Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spansk forlader pistol
pansk pistol med stifttænding med hane udskåret som løve, 1856. Rundt og kantet løb med indlægning i form af bøssemager segl. Skæfte udsmykket med plakette samt kolbeafslutning af messing. Skæfte udsmykket med sideblik i messing samt aftrækkerbøjle af jern "graveret". pibe dekoreret med ...
Varunr: 5435982
SEK 7 195 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
18:51:00
SEK 2 302
Miniatyrer
MINIATYRER, 3 st, 18 k guld, Vasaordern, Nordstjärneorden och Svärdsorden, höjd ca 25-31 mm
Varunr: 5441876
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
19:26:00
Se mer
Slaglåsgevär 1800-tal
SLAGLÅSGEVÄR, 2 st, 1800-tal, halvstock respektive helstock, längd ca 132-133 cm
Varunr: 5441886
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
19:36:00
Se mer
Dansk glatløbet infanterimusket M.1841. Konstrueret af N. J. Løbnitz
Dansk glatløbet infanterimusket M.1841. Konstrueret af N. J. Løbnitz. Nummerens. Stemplet B-1842-9. Længde: 143,5 cm. Bajonet ikke nummerens med nummer B-45, L: 50,5 cm. Fremstår med funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varunr: 5439904
SEK 35 973 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:04:00
SEK 30 217
Dansk Kronborg flintlåspistol m/1806
Dansk Kronborg flintlåspistol m/1806 med god stempling på siden. Længde: 46 cm. Velfungerende mekanik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5439896
SEK 24 462 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:11:00
SEK 13 238
Svensk flintlåsgevær 1814 med bajonet
Svensk flintlåsgevær 1814 med nr. 122 og bajonet nr. 122. Stemplet på piben, i træet og i messingen på kolben. Længde: 130 cm. Bajonet længde: 69,5 cm. Med sikring. Fremstår med funktionel mekanik og aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varunr: 5439905
SEK 14 389 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:13:00
SEK 6 907
Dansk flintlåspistol, flådens m/1807
Dansk flintlåspistol, flådens m/1807. Stemplet nederst på aftrækkerbøjlen ved grebet, samt med initialer i træet. Længde: 45,5 cm. Fremstår med funktionel mekanik, aldersrelaterede brugsspor samt anløben lås og pibe, som er typisk for marinepistolerne.
Varunr: 5439897
SEK 25 901 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:20:00
SEK 12 087
Tysk flintlåspistol 1700-tallets slutning
Tysk flintlåspistol fra1700-tallets slutning med mange dekorationer. Kradser på ladestokken. Stemplet indeni aftrækkerbøjlen. L: 48 cm. Fremstår med funktionel mekanik og aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5439898
20:23:00
SEK 20 864
Svensk flankør flintlåspistol med nummerens løskolbe, m/1807
Svensk flankør flintlåspistol med nummerens løskolbe 'L43', m/1807. Med sikring. Stemplet ovenpå piben og i træet. Modellen med riflet løb. Længde: 47,5 / 71 cm. Fremstår med funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5439899
SEK 27 340 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:35:00
SEK 12 375
Dansk Kronborg flintlåsgevær m/1794-08
Dansk Kronborg flintlåsgevær m/1794-08, stemplet på siden af løbet. Længde: 128 cm. Fremstår med funktionel mekanik og aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5439901
20:43:00
SEK 15 109
Tysk perkussions karabin, omkring 1840
Tysk perkussions karabin, omkring 1840. Lås stemplet Gätcke. Antagelig lavet i Suhl. Kolbe med udskæring i form af vildsvinehoved samt med dekoreret, bruneret og riflet løb. Længde: 109 cm. Fungerende mekanik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5439903
SEK 21 584 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:48:00
SEK 6 043
Gewehr / Vorderlader, Holz / Metall
Gewehr mit Ladestock und abschraubbarem Lauf, L.124,5cm, B.13cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, teilweise partielle Kratzer und Bestoßungen in Holz und Metall.
Varunr: 5308338
SEK 1 072 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
21:00:00
SEK 429
Amerikansk militærkuffert
Amerikansk militærkuffert. Top med navnet Lloyd R. Jackson og US. Army. Fremstår med brugsspor, manglende nøgle. 33x42x78 cm.
Varunr: 5442136
SEK 1 151 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
15:38:00
SEK 504
Arabisk flintlåsgevær
Arabisk flintlåsgevær. TL 74 cm. Mekanisk funktionel. Kan frit erhverves.
Varunr: 5429691
SEK 1 727 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
16:55:00
SEK 935
Arabisk flintlåsgevær
Arabisk flintlåsgevær TL 104 cm. Mekanisk defekt. Kan frit erhverves.
Varunr: 5429692
SEK 2 590 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
18:54:00
SEK 504
Arabisk flintlåsriffel
Arabisk flintlåsriffel TL 96 cm. Lås stemplet Marseille. Mekanisk funktionel, kan frit erhverves.
Varunr: 5429690
SEK 2 878 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
19:53:00
SEK 935
L. Hartung in Graudenz. Et par tyske nysølvmonterede perkussionspistoler i kasse, omkring 1840
L. Hartung in Graudenz. Et par tyske nysølvmonterede perkussionspistoler i kasse med tilbehør. Omkring 1840. Damascerede løb ilagt med sølv teksten 'Blumendamast'. Låse med fremstiller, ligeledes ilagt med sølv. L: 37 cm. Mange gode detaljerede dekorationer. Fungerer godt mekanisk. Riflede løb. ...
Varunr: 5439895
SEK 46 046 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:11:00
SEK 30 217
Dansk flintlåspistol m/1751 med Frederik d. 5 monogram
Dansk flintlåspistol m/1751 med Frederik d. 5 monogram og godt stemplet pibe. Længde: 49,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5439894
SEK 48 923 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:48:00
SEK 18 706
Musköt
MUSKÖT, Sverige, 1800-talets första hälft, omgjord till slaglås, längd ca 140 cm
Varunr: 5444440
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-09-2019
15:26:00
Se mer
Luftgevär
EXCELLENT, modell CII, luftgevär, 1940-tal, räfflad pipa, stock i bok, längd ca 97 cm
Varunr: 5445819
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-09-2019
16:42:00
Se mer
Flinlåspistol
FLINTLÅSPISTOL, 1700-tal, sannolikt för den Ottomanska marknaden, pipa med stålskuren dekor, helstock i valnöt med skuren dekor och stålbeslag, senare nosbelsag i mässing, längd ca 51 cm
Varunr: 5445891
19:24:00
Se mer
Ubekendt kunstner 1800-tallet. Interiør med personer, olie på plade
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Interiør med pige der sætter hår på syreske. Usigneret. Olie på plade. 14 x 10 cm. (22 x 19) cm.
Varunr: 5437197
SEK 2 878 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
20:14:00
SEK 504
Luftgevär
EXCELLENT, modell CIIK, luftgevär, 1960-tal, räfflad pipa, längd ca 97 cm
Varunr: 5445953
20:27:00
Se mer
Tre kinesiske portrætter (3)
Tre kinesiske scenerier med portrætter, skyformationer og skrifttegn. Gouache på papir prydet med lister af messing. 58 x 44 cm. Indrammet bag glas. (3)
Varunr: 5442427
SEK 5 756 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
20:36:00
SEK 504