Utropspris
12345...10»   Varor pr. sida   299 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ejvind Schaldemose, 'Vesterbro' ,olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition 'Vesterbro', olie på lærred, usigneret. H.115 x 124 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043163
SEK 8 183 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:00
SEK 1 773
Bodil Schaldemose, komposition 'Oplevelse', olie på lærred (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition 'Oplevelse', olie på lærred, signeret. H.102 x 82 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043168
SEK 4 091 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:10
SEK 2 318
Ejvind Schaldemose, 'Udsigt over en havn',olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition, 'Udsigt over en havn' olie på lærred, signeret. H.72 x 62 cm. Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043174
SEK 3 273 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:20
SEK 477
Bodil Schaldemose, komposition 'Sommerglæder', akvarel (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition 'Sommerglæder' akvarel, signeret. Ark 45 x 30 cm (66 x 51 cm)Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043359
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:30
SEK 477
Ejvind Schaldemose, 'Bymennesker', olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition 'Bymennesker', olie på lærred, signeret. H.163 x 133 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043155
13:40
SEK 818
Bodil Schaldemose, komposition, akvarel (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition, akvarel, signeret. H.43 x 27 cm (66 x 51 cm)Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043301
13:50
SEK 477
Ib Eisner, opstilling med frugt og blomster, olie på lærred (cd)
Ib Eisner (1925-2003). Opstilling med frugt og blomster, olie på lærred, signeret. H.50 x 40 cm (63 x 53 cm)

Varunr: 6045014
SEK 1 637 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:51
SEK 750
Lone Villaume, 'Hund og dog' (2)
Lone Villaume, f. 1946. 'Hund og dog' To kompositioner. Akryl på lærred. sign. LV. 18 x 12 cm. (2)

Varunr: 6044516
SEK 1 637 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
13:53
SEK 2 182
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b H. Hermann. 120x150 cm. UR.

Varunr: 5760522
SEK 4 091 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
13:58
SEK 409
Ejvind Schaldemose, 'Den fortryllede by', olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition 'Den fortryllede by' olie på lærred, signeret. H.82 x 102 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043165
SEK 6 819 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:00
SEK 546
Knud Erik Færgemann. 'Kolinihaven nær byen' cd
Knud Erik Færgemann (1925-2003). 'Kolinihaven nær byen' , olie på lærred . Sign. KEF . 35 x 53 cm. ( 37 x 55 cm.)

Varunr: 6044504
SEK 8 183 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
14:02
SEK 7 364
Mogens S. Andersen. 'Efterårsskov'. cd
Mogens S. Andersen (1909-2002). 'Efterårsskov'. Olie på lærred. Sign. Mogens Andersen. 70 x 100 cm. ( 86 x 116 cm.)

Varunr: 6044624
SEK 1 364 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
14:08
SEK 546
Ejvind Schaldemose, komposition 'Fremad, opad, henad, nedad' ,olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition 'Fremad, opad, henad, nedad, olie på lærred, signeret. H.64 x 64 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043169
SEK 2 728 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:10
SEK 682
Erling Steen. 'Sneglehus på brun dug', 30 x 40 cm
Erling Steen (f. 1945). 'Sneglehus på brunt bord ', olie på lærred, sign. og dat. Steen '21. 30 x 40 cm, (36x46). Læs mere her.

Varunr: 6041803
SEK 9 546 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-06-2021
14:18
SEK 2 046
Bodil Schaldemose, 'Maskesamlere', olie på lærred (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition 'Maskesamlere', olie på lærred, signeret. H.112 x 117 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043150
SEK 5 455 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:20
SEK 1 227
Renate Linnemeier. Komposition. cd
Renate Linnemeier. Komposition. Olie på lærred. Sign ReLin 2000. 140 x 100 cm.

Varunr: 6032800
14:20
SEK 2 182
Bodil Schaldemose, dyreportrætter, bly og farvekridt (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Dyreportrætter, bly og farvekridt, signeret. Ark 65 x 50 cm (82 x 65 cm).Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043159
SEK 2 182 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:30
SEK 409
Ejvind Schaldemose, 'Et minde fra Italien', olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition 'Et minde fra Italien', olie på lærred, signeret. H.112 x 118 cm. Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043149
14:40
SEK 682
Bodil Schaldemose, ,olie på lærred (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition 'Efterår' olie på lærred, signeret. H.92 x 82 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043164
15:00
SEK 546
Lili Ege To kompositioner med fugle. cd ( 2)
Lili Ege (1913-2004). To kompositioner med fugle. Olie på plade. Sign. Lili Ege. 96. 14 x 19 cm. (18 x 24 cm.) og 20 x 14 cm. (22 x 16 cm.) (2)

Varunr: 6044437
SEK 1 909 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
15:02
SEK 5 728
Bodil Schaldemose, 'Katte', olie på lærred (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition, 'Katte'olie på lærred, signeret. H.62 x 67 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043172
15:10
SEK 1 500
Bodil Schaldemose, 'Collage maleri', olie på lærred (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition 'Collage maleri', olie på lærred, signeret. H.92 x 82cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043167
SEK 4 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
15:20
SEK 546
Ejvind Schaldemose, 'Drøm og virkelighed', akvarel (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition 'Drøm og virkelighed', akvarel, signeret. Ark 36 x 50 cm (51 x 65 cm)Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043306
15:30
SEK 546
Axel P. Jensen. Kystparti. cd
Axel P. Jensen (1885-1975). Kystparti. Olie på lærred. Sign. Axel. P. J. 65 x 93 cm. ( 85 x 112 cm.)

Varunr: 6044662
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
15:31
SEK 477
Bodil Schaldemose, komposition ,olie på lærred (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition, olie på lærred, signeret. H.133 x 142 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043156
15:40
SEK 818
Bodil Schaldemose, komposition, papircollage (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition, papircollage, signeret og dateret 1988. H.92 x 62 cm (117 x 84 cm)Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6042192
15:50
SEK 818
Ole Otte Ernst. Landskab, 80 x 100 cm
Ole Otto Ernst (f. 1949). Landskab. Olie på lærred. Sign. O.O. Ernst, 80 x 100 cm. Uden ramme. Læs mere om kunstneren her.

Varunr: 6035148
SEK 2 728 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-06-2021
15:56
SEK 546
Ejvind Schaldemose, 'Dag og nat', olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition,'Dag og nat' olie på lærred, signeret. H.39 x 40 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043175
SEK 2 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
16:00
SEK 477
Ejvind Schaldemose, komposition 'Udsigt over en by',olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition, 'Udsigt over en by', olie på lærred, signeret. H.122 x 118 cm. Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043170
16:10
SEK 546
Walther Schaldemose. To kompositioner. cd (2)
Walther Schaldemose, f. 1932 Miniature oliemaleri på plade, Sign. i monogram. 4 x 4 cm. (12 x 12 cm.) samt 3,4 x 3,4 cm. ( 11,5 x 11,5 cm.)(2)

Varunr: 6044556
SEK 2 046 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
16:18
SEK 2 318
12345...10»