Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Armand Rossander oljemålning
ARMAND ROSSANDER (1914-1976), landskap med bebyggelse, signerad A Rossander, olja på duk, 27x52 cm
Varunr: 5281770
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:14:00
Se mer
Arbetarnas bildningsförbund o Bokcafeét
ARBETARNAS BILDNINGSFÖRBUND och BOKCAFÈT, posters, 2 st, "Röd vår", "Träffa gänget på söndagarna också...) Bladmått ca 100x70, resp. 70x50 cm. Oramade blad.
Varunr: 5281775
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
10:24:00
Se mer
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad, 59?, 45x35 cm
Varunr: 5281790
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:10:00
Se mer
Kurt Jansson oljemålning
KURT JANSSON (1900-tal), Vy från Hornstull över Riddarholmen och Gamla Stan, signerad Kurt Jansson, olja på duk, 40x67 cm
Varunr: 5281797
11:24:00
Se mer
Anna Eisermann. 'Der Auftrag'. 2014. Oil painting, signed.
Anna Eisermann (b. 1980, Crimean Peninsula). 'Der Auftrag'. 2014. Oil on canvas. Signature on reverse side. Approx. dimensions 80 x 150 cm.
Varunr: 5285404
SEK 15 690 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
11:36:45
SEK 7 845
"Harry" Ousey
HARRY OUSEY, (1915-1985), akvarell på papper, signerad, bildmått ca 48x64 cm.
Varunr: 5281807
12:00:00
Se mer
Sam Uhrdin oljemålning
SAM UHRDIN (1886-1964): Flickor vid eldstad, signerad och daterad Sam Uhrdin -43, olja på duk, ca 72x90 cm
Varunr: 5281811
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:08:00
Se mer
Erik Jönsson oljemålning
ERIK JÖNSSON (1893-1950): Utsikt över Stadshuset från Riddarholmen,signerad och daterad E. Jönsson -17, olja på duk, 65x91cm
Varunr: 5281820
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
12:26:00
Se mer
Meike Zopf. Dreng (med spand), 2008. Akryl, signeret
Meike Zopf (f. 1972 i Berlin). Dreng (med spand). 2008. Akryl på lærred. Signeret på bagsiden. Mål ca. 50 x 40 cm.
Varunr: 5084245
SEK 9 414 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:57:26
SEK 4 707
Oljemålning efter Geskel Saloman
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, efter Geskel Saloman: "Kvinna vid eldstaden", signerad Copia efter Saloman, olja på duk, ca 34x48 cm
Varunr: 5281841
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:24:00
Se mer
Jatte Eriksson emalj
JAN-ANDERS "JATTE" ERIKSSON (född 1944): "Härumyran", monogramsignerad JE, emaljlackerad och bemålad plåt, ca 30x40 cm
Varunr: 5281861
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
14:20:00
Se mer
Horst Kordes, akryl på lærred, Drømmelandskab
Horst Kordes, akryl på lærred, Drømmelandskab, signeret forneden til venstre: Kordes. Mål ca.: 120 x 100 cm.
Varunr: 5285685
SEK 6 276 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
14:20:39
SEK 3 138
Elis Ryberg oljemålning
ELIS RYBERG (1919-1985): "Vid torget Hedemora", signerad Elis Ryberg, olja på pannå, bildmått ca 48x39 cm
Varunr: 5281864
14:26:00
Se mer
Jens Overgaard Bjerre, 'Sexie Sadie' (cd)
Jens Overgaard Bjerre (1948-2014).'Sexie Sadie', akryl på lærred, sign. dat. og betitlet verso. JOB, 2001, 'Sexie Sadie'.100 X 100 (104 x 104) cm.
Varunr: 5266916
SEK 4 212 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
15:01:13
SEK 2 106
Olle Ängkvist collage
OLLE ÄNGKVIST, "Spräckta Former", signerad Olle Änglund, daterad -65, olja och collage på duk, ca 138x91 cm
Varunr: 5281881
SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
15:16:00
Se mer
Carl Schmitz-Pleis oljemålning
CARL SCHMITZ-PLEIS (1877-1943): Landskap med hus, signerad C Schmitz-Pleis, olja på duk, ca 68x74 cm
Varunr: 5281884
15:22:00
Se mer
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, (1940-tal, Sverige), diptyk, motiv föreställande amoriner samt Jesu heliga hjärta, olja på duk, tvådelad, vardera rams mått ca 150x98. . PROVENIENS: Dellenportalen, Tåparken, Bjuråker
Varunr: 5281896
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
16:00:00
Se mer
Alva Lundin
ALVA LUNDIN (1894-1700-tal): porträtt, kvinna, olja på pannå, 35,5 x 30 cm
Varunr: 5281900
16:08:00
Se mer
Georg Engeström akvarell
GEORG ENGESTRÖM (1921-2008) Motiv från Mäntyharju, signerad samt daterad -74, akvarell, 50x70 cm
Varunr: 5281903
SEK 3 138 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
16:14:00
Se mer
Nis Schmidt. Komposition 'Plankeværk', Alkyd på plade, cd
Nis Schmidt (født 1932, cd). Komposition betitlet 'Plankeværk'. Alkyd på plade. Sign. monogram, samt bagpå Nis Schmidt Viuf 5. Juli 1992. 20x20 cm(22x22 cm)
Varunr: 5285416
SEK 1 404 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
16:20:00
SEK 632
Andrius Kovelinas oljemålning
ANDRIUS KOVELINAS (Litauen/Polen, född 1958): Kvinna med solfjäder, signerad och daterad A Kovellinas 92, olja på duk, ca 97x115 cm
Varunr: 5281912
SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
16:32:00
Se mer
Charles Sjöholm
CHARLES SJÖHOLM (född 1933): 'Tranebergsbron'', signerad C.Sjöblom, olja på papp, ca 42x50 cm
Varunr: 5281914
16:36:00
Se mer
Dagmar Brand. 'Unterkunft 2'. Öl und Wachskreide. 2017.
Dagmar Brand (* in Hannover 1943). 'Unterkunft 2'. 2017. Öl und Wachskreide auf Kapa-line. Verso betitelt. Maße ca. 60 x 70 cm. Dagmar Brand ist freischaffende Künstlerin und Dozentin in Hannover. Sie studierte Malerei an der Werkkunstschule Hannover und erhielt den Preis der Stadt Hameln und...
Varunr: 5204997
SEK 3 661 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
17:05:15
SEK 471
Per-Hilding Perjons oljemålning
PER-HILDING PERJONS (1911-1998): Naken kvinna vid öppen spis, signerad Perjons, signerad á tergo: Nr:10-25, Per-Hildong Perjons, Dala-Floda, olja på duk, 61x50cm
Varunr: 5281928
17:18:00
Se mer
Gustaf Svensson
GUSTAF SVENSSON (1893-1957): skärgårdsmotiv, signerad Gustaf Svensson 1934, olja på duk, 60x47 cm
Varunr: 5281933
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
17:28:00
Se mer
Yrjö Ollila
YRJÖ OLLILA (1887-1932) Dam, signerad samt daterad 1908, akvarell, 23x15 cm
Varunr: 5281937
SEK 1 569 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
17:36:00
Se mer
Gustaf Svensson,oljemålning
GUSTAF SVENSSON (1893-1957): motiv från skeppsholmen , signerad Gustaf Svensson 1930, olja på duk, 50x42 cm
Varunr: 5281940
17:42:00
Se mer
Berthold Rodd, Mischtechnik auf Zeitung, ca.: 98 x 69 cm
Berthold Rodd, Mischtechnik auf Zeitung, unten rechts signiert und datiert: 2013. Unbekannter Titel. Maße ca.: 98 x 69 cm.
Varunr: 5236904
SEK 3 661 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
18:00:00
SEK 680
Varunr: 5240430
18:02:00
SEK 418
Carsten Dahl. 'Poseidon'
Carsten Sardorf Dahl, f. 1967. Komposition betitlet "Poseidon". Sign. Carsten Dahl samt dateret '18. Pastel og akryl på papir. 100 x 66 (103 x 68) cm.
Varunr: 5224276
SEK 7 020 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
18:02:00
SEK 3 650
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >>