Kategori  Utropspris
12345» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Rosenthal Mariaservis
ROSENTHAL, "Maria", servis, 86 dlr, porslin, med dekor av körsbärsblom, bestående av: 9 äggkoppar 1 soppterin med lock, 2 gräddkannor, 10 sopptallrikar, 7+4 kaffekoppar (4 naggade), 10 förrättstallrikar, 7 uppläggningsfat, 1 serveringsskål, 6 tekoppar med fat + 3 tefat, 2 sockersålar, 1 tekanna, 1 mjölkkanna, kaffefat, 1 marmeladskål, 6 smörbyttor, 1 mindre skål, 7 tallrikar, samt. 1 uppläggningsfat med sektioner
Varunr: 5525885
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-12-2019
17:24:00
Se mer
Bavaria, sevisdelar, porslin, Dekor Hackefors (53)
Servisdelar, Dekor Hackefors, Bavaria, porslin. 12 mattallrikar. 11 djupa tallrikar. 9 förrättstallrikar. 11 assietter.6 st ovala serveringsfat.2 st runda skålar.1 st såsskål.1 st tillbringare. Tyskland. 1900-talets andra hälft.Smärre slitage, ett mindre ...
Varunr: 5479592
SEK 1 500 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10-12-2019
17:59:00
SEK 300
Matservisdelar Rörstrand modell Blå Vinge
MATSERVISDELAR, ca 42 st., Rörstrand, "Blå Vinge", bestående av: 12 mattallrikar, 13 förrättstallrikar, 13 djupa tallrikar, 3 uppläggningsskålar, såsskål
Varunr: 5525917
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10-12-2019
18:18:00
Se mer
Lomonosov, kaffeservisdelar, porslin, Winding Twig (18)
Kaffeservisdelar, Winding Twig, Lomonosov, porslin, 6 kaffekoppar med fat, 6 st assietter. Ryssland USSR, Bruksslitage, en kopp spricka i glasyren (18).
Varunr: 5479584
SEK < 1,000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10-12-2019
19:04:00
SEK 300
Rörstrand "Agda" kaffeservis
RÖRSTRAND, (22 dlr) "Agda", delar av kaffeservis, 1900-talets mitt, benporslin, bestående av 10 koppar m. fat, 10 assietter, gräddkanna, sockerskål, assietternas diameter 17 cm
Varunr: 5525957
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-12-2019
19:20:00
Se mer
Bing & Grøndahl, Empire kaffe- og spisestel.(99)
Bing & Grøndahl, Empire kaffe- og spisestel bestående af: 1 og 2. sortering 8 stk. mokkakopper 7 stk. underkopper, 2 med minimale kantafslag 6 stk. kage tallerkener 3 stk. kaffe kopper 11 stk. underkopper 9 stk. kage tallerkener, 1 med minimalt kant afslag 4 stk. te kopper 9 stk. ...
Varunr: 5522643
SEK 7 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2019
19:22:00
SEK 8 838
Kunglig dansk tallrikar Musselmalet
KUNGLIG DANSK, 12 st tallrikar, "Musselmalet" halvblond, modellnr 572 diam ca 22,5 cm, 2 st 1a sort, 7 st 2a sort, 3 st 4e sortering
Varunr: 5525967
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10-12-2019
19:30:00
Se mer
Royal Copenhagen / Kgl. P. Perlestellet. Ovalt fad, 2. sort.
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Perlestellet. Ovalt fad m/ hjemme dekoration, gennembrudt fane, stemple brugt mellem 1893-1900 2. sort., L. 27 cm. Brugsspor bl.a. minimalt afstød ved kant.
Varunr: 5521859
SEK 1 140 DK, Odense, Kratholmvej 10-12-2019
19:33:00
SEK 428
Bavaria, Tirschenreuth, Service dele af porcelæn (67)
Bavaria, Tirschenreuth, service dele af porcelæn bestående af 16 middagstallerkener Ø 25 cm, 11 dybe tallerkener Ø 21,5 cm, 23 kagetallerkener Ø 17 cm, sauceskål, 2 små skåle m. låg, 2 kopper m. 10 underkopper, aflangt fad L 39,5 cm, 2 skåle Ø 26 cm, skål Ø 22,5 cm. Fremstår med brugsspor. (67)
Varunr: 5522241
SEK 1 140 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-12-2019
19:43:00
SEK 499
Jagtstel. 'Seltmann/ Weiden' og 'Firkløveren' service af porcelæn.(54)
Jagtstel. 'Seltmann/ Weiden' og 'Firkløveren' service af porcelæn bestående af5 Tallerkner Ø. 19 cm6 Middagstallerkner Ø. 26,5 cm, ene limet/rep.6 dybe Tallerkner Ø. 22 cm1 ovalt Fad 37,5 cm x 26,5 cm1 Træbakke 34 cm x 22 cm, med 6 skåle Ø. 9 cm1 rundt Fad med 6 Æggebægre1 Lågterrin Ø. 24 cm, H....
Varunr: 5519646
SEK 3 421 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2019
20:44:00
SEK 713
Royal Copenhagen "Musselmalet"
ROYAL COPENHAGEN, 3 delar, "Musselmalet" helblond, uppläggningsfat samt skålar på fot , 1 par, modellnummer 548 respektive 511, längd 18-23,5 cm.
Varunr: 5526051
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10-12-2019
20:54:00
Se mer
Steingut Teller. Um 1870.
Keramik Teller mit Kapuziner Motiv und Schmetterlinge. Unterseite mit Stempel 'English Earthware. E.B. (Émile Bourgeois) Steingutlager 21, rue Drouot'. Um 1900. Maße Durchmesser ca. 26 cm.
Varunr: 5480253
SEK 1 593 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-12-2019
20:56:00
SEK 425
Meissen, Terrine / Suppenterine, Porzellan
Meissen, Terrine / Suppenterine, Porzellan. Farbig glasierte Suppenterine in ovaler Form aus Porzellan, weiße Farbgebung mit roten Bemalungen, mit Ornamentik an Deckel und Henkeln, unterseitig gestempelt und mit '197' bezeichnet, H.25cm, B.34,5cm, T.21,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Varunr: 5501681
SEK 3 186 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-12-2019
21:16:00
SEK 425
Bing & Grøndahl. 'Danmarksstellet' service af porcelæn (80)
Bing & Grøndahl. 'Danmarksstellet' service af porcelæn, bestående af sæt af middagstallerken, frokosttallerken og dyb tallerken bestående af Den tilsandede kirke, Ermitageslottet, Himmelbjerget, 2 x Jens Bangs Stenhus, Kronborg, 2 x Fredensborg Slot, Dybbøl Mølle, Amalienborg, Egeskov, Kalundborg...
Varunr: 5485088
SEK 6 557 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-12-2019
21:18:00
SEK 1 140
Royal Copenhagen. Konvolut Weihnachtsteller (15).
Konvolut Royal Copenhagen, 15 Weihnachtsteller. Porzellan mit Untermarke., 1930-1989, sowie ein Jubiläumsteller (1908/1983) und einige der 1930er Jahre. Maße Durchm. ca. 18cm. Kein chip. Enthalten sind die Jahrezahlen: 1930, 1931, 1934, 1936, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, ...
Varunr: 5473920
SEK 3 186 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-12-2019
21:29:00
SEK 531
Stig Lindberg Birka
STIG LINDBERG, "Birka", servisdelar, 9 st, Gustavsberg, glaserat stengods, bestående av 6 kaffekoppar med fat, kaffekanna, skål, uppläggningsfat
Varunr: 5526092
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10-12-2019
21:35:00
Se mer
Crystal Vase Grün, Sait Louis, France
Saint Louis, Crystal Vase, Grün, H 14 cm, Durchmesser 8,5 cm.
Varunr: 5486866
SEK 1 062 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-12-2019
21:43:00
SEK 425
Kuznetsov servis
SERVIS, Kuznetsov. 4 sopptallrikar diameter 25 cm. 9 tallrikar diameter 25 cm. 3 assietter diameter 21 cm. 3 ovala fat, 37 x 28 cm, 40 x 31 cm och 43 x 33 cm. 1 runt serveringsfat diameter 32 cm. 2 serveringsskålar 26 x 26 cm. 1 skål. 1 såssnipa
Varunr: 5526116
SEK 3 186 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10-12-2019
21:59:00
Se mer
Sigvard Bernadotte. Christineholm Kaffe service, porcelæn. (24)
Sigvard Bernadotte. 'Christineholm' service af porcelæn, bestående af: 12 Kaffekopper 12 underkopper. (24) Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5524901
SEK 1 140 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2019
14:55:00
SEK 428
Matservis Gustavsberg
GUSTAVSBERG, "Blå Blom", matservis, 34 dlr, bestående av 9 djupa tallrikar, 12 mattallrikar, 8 assietter, 3 uppläggningsfat, skål, såsskål
Varunr: 5527167
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-12-2019
15:30:00
Se mer
Sigvard Bernadotte. Christineholm Middags service (43)
Sigvard Bernadotte. 'Christineholm' service bestående af: 12 stk. Middags tallerkener Ø 27 cm, 12 stk. frokost tallerkener Ø 21cm. 12 stk. side tallerkener Ø 20 cm 1 stk. ovalt fad 38 x 28 cm. 1 stk. ovalt fad 31 x 23 cm. 1 stk. ovalt fad 21 x 14 cm. 1stk. kartoffelskål Ø 22,8 cm. 1 stk....
