Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Oljemålning
PETER KURBATOV (Ryssland, 1900-tal): Höstlandskap, signerad och daterad P. Kurbatov 1948, olja på duk, ca 60x73 cm
Varunr: 5003345
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
12:15:00
Se mer
Aramis Ney
ARAMIS NEY (född 1943): Utan titel, signerad och daterad Ney 96, bemålad bok/objekt, ca 16x24 cm
Varunr: 5003348
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
12:24:00
Se mer
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal), "Abisko i storm", olja på pannå, daterad a tergo 1948, 24,5x34 cm
Varunr: 5003350
12:30:00
Se mer
Hans Øllgaard cd. Akvarel, høstmotiv, piger ved 'Selvbinder'
Hans Øllgaard cd. Akvarel, høstmotiv, piger ved 'Selvbinder'. 37 x 47 cm. (55 x 64 cm). Signeret og dateret Øllgaard 8/8 57. Indrammet bag passepartout og glas.
Varunr: 4967142
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
12:34:06
SEK 389
Gudrun Schyman Politisk konst
GUDRUN SCHYMAN (född 1948): 80/20 - Komposition mot vit bakgrund, signerad Gudrun Schyman, akryl på duk, ca 81x65 cm;. . Gudrun Schyman om sin konst:. "Det finns ju andra som har ritat före mig, Picasso hade ju sin blåa period och jag har nu min rosa...". . På 750 homepartyn över hela landet har ...
Varunr: 5003353
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
12:39:00
Se mer
Ivar Morsing oljemålning
IVAR MORSING (1919-2009): Figurkomposition signerad I. Morsing, olja på duk, ca 100x95 cm
Varunr: 5003357
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
12:51:00
Se mer
Monica Lorentzon oljemålning
MONICA LORENTZON (född 1940), figurscen med kvinna, signerad M Lorentzon, olja på papper fäst på pannå, 60x43 cm
Varunr: 5003368
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
13:27:00
Se mer
Axel Bengtsson
AXEL BENGTSSON (1905-76): Militärer, monogramsignerad och daterad A Bn -76, 68/260, färglitografi, ca 35x50 cm
Varunr: 5003374
13:45:00
Se mer
Gudrun Schyman Politisk konst
GUDRUN SCHYMAN (född 1948): Samarbete - Komposition mot vit bakgrund, signerad Gudrun Schyman, akryl på papper, ca 99x69 cm;. . Gudrun Schyman om sin konst:. "Det finns ju andra som har ritat före mig, Picasso hade ju sin blåa period och jag har nu min rosa...". . På 750 homepartyn över hela land...
Varunr: 5003390
14:36:00
Se mer
Ubekendt Aguaruna kunstner. Olie på lærred
Ubekendt Aguaruna kunstner. Olie på lærred. Landskabsparti med personer og dagligsscenerier. Værket er udført i forbindelse med Leif Melskens kunstskole i Aguaruna stammen. Sign. Uindr. 110 x 137 cm.Proveniens: Kunstmaler Leif Melskens (1931-2010) samling hjemtaget fra Amazonas i Peru i ...
Varunr: 4979535
14:46:00
SEK 389
Gudrun Schyman Politisk konst
GUDRUN SCHYMAN (född 1948): Tecken - Komposition mot vit bakgrund, signerad Gudrun Schyman, akryl på papper, ca 99x69 cm;. . Gudrun Schyman om sin konst:. "Det finns ju andra som har ritat före mig, Picasso hade ju sin blåa period och jag har nu min rosa...". . På 750 homepartyn över hela landet ...
Varunr: 5003401
15:12:00
Se mer
H Hareau oljemålning daterad 1910
H HAREAU (1900-tal): Blomsterstilleben, signerad och daterad H Hareau 1910, olja på duk, 42x27 cm
Varunr: 5003411
15:39:00
Se mer
Svend Saabye. Landskabsparti fra Langesø, Fyn (cd)
Svend Saabye (1913-2004). Landskabsparti fra Langesø, Fyn, olie på lærred, sign. Saabye., dat. på bagsiden 1941-1942. 91 x 120 (102 x 132) cm. Fremstår med ældre restaurationer.
