Utropspris
12345...7»   Varor pr. sida   181 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Poul S Nielsen. Interiør med blomst i vindueskarm (cd)
Poul S. Nielsen (1920-1998). Interiør med blomst i vindueskarm. Olie på lærred. Sign. monogram. 92 x 61 cm (105 x 72 cm).

Varunr: 6060944
SEK 8 231 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2021
08:00
SEK 823
Niels Erik Skovballe. 'Silent Picassodyssey'
Niels Erik Skovballe (f. 1945). 'Silent Picassodyssey', olie på lærred, sign. monogram 2015. 47 x 67 cm (59 x 79 cm).

Varunr: 5941957
SEK 27 436 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
08:29
SEK 4 664
Anders Moseholm. Figurkomposition med westerntema (cd)
Anders Moseholm (f. 1959). Figurkomposition med westerntema, olie på lærred, usign. 81 x 111 cm. Uden ramme.

Varunr: 6050083
SEK 13 718 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
08:30
SEK 686
Niels Erik Skovballe. 'Ved Sentved'
Niels Erik Skovballe (f. 1945). 'Ved Sentved', olie på plade, sign. monogram 2019 samt Niels Erik Skovballe. 19 x 26 cm (29 x 36 cm). Udstillet på Johannes Larsen Museet til Niels Erik Skovballes soloudstilling 'I kunstens bjørnetjeneste' februar-juni 2020.

Varunr: 5941975
SEK 5 487 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
08:32
SEK 617
Johannes Hofmeister. Komposition med personer under et vindue (cd)
Johannes Hofmeister (1914-1990). Komposition med personer under et vindue, olie på papir, sign. JH. Bladmål: 44 x 29 cm (58 x 41 cm).

Varunr: 6049743
SEK 6 859 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
08:32
SEK 617
Per Kirkeby. Komposition, ca. 1972 (cd)
Per Kirkeby (1938-2018). Komposition, mixed media på masonitplade, usign., på bagsiden betegnet Per Kirkeby. 75,5 x 121,5 cm (77 x 123 cm). Fremstår med mindre overflademærker samt kort revne med retouchering i kanten. Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: 'Per Kirkeby. Malerier 1978-1989' ...

Varunr: 5898989
SEK 274 362 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
08:35
SEK 137 181
Iransk kunstner. Parti fra bazaaren i Teheran
Iransk kunstner, 1900-tallet. Parti fra bazaaren i Teheran, olie på lærred, signeret på persisk Dadashi samt dateret efter persisk kalender 1372 (=1993). 96 x 160 cm (128 x 192 cm). NB: Tekst rettet d. 10/6.

Varunr: 6037183
08:54
SEK 2 195
Eskil Thybo. Komposition (cd)
Eskil Thybo (1925-2018). Komposition, olie på lærred. Sign. og dat. TH-2010. 35,5 x 42,5 (15 x 21).

Varunr: 6063299
SEK 1 646 DK, Herlev, Dynamovej 03-08-2021
09:42
SEK 480
Artpusher. 'COVID No. 19, Eau De Distance' (White).
Artpusher. f. 1965. 'COVID No. 19, Eau De Distance' (White). Lærredstryk påsat 24 karat bladguld nr. 7/30. Sign. dat. samt betitlet på bagsiden. 50 x 50 cm. ( 54x 54 cm.). COVID No 19 Eau de distance er en række digitale værker udført at kunstneren Artpusher, som stedfortrædende symboler for...

Varunr: 6063394
SEK 4 115 DK, Herlev, Dynamovej 03-08-2021
11:24
SEK 2 195
Frede Malmros. 'Christianshavns Voldgade' (cd)
Frede Malmros (1919-2000). 'Christianshavns Voldgade'. Relief /mixed media. Sign. og dat. på bagsiden Frede Malmros 1979. 34 x 61,5 cm.

Varunr: 6063552
SEK 5 487 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2021
14:20
SEK 1 166
Harald Böhling-Petersen. 'Kysten - Lakonien' (cd)
Harald Böhling-Petersen (1939-2001). 'Kysten - Lakonien, Grækenland'. Olie på lærred. Sign. monogram samt sign. og dat. på bagsiden 1988. 30,5 x 40,5 cm (32,5 x 42,5 cm).

Varunr: 6063554
SEK 1 097 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2021
14:21
SEK 412
Egon Johannes Wilhjelm 20 årh., motiv fra Bornholm (cd)
Egon Johannes Wilhjelm 20 årh. Motiv fra Bornholm, olie på lærred, signeret. H.60 x 80 cm (69 x 88 cm)

Varunr: 6023093
SEK 1 372 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2021
18:41
SEK 412
Jens Ulrich Petersen. Komposition
Jens Ulrich Petersen (f. 1947). Kompostion. Olie på lærred, sign. på bagsiden. 100 x 100 cm. UR.Læs kunstnerprofil her

Varunr: 5940375
SEK 6 859 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2021
18:45
SEK 480
Erik Karl Christensen, motiv med bådebro, olie på lærred (cd)
Erik Karl Christensen (1910-89). Motiv med bådebro, olie på lærred, signeret. H.43 x 53,5 cm (51 x 62 cm) Dette lot er en del af en temaauktion om kunstnergruppen 'Sydhavsmalerne' der fandt deres motiver i det lollandske landskab og nærmiljø fra 1930'erne op til 1960-70'erne. Byd og få et stykke...

Varunr: 6012711
SEK 1 097 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2021
19:03
SEK 412
Bodil Schaldemose, 'Registreret', olie på lærred (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition 'Registreret', olie på lærred, signeret. H. 117 x 111 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043161
19:05
SEK 754
Axel Halldin, landskabsmotiv, olie på lærred (cd)
Axel Halldin (1899-1983). Landskabsmotiv, olie på lærred, signeret. H.58 x 78 cm (68 x 89 cm) Lidt krakelering.Dette lot er en del af en temaauktion om kunstnergruppen 'Sydhavsmalerne' der fandt deres motiver i det lollandske landskab og nærmiljø fra 1930'erne op til 1960-70'erne. Byd og få et ...

Varunr: 6026241
19:09
SEK 412
Bjarke Regn-Svendsen, cd. Komposition.
Bjarke Regn-Svendsen, f. 1949. Komposition. Uden titel, akryl på lærred klæbet på plade. På bagsiden signeret Regn -87. Mål 60 x 40 cm, (62x42).

Varunr: 6059533
SEK 4 115 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-08-2021
19:12
SEK 480

Varunr: 6038300
19:23
SEK 549
Lars Lundgren. Komposition
Lars Hermann Lundgren (f. 1964). Komposition, olie/akryl på papir, sign. og dateret 97 på passepartout. Lysmål 62 x 45 (60 x 80) cm.

Varunr: 5828481
SEK 2 744 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-08-2021
19:25
SEK 412
Axel Halldin (1899-1983). Landskabsmotiv, olie på lærred, signeret. H.37 x 49,5 cm (48 x 60 cm) Dette lot er en del af en temaauktion om kunstnergruppen 'Sydhavsmalerne' der fandt deres motiver i det lollandske landskab og nærmiljø fra 1930'erne op til 1960-70'erne. Byd og få et stykke af den ...

Varunr: 6012725
19:33
SEK 412
Preben Wölck, komposition (cd)
Preben Wölck (1925-2000). Komposition. Olie på lærred. sign P. Wölck M. 40 x 60 (42 x 62) cm.

Varunr: 6061545
SEK 4 115 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-08-2021
19:35
SEK 2 606
Niels Ejnar Rust. Kompositioner. Olie på lærred. (cd) (2)
Niels Ejnar Rust (1945-2012). Kompositioner. Olie på lærred, sign. og dat. bagpå lærred. Niels Rust, 1992. 76.5 x 52 (80.5 x 55.5) cm. (2)

Varunr: 6042010
SEK 1 372 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-08-2021
19:37
SEK 480

Varunr: 6038821
19:41
SEK 823
Niels Ejnar Rust. Komposition. Olie på lærred (cd)
Niels Ejnar Rust (1945-2012). Komposition. Olie på lærred. Sign. og dat. Niels E Rust,1992. 70 x 70 (74 x 73) cm.

Varunr: 6042027
SEK 1 097 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-08-2021
19:53
SEK 412
Alf Pedersen. 'Madonna', 90 x 70 cm
Alf Pedersen f. 1973. Komposition. 'Madonna' Olie på lærred, sign. Alf P. 90 x 70 cm, (94x75).

Varunr: 6058251
SEK 5 487 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-08-2021
20:03
SEK 1 783
Erik Karl Christensen, landskabsmotiv, olie på lærred (cd)
Erik Karl Christensen (1910-1989). Landskabsmotiv med gård, olie på lærred, signeret. H.58 x 77 cm (72 x 91,5 cm)Dette lot er en del af en temaauktion om kunstnergruppen 'Sydhavsmalerne' der fandt deres motiver i det lollandske landskab og nærmiljø fra 1930'erne op til 1960-70'erne. Byd og få et ...

Varunr: 6012728
20:05
SEK 412
Henrik Busk Andersen. Komposition samt bog (2)
Henrik Busk Andersen (f. 1967). Komposition, akryl på lærred, sign. monogram. 225 x 150 cm (228 x 153 cm). Medfølges af bogen 'Henrik Busk Andersen - to be or not to be hardcore' (u.å.), udgivet af kunstneren selv.

Varunr: 6051689
20:09
SEK 6 585
Niels Strøbek. 'Flagene ved porten', 1962 (cd)
Niels Strøbek (f. 1944). 'Flagene ved porten', olie på lærred, sign. Strøbech samt på bagsiden sign. og dateret 1962. 75 x 50 cm (77 x 52 cm). Fremstår med lille afskalning. Udstillet Charlottenborg 1963, udstillingsmærkat herfra på bagsiden. Billedet er malet under Niels Strøbeks tid på ...

Varunr: 6050086
SEK 10 974 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
20:10
SEK 549
Karen Kjær Laursen. 'Under kantarellen', 1993 (cd)
Karen Kjær Laursen (f. 1954). 'Under kantarellen', olie på lærred, sign. monogram KKL samt på bagsiden sign., betitlet og dateret 1993. 100 x 80 cm (107 x 88 cm).

Varunr: 6050085
20:11
SEK 10 974
Thorvald Hagedorn-Olsen. Parti fra sydlandsk kystby med badende (cd)
Thorvald Hagedorn-Olsen (1902-1996). Parti fra sydlandsk kystby med badende, olie på lærred, sign. Hagedorn-Olsen. 73 x 92 cm (85 x 104 cm).

Varunr: 6050074
SEK 8 231 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
20:12
SEK 480
12345...7»