Varunr: 5522865
SEK 4 277 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2019
16:55:00
SEK 713
Royal Copenhagen. Service 'Hjertegræs' (140)
Royal Copenhagen. "Hjertegræs". Service af porcelæn, bestående af: seks ovale fade L. 28-47 cm, to kartoffelskåle med låg, to sovseskåle, syv skåle og fade, en kaffekande H. 17,5 cm, en flødekande, 12 middagstallerkener Ø25 cm, 10 dybe middagstallerkener Ø 24,5 cm, 13 frokosttallerkener Ø 22 cm, ...
Varunr: 5524954
SEK 1 140 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2019
18:20:00
SEK 641
Bing & Grøndahl. Empire stel (89).
Bing & Grøndahl. Empire stel bestående af : 12 tallerkner nr.25, 12 tallerkner nr.26, 11 dybe tallerkner nr. 23, fad nr. 116A,101, 16, 15, 2 fade nr.18, 3 fade nr.39, 11 sidetallerkner nr. 28A, 12 underkopper nr. 102, fad nr. 40, opsats nr.66, sovseskål nr.8, sukkerskål nr.94 (lille afslag under ...
Varunr: 5516917
SEK 5 702 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2019
18:29:00
SEK 3 706
Kaffeservis Italien
KAFFESERVIS, "Fiorentine", 9 dlr, Italien, 1960-tal, svartglaserad med dekor i guld, bestående av kaffekanna, sockerskålm gräddkanna, 6 kaffekoppar med fat
Varunr: 5527236
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-12-2019
18:30:00
Se mer
Royal Copenhagen. Blå Blomst. Kaffeservice af porcelæn (24)
Royal Copenhagen. Blå Blomst flettet, kaffeservice, best. af: 8 kopper, nr. 8261, 1. sort. 6 underkopper, nr. 8261, 1. sort. 2 underkopper nr. 8261, 2. sort. 3 kagetallerkner, nr. 8092, 1. sort., enkelt med kanthak 5 kagetallerkner, nr. 8092, 2. sort. (24)
Varunr: 5396580
SEK 3 706 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2019
19:04:00
SEK 570
Bing & Grøndahl. 'Mågestellet' service af porcelæn (43)
Bing & Grøndahl. 'Mågestellet' service af porcelæn bestående af: Vandkande, kaffekande uden låg, tekande, vase, flødekande, kageopsats, ni kaffekopper, ni underkopper, rundt fad med greb, to mindre ovale fade, rund skål. (43)
Varunr: 5519540
SEK 1 426 DK, Hørsholm, Hammervej 1 11-12-2019
19:37:00
SEK 2 281
Aluminia/Royal Copenhagen, kaffeservice, Tranquebar (31)
Aluminia/Royal Copenhagen. Kaffeservice af fajance, Tranquebar, bestående af: 2 thekopper, #957 10 underkopper, #957 1 kagetallerken #945, Ø19 2 underkopper #956 og1190 9 kaffekopper #992 1 flødekande #954 6 kagetallerkner #1842, alle med kanthak m.m. Alle dele i 1. sort. (31)
Varunr: 5417212
19:41:00
SEK 428
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde bonbonniere
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde bonbonniere med låg, mærket i bund med Privat, 9/4-1919. 1. sort. H. 15 cm. Rand med afslag.Se også varenummer 5527779.
Varunr: 5527780
SEK 1 426 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2019
19:52:00
SEK 784
Royal Copenhagen, Aluminia, Bing & Grøndahl m.fl. 'Musselmalet', 'Confetti', løgmønster (22)
Royal Copenhagen: 1 'Musselmalet helblonde' frokost-/sidetallerken fremstillet før 1894, Ø 19,5 cm; Bing & Grøndahl: 14 'Musselmalede' små desserttallerkener nr. 1004 i jernporcelæn med logo for Restaurant Kilden (Aalborg), Ø 19 cm; Aluminia: 3 'Confetti' cabarettallerkener/-fade, Ø 27,5 ...
Varunr: 5517654
SEK 2 138 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2019
20:17:00
SEK 2 281
Royal Copenhagen. 'Berberis' kaffe- og spisestel (ca. 106)
Royal Copenhagen. 'Berberis' kaffe- og spisestel, bestående af: 11 middagstallerkener 9051, 14 dybe tallerkener 9049, 9 tallerkener 9052, 9 dybe tallerkener 1977, 19 kagetallerkener 9055, 9 tekopper m. 8 underkopper 1925, 1 kaffekande 9033, tekande 9076, 1 kande 9157, 2 terriner m. 1 underskål ...
Varunr: 5527646
SEK 4 847 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2019
20:33:00
SEK 2 423