Varunr: 4990837
SEK 3 885 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
15:45:00
SEK 583
Carl Köhler oljemålning
CARL KÖHLER (1919-2006), Stilleben med flaska och glas, signerad C. KÖH., olja på duk, ca 52 x 64 cm
Varunr: 5003414
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
15:48:00
Se mer
Berndt Wistedt
BERNDT WISTEDT (samtida): Torn, signerad och daterad Berndt Wistedt 1988, blandteknik/screentryck, ca 66x89 cm
Varunr: 5003418
16:03:00
Se mer
Arvid Arp Hansen. Komposition, olie på pap, cd
Arvid Arp Hansen (1920-1995), CD. Komposition, olie på pap, sign. A. Arp Hansen. 12x45,5 cm(23,5x56,5 cm)
Varunr: 4995483
SEK 1 036 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
16:34:00
SEK 389
Leif Melskens cd. Olie på lærred
Leif Melskens 1931-2010. Motiv med træ foran landskab. Sign. L. Melskens. Olie på lærred. 158 x 119 (160 x 121) cm.
Varunr: 4979529
16:48:00
SEK 453
H. P. Zimmer. Olie på træ. Omkring 1965, signeret
H. P. Zimmer. Uden titel. 1965. Olie på træ. Signeret forneden. Mål: ca. 50 x 40 cm. Fremstår uden mangler.
Varunr: 4975434
SEK 9 640 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
17:05:25
SEK 2 410
Mogens Vantore. Bymotiv med personer, olie på lærred, cd
Mogens Christian Vantore (1895-1977 cd). Bymotiv med personer, olie på lærred, sign. M Vatonre. 44x49,5 cm(57x63 cm)
Varunr: 5004379
17:08:49
SEK 389
Pauli Partanen blandteknik
PAULI PARTANEN (Finland, född 1949): Orchidea, signerad och daterad Pauli Partanen -12, handkolorerad i akryl över litografisk botten, 52x45 cm
Varunr: 5003439
17:09:00
Se mer
Fruhtrunk. Signeret farveserigrafi. 1970.
G. Fruhtrunk (1923 - 1982 München). 'rot aus schwarz aus grün'. 1970. Serigrafi på velin. Signeret og nummereret. Et eksemplar ud af 150. Mål ca. 70 x 70 cm. Fra mappen Neuer Dreiklang.
Varunr: 4974636
SEK 4 820 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
17:10:20
SEK 2 169
Susan Gillhög olja
SUSAN GILLHÖG (född 1950): Interiör med stilleben, signerad, olja på duk, 76 x 57 cm
Varunr: 5003447
17:33:00
Se mer
Gudrun Schyman Politisk konst
GUDRUN SCHYMAN (född 1948): Variation - Komposition mot blå bakgrund, signerad Gudrun Schyman, akryl på papper, ca 99x69 cm;. . Gudrun Schyman om sin konst:. "Det finns ju andra som har ritat före mig, Picasso hade ju sin blåa period och jag har nu min rosa...". . På 750 homepartyn över hela land...
Varunr: 5003452
17:48:00
Se mer
Tidskrifter blandteknik
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Tidskrifter, signerad, blandteknik, ca 100x70 cm
Varunr: 5003455
18:00:00
Se mer
Nadezda Streltsova oljemålning
NADEZDA STRELTSOVA (Ukraina/Ryssland, född 1973): Ballerina, signerad Streltsova, olja på duk, ca 70x55 cm
Varunr: 5003458
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
18:09:00
Se mer
Oljemålning fartygsporträtt
FARTYGSPORTRÄTT, "Beatrice", segelfartyg, olja på duk, uppfordrad på pannå, ca 40x53 cm. Historik: Segelfartyget Svithiod såldes 1922 till Rederiet AB Pollux i Göteborg och omdöptes till Beatrice.
Varunr: 5003463
18:24:00
Se mer
Gudrun Schyman Politisk konst
GUDRUN SCHYMAN (född 1948): Hållbarhet - Komposition mot vit bakgrund, signerad Gudrun Schyman, akryl på duk, ca 81x65 cm;. . Gudrun Schyman om sin konst:. "Det finns ju andra som har ritat före mig, Picasso hade ju sin blåa period och jag har nu min rosa...". . På 750 homepartyn över hela landet...
Varunr: 5003468
18:39:00
Se mer
Oljemålning
OIDENTFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Italiensk kustvy, osingerad, olja på duk, ca 61x80 cm
Varunr: 5003471
18:48:00
Se mer
Lars H.U.G. 'Myremanden', cd
Lars H.U.G. f. 1953. 'Myremanden', Giclée-tryk på lærred, sign. monogram samt dateret 03. 125 x 100 cm. UR.
Varunr: 5003749
SEK 12 951 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:53:00
SEK 5 957
Hanne Hermann nonfigurativt (cd)
Hanne Hermann f. 1960, nonfigurativt, olie på lærred, sign. på bagsiden H. Hermann, 200x200 cm. (205x205 cm).
Varunr: 5004217
SEK 5 698 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
19:12:00
SEK 1 101
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >>