Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Utmärkelsetecken Frihetskorset 3
UTMÄRKELSETECKEN, Frihetskorset 3. klass med svärd 1941, bredd 39 mm.
Varunr: 5279979
SEK 2 092 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 26-03-2019
17:23:00
Se mer
Ardesa Pistole / Vorderladerpistole Kentucky, Metall und Holz
Ardesa Pistole / Vorderladerpistole Kentucky, Metall und Holz, Dekorelemente aus Messing, auf der Mündung Herstellerritzmarke,mit Ladestock, schussfähig, L.39cm, B.6cm, minimale Reibespuren sowie kleine Kratzer.
Varunr: 5247097
SEK 2 092 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
20:03:00
SEK 418
To Danske militærhjelme m.m.
To Danske militærhjelme m.m. Hjelmene har henholdsvis nr. 2 og 59, en med signering 'Nittegaard', der nedfølger foto og et postkort med danske soldater. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5284051
SEK 1 685 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2019
20:06:00
SEK 1 123
Dansk flintlåspistol, Kronborg m/1772 med stempling
Dansk flintlåspistol, Kronborg m/1772. Stemplet på låsen, løbet og ridset med initialer i kolben flere steder. Med gamle reparationer i træet. Længde: 51 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik og aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5284023
SEK 19 656 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:17:00
SEK 14 742
A. Farncotte, Liege. Signalpistol nr. 59210
A. Farncotte, Liege, Belgien. Signalpistol nr. 59210. Kræver samler tilladelse.
Varunr: 5254159
SEK 2 808 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
20:31:00
SEK 562
Fransk trostehagle kaliber 36/410
Fransk troste hagle kaliber lidt mindre end 36-ca 410. Løp 72 cm. med skygger. Produsent Dàrmes et Cycles De saint-Etienne. Alderes relatert stand virker mekanisk. Krever våpen tillatelse. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer...
Varunr: 5252020
SEK 1 623 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 26-03-2019
21:44:00
SEK 325
Turkisk Yataghan svärd
SVÄRD, "Yataghan",Turkiet ca 1800-1840-tal, Klingan med signatures och gravyr, balja och grepp med silver beslag, längd 82 cm.
Varunr: 5281806
SEK 16 736 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
11:42:00
Se mer
Flintlås pistol England c 1800
FLINTLÅS PISTOL, sign. Alex R Key Sterling, England ca 1800,. sk. box låstyp av flintlås för resande, kolven i valnöt, signatur och helt graverad stomme, längd 16 cm
Varunr: 5281891
SEK 7 322 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
15:36:00
Se mer
Ett par av flintlås pistoler
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, för kavalleriet, Tyskland-Bömen ca 1760-70, officers typ av hölsterpistoler, kolvar i valnöt med messing beslag, ägarens namnskifter graverad på små silver plaketter, osignerat låsbleck, pipor oktagonaala och runda, längd cm
Varunr: 5281917
SEK 24 058 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
16:42:00
Se mer
Snapplåsgevär Bööm Tsekkien
SNAPLÅSGEVÄR, Bööm Tsekkien c. 1830-50, Georg Vogl Theresienstadt. Valnöt kolven och horn tipped ladstocken, kantig räfflad pipa och låsblecket graverad med guld signatur, fack för kulor och verktyg på kolven, längd cm
Varunr: 5281945
18:06:00
Se mer
Slaglås musköt Ryssland m 1839-1844
SLAGLÅS MUSKÖT, Ryssland m 1839-1844 Sestoresk,. flintlås som var officielt förändrat till slaglås, tillverkarens märkningar och års märkningar låsbleket och på kolven, längd 133,5 cm.
Varunr: 5281948
18:12:00
Se mer
Flintlås musket Italia Sardinia
FLINTLÅS MUSKÖT, Italien / Sardinia.ca 1700-1730,. sälsynt sardinian jaktbössa, kolv i valnöt, förgylt genombrutna messingsbeslag, typ av bössan som var gjort för kvinnor eller unga, beslag med putti och jaktmotiv, signerad Siniscal, längd 91 cm.
Varunr: 5281960
SEK 52 300 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
18:36:00
Se mer
Flintlåspistoler ett par
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Balkan/Turkiet ca 1800,. kolvar i valnöt och graverad järn beslag, på kålven silverbesag me graveringar, låsbleck med gravyr och signatur, längd 51 cm.
Varunr: 5281982
SEK 18 828 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
19:17:00
Se mer
Miguilet lås musköt
MIGUILET LÅS MUSKÖT, Kaukasien eller Turkiet ca 1830, kolven av kaukasisk flambjörk, längd 105,5 cm.
Varunr: 5282055
SEK 6 276 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
20:30:00
Se mer
Blunderbuss trombon bössa
TROMBON BÖSSA, Blunderbuss, ca 1780-1800 Europa, flintlås, kolven i valnöt och stål beslag, typ av vapen för närstrid användes av flottan och vangntspotrer, längd 91 cm
Varunr: 5282091
SEK 8 368 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
21:06:00
Se mer
Miguilet lås pistol Spansk c 1800
MIGULET LÅS PISTOL, Spanien ca 1800, kolv i valnöt med messings beslag, graverad pipa, längd 22 cm.
Varunr: 5282110
21:25:00
Se mer
Dansk gevær, Geværfabrikken Kjøbenhavn M/1889 med bajonet
Dansk gevær, Geværfabrikken Kjøbenhavn M/1889 med bajonet (Ej nummerens), Våbennummer 38212, kal. 8x57, dansk militær bagladerriffel med sidehængslet magasin. Montage til bajonet, fældbar visir. Tl 133 cm., Ll. 75,5 cm. Alderssvarende slitage. Stram og funktionel mekanik. Samletilladelse samt ...
Varunr: 5287550
SEK 2 527 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
19:45:00
SEK 1 685
Dansk ringhanepistol model 1806-46
Dansk ringhanepistol model 1806-46. L: 45 cm. Stemplet LP på låsen samt A 693 på hanen og på løbet. Rester af inskription på siden af løbet. Fremstår restaureret, med aldersrelaterede brugsspor og dårlig mekanik.
Varunr: 5261447
SEK 18 252 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:03:00
SEK 8 986
Tysk perkussionsgevær model 1809
Tysk gevær model 1809 med bajonet. Stemplet på låsen med 1829. Til perkussion. Stram og funktionel meknik. Totallængde: 147 cm. Bajonet længde: 58 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varunr: 5284020
SEK 2 808 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:26:00
SEK 842
Dansk tapriffel, model 1848, nummerens
Dansk tapriffel, model 1848, nummerens med 618. Totallængde: 130,5 cm. Monteret med nyproduceret sigtemiddel. Stram og funktionel mekanik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5284021
SEK 8 424 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:29:00
SEK 4 493
William Berry büschflinte, ca. 1855
William Berry büschflinte med hagl og riffelløb, ca. 1855 Amerika. Med nysølvdele. Ræv og egern ilagt i kolben. Til perkussion. Totallængde. 133,5 cm. Løbslængde: 92 cm. Med revne i træet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Kan frit erhverves.
Varunr: 5284290
SEK 9 828 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:30:00
SEK 4 774
Winchester model 1873, kal. 44
Winchester model 1873. Kal. 44. Våbennummer: 504105. Totallængde: 100 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, slid i løbet samt aldersrelaterede brugsspor. Stemplet med fremstiller på piben. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varunr: 5284025
SEK 11 232 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:32:00
SEK 5 616
Dansk revolver model 1880
Dansk revolver model 1880. Kal. 9mm. Våbennummer: 641. Totallængde: 24 cm. Løbslængde: 11,3 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stram mekanik og pænt løb. Samlertilladelse til skydevåben eller SKV påkrævet.
Varunr: 5284018
20:48:00
SEK 702
Dansk marine revolver m/1891
Dansk marine revolver m/1891, kaliber 9mm. våbennummer: 1035. Løbslængde: 13,8cm. totallængde: 27cm. Med knæklås, tromle til 6 patroner. Stemplet på siden. På rammen stemplet: i oval- "J.B.Rongé fils Liége". Fremstår med stram og funktionel mekanik, aldersrelaterede brugsspor og pænt løb. ...
Varunr: 5284019
20:54:00
SEK 702
Flådens omdrejningspistol M. 1871/81
Flådens omdrejningspistol M. 1871/81. Kaliber 11,46 mm. Våbennummer 619. Løbslængde: 13 cm. Total længde: 26 cm. Pibe stemplet kronet SA. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, pænt løb og stram velfungerende mekanisme. Samlertilladelse påkrævet.
Varunr: 5284016
20:58:00
SEK 562
Faskinkniv
FASKINKNIV, svensk, m/1848, fäste i trä, balja med beslag i mässing, längd ca 58 cm
Varunr: 5286277
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
21:54:00
Se mer
Officersuniform fra Gardehusarregiment
Officersuniform fra Gardehusarregiment bestående af kepi med M2 logo, lange bukser, jakke, pels, korte støvler, sabeltaske FRIX samt skråhue. Derudover handsker, bælte mm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varunr: 5277540
SEK 8 424 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2019
13:47:00
SEK 4 212
Sabel för kavallerimanskap 1893
SABEL, svensk, modell 1893, för kavallerimanskap, genombrutet stålfäste, stämplad E. Svalling, Eskilstuna, K3 (Skövde), med balja i stål, gravyren på baljan, totallängd ca 114 cm
Varunr: 5286437
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-03-2019
16:22:00
Se mer
Gardehusarregiment uniform officer
Gardehusarregiment uniform officer bestående af kepi, bukser, jakke, pels, støvler, frakke samt skråhue. Derudover handsker, dragtposer mm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varunr: 5288513
SEK 14 040 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2019
19:25:00
SEK 7 020
Doppelläufige Perkussionspistole. Kal. 10,5. Um 1820. Holz / Eisen.
Doppelläufige Perkussionspistole mit dem Kaliber 10,5 mm. Um 1820 - 1880. Holz / Eisen. Mit zwei Abzüge und zwei oben auf den eckigen Läufen angesetzte Pistons und Hähne. Die Laufmündungen sind kugelartig geformt. Der Pistolengriff aus Holz.
Varunr: 5274840
SEK 3 138 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-03-2019
19:29:00
SEK 418
 1 2  >>