (1.sort.), ...

Varunr: 6229229
SEK 2 114 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
19:50
SEK 1 198
Bing & Grøndahl. Mågestel med guldkant (133)
Mågestel i porcelæn med guldkant designet af Fanny Garde (1855-1928) for Bing & Grøndahl. Omfatter: 15 middagstallerkener nr. 25, Ø 24,5 cm, 15 dybe middagstallerkener nr. 22, Ø 24,6 cm, 15 frokosttallerkener nr. 26, Ø 21,7 cm, 12 kagetallerkener nr. 306, Ø 15,7 cm, 12 kaffekopper nr. ...

Varunr: 6229889
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
20:01
SEK 5 074
Grete Meyer for Royal Copenhagen og Aluminia. 'Blå kant' stel af fajance (49)
Grete Meyer for Royal Copenhagen og Aluminia. 'Blå kant' stel af fajance bestående af: 11 tallerkner 3066, stage 3091, 15 kopper 3042, 10 underkopper 3042, 2 flødekander 3062, skål Ø 8,5 cm, skål Ø 7 cm, 3 æggebægre H. 3,5 cm, 2 låg Ø 9,5 cm, skål 3063, salt- o peberbøsse H. 4 cm (49)

Varunr: 6231834
SEK 1 128 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-07-2022
20:34
SEK 423
Bing & Grøndahl.'Sommerfuglestellet' servicedele(31)
Bing & Grøndahl.'Sommerfuglestellet' servicedele bestående af: Ovalt fad L. 25 cm. Småkagefad nr. 101. Lille fad L. 7,5 cm. Syv kaffekopper nr. 102. Tolv underkopper nr. 102. En sidetallerken Ø. 17 cm. Otte frokosttallerkener Ø. 21,5 cm. (Heraf fire med brændingsfejl.) Fortrinsvis i 1. sort. (31)

Varunr: 6231945
SEK 1 409 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-07-2022
20:56
SEK 705
Villeroy & Boch og Pillivuyt. Et fajancestel samt et kaffestel af porcelæn (49)
Et gammelt fajancestel fra Villeroy & Boch (8 flade og 12 dybe tallerkener samt fade og skål) samt et kaffestel af porcelæn fra Pillivuyt (12 kopper med 11 underkopper). Fremstår med brugsspor, en del af fajancen med misfarvning og enkelte dele med revne, pænest er de dybe tallerkener, lidt slid ...

Varunr: 6230186
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 05-07-2022
13:29
SEK 423
'Thomas'. Stentøjs service, 1970'erne (44)
Tysk retro service af stentøj, model 'Thomas' med orange glasering bestående af: 2 kopper 4 underkopper 1 flødekande med låg samt 2 sukkerskåle (ene med hårrevne i låg) 6 kagetallerkner 6 middagstallerkner 6 dybe tallerkner 6 æggebægre 5 dessertskåle, Ø. 10 cm 1 aflangt fad, ...

Varunr: 6171358
SEK 3 383 DK, Kolding, Platinvej 05-07-2022
18:09
SEK 2 537
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde to-armet lysestage
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde kandelaber nr. 1/1169. H. 25 cm. 1 sort. Fremstår med afslag/reparation.

Varunr: 6230953
SEK 2 819 DK, Aalborg, Nibevej 05-07-2022
18:55
SEK 634
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde sukkerskål, nr 685, 1. sortering
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde sukkerdåse, nr 685, 1. sortering, L. 12 cm, H. incl. låg 10 cm. Formgivet af J. Jacobsen marts 1897.

Varunr: 6210009
SEK 14 094 DK, Kolding, Platinvej 05-07-2022
19:35
SEK 11 275
Royal Copenhagen. Samling helblonde og halvblonde musselmalet service. (43)
Royal Copenhagen. Samling helblonde og halvblonde musselmalet service, bestående af: 13 halvblonde kopper, (11 stk. 1. sort), nr. 713. 13 halvblonde underkopper, (1. sort), nr. 713. 14 helblonde kagetallerkener, (4 stk. 1. sort), nr. 1088. 1 Helblonde snack, (1. sort), nr. 1001. 1 Helblonde ...

Varunr: 6229901
SEK 4 510 DK, Aalborg, Nibevej 05-07-2022
19:40
SEK 2 537
